Yoktan Varoluş

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde ulasu61 tarafından oluşturulan Yoktan Varoluş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,515 kez görüntülenmiş, 134 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Yoktan Varoluş
Konbuyu başlatan ulasu61
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Fetâ

ulasu61

Felsefe.net
Yeni Üye
Yok’tan var etmek nasıl bir şey olabilir. Bunu hiç düşündünüz mü? Yok’tan HİÇ’ likten bir şey oluşturmak yani bir çocuğun ana rahminde oluşumunu düşünün. Bilinç kısmını ele alalım. İlk 4 ayda sinir sistemi oluşuyor. Beyin de link yok henüz, bilgi girişi yok. *Peki, bu durumda nasıl bir bilinç olabilir. Bilinç dediğimizde alınan ya da decode edilen bilginin girişim yapmasının çıktısı ise eğer hiçbir bilgi girişi yokken bilinç olabilir miydi? Benzetme yapabileceksek kör birinin renkleri anlayabilmesi mümkün mü gibi bir soru bu. Ama burada dahi başka kanallardan alınmış bir bilgi var ve bu bilgilerle çeşitli benzetmeler yapılarak renklerle ilgili bir mecaz kullanılabilir. Her ne kadar bu benzetmeler renkleri gören biri gibi bir bilinç oluşturmayacaksa da yine de bir fikir verebilir. İşte ’ın mecazlarla kendi fark ettiklerini anlatması buna benzetilebilir. Ama bu dahi kör birinin renkleri anlatması gibi olabilir ancak. Şimdi baştaki konumuza dönecek olursak eğer. Sinir sistemi oluşmamış. Hiç bir bilgi girişi yokken henüz cenin gibi. *Burada cenin rüya görebilir mi? Hiçbir veri girişi olmamış 4 aylık olana kadar. Ne görür bu durumda?
Mesela düşünün bir korku filmine gittiniz. Korkunç bir yaratık var diyelim filimde. Pençeleri var,örneğin kartal pençelerine benzeyen. Dişleri var kurt dişi şeklinde. Derisi var ya sümüksü bir sıvı var üstünde yine bir yerden alıntı olmuş. Ya da genelde sürüngenlerin derisine benzer. Ya da böceklerden alınan kısımlar vardır. Yani mutlaka bir algılanmışa benzerlik vardır. Peki, bu durumda ilk yaratış nasıl olmuş. YOK’tan var ediş. Algılanan her şey bir dalga boyu. Renk denen farklı dalga boylarının beyinde deşifre edilişi ve aynı mantıkla meydana geliyor tüm evren. Aslında var olan sadece bir salınım ve o salınımın kendini seyri.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
var-lığın zamana ve biçime göre durumu "yok"laştırılabilir ki; o, düşüncedeki bir yaratımdır. "yok-tan var edilemez"

F

Fetâ

Ziyaretçi
Şimdi biride çıkar der ki bu sana göre bir bilgi...gel ayıkla pirincin taşını.:)
Bilgi bilgidir. Sana göresi bana göresi olmaz. Öyle söylemek bir ön kabuldür. Reddetmeye kılıftır.
İnsan yok iken de bilgi vardı. Evreni başlatan da o bilgidir, sürdüren de... Aksini iddia etmek, aklı inkar etmektir.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Şimdi biride çıkar der ki bu sana göre bir bilgi...gel ayıkla pirincin taşını.:)

EL ALİM tecellisi bilgiler içerisinde el alem'in torba olan ağzının nasıl büzüleceği ile prinç içindeki taşın nasıl ayıklanacağının bilgiside var...

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bilgi bilgidir. Sana göresi bana göresi olmaz. Öyle söylemek bir ön kabuldür. Reddetmeye kılıftır.
İnsan yok iken de bilgi vardı. Evreni başlatan da o bilgidir, sürdüren de... Aksini iddia etmek, aklı inkar etmektir.

hayır anlamadınız, evreni başlatan da o bilgidir ama '' bu sana göre bir bilgi '' sözünün kime ait olduğunu söylememe gerek yok sanırım..bu sebepten sarfettim bu boş sözü..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
var-lık bilgiden de öncedir ve ondan bağsızdır; bilginin kaynağı varlık ise bilgi onu ölçümleyebilir ancak ne var edebilir ne de yok.

sakal

Kahin
Yeni Üye
artık adını ne koyarsanz..bazen fazla oluyor bu alınganlık karşı tarafıda bir hayli üzüyorum..beni de böyle kabul edin..

F

Fetâ

Ziyaretçi
artık adını ne koyarsanz..bazen fazla oluyor bu alınganlık karşı tarafıda bir hayli üzüyorum..beni de böyle kabul edin..
Ben o sözleri, senin şahsına karşı değil, "sana göre bilgi" diyenler için söylemiştim. Senin esprin de "boş söz" değil, gayet güzeldi aslında. Tam göllük orta olmuştu. :)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Enerjinin sakimi kanunu "Birseyin/hicbirseyin yoktan var olamayacagini ve var olanin da yok olamayacagini" soyler.

Sadece bir fiziksel, gorunussel degisim ve enerji donusumu soz konusudur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar