Hayat Nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde eski tarafından oluşturulan Hayat Nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 23,589 kez görüntülenmiş, 138 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Hayat Nedir ?
Konbuyu başlatan eski
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
neden böyle bir soruyla karşı karşıya kalayım? inanç olmadıktan sonra neden araştırayım ya da öğrenmeye yelteneyim? insanoğlunun inancı olmasa idi eğer sizce aya gitmeyi deneyebilir miydi?

Evet denerdi. Cunku ayi gozlemliyebiliyordu. Yani insanogluna gozlem veren hersey insanoglu numenal yetisini gelistirme acisindan bir tetikleyicidir. Sorular/cevaplar da boyle baslar.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
zaten bildiğiniz bir cevap... şöyle söyleyeyim: mümkün olsa da evrende yaşayan tek canlı olsaydınız ne hissederdiniz hayat hakında? :)

Canli tek olamaz, birincisi kendi butunlugu ve parcalari vardir, ikincisi uzerinde yasam surdugu mekani vardir. Hayati hissettiren cok canlilik degil; zamansal ve mustakil var olan varlik olarak, dogum ile baslayan ve olum ile sonlanan olgunun hayati anlamlandirmasidir.

P

Pyramos

Ziyaretçi
dün izlediğim bir filmden bir dialog..

-Karımı kaçırmaları benim hatamdı onu kasabaya getirmemeliydim.

- hayır hayır senin hatan degil ! onu geri alacaksıni herşeyi düzeltirsin sadece inançlı ol yeter !

-inanç ! Tanrıda beni çok gözetiyor ya, Saygısızlık etmek istemem peder ama, Tanrı ya orada değil,yada benden pek hoşlanmıyor

- Herşeyi Tanrının yapmasını bekliyor olamazsın değil mi doktor ? varlığını hak etmek zorundasın,sonra onu tanıyacak ve buna göre davranacaksın..
...

Varlığını hak et !!! hayat birazda bu olmasın:)

berram

Felsefe.net
Yeni Üye
gerçekte asla bilemeyeceğim bir şeydir...

palleyfergusson

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayat, yürüyen merdivenden koşarak çıkıp kalabalığa karışmaktır.

palleyfergusson

Felsefe.net
Yeni Üye
yanılmıyorum. yürüyen merdiven sürekli bir döngü içerisindeyken siz merdivenden iner gidersiniz. hayat, bir döngü içerisindedir. sadece siz bitersiniz.

arya

Felsefe.net
Yeni Üye
hayat; yaptigimiz secimlerin, dogrularin ve yanlislarin butunudur.

yamak

Yeni üye
Yeni Üye
kötülüğü görmeden iyiliği bilebilir miyiz?Ya acıyı tatmadan tatlıyı?Ölümü görmeden de hayatı nasıl bilecez belkide ölüyüz hayatı öğrenecez.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Hayat yasanandir. Yalniz bu yasananin ne oldugu yasayan dahil; her bir algiya gore degiskenlik ve gorecelik icerir.

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
Hayat boktan bi çukur aslında.Kimileri kurtulma çabalarında,kimileri alışmış artık halinden memnun, kimileride yapacak bi şey yok deyip keyif almaya bakıyor.Tek bi ortak noktaları var hepsi aynı çukura düşmüş.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Hayat; varlığı/varolmayı sorguladığımız ilk yerdir.

ama yokluktan varlığa çıkıp varolmayı tattığımız ilk yer olmadığını düşünüyorum.

Ne diyordu Matrixte; Sen seçimini çoktan yaptın ! şimdi bu seçimini anlamak için burdasın.

İmza: beni yokluktan varlığa çıkaran yaratıcının sadık kulu Pyramos.

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayat bir şey değildir;itinayla yaşayınız(Albert Camus), fena cevap değil:)

Bence hayat kendimize tutuğumuz bir aynada bize yansıyan her şeydir

P

Pyramos

Ziyaretçi
Hayat bir şey değildir;itinayla yaşayınız(Albert Camus), fena cevap değil:)

Bence hayat kendimize tutuğumuz bir aynada bize yansıyan her şeydir

Doğumumu ben seçmiyorum, ölümümü ben seçmiyorum bu ne biçim hayat demiştir Camus, evet bu şartlar altında insanın hayata anlam yükleme yetkisi/gücü yoktur. sadece felsefi açıdan hayata verilecek her anlam ya da anlamsızlık doğrudur.

M

monaliza

Ziyaretçi
Hayat canlı olduğunu hissedebilmektir.
Sevmektir hayat.
Sevgiyi hissettirmektir.
Var olmanın bilinci ve değeri ile gereğinin farkındalığıdır.
İlk nefesle son nefes arasındaki -mutlu/mutsuz..iyi/kötü...anlamlı/anlamsız geçen nefes alıp vermeler sürecidir.
Yeşili,maviyi,beyazı görebilmektir bir anlamda da.
Bazen/bazılarınca da;hep sisli bakmaktır,güneşe rağmen...

HeidiGlenis

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayat yaptıklarımız yapıyor olduklarımız ve yapacaklarımız değil midir, yani bizi biz yapan şeyler hayattır aslında. Hayatımızı da biz şekillendiririz nasıl bir insan olduğumuzla, kararlarımızla.

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Doğumumu ben seçmiyorum, ölümümü ben seçmiyorum bu ne biçim hayat demiştir Camus, evet bu şartlar altında insanın hayata anlam yükleme yetkisi/gücü yoktur. sadece felsefi açıdan hayata verilecek her anlam ya da anlamsızlık doğrudur.

Neden hayata anlam yükleme yetkimiz olmasın? Dünyaya gelmek bizim seçimimiz olmayabilir ama bu hayata şekil veren bizleriz buna göre de yaşadıklarımızdan yada planlarımızdan yola çıkarak hayata bir anlam yükleyebiliriz.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Neden hayata anlam yükleme yetkimiz olmasın? Dünyaya gelmek bizim seçimimiz olmayabilir ama bu hayata şekil veren bizleriz buna göre de yaşadıklarımızdan yada planlarımızdan yola çıkarak hayata bir anlam yükleyebiliriz.

Hayatımıza şekil verebiliriz ama işte sadece o kadar. eldeki malzemeyi (formatımızı) ve dışımızdaki şartları (koşulları) şekillendirme şansımız yok. diğer türlü anlatırsam biz sadece; bizi aşan (aşkın) koşulların içinde kendi koşulumuzu belirleyebiliriz

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar