Hayat Nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde eski tarafından oluşturulan Hayat Nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 23,608 kez görüntülenmiş, 138 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Hayat Nedir ?
Konbuyu başlatan eski
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision

Alexander the Great

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Hayat Nedir ?

Ölünce nereye gideceğini biliyo musun ki? Belki hayat yok. ???

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
İncindim bendim.. Umutlandım bendim.. Düştüm bendim doğruldum bendim ..Günah işledim bendim ..Boyun eğdim direndim bendim.. Bütün zıtlıklar içindeydi hayat .Doğdum.. Yaşadım.. Öldüm ..Bendim ..

che

Felsefe.net
Yeni Üye
hayat sadece değerlendirilmesi gereken bir fırsat . kazanılması gereken bir yarıştır .

dugii

Felsefe.net
Yeni Üye
hayat içimizdeki sestir, biz ölüncede devam eder....

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bu soruyu karşınızdakine sorduğunuzda cevap olarak gene hayat nedir sorusuyla karşılaşırsınız. yani hayat bir yankıdır. dar bir vadiden geçerken sorulan bu soruya dağlar bile aynı cevabı verir, "hayat nedir".
yankılanma, yansıma... kim kimin yankısı ya da yansıması?,,,

angie

Felsefe.net
Yeni Üye
arkanda bıraktığın yaşanmışlıklar, yarım kalanlar, harcanmış zamanlar değildir, şimdidir evet tamda şimdi,hayat andır

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
her an ve zamana göre değişendir. herkes farklı cevaplar verecektir. çünkü bakış açıları bulundukları konum itibarı ile orantılıdır.kesin bir şey söylemek mümkün değildir. hayat nedir demek bir sonuca varmak mümkün değildir. tanrı nedir demek gibi birşey. angie arkadaş ın söylediği son cümle önemlidir hayat andır. ve sadece bir nefestir.çöüzlemeyendir e bitene kadarda öyle kalmalıdır. anı yaşamaktır,yaşananlardan ders almaktıe düşünmektir kimi zaman. offf diyesim geldi.

zahir

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayt içinde yaşadığımız zamanlar bütünüdür yani geçmiş zaman gelecek zaman ve bunların ortasında yeralan ve şimdiki zamanın birleşmesidr. Fakat zaman gibi zonlu değildir hayat ebedi ve ezelidir eğer hayatı sonlu dersek ruhu red etmiş olacağız ruhu red edersek Tanrı'da red etmiş olacağım Tanrı'yı red edersem de evreni açıklayamakta zorlukalar çekeceğim Dolayısıyla hayat bana göre sonsuzdur ve bilinmeyen de başlamış ve bilinmeyene kadar gidecektir... GökhanE

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
hayat düşünmen için vardır.hayat zorunluluktur.hayatın disiplini vardır.hayata tepki veremeyen ölmeye mahkumdur.
hayat entegrasyondur.

bypiso

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayat çocukluktaki özünü bulmaya çalışmaktır. Çocukken korkunun bile tanımını bilmeyen insan, önce "öcü"lerle tanışacak ve gereksiz korkuları bilinçaltına yerleştirecektir. İlk birkaç hatasında kendisini beceriksiz olarak niteleyecek ve hayata taze gözlerle bakmayı bırakacaktır. Deneyimleri, önünde çok büyük bir engeldir artık. Tüm bunlardan biraz olsun kurtulabilen insanlara "mutlu" yani "yaşayan insanlar" deriz.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Hayat, ıstırap mekanıdır. Ölümse kurtuluş. Istırapla geçen süre zarfları nasıl uzuyorsa, mutlulukla geçen süre zarfları hiç yaşanmamışcasına çabuk geçmektedir. Hayatın analizi yapılacak olursa buna sayfalar yetmez. Lakin kısaca ana düşünceler masaya yatırılabilir. Benim düşüncelerimde bu kadar. Ve hayatta kalmak için tek neden, sadece bir karşı cins olabilir. Aynı neden seni hayattan mahrumda edebilir.

maminjora

Felsefe.net
Yeni Üye
hayat bence durgun sularda akıntı yarata yarata kendine gitmektir...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
"Üstüne üstüne gelen boğanın boynuzlarıyla karşı karşıya kalıvermektir" (O.Gasset)

derviş

Felsefe.net
Yeni Üye
aslına zaman içinde zamansız bir kavramın içnde kayboluşun bir parçasıdır hayat. ama hangi zaman dilimindeyiz bilemiyoruz... şimidiki zaman diye bir zaman kavram yoktur. geçmiş ile gelecek arasında bir çizgide ilerleriz bunu da hayat diye adlandırdık.. biz insanlarla ya da çewremizle sürekli uğraşıyoruz bunlarla zaman geçinip duruyoruz. tüm bunların bir gün sona ereyeceğini çok iyi biliriz. buna rağmen hayatı dop dolu yaşarız ve olabildiğince kayda değer bir şekilde zamanımızı geçiririz..

spinoza34

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayat, ontolojik varlığına duyulan özlemdir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bilinçli varlıklar açısından, en büyük anlamın taşıyıcısı olan hayat; aslında maddenin biyolojik hareketinden başka bir şey değildir...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bilinçli varlıklar açısından, en büyük anlamın taşıyıcısı olan hayat; aslında maddenin biyolojik hareketinden başka bir şey değildir...

soru, hayat nedir? hayat nasıl olduğunu cevaplamışsınız. nasıl sorusu biraz da bilimselliği çağrıştırdığı için bu kez şu soru çıkar karşımıza; biyolojik hareketlilik nedir? istediğiniz kadar cevaplayın, bu sorular sonsuza kadar sürdürülebilir... oldukça veri elde edebilirsiniz bu şekilde ancak asıl sorunun anlamını kavramaya yetmesi çok zor bu bakış açısının. sorgulanan hayat iken birden biyoloji olur sonra zooloji sonra belki teknoloji kim bilir belki tempoloji diye bir şey bile üretebilirsiniz...

kaybeden

Felsefe.net
Yeni Üye
insani duygularımızın ortaya çıktığı yerdir çünkü sadece hayyateyken insanız sonumuz saydam ruhlar

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç