Aşk var mı ve Mümkün mü?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düzyazı kategorisinde zenon tarafından oluşturulan Aşk var mı ve Mümkün mü? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,921 kez görüntülenmiş, 90 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düzyazı
Konu Başlığı Aşk var mı ve Mümkün mü?
Konbuyu başlatan zenon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

zenon

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanlar aşk diye inliyorlar.İntihar edip umut bağlıyorlar,çılgına dönüyorlar.Neden??????

patolomeo

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Aşk var mı ve Mümkün mü?

Bizde sözlükten bakarız anlamına.Benim anladığım kadarıyla soru o değil.Aşık olan varmı içinizde,ne hissetti,nedir bu aşk? Nasıl oluyorda oluyor,sahici birşeymi yoksa insanlar öyle olmasını istiyordamı oluyor..

patolomeo

Felsefe.net
Yeni Üye

Bense anlamış değilim böyle şeylerden,ne godaiva geçer yoldan ne bir kimse kör olur.
Bu aşk denen şey ya çok yüksek bir his durumu bende bir odunum anlamıyorum yada insanlar feda olmaya yüksek değerlere muhtaç yada böyle hislerle kendilerini buna hazırlıyolar vede oluyolar.Ben anlamıyorum,ondan yaşamışlar varsa anlatsın dedim.

zenon

Felsefe.net
Yeni Üye

Sanırım yanlış anlamaya yol açtım.Benim merakım şu:İnsanlar nasıl oluyorda aşkları için kendilerini paralayıp vazgeçiyorlar.Mesela aşkı için intihar edenler,çine gidenler...dolu örnek verebilirim.Ama nasıl oluyor,ne oluyor da bu oluyor.Bunu merak ettim.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

eger ask var mi ve mumkun mu diye soruyorsan, once bir ask tanimi uzerinde karar kilinmali ve ondan sonra mumkun mu bu var mi diye sormalisin.. obur turlu herkes ask kelimesinden ne anliyorsa ona gore yazar ve inan bana herkes bu konuda farkli birsey dusundugu icin konu icinden cikilmaz hale gelir.

ayrica,

zenon ' Alıntı:
sanırım yanlış anlamaya yol açtım.Benim merkaım şu:İnsanlar nasıl oluyorda aşkları için kendilerini paralayıp vazgeçiyorlar.Mesela aşkı için intihar edenler,çine gidenler...dolu örnek verebilirim.Ama nasıl oluyor ne oluyor da bu oluyor.Bunu merak ettim.

schopenhauer oku bir de.. tavsiye ederim..

dionysos

Felsefe.net
Yeni Üye

Aşk yabancı kökten bir sözcük olduğu için bilincimizdeki izdüşümü de açık değil. Bu yüzden aşkın olup olmadığı bile tartışma konusu yapılabiliyor. Aşkın Türkçe karşılığı sevgidir. Bu durumda sevgi var mı diye sormamız daha uygun. Toplum yaşamında seven ve sevilen bireyleri gördüğümüz gibi, doğal yaşam alanında diğer canlılar arasında da bu olgu açık biçimde görülebilir. Öyle ki çok küçümsenen Ortaçağ'da gezegenlerin ve tüm evrenin Tanrı'ya duydukları sevgi ile devindikleri düşüncesi egemendir. sevgi her yerde egemendir. Bu yüzden Fuzuli demez mi ki:
Evrende her ne var ise aşk imiş
Aşktan başka her şey kîlü kâl/boş söz imiş
Ancak çağdaş düşünce gözlerimizi gökyüzünden yeryüzüne çevirmeye başladıktan sonra yüksek değerler görmezden gelinerek ya da yok olduğu varsayılarak sevgi de belden aşağısına bağlanmıştır. Hatta Foucault gibi kimi çağdaş düşünürler sevgi ilişkilerini, iktidar ilişkisi olarak görmekle gündelik yaşamı içinden çıkılamaz sorunlarla yüzyüze bırakmıştır. Eşcinselliği önerecek kadar ileri giden bu yozlaşma sonucunda toplumsal yaşamın sevgiden arındırıldığını görmek kadar üzüntü duyduğum hiç bir şey yok.

zenon

Felsefe.net
Yeni Üye

arkadaşlar sorumun cevabını buldum sağolun.est sana ayrıca teşekkürler çok işime yaradı verdiğin bilgi.

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Gerçek aşk insan türünün devamlılığını sağlayan aşktır. Yani cinsel aşk.
Schopenhauer cinsel aşkın, ufak bir hoşlaşma ile tutkulu bir aşka kadar derecelerinin olduğunu söyler.
İnsanın iradesi ile aşkın derecesi arasında da ters bir orantı vardır.
İnsanı aşk diye inleten insanın kendisi değil insan türünün ruhudur.

Baran Basık

Felsefe.net
Yeni Üye

Aşk var mı?
Bu soru yanlış bir soru ve bu Tartışmada öyle.
Doru olcak soru aşk Nedir? Aşkı tartışmak anlamsızdır çünkü o herkeze göre farklı bir anlam taşır.

Aşkın ne olduğu Herkeze göre farlıyken aşk varmı sorusu mantıksızdır.

dolayısıyla nasıl ki felsefe nedir sorusu her filozofta farklı anlam bulursa aşk nedir sorusuda bu sonuca ulaşacaktır.

Baran Basık

Felsefe.net
Yeni Üye

Bu arada aşk sevgidir diyen arkadaşımıza cevap verelim.
Aşık bir insanı bilimsel araştırma için test ediorlar.O kişi sevdiği bir aile fertini gördüğünde beyin sinyalleri ve beynin çalışma noktası farklı.Aşık olduğu kişiyi görünce sinyaller ve çalışma noktası farklı buda Aşk la sevginin Farklı Şeyler oduğunun bilimsel Kanıtıdır.

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Baran Basık;
Aşkın ne olduğunu tanımlamaya çalışmak aşkın varlığını kabul etmek demektir.

gamzecik

Felsefe.net
Yeni Üye

Ask nedir sorusuna verilen yanitlar subjektif olucaktir genellikle,
benim görüsüm ise: ask bir cok duyguyu icinde barindiran bir duygu bütünüdür..

Önemli olan bu duygularin agir basip, mantigin tamamen ortadan kaybolmamasidir..
Dolayisiyla intihar vb girisimlerde bulunan kisiler mantigina hic yer vermeyenler olsa gerek ;)

Gercek sevgi nedir diye sorarsak eger:
DUYGU ve MANTIK dengesini koruyabilmektir :))

Baran Basık

Felsefe.net
Yeni Üye

Bebdin;
Biliyoruzki toplumsal anlamda aşkın anlamı mevcuttur.Şimdi, aşkın ne olduğunu tartışırken aşkın varlığını mantıksal olarak kabul etmişizdir, ama toplumsal anlamdaki aşkın varlığını kabul ediyoruz anlamına gelmez.

yapicihasar

Felsefe.net
Yeni Üye

aşk mesk hikaye sevismeye bahane:D
cogu zaman........

futuris78

Felsefe.net
Yeni Üye

Tabi ki aşk var, olmasa ya benim yaşadıklarım ne anlama gelecek...
...
6 ay sadece kur yapıp, cevap alabilmek için bekledim,
o dünyanın en güzel kızıydı, daha güzeli yoktu olamazdı,
sonraki 4 ay cevap vereceğinden ümidimi kesip hayata küstüm,
Olumlu yanıt alıp, beraber olduğum 6 ay boyunca kendimi dünyanın en mutlu insanı sandım,
Terk edildikten sonraki ilk 3 ay hayatla bağlantımı kestim, 2 hafta sadece içki içtim başka hiçbir şey yapmadım, intiharı düşündüm, sonraki 2 yılda da unutamadım, öfke, kin besledim, günde 2 paket sigara içtim, iş hayatımın en verimsiz yılları bu yıllardı ve sonunda bitti, unutmuştum.
...
Aşk benim için bir hastalıktı, bir saplantı...

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Hangi aşktan bahsediliyor ki, aşk denilince,karşı cinsler ön plana çıkıyor.Konuyu açan arkadaş, açılımlarını yapsaydı iyi olurdu. Eğer iki bedenden bahsediyorsa aşk var bu tartışılmaz,ama ne zamana kadar iki bedenin birbirini keşfetmesine kadar.Gerisi yok,sonrası malumunuz.Bunun dışındakilervarsa küçük şıklar ve alternatiflerdir.Keşfedemeyen bedenaşkı sürekli kılıyor.Geçmişe baktığımızda kerem aslıyla birleşseydi bugün kimse adını bile bilmezdi,yani sonuca ulaşana kadar var. Yaşamda herşey keşfetme ile ilgilidir ve aldığımız kadarıylada,yani yaşamımızda aldığımız hazlar bizim aşkımızdır.Tabi tanrı aşkı vardır,para aşkı vardır.;yani sahip olma.Bir insan tanrıya ne kadar yaklaşır kimbilir.. veya paranın güç olduğunu inan ve tapan nasıl sona ulaşır.Aşk türün devamıdır der Schopenhauer.. aşk için herkes yaşamından kesitler alarak birşeyler söyler,yani köydeki çobanda,aşkın ilmihalini görmüş bir ermişte...bu hiçbir gerçeği değiştirmez sadece şartların oluşumuna göre bir fikir verebilir.

xserax

Felsefe.net
Yeni Üye

"Aşk" dediğimiz şeyden ne kastettiğinize bağlı bu biraz.
Birini görüp tanıyıp sevmek.Sevdikçe sevmek.Ona inanmak güvenmek. Bağlanmak.onun için türlü fedakarlıklar yapmak demekse-----> Evet aşk diye bir şey vardır.
Ancak ne yazık ki biten bir şeydir. Aşk gelir ve geçer. Bazıları için uzun bazıları için kısa bir süreçtir.ama bir gün mutlaka biter.
Ve insan yaradılışı gereği bencil olduğundan aşkı da kendi için yaşar. kendi mutluluğu için. Birini seviyorsa onu severken mutlu olduğu içindir ..

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

xserax ' Alıntı:
"Aşk" dediğimiz şeyden ne kastettiğinize bağlı bu biraz.
Birini görüp tanıyıp sevmek.Sevdikçe sevmek.Ona inanmak güvenmek. Bağlanmak.onun için türlü fedakarlıklar yapmak demekse-----> Evet aşk diye bir şey vardır.
Ancak ne yazık ki biten bir şeydir. Aşk gelir ve geçer. Bazıları için uzun bazıları için kısa bir süreçtir.ama bir gün mutlaka biter.
Ve insan yaradılışı gereği bencil olduğundan aşkı da kendi için yaşar. kendi mutluluğu için. Birini seviyorsa onu severken mutlu olduğu içindir ..

Gerçek aşkta bencillik olmaz diye düşünüyorum... Aşkı kendi içinde yaşayan kişi ne kadar mutludur ki?

xserax

Felsefe.net
Yeni Üye

Bir aşkın gerçek olup olmadığını nasıl bilebilirz?
Bunu asla bilemeyiz.Çünkü bitenler gerçek değildir.Sadece bazı aşklar özeldir ve BİRAZ DAHA gerçek olabilir. Ama EN gerçek değildir. Ve bunu hiç bir zaman öğrenemeyiz.

İnsan da doğası gereği bencildir.Kendisini üzecek bir şeyi bilerek yapmaz. Yapıyorsa da üzülmek istediği içindir.Sonuç olarak aşk da bir ihtiyaçtır. Sevmeyi istemekle alakalıdır.
Ben böyle düşünüyorum.

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

xserax ' Alıntı:
Bir aşkın gerçek olup olmadığını nasıl bilebilirz?
Bunu asla bilemeyiz.Çünkü bitenler gerçek değildir.Sadece bazı aşklar özeldir ve BİRAZ DAHA gerçek olabilir. Ama EN gerçek değildir. Ve bunu hiç bir zaman öğrenemeyiz.

İnsan da doğası gereği bencildir.Kendisini üzecek bir şeyi bilerek yapmaz. Yapıyorsa da üzülmek istediği içindir.Sonuç olarak aşk da bir ihtiyaçtır. Sevmeyi istemekle alakalıdır.
Ben böyle düşünüyorum.

Soru "Bir duygunun aşk olup olmadığını nasıl bilebiliriz?" şeklinde sorulmalı ki bu kişiden kişiye değişir... Aşık olduğunu zannetmekle, aşık olmak ayrı kavramlar. İçinde bencillik barındıran duygu aşk olamaz diye düşünüyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar