Genel Sohbet

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Forum Oyunları kategorisinde Mara tarafından oluşturulan Genel Sohbet başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21,787 kez görüntülenmiş, 279 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Forum Oyunları
Konu Başlığı Genel Sohbet
Konbuyu başlatan Mara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bakan Kurum bugün operasyon bitsin güvenli bölge yerleşimi inşaatına başlayacağız diye açıklama yapmış. ( )

Ak parti kurulduğunda 12 yaşındaydım. 12 yıldır da sıkı Ak parti seçmeniyim. Bizim vatandaşlarımız pejmurde müstakil evlerde yaşarken hatta yüzde 40'ı da oturduğu konutun sahibi değilken devletin parası ile milyonlarca Suriyeli için güvenli bölgede müstakil(!) evler yapılacakmış. Bu kadarını içim kaldırmıyor ve 12 yıllık Ak parti seçmenliğimi bitirdim.

Son düzenleme:

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Öncelikle merhaba,

Tanışma bölümünü bulamadım ve buraya yazmaya karar verdim.
He birde felsefeye giriş yapmak için hangi konulara bakmam gerektiğini paylaşır mıydınız ?

Gece gece uyuyamayan birisi olarak foruma kayıt olmak istedim.
Sık Kullanılanlara eklemişim ama girip kayıt olmak aklıma gelmemiş nedense :)

Şöyle ki; ben felsefeye giriş yapmak istiyorum. Ortaokul mezunuyum. Öğrenmeye aç bir insanım gündüzler gece geceler gündüz bende kimi zaman. O yüzden psikoloji, sosyoloji, felsefe, siyaset bilimi konularında sıfırdan öğrenci olarak hayatıma devam etmek isterim. Bilmiyorum doğru yere mi geldim ama felsefe konusunda müfredat oluşturmaya kalksam nereden ve nasıl başlamalıyım ?

Forumun Pro Özelliklerde olması ve yazı tipinin güzel olması çok hoşuma gitti.
İnsanların bilgi paylaşması ve felsefe alanında yeterli bilgi var mı yok mu kimler var ? Forum aktif mi ?
Bu konuları merak ediyorum. Fazla inceleme vaktim olmadı. Uzatmadan söylemek isterim ki sonuç olarak ben nereden başlayayım.

Felsefenin sonu var mıdır ?
Yoksa sadece yargı mıdır ?

Kafayı yemek değil amacım, bundan sonraki hayatımı düşünerek ama anda kalmayı es geçmeden.
Yani hayatımızda rolü olacak önemli konular hakkında benim bileziğim olsun ve hiç kolumdan çıkmasın isterim.

İfade edebildiysem ne mutlu, iyi forumlar.
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Öncelikle merhaba,

He birde felsefeye giriş yapmak içinhangi konulara bakmam gerektiğini paylaşır mıydınız ?

Şöyle ki; ben felsefeye giriş yapmak istiyorum. Ortaokul mezunuyum. Öğrenmeye aç bir insanım gündüzler gece geceler gündüz bende kimi zaman. O yüzden psikoloji, sosyoloji, felsefe, siyaset bilimi konularında sıfırdan öğrenci olarak hayatıma devam etmek isterim. Bilmiyorum doğru yere mi geldim ama felsefe konusunda müfredat oluşturmaya kalksam nereden ve nasıl başlamalıyım ?

İnsanların bilgi paylaşması ve felsefe alanında yeterli bilgi var mı yok mu kimler var ? Forum aktif mi ?
Bu konuları merak ediyorum. Fazla inceleme vaktim olmadı. Uzatmadan söylemek isterim ki sonuç olarak ben nereden başlayayım.

Kafayı yemek değil amacım, bundan sonraki hayatmı düşünerek ama anda kalmayı es geçmeden.
Yani hayatımızda rolü olacak önemli konular hakkında benim bileziğim olsun ve hiç kolumdan çıkmasın isterim.

Teşekkürler.

Öncelikle üye olduğunuz için teşekkürler, şuan gelişme ve geliştirme aşamasındayız. Farklı kanallardan güncel konularla beraber, Felsefe.net in tamamını güncelliyoruz . Forum içerisinde bu dediklerine cevap verebilecek tonlarca kullanıcımız kayıtlı ;)

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Öncelikle üye olduğunuz için teşekkürler, şuan gelişme ve geliştirme aşamasındayız. Farklı kanallardan güncel konularla beraber, Felsefe.net in tamamını güncelliyoruz . Forum içerisinde bu dediklerine cevap verebilecek tonlarca kullanıcımız kayıtlı ;)

Teşekkürler, farklı kanallardan kastınız nedir ?
Tonlarca kişiden çoğunluğu gitmiş, güncel ve etkin izlenimi vermedi. İnşallah forum güncellendiği vakit iyi bir beyin fırtınası şansı doğuran bir ekosisteme dönüşür. Herkes için hayırlı olsun.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Öncelikle merhaba,

He birde felsefeye giriş yapmak için hangi konulara bakmam gerektiğini paylaşır mıydınız ?

Kafayı yemek değil amacım, bundan sonraki hayatımı düşünerek ama anda kalmayı es geçmeden.

Teşekkürler.

bu linke bakabilirsin..

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok

bu linke bakabilirsin..

Teşekkürler,

Fakat hangi sıradan başlamak lazım. Bu şekilde olunca bütün motivasyonum kaçıyor.
Bir müfredat aramamın sebebi ondandır. Sırayla gitmek isterim.
Çok karışık ve çok kısıtlı felsefe denen şey böyle kısa bilgilerden oluşmamalı sanki.
Sizce algılamam gereken şey nedir ?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Teşekkürler,

Fakat hangi sıradan başlamak lazım. Bu şekilde olunca bütün motivasyonum kaçıyor.
Bir müfredat aramamın sebebi ondandır. Sırayla gitmek isterim.
Çok karışık ve çok kısıtlı felsefe denen şey böyle kısa bilgilerden oluşmamalı sanki.
Sizce algılamam gereken şey nedir ?

valla çok kazık soru:) öncelikle şunu deyim ben felsefe öğreneyim diye başlamadım sorgulamaya, dindar bir insandım dinde aklıma takılan şeyleri sorgulamaya başlayınca felsefe ile tanıştım. yani motivasyonunuzun sürekli olabilmesi için ilginiz olan/sizde merak uyandıran şeylerle başlayın bence. sonrası zaten gelecektir. mesela en klasigi ,tanrı varmı? hayatın anlamı nedir? insan nedir? bilgi nedir? vb şeyler..

bence algılamanız gereken ilk şey; bilgi nedir?

3 tür bilgi vardır
Dini bilgi?
felsefi bilgi?
bilimsel bilgi?

önce bunları ayırmayı ögrenin. bu bunları birbiri ile karıştırmayın demişti hocam.

evet, bu 3 bilgi türü nedir,dayanakları nelerdir? bunlara bakın.

nedir? sorusu önemli bu soruyu sorun ve kökenini araştırın.. mesela din nedir?hukuk nedir? ahlak nedir?devlet nedir? siyaset nedir?vatan nedir? vb

tarihle ilgili şeyler okuyun..

mesela yolculuğa giden birinin arkasından neden su döküyoruz diye araştırmaya başlayın bu sizi eski türk inançlarına götürecek, sonra orda ilaki birşey ilginizi çekecek oda başka bir şeye götürecek bu böyle devam edecek..

ve yine mesela herhangi bir filozofun felsefesini merak edin birkaç kitabını okuyun mutlaka sizi sarsacaktır, sonra onun dediklerine başkaları ne demiş ona da bakarsınız sonra bu böyle gider..

özetle nerden başlayım ne yapayım sorusu kazık soru, biryerden başlayın müfredat değil bu veya sıra mıra yok

en popüler cevap; sofienin dünyası diyorlar onu okuyun veya aydınlanma filozları ile ilgili kitaplar var onları veya o filozoflardan ilginizi çekeni okuyun..

okuyun ve okuduğunuz şeylerin dayanaklarını sorgulayın. filozof düşüncesini neye dayandırıyor? bu düşünce size göre ne kadar doğru? ve siz doğru dediğiniz şeye neden doğru diyorsunuz? kendi düşüncelerinizin dayanaklarını da sorgulayın veya size nereden geldiklerini bulmaya çalışın? ve bunları bilimsel verilerle sağlama yapmaya çalışın..

Son düzenleme:

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
valla çok kazık soru:) öncelikle şunu deyim ben felsefe öğreneyim diye başlamadım sorgulamaya, dindar bir insandım dinde aklıma takılan şeyleri sorgulamaya başlayınca felsefe ile tanıştım. yani motivasyonunuzun sürekli olabilmesi için ilginiz olan/sizde merak uyandıran şeylerle başlayın bence. sonrası zaten gelecektir. mesela en klasigi ,tanrı varmı? hayatın anlamı nedir? insan nedir? bilgi nedir? vb şeyler..

bence algılamanız gereken ilk şey; bilgi nedir?

3 tür bilgi vardır
Dini bilgi?
felsefi bilgi?
bilimsel bilgi?

önce bunları ayırmayı ögrenin. bu bunları birbiri ile karıştırmayın demişti hocam.

evet, bu 3 bilgi türü nedir,dayanakları nelerdir? bunlara bakın.

nedir? sorusu önemli bu soruyu sorun ve kökenini araştırın.. mesela din nedir?hukuk nedir? ahlak nedir?devlet nedir? siyaset nedir?vatan nedir? vb

tarihle ilgili şeyler okuyun..

mesela yolculuğa giden birinin arkasından neden su döküyoruz diye araştırmaya başlayın bu sizi eski türk inançlarına götürecek, sonra orda ilaki birşey ilginizi çekecek oda başka bir şeye götürecek bu böyle devam edecek..

ve yine mesela herhangi bir filozofun felsefesini merak edin birkaç kitabını okuyun mutlaka sizi sarsacaktır, sonra onun dediklerine başkaları ne demiş ona da bakarsınız sonra bu böyle gider..

özetle nerden başlayım ne yapayım sorusu kazık soru, biryerden başlayın müfredat değil bu veya sıra mıra yok

en popüler cevap; sofienin dünyası diyorlar onu okuyun veya aydınlanma filozları ile ilgili kitaplar var onları veya o filozoflardan ilginizi çekeni okuyun..

okuyun ve okuduğunuz şeylerin dayanaklarını sorgulayın. filozof düşüncesini neye dayandırıyor? bu düşünce size göre ne kadar doğru? ve siz doğru dediğiniz şeye neden doğru diyorsunuz? kendi düşüncelerinizin dayanaklarını da sorgulayın veya size nereden geldiklerini bulmaya çalışın? ve bunları bilimsel verilerle sağlama yapmaya çalışın..

Aslında duyu organlarımızdan tutun da bilmem nereye kadar etik olan olmayan her şeyi sorguluyorum kendimce zaten. Yoksa yine çok felsefeye girmeyi düşünmeyecektim herhalde. Hayat beni bu noktaya getirdi. Her şeyin felsefesine inince daha iyi algılayabildim çoğu şeyi. Hangi işi yapsam önce mantığını felsefesini kavramaya çalışıyorum. Lakin o kadar çok kaynak, makale, blog yazısı var ki...Bunlar kafamı karıştırıyor ister istemez. Felsefe kitapları da indirdim ama hangisinden başlamalı diye çok düşünmemek lazım sanırsam. Lakin tarih en çok zorlandığım kategorilerden sanırım ne okusam hep karşıma tarih bilgisi çıkıyor. Çok fazla zaman ve çok fazla tanım var. Sürekli bir geçiş yapma ihtiyacı sürekli daha detay daha detay ihtiyacı nereye kadar diyor. Bir kıvılcımla başlayıp sadece bir anahtar kelimeyle bile 24 saat geçirmek ve konu etrafında dönmek, başka düşünür, filozoflarla pekiştirmek ve bu filozofların vs düşüncelerine de ayrı bir eleştiri getirenlere ve modern düşünenlere de rastlıyorum. Acaba herkes aynı şekilde mi ilerliyor yoksa ben mi bu kadar önemsiyorum. Çok fazla zaman istiyor. Öğrenmek zor ya :)

Neyse dediklerini dikkate alıyorum elbette.
Ben en iyisi yazılan ne varsa bakayım, tartayım, araştırayım, karşılaştırayım.

• Beğen
Tepkiler: ls2

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Aslında duyu organlarımızdan tutun da bilmem nereye kadar etik olan olmayan her şeyi sorguluyorum kendimce zaten. Yoksa yine çok felsefeye girmeyi düşünmeyecektim herhalde. Hayat beni bu noktaya getirdi. Her şeyin felsefesine inince daha iyi algılayabildim çoğu şeyi. Hangi işi yapsam önce mantığını felsefesini kavramaya çalışıyorum. Lakin o kadar çok kaynak, makale, blog yazısı var ki...Bunlar kafamı karıştırıyor ister istemez. Felsefe kitapları da indirdim ama hangisinden başlamalı diye çok düşünmemek lazım sanırsam. Lakin tarih en çok zorlandığım kategorilerden sanırım ne okusam hep karşıma tarih bilgisi çıkıyor. Çok fazla zaman ve çok fazla tanım var. Sürekli bir geçiş yapma ihtiyacı sürekli daha detay daha detay ihtiyacı nereye kadar diyor. Bir kıvılcımla başlayıp sadece bir anahtar kelimeyle bile 24 saat geçirmek ve konu etrafında dönmek, başka düşünür, filozoflarla pekiştirmek ve bu filozofların vs düşüncelerine de ayrı bir eleştiri getirenlere ve modern düşünenlere de rastlıyorum. Acaba herkes aynı şekilde mi ilerliyor yoksa ben mi bu kadar önemsiyorum. Çok fazla zaman istiyor. Öğrenmek zor ya :)

Neyse dediklerini dikkate alıyorum elbette.
Ben en iyisi yazılan ne varsa bakayım, tartayım, araştırayım, karşılaştırayım.

Felsefe yapmayı takıntı haline getirip gördüğün her şeyde derin bir mana aramaya kalkışma, tahminimce kısa zamanda canın sıkılır. Aklına takılan bir konunun görmediğin yönlerini görmeye çalışıp bu yönleri tanımaya ve anlamlandırmaya çalış; böylece ilgini taze tutarsın ve yeni şeyler öğrenmen hem felsefe yaparak düşünsel doyuma ulaşmanı hem de ufkunun genişlemesini sağlar.

Konuya uzak kalmamak için temel felsefe akımlarını ve bu akımların filozoflarını öğren. Bir tartışma gördüğünde "Bu da neymiş, bu da kimmiş?" deme.

En önemlisi; "neden" sorusunu sormayı öğren; kendini bildin bileli yaptığın, o şeyi neden yaptığını bile bilmediğin şeyleri düşün, bu şeyler için "neden" sorusunu sor ve tarafsızca cevapla. Felsefe soru sorarak başlar. Önce kendini sorgula ve ne olsuğunu öğren, gerisi rahatlıkla gelir zaten.

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Felsefe yapmayı takıntı haline getirip gördüğün her şeyde derin bir mana aramaya kalkışma, tahminimce kısa zamanda canın sıkılır. Aklına takılan bir konunun görmediğin yönlerini görmeye çalışıp bu yönleri tanımaya ve anlamlandırmaya çalış; böylece ilgini taze tutarsın ve yeni şeyler öğrenmen hem felsefe yaparak düşünsel doyuma ulaşmanı hem de ufkunun genişlemesini sağlar.

Konuya uzak kalmamak için temel felsefe akımlarını ve bu akımların filozoflarını öğren. Bir tartışma gördüğünde "Bu da neymiş, bu da kimmiş?" deme.

En önemlisi; "neden" sorusunu sormayı öğren; kendini bildin bileli yaptığın, o şeyi neden yaptığını bile bilmediğin şeyleri düşün, bu şeyler için "neden" sorusunu sor ve tarafsızca cevapla. Felsefe soru sorarak başlar. Önce kendini sorgula ve ne olduğunu öğren, gerisi rahatlıkla gelir zaten.

Zaten hiç kitap karıştırmayan ben şimdilerde kendime güzel bir arşiv yaptım ve onları okumaya çalışıyorum elimden geldiğince. Sanırım sadece felsefe için değil psikoloji ve sosyoloji ya da diğer üstünde araştırmalar yapmak istediğim konular için de aynı stratejiyi izlemem gerekecek. Zaten müfredat veya sıralama isteğimin olması tamamen temeli oturmak açısındandı es geçilmiş konu olmaması için çünkü çok fazla acısını çektim biliyorum temelim olmadan çok zor oluyor. Peki ya çok fazla akademik terim var o konularda ne yapacağım tek tek o kelimeleri mi öğrenmeliyim ?

Ya da zaten çok kapsamlı bakmadan ister istemez google ile aratıp manasını öğrene öğrene mi gitmeliyim ?
Öncelikle kendi psikolojik sorunlarımı ve etrafımdaki bazı etik olmayan karakterler sayesinde bu yola girdim. Neden sorularıyla başladım, narsist insanlar adamı filozof yapar. Kendimle yüzleşiyorum sağlam bir şekilde ve rahatladım önceden kafamda kabuklanmalar olurdu artık çok daha az oluyor çünkü her şeyi işime geldiği gibi yargılayıp kafaya takmıyorum. Çok daha kendime çarpmamak için zihnimde felsefenin çok mükemmel bir ilaç olacağını kavradığımdan mütevellit bahsettiğiniz soruları çokça soruyorum. Bazen anda kalmamı bile unutuyorum o yüzden felsefenin içine verimli bir şekilde dahil olmaya çalışıyorum.

En çok da ben, anatomi, varlık, norm, ideolojiler, makyavelizm, psikoloji, biyoloji gibi konuları sorguladığım şeylerin anahtar başlıkları olduğunu da tecrübe ettim. Sorgulama şeklime göre bu başlıklarla genelde ilgileniyorum sanırsam.

Tamamdır, ne demek istediğinizi anladım az da olsa.
Teşekkürler samimiyetiniz için.
Davamızda başarılar :)

• Beğen
Tepkiler: ls2

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Öncelikle merhaba,
Öncelikle merhaba.
felsefeye giriş yapmak için hangi konulara bakmam gerektiğini paylaşır mıydınız ?
Sanırım burası sesli tartışmaların yapıldığı bir forum ve sanırım burada bir felsefe kitabı gibi bir antoloji bulamazsınız. Bunun için sanırım size bir "Felsefeye Giriş" ya da "Felsefenin Temel/Başlangıç İlkeleri" kitabı önerilecektir.

Bilmiyorum doğru yere mi geldim ama felsefe konusunda müfredat oluşturmaya kalksam nereden ve nasıl başlamalıyım ?
Şimdi spesifik forumlar (buraya özgü değil) sosyal medyanın kullanılması, eski forum kültürünün kaybolması ile zor günler yaşıyor. Diğerleri gürültü zaten ve çorba. Başka bir doğru yer varsa orayı arayın ve ihmal etmeyin.
Yani gelinen, olunan yer; gelinen yerdir.

Şimdi müfredat oluşturma deyince size bin tane tavsiye verilebilir açıkçası ben bir şey söylemiyorum çünkü felsefe adını sınırlayan biri değilim. Özellikle felsefe adıyla ve felsefe denilen şeyle. Felsefe bilgi ve öğrenme sevgisidir. Yani bu konu da yönlendirme yapmaya yeterli değilim ya da yönlendirmem çok bireysel olur. İstenirse vereyim. Yani benim önerim tabi kis sevileni cazip bulunanı takip etmek olurdu. Bu karmaşık bunu sonra açayım. Bu kişisel bir fikir.
Şimdi insanlar bilgi paylaşırsa sistem orayı ne yapar?
Bu felsefeye başlangıç.
Dilerseniz bu soruyu bana bir kaç yıl sonra cevaplayın

Felsefe alanında yeterli bilgi (olması) görece bir kavram.
Felsefe alanı bir sınırlı kavram değil. Alansız alan. Kendi sınırı limitlenemeyen. Felsefe herşeyi kapsar.
Bilgi burada ya da orada değil bilgi her yerde/zamanda.

Forumun amacı bir kere yeterli bilgi barındırması mı?
Bir sesli forum. Biri düşünce asar. Bir tartışma konusu getirir ve tartışıroz-tartışılır.
Sesli tartışmalarınızı asınız ve tartışalım bunu.

Kimler var?
Alınmayın ama Hegel'in ve Marks'ın hayaleti burda dolaşıyor deniyor.
Bunu foruma geliş ve tanışma şakası olarak alırsak sevinirim.

Uzatmadan söylemek isterim ki sonuç olarak ben nereden başlayayım.

Kabaca buna her yerden, istenen yerden denebilir. Bu forumda da geçmiş tartışmalar bulunabilir. Kimine göre bu kitap okumaktan caziptir.

Felsefenin sonu var mıdır ama felsefenin başı var mıdır? Başı (amacı, ereği, gereği, nedeni) varsa herhalde bir sonu-cu da vardır?
O zor bir soru.
Ataraksiya, katarsis ve epokhe gibi özlemleri olmuş.
Mutluluk arayışı, insanın ortak mutluluğu, bunu kurmak gibi arayışlar olmuş. Bu özgelişim lafından sıyrılırsak olabilir.

Felsefenin yargı olmasını anlamadım bunu biraz açar mısınız?
Ya da anladım da kime göre neye göre?
Bizler yargıç değiliz. Bazı ben'lerimiz yargı dağıtıcılar olmadığını söylüyor.
Şimdi eğer felsefe bilgi/bilgelik sevgisi ise öğrenme sevinci ise kimine göre yargı yoktur.

Tabi ki yemeyin.
Sizi çok iyi anlıyorum. Onu anlıyorum ve paylaşıyorum.

iyi forumlar.
Teşekkürler.
İyi ve keyifli forumlar dilerim.
Ben teşekkür eder, rica ederim.
Umarım kalıcı olursunuz. Forumdaki azlığa çokluğa takılmayalım derim. Sorularınızı sorun.
Lütfen.
Hoşgeldiniz.

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Felsefenin yargı olmasını anlamadım bunu biraz açar mısınız?
Ya da anladım da kime göre neye göre?
Bizler yargıç değiliz. Bazı ben'lerimiz yargı dağıtıcılar olmadığını söylüyor.
Şimdi eğer felsefe bilgi/bilgelik sevgisi ise öğrenme sevinci ise kimine göre yargı yoktur.

Felsefe yargı mıdır derken; tartışmaları sonuca bağlamak gibi bir şey olabilir mi ? Yoksa hangi doğruya kapılacağız, hangi kaynağa güveneceğiz ? Amaç bir amaç uğruna yola çıkıp, tartışıp, gözlemleyip, karşılaştırıp o yolda kendi cevabımıza inanmak mı ? Bunu sormak istedim. Körü körüne bilgiye inanamayan bir olarak bunun cevabı benim için önem arz ediyor. Herkes bir şeyler söylerken, herkes tezini ortaya koyarken kim çıkacak da doğrusunu söyleyecek ? Doğru Nedir ? Kime göre doğrudur ? Nasıl ikna olmalı ? Neden ikna olmamalı ? Neden bir sonuca ulaşmamalı ? Bize örüntü kazandırmazsa neye inanmalı ? Aslında dolaylı yoldan bunu demek istedim ? Sonuç olarak her türlü bilgiyi, tezi kapıştırdıktan sonra kendi inandığım doğruya tamah etmeli miyim ? Ya da inandığım şeyin kölesi olmalı mıyım ? Yoksa o kapı hep açık mı kalacak, ceyran yapıyor hasta olmayalım sonra...Çok okumak, çok bilmek, iyi de çok düşünmek neden kötü değil ? Kötüyse neyi yanlış algıladık ? Ya da tanımlarda mı sıkıntı var ?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felsefe yargı mıdır derken; tartışmaları sonuca bağlamak gibi bir şey olabilir mi ? Yoksa hangi doğruya kapılacağız, hangi kaynağa güveneceğiz ? Amaç bir amaç uğruna yola çıkıp, tartışıp, gözlemleyip, karşılaştırıp o yolda kendi cevabımıza inanmak mı ? Bunu sormak istedim. Körü körüne bilgiye inanamayan bir olarak bunun cevabı benim için önem arz ediyor. Herkes bir şeyler söylerken, herkes tezini ortaya koyarken kim çıkacak da doğrusunu söyleyecek ? Doğru Nedir ? Kime göre doğrudur ? Nasıl ikna olmalı ? Neden ikna olmamalı ? Neden bir sonuca ulaşmamalı ? Bize örüntü kazandırmazsa neye inanmalı ? Aslında dolaylı yoldan bunu demek istedim ? Sonuç olarak her türlü bilgiyi, tezi kapıştırdıktan sonra kendi inandığım doğruya tamah etmeli miyim ? Ya da inandığım şeyin kölesi olmalı mıyım ? Yoksa o kapı hep açık mı kalacak, ceyran yapıyor hasta olmayalım sonra...Çok okumak, çok bilmek, iyi de çok düşünmek neden kötü değil ? Kötüyse neyi yanlış algıladık ? Ya da tanımlarda mı sıkıntı var ?
Biz şöyle düşünüyoruz.
Felsefe adı bize iki-üç bin yıllık miras ve bu mirasın devrolunduğu zamanlar da sosyal bilimler yoktu, bunların hepsi felsefeydi. Felsefe yüksek öğrenimdi, insan bilimleriydi. İnsan bilimlerinin hepsiydi. Hukuk, aritmetik, tıp gibi topu topu bir kaç adı felsefeden ayırabiliyorduk. Bugün felsefe kitaplardaki boş konuşma sanılıyor. Bu sa sistemin bir yönlendirme paketleme ya da köreltme/devşirme işlevi sonucu bizce gelişmiş.. İnsana, yaşama, varoluşa dair her gözlem felsefesidir. Bilgi özlemi, bilgi peşinde koşma felsefedir. Bilginin istenci varsa felsefe orada başlamıştır yol alır, buradaki istenç bilgiyse o yol sapmaz. Öğrenme felsefedir ama bir ölçüt çıta merak ediliyorsa şunu merkeze koyalım. Subjektivitenin (özellik, kişisellik) aşındırılıp objektifle/obejktiviteyle (genellik) geçişler sağlamasını sağlamak. (Özellerin genellere dönüşmesi/yansıması diyelim.) Yani bir amaç sonuç varsa objektif bilgi, objektivite edinme çabasıdır. Kas geliştirme gibi objektivite geliştirme ve yağ yakma gibi subjektivite eksiltme düşünelim. Bunu açabiliriz.

Mutlaklar aramak yerine (sabit odaklar yerine) objektivitenin genişlemesi diyoruz. Bu benim yorumum. Binlerce ayrı yorum olabilir. Felsefe de bir durak varsa objektivitedir.

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Biz şöyle düşünüyoruz.
Felsefe adı bize iki-üç bin yıllık miras ve bu mirasın devrolunduğu zamanlar da sosyal bilimler yoktu, bunların hepsi felsefeydi. Felsefe yüksek öğrenimdi, insan bilimleriydi. İnsan bilimlerinin hepsiydi. Hukuk, aritmetik, tıp gibi topu topu bir kaç adı felsefeden ayırabiliyorduk. Bugün felsefe kitaplardaki boş konuşma sanılıyor. Bu sa sistemin bir yönlendirme paketleme ya da köreltme/devşirme işlevi sonucu bizce gelişmiş.. İnsana, yaşama, varoluşa dair her gözlem felsefesidir. Bilgi özlemi, bilgi peşinde koşma felsefedir. Bilginin istenci varsa felsefe orada başlamıştır yol alır, buradaki istenç bilgiyse o yol sapmaz. Öğrenme felsefedir ama bir ölçüt çıta merak ediliyorsa şunu merkeze koyalım. Subjektivitenin (özellik, kişisellik) aşındırılıp objektifle/obejktiviteyle (genellik) geçişler sağlamasını sağlamak. (Özellerin genellere dönüşmesi/yansıması diyelim.) Yani bir amaç sonuç varsa objektif bilgi, objektivite edinme çabasıdır. Kas geliştirme gibi objektivite geliştirme ve yağ yakma gibi subjektivite eksiltme düşünelim. Bunu açabiliriz.

Mutlaklar aramak yerine (sabit odaklar yerine) objektivitenin genişlemesi diyoruz. Bu benim yorumum. Binlerce ayrı yorum olabilir. Felsefe de bir durak varsa objektivitedir.

Öncelikle kale aldığın için teşekkür ederim. Akademik kelimelerden mütevellit çok algılayamadım dediklerinizi. Bir de gariptir, bilgi arttıkça bu tür kelimeler kullanmak şart mı ? Sonuçta herkes herkes gibi bilgili olmayabiliyor. Özellikle de denizden yeni çıkmış bir balık olan ben.

Çok algılayamamakla birlikte doğru mu anladım ?
Amaç konu hakkında farklı yollardan gitmek mi ?
Yoksa aslında üst düzey bilgi sahibi olmak gerekmediği mi ?
Ya da sabit odaklı olmamak mı ?

Bütün pastayı hesap etmek, farklı yollardan gidip, farklı fikirlere sebep vermek ve basiti benimsememek mi ?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Öncelikle kale aldığın için teşekkür ederim. Akademik kelimelerden mütevellit çok algılayamadım dediklerinizi. Bir de gariptir, bilgi arttıkça bu tür kelimeler kullanmak şart mı ? Sonuçta herkes herkes gibi bilgili olmayabiliyor. Özellikle de denizden yeni çıkmış bir balık olan ben.

Çok algılayamamakla birlikte doğru mu anladım ?
Amaç konu hakkında farklı yollardan gitmek mi ?
Yoksa aslında üst düzey bilgi sahibi olmak gerekmediği mi ?
Ya da sabit odaklı olmamak mı ?

Bütün pastayı hesap etmek, farklı yollardan gidip, farklı fikirlere sebep vermek ve basiti benimsememek mi ?
Akademik kelime değil aslında
Dil de bu kavramların başka karşılığı yok gibi. Ben karmaşık kavram kullanan biri değilim. Akademik ya da terminolojik kelimeleri pek seven kullanan biri de değilim.
Bu arada kale alınma diye bir şey yok kusura bakmayın biz buradaki üyeler ya da gönüllü yazarlarız. Yani zaten içimizden gelerek yazıyoruz.
Eğer soru varsa, felsefeye ilgi ve merak varsa üste biz kale alınmış gibi hissediyoruz hatta cevap vermekten paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda ben günlerce yazılabilirim.

Kabaca subjektivite, öznel olan, öznellik yani kişiye göre olan kişisel görüş demektir. Kişisel tutum ve kişisel bakış görüş demektir.
Örneğin en basit örnekte mesleğine duygularını karıştırmama deriz onun gibi bir şey. Duygular karışırsa subjektivite olur. Tam değil ama teşbihte hata olmaz denir. Öyle örnekledğimi varsayalım.
İki çocuğunu birbirinden seçmeme-k deriz onun gibi bir şey.
Birini daha çok tutarsak?
Subjektivite şu. Fenerbahçeyi tutuyorsan her zaman fenere taraf olmak, taraf tutmak. Fenerin kusurlarını görmezsin gözden kaçar.

Subjektifivite bir şeye özel anlam yükleme, seçkin bulma ya da yükseltme-özelleştirme, özel tutma, özel kişisel değerler ve görüşler gibi diyelim.
Kendini bile özel bulmak subjektivitedir, subjektiftir.

Objektivite daha nesnel, evrensel ve genel olanı ifade eder.

Mesela insanlar arasında dil, din ırk ayrımları vardır. Çoğu buna dayalı düşünür değil mi? bunu onaylar. Mesela Türk deriz. Türk ne? Bir köken mi? Irk adı diyoruz ama ırk ne belli değil çünkü bunu diyeni biraz sorgulasak insanın atası tektir diyecek o halde insan ırkı tektir. Irksal bir üstünlük ve farklılık yoktur. Bu biraz objektif olur. Bakın kişi bu durumda kendiyle çelişir. Mesela insanı merkeze almalı eğer tek ata ise. Değilse de kavramsal taban da insan insandır. İnsanın genel bşr tanımını ortaya koyduğumuz da bu tanıma uyan her şey insandır.

Bunun gibi. Detaylandırabiliriz.

Mesela objektivite için fenerbahçe örneğinden gidersem fenerin yenilmesini galatasarayın yenilmesiyle (duyguda düşünce de) eşit bulmak ve tutmak.
Ya da fenerbahçe ve galatasaray arasındaki bir olayı iki tarafa taraf olmadan değerlendirilebilmek.
Kimin yeneceğine aldırmamak açık olmak..

Lütfen sorun ve açık olun.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şöyle ki; ben felsefeye giriş yapmak istiyorum. nereden ve nasıl başlamalıyım ?

Mesela dün bir facebook grubunda bir soru gördük. Diyordu ki:
"Felsefenin ne olduğu hakkında hiç bilgisi olmayan, hiç felsefe eğitimi almamış birine (bu bir ilkokul öğrencisi ve yaşlı bir insan da olabilir) felsefenin ne olduğu nasıl anlatılmalı? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir.

Ben şu yanıtı sundum.

Alıntı-

Bunun için şunu öneriyoruz
Tarihsel canlandırma
2-3.000 yıl önceye gidip o günü düşünelim doğa filozofları var ,tarihte ki ilk okullar ve akademiler, herkes eğitim alamıyor.
Burada felsefe sosyal bilimlerin tüm insani bilimlerin kendi demek, bilim yok ortada henüz..
Düşünen düşünürler, bilge öğretmen filozoflar var bunlar kitle önderleri kanaat belirleticileri gibi. İnsan sağlığı, insan yönetimi mutluluğu, din siyaset hukuk herşeyi tartışıyorlar.

Eskiden doğayı anlama işi, insanı anlama işi, bilimi anlama işi ve bilimin kendi felsefe idi. Felsefe bilgi araştırma işi, bilgi sevgisi demek. Eskiden insan bilimleri demek felsefe demek idi. İnsanı ve doğayı anlama.

Aritmetik ve felsefe kolkola iki büyük bilim ve bunlar bilimin atası.
Sonra tıp, hukuk, astronomi gibi alanlar. Yani bugünkü fizik bilimi de sosyoloji de sosyal psikoloji de siyaset sosyolojisi de eskiden felsefe idi.

Hayat bilgisi diye bir ders var. Fen bilgisi sonra. Biz çocukken bunlar vardı. Bunlar felsefe, felsefenin alanı idi eskiden.

Hayat bilgisi, doğa ve fen bilgisi bilgisi diyelim nerdeyse bilim olarak matematik ve geometri olmayan her şeyin felsefe oluşunu/olduğunu düşünün.

----

Umarım bu size bir fikir verir.

Ama işte bu benim yanıtım. Orada yanıt veren 20 kişi daha varsa herbirinin farklı bir yanıtı var.

Bakın dürüst olayım mı? Ben bunun aynısını ya da benzerini tesadüf bir felsefe grubu öğretmeniyle yazışmıştım. Aslında felsefe hakkında bir eğitimim var mı? Yok..
Çok okudum mu? Hayır. Gelişigüzel..

Son düzenleme:

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Mesela dün bir facebook grubunda bir soru gördük. Diyordu ki:
"Felsefenin ne olduğu hakkında hiç bilgisi olmayan, hiç felsefe eğitimi almamış birine (bu bir ilkokul öğrencisi ve yaşlı bir insan da olabilir) felsefenin ne olduğu nasıl anlatılmalı? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir.

Ben şu yanıtı sundum.

Alıntı-

Bunun için şunu öneriyoruz
Tarihsel canlandırma
2-3.000 yıl önceye gidip o günü düşünelim doğa filozofları var ,tarihte ki ilk okullar ve akademiler, herkes eğitim alamıyor.
Burada felsefe sosyal bilimlerin tüm insani bilimlerin kendi demek, bilim yok ortada henüz..
Düşünen düşünürler, bilge öğretmen filozoflar var bunlar kitle önderleri kanaat belirleticileri gibi. İnsan sağlığı, insan yönetimi mutluluğu, din siyaset hukuk herşeyi tartışıyorlar.

Eskiden doğayı anlama işi, insanı anlama işi, bilimi anlama işi ve bilimin kendi felsefe idi. Felsefe bilgi araştırma işi, bilgi sevgisi demek. Eskiden insan bilimleri demek felsefe demek idi. İnsanı ve doğayı anlama.

Aritmetik ve felsefe kolkola iki büyük bilim ve bunlar bilimin atası.
Sonra tıp, hukuk, astronomi gibi alanlar. Yani bugünkü fizik bilimi de sosyoloji de sosyal psikoloji de siyaset sosyolojisi de eskiden felsefe idi.

Hayat bilgisi diye bir ders var. Fen bilgisi sonra. Biz çocukken bunlar vardı. Bunlar felsefe, felsefenin alanı idi eskiden.

----

Umarım bu size bir fikir verir.

Ama işte bu benim yanıtım. Orada yanıt veren 20 kişi daha varsa herbirinin farklı bir yanıtı var.

Bakın dürüst olayım mı? Ben bunun aynısını ya da benzerini tesadüf bir felsefe grubu öğretmeniyle yazışmıştım. Aslında felsefe hakkında bşr eğitimim var mı? Yok..
Çok okudum mu? Hayır. Gelişigüzel..

Felsefe tanımı oturdu kafamda lakin kendilerini ifade etme yöntemleri neden çok spesifik ?
Mesela bugün evde kız kardeşimin kitaplığında bir kitap gördüm. Canım da sıkkındı, zaman geçer dedim aldım okumaya başladım.

Kitap: Friedrich Nietzsche/

İçinden belli yerleri algıladım sadece. Çok fazla karmaşık geldi bana belki de ağır geldi bilmiyorum.
Özel kelimeleri google yardımıyla bakıyordum ve anlamaya çalışıyordum, yakın gelmeyen cümleleri anlamaya çalışıyordum. Ama maalesef ki inanılmaz motivasyonum düştü. İçinden ya 2 ya 3 alıntı ancak yaptım :) Yarıda bıraktım ve bir daha okumayı düşünmüyorum. Tabi ki bir kişisel gelişim kitabı kadar basit olmasını beklemezdim lakin bu da çok kişiye özelmiş gibi hissettirdi. Sırf felsefe öğrenmeye çalışıyorum diye öyle her kitabı okumak yerine sadece araştırdığım şeylerin felsefesi sonrasında önerilen ya da ders niteliği taşıyan derinlemesine analiz edilmiş, üstünde konuşulmuş kitapları okuyacağım. En azından şimdilik bu kafayı yaşıyorum.

Her şeyi sadeleştirmek artık canımı sıkmaya başladı.
Bazı şeyleri yanlış anlıyorum ya da zincirlerde bir sorun var.
Yanlış bir halka var ki beni hep stop ediyor.

Sanırım en önce okuma ve öğrenme felsefesi ile başlamam lazım :)
Belki de saçmalıyorumdur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felsefe tanımı oturdu kafamda lakin kendilerini ifade etme yöntemleri neden çok spesifik ?
Mesela bugün evde kız kardeşimin kitaplığında bir kitap gördüm. Canım da sıkkındı, zaman geçer dedim aldım okumaya başladım.

Kitap: Friedrich Nietzsche/

İçinden belli yerleri algıladım sadece. Çok fazla karmaşık geldi bana belki de ağır geldi bilmiyorum.
.
Bunun pek çok nedeni var ve bunu tartışmak çok uzun inanın ..Bilgi bir metafordur, değerli bir şeydir, pek paylaşılmaz, karmaşıklaştırılır çünkü bilgi zor edinildi, az edinildi ve kıymetli.

Buna gerek yok. Spesifik olarak sorularınızı sorun getirin tartışalım. Bu en güzeli. Ne öğrenmek istiyorsunuz mesela neyi merak ediyorsunuz? Onu getirin sorun tartışalım.
Mesela kafanıza mı takıldı, bu evren nedir nasıldır? sesli düşünün yazın başlık açın lütfen.

Bura forum tam da bu işe yarıyor. Bir günde 20 başlık açan arkadaşlarımız oldu inanın hiç çekinmeyin bolca yazın sorun paylaşın. Tüm üyeler katılabilir tüm zamanlarda böylece. Forumlar derlemelerdir aynı zamanda. Ölümsüz gibi.

Tüm bunları üst başlık olarak getirin açın lütfen hem siteye katkısı olur.
Serbest Kürsü alanını kullanın.
Mesela bu yazdığınız çok güzel bir forum tartışma konu başlığı ve içeriği olabilir aynı zamanda. Ben başka bir forum da bunun sayfalarca tartışıldığını biliyorum mesela.

Okuma ve dilin karışıklığı karmaşasına tekrar gelirsek...
Siz bir de "Aziz Yardımlıyı görün kendi özel sözlüğünü almalısınız okumak için.

Felsefe okuyan çoğu kişi örneğin Hançerlioğlu'nun Felsefe Sözlüğü ya da Felsefenin Temel Kavramları gibi bir eserle yola koyulur.
Bunu (zor dili) (zihinsel) bir (zorluk değişme ve) kayıp olarak algılıyorsanız uzak durun. Benim burda bulunmam 2013 e gidiyor.
2013 e gidelim ben de terminoloji kullanamıyordum. Kapitalizm sözcüğünü bile kullanamazdım, ağzıma alamazdım bana tuhaf gelirdi. Babamdan duymamışım annemden duymamışım.
Materyalizm derlerdi ney bu materyalizm kafama oturmuyor derdim.
Bakın bir çocuk ilk kez konuşmayı bir kelimeyi nasıl insanlardan duya duya öğreniyorsa ben bunu yaptım. Doğru düzgün felsefe okumadım ben. Annemin kaşığa kaşık demesini öğrenmek gibi insanların zihinlerinden topladım öğrendim. O kelimeyi nasıl kullandıklarına baktım ve hissettim. Asla ezberlemedim.
2013 e gidelim benim yazdıklarımı benim yazdığımı öneremezsiniz. Ben bunun yani karmaşık dilin bir kayıp olabileceğine de dair özeleştiriler yaptım. Bu sitede de vardır. Günlük dilden emilen temel kavramlarla, onlarla doğal konuşmanın ve düşünmenin gücü önemlidir dedim. Hatta kavramlara hapsolma üzerine bir çok eleştirme verdim. Kendimi ve aklımı eski düşünce biçimimi bozulmuş ve değişmiş hissettiğim oldu bunları da yazdım.
Çoban kavrayışı dediğim bir şey var benim ya da doğallığı. Bunu üstün tutarım mesela.
Ben hiç felsefe yazamazken ki halim bundan kötü değildi. Belki daha iyi kavrıyordum. Sadece dilsel ifade ya da ortak ifade edindim. Dilsel kalıpta anlatım becerisi edindim ama belki doğallık kaybettim bilmiyorum bunu ama tabi ki öğrendim.

Sizi çok iyi anlıyorum. Dilde kaybolmak istemiyorsanız başka eserler edinin. Edebiyatla yolunuza devam edin, sevdiğiniz işi alanı takip edip okuyun.

Felsefe her şeydir ve herşeyde...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
.
Özel kelimeleri google yardımıyla bakıyordum ve anlamaya çalışıyordum, yakın gelmeyen cümleleri anlamaya çalışıyordum. Ama maalesef ki inanılmaz motivasyonum düştü. İçinden ya 2 ya 3 alıntı ancak yaptım :) Yarıda bıraktım ve bir daha okumayı düşünmüyorum. Tabi ki bir kişisel gelişim kitabı kadar basit olmasını beklemezdim lakin bu da çok kişiye özelmiş gibi hissettirdi. Sırf felsefe öğrenmeye çalışıyorum diye öyle her kitabı okumak yerine sadece araştırdığım şeylerin felsefesi sonrasında önerilen ya da ders niteliği taşıyan derinlemesine analiz edilmiş, üstünde konuşulmuş kitapları okuyacağım. En azından şimdilik bu kafayı yaşıyorum.

Her şeyi sadeleştirmek artık canımı sıkmaya başladı.
Bazı şeyleri yanlış anlıyorum ya da zincirlerde bir sorun var.
Yanlış bir halka var ki beni hep stop ediyor.

Sanırım en önce okuma ve öğrenme felsefesi ile başlamam lazım :)
Belki de saçmalıyorumdur.
Nietzsche sizden fazla bilmiyor başta buna inanın. Kavrayışı sizden sığ bile olabilir ya da olmayabilir bunu bilemeyiz bile.

Kişi dilsel anlamda kitaplar yapılandırmıştır, düşünce yapılandırmış, çığır açmıştır doğrudur. Belki dürüstlüğü kullandı belkimkendi yolunu çizdi.
Onalrca ayrı şairin şiiri birbirine benzemez. Dil esnek bir araçtır.
Orhan Veli de şiir yazar Nazım Hikmette.

---

Şimdi o kitapların birden çok çevirisi olabiliyor. Hangi çevirinin okunması iyi olduğuna dair google da yorum var.

--

Şunu düşünün CageMage okullarda okutulan tüm matematik kitaplarını toplasak matematik öğrenebilir miyiz?
Yazanların çoğu da anlamıyor. Kimi dünyadan bunalıyor felsefeye sarıyor. Kimi yüksek öğrenim çağına geliyor babasının parası var okutacak önünde 3-5 seçenek var biri de felsefe eğitimi onu okuyor. Mesela Avrupa da düşünün 2-300 yıl önce eğitim neymiş.
Bugün Felsefe okullarına kaydolanların hepsi filozof mu?
Bugün müzik yapan herkessin müziği ayrı. Kimi bize gürültü geliyor değil mi?

Felsefenin neden öyle olacağını kavrayabilirsiniz. Bu zaman alır. Tıp Latince terimler kullanır. Sen ben okuyup anlamayalım diye. Şimdi bu yıkılıyor. Kapitalizm dediğimiz bir şey var. Çoğu dağlı, doğalı, köylü doğal filozof.
Mesela hekim olabilecek insan hekim yapılmıyor-olamıyor düşün. Şimdi karmaşık bir sistemde yaşıyoruz bir çok bilinmeyen var..

Benim size kişisel önerim bura bir felsefe forumu. Aklınıza takılan herşeyi, herşeyle ilgili ne olursa, başlık olarak getirin ve üst konu başlığı açın tartışalım. Ne öğrenmek istiyorsunuz, neyi öerak ediyorsunuz, ne kafanıza takıldı? Tek tek tek sorun lütfen.
Siyaset, sosyoloji hiç farketmez, her şey..

CageMage

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Felsefe okuyan çoğu kişi örneğin Hançerlioğlu'nun Felsefe Sözlüğü ya da Felsefenin Temel Kavramları gibi bir eserle yola koyulur.
Bunu (zor dili) (zihinsel) bir (zoeluk değişme ve) kayıp olarak algılıyorsanız uzak durun.

Kayıp değil, aksine okumakta, öğrenmekte notlar almayı ve üstlerinde belki sesli düşünmeyi ya da belki üst düzey saçmalamayı gerektirir.
Beyin fırtınası her noktada iyidir.Tabi ki konfor alanından çıkmak istiyorum. Zor olduğu nokta bilinmezlik ve düğümlü bir yol olmasının farkında olmam zaten. Ama belki de öyle değildiri sorguluyorum ilk sanırım. Herkes için böyle mi ? Ya da tecrübelisiniz bilirsiniz, gerçekten böyle mi düşünmeliyiz ?

Dilde kaybolmak istemiyorsanız başka eserler edinin. Edebiyatla yolunuza devam edin, sevdiğiniz işi alanı takip edip okuyun.

Aslında tek sorun erteleyen bri kafam var bu zamana kadar da hep böyle oldu. Belli psikolojik süreçlerden geçtim. İntihardan tutun kendimi kesmeye kadar, bir süre saçma şeyler yaptım. Çok ince düşündüğümü sanarken çok manipule edildiğimi kavradım. Kesinlikle bulunduğum ortamdaki insanların yobaz olması ya da ne bilim eğitimsiz olmaları, vizyonları, misyonları, yaşadıkları şeyler beni delirtiyordu. O yüzdendir millet internette oyun oynar, film izler, chat yapar, yayın yapar ben ise hep araştırma peşindeyim. Ama bulunduğum ortamdan çıkamayınca bazı şeyler hep ertelendi. O yüzden kafa geç kalmış hissediyor ve çok çok uzun bir yolda olduğumu veya karmaşa içerisinde boğulduğumu bastırıp bastırıp duruyor. Çok fazla kendimle yalnız kaldığım için fazlasıyla kendimle yüzleşiyorum.

Allah izin verirse inşallah ekolojik yaşamı benimsemek istiyorum.
Parasız pulsuz, sadece yaptığım işe göre karşılığını alabileceğim bir hayat diliyorum kendim için. Şu an içinde bulunduğum durum, kafamın rahat olmaması beni resmen geriye götürüyor. O yüzden bir arayış içindeyim işte. Kendime bir kitap arşivi yaptım ama bir şeyler var, bir şeyler değişmesi lazım sanırım. O yüzden de anlamaya bir yerden başlamak isteme ihtiyacımdan doğan ihtiyacı burada sorgulama ihtiyacı hissediyorum ki buradayım. Dolayısıyla sizin de dediğiniz gibi müfredata bakmadan sadece kaybolacak bir ormana ihtiyacım var.

Ama o soruları soracak gün bugün değil sanırsam.
Demin felsefe ile alakalı bir denk geldim oradan önerilen bir kitabı da okumayı inşallah düşünüyorum ama bugün çok fazla kafam doldu. Belki bir kaç gün kitaba ara verebilirim. Ya da kafamı rahatlatacak soft bir olumlama kitabına dönüş yapabilirim.

Serbest kürsü alanını kullanacağım elbet. Lakin sizden başka sanırım forumda kimsecikler yok.
İsterim ki farklı fikirler ile uzunca karmaşık yoldan çıktıktan sonra önümü görebilmek.
Teşekkürler önerileriniz için.

Video:

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar