Neler yeni

Hayat Nedir ?

anotherday

Üye
Katılım
29 Ocak 2011
Mesajlar
38
Puanları
6
Yaş
32
Eldeki malzeme ve dışımızdaki şartlar dediğin de hayatımızın bir parçası değil mi,değiştiremediklerimi kabullenirim diyosun ,bu da demekki senin hayata yüklediğin anlam.
 
P

Pyramos

Ziyaretçi
Eldeki malzeme ve dışımızdaki şartlar dediğin de hayatımızın bir parçası değil mi,değiştiremediklerimi kabullenirim diyosun ,bu da demekki senin hayata yüklediğin anlam.
Tabiki parçası, ama isyanda anlamda parçalara değil ''hayat'' dedigimiz bütüne degil mi? şu kayayı taşıyan adam gibi:) sonuçta ise tüm felsefi anlamlar doğrudur diyorum bende :)
 

DüşünceliKarga

Yeni üye
Katılım
12 Eki 2013
Mesajlar
99
Puanları
0
Hayat bence; Felsefedir insan hep düşünür gereksiz olsada gerekli olsada düşünür felsefesiz hayat hayatsız felsefe olmaz...
 

The Leo

Yeni üye
Katılım
17 Eki 2013
Mesajlar
24
Puanları
0
herkesin hayattan beklentileri başka başka iken. herkesin anlamlandırmaları başka başka iken. hayatın herkese ayrı ayrı cevaplar vermesi mümkün değil iken. bu soruyu öncelikle böyle değerlendirmek gerekirken. bu soruya cevap vermek zor.
 

evrensel-insan

Yeni üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
4,110
Puanları
0
Yaş
63
Hayat bilincli yasanandir. Ama olan bilincaltindakilerle yasatilmaktir.
 

"ictenlik"

FSEditör
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
3,691
Puanları
38
Hayat nedir?
Yaşam, yaşama durumu, yaşıyor olma durumu, yaşıyorluk,
ama iki yaşıyorluk arasındaki kesit gibi beliriyor burda bu ifade;
karşısına bi ölüm konduruluyor ve bitip-yitip gidecek bi şeymiş gibi algılanıyor,
aslında iki yaşıyorluktanda sözedilemez, süreğenlik esastır, algı bölünmez; bilinç bütündür ve söner gibi uyumaz oysa;
İki yaşıyorluktan söz edilemeyceğine göre doğumdan ya da ölümden ve başlangıçtan ve bitiştende söz edilemez;
Bu durumda en iyi tanımlama, dünyadaki genel algı içinde doğum deneyimi olgusu ile ölüm deneyimi olgusu arasındaki yaşantı kesiti ifadesi olur galiba;
Sonsuz hayat deyince herkes ölümsüz bi beden düşünüyor,
Ne kadar hevesliyiz, bu bedende bunca bitkin ve yitkin bi hayata;
İmgegücü ve hayalgücü bunun çok ötesinde ve dışında sonuçlar üretebilir;
 

Psikotik Balık

Yeni üye
Katılım
10 Ara 2013
Mesajlar
31
Puanları
0
Bir de şu yönden bakalım, hayat varolma sebebimdir.Eğer hayat olamasa var olmazdım;var olmasaydım o zamanda hayat olmazdı.kısacası bundan ibaret.

Bu ve bunun gibi bir çok yorum var. Benim söyleyeceğim şu ki: (varolmanın tanımı bir kenara) belki de hayatta olduğumuz aslında var olduğumuzu göstermiyordur...
 

deistfilozof

Yeni üye
Katılım
7 Ocak 2014
Mesajlar
3
Puanları
0
Merhaba
Hayatın anlamını hepimiz dönem dönem sorgularız.Yaşadığımız hayatlar, çevremiz, dinlediğimiz müzikler bile etkiler bu düşünceyi. Hayat bir tek dünyadan mı ibaret ? Peki ya Tanrı ? O kadar çok soru dolanır ki patlayacak gibi oluruz, uzun süre çalışan da kızışan bir bilgisayar gibi olur beynimiz. Ama bir yere varamayız, varamamak değil mi zaten felsefe ? Kim yapabilmiş ki felsefenin tanımını ?
Asla tamım diyemem, diyenlere de acırım, her gün başka bir şey öğrenir, başka bir görüş edinirim. Çevremdeki insanların düşünceleri, izlediğim film, ya da okuduğum bir kitap bile etkiler düşüncemi, soyut daha beynim, yontulmamış. O yüzden pek önemsemedim bunları, başkalarının fikirlerine çok bakmamaya çalıştım, ki "Bana özgün olabilsin" diye.
Öyle bir soru ki bu, hani "Hayat nasıldır?" ya da "Hayat iyi midir ? Kötü müdür" de değil. Tartışmaları okumadan direk cevaba geçtim. Ama bence gerçek bir filozof asla "Şudur" ya da "Budur" demez. Şekillenir hayat, değişir, pişer. Her gözden farklı görülür dünya. Soru mantıklı, ama şarjım bitiyor. Bunu da şuraya bir yerlere sıkıştırayım dedim, çok önemli bir yazı olmadı
 

"ictenlik"

FSEditör
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
3,691
Puanları
38
Bana göre hayat önceleri ileriye doğru akan bir ırmak gibiyken artık hayat noktalardan oluşan bir doğrudur. sizler için ne acaba?
Bu soruyle burada üçüncü kez karşılaşıyorum ve buna burada verebileceğim yanıt bence şu olmalı, doğru ve doğrusal olmayan; ileri akmayan dönen, sarmalayan/sarmallayan, döngü olan ve noktalardan değil döngülerden oluşan, döngüler içinde döngülerden oluşan döngüdür olmalı;
 

seridea

Yeni üye
Katılım
4 Tem 2010
Mesajlar
14
Puanları
0
Yaş
44
kendisini bilmek zorunda olduğumuz bir meydan okumadır
 

crimexono

Yeni üye
Katılım
2 Nis 2016
Mesajlar
1
Puanları
0
Hayat bir paradokstur. Hayat cevabı olmayan kutsal bir mücevherdir. Hayat ulaşılabilen aynı zamanda ulaşılamayandır. Hayat değişkendir. Hayat sadece basit bir sınav değil; insanın ruhudur, bütünüdür. Hayat insanın kendisidir. Yüklendiği anlama ve insana göre değişendir. Mutlaktır.
 
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
887
Puanları
18
İnsan her bir fiil ile sıkı bir bağ kurmalıdır aslında.

Koşmak, düşünmek, yemek, içmek, okumak, sevmek...

Bizler/bizler gibi iyi insanların bir kusuru iyi dediğimiz iyi tanımladığımız fiillere bağlı kalıyoruz.

İnsanlarla iletişim iyidir diyoruz ve konuşuyoruz.

Kitaplar iyidir diyoruz ve okuyoruz.

Sevmek iyidir diyoruz aşık oluyoruz.Evet, hayat bunlardır. Tüm fiiller hayattır.

Her fiil üzerinde hakimiyet kurmak ve belli bir seviyeye gelmek, hayattır/yaşamaktır.

Bir İsmet Topaloğlu gibi "konuşmak" fiilini, bir ihaveanidea gibi "okumak" fiilini gerçekleştirememiş olsanız da sizin o fiile duyduğunuz ilgi, yaşama ve hayata duyduğunuz ilgidir.

Fiiller ve dolayısıyla hayat, bizler onları gerçekleştirelim diye yaratılmışlardır.Sizi "sevmek" fiilini gerçekleştiriyorum, selametle...