Agnostisizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe'ye Giriş kategorisinde fides tarafından oluşturulan Agnostisizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,110 kez görüntülenmiş, 71 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe'ye Giriş
Konu Başlığı Agnostisizm
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zervan KAYA

Raphael

Üye
Yeni Üye
Tamam da siz sanki 2001 öncesindeymişiz gibi konuşuyorsunuz. Artık agnostisizm'den söz ederken "Allah Akbar Agnostisizm" ifadesini kullanıyoruz ve gnostisizmden söz ederken de "Allah Akbar Gnostisizm" diyoruz.

O zaman siz 15 Temmuzu ret eden bir Fetocusunuz. (ben de popcuyum bu arada. Biri bana "popcular dışarı" filan derse asabileşirim ona göre)

EvilBeauty

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
bilg prog
Tamam da siz sanki 2001 öncesindeymişiz gibi konuşuyorsunuz. Artık agnostisizm'den söz ederken "Allah Akbar Agnostisizm" ifadesini kullanıyoruz ve gnostisizmden söz ederken de "Allah Akbar Gnostisizm" diyoruz.

O zaman siz 15 Temmuzu ret eden bir Fetocusunuz. (ben de popcuyum bu arada. Biri bana "popcular dışarı" filan derse asabileşirim ona göre)
aga ya çok büyük trollsün yada çok düşük ıq'ya sahipsin seni aşşağılamak için söylemedim kendini geliştir ve daha kaliteli bi toplum olalım diye söyledim.Yoksa banane ne bok yersen ye.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Yazdığının yazdıklarımla ilgisi ne ya da iletişim olarak bağlamı ne?
Yani yazdıklarımı okur musun? ya da kiminle konuşuyorsan kendi kendine dahil onu öyle ele alalım.
Bunun dışında sorular iletişimin ve tartışmanın vazgeçilemz uzantısıdır.
Sorulara yanıt sunmayan bir tartışma ya da iletişimin karşı tarafı kendi tekliğinde kendi tekiyle iletişim kurmaya bırakılmalıdır.

Bir şeyleri yanlış anlaman, anlamaman, okumaman ya da kendi bildiğin ve istediğin gibi ele alman benim onu öyle ifade ettiğim anlamına gelmiyor. Benim ifadelerim yerinde duruyor ,okumalı ve incelemesin.

Raphael

Üye
Yeni Üye
Son olarak yeniden; Eğer sizin için kuran ve hadis yeterliyse yine sizin için kuran.net ve hadis.net iletişim ve etkinlik için hem yeterli hem en uygun yer değil mi? Neden buradasın?

Ben söz konusu siteye uzun zamandır üyeyim zaten. Çünkü içimdeki maneviyat ile doğrudan iletişime geçemiyorum. Özellikle internet ortamında bana Allahın nurunu getirecek kişiler arıyorum ve bu kişileri dediğiniz forumlardan ve sosyal medyadan bulabiliyorum.

Raphael

Üye
Yeni Üye
aga ya çok büyük trollsün yada çok düşük ıq'ya sahipsin seni aşşağılamak için söylemedim kendini geliştir ve daha kaliteli bi toplum olalım diye söyledim.Yoksa banane ne bok yersen ye.
- aaaaa. ama çok üzülürüm bana öyle deme lütfen.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben söz konusu siteye uzun zamandır üyeyim zaten. Çünkü içimdeki maneviyat ile doğrudan iletişime geçemiyorum. Özellikle internet ortamında bana Allahın nurunu getirecek kişiler arıyorum ve bu kişileri dediğiniz forumlardan ve sosyal medyadan bulabiliyorum.

Temel olarak bu stenin adı felsefe.net ve kavramsal olarak afelsefe tanımı üç aşağüı beş yukarı bellidir ve sitenin amacı Tanrının nurunu geitrmek götürmek vb değildir. Yazdığın yorum konu ve içerik ile bağsız.

Bunun dışında seninle bireysel iletişim olanağı sezmiyorum bu yüzden kısa kesip bu tarafta iletişimi sonlandıracağaım çünkü kişiselleşimiş yanlış anlaşılan ya da politize olmuş bir alana bizi çekeceğin anlaşılıyor. Özelde şunu yazabilirim. Temel bir iletişim sürdürmeyceksen ve özöelikle sorulara cevap vermeyeceksen konuyu çarpıtıp duracaksan en azından benim bireysel mesajlarıma öncelikle cevap yorum sunulammasını rica edeceğizm. Bu rica benden değil senden kaynaklı. Seninle kurulan tüm iletişimler boyunca tek bir soruya henüz yanıt sunmadın. Cevap olarak yazdığın mesajlar ise benim yorumlarımal ilgili gözükmüyor.

Kabaca sana şunu söyleyeiblirim.
Senin takip ettiğin takımın zamanında hocaefendi dediği birini alıp bana bir şeylşr anlatmaya çalışmışsın. Biz fii tarihinde ona hocaefendi diyenlere onun hocaefendi olmadığını anlatıyorduk.
Şimdi az önce başka birine Hoca dedin. Sana onunda Hoca moca olmadığını anlatmaya çabaladık.
Sana islamında ne olduğunu açıklamaya çalıştık çünkü takımyıldızın bir gün gelip ona da kandırılmış sömürülmüşüz aldatılmışız islamın arkasında da başka komplo vamrış diyecek. Bir gün gelip bugün peygamber dedirtildiğini yukarıdaki alt cümlendeki gibi anacaksın.
İyi forumlar güle güle.

Son düzenleme:

Zervan KAYA

Felsefe.net
Yeni Üye
Degerli Hocalarim
Simdi Agnostizm Tanri denen olgunun olup olmadigini bilmediginimi söylüyor? Bence kimileri icin Tanri var olmalidir cünkü bu kisiler tüm cözümlerini Varlikta aradiklari icin olmalidir kanimca cünkü, eski cagdan buyana Fetisizmdeki gibi güclü hayvanlari, kendinden üstün gördükleri doga olaylarini, sonradan Odin, Zeus, Visnu, Ahura Mazda, ve en son Tanri, Allah gibi pardon en son Pastafarya gibi Varliga dayanan Inancdan (inanmak=bilmemek) Tanrinin var olmasi zorunludur.
Ayni zamanda diger bir ispatim, Tanri konusuyor, kanunlar yaziyor zavalli bir kadini hamile birakiyor, Cihat yaptiriyor buyruklar veriyor, cezalandira bildigi gibi mükafatlandiriyorda, (benden degilsen yallah Cehenneme, bana Kulsan Cennette Huriler seni bekliyor bayan kullar icinde maco Zebellalar da haydi kapusun)bazi afedici bazende hedonist ( Huriler, Sehvet akan cesmeler)olabiyor.Sadece Varliga dayanan bir düsüncede bu yukarida yazdigim dogrumudur?
Peki Varligin yaninda ne biliyoruz?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Degerli Hocalarim
Simdi Agnostizm Tanri denen olgunun
Peki Varligin yaninda ne biliyoruz?

Değerleri hocam biz doğadayken şu an modern insanın animizm dediği durumdaydık. Yani herşeyin ortak ruhu var ve bir tanrı yok ama doğa biraz tanrı gibi.

Zervan KAYA

Felsefe.net
Yeni Üye
Selam Hocam
Yanıtın için çok teşekkürler,
fakat eğer biz doğaysak bu Varız demek fakat herşey gibi Varlığında karşılığı yokluk değilmi (hiçilik), toparlayalım Varlık var ve mantiken hiçlik var bunları "Varlık" sıfatıyla kavradık, peki bilmediğimiz ne var veya olabilir, bilinmezi nasıl bulacağız,bileceğiz kavrayacağız, Yaratıcıyı aradan çıkardık o oyun dışı Tanrı ve diğer bildiğimiz güçler "Varlık"
mahallesinde olduklarından onlarda "Varlıklar" (Tanrının varlık olmadığını savunanlara soru: Tanrı kendisinden daha güçlü bir varlık yarata bilirmi?)
Evet bilinmezlik hakında bana bıraz anlatırsan sevinirim hocam,selamlar.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Selam Hocam
Yanıtın için çok teşekkürler,
fakat eğer biz doğaysak

Selam hocam
Ben teşekkür ederim

Öncelikle doğayız demedik. İnsan doğal yaşamdayken tanrılar(ı) olmayabilir

"Din bizi başarısızlığa uğrattı çünkü uzun zaman önce bizi şimdi Annemiz dediğimiz Doğa'dan ayırdı ve eşyalara tapmamızı sağladı. Tarih bizi hayal kırıklığına uğrattı çünkü uzun zaman önce bizi akıl yoluyla hayatın acılarından kurtulup uyum, barış ve bolluğa ulaşabileceğimize ikna etti. Bilim bizi hayal kırıklığına uğrattı çünkü zenginlik ile yatıp kalktı, teknokrasi oldu ve hayatlarımızı darmadağın eden pek çok şey üretti. Elimizde bu Ekolojiden başka bir şey kalmadı... Hiçbir şey hayal edemiyoruz, tek bir şey bile. Bunun yerine anılara uzanırız, geleceğimizin anılarına. Batıya gitmek yerine aya, gezegenlere, en uzak yıldızın ötesindeki güvenliğe kaçacağız. Liberal sosyal yasalar yerine liberal çevre yasalarına sahip olacağız, çöp sahalarıyla biraz uğraşacağız, tek kullanımlık her şeyin yasaklanması, araba havuzları, konutlarda pasif güneş tasarımı, doğum kontrolü için bol miktarda cihaz, toplu ağaç dikimleri. Dünyamızı sorgulamayacağız ama kenarlarını parlatacağız. Anılarımızı kullanacağız. Ve geleceğimize doğru emekleyeceğiz. Ve bu büyük çorakta yaşayacağız." -Charles Bowden, Desierto: Geleceğin Anıları

Onun gibi düşünüyorum.

Sfakat herşey gibi Varlığında karşılığı yokluk değilmi (hiçilik),

VAR YOK

Siyah beyaz
Uzun kısa
geri ileri
karmaşık basit
Hiç her/hep
Var yok

VARLIK YOKLUK

Bolluk/bereket kıtlık/yoksunluk
Varsıllık/zenginlik yoksulluk

Kavramların doğasını tanıma

Bir kere kavram zihinde belirlendi. Kavrayıcı/kavrayan/gözlemci var. Kavramı gözlemci belirledi ya da işaret etti. İşaretleme/imlem varlıkta(n) yapıldı. İşaretleme subjektif (işaretleyenin doğası gereği)

Var yok kavramının kullanımları

Amet Kalemin var mı?
Var.
Evet.
Hayır.
Yok.
Evet kalemim var
Hayır kalemim yok

Ahmet evli misin?

Evet evliyim.
Yok, evli değilim. Ben bekarım

Ahmet evlilik var mı?
Ne yani sevgilin yok mu?

peki bilmediğimiz ne var veya olabilir, bilinmezi nasıl bulacağız, bileceğiz kavrayacağız,

Bilgi
Algı
Bulgu
Görgü
Bilinmez
Alınmaz
Bulunmaz
Görülmez

Sanırım bilgi edinerek ev öğrenerek ve zamanla.

Evet bilinmezlik hakında bana bıraz anlatırsan sevinirim hocam,selamlar.

Bilinemzlik
Bulunmazlık
Görülmezlik

Neyin kastediğini anlamış değilim hocam, selamlar

Zervan KAYA

Felsefe.net
Yeni Üye
Selam Hocam,
Kalem var -Ahmetde
Kalem yok- Ahmetde
Geriye nekaldı?

Ahmet evli - çünkü eşi var
Ahmet evli değil- eşi yok
Geriye ne kaldı?

Varlık var- gördük,duyduk ,
sezdik
Varlık Yok! Geriye nekaldı?

Bilinmezlik?
Uzay,Evren,Evrenler,Madde,Higgs parçacıkları = "Varlık"
Varlığı Fen bilimleriyle öğrendik,bildik!
Varlık nerden geldi?
"Yoluktanmı acaba? yoksa "Hiçten"mi?
Yokluk nasıl bir olgu ki, Maddeyi pedahlamış?
Yokluğu nasıl bileceğiz?
Madde "Yokluk"tan gelmediyse
nereden geldi?
Madde "Enerjiden" geldi ve Enerji hep vardı (Stephen Hawking, Yaratılış teorisi)
Peki enerji nereden geldi ve neden hep vardı?
BILMIYORUZ!!!
Zervan = bir "Varlık" + "Yokluk" + "Bilinmeyen !
Şimdi Hocam,
Zervan veya Higgsboson kendini nasıl bilecek?
Teşekkürler,Selamlar

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç