Amacına ulaşmamış bir kötülük de kötülük sayılır mı?

berilyyy2323

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Diyelim ki bir kişi sizi öldürmeye geldi ama öldüremeden geri döndü bu kişi kötülük yapmış sayılır mı veya hırsızlık yapmaya kalkışıp çalamadan polise yakalanan kişi kötümüdür yoksa burda eylemin tamamen gerçekleşmesi mi gerekir?

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ameller niyetlere göre midir, yoksa değil midir? benzeri bir soru olmuş. Kesin bir şey söylenemez. Sonuçlar, farklı ahlaki değerlerin ölçütlerine göre değişecektir.

Yasal olarak o hırsız muhtemelen hırsızlık yapmış olsaydı alacağı cezadan daha azını alacak.

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Yüzde yüz kötü yada iyi olmadığına göre yüzde 50 yada fazlası kötülük işlemiş olur.
Tam tersi birine para vermek istiyorsun ama o sırada fırsat olmuyor iyiliğin karşılığını yüzde 50 belkide fazlasını alırsın gibi..

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
İsa peygamber: "Düşüncelerinizden bile sorumlusunuz." der yani kötü niyetli olmak da eyleme geçmese bile kötülük sayılır. O yüzden 'beddua etmeyin ya da öfkenize hakim olun' denir. Kötü düşünceler üretmek ya da plan yapmak da insan için zararlıdır.

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ameller niyetlere göre midir, yoksa değil midir? benzeri bir soru olmuş. Kesin bir şey söylenemez. Sonuçlar, farklı ahlaki değerlerin ölçütlerine göre değişecektir.

Yasal olarak o hırsız muhtemelen hırsızlık yapmış olsaydı alacağı cezadan daha azını alacak.
Ameller niyetlere göremidir...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ameller niyetlere göremidir. Bir insan sizin iyiliğinizi istese ama kötülüğünüze iş yapsa bu onu kötü biri yaparmı.

Bu kişi kötülük yapmışmı olur sorusunun cevabı bence hayır çünkü gerçekleştiremiyor. Ama bu yapmaya çalıştığı şey onu kötü birisi yaparmı...

Son düzenleme:

fikir_hammalı

Üye
Kayıtlı Üye
insan kendinden baskasina ne kotuluk edebilir nede bir iyiligi dokunabilir
iyilik yada kotuluk nedir diye sormadan evvel fail kimdir maktul kimdir derince bir dusunmek gerekir..

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Kötülük sadece fiziksel zarar anlamına gelmez ve son yıllarda iş yerlerinde çok sık bahsi geçen 'mobbing' şikayetleri buna iyi bir örnektir.

Sosyal medya üzerinden yapılan haksız eleştiri-hakaret yorumları yine kötülüğün başka bir çeşididir. İnsanların tanıdığı ya da tanımadığı kişilere yönelttiği alaycı yorumlar sebebi ile birçok kişi ciddi...

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ameller niyetlere göremidir. Bir insan sizin iyiliğinizi istese ama kötülüğünüze iş yapsa bu onu kötü biri yaparmı.
Beni sonuç ilgilendirir. Kişilerin davranışlarını gözlemlemek dışında onların niyetleri beni ilgilendirmez. Gerçekten kötü olup bana zarar verme ihtimalleri olduğu için bana...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Beni sonuç ilgilendirir. Kişilerin davranışlarını gözlemlemek dışında onların niyetleri beni ilgilendirmez. Gerçekten kötü olup bana zarar verme ihtimalleri olduğu için bana göre her insan potansiyel kötüdür.
Eğer niyetlerinide gözlemleseydin gerçekten kötü olma ihtimalleri var demek...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Ya Vietnam savaşındaki Amerikan askeri?
Kim iyidir kim kötü?

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Kim iyidir kim kötü?
Türkiye bir savaşa girse haksız olduğunu düşünürsem skseler gitmem; belki savaşı başlatanlar kadar sorumlu olmasalarda, savaşa katılanlarda sorumludur. Belki aynı suçun sorumluluğu her insana aynı...

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Kim iyidir kim kötü?
Raskolnikov kötü değil, aptaldır. Vicdanını, kendi oluşturmuş olduğu ahlaki değerlere uyarlayamamış; bu yüzden de vicdanına yenik düşüp teslim olmuştur. Eğer Raskolnikov, vicdanını ahlaki değerlerine...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Raskolnikov kötü müdür?
Kim iyidir kim kötü?
Koşullara göre tercihler değişir, o anki ruh hali ve beyin yapısı da insanın kararlarını etkiler.

Raskolnikov, sebebi ne olursa olsun bir cana kıymıştır ki elbette bu kötü bir eylemdir ancak...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Amerikan askeri kötü değildir, sadece verilen emri uuguluyordur. Emri verenler de kötü bir şey yapmıyorlardır, onlar da ülkeleri veya kendileri için faydalı olan şeyi emretmişlerdir.
Kendilerine yapılanlara karşı durmak yanlış değildir ama kendinin ve ırkının menfaati için başkalarının...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Kendilerine yapılanlara karşı durmak yanlış değildir ama kendinin ve ırkının menfaati için başkalarının vede başka bir ırkın hayatını cehenneme çevirmek, bu affedilemez. Sen kendileri için faydalı olanı emretmişlerdir diyerek bunu haklımı çıkarmaya çalışıyorsun? eğer öyleyse yazık sana.
...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Doğruyu yanlışı belirleme esas olan ölçüttür. Amerikan kurmayları Vietnam'a saldırmayı doğru bulmuşlardır çünkü bu onların faydasınadır.

Tüm yargıçların en üstünü, doğrunun ve yanlışın hakimi Nuri Kara hazretleri buyurdu diye bir şey affedilir veya affedilemez duruma girmez. Eğer düşmanın senden...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Kötülüğün tanımını tam anlamıyla niyetler oluşturur bir fiilin yapılmaması o fiilin hiç olmayacağı anlamına gelmez ve o kişi niyetinde kötü düşünen olur..Niyetin de bu tarz bariz kötülükler düşünenlerin fiiliyatıda kötü olur...İnsan dikkat etmesi gerekir.

O yüzzden denilir ya iyi niyet bir çok nusipeti defeder diye...

Bazen kötü niyet...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Benim söylememle alakası falan yok: hak iddia edemez, hak öyle dilediği gibi hak edilmiyor. Örneğin birisi ömrü boyunca ekip biçmiştir, inşa etmiştir, yetiştirmiştir sen gidip ben senden güçlüyüm bunlar benim hakkım dersen kendini kandırmış olursun. Güçlü olan hak iddia edemez ama gasp edebilir...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Gayet de hak idda edebilir. Doğuştan varsayılan olarak gelen veya emekle kazanılan haklar güçsüzün kendisini kandırmasından başka bir şey değildir. Güçlünün kendisinin olmayan bir şeye el koyması güçsüze göre gasp, güçlüye göre fetihtir.

Realist zihniyetim tarafsız yapısından dolayı güzellikler...