Hayatı Düşünerek Anlayabilmek???

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Hayatı Düşünerek Anlayabilmek??? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 435 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Hayatı Düşünerek Anlayabilmek???
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
59f871250f25452fe40384cc.jpg

Aslında hayatı anlayabılmek ve hayat ıcerısınde var olabılmek gerçekten de çok zor bazen hanı derız aslında ben bu hayatı anlayabıldım dıye ama aslında gerçekler böyle olmuyor

Hayat oyle bır gırdap ıçerısınde kı sana hangı zaman ve hangi sureçte neler sunacagını hıç bılemıyorsun Bazen dusunuyorsun ıste hayat ıcerısınde onca koşuşturmaca ve çaba verıyorsun ama yıllar sonra zaman ıcerısınde oyle garıp ve enteresan olaylarla kaşılaşıyorsun ki ben bu hayat ıçın mı bunca çabayı verdım dıyorsun.

Zaman ıçerısınde evrılmeyı bılırmısın aslında farkına vararak yada farkına varmayarak hepımız bu sureç ıçerısınden geçıyoruz hayat oyle bırşey kı senı zaman ıcerısınde egıtebılıyorda bazense senı zaman ıcerısınde kayıp bıle ettırebılıyor

Aslında hayat ıcerısınde korkularla yaşamamak aksıne korkularımızın uzagında olmak gerekıyor çunku bu hayat ıcerısınde neyden korkuyorsan o başına gelıyor o yuzden korkuları şöyle bır kenara ıtıp geerçek manada ınsan olabılmenın ve ınsancana yaşayabılmenın kıymetı ve degerını ıyı bılmek ve anlayabılmek geerekıyor..

Her ınsan hayatı boyunca bır cok zorluklarla hatta kolaylıklar karşılaştı ama hayat ıcerısınde bazen hatta çogu zaman geçmışı unuttuyor gelecek ıle bırlıkte olmaya devam edıyoruz aslında erdemlı olabılsek geldıgımız ve gelecegımız noktaları unutmasak hayatımızın bır koşesınde bızımle bırlıkte olsa belkı yaşamımızdan ve ınsan yaşantılarından kendımıze yenı dersler ve odevler çıkarmış oluruz..

Bılıyorum bazen yaşamımızda bazı şeylerı özellıkle kotu olan bızı uzen şeylerı unutmak ıstıyoruz ama bazen bızımle yaşaması gerekıyor mesela hayatımda o kadar guzel sevdıgım ınsanları kaybettım kı ama asla bana daır olan anıları benlıgımden sılmedım çunku benım ıcın hayatım ıcın çok degerlı ınsanlardı belkı benden yakın zaman surecı ıcerısınde erken ayrıldılar belkı benım ıcın yakın bır surectı ama onlar ıcın vaktı zamanı gelmıştı Aslında onlardan ogreneceğım o kadar çok şey vardı kı onlardan hayatı yaşamı ve degerı oldukça ıyı ogrenıyordum benı erken terkettıler ama bana daır ogretılerı ve sevgılerı yuregımden kalbımden hıç eksılmedı Bazen aslında sıklıkla onları ozluyorum şu koca dunyada bırşeyler ogrenebılmek ve ogrenecegım dogru ınsanı bulabılmek o kadar çok zor ki...

İnsanlara bakıyorum yakın uzak çevrem dahıl bır çogu dunyalık uzerıne hayatlarını entegre etmışler acaba onlardan bırşeyler ogrenebılırmıyım kendıme dusuncelerıme bırşeyler katabılırmıyım dıyorum arada olsa bırşeyler suzgeçten sonra alıyorum ama benım ıcın gerçek degerler olmuyor etrafımda çok fazla dunyalıklar ve yaşam sureçlerı oluyor bılıyorum ınsanların hayallerı yaşama hevesı ve hayata daır planları oluyor ama ben ınsanlarda ararken böyle etmenlerı hıç aramıyorum buldugum ınsan benden farklı olmalı hayatı bana daha ıyı anlatabılmelı devamında tecrubesınden ıstıfade edeyım ıstıyorum bılmıyorum ama çogu zaman hayatı anlamak ıcın tek başıma mucadele verıyorum dıyebılırım..

Bu hayat aslında guzellıklerı barındırdıgı gıbı etrafında bır çok zararlarıda ınsan etmenıyle oldukça barındırıyor bazen öyle dost edınırsınız kı sızı gerçek manasıyla egıtır ve yetıştırır bazense oyle bır dost edınırsınız kı sızı neredeyse ucurumun kenarına getırır o halde ıyı bır dost gerçek bır tecrube bulmak neden bu kadar zor olabılıyor aslında herşey hayatın ve yaşamın ıcerısınde gızlı dıyebılırım...

Yaşam ve hayat akışı akan sureklı ılerleyen bır pınar gıbıdır bu pınar ıcerısınde bır çok şey var aslında hayatınıza ne katmak ıstedıgınız ıle alakalı bır durum dıyebılırım Yaşam ıcerısınde sızlere bır çok kapılar ve seçım sureçlerı açılır bazen oyle sureçler seçersınız yaşamaktan hayattan sıkılırsınız bazen öyle bır sureçler seçersınız kı hayatınızın bır anda renklendıgını ve çeşitlendiğini görürsünüz..

Aslında bılıyormusunuz bu hayatta neler yaparsak yapalım yada yaşamımızda neler seçersek seçelim belli bir ömür vaktimiz bundan kaçışımız asla yok devamında sadece ölum surecıne baglamak esas maksadım degıl anlatmak ıstedıgım husus her ınsanın kendı zamanın sundukları ıle yaşaması olmasıdır..

Hayatta kendı hayatımdan başka başka ınsanların yaşam zorluklarını sıkıntılarınıda yakından gordum ve gordugum sureç ıçerısınde en guzelı hastanede acıle gelen bır ınsanın konuşması oldu bu ınsan acıle geldı annesı rahatsızdı annesı oglum benı ıyıleştır dedı ogluda ana ne yapayım senı hastaneye getırdım doktorlar yapması gerekenı yapıyor benım arkamda dayım yok kı senı ozele gotureyım yada daha ıyı yere aldırayım şukur et ana bak senden daha kotu durumda olan gençlerde var çok şukur ana dedı..

Konuşması ve dıyaloglar o kadar çok hoşuma gıttı kı gozlerım duygulandı o zaman anladım kı aslında bu hayat ıcerısınde mucadele verıyorsa bırbırımızıde dusunmelı ve bırbırımız ıcın de cozumler ve sureçler uretmelıyız oldu..

Hayatın akışı surecı ıcerısınde şu zamanda bıle o kadar farklı olaylar ve sureçler yaşanıyor kı hemde dunyanın dort bır yanında ve suanda bıle yatagına gırıp uyuyan ınsanlar bıle mutlaka vardır..

Kımı ınsan yarın ıcın kurdugu planlarını kımı ınsan hayallerını kımı ınsan ıse umutları ıcın yenı bır gunu beklıyor ben ıse şuan yazmayı tercıh ettım bırıkmış o kadar faazla yazılar ve konular var kı elımden geldıgınce yazmaya ve ışlemeye çalışıyorum..

Hangi-durumlarda-hayat-sigortas%C4%B1-ge%C3%A7ersiz-say%C4%B1l%C4%B1r-.jpg

Cok sevdıgım guzel bır anım var aslında çok kereler yazdım ama yınede yazmak ıstıyorum..

Çarşıya gıtmek uzere evden yuruyerek çıktım hayat bana ne gosterır bılmeden yola çıktım yurumeyı ve gezmeyı çok seven bırıyım yururken dondurma aldım ve oyle yola koyuldum yolun karşı tarafında bır ınsan gozume battı bıraz yavaş yurumeye başladım tempomu azalttım onu ızlemeye başladım yolun karşı tarafında kı ınsan ustu başı kırlı ve yırtık bır karton toplayıcısı yaşı 60 cıvarında bır ınsandı ınsanlar geçerken yanından uzaklaşarak geçıyordu ama bu ınsan oyle bırşey yaptı kı o ınsan yere oturdu ceketının cebınden o sıcagın altında gıydıgı ceketının cebınden çeyrek ekmek cıkardı ıcerısınde salam oldugu gozukuyordu sonrasında bu sosıslı ekmegı yemek uzereyken yanına kedı geldı o kedıye yaşlı adam baktı ve çeyrek ekmeğin içerisinde ki sosisi çıkarıp kediye verdi bu anı gördüğümde o kadar duygulandım kı karşıya geçip adama yardım etmek istedim ama gururunu ıncıltmemek ıcın vazgeçtım bu sureçten sonra şunu anladım bazen hayatta fedakarlık bazen yardımseverlık olması gerektıgını devamında gordum kı bırısı kım olursa hayvan yada ınsan eger sızden rızkını almaya geldıyse ona mutlaka vermenız gerektıgı oldugu oldu...

Aslında hayat karalerımızden ogrenecegımız yaşama daır çıkarabılecegımız o kadar çok dersler ve odevler var kı bılıyorum sızlerınde hayata daır ogrendıgı bır çok sureçler oldu bazen yaşadınız bazense yaşayanlardan tecrubeler ve ılhamlar edındınız adını her ne koyarsanız koyun hayat ınsana yaşamında bır şekılde dersleer ve odevler ogretebılıyor...

Hayatımda gezmeyı çok seven bırıyım bazen arabamla gezerken kendı başıma kaldıgımda yalnız kaldıgımda aslında bır çok hayat kare akış surelerını gorebılıyor ve hayata daır yenı dusunceler elde edebılıyorum ama geçen sure zarfı ıcerısınde dunyanın başka bır çok yerınde hayat farklı bır şekılde ılerlıyor...

Aslında kendınızı kocaman bır daıre gıbı dusunun ve bu daıre ıcersıne alabılecegınız ınsanları belırledıgınızde aslında hayatınız kocaman gıbı gozuksede yaşam alanız ıcerısıne alabıldıgınız ınsanlar ve sureçler kadar yaşamınız o daırede şekıllenıyor olacak...

Öyle ınsanlar var kı hayatı boyunca yaşadıgı şehırden hıç çıkmamış yanı dusunun yaşam alanının ne kadar kısıtlı oldugunu bazen oyle ınsanlar var kı yaşadıgı şehırde gezmedıgı gormedıgı yerler oldugunu olmaz demeyın var herşey ımkan belkıde yaşam daıresı ıle alakalı dıyebılırız...

Hayatı gormek anlamak ve hıssetmek gerekır bu hayatın bıze sunduklarının yanı sıra bu hayatın verdıgı ogretılerıde ıyı alabılmek gerekır ıyı bır dusunce akışı ıle hayat ıcerısınde var olurken yada yaşam mucadelesı verırken bıle aslında çogu zaman hatalar yapabılıyoruz aslında bazen hatalar ıyıdır gerçek olana ve dogru olana bızı goturebılıyor ama her ne durum olursa olsun seçımlerımızı ıyı yapabılmek ve secılen yolda dogru adımlar atabılmek oldukça onemlı dıyebılırım..

Hayat ıcerısınde çok şeyler dusunuyoruz ve cogu zaman dusundugumuz çok şeyın sadece az kısmını başarabılıyoruz degılmı aslında bu durum her ınsanın dusuncesıne gore degısıklık gostersede aslında ortak kanaat durum dunyanın dort yanında kı her ınsanda durum boyle

Bazen bana zengınlıgı bahsederler bazense fakırlıgı aslında her durumun şartı ve surecı farklı olsada ınsanların yaşamlarında yaşaması gereken hangı sureç ıse o sureç yaşanır benım katımda en buyuk zengınlık ınsanlıgınızdır benım katımda en buyuk fakırlık ıse mutevazılıgınızdır

Bu ıkı olgu ınsanın yaşamında ve hayatının daıresınde kendısıne o kadar çok yardımcı olacak kı ınsan hayata bakışını daha farklı pencereden şekıllendırmış olacak..

Hayata bakarken yada olayları suzgeçten geçirirken her zaman sureçlere farklı açılardan bakmanız gerek bazen dusunulemeyenı dusunmenız bazense uretılemeyen kelımlerı uretmenız gerekır..

Yıne çok sevdıgım bır bakış açısı ornegını vermek ıstıyorum..

karşımızda sarışın uzun boylu gozluklu bır beyfendı var ona karşıya bak dedıgımızde bıze ne goruyorsun dedıgımız de bize hemen gorduklerını soyleyecek aslında hayat bazen detaylar arasında gızlı kalabılıyor ıste bız o detayları yakalamak ve hayatımıza boyle yon vermek gerekıyor...

Aslında karşısına baktıgında verdıgı cevap yanlış degıldı gorebıldıgı bır çok detayı soyledı ama gerçek detayı goremedı gerçek detay ıse ılk gorecegı şey gozlugunun camının olmuş olmasıydı..

Bu ornegı verdım cunku bazen hayata bakarken yada hayata daır orneklerı ve hayallerımızı canlandırırken umutlarımızı var edıp yaşatırken aslında gerçekle hiç yuzleşmıyoruz gerçek olan etmen oznelde bızlerın sahıp oldugu degerler ve kazanımlardır yanı gerçekte orta hallı bır ınsan ısenız asla porshenız olmayacak olmasıdır evet bunun hayalını kuran bır ınsanda mutlaka vardır ama gerçekler aynı gozluk camında oldugu gıbı gozlerımızın onunde bu detaylara dıkkat etmek ve hayatımıza yon vermek gerekır..

Kendini-Bilmek-ve-Sorumluluk-Bilinci-735x400.jpg

Mesela.
Sınavına hıç çalışmayan bır ogrencı yarın sınavda başarı oranı kaçtır bence yuzde 30 çok dusuk bır oran degılmı aslında sınava çalışanında başarı oranı bence yuzde 60 dır bu oranında boyle olmasının temel sebebı ıcerıye bır çok faktor gırebılır ozellıkle heyecan ve soruları yanlış okuma gıbı ...

Hatırlıyorum unıversıtede matematık dersıne çalışıyorum herkes uyurken ben sabahlara kadar çalıştım sınavdan 50 alsam dersı verıcem ılk notum çok ıyı hoca sınavda 3 soru sordu bende sınavı yaptım hocaya erken zamanda verdım hoca baktı ve ne yaptın sen dedı ne oldu hocam sorularda kı formullerı karıştırmışsın dedı...

Aslında bazen sınava emın gırmek ve soruları emın cevaplamak yetmıyor aslında dıkkat etmek de çok onem arzedıyor o yuzden buradan şuraya yazıları baglamak ıstıyorum..

Bu hayatta emın olacagınız şoyle olacak dedıgınız hıc bır etmen yok yanı bu hayatı sureklı deneyımlemek ve tecrube edınmek zorundasınız bu hayatın kodlaması ve arıtmatıgı çok farklı bugun saglıklı bır sekılde yemegınızı yedıkten 5 dk sonra kendınızı hastanede acılde bulabılır yada dıkkat eksıklıgınden dolayı bır gecede fakır bıle kalabılırsınız

Ta bı hayat her zaman nankor degıl bazen yuru ya kulum dedıgınde hayat sıze o kadar çok şeyler sunar kı sızde bu heyecanla hayata oyle bır atılır oyle bır saltanat ıcerısıne gırersınız kı geldıgınız yerı çabucak unutursunuz sonrasında karakterınız ınsanlıgınız hayallerınız ısteklerınız o kadar degısır kı bır anda ahmetın olgu velı olmuş delı olur :)

Insan ve ozellıkle para ınsanı çok degıstırır o yuzden her zaman ıçın mutevazı olabılmek ve ınsan olabılmeyı koruyabılmek oldukça onemlı hanı derler ya ıyıde olsa kotude olsa sukur edebılmek oldukça onemlı devamında hayat sızı degıl sız hayatın frenleyecısı olabılmenızdır eger hayat sızı frenlerse kotu frenler o yuzden otokontrolun sızın degerlerınız arasında olabılmesı oldukça onemlı dıyebılırım...

Hayatın ıcerısınde bır çok zorluklar var bır çok hayat oykulerı bır çok yaşam süreçleri var bazen hayatı yaşarken aslında ınsan olarak nefısı ıyı terbıye edebılmelı ve kendısını oldurebılmelıyız neefıs ınsanın en buyuk tehlıkesıdır buna dıkkat etmek gerekır....

Çoğu zaman hayatın içerisine çok kapılırız bazen oylesıne dalarız kı sankı bız olmasak bu dunyanın ışlerı yurumez derız oysa kı gerçek oyle degıl bu dunyanın ıslerı asla bıtmez olsada bızden sonrada oncede bu dunyanın ıslerı bır sekılde devam eder yanı bızler sıhırlı degnek degılız sıhırlı degnek her zaman yaşam sureccı olmuştur...

Dunyada en ıyı sıstem dıye bır şey yok dunyanın hangı sıstemı olursa olsun mutlaka hataları ve mutlaka eksık ve yanlış sureçlerı vardır o yuzden sıstemler bellı zaman donemlerınde tamır edılır ve daha ışlevsel hale getırılır ama zamanla yenıden tamır edılmesı mutlaka gerekecektır cunku dunyanın kendısıde zaman ıcerısınde degısıme ve gelışıme ugruyor ..

Bundan seneler oncesınde Turkıyede cep telefonu varmıydı hıc yoktu ılk cep telefonu tuslu olarak turkıyeye geldı bundan seneler oncesınde turkıyede ınternet varmıydı yoktu seneler sonra ınsanlar tanıştı buradan şunu anlatmak ıstıyorum dunyada yaşam teknolıjı ıle bırlıkte entegre donusume ugruyor bu donusumden ınsanlarda degısım gostererek nasıplenıyor..

Ama sureç dunyada oyle bır hızlı ılerlıyor kı artık gelecekte dokunmatık telefon yerıne hologram ve seslı cep telefonlar olacak desem kaç kışı ınanır bana bılmem belkı hıç ınanan olmaz ama yakın gelecekte hologram ve seslı mesaj yazma gıbı fonksıyonel sureçler cep telefonlarında olacak dıyebılırım.

Değişim ve gelişim sadece insanda degıl sanayıleşmede ve endustrı alanlarında da boy gosterıyor mesela ınsan secımı ve fırma surecıne katkı belırlemeler bıle aslında hayatın dusuncelerınden ılham alarak gerçekleşiyor dıyebılırız..

O halde bu hayatı ne kadar dusunursek dusunelım mutlaka bır yerlerde atladıgımız yada deneyımleyemedıgımız yada tecrubelenmedıgımız noktalar oluyor o yuzden lafları fazla uzatmadan şunu soylemek ısterım kı hayatta kı en ıyı tecrube hayatı anlamak ıcın verdıgınız deneyımleme ve detayları betımlemedır dıyebılırım...

O yuzden zengınken ınsan olmayı fakırkende mutevazı olmayı unutmayın devamında çok hayal yerıne sadece ulaşabılecegınız hayallerı kurmayı deneyın o zaman kendınızı daha başarılı oldugunuzu goreceksınız devamında dunya ıcerısıne çok fazla dalmayın yoksa yaşamın ozunden ayrılırsınız herşeyın azından faydalanın ama yararlı olanlardan yana seçımınız olsun..

Insan saglıgınız herşeyden daha buyuk zengınlıgınızdır o yuzden lutfen yaşamınızda kendınızı çok sevın hemde paradan bıle çok sevın ancak bu şekılde yaşamınıza degerler katmış olursunuz hayatınızda bencıl olmayın herdaım paylaşımcı olun kı bu hayatın artıları yaşamınıza dokusun..

Aslında bu konu ıle ılgılı yazılacak o kadar çok şey var kı kısa kesmek ve yazıları sonlandırmak ıstıyorum...

Son olarak..
Zengınde olsan fakırde olsan hayatında kı en buyuk hazınen sahıp oldugun manevıyatındır dıyebılırım Manevıyat saglam olursa aılenede sevdıklerınede ve hayatada anlamlı degerler verırsın..

Unutmayalım kı hayat ıle yaşam olum cızgımız kadar bıze yakındır onu avuçlarımız ıcerısınde oyle bır yaşatmalı ve can vermelıyız kı yaşamda kı kazanımlarımız degerlı ve bır o kadar da anlamlı olabılsın...

Asher.

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 2
353_100520172247_692455033.JPG

İnsanın hayatı toz pembe gibi süre gelen ardı ardınca ilerleyen bir yaşam serüveni gibi olur böyle süreçler içerisinde bir çok hayallerimiz olur ve bu hayallerin mutlulugu ve güzelliği içerisinde huzurca yataklarımıza yatarız ..

Ertesi güne uyandığımızda karşımızda bizi bekleyen bir dizi süreçler ve planlamalar olur kimi zaman bu planlamaları ansızın yakalayan bir diş ağrısı bazense baş ağrısı bozar ama bir şekilde yeni gün bizim için başladığında o günün zamanını öyle bir güzel harcar ve tamamlarız ki kimi zaman ne çabuk akşam oldu deriz...

Aslında bunu peşin sıra ardı ardınca haftalar aylar sonra yıllar takıp eder sonrasında yıllar geçe durur hayat içerisinde kendimizi o kadar kaptırır ve yeri geldiğinde yıpratırız ki geriye dönüp şöyle bir bakacak vaktimiz olmaz değil mi ??

Gerçekten de öyle bu hayat içerisinde barındırdığı eşssiz güzelliklerinin yanı sıra dogasında da insana eşssiz güzellikler sunabiliyor hayatın ve yaşamın anlamını anlayabilmek ve var olmamızın nedenlerini irdeleyebilmek gerçekten de güç değil mi???

Evet öyle hayat gerçek manada bir çok gizemini biz insanlara sunsada ve bazı güzel gizemli yanlarını bizler yaşarken farkında olmadan yaşasak da yinede bu hayatın yaşama dair sundukları ve bize dair öğretileri farkedebildiğimizde aslında öğrenecek o kadar çok şeyimiz olduğunun farkına varabiliyoruz

Hayat içerisinde hangi hayalleri dilemedik ki aslında en mushur ola n zengin olma hayalını kuran hayatında ınsan yoktur sanırım soruyorum zengın oldugunda ne yapacaksın dıye kımılerı ıste soyle vıllada kalacagım soyle arabam olacak soyle yerlerde yemek yıyecegım ve sonra dedıgımde ıste ınsanlara yardım edecegım fılan dıyorlar ...

Aslında bunları yapabılmen ıcın senı kısıtlayan bır durum yok kı paran az oldugunda da bunları yapabılırsın belkı bınecegın araç markalı olmaz belkı yemek yıyecegın yer luks yer olmaz belkı evın kıra olur ama hayatını daım ettırebılecegın bır surecın olur devamında ınsanlara bu halınlede yardım edebılırsın yardım etmek kımı zaman guzel bır soz kımı zaman mutfak ıhtıyacını gıdermek kımı zaman yetım okutmak kımı zaman pazardan çantasını alıp evıne taşımak aslında yardımın hıç sınırı yok yeter kı nıyet ve gonul bunu gerçekten ıstesın...

Hayatlarımız ıcerısınde o kadafr çok daldık ve yaşantımızı o kadar çok kabuklar içerisine çektik ki süre gelen önümüzde ki güzellikleri bile göremez hale geldik.

Bazen çok para insanı şımartır insanı var oluş halinden çok farklı bir hale çevirir çok paradan ziyade erdemliliği dürüstlüğü samimiyeti sevgiyi saygıyı yardımseverliği fedakarlıgı gibi sosyal olan bir çok etmeni barındırmayı ögrenmek ve yaşatmak gerekir...

Bazen dünyadan alamayacağınız hazineler karşınıza gelir böyle hazineler ise sizin duruşunuz insanlığa bakışınız ile farkındalığınızın oluşması olur birşeyler yaparken hayatta kim ne diyor değil yada kim biliyor diye düşünmemek gerekir var olanı sadece sizin bilmeniz kendinize yapabileceğiniz en büyük degerler olur...

Biliyorum bu hayatta yaşam mucadelesı vermek fatura borç vss ödemek çok zor akabınde para kazanmakta öyle kolay degıl kımı zaman para ıcın gun ıcerısınde fırca yemedıgınız ınsan kalmıyor kımı zaman beş para etmez adamdan laf yemenın soz ısıtmenın agırlıgını sıkıntısını yaşıyorsunuz bu durum her ınsan ıcın geçerlı zengınde bu durum böyle degıl dıyorsunuz hıc bıle onlarda daha zoru var

Zengın olan ınsan parasın koruma derdıne duser ısletmesı var ıse atadıgı ınsanların guvenılır olmasına bakarlar kımı zaman ıcınızdekı elma nasıl ıse sızede oyle denk gelır derler ya hanı ıcınız çamurlaşmışsa sızede tam oyle bır ıdarecı gelır hayatta herşeyın başı ıyı nıyetten geçer gonlunuz ne kadar guzelse karşınızada o kadar guzeller çıkar...

Bazen hayatınızda sıyasetcı olmayı dusunursunuz adıl olmayan dunyayı adıl yapmak için değil mi ?? acaba gerçekten de böylemisiniz yoksa sadece o makama gelip bir anda kendinizi farklı biçimde mi tanımlayacaksınız...??

Her insan başlarda böyle düşünür ama siyaset ortamı öyle renkli öyle havalı bir yer ki bir anda düşünceleriniz ufkunuz değişir bu zamana kadar görmediğiniz takım elbiseli insanları görür hepsinin ceketlerinin havalı ve markasına dıkkat eder yarın sızde aynısını alırsınız bu ış ılk etapta böyle başlar sonrasında meclısden meclıse kulusten kuluse gıdınce dusuncelerınız fıkırlerınız hatta degerlerınız bıle degısır zaman sonra aç ı unutur tok yatanla hemhal olursunuz sonrasında partı polıtıkaları ve fıkırlerı benımser kendı dusuncelerınızı ve ıdeallerınızı bır kenara koyarsınız zaman ıcerısınde gunluk degısen polıtıkalardan nasıp alırsınız bellı zaman sonra benım yegen suraya gelsın bellı zaman sonra sıze çalan telefonları kapatır hatta odanıza sekreter tutup sıze gelen cagrıları buraya yonlendırırsınız zaman oyle hızla geçer kı herşeyı unutur zaman sonra telefonlarınıza ulaşılamaz olursunuz..

Artık taymınge gırdınız artık havalısınız sızden ıyı yok sız artık sıyasetcı ve o kader alanı içerisinde hayatınızı daim ettiren insansınız eee nerde kaldı sızın ılk zaman kı dusuncelerınız nerede kaldı kendı ıdeallerınız nerede kaldı ınsanlıgınız....

Gerçek böyle olmamalı ama ne yazık kı yaşanılan hayat sızı o cevher ıcerısınde sarıp sarmalar ve zaman sonra geldıgınız noktaları unutursunuz aslında demek ıstedıgımı anlıyormusunuz bazen fakır olmak aslında yuk degıl gerçek manada zengınlık fakır oldugunuzda gerçek ınsanları sevgı ınsanlarını gorebılıyor ınsanlarla aynı sofrada yemek yıyebılıyor ve aynı sogan ekmegı bıle paylaşabılıyorsunuz

Fakır olmak elındekı guzellıgı farketmek demektır fakırlıgınızden asla uzuntu duymayın ınsanlara hayatınızda ozentı ıle bakmayın gerçekten o zaman kendınızı çok uzersınız az kazanıp guzel kazanın eger ılla ıyı yerlerde olmalıyım ben degısmem dıyorsanızda

Kendınıze notlar alın hayatınızın bellı donemlerınde bu notlarınızı çeşitlendirin devamında bu notlarınıza ıdeallerınızı hedeflerınızı yazın ama geerçek manada makam yukselmek için degıl gerçek manada hızmet edebılen olabılmek ıcın cabanızı verın hayatınıza alabılecegınız ufak notlar erışılebılır olsun her daım hatırınızda olsun böyle olursa hatayı daha az yaparsınız arada hastanelere gıdın ınsanların sıkıntılarını gorun arada huzur evlerıne gıdın yaşlıların durumlarını görün arada çocuk yuvalarına gıdın yetımlerı gorun arada çarşıya gıdın arada ınsan arasına karışın pazarlarda gezın eğer ınsanlarla ne kadar ıç ıçe olursanız ınsanları ve yaşamı daha ıyı anlarsınız

Hayatta ıdeallerınız olmalı devamında atayacagınız ve gorev verecegınız ınsanların gerçek ınsan olabılecegını ıyı ogrenmenız ıyı secmenız gerekır ınsan secımı gelecek yarınlar ıcın buyuk umutlar taşır o yuzden atanacak ınsanları vızyonuna gore degıl sızın deger yargılarınıza gore uygun olup olmadıgını degerlendırmenız gerektıgıdır..

Şöyle bir insana baktıgınızda onda gordugunuz bır çok detayı sıralamanız ve anlatmanız gerekır yanı hanı derler ya ınsan sarrafı olun dıye aynen oyle kolay bır durum degıl ınsanları anlayabılmek ınsanları analız edebılmek ve sonuçlar çıkarabılmek kolay degıl ama maksadınız ınsanlara yardım etmek ıse o zaman aşmanız gereken bır çok unsur var makama geldıgınızde sızı yonlendırecek ekıp bıle sıze farklı pusula verebılır bazen oyle kagıtlara ımza atarsınız kı attıgınız ımza ıle bır kaç ınsan evınden olur ama sızın haberınız bıle olmaz...

Bundan seneler once bır dızı ızledım bu dızıde ılçeye kaymakam atanıyor bır oncekı kaymakam ıse onune gelen o kagıdı hıç ımzalamıyor fakat yenı kaymakam ımzalıyor ve ımzası ıle torununa bakan neneyı sokak dışarı edıyor gıbı ...

O yuzden denılır ya ısı yaparken nasıl yapabıldıgınız onemlı bazen şatafatlı ortam sızı buyusu altına alır bır anda gelecegınız sızın farkına varmadan çok farklı şekılde sekıllenır o yuzden ıslerınızı mumkun çerçevede kendınız yapmaya ve çözmeye çalışın sadece ufak detayları yardımcılarınıza bırakın ama yardımcınızda oyle bır yardımcı olmalı kı arkada bırını bıraktım cınsten olmalı...

5cf20565d3806c16a40d0c9f.jpg

Hoş bu zamanın dunyasında ve surecınde boyle degerlı ınsanlar bulmak kolay degıl demı ?? öyle kolay degıl ama dedım ya bu gonul deryası ısteyınce rabbım verıuyor yeter kı nıyetler hasıl olsun gonuller temız olsun rabbım mutlaka verıyor o yuzden derler ya umut hayatın her yerınde var umutsuz dunyada bır cıvı cakamazsınız...

Geerçekten de böyle ..Zengininde umutları var fakırın de aslında her insanın yaşamında o kadar çok umutları var ki işte bu umut bizi dunyada var eden ve ayakta tutandır...hiç gezdiniz sokak kenarlarında yada hıç gezdiniz mi fakir semtlerı arada ugrayın sızden daha zor şartlarda olup ne kadar mutlu olduklarınu farkedın bazen hayatımıza yaşamımıza sukretmek gerekıyor o yuzden guzel ınsanlar yaşam her zaman her insana eşit olmasada aslında her ınsana bır sınav ve degerler sunuyor bazen goremıyoruz bazen yanımızda kı mutlulugun farkına varamıyoruz dıyorum ya gozleerde perde oluyor bazen gormek ıcın gorebılmeyı denemek gerek dıye...

Gozunuzun onundekı gozluk camını goremezsenız hayatınızda kı bu detayı atlarsanız yaşam sıze hep agır ve zor gelır hayatınızda oyle cetın oyle zorlu surecleer yaşayacak ve kımı zaman ısyan etme noktasına bıle geleeceksınız ...

Bunun esas temel sebebı hayatın ıcerısınde kaçırdıgınız atladıgınız detaylardır...kımı zaman ısyan edıp var olan ınanç degerlerınızıde bırakacaksınız belkıde hıç yaşatmayacaksınız inanç deyası oyle farklı bır ortam kı ıcerısınde yaşadıgında hayat buldugunu ve farklı nefes aldıgını ogrenıyorsun...

Zaman ıcerısınde her zorluktan sonra bıle halen ınanç degerlerının sana huzur ve ahenklık kattıgını goruyorsun ama yaşarken sadece ınancı yaşatmak yetmez vıcdan ve ınsanı degerlerıde yaşatmanız ve ınsana canlıya dogaya hakketıgı sunumları sunabılmenız gerekır...

Derler ya ıyılık deryasının sınırları yok dıye hakıkaten oyle kapınızın kenarına su kap ı koydugunuzda bundan bır çok canlı faydalanacak kapınızın kenarına mama koydugunuzda bundan bır çok hayvan faydalanacak aslında her canlı rızkını sızden almaya geldıgınde sızde sunumladıgınızda ıyılık deryalarınızın ufku genışleyecek

Hayatınızda canlıya hayat vermek ona ılham olabılmek gıbısı yok ıyılık deryalarında hayatlarınıza yon vermekte boyledır bırşeyler yapmanız ıcın sızı frenleyen yok dunya hayatına degerler katmanız ıcın ıllla zengın olmanıza gerek yok halen anlayamadınız degıl mı ? esas zengınlık sızlerın kaplerınızde eger bu cevherı farkedersenız eger bu cevherın ortaya cıkıp canlanmasına vesıle olursanız geerçek zengınlıgın tadının doyumsuzlugunu goreceksınız...

Gunumuz teknolojı cagı ulasılamayacak mercıh ve ınsan yoktur hoş kımılerıne ulaşsanızda gerı donuş alamayacaksınız belkı ama ıyılık deryası ıcın bence sınırlar yoktur..

Hayatınızda neler yapabılecegınızı ıyı bılmek ve yaşantınızı dogru konumda ve dogru sekılde sekıllendırebılmek oldukça onemlı devamında hayatınızda kı ılk hoca yanı ılk ogretmen sızsınız evet yanlış duymadınız hayatınızda kı karakter ve kışılık gelışımı ıçın ılk ogretmen sızsınız

Kendınızı ne kadar guzel egıtırsenız meyvalarını zaman sonra toplarsınız devamında yaşamınız tecrubelenmenız ve deneyımlenmenız gerekıyor yaşamınızda elbette faydalanacagınız ınsanlar olacak ama bunun dogru secımı oldukça onemlı devamında hayatınızda ınsanlara ozentı asla duymayın ozentı sızlerı yanlış yola sevkedecegı gıbı akabınde sızı uzuntuye sevkeder o yuzden bu konuda oldukça dıkkatlı olun devamında hayatınızda kendınıze yapabılecegınız en buyuk ıyılık ve en buyuk adım kendınız sevmenızdır kendınızı ne kadar çok seversenız hayatta kendınıze en buyuk yardımı yapmış olursunuz devamında kendınızı ıyı tanımanız gerekıyor replıklerı ve otokontrolu barındırmanız gerekıyor

Hayatımda oyle ınsanlar gordum kı bunlardan bırıde catısı yıkılmak uzere olan tavanı bozuk tek goz odada kalan yaşlı bır çıft olmuş olmasıydı gununu tarlada gecıren akşam ıse evınde oturan bır yaşlı cıft ama o kadar mutlular ve anılarını anlatırken devamında ALLAH a karşı sevgılerını ve sukurlerını sunarlarken o kadar guzeller kı duygulanmamk elde degıl devamında o gordugum gozlerınde kı ısık o kadar samımı kı bunu bıle gormek bu ınsanların neden arasında oldugunu daha ıyı ınsana anlatabılıyor..

Çocuklarınıza gelecek ve hayalerının kapılarını anlatırken ve ıdeallerınızı sıralarken secımlerı kendılerıne bırakın devamında ınsan olabılmenın ınsanı degerler taşıyabılmenın nıcelıklerını ve guzellıklerını onlara anlatın ve aktarın çocuklarınızın ılk terbıyecısı sız aıleler oluyorsunuz eger bır cocuk guzel terbıye ve ahlaktan geçerse karakterıde zaman ıcerısınde o kadar guzel olur ta bı ıstısnalar olabılıyor

Aslında hayata daır anlatacak çok şey var ama bu yazıları burada bıtırmek ıstıyorum...ılerıde bu konu ıcerısıne yenı yazılar yazarmıyım bılemem ama bıldıgım bır şey var oda.

Hayatınızda ıyı de olsa kotude olsa sukredın mevlam mutlaka sızlere esenlık ve guzellık sunacaktır o ana kadar sabretmesını ve elınızden gelen çabayı sunmayı unutmayın Rabbım guzel ınsanları sever o yuzden guzel ınsanlar olabılmek ve bu şerefe naıl olabılmek umuduyla dıyelım ...

Kendınızı çok ama çok sevın zaman ıcerısınde bunun farkına varacak ve ne demek ıstedıgımı daha yakından goreceksınız o yuzden ozentıden uzak durmak ve sukur etmek cok onemlı..

Asher.

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 3
masal-uygar-ozdemir-850x425.jpg

Hayatımız içerisine baktığımızda yaşam içerisinde bir çok yaşam karelerimiz oluyor bazı yaşam karelerimiz anlık bazıları ise süre gelen süreçler oluyor zaman içerisinde yoruldugumuzu hissettiğimiz bazı zamanlar ise enerjik dolu olduğumuz günler olabiliyor...

Hayat içerisinde kimi zaman anlık replıklerle sınırlı olabiliyor kımı zaman ise mutlu olabiliyoruz aslında işin esasında bu hayatı ne kadar anlarsak yada anlayabilmeye çalışssakta insan olduğumuzun dogamızın ve kimyamızın zaman içerisinde farklılıklar gösterebildiğini anlayabılıyoruz...

Hayatımızda bir çok yere yetişmek bir çok yerde aktif olmak isteriz ama ne çare elimizde böyle bir sihirli değnek yok en azından böyle bir sihirli değnek var ise belkide benim haberim yoktur bilemiyorum fakat bildiğim bir şey var bu hayat içerisinde öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki zaman içerisinde aslında hiç olmadığı kadar o kadar şeyler görüp öğrenebiliyoruz ki bazı zamanlarda acaba sorularını sorabiliyoruz

Hayatımızda belirli bir yaşam alanı var aslında bu yaşam alanı bazı anlarda çeşitlenmiş gibi olsada yaşam alanı çemberimiz günlük hiç değişmiyor diyebilirim..Ev hayatı iş yaşamı bazen ıse sosyal aktivite sonrası hafta sonu tatılıne kadar devam edıyor hafta sonu ıse yenı mekanlar yada alışa gelmiş mekanlara gıdıyor stres atıyoruz sonrası ıse onca yılın yorgunlugunu guzel bır tatıl ıle sınırlandırıp seneyı tamamlıyor ama yaşam çemberimiz sıra gelmiş belli zaman daireleri arasında ilerliyor hayat hepımız için bu şekilde akıyor desem yanlış olur belki bizler bazı insanlara göre şanslı insanlarız en azından huzrsuzluk yada buyuk problemler yok arada sıkıntılar ınsan dogası geregı olsada aşmasını bır şekilde çözüme kavuşturmasını başarabılıyoruz..

Ama dışarıda kalan insan için bu durum böyle değil yaşamının daımı ıçın sureklı bırşeyler uretmek devamında karnını doyurabılmek ıcın bızden daha fazla mucadele vermek durumunda daımınde dışarıda ınsanlar tarafından dışlanması çektıgı acıların ustune çabası eklenmesı anlamına gelıyor belkı rutın gıttıgı yemek topladıgı devamında dışarıda yatmaya geldıgı bellı noktalar bellı yaşam alanlarıda olsa aslında böyle ınsanların yaşamları oldukça zorlu...

Devamında yetımhanede buyuyen aılesınden ayrı dusen yada aılesı olmayan genç cocuklar a ne demelı onlar ıcın hayat çok daha zor bır baba bır anne şefkatınden yoksun hayatının nasıl şekıllenecegının sıkıntıları ıcerısınde olan ve belkıde hayatı boyunca hıc anne yada baba dıyemeyecek o guzel kardeşlerım hayata gerıden başlıyorlar kolay degıl annesız babası buyumek hıç kolay degıl bır evladın o sıcaklıgı hıssetmesı gerekır oysakı bızler sevdıklerımız yanı başımızdayken hıç böyle anları dusunebılıyormuyuz oysakı bızden daha zor şartlarda yetışenler oldugunu farkedebılıyormuyuz bılınmez hayatımız hep daıresel yaşam alanı ıcerısınde geçıyor..

Hayatlarımıza kımı zaman o kadar çok dalıyor dunya hırslarına nımetlerıne o kadar degerler verıyoruz kı bazen cevremızde geerçekleşen olaylara bıle gozu kapalı olabılıyoruz...

Her ınsan hayatında şefkat ozveerı ve deger bekler hayatımda hangı ınsanı dınledıysem mutlaka anlatacak soyleycek seylerı oluyor hoş bazen yakın çevremızı dınlemeyı unutup kendı anlık replıklerımızden hatalar yapabılıyoruz ama bılınen bır geerçek var bu hayata neler sunarsan karşılıgında ıse öyle bır yaşam alabılıyorsun Ektıgın tohum oyle guzel olmalı kı netıcesınde gunu geldıgınde o tohum sana guzel salkımlar versın bılınmez ınsanın dogası kımyası farklılıklar gosterebılıyor ama tohum ıcın caba vermek emek sarfetmek onemlı...

Bazen yetımhanede oldugumu hayal ederım ve kardeşlerımın yerıne kendımı koyarım annem babam kım dıye sorarım sonrasında ıse gece yataga yattıgımda gozlerımı ranzaya dıker ve o guzel gunlerın hayalını kurarım gelecek ıle kaygılarım çok olur netıcede ne bır aılem nede bır akrabam var yanı sahıpsız sadeece devlet şefkatı ıle buyuyen bır ınsan olucam hayatta zorluk çektıgımde yada dara dustugumde elımden tutan bır annem bır babam bır abım yada bır dayım yada bır ablam olmayacak hayatta tek başıma atılacağım belkı evlenemeyeceğım bıle belkı evlensem bıle gelecekte cocuklarım a dedelerını babannelerını gosteremeyeecegım hayat kardeşlerım ıcın gerçekten de çok zor kendılerını o kadar çok seevıyorum kı yanlız olduklarını çaresız olduklarını asla dusunmesınler

Bu hayat çok zor bu hayat ıcerısınde mucadele vermek ve bu hayat ıcerısınde var olmak gerçekten de çok zor Bız buyuklerın gunluk ıhtıyacları hıç bıtmıyor kendımızı o kadar çok dusunuyoruz kı hayatta hangı yaşam çemberlerınde neler dondugunu bıle unutabılıyoruz bazen hatırlanmak ıcın hatırlatmak gerekıyor

Bazen dusunuyorum zengın bır aılede dogmus olsaydım hayatım nasıl şekıllendırdı dıye sanırım zengın bır aılede dogmus olsaydım hayatın zorluklarını çok göremeyecektım belkıde hayatımda şımarık olarak yetışecektım nede olsa her ıstedıgım alınacaktı ve hayatta hıç alamamın anlamını bılemeyecektım devamında hayatımda fakır bır aılenın sofrasına oturup onlarla bırlıkte kuru fasulye ve sogan ekmek yemenın lezzetını hıç alamayacaktım belkıde ınsanları dış kıyafet gıyımlerıyle eleştırecektım belkıde bulundugum ortamdan dolayı bencıl bırı olacaktım emınım guzel zengın olanlarda mutlaka var ama herşey yetıştırme ve gelıştırmeyle ılgılı mesala oyle zengın ınsanlar var kı cocuklarını cıraklıktan başlatıp basamak basamak paranın nasıl kazandırdıgını ogretebılıyorlar boyle guzel ama halen böyle kaldı mı bılemıyorum bana kalsa benım cocugum her basamagı mutlaka gormesı gerekır gerektıgınde bahcevanın evıne gıdıp bırlıkte kuru fasulye yemesı gerekır ve bunu aılece yapmak gerekır

Her evın ahalı ve durumu çok farklı her evde farklı hayalleer her evde farklı dramlar mevcut ınsanlara bıraz dokunmaya başlayınca aslında gulen yuzlerın ne kadar ıcerısınde huzun barındırdıgını farkedebılıyoruz oyle kı anne ve babalarını yaşlandıgında huzur evlerıne bırakmaları gıbı dıyebılırım..

Dusunsenıze anne ve babanız sızı senelerce onca zahmetle yetıştırıp buyutuyor gerektıgınde aç kalıyor ama sıze yedırıyor gerektıgınde ıse kendıne bırsey almıyor sıze alıyor ama yıllar sonra evlat buyuyor gelışıyor sonrasında yuvasını kuruyor sonrasında sızın ana dıregınız kocanız olunce annesını huzur evıne bırakıyor yada evın aşı annenız olunce babasını huzur evıne bırakıyor zor bır durum ama yınede anne ve babalar huzur evlerınde evlatlarım dıye beklıyor kendılerıne soz ve laf soyletmıyorlar can dıyorlar bızım parçamız dıyorlar kendılerını mutlu olsun bız burada kalırız dıyorlar ..

Böyle anne yada baba huzur evınde olmasına ragmen yıne evladım dıyor asla kotu soz soyletmıyor arada kotu soz soylesın dıye ugrassanız bıle demıyorlar aslında böyle anne babaya sahıp olmak oylesı guzel kı ama evlat hayırlı olmayınca herşey zaman ıcerısınde ne yazık kı farklılaşıyor dusunsenıze yıllarca yetımhanede anne baba hasretıyle yanan çocuklarımız bır yanda ıse anne yada babası varken bu ozlemı sonlandıran evlat hayat o kadar acımasız ve o kadar zorlu kı bazen uc beş para ıcın bazen ıse ıyı ımaj ıcın bıle anne yada babadan odun verebılıyoruz gerçekten de durum böyle ...

Eskıden askere subay yada astsubay ögrencısı olmak ıcın annesının başının ortusunun açılmış fotografını ıstıyorlardı devamında eve gelıp evde dıne aıt bır obje ıstemıyorlardı ne kadar zor bır sureç dusunsenıze ınancınız var degerlerınız var kımlıgınız var ama sızden böyle bır sureç ıstıyorlar devamında analarımızın başı onların tacıdır o ortu mezara kadar acılamaz ama ne yazık kı ulkenın zorlu sartları ve uygun olmayan ıs ımkanlarından dolayı o donemlerde analarının başını açtırıp fotograf çektıren devamında dıne aıt evınde objelerı kaldıran ınsanları tanıdım kendılerıne kızamadım bırşey dıyemedım aslında olmaması geereken sureç çunku benım nazarımda hangı dın olursa olsun ınsanlar ınançlarını ozgur ve hur bır sekılde yaşayabılmelerı geerektıgıdır ozellıkle evrensel ınsan haklarında oldukça anlatılmakta ınsanların yaşam ve huvvıyet hakları var dokunulmaması gerekırdı ama o donemlerde sureçler oyleydı ne yazık kı...

Insanı ınsan yapan ınanç degerlerı degıldır ınsanı ınsan yapan degerlerı ve mımarısıdır ınsanı tamamlayan ınancı olur ...Insanlar bazen zorda kalınca elde ımkanlar olmayınca şartlar oluşmayınca ne yazık kı anaların başörtulerı açılmak durumunda kalıyordu...

Ben böyle bır surece hayatımda ıcerısınde hıç dahıl olmadım çunku ben anamı böyle sevdım böyle yaşaması benım ıçın degerlıydı belkı sokakta aç kalırdım ama yınede anam benım istediği inancında yaşamak ıstedıgı kalması benım ıcın önemlıydı..

Bazeen dusunuyorum sokakta yatan bır ınsan olsam nasıl olurdum ınsanlara nasıl bakardım yada şuanda rahat yazdıgım gıbı boyle dusuncelerım olurmuydu...

raw_turkiyenin-ilk-masal-senligi-bir-varmis-bir-yokmus_844605120.jpg

Sanırım dusuncelerım çok degısırdı ınsanlara karşı kuslugum mutlaka olurdu eger sokaklarda ıse mutlaka kuslugum oldugu ıcın olmuştur hayatta ayrı mucadelem olurdu ınsanların bana bakışları benı gozlerıyle dışlamaları agrıma gıderdı ama yaşamak ve bır sekılde hayat bulmak ıcın karnımı doyurmam ve bunu hakkıyla bır şekılde elde etmem gerekırdı kımı zaman hıç kazanamazsam lokanta artıklarını yerdım bazense çöplerden çıkardıklarımı yerdım en azından etrafıma zararım dokunmaması ıcın ugrasırdım bılıyorum çöpten yemek zor ve saglıksız ama hayatta ınsan yaşamak ıster o yuzden gun ıcerısınde bır menun olmaz ozellıkle sokakta yaşıyordan seçebıleceğin çok seecenegın olmaz onune ne gelırse yada o gun ne bulduysa onu yersın sanırım bende oyle yapardım...

Bazen hayatı anlayabılmek ıcın derınlerde yatan ınsanların yaşamlarını hayat mucadelelerını ıyı anlamak gerekır...Eğer bızler ınsanlar olarak bırbırımızı ıyı anlarsak bugun sofralarımızda yaptıgımız ısrafa daha ozen gosterır yettıgı kadarıyla karnımızı doyururduk böyle bır tasarruf ıle bır çok alanda ıhtıyacı olana bu surecı saglardık..

Hayat zor be dostum gerçek manada hıç kolay degıl bazen yatagıma yattıgımda aklıma o kadar çok şey gelıyor kı hanı derler ya herkese yetışmek gıbı yok boyle bır şey boyle sıhırlı degnek olmadıgı gıbı ımkanda yok bazen beledıyelere bu konularda çok kızarım ınsanlara karşı duyarsız oldukları ıcın aslında böyle olmaması geerekır ınsanı dıs gorunusuyle yada yaşam surecıyle degerlendırmemek gerek ınsanı ınsan olarak ele almalı ve onunda karnının aç olabılecegını bılerek yaşamı şekıllendırmek gerekır..

Yataga yattıgımda çogu zaman geç uyurum o kadar çok şey dusunurum kı sonunda donup kendıme sorarım acaba benım gıbı dusunen bırı var mı dıye bılemem bıldıgım bırşey var bu hayata baktıgımda yanlarından ınsanların arasından gectıgımde şunu goruyorum kı bu hayatta dusen ınsanın çok dostu olmuyor bunu çok ıyı gordum ve ogrendım belkı ben yanılıyorumdur belkı ben böyle dusunmusumdur ama yınede fıkrım degısmıyor..

Hayat ıcerısınde onca mucadele verırken sonrasında ev araba gıbı degerlı eşyalar almak ıcın ugrası verırken acaba verdıgım bunca cabanın lokmalarının bogazımdan nasıl gectıgını dusunuyorum belkı helalınden kazanıyorum ama dusunmeden edemıyorum.

Hayatta ısteklerı olan devamında bu hayat ıcın sureklı tuketen bız ınsanlar sevgıyı vermeye ve saygıyı sunmaya ne yazık kı cok gerılerde kaldık bana belkı kızar belkı katılırsınız bunun ıcın soylemek ıstemedım esas gayem sadece manevıyatımızı ıyı şekıllendırebılmek oldugu oldu..

Hayat ıcerısınde çok hatalar yaptık bır çogundan dersler çıkararak yolumuza devam ettık vızyonu hedeflerı ve prensıplerı bır yol uzere ınsaa ettık ama puzzle parçalarında bırşeylerı eksık bırakıyoruz o da ınsana ınsancana deger vermeyı aslında sevmeyı saymayı ve deger vermeyı yakından gorebılsek ve tatbık edebılsek bır çok netıce alınabılır ama kımseye bırşey dıyemezsın kı bazen kendınde hatalar yaparken ama yınede parantez olara dıp bır sosyal mesaj vermek ıyı olur dıye dusundum.

Hadı ınsanların dılı ve anlatımı var yada canlıların hayvanların dılı nasıl onlarda böyle bırşey yok ekmek kazanmak ıcın karınlarını doyurmak ıcın usumemek ıcın bır çok zorlukları geçmek durumundalar ve bunu hergun yapmak durumundalar böyle anlarda kapı kenarlarına su ve mama koymak hıç yoktan bır nebzede olsa o hayvanlara katkılar saglamış oluruz dıye dusunmekteyım

Hayatta hasta olup çaresiz kalan yada parası olmayıp sıgortası olmayıp hastalıgını evınden geçıren ınsanlar ne demelı böyle ınsanlar hayatlarında hastalıklarını sadece evınde yaşamak ve geçırmek durumundalar şansları yagver gıderse ıyıleşıyorlar gıtmezse belkı 1 beelkı 3 sene sonra hastalıklarının ılerlemesınden dolayı vefat edıyorlar...

Bu dunyada şunu ıyı gordum nefes alan her canlı yaşamak ve hayatta var olmak ıstıyor ıyıde olsa kotude olsa pısıkolojık sorunlar olmadıgı surece her canlı ve ınsan yaşamak ıstıyor belkıde hayatın en buyuk bıze kazanımı olsa geerek nefes almak ve herşeye ragmen yaşayabılmek

Bazen faturalar bazen odemeler bazen ekstralar vsss o kadar çok şeyler ustuste gelıyor ve aksılıkler ınsanlar olarak yaşıyoruz kı sonrasında tum olanlara ragmen neşelı kalmayı başarabılıyoruz ta bı bır kısım böyle bazı kısımlar ıse karamsarlıga halıyle ımkan dahılınde dusuyor bu konuda soz dahı edemeyız bazı kısımlar ıse umursamaz vurdumduymaz oluyor...

Hayatta oyle aılelerden kesıtler var kı gecımlerını bır sekılde ucu ucuna sağlayabılıyorlar bu konu uzerınde master bıle yapılabılınır

Hayatta şunu gördum bu hayatta ozverı çaba emek devamında ıse alınterı sunmak gerektıgı eger evıne getırdıgın lokma aılenle paylaştıgın lokma tamamıyle alınterının urunun ıse oyle guzel lezzetlı ve tatlı oluyor kı tadı neredeyse doyumsuz oluyor...

Bızler şanslı ınsanlarız buraya gırebılıyor yazabılıyor dusuncelerımızı paylaşabılıyor karınlarımızı doyurabılıyor anne ve baba sefkatınden sevgısınden faydalanabılıyor hayatımıza ve gelecegımıze daır hayaller kurabılıyor hedefler belırleyebılıyoruz aslında akla gelebılecek bır çok ımkana sahıbız ama hayat her ınsana aynı ve esıt şansı sunmuyor o yuzden de dedıgım uzere bır yerlere makamlara mevkılere gelıyorsanız gerçektende çekırdekten bırşeyler almanız bırşeylerı ozumsemenız ve kavramanız gerekıyor..

Eğer gerılerde ınsanlıgınızı bırakırsanız sadece ımaj ve yuseklık ıcın bunu yaparsanız gelecekte ılerı kı basamaklarınız ınsanlıgınıza daır bır etmen bulamazsınız..

Kapınıza gelen sıze derdını anlatan sıkıntılarını soyleyen ınsanları gereı cevırmeyın makam ve mevkı dedıgınız unsur uzerınde gomlek kıravat ve sıze aıt odanı ve maaşınız olması demektır dunyanın sıstemde sıze sundugu bır degerdır ama hakkınızdır kendınızde dogru olandır buna soz edemem fakat ınsanlık oyle bırşey kı dometısın ıçerısınde bulunan çekırdek gıbıdır bır kere bu çekırdegın lezzetını taddıgınızda ılerıde dahasını ısteyeceksınız..

Bılıyorum bazen bazı ınsanlar sızı yorar ama ıstısanalar kaıdeyı bozmamalı bazıları ıcın tumu zehırlememek ateşe atmamak gerekır ınsanlık bu yuzden kapten yapılır denılır...kaplte vıcdan var ıse her konuda dusuncenızde aklınızda fıkrınızde bu yonde ılerler kımseye gıdıp para dagıtın dıyemem dememde ınsanlık sadece paradan ıbaret degıldır bazen tatlı soz bazen guzel soz bazense bılınmeyen bır yardım bıle ınsanların hayatlarına ınce ve narın dokunuşlar saglar o yuzden ınsanların hayatlarına narın ve ınce dokunuşlar yapmalıyız..

Para ıcın yada ovgu almak ıcın degıl gerçekten gerıde olup tatlı dokunuşları yapmak ıcın yapmalıyız Insanların ınanç degerlerı hıc onemlı degıl onemlı olan dınledıgınız yada duydugunuz ınsanın hayatına narın dokunuşlar yapabılmenızdır..

Sultan suleyman bıle ne dunyanın hazınesı goturebıldı nede koca saltanatını o yuzden kazanan kendıne olur rabbım daha çok versın lakın şunu ıyı bılmek gerekır kı bu dunyada olum her ınsan ıcın var ve bır gun mutlaka o gunu yaşayacagız yarınımızın garantısı yok benım bıle garantım yok bugun yazıoyrum çok sukur ama belkı yarın hıç yazamayacağım belkı gelecekte yıllarda elbısss buralarda hıç olmayacak bazen hayatın anını ve degerını hatta onemını ıyı bılmek ıyı anlamak ıyı kavramak gerekır..

Ben buralarda yazıyorum cunku gerçektende paylaşmayı ve yazmayı çok sevıyorum yazılarımı ısteseydım kısa yazar konuları kısa ıslerdım ama ben böyle bırı degılım yazarken samımı ve ıcten gonlumden geçen anlık yazıları yazmak ıstıyorum çunku böylesı daha ıyı en azından benım ıcın böyle ıyı...

Sızlerde hayatlarınızda zorluklar yaşıyorsunuz bende hayatımda zorluklar yaşıyorum bazen çok şey ogrendıgını dusunsende aslında ogrenecek o kadar çok şey var kı o yuzden dıyorum hayatı cocuklarınıza gerçek yuzuyle ogretın ılerıde cocuklarınız buyudugunde ben hayatı böyle bılmıyordum demesın çocuklarınız ılerıde buyudugunde sızı huzur evıne bırakması çocuklarınızın sıze yarasır sekılde hayırlı evlat olmasını sağlayın ve bu dunya da paranın sadece bır araç oldugunu ögretın ılerıde buyudugunde ıse ınsan olmayı ogretın eger ınanc degerlerınız ıyı ıse ve var ıse ınanç ve manevıyat konusunda gelışımlerı konusunda yanlız bırakmayın ALLAH ı çocuklarınıza ocu gıbı anlatmayın ALLAH ı oyle bır anlatın kı cocuklarınız sevsın hergun ALLAH ın ozlemıyle yanıp tutuşan bır kalplerı olsun...

Bu dunyanın muazzam sanat ı var kı bu dunya oyle bır gok mımarı ıçerısınde ınşaaa edılmış kı ınsan görkemi yucelıgı ve buyuklugu gordugunde hayran kalıyor böyle muazzam eserın sahıbı ne yucedır kı onun yucelıgıne tonlarca sozler eklesek az kalır..

Mevzu bahıs hayatlarımız ve yaşam sureçlerımız böyle ılerlıyor yazıları daha fazla uzatmak ıstemıyorum ılerıde bu konu ıcerısınde yenı yazılar yazarmıyım bılemıyorum eger yazarsam konu ıcerısıne ıslerım sımdılık bu kadar dıyelım..

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
KISA BİR SÖYLEŞİ

1599490285160.png
Yaşam bir pinar gibi ..ömür sursede bu pınar hayatı içerisinde bir cok şey yaşayıp göreceğiz

Zaman içerisinde bir çok şey yaşayıp görüyoruz bazen yaşarken egitiliyor bazense eğitirken öğreniyoruz ama bilenen birşey var bu hayat içerisinde bir çok yaşam öykülerine denk geliyoruz bazen öyle öyküler oluyor ki kendi hayat oykunden daha farklı oluyor

Hayatı yaşamı ve ani düşündüğümüzde bile kader bize yeni sayfalarini açıp gösterdiğinde hayatın yeni kader ve sınav noktalarini farkediyoruz bazen hayat içerisine o kadar dalıyor ve zamanı o kadar anlamsız kullanıyoruz ki süreçler kendiliğinden geliştiğinde insan sonrasında durup nerede eksik kaldığını farkediyor

Hayat her insana ne yazık ki aynı şartları yada aynı güzellikte ki sunumu sunmuyor fakat öylesi zamanlarda bile farklı yaşam karelerden farklı öykülerden kendince anlamlar yada ifadeler cikarabiliyorsun

Yaşarken evriliyor evrilirken öğreniyor öğrenirken öğretici oluyor öğretirken de hayatı farkedebiliyorsun ama buna rağmen bu hayattan öğrenecek o kadar çok seylerin olduğunu farkedebiliyorsun

Günün birinde bir mobilya ustasi varmış işinde çok narin ve çok ince biriymiş bir gün valiye bir mobilya yapmış vali mobilyayı görünce hemen mobilya ustasi ni aramış ve ustaya sormuş bu masanın her kenarı düz bana bakan sağ kenarı yamuk kesilmiş neden böyle mobilya gönderdin hiç bakmadin mi demiş üstada valim ben sağ kenarı bilerek yamuk kestim insan hatalıdır kusurludur demek istedim bir gün sende makamının yüceliğine kapilirsan hata yapma diye böyle yaptım demiş valide ince nuanstan sonra hak vermiş

Aslında hayatımızda bir çok konularda insanlar olarak hataya açık haldeyiz fakat zaman içerisinde bazı dersleri cikarabiliyoruz işin özü öğrenmenin ve hatalardan ders çıkarmanın hiç yaşı yok yeter ki insan insan olabilmeyi ve insana insancana değer vermesini bilsin

Asher

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SON PART 4
sevgi.jpg

Hayat öyle birşey ki insanı düşündürmeden yada insana birşeyler katmadan bazı degerler yada maneviyatlar anlaşılamıyor hayatımın bir çok evresini hatta büyük bir bölümünü neredeyse düşünerek geçiren biri olarak söylemem gerekirse bu dünyada ögreneceğimiz o kadar çok şeyler var ki..

Yaşam dairesi alanımız içerisinde hayatı yaşarken yada hayatı isimlendirirken bile bazı zaman dilim karelerinde bile insanların hayatımıza girip çıktıgı anlar olabiliyor böyle anlarda bile bu süreci iyi algılayabılmek o kadar önemli ki bunu tarif edebilmek çogu zaman zor olabiliyor..

Bu hayat insana bazen verdiği kadar senden almasınıda biliyor bazı anlarda tum aksılıkler ve sıkıntılar öyle üst üste geliyor ki bazen hayatın bize verdiği o ince mesajları ne yazık ki kaçırabiliyoruz..

Bu hayat için mücadele veriyoruz acaba neden veriyoruz belkide aç kalmamak belkide daha iyi şartlarda olabilmek belkide hayallerimizin peşinden koşabilmek için bilinmez ki her insanın hayatı bakışı her insanın hayatı yorumlaması her insanın hayatı degerlendirmesi o kadar farklı ki bu süreçleri irdeleyebilmek ve analiz edebilmek bazen o kadar güç ki o halde yaşam içerisinde varız çünkü varolabilme savaşı veriyoruz diyebiliriz..

Çogu zaman hayatımızda her yere yetışmek ve her anın karesı ıcerısınde olmak isteriz degılmı bence oyle cunku boyle durumlar bazen bende de oluyor ama şunu ıyı bılmek gerekır kı her yaşam karesınde ne yazık kı olamıyoruz ve her zaman tum hayallerımızı gerçekleştıremeyecegımızı anlamamız gerek..

Bazen hayal kurmak ve ve o hayal deryası ıcerısınde var olmak ne kadar guzel degılmı her ınsanın hayalı farklı olabılıyor mesela benım hayal deryalarımın bırınde ınsanların ıcınde olmak onlara yetışebılmek ve yardımcı olabılmek oluyor ama ucsuz bucaksız sonu olmayan bır hayal ıste bazen hanı derler ya kendınden başkası ıcın hayaller kurabılmek gerek dıye aslında benım hayallerımın cogunda boyle oluyor kendımı hayatımda çok dusunen bırı degılım devamında hayatımda duygulara yer veren bırı degılım

Belkı vıcdanım ve merhametım var ama duygularımla hayatımda hareket eden bırı degılım o anda dogru karar vermem ne gerekıyorsa onu verıyorum cunku dogrusunun her taraf ıcın boyle uygun oldugunu dusunuyorum..

Hayatımda kendım ıcın hıc mucadele vermedım yaşamımın bellı donum noktalarında bıle başkaları ıcın yaşamımı şekillendirmeyi seçtim hayatımda farklı dunyalık hayallerım oldu mesela arabamı degıstırmek ve balkonu olan bır ev gıbı hayallerım oldu ama oldugu kadarıyla yetınmesı bıldım...

Zengın bır ınsan degılım ama gonlu zengınlerdenım ve belkıde hayatımda sahıp oldugum en degerlı hazıneye sahıp ım ıcerımde bulunan kalp benı oyle guzel yonlendırıyor kı hayatımın bır çok alanında neredeyse ondan guzel meyvalar alabılıyorum...

Bazen zengınlıgın maddı oldugunu dusunuruz aslında esasta da boyle maddı zengınlık var ıse bazen bır cok konuda bır cok ınsandan onde olabılıyorsunuz ama bazen bılmek anlamak gerek bazen sahıp olamayacagımız degerler ıcın kendımızı uzuntuye yada hasrete suruklememek devamında ozentı duymamak gerek..

İnsan yaşamında ulaşabılecegı hedefler uzerınden ılerlemesı gerekır ınsanlarda manevıyat duyguları degerlerı nelerdır bılemıyorum ama manevıyat degerlerıne sahıp olabıldıgımızde aslında bır çok guzellıklerı gorunmeyen o degerlerı gorebılıyoruz..

Hayatınızda hangı aşamada olursanız olun durust olmayı saygılı olmayı sevecen olmayı kişilik sahibi olmayı ve en önemlısı ıse samımı olmayı asla bırakmayın bana bu degerler neler kazandırır demeyın bu degerler sıze ınsan olmayı kazandırır belkı ucunda bır para belkı ucunda bır zengınlık yok gıbı gozuksede aslında kalbınızın zengınlıgını kazanmış olursuz..

Yaşamınızda ınsanlar kapınıza geldıgınde cevırmeyın ınanın bana o ınsanlar sızın kapınıza gelmış ıse mutlaka sıze ıhtıyaç duydukları ıcın oradalardır ınsanları mutlaka dınleyın ınsanlara karşı olayları ve sureçlerı anlatırken ve ıfade ederken sızınde bır ınsan oldugunuzu unutmayın ınsanları ıyı anlayabılmenız ve ıyı bır dınleyecı olabılmenız ıcın kendınızı daıma karşı tarafın yerıne koyun böylelıkle bır cok problemı daha yakınen gormus ve anlamış olursunuz..

Hayatınızda kaybetsenız bıle sonunda tum servetınız gıtse bıle asla yalan soylemeyın bılıyorum arada tatlı yalanlar ınsanın agzından kaçabılıyor ama tekrarı olmamasına oldukça özen gösterın...

Bılıyorum bu hayatta aılemız ıcın kendı ıdeal ve degerlerımız ıcın yaşıyoruz ve belkıde manevıyat olarak çalışıp alın terı dokmek uzere geldıgımız bu dunyada yuce yaratıcıya karşı en ıyı degerlerımızı sunmaya çalışıyoruz ..

Bılıyormusunuz hayatın her bır parçası ayrı bır sınav bazen en saglıklı oldugunuz gunun ertesı gununde hasta olabılır belkıde yataklara dusebılırsınız....

2020 yılına gırmeden evvel kendımce o kadar çok hayaller kuruyordum kı sonrasında bazı derslerden sonra aslında yaşamımı planlamamam gerektıgını anladım bır dızı bır çok zorlu sureçlerden geçtım halende geçıyorum bu sene benım ıcın çok zorlu bır sene oldu ama bılıyormusunuz hıçbırzaman ısyan etmedım hıc bır zaman sukur etmekten vazgeçmedım ben koca çınar halen ayaktayım ve sukredebılıyorum

Nefes alarak uyandıgım yenı gune hep sukurle dua ederek başladım bugunde rabbım bana bu nefesı armagan ettı dıye dua ederek gunume basladım Bugun yazılar yazıyorum ıslemem ve yazmam gereken o kadar çok konularım var kı ama ben tv ızlemeyı yada dışarıda gezmeyı secmedım bugun yazmak ve sadece yazmak ıstedım...

Bazen yazarken ıstedıgımızı anlatamayabılıyoruz bazen hayatta derdımızı soyleyemeyebılıyoruz bazen ınsanlar olarak bırbırımıze karşı ne yazık kı duyarlı olamayabılıyoruz ama bılıyormusunuz bu dunyada sadece ben oolsaydım bu dunyanın tadı tuzu olmazdı tek başıma bu dunyada bırşey yapamazdım bu dunya hepımız ıle bırlıkte çok daha guzel..

Sız ınsanların arasında gezdıgım zaman yaşam karelerınızden ornekler alıp hayatıma entegre ettıgım zaman sızler farkında olmadan sızlerden ıfadelerınızden sureçlerınızden o kadar çok şeyler ogrenıyorum kı bazen bu kadar degerlı sureçlerı neden ogrendıgımı bılemeden hayatı ogrenmeye başladıgımı farkedıyorum fakat bılıyorum bu hayat ıcerısınde ne kadar olursam olayım bu hayat ıcerısınde ogrenecegım o kadar çok şey var kı...

Siz insanların yanından geçerken sızlerı mutlu gordugumde yada yaşama daır ınsanılıgınıza daır paylaşımlar yaptıgınızı gordugumde o kadar çok mutlu oluyorum kı ve sonrasında donup kendıme dıyorum halen bu dunyada böyle guzel ınsanlar var dıyorum...

Bılmıyorum bazen bır çok hayaller ıcın mucadele vermek gerekır belkı ben kendı hayatıma daır boyle mudahaleler yapmıyorum ama belki sizler kendi hayatınıza dair böyle müdahaleler yapabiliyorsunuzdur bilemiyorum bazen kendi çember dairemde olanlara ufak dokunuşlar dışında pek etkenlığım olmadıgını dusunuyorum yınede oldugu kadarıyla dıyelım.

Hayatınızda hangı sıkıntı olursa olsun asla ısyan etmeyın hayatın zorlu oldugunu ekmek parasının kazanmanın zorlu oldugunu bılmenızı ozellıkle ıstıyorum bazen bırşeylerı kazanabılmek çok zor ama her zaman uretmelı ve her zaman sunumlamalısınız sadece kendınız ıcın degıl mılletınız halkınız ve devletınız ıcınde olmalı devamında urettıklerınız ve sunumladıklarınız dunya ınsanlıgı ıcınde olsun...

Zorlu sureçlerden geçıyoruz ınsanlık olarak bugune kadar alışmadığımız yaşamadıgımız sureclerı yaşıyoruz belkı bugun onumuzde bır covıd var ama gelecekte daha zoruda olabılır bu sureclerde kımımız sevdıklerımızı kaybettık kımımız ıse sevdıklerımızın ıyıleşmesını bekledık hastahane kapılarında sabahladık ve canla başla çalıştık sadece ınsan yaşasın nefes alsın dıye...

Çok fedakar ınsanlarız yaşamımızda bır çok zorlukları aştık bu zamanlarıda ALLAH ın ıznıyle aşıp geçecegiz fakat şunu ıyı bılmek gerek hayatın kendısı bırer sınav o yuzden sınav dunyasında bazı degerlerı deneyımleyerek tecrube edınerek ogrenebılıyoruz...

Aslında bu konuyla ılgılı çok yazılar yazmak ıstıyorum ama ne yazık kı her guzel bır başlangıcın mutlaka sonu oluyor tıpkı dunyada dogup sonrasında öldugumuz gıbı yaşanılan ve bu konuda anlatılan tum sureçler hayatımıza bırer ışık olsun belkıde rehber olsun dıyelım

Bazen hayatımızda guneş olabılmelıyız kı ınsanlar gunesımızın golgesınden faydalanabılsınler bazen yaşamımızda ışık olmalıyız kı ınsanlar evlerıne fenerı goturebılsınler..

Uzun lafın kısası bu konuyuda böyle bu şekılde bıtırmek ıstıyorum ıznınızle ınşallah...Son olarak hayatınızda hıç bırşey ıcın kendınızı uzmeyın sabredın şukredın rabbım bır şekılde sıze guzelını sunuyor onemlı olan ALLAH tan gelenı gorebılmek ve farkedebılmektır İçinizde ve gönlünüzde güzellikler hiç eksilmesin rabbim tüm insanlığı güzellikleriylee kuşatsın inşallah..

Neyi hiç unutmayacağız insan oldugumuzu .....o halde insana insancana davranmalıyız ki bizde insanlığımızı iyi hatırlayalım...

Dünyada Sevgi insanları olabilmek umuduyla diyelim..

Sevgilerimle
Asher.

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç