Agnostisizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe'ye Giriş kategorisinde fides tarafından oluşturulan Agnostisizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,182 kez görüntülenmiş, 71 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe'ye Giriş
Konu Başlığı Agnostisizm
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zervan KAYA
P

Pyramos

Ziyaretçi
Birincisi,m benim bakis acimda insanoglunun akli ile yarattigi tanri kavraminin hic bir degeri yoktur. Ne bir anlam ve icerik veririm, ne de bir bag kurarim. Yani bu kavrami sadece insanoglunun aklinin ortaya attigi bir teslimiyet degeri olarak algilar ve bilimsel temelde bu kavramin insanogluna her turlu getirdigi yonlendirim ve yaptirimlarin sorunsal gozlemini veririm. Kisaca benim gozlemim tanridisidir. Sonucta o eylemleri, soyledikllerini v.s. insanogluy yapar/yapmaz ve soyler, tanri degil. Ya da daha uygun bir deyim ile, insanoglu yarattigi tanrisina soyletir ve soyleyen de tanriya soyleten de insanogludur.

Cunku insandisa bir insan temelli ve oznel ve de ozel bir anlam ve icerik veren insanoglu akli oldugu icin. Benim aklimin boyle bir isleve girmesine de ihtiyac duymuyorum ve verilen her turlu islevi de sorunsal olarak gozlemini dile getiriyorum.

"Komplike yapi" ve "akli olmayan evren" temelli cumlelerinde de evrene bir akil yukleme egilimi sezdim. Bir yapiyi komplike yapan nedir?
artık insanların çoğu ihtiyaç duymuyor gibi zaten üstadım..bu bişey değiştirmeyecek...nese soruya geçeyim..komplike yapıdan insandaki komplike yapıyı kasdetmiştim..duygular vicdan içgüdüler irade akıl hayal gücü farkındalık v.b..pek rasgeleiğe yer bırakmıcak ölcüde karmaşık.... evrene akılsızlığı ben yükledim evet..Ateizm teorilerine anti tez olarak yani..akıllı tasarımı reddediyorlar o açıdan yani... fikirden fikir farkındayım bildimiz bişi yok ortada..ama şu var ben akıllıyım (belkide bu akıl değil öyle sanıyoruz ama akılla yaptımız işler sonuç veriyor yaptımz gemi yüzyor bina çökmiyor teknoloji falan yani)..şimdi ben akıllıyım ama kendimi ben yaratmadım..beni akılsız bişi nasıl meydana getircek? yada kendin olmayanı bana nasıl vercek? akıllı ise eğer evren ne? kavramı değiştirmemiz gerekmez mi? beni farkındalıkla yaratıp ölünce niye yok ediyor bu zulüm olmaz mı? bu nasıl iş yok edecektin niye var ettin lem demez miyim ben? Tanrı öyle demiyor ama.. (ikisi arasında karşılaştırmamdır nacizane)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
artık insanların çoğu ihtiyaç duymuyor gibi zaten üstadım..bu bişey değiştirmeyecek...nese soruya geçeyim..komplike yapıdan insandaki komplike yapıyı kasdetmiştim..duygular vicdan içgüdüler irade akıl hayal gücü farkındalık v.b..pek rasgeleiğe yer bırakmıcak ölcüde karmaşık.... evrene akılsızlığı ben yükledim evet..Ateizm teorilerine anti tez olarak yani..akıllı tasarımı reddediyorlar o açıdan yani... fikirden fikir farkındayım bildimiz bişi yok ortada..ama şu var ben akıllıyım (belkide bu akıl değil öyle sanıyoruz ama akılla yaptımız işler sonuç veriyor yaptımz gemi yüzyor bina çökmiyor teknoloji falan yani)..şimdi ben akıllıyım ama kendimi ben yaratmadım..beni akılsız bişi nasıl meydana getircek? yada kendin olmayanı bana nasıl vercek? akıllı ise eğer evren ne? kavramı değiştirmemiz gerekmez mi? beni farkındalıkla yaratıp ölünce niye yok ediyor bu zulüm olmaz mı? bu nasıl iş yok edecektin niye var ettin lem demez miyim ben? Tanrı öyle demiyor ama.. (ikisi arasında karşılaştırmamdır nacizane)

Akilli tasarim nedir? Insanoglunun disinda baska bir akilli tasarimci tur yada guc var midir?, varsa; bunu insanoglu disinda bir guc mu ortaya koyar ve bu gucun ortaya koydugu ise, insanoglu bunu nerden bilir ya da bu guc ile hangi dilde ve nasil dialoga girer?

Hala yaratilmislikta israrcisin. Degisim, donusum, baskalasim ve olusumu denesene. Evren, insanogluna yansiyan ve gozlem veren ve yine insanoglu algisinca bilinen en genis mekandir.

Olum (olmek) nedir?, yasam suren mustakil bir fenomen kendi olumunu (olmek) yasayabilir mi? eger yasarsa, nasil. Olgular insanoglundan bagimsiz ve yine insanoglunun gozlemi ile ortaya konmus tartisilamaz verilerdir. Olum (olmek) de bir olgudur. Sonucta tanri bir sey demiyor, insanoglu onu yarattigi tanrisina soyletiyor. Yani tanrinin dedigi hersey, insanogluna ait.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Akilli tasarim nedir? Insanoglunun disinda baska bir akilli tasarimci tur yada guc var midir?, varsa; bunu insanoglu disinda bir guc mu ortaya koyar ve bu gucun ortaya koydugu ise, insanoglu bunu nerden bilir ya da bu guc ile hangi dilde ve nasil dialoga girer?

Hala yaratilmislikta israrcisin. Degisim, donusum, baskalasim ve olusumu denesene. Evren, insanogluna yansiyan ve gozlem veren ve yine insanoglu algisinca bilinen en genis mekandir.

Olum (olmek) nedir?, yasam suren mustakil bir fenomen kendi olumunu (olmek) yasayabilir mi? eger yasarsa, nasil. Olgular insanoglundan bagimsiz ve yine insanoglunun gozlemi ile ortaya konmus tartisilamaz verilerdir. Olum (olmek) de bir olgudur. Sonucta tanri bir sey demiyor, insanoglu onu yarattigi tanrisina soyletiyor. Yani tanrinin dedigi hersey, insanogluna ait.

:) üstad sizi takipteyim bu sorularınızada cevaplar veririm ama uzlaşmamız imkansız bununda farkındayım:) ama genede tartışma öğrenme adına müsait bir zamanda cevaplıyacam..ilginize teşekkürler..bu arada Ü leri hep U yazıyorsunuz sizin ana diliniz türkçe değil mi? yada fazlaca başka dil mi kullanıyorsunuz? ahanda öyle geldi birden içimden:) iyi gecelerr (Tabi Türkiyedeyseniz) iyi geceler iyi günler günaydın:) deyip garantiye alayım dedim:)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
:) üstad sizi takipteyim bu sorularınızada cevaplar veririm ama uzlaşmamız imkansız bununda farkındayım:) ama genede tartışma öğrenme adına müsait bir zamanda cevaplıyacam..ilginize teşekkürler..bu arada Ü leri hep U yazıyorsunuz sizin ana diliniz türkçe değil mi? yada fazlaca başka dil mi kullanıyorsunuz? ahanda öyle geldi birden içimden:) iyi gecelerr (Tabi Türkiyedeyseniz) iyi geceler iyi günler günaydın:) deyip garantiye alayım dedim:)

Bir tek onu mu fark ettin? :)

Benim yazdigim klavye Turkce klavye degil, ingilizce klavye. Yani turkce de olan bazi harfler yok bunun yerine w, q ve x var.

Turkiye'de degilim.

Biz ayni turun birleriyiz. Eger ortada bir uzlasamama varsa ve soz konusu ise, bu fenomenal yapimizdan degil; numenal yeti kullanimimizdan kaynaklaniyor.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Bir tek onu mu fark ettin? :)

Benim yazdigim klavye Turkce klavye degil, ingilizce klavye. Yani turkce de olan bazi harfler yok bunun yerine w, q ve x var.

Turkiye'de degilim.

Biz ayni turun birleriyiz. Eger ortada bir uzlasamama varsa ve soz konusu ise, bu fenomenal yapimizdan degil; numenal yeti kullanimimizdan kaynaklaniyor.

aa aaa! Ö ler ve Ş lerde yokmuşş:) sadece onu farketmedim yani:)

P

Pyramos

Ziyaretçi

Akıllı tasarım; evrende gördüklerimin beni görmediklerime zorlamasıdır.. görünenler bunların akılsız plansız stratejisiz inşasına imkan tanımayacak yapılandırma ve biçim içeriyor… Degisim, donusum, baskalasim ve olusumu deniyorum ama olcak iş değil.. düzenli yapıların düzensizleşmesi mümkün ama düzensizliğin kendiğinden düzenli formata geçmesi hadi canım sende ! dedirtiyor:) güneşin küllerinden daha güçlü doğmasını beklemek gibi bişey:)
Bunu insanoğlu dışında ortaya koyan bildiğimiz kimse yok..insanoğlu bunu kendine verilen özelliklerle bilebilir…nereden bilir? İşte bu gücün bize verdikleri özellikler bu yönde bence….ama bu yön akılda ; dinleride Tanrıyıda yaratmaya gidebilir .ve gitmiştir diyor bazıları..bana göre geçersiz bir önerme bu…insanı fazla basite indirgeme , hatta aşağılılama çabası gibim bir şey …iletişim için dil sadece küçük bir alternatiftir..ast olan ortak kavramlar ve bilinçtir ..türlü türlü ve gelişmiş dialog yada iletişim biçimleri üretilebilir yada yaratılabilir..
Evet ..tüm varlığımız bedenimizden ibaretse..kafasına av tüfeği ile sıkıp beynini parçalayan bir adamın beyni olmadan ölümünü yaşaması acı çekmesi v.b şeyler mümkün değil..tıpbın dediği gibi ölüm beynin ölümü ise beynin kendi ölümünü yaşaması imkansız tabiî ki.. ama bakın aklıma bir nöröloğla yapılan söyleşi geldi..doğal yada yavaş ve beden bütünlüğü korunan bir ölüm için şöyle diyordu; beyinde ölüm sürecinde kan pıhtılaşması başlar..bu pıhtılaşmada cinsel zevkler dahil insana bildiği tüm hazları yaşatır:) vay vay vay resmen ölümü zevkli bişi yaptı iyi mi:) ölüm oldukça pratik yani üstadım teorikte kalmaya mahkumuz….
Dinlerin özü iyi olmak iyilik yapmak kötülükten kaçınmaktır kısaca bunun karşılığıda cennet/cehennemdir..bu fikrin ilk kısmına katılır genelde insan ama ikincisi modern insana inanılası gelmiyor sanırım..başka bir dünya hayal edemiyor beklide..tüm dünyaları kendi dünyamız ve bildiklerimiz ile kurmaya çalışmak sanırım temel sorun kaynağı..başka bir dünyada olsak bu dünyayıda hayal edemezdik bence..ve her şeye kendince bakış açısı /duygu/anlam/ katmak insanın yapısında var sizin dediğinzi gibi….sizin söylemleriniz siz tersini iddia etsenizde bana göre inanca götürüyor çogunlukla..yalınlaşma, insanlaşma sadece bu dünyayı değil öbür dünyayı anlamak içinde gerekli belkide…

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Akıllı tasarım; evrende gördüklerimin beni görmediklerime zorlamasıdır.. görünenler bunların akılsız plansız stratejisiz inşasına imkan tanımayacak yapılandırma ve biçim içeriyor… Degisim, donusum, baskalasim ve olusumu deniyorum ama olcak iş değil.. düzenli yapıların düzensizleşmesi mümkün ama düzensizliğin kendiğinden düzenli formata geçmesi hadi canım sende ! dedirtiyor:) güneşin küllerinden daha güçlü doğmasını beklemek gibi bişey:)
Bunu insanoğlu dışında ortaya koyan bildiğimiz kimse yok..insanoğlu bunu kendine verilen özelliklerle bilebilir…nereden bilir? İşte bu gücün bize verdikleri özellikler bu yönde bence….ama bu yön akılda ; dinleride Tanrıyıda yaratmaya gidebilir .ve gitmiştir diyor bazıları..bana göre geçersiz bir önerme bu…insanı fazla basite indirgeme , hatta aşağılılama çabası gibim bir şey …iletişim için dil sadece küçük bir alternatiftir..ast olan ortak kavramlar ve bilinçtir ..türlü türlü ve gelişmiş dialog yada iletişim biçimleri üretilebilir yada yaratılabilir..
Evet ..tüm varlığımız bedenimizden ibaretse..kafasına av tüfeği ile sıkıp beynini parçalayan bir adamın beyni olmadan ölümünü yaşaması acı çekmesi v.b şeyler mümkün değil..tıpbın dediği gibi ölüm beynin ölümü ise beynin kendi ölümünü yaşaması imkansız tabiî ki.. ama bakın aklıma bir nöröloğla yapılan söyleşi geldi..doğal yada yavaş ve beden bütünlüğü korunan bir ölüm için şöyle diyordu; beyinde ölüm sürecinde kan pıhtılaşması başlar..bu pıhtılaşmada cinsel zevkler dahil insana bildiği tüm hazları yaşatır:) vay vay vay resmen ölümü zevkli bişi yaptı iyi mi:) ölüm oldukça pratik yani üstadım teorikte kalmaya mahkumuz….
Dinlerin özü iyi olmak iyilik yapmak kötülükten kaçınmaktır kısaca bunun karşılığıda cennet/cehennemdir..bu fikrin ilk kısmına katılır genelde insan ama ikincisi modern insana inanılası gelmiyor sanırım..başka bir dünya hayal edemiyor beklide..tüm dünyaları kendi dünyamız ve bildiklerimiz ile kurmaya çalışmak sanırım temel sorun kaynağı..başka bir dünyada olsak bu dünyayıda hayal edemezdik bence..ve her şeye kendince bakış açısı /duygu/anlam/ katmak insanın yapısında var sizin dediğinzi gibi….sizin söylemleriniz siz tersini iddia etsenizde bana göre inanca götürüyor çogunlukla..yalınlaşma, insanlaşma sadece bu dünyayı değil öbür dünyayı anlamak içinde gerekli belkide…

Duzen, duzenlilik ve duzensizlik insanoglunun gozlemine kendi aklinca kattigi soyut degerlendirmelerdir.

Herhangibir seyin duzen icermesi neden gereklidir?, duzen nedir? neye/kime gore duzenin duzenliligi ve/veya duzensizligi belirlenir? duzen olcutu nedir?

Insanoglu dahil herhangibir fenomenden fenomenal teleolojik bir icerik beklemenin nedeni nedir?

Insanoglunu fenomeninin duzeni nedir?, ya da gozlem veren diger canli turlerinin, cansiz fenomenlerin?

Duzen kavrami ve duzen degerlendirmesi sadece insanoglu numenal yetisinin bir ortaya atimidir. Baska insanoglu disi hic bir gozlem verende boyle bir algi yoktur.

Ama sen dusunce olarak illa da "ben insanoglu disinda insanoglu ozelliklerine sahip bir baska guc aramak durumundayim." sabitliligindeysen, o zaman da yapacak bir sey yok. Cunku aklinin bu saplantisindan yine aklini ancak sen kurtarabilirsin.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Duzen, duzenlilik ve duzensizlik insanoglunun gozlemine kendi aklinca kattigi soyut degerlendirmelerdir.

Herhangibir seyin duzen icermesi neden gereklidir?, duzen nedir? neye/kime gore duzenin duzenliligi ve/veya duzensizligi belirlenir? duzen olcutu nedir?

Insanoglu dahil herhangibir fenomenden fenomenal teleolojik bir icerik beklemenin nedeni nedir?

Insanoglunu fenomeninin duzeni nedir?, ya da gozlem veren diger canli turlerinin, cansiz fenomenlerin?

Duzen kavrami ve duzen degerlendirmesi sadece insanoglu numenal yetisinin bir ortaya atimidir. Baska insanoglu disi hic bir gozlem verende boyle bir algi yoktur.

Ama sen dusunce olarak illa da "ben insanoglu disinda insanoglu ozelliklerine sahip bir baska guc aramak durumundayim." sabitliligindeysen, o zaman da yapacak bir sey yok. Cunku aklinin bu saplantisindan yine aklini ancak sen kurtarabilirsin.

yapma üstad yaaa:(( düzen kavramını deşerşek kavram kargaşası başlaya bilir:) örnegin kavram için insan vucudundan örnek vereyim düzeni bozunca ( bir organ ,hormon vb) bir düzensizlik olduğunu hissedebiliyoruz yada tanımlayabiliyoruz...
ortada işleyen, çalışan imkan veren , tutarlı ,istikrarlı, dönenceli,uyumlu,dengeli v.b bişey varsa orada bir sistem bir düzen var demektir..benim bu sözcügü kavramlaştırmam böyle üstadım.. aklımın sabitliğide yok üstadım bende dünyayı ve evreni bu şekilde değerlendiriyorum o kadar....önce inanıp sonra kanıt aramada yok..görünennin bende yaptığı etki budur....ya üstadım bizim bu tartışmamız akıl yürütmenin ötesine geçmicek zaten.. yormayalım birbirimizi isterseniz... diğer konularada bakmaya çalışıyorum aklıma takılanlar oldukça gene sorup yargılayacağım elbet.. :) saygılar

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
yapma üstad yaaa:(( düzen kavramını deşerşek kavram kargaşası başlaya bilir:) örnegin kavram için insan vucudundan örnek vereyim düzeni bozunca ( bir organ ,hormon vb) bir düzensizlik olduğunu hissedebiliyoruz yada tanımlayabiliyoruz...
ortada işleyen, çalışan imkan veren , tutarlı ,istikrarlı, dönenceli,uyumlu,dengeli v.b bişey varsa orada bir sistem bir düzen var demektir..benim bu sözcügü kavramlaştırmam böyle üstadım.. aklımın sabitliğide yok üstadım bende dünyayı ve evreni bu şekilde değerlendiriyorum o kadar....önce inanıp sonra kanıt aramada yok..görünennin bende yaptığı etki budur....ya üstadım bizim bu tartışmamız akıl yürütmenin ötesine geçmicek zaten.. yormayalım birbirimizi isterseniz... diğer konularada bakmaya çalışıyorum aklıma takılanlar oldukça gene sorup yargılayacağım elbet.. :) saygılar

O senin dedigin duzen degil, insanoglunun numenal yetisinin alisilagelmis isleyisinde olusan ve alisilagelmislige ters bir olusumdur. Senin bahsettigin uyum, fenomenin biyofizikokiyasal isleyisindeki bir uyumsuzlugun beyin yoluyla aktarimidir.

Sen nasil istersen oyle olsun. Ben sadece senin yanitlarina yonelik aciklamalarda bulunuyorum, hepsi o kadar.

P

Pyramos

Ziyaretçi
O senin dedigin duzen degil, insanoglunun numenal yetisinin alisilagelmis isleyisinde olusan ve alisilagelmislige ters bir olusumdur. Senin bahsettigin uyum, fenomenin biyofizikokiyasal isleyisindeki bir uyumsuzlugun beyin yoluyla aktarimidir.

Sen nasil istersen oyle olsun. Ben sadece senin yanitlarina yonelik aciklamalarda bulunuyorum, hepsi o kadar.

Teşekkürler üstadım:) ama bu yazdıklarınızın tesiri ile şunu sormadan edemicem; hadi o biyolojik olanı anladımda..örneğin ayın gelip bize çakmaması... güneşin amaann sıkıldım lem çekip gidiyorum buralardan dememesi... ne bileyim suyun buharlaşınca kar yağmur olarak geri dönmesi v.b bunlar nasıl alışılagelmişlik yada tersi olur üstad ya? bazen korkutuyorsunuz beni he:) bir fimde şöle diyodu cevaplarım seni korkutuyorsa soru sormaktan vazgeç !! ha ha ama bende öle bişi yok sölim:) avatarımdan belli sanırm süper kahraman Batman:) (amerikan sinema sektörünce üretilmesi konusu ve emperyalizm falan oraları ayrı konudur belirtim efenim:)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Teşekkürler üstadım:) ama bu yazdıklarınızın tesiri ile şunu sormadan edemicem; hadi o biyolojik olanı anladımda..örneğin ayın gelip bize çakmaması... güneşin amaann sıkıldım lem çekip gidiyorum buralardan dememesi... ne bileyim suyun buharlaşınca kar yağmur olarak geri dönmesi v.b bunlar nasıl alışılagelmişlik yada tersi olur üstad ya? bazen korkutuyorsunuz beni he:) bir fimde şöle diyodu cevaplarım seni korkutuyorsa soru sormaktan vazgeç !! ha ha ama bende öle bişi yok sölim:) avatarımdan belli sanırm süper kahraman Batman:) (amerikan sinema sektörünce üretilmesi konusu ve emperyalizm falan oraları ayrı konudur belirtim efenim:)

Butun bu saydiklarin insanoglunun bilimsel gozleminin ya da akilci inancinin ortaya koyduklaridir. Bilimsel ise, gozlemin teorisi test edilmis ve olgu haline gelmislerdir, ya baska bir gozlem ile verilen bilgi yanlislanmistir, ya da halen olgu halindedir. Bu bir epistemolojik suregelen surekli surectir.

Bu konuda aklin inancinin ortaya attiklari da ya bilimsel olarak curutulmus ve yanlislanmis, ya da hala birer inanc olarak durmaktadir.

Yani insanoglu kendine gozlem veren ve yansiyani ya gozlem ve bilimsellik ile ya da akilciligin inanc ve ideolojisi ile bilgiye donusturmustur.

Daha once dedigim gibi, olgu disinda zamansiz ve evrensel bir gerceklik yoktur ve ortaya atilan her turlu bilginin gercekliginin de bir kesinligi yoktur. Hepsi bilgi olarak birer insanoglu yapilandirmaciligidir. Bu da genelde ve ozelde dogal zihniyetin yapi ve isleyisi temelindedir. Zaman da zaten insanoglunun bir urunudur.

Sen sakin soru sormaktan vaz gecme! ama unutmaki sordugun sorulara verebilinecek yanitlar ya bilimseldir, ya da inancsaldir. Onemli olanda bu ikisi arasindaki farki algilayabilmek, bilince cikarabilmek ve farkina varabilmektir.

Unutma, inanc noktalama, bilim ise virgul koymadir. Biri sonlandirir, digeri surekli suregelen surec olarak yanlislar, yeniler, degistirir. Iste her konudaki degisim, donusum baskalasim ve olusumun da gozlem temeli budur.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Kısa ve yararlı bilgilerle dolu bir metin. Teşekkürler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
teizm --> a-teizm
gnostisizm --> a-gnostisizm

Şüphecilik (kesinliksizcilik) ya da bilinmezcilik ayrı ayrı şeyler
Bilinemezcilik kendine bir engel dayatarak ve engeli resmileştirerek bilgisel sorguyu ve şüpheciliği de reddeder

"a" ya da "b" kesin değildir demekle (ki subjektif yani ben bilmiyorum demekle) "a" ya da "b" nin kesinliği (hangisinin mümkün ya da objektif olduğu) bilinemez ve bunun hakkında fikir yürütülemez demek ayrı ayrı şeyler

Tanrının olanaklı ya da olanaksız oluşuna dair fikri yürütebiliriz.
Ontolojiyi ya da onun yordamını ne yeniden keşfetmeye ne de yeniden tanımlamaya gerek yok.
Bu konu da takıntı ve çelişkisi olanlar mevcut bilgi dağarcığını kendine herhangi sınır çizmeden yeniden taramalı ve gözden geçirmelidir.

Tanrı bilinemez demek bir bilgi sorununu çözmüyor ya da bir bilgi problematiğini uygun yapılandırması ya da cevabı değildir.
Bu durumda kişi kendi varlığı, bilgi (episteme), ontoloji (varlık bilgisi) ile kurduğu bağı ki (aslında kendi le kurduğu bağı) yeniden ele almalıdır.

Kişinin bilgi ile kendi, varlık ile kendi (kendi ontolojisi/varoluşu ile) arasına bir tanrı seti çekmesi gerekmiyor. Bilgisel sorgulama şeffaf, açık yürütülür. Sonra tanrı bulup bulamayacağına gözleyip gözlemeyeceğine bakabilir.

Genelde sorulan/sorgulananın objektif evrensel bir yapılanması olacağı için cevaplar (subjektivite dışında) değişmeyecektir.

Raphael

Üye
Yeni Üye
Bütün bilgiler Kuranda ve Hadislerde mevcuttur onun dışında bir şey bilmesen de olur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bütün bilgiler Kuranda ve Hadislerde mevcuttur onun dışında bir şey bilmesen de olur.

Kendi adına düşünüp başkaları adına düşünmesen de olur
Kendi adına karar verip başkaları adına karar vermeye kalkmasan da olur
Yani o 'bilmesen' ifadesini 'bilmesem' ('ben bilmesemde olur') diye düzeltsen de olur
Bütün bilgiler -her kim için- Kuran ve Hadis'te mevcutsa onlar felsefe.net yerine kuran.net ve hadis.net te takılsa da olur ve Kuran ve Hadis haricinde hiç bir şey bilmeyip öğrenmeseler de olur

Yazılanın/yazdığının agnostiszmle ilgisi ne? ve ne ilgisi var?
Herhangi bir bağlantı kuramadım

Bunun dışında forum kuralları ya da üyelik prosedürü ve sözleşmesine erişemedim bir kaç yorum daha sunacaktım ama kabaca

Bütün olmayan bilgiler bütün bilgiler değildir ve sitenin ismi 'islam.net' felan değildir ve felsefe muz kabuğu değildir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Basitçe;

Şuna empati diyoruz ya da buna sosyal hukuk devletinde din, düşünce, vicdan ifade özgürlüğü diyoruz ve demiyoruz

Şimdi ben bir din formuna (din.net, hadis.net, islam.net forumuna) gidip ;

"Bütün bilgiler ilk çağ doğa felefesinde var onun dışında bir şey bilmesen de olur"

ya da

"Bütün bilgiler Parmenides'in Doğa Üzerine şiiri ve takipçisi Zeno'nun bir uslamlamalarında var ayrıca Zeno uslamlamaları matematiksel ispat sürecinden geçirilmiştir, onun dışında bir şey bilmeseniz de olur"

ya da

"Bütün bilgiler animizmde var onun dışında bir şey bilmeseniz de olur"

ya da

"Bütün bilgiler Uazakdoğu Advaita Vedantacılığında var onun dışında bir şey bilmeseniz de olur"

ya da

"Bütün bilgiler ilkel Şamanizm de var onun dışında bir şey bilmeseniz de olur"

diyebiliyor muyum?

Diyemiyorum. Banlanırım..

Ne zaman derim. Halkın % 80-90 ı bunlara inanır ve islam %1-2 en fazla %10 luk bir azınlık olur ve iktidarda yaklaşık %50 oy potansiyeli olan buna benzer bir merkezi görüş olur o zaman gider elimi kolumu sallayarak istersem derim. Değil mi?

Bunun dışında ben bir din formuna (din.net, hadis.net, islam.net forumuna) gidip ;

Merhaba ben geldim ve ben bir PAÖP (Pasifist Anarşist Özgürlükçü Parti) liyim ve size otoritesiz, devletsiz, merkeziyetsiz özgür düşüncelerden konuşmaya geldim diyebiliyor muyum?

Hayır: Diyemiyorum.
O halde buradayım.
O halde ben, doğru yerdeyim.. Yanlış yerde değilim...

Eğer din konuşma; bireysel vicdan da tutulacaksa ve eğer otoriteyi iktidarı arkasına alan bir yönetme, böbürlenme, işgal vb girişimi yoksa/değilse bireysel empatik bir sınır çizildi ve hatırlatıldı.

Üye/kişi olarak Arap müslümanlığını ilkel bulduğunu açıklıyorsun. Tengrist Türkçü ve alternatif bir din yorumun var ve dini genişletebiliyorsun. O halde bunun üzerinde dur derim zira Arabisan da ya da Afganistan da felsefe.net olmayabilir ve onlar hadis ve kuran üzerinde duruyor.

Son düzenleme:

Raphael

Üye
Yeni Üye
Eski yünan felsefesini destteklemek hadislerde vardır zaten. İslamiyetin eski padişahları ne kadar kitap bulurlarsa para verip alırlarmış mesela (ya da öyle bir şeydi).

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Eski yünan felsefesini destteklemek hadislerde vardır zaten. İ
Hani nerede? Örnekler misin?

Özne kim (ve ne?)
Sen?

Yani bu konuya cevap verir ve bu mesaj bana yazılırsa şöyle okur düşünürüm. Bu bana söyleniyor.
Kabaca sorarım
Bir Kuran ve hadis bilmediğim nereden çıkarıldı
İki neden benim ya da başkaları adına düşünme karar veme ihtiyacı duydun
Üçüncüsü neden bu hatırlatıldığı halde yorumuna herhangi bir düzeltme özeleşiri sunmadın

ve hala bir agnostisizm gönderisine neden/niye "kuran ve hadis yeter" yazılmış olabileceğeini anlamış değlim
Sorduğum halde herhangi bir açıklama ya da yanıt alamadım

Son olarak yeniden; Eğer sizin için kuran ve hadis yeterliyse yine sizin için kuran.net ve hadis.net iletişim ve etkinlik için hem yeterli hem en uygun yer değil mi? Neden buradasın?

Son düzenleme:

EvilBeauty

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
bilg prog
bence birşeyi bilmediğini söylemek emin olmadığı halde birşeyleri bildiğini iddaa etmekten daha onurlu ve dürüst bi davranıştır.Benim fikrime göre bu dünyaya zararı verenler hep kendinin doğruyu bildiğini savunanlar hep kendi fikrini , ideolojisini başkalarına empoze etmeye çalışan insanlardır. Sokrates kötülüğün kaynağı cehalettir iyiliğin ise bilgeliktir der.Bence kötülüğün kaynağı öznel görüşlerini gerçeklik olarak empoze etmeye çalışan cahil olup cahil olduğunu bile kabul etmeyecek , edemeyecek kadar kendini beğenmiş sorgulamayan insanlar ve iyiliğin kaynağı ise herşeye şüpheci ve sorgulayıcı yaklaşıp olaylar hakkında gerçekten rasyonel ve objektif kararlar vermeye çalışan insanlardır. Tabi buda benim kendi görüşümdür. Bana kalırsa felsefe bi yol göstericidir. İçimizdeki gerçek benliğe ulaşmadır sorgulaya sorgulaya.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Eski yünan felsefesini destteklemek hadislerde vardır zaten.

Uzatmak istemedim ya da gelen yanıt sonrası bu iletişimi -srürdüreceksme- sürdürecekim ama.

Birincisi bunun için Kuran'ın yazar ve rdelreyicilerinin ya da varolduğu/yaşadığı varsayılan ve rivayet olunan okuma yazma bile bilmeyen Muhammed'in Ms. 600 lerde Arap çöllerinde Eski Yunan afelsefesi ve filozoflarından haberi/bilgisi olması gerekir.

Söylediğin üzerine bir durup düşünmeyi rica ediyorum.

Kaldı ki hadisler eski Yunan felsefesini destekliyor olsun o halde okumamnız bilgilenmeniz gerekir

Son olarak konu başlığı agnostisizmdir ve eski yunan felsefesine bağl ıbir kavram görünümünde değil

Agnostisizm basitçe tanrının valrığı ve yokluğunun bilinemeyeceği görüşüdür ya da yukarıda belirttiğim gibi gnostisizmin antisi ve karşıtıdır çünkü gnostikler sezgi, tefekkür yoluyla bilgiye erimi savunur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç