Amacına ulaşmamış bir kötülük de kötülük sayılır mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde berilyyy2323 tarafından oluşturulan Amacına ulaşmamış bir kötülük de kötülük sayılır mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,255 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Amacına ulaşmamış bir kötülük de kötülük sayılır mı?
Konbuyu başlatan berilyyy2323
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

berilyyy2323

Felsefe.net
Yeni Üye
Diyelim ki bir kişi sizi öldürmeye geldi ama öldüremeden geri döndü bu kişi kötülük yapmış sayılır mı veya hırsızlık yapmaya kalkışıp çalamadan polise yakalanan kişi kötümüdür yoksa burda eylemin tamamen gerçekleşmesi mi gerekir?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ameller niyetlere göre midir, yoksa değil midir? benzeri bir soru olmuş. Kesin bir şey söylenemez. Sonuçlar, farklı ahlaki değerlerin ölçütlerine göre değişecektir.

Yasal olarak o hırsız muhtemelen hırsızlık yapmış olsaydı alacağı cezadan daha azını alacak.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yüzde yüz kötü yada iyi olmadığına göre yüzde 50 yada fazlası kötülük işlemiş olur.
Tam tersi birine para vermek istiyorsun ama o sırada fırsat olmuyor iyiliğin karşılığını yüzde 50 belkide fazlasını alırsın gibi..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İsa peygamber: "Düşüncelerinizden bile sorumlusunuz." der yani kötü niyetli olmak da eyleme geçmese bile kötülük sayılır. O yüzden 'beddua etmeyin ya da öfkenize hakim olun' denir. Kötü düşünceler üretmek ya da plan yapmak da insan için zararlıdır.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ameller niyetlere göre midir, yoksa değil midir? benzeri bir soru olmuş. Kesin bir şey söylenemez. Sonuçlar, farklı ahlaki değerlerin ölçütlerine göre değişecektir.

Yasal olarak o hırsız muhtemelen hırsızlık yapmış olsaydı alacağı cezadan daha azını alacak.
Ameller niyetlere göremidir. Bir insan sizin iyiliğinizi istese ama kötülüğünüze iş yapsa bu onu kötü biri yaparmı.
Diyelim ki bir kişi sizi öldürmeye geldi ama öldüremeden geri döndü bu kişi kötülük yapmış sayılır mı veya hırsızlık yapmaya kalkışıp çalamadan polise yakalanan kişi kötümüdür yoksa burda eylemin tamamen gerçekleşmesi mi gerekir?
Bu kişi kötülük yapmışmı olur sorusunun cevabı bence hayır çünkü gerçekleştiremiyor. Ama bu yapmaya çalıştığı şey onu kötü birisi yaparmı sorusunun cevabı evet.

Kötü insan kimdir? Kendisinden kötülük beklenen kişi değilmi? Hertürlü kötülüğü yapabilecek biri eline fırsat geçmedi diye kötü bir insan olarak adlandırılmayacakmı yani?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ameller niyetlere göremidir. Bir insan sizin iyiliğinizi istese ama kötülüğünüze iş yapsa bu onu kötü biri yaparmı.

Bu kişi kötülük yapmışmı olur sorusunun cevabı bence hayır çünkü gerçekleştiremiyor. Ama bu yapmaya çalıştığı şey onu kötü birisi yaparmı sorusunun cevabı evet.

Kötü insan kimdir? Kendisinden kötülük beklenen kişi değilmi? Hertürlü kötülüğü yapabilecek biri eline fırsat geçmedi diye kötü bir insan olarak adlandırılmayacakmı yani?

Sanırım anlaşılmayan kısım bu yukarıda kırmızı ile işaretlediğim yer...

"Kötülüğü gerçekleştirmemek" diye bir şey yok çünkü dünyada her şey bir enerji ve kötü düşünce üreten herkes, dünyadaki tüm kötü olayların artışına sebep oluyor, ne kadar çok kötülük beslenirse o kadar kötülük artar.

Kötü düşünce ürettiğimizde yani öfke-nefret ya da beddua gibi zaten ilk önce kötülüğü kendimize yapmış oluyoruz çünkü astral bedenimiz kirlenmeye başlıyor ve bu da hayatımıza kötü olayların çekilmesine sebep oluyor, insanların bilmediği çok önemli bir evrensel yasa vardır: "Benzer, benzeri çeker."

Sebebi ne olursa olsun kötülüğü beslememek gerekiyor ki bu ilk önce kendi hayrımıza olandır.

Son düzenleme:

fikir_hammalı

Felsefe.net
Yeni Üye
insan kendinden baskasina ne kotuluk edebilir nede bir iyiligi dokunabilir
iyilik yada kotuluk nedir diye sormadan evvel fail kimdir maktul kimdir derince bir dusunmek gerekir..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kötülük sadece fiziksel zarar anlamına gelmez ve son yıllarda iş yerlerinde çok sık bahsi geçen 'mobbing' şikayetleri buna iyi bir örnektir.

Sosyal medya üzerinden yapılan haksız eleştiri-hakaret yorumları yine kötülüğün başka bir çeşididir. İnsanların tanıdığı ya da tanımadığı kişilere yönelttiği alaycı yorumlar sebebi ile birçok kişi ciddi ciddi zarar görüyor. Örneğin ünlü bir sanatçının fotoğrafına bakıp fiziği, boyu, yaşı, kilosu v.s hakkında rahatsız edici-aşağılayıcı yorumlarda bulunan insanlar hem kötülüğü desteklemekte hem karşı tarafı üzmekte hem de kendilerine zarar vermektedirler. O gün için karşılığını almıyor olmaları bir anlam ifade etmez çünkü er ya da geç bu kötülüğün bedelini ödeyeceklerdir.

İnsanların fiziki özelliklerini alay konusu yapan ya da kendini öven kişiler bunun nasıl ağır bir yük olduğunun ne yazık ki farkında değiller. O yorumları yönelttiğiniz kişi-ailesi başta olmak üzere, okuyan ve kendinde eksiklik hisseden-üzülen her bir insanın hakkına girmiş oluyorsunuz. Engelli birisi açısından düşünürseniz ya da ciddi bir kaza-hastalık atlatmış fakat bazı fiziksel değişimlerine çare bulamamış insanları dikkate alırsanız, farkında olmadan nasıl bir yükün altına girildiği çok daha iyi anlaşılacaktır.

İnsan ne zenginliği ne de görselliği veyahut herhangi bir farklılığı için başka insanlara asla üstünlük taslamamalıdır çünkü bunlar sadece birer sınav aracıdır, size emanettir ve her an geri alınabilinir. Bu hayatta ne ekersiniz onu biçersiniz ve önemsiz sandığınız tüm kötü düşünce-davranışlar hiç ummadığınız anda size geri döner. Vicdanlı yaşamak, kalp kırmamak ve kötülüğü beslememek bu yüzden çok önemlidir.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Beni sonuç ilgilendirir. Kişilerin davranışlarını gözlemlemek dışında onların niyetleri beni ilgilendirmez. Gerçekten kötü olup bana zarar verme ihtimalleri olduğu için bana göre her insan potansiyel kötüdür.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Beni sonuç ilgilendirir. Kişilerin davranışlarını gözlemlemek dışında onların niyetleri beni ilgilendirmez. Gerçekten kötü olup bana zarar verme ihtimalleri olduğu için bana göre her insan potansiyel kötüdür.
Eğer niyetlerinide gözlemleseydin gerçekten kötü olma ihtimalleri var demek yerine gerçekte ne olduklarını görebilirdin.

Sonuç benide ilgilendirir, kimi insanlar iyiliğini düşündüğü için sürekli zarar verebiliyorlar. Niyetleri daha çok ilgilendiriyor. Bir insana baktığımda içim sıcacık oluyorsa bu onun niyetleri yüzündendir yaptıkları yüzünden değil, karakteri niyetleridir.

Niyeti gerçekten iyi olan bir insan yaptığı yanlışı öğrendiğinde onu düzeltir ki bu niyeti çok çok önemli kılar.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Raskolnikov kötü müdür?
Ya Vietnam savaşındaki Amerikan askeri?
Kim iyidir kim kötü?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Kim iyidir kim kötü?
Türkiye bir savaşa girse haksız olduğunu düşünürsem skseler gitmem; belki savaşı başlatanlar kadar sorumlu olmasalarda, savaşa katılanlarda sorumludur. Belki aynı suçun sorumluluğu her insana aynı derecede yüklenmeyebilir. Ama sorumlulukların dereceleri olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Kim iyidir kim kötü?

Raskolnikov kötü değil, aptaldır. Vicdanını, kendi oluşturmuş olduğu ahlaki değerlere uyarlayamamış; bu yüzden de vicdanına yenik düşüp teslim olmuştur. Eğer Raskolnikov, vicdanını ahlaki değerlerine uyarlamış olsaydı, yaptığı işin doğruluğundan emin olacaktı.

Amerikan askeri kötü değildir, sadece verilen emri uuguluyordur. Emri verenler de kötü bir şey yapmıyorlardır, onlar da ülkeleri veya kendileri için faydalı olan şeyi emretmişlerdir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Kim iyidir kim kötü?

Koşullara göre tercihler değişir, o anki ruh hali ve beyin yapısı da insanın kararlarını etkiler.

Raskolnikov, sebebi ne olursa olsun bir cana kıymıştır ki elbette bu kötü bir eylemdir ancak her kötü eylem, insanı kötü birisi yapmaz ancak yaptığının bedelini ödemek zorundadır.

Ülke savunması sebebi ile insan öldürmeye zorunlu kalmak bir insanı kötü yapmaz fakat işin içine barbarlık-işkence giriyorsa elbette o insan kötü bir insandır. Savaşlarda ne yazık ki tecavüz-işkence gibi insanlık dışı eylemlerde bulunan askerler olmuştur fakat beraberinde üsten emir alsa bile bu işlere yeltenmeyen hatta yapmamak uğruna canına kıyan askerler de olmuştur, işte bu noktada kim iyidir kim kötüdür ayrımını yapmak hiç de zor değildir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Amerikan askeri kötü değildir, sadece verilen emri uuguluyordur. Emri verenler de kötü bir şey yapmıyorlardır, onlar da ülkeleri veya kendileri için faydalı olan şeyi emretmişlerdir.
Kendilerine yapılanlara karşı durmak yanlış değildir ama kendinin ve ırkının menfaati için başkalarının vede başka bir ırkın hayatını cehenneme çevirmek, bu affedilemez. Sen kendileri için faydalı olanı emretmişlerdir diyerek bunu haklımı çıkarmaya çalışıyorsun? eğer öyleyse yazık sana.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Kendilerine yapılanlara karşı durmak yanlış değildir ama kendinin ve ırkının menfaati için başkalarının vede başka bir ırkın hayatını cehenneme çevirmek, bu affedilemez. Sen kendileri için faydalı olanı emretmişlerdir diyerek bunu haklımı çıkarmaya çalışıyorsun? eğer öyleyse yazık sana.

Doğruyu yanlışı belirleme esas olan ölçüttür. Amerikan kurmayları Vietnam'a saldırmayı doğru bulmuşlardır çünkü bu onların faydasınadır.

Tüm yargıçların en üstünü, doğrunun ve yanlışın hakimi Nuri Kara hazretleri buyurdu diye bir şey affedilir veya affedilemez duruma girmez. Eğer düşmanın senden güçlüyse, senin o üstün ahlaki değerlerini umursamadan sahip olduğun her şey üstünde hak idda edebilir. Tabii sen onu affetmezsin o ayrı mesele.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Doğruyu yanlışı belirleme esas olan ölçüttür. Amerikan kurmayları Vietnam'a saldırmayı doğru bulmuşlardır çünkü bu onların faydasınadır.

Tüm yargıçların en üstünü, doğrunun ve yanlışın hakimi Nuri Kara hazretleri buyurdu diye bir şey affedilir veya affedilemez duruma girmez. Eğer düşmanın senden güçlüyse, senin o üstün ahlaki değerlerini umursamadan sahip olduğun her şey üstünde hak idda edebilir. Tabii sen onu affetmezsin o ayrı mesele.
Benim söylememle alakası falan yok: hak iddia edemez, hak öyle dilediği gibi hak edilmiyor. Örneğin birisi ömrü boyunca ekip biçmiştir, inşa etmiştir, yetiştirmiştir sen gidip ben senden güçlüyüm bunlar benim hakkım dersen kendini kandırmış olursun. Güçlü olan hak iddia edemez ama gasp edebilir. Senin sahip olduğun aşağılık zihniyet yüzünden güçlü olmak lazım. Hakkı olduğunu zanneden haksızlar gelip elinden almasın diye. Empatiden yoksun olmayan her insanın söyleyeceğini söylüyorum. Öyleyse demiştim, öyleymiş. Yazık sana. Ahlaktan yoksun olmaktan daha kötü birşey başına gelemezdi, onuda ancak kendine yaparsın.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Kötülüğün tanımını tam anlamıyla niyetler oluşturur bir fiilin yapılmaması o fiilin hiç olmayacağı anlamına gelmez ve o kişi niyetinde kötü düşünen olur..Niyetin de bu tarz bariz kötülükler düşünenlerin fiiliyatıda kötü olur...İnsan dikkat etmesi gerekir.

O yüzzden denilir ya iyi niyet bir çok nusipeti defeder diye...

Bazen kötü niyet fiiliyata dönüşmemiş olsa bile döner dolaşır sizi bulabilir...O yüzden iyi düşünüp iyi harmanlayıp iyiye yormalıyız...Doğru olan insan doğru olacak bir çok şeyle karşılaşabilir insana düşen sabır ve tevekkül etmek olmasıdır..

Öyle.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Benim söylememle alakası falan yok: hak iddia edemez, hak öyle dilediği gibi hak edilmiyor. Örneğin birisi ömrü boyunca ekip biçmiştir, inşa etmiştir, yetiştirmiştir sen gidip ben senden güçlüyüm bunlar benim hakkım dersen kendini kandırmış olursun. Güçlü olan hak iddia edemez ama gasp edebilir. Senin sahip olduğun aşağılık zihniyet yüzünden güçlü olmak lazım. Hakkı olduğunu zanneden haksızlar gelip elinden almasın diye. Empatiden yoksun olmayan her insanın söyleyeceğini söylüyorum. Öyleyse demiştim, öyleymiş. Yazık sana. Ahlaktan yoksun olmaktan daha kötü birşey başına gelemezdi, onuda ancak kendine yaparsın.

Gayet de hak idda edebilir. Doğuştan varsayılan olarak gelen veya emekle kazanılan haklar güçsüzün kendisini kandırmasından başka bir şey değildir. Güçlünün kendisinin olmayan bir şeye el koyması güçsüze göre gasp, güçlüye göre fetihtir.

Realist zihniyetim tarafsız yapısından dolayı güzellikler kadar kötülükleri de göz önüne serer. Rahatsız oluyorsan sorun pembe gözlüklerini fazla takmandan kaynaklanıyor.

Zihniyetimi bir kez daha aşağılamadan belirteyim; ben burada güçlünün güçsüzü ezmesini övmüyorum sadece olağan bir şey olduğunu belirtiyorum. Yani bundan sonra yok sen şöyle kötüsün, böyle iğrençsin demeden önce bahsi geçen olayları tarafsız bir zihinle incele.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Gayet de hak idda edebilir. Doğuştan varsayılan olarak gelen veya emekle kazanılan haklar güçsüzün kendisini kandırmasından başka bir şey değildir. Güçlünün kendisinin olmayan bir şeye el koyması güçsüze göre gasp, güçlüye göre fetihtir.

Realist zihniyetim tarafsız yapısından dolayı güzellikler kadar kötülükleri de göz önüne serer. Rahatsız oluyorsan sorun pembe gözlüklerini fazla takmandan kaynaklanıyor.

Zihniyetimi bir kez daha aşağılamadan belirteyim; ben burada güçlünün güçsüzü ezmesini övmüyorum sadece olağan bir şey olduğunu belirtiyorum. Yani bundan sonra yok sen şöyle kötüsün, böyle iğrençsin demeden önce bahsi geçen olayları tarafsız bir zihinle incele.
Senin sahip olduğun zihniyetin aşağılık olduğunu söyledim sana sen kötüsün iğrençsin felan demedim, emekle kazanılan hak nasıl kendini kandırmak olabiliyor, fetih denilen şey emek hırsızlığından başka birşey değil, sana göre hırsızlıkda normaldir çünkü onun zekasının gücü. Sana göre haklı olan güçlü olandır, yanlışlarımı düzelt, yazdıklarından bunlar çıkıyor, haklı olmak için güçlü olmak yeterliyse fakirin fakir olmasıda olağan, aynı şekilde güçsüz nasıl kendi vücudu üzerinde hak iddia edebilir, güçlünün biri çıkıp ona sahip olabilir, onun vücudu üzerinde hak iddia edebilir. Yanlışlarımı düzelt.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar