İnananların beklediği saygı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde köle tarafından oluşturulan İnananların beklediği saygı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,132 kez görüntülenmiş, 181 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İnananların beklediği saygı?
Konbuyu başlatan köle
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
“Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır

Ayetin orjinali aşağıdaki gibidir.

BAKARA 228. Boşanmış kadınlar, kendi başlarına (evlenmeden) üç ay hali (hayız veya temizlik müddeti) beklerler. Eğer onlar Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanmışlarsa, rahimlerinde Allah’ın yarattığını gizlemeleri kendilerine helâl olmaz. Eğer kocalar barışmak isterlerse, bu durumda boşadıkları kadınları geri almaya daha fazla hak sahibidirler. Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azîzdir, hakîmdir.

Dürüst olmayacaksan burada işin yok Ümit.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Bu sana son yazımdır Ümit.Burada seni alıntı yaparken kesip biçtiğin için uyarıyorum.Aynı şeyi bir daha tekrarlama.
Ne demek istedin burda. Hangi alıntı?

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Şükürler olsun ki dürüstüm. Hem ben neden ayetleri parçalayıp vereyim ki, senin girip o ayete bakacağını akıl edemez miyim? Sadece aldığım site öyle paylaşmış. Çünkü bütün ayetlerin hepsi harfi harfine aklımda olmadığı için bunu internetten aldım.

F

faust

Ziyaretçi
Ümit,tek bir şey söyleyeyim sana izlenimlerim dahilinde,demagoji yapıyorsun ve hiç bir alt yapın yok (din konusunda) bilim yada felsefi boyutunun da zayıf olduğunu hatta haberdar olmadığını düşünüyorum,yaşın 17 değilde 37 olsa seni kabullenirim,ne zaman edindin bu kadar bilgiyi,nasıl ulaştın bu olgunluğa ve nasıl bu kadar kendinden emin olup/başına buyruk ilerliyorsun,kilitle beni bir daha konuşmayayım

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Şimdi şunu söyleyeyim. Ben şairim. Googleye ismimi yazarsanız eserlerim çıkar. on yaşından beri şiir yazıyorum ve felsefeyle ilgileniyorum. Siz zannediyorsunuz ki, anca +30 lar bu konulardan anlar. Ben entüisyonizm taraftarıyım. Benim için zeka ve sezgiler ön plandadır. Allah'a şükür demagoji yapmak gibi bir hedefim de yok. Benim şuan burada bulunmamda ki tek neden ne biliyor musunuz? 21.yy olmamızı rağmen hala Allah'ı bulamamış insanların olması benim içimi çok acıtıyor. İnsanları bu durumda görünce sanki kalbime bir ok saplanıyormuş gibi oluyorum. Ve ben Allah'ı keşfetme yolunda olduğum için bu duyguyu bu gerçeği başka insanlarada anlatma zorunluluğu buluyorum kendimde. Evrimci bilim adamları bile işin farkına varmışken, zavallı halkın aklını karıştırmaları çok üzüyor beni. Al sana Ferdinan abi örnek. Adamın islam bilgisi sıfır. Evrimden zaten bildiği yok. Hep yorum yorum yorum yapıyor. İslamı ve evrimi su gibi içmiş ve bu yolu seçmiş olsa yine birşey demiycem. Üstelik Kur'an ayetlerini şekillendirdiğimi söylüyor. YANLIŞ SULARDA YÜZÜYORSUNUZ DİYORUM. İnsan ömrü göz açıp kapayıncaya kadar biter diyorum. Sonunda eğer bir yaratıcı varsa sonsuz yaşamınız biter diyorum. Yaratıcı olamzsa bile inananlar için yine bir sorun yoktur diyorum. Ha bu yüzden hadi inanın demiyorum. En azından islamı araştırın. Ayetlerin asıl anlatmak istediğini bilmeden kötülemeyin. İsterseniz ben forumdan da ayrılırım, ama siz kendinizi yazık etmeyin. Tek isteğim araştırın abiler araştırın. Bu cümleleri şimdi okuyorsunuz ya gün gelir birinin tekrar bunları size hatırlmasını istersiniz ama iş işten geçmiş olur. KENDİNİZE YAZIK EDİYORSUNUZ. Ve bunun tek sebebi, kalp gözünüzün kapalı olması. İlla elle tutulur birşey arıyorsunuz.

F

faust

Ziyaretçi
Kendi haline acı sen,çünkü sitede fazlaca dikkat çekiyorsun ve bu müthiş bir iticiliğe sebep oluyor,şiirlerini paylaş kim neye inanır,kim nasıl yanar bu seni bağlamamalı,takdirlerini şiirlerinle kazan,bu arada sezgi diyede bir şey yoktur,bunun evrimsel psikolojide ki adı algıda seçiciliktir ve sezdiğin bir şey yoktur,istersen daha kapsamlı şeyler yazabilirim,evrimle uzaktan yakından alakanın da olduğunu zannetmiyorum,evrime inanmak yada öyle olmadığını düşünebilirsin,senin söylediklerin bilim adamı değil üniversiteden atılmış/dışlanmış sözde bilimcilerdir olaya tamamen kin gütme ile ilgilidir,aklı başında bilimci (biyologlar özellikle) türlerin değişmez olduğu fikrini kabul etmez edemez çünkü bunun mantıksal ve deneysel bir açıklaması yoktur,kimyayla olan yakınlığım biyolojiyle yok ama evrimsel biyoloji genel gündemimde ve haftada bir iki makale okurum,sende yapabilirsin bunu kendini kabullendirmek yerine olaylara daha nesnel bakmanı ve duygusal davranmanı öneririm,bir not daha övünerek söylemiyorum bunu felsefe tarihini talesten russella hatta welter benjamine kadar taradım,bunun içinde islam felsefesi skolastik felsefede dahil cahil olduğumu düşünme bu konuda ve diğer felsefe yazar ekibininde böyle bir durumla kıyaslama yoluna gitme derim

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Neyse, bizim amacımız kimseye zorla birşey kavratmak değil. Benim gönlüm rahat. Fazla dikkat çekmeyi sevmem. Siz zaten düşünürseniz doğru yolu bulacaksınız ama kalbi mühürlenmşlerdenseniz iş bana düşmez. Biz Selamımızı verip gideriz. Evrimle ilgili kitaplar okudum ama hem bilimsel yönden hem de sezgilerime yaramadı. Yani adamlar canlıların cansızlardan geldiğini söylüyorlar. Ben de ferdinan abiye soru sordum. O zaman neden aklı özürlü olarak doğan birine beyin tekrar akıl üretemiyor. Çünkü beyin kuru bir atom yığını ona anca aklı üstün zeka sahibi birisinin vermesi lazım. Siz hep şöyle dediniz, sen zor duruma düşünce hemen yaratıcıya bağlıyorsun işi. Ama bu işin zoru kolayı yok önemli olan beş duyunuzun kaydından çıkabilmektir. Geçen de söyledim, biz burada ömründe hiç araba göremeyen kişilere mercedesin aksesuarlarını anlatıyoruz. Ben artık sık sık siteye giremiycem günde en fazla 1-2 çünkü sizinle zaman kaybı yaşamaktansa bir 100 soru daha hazırlık yaparım üniversite sınavına. Hepiniz Darwine emanet olun, bakalım nereye kadar... Ama bu sözü hayatta unutmayın. Evrimin bir bacağı kırık diğeri de çatlak...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Yahu cinli arkadasim yediklerini buyuk restoranlarin hastaneler ile anlasma yaptiklarini soyluyor sen kalkmis vir vir vir geveliyorsun. Sana sordugum sorulari cevapla bana. Cevir kazi yanmasin yapma.

Gerçekten bilgi kaynağın muazzammış muhterem."Dedikodu".
-Aaa biliyormusun, bilmem kim ile bilmem kimi şurada şurada görmüşler.
-Öylemi?
-Tabi yaaa şu,şu,şu söyledi işte

Seviyorsunuz siz bu dedikodu işini.

Simdi siz yaraticinin varligini gerceklikte bulan biri olarak mi bunu yaziyorsunuz? Yoksa inanmayarak inananlara inanmak oyle olmaz boyle olur nagmeleri mi atiyorsunuz? Yoksa yaraticinin varligina kesin kanaat getiremeyen korkan ve tahrif etmek icin elinden geleni yapan biri misiniz? Bunlarin cevaplarini ver. Cin ornegini verdigim yerde onun cevabini alirsin.

Yok ben mutlak bilginin varlığına inandığını belirten, ancak birşey bilmeyenler,dedikoduya itibar edenler açısından turnusol kağıdı vazifesi görüyorum.Bana denk geldiler mi sizin gibi renk değiştiriyorlar.Birazcık sıkıştırıyorum neyin ne olduğu hemen ortaya çıkıveriyor.SSCB ve artı - değer mevzusunda ki gibi vermediğiniz cevaplardan bahsediyorsunuz herhalde.O konuya ne zaman değineceksiniz?Yoksa kafadan mı attınız içini dolduramayacağınız birşeyi? İzah edene kadar bunu size hatırlatacağım.Öyle kolay değil atıp ceremesini çekmemek.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Siz zaten düşünürseniz doğru yolu bulacaksınız ama kalbi mühürlenmşlerdenseniz iş bana düşmez.

Ya kabul edeceksin,Ya da kafirsin,akılsızsın,lanetlenmişsin,mühürlenmişsin,düşünemiyorsun,üstün olanlardan değilsin vs..Ama isteyen inanır isteyen inanmaz, saygı duyulur da aynı zamanda.Kimi kandırıyorsun kardeşim,nefret senin kalbine işlemiş.Nefreti kutsallaştırıp saygıdan bahsediyorsun.Ne dediğin belli değil.Felsefe yapmak sorgulamak demektir.Sen gidip şiirlerini yazmalısın Ümit.Bırak, felsefeyi en azından onu yapabilme ihtimali olanları yapsın.

Dedikoduyu bilgi diye sunanlar felsefe yapacak, iki kelimeyi yan yana getirenler şair olacak.Memleketimden insan manzaraları sene 2012.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Gerçekten bilgi kaynağın muazzammış muhterem."Dedikodu".
-Aaa biliyormusun, bilmem kim ile bilmem kimi şurada şurada görmüşler.
-Öylemi?
-Tabi yaaa şu,şu,şu söyledi işte

Seviyorsunuz siz bu dedikodu işini.

Yok ben mutlak bilginin varlığına inandığını belirten, ancak birşey bilmeyenler,dedikoduya itibar edenler açısından turnusol kağıdı vazifesi görüyorum.Bana denk geldiler mi sizin gibi renk değiştiriyorlar.Birazcık sıkıştırıyorum neyin ne olduğu hemen ortaya çıkıveriyor.SSCB ve artı - değer mevzusunda ki gibi vermediğiniz cevaplardan bahsediyorsunuz herhalde.O konuya ne zaman değineceksiniz?Yoksa kafadan mı attınız içini dolduramayacağınız birşeyi? İzah edene kadar bunu size hatırlatacağım.Öyle kolay değil atıp ceremesini çekmemek.

Uzatma ya tamam dedikoducuyum her duyduguma inaniyorum sıkıyorsun bir sure sonra.

F

faust

Ziyaretçi
... Evrimle ilgili kitaplar okudum ama hem bilimsel yönden hem de sezgilerime yaramadı. Yani adamlar canlıların cansızlardan geldiğini söylüyorlar. Ben de ferdinan abiye soru sordum. ... Çünkü beyin kuru bir atom yığını ona anca aklı üstün zeka sahibi birisinin vermesi lazım. ... Evrimin bir bacağı kırık diğeri de çatlak...

Eline hiç deney tüpü/mikroskop yada daha kapsamlı organik kimya/analitik kimya deneyleri yaptın mı ?

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
17 yaşındayım ama çocuk gibi kelime oynamayı sevmiyorum. Anlat o zaman yaptığın deneyleri. Evrime dair neler buldun?

F

faust

Ziyaretçi
Evrime dair söyleyeceklerim maddenin değişebilir düşüncesidir (evet canlı/cansız ayrımı yoktur) mesela altın transmutasyona uğramaz çünkü çekirdeği kararlıdır ama uranyum,plutonyum çekirdeği kararsızdır bunu şöyle düşün pişmemiş bir hamur henüz ekmek,pasta formuna dönmemiş,altını da pişmiş ekmek olarak düşün,bu hemen olacak diye bir kural yok zaten bir çok element ve bileşik kararlı hale gelene kadar yani evrimsel süreçten geçene kadar bir çok yol izledi ve bazı elementler bu süreçte kayboldu biz bazen bu yarılama sürecinde parçacıklara rastlıyoruz,nükleer reaktörleri incelemedim ama radyoaktivite konusu üzerine çok durdum,değişeme uğrayan serbest nötronlardır ve genelde nükleer reaktörlerde bunlar kullanılır,ayrıca maymun-insan ikilemi üzerinde durmuyorum çünkü bizde birer insaymunuz,maymunlarla aynı kökenden geldik ama farklı primatlardanız,şöyle düşün evrimsel süreç bedende yanı koldan ellere uzanıyor yani her parmak kendinden sorumlu ama bir kola bağlı köken aynı,maymundan böyle yani biz ne maymundan geldik nede onlar bizden ve diğer maymunsularla da akrabayız yakın derecede maymunların sanırım bir kaç primat yakınında onlar bize,goril,şempanze daha adını sayamadığım bir sürü tür,demek istediğim canlı cansız ayrımı aklın bir yanılgısıdır,aslında biz 2 yukarı kuark,1 aşağı kuarktan meydana geliyoruz herşeyimiz bu başka bir şey yok (bunu da ilk defa sana söylüyorum :) ) bu konuda çokça yazı paylaşabilirim,evrimi kabl etmek zorunda değilsin ama mantığı almıyor diyede bir şeyi reddedemezsin,mesela şunu bilirmisin külden yapılmış maya,evet bu kullanılıyor hamurlarda ama üretimi yok sebebi ise bunun sadece bursada bir kuruma ait olduğu patentini yeni aldılar snırımö,aklına ilk gelen ya kül nasıl maya olur hem beyaz bile değil hamur gibi maya bildiğin beyaz yada ona yakın bir renk olur,mantık almaz ama deney kanıtlar deneyde asla yanılmaz.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Ya kabul edeceksin,Ya da kafirsin,akılsızsın,lanetlenmişsin,mühürlenmişsin,düşünemiyorsun,üstün olanlardan değilsin vs..Ama isteyen inanır isteyen inanmaz, saygı duyulur da aynı zamanda.Kimi kandırıyorsun kardeşim,nefret senin kalbine işlemiş.Nefreti kutsallaştırıp saygıdan bahsediyorsun.Ne dediğin belli değil.Felsefe yapmak sorgulamak demektir.Sen gidip şiirlerini yazmalısın Ümit.Bırak, felsefeyi en azından onu yapabilme ihtimali olanları yapsın.

Dedikoduyu bilgi diye sunanlar felsefe yapacak, iki kelimeyi yan yana getirenler şair olacak.Memleketimden insan manzaraları sene 2012.

İslamda Allah'a inanmayanlara kafir derler. Eeee sen inanmıyorsun ve sana kafir dediğimizde neden zoruna gidiyor ki? İnanmakta direniyorsun. İslami boyutu algılayamadığın için bu açıdan kalbin mühürlenmiş... Sen bunları zaten bilerek yapmıyor musun? Neden zoruna gidiyor ki? Allah bana inanmayanları, cehennemin en azaplısıyla azaplandırcam diyor. Sen zaten inanmıyorsun bu sana neden dokunuyor?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç