Hayat Nedir ?

Turgut Saka

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sevgili enkaz, bilindiği gibi maddenin çok çeşitli hareket biçimleri vardır ve belki de en basit hareket biçimi, a noktasından b noktasına gitme şeklinde düşünülebilecek, mekan içinde yer değiştirme hareketidir ve benzer olarak daha karmaşık bir hareket biçimi de ,örneğin demirin oksijenle tepkimeye girip...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
anlıyorum sizi. ama gene de bu bir cevap değil sadece sorudur. ya da diğer bir sorunun başlangıcı gibi duruyor, onu söylemek istiyorum. ve tabi ki önemli olan sormaktır ancak gen de "hayat nedir"e karşılk gelmiyor. "hayat nasıl var oldu"ya karşılık geliyor, belki de ben öyle anlıyorum...cevabınız belki doğru ama neden...

faşist

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Insanoglu, fenomenonumeal ve numenofenomenal kavramsal bir olgudur. Iste insanoglunun bu kavramsalligi onu sosyal bilgi kullanan bir olgu yapar. Bu sosyalligin da parcasal, bolgesel, etik, ideolojik, inancsal v.s. temelli farkliligi, insanoglunun dogal zihniyetinden ve egosal/akilsal sinir ve elbiselerinden...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Benim bütün görüşlerimin ve ya başka her kavram ve görüşün insan algısı ile oluştuğunu düşünüyorsunuz.Belki de doğrudur.Bu mantıktan yola çıkarsak tür bilinci de insan algısı sonucu ortaya çıkıyor.Ama ben ısrarla şunu soruyorum tür bilincinin getireceği değerlerin bireylere ne faydası olacak ? Önce ki bir mesajınız da...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
anlıyorum sizi. ama gene de bu bir cevap değil sadece sorudur. ya da diğer bir sorunun başlangıcı gibi duruyor, onu söylemek istiyorum. ve tabi ki önemli olan sormaktır ancak gen de "hayat nedir"e karşılk gelmiyor. "hayat nasıl var oldu"ya karşılık geliyor, belki de ben öyle anlıyorum...cevabınız belki doğru ama neden...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sevgili enkaz, aslında içtenlikle söylemek istediğim şey şu: zaten var olan madde ,sonsuzcasına değişip dönüşerek,ulaştığı yüksek düzeyde karmaşık hareket biçimiyle ,canlı organizmayı ve giderek insanı ortaya koymuştur diyeceğim...ve o da gelişiminin belirli -kesin olarak belirli olmasa da belirli -bir aşamasında kendi olan ve olmayanı...

faşist

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sence baska bir algi olanagi var mi, varsa nedir? Bireyler tursel olarak birey bilinc ve farkindaligi ile birbirlerine saygi gostererek birlikte yasayacaklar. Kalmaz. Cunku tur bilinci, birliktelik veberaberliktir. Bu da bireylerin her turlu numenal farkliligi demektir. Herkes kendi farkiyla ve biribirinin...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Tür olarak insansak,konuşuyorsak bu konuşma görüp,duyma gibi unsurlarla dilimize yansıyorsa tabi ki başka algı yoktur.-(Bunu daha önce tartışmıştık ama...)-Fakat insanın yaptığı birçok fiilin kaynağında güdü vardır.Bu güdüler de var oluş kaynaklıdır.Aşk bir güdüdür,aşk benim algım diyebilir misiniz ? Ama örneğin saygı...

faşist

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Zannedersem, sen bir olmasi gereken insanoglu dogalligindan bahsediyorsun ve bunu genelde gudu olarak izah ediyorsun.

Ben ise bu dogalligi ortaya koyanin insanofglu dusuncesi oldugunu ve dogalligin bir algi olarak insanoglu ortaya koyumu oldugunu soyluyorum. Yani bir dogallik yoktur, dogallik insanoglu...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Evet ikimiz arasında ki ayrım tam olarak bu.Bazen yeryüzünde salındığımızı düşünüyorum.Bir çark var ve bu çarkın içerisinde milyonlarca birey salınıyor.Yaşanması gerekenler yaşanıyor gibi...(kader inancı değil bu kesinlikle)Bu soru ve sorunların cevabı bilimin insan beynini daha ileri düzey de incelemesi sonucun da...

faşist

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Evet aslinda doyurucu cevaplar, her zaman bilimselliktedir. Yeterki beyin inanc ve ideoloji ile sinirlanmis ve sabitlesmis olmasin. Ayrica dedigim gibi, en buyuk algi, bilinc ve farkindalik secenegi gozlem ile aklin yaratimi arasindadir. Gozlem de birey bilinci ister. Cunku toplumsal kisilik, gozlemlemez...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bilimsel bir gözlemle insan davranışlarının bencil olduğunu düşünmüyor musunuz (psikanaliz) ? Günlük yaşamda çevrenizde ki insanların davranışlarını hiç gözlemlediniz mi ? Bunu algıyla açıklayacağınız için şöyle bir soruyla bunu engellemek istiyorum.İlk çağlarda ki insanların komün bir yaşam sürdüğü söylenir.Bu komün...

leprechaun

Yeni üye
Kayıtlı Üye
hayat, üzerinde durmaya bile değmez mikroskobik bir zaman dilimi... onu değerli kılan şey başka bir hayat...

Turgut Saka

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sordugunuz sorularin cevabini bilim, bilimsel olarak gozlemi, olcutu, deneyi, olgusu, teorisi v.s. ile epistemolojik olarak yanitlamaya calisiyor.

Bundan sonraonemli olan, ya bilimin bilimsel yanitlarinin surekli yenilenir, degisir ve daha cok bilinir olacagini bilmek, algilamak ve bunun ile yetinirken de, yeni...

Turgut Saka

Yeni üye
Kayıtlı Üye
neden varız.....doğaldır ki buradan anlaşılması gereken 'varlığın ' neden var olduğudur.....madde neden vardır, problemin aslı bu.....hegel'e göre ,geist'in kendini açımlayıp serimlemesidir...ama ben w.f.von hegel gibi düşünmüyorum, bana göre varlık, bir şeyden ötürü ve bir şey için değil hep vardı...akıl...

for me

Yeni üye
Kayıtlı Üye
hayat nedir? başkasına sorulacak soru değildir. insan kendi kendine soru bu soruyu soruyorsa ,sorunun geldiği yer cevabıda barındırır.