Turkiye'de Neler Oluyor? Olup Biteni Algilamak Adina

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Turkiye'de Neler Oluyor? Olup Biteni Algilamak Adina başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,456 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Turkiye'de Neler Oluyor? Olup Biteni Algilamak Adina
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan birazdahaderinmavi
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Turkiye'de hemen hemen her dalda boy gosteren TC ile ulke toplumuna kazandirilmaya calisilan her turlu milliyetcilik anlayisi "bertaraf edilmeye" ve uzerine korku felsefesi ile gidilmeye calisiliyor.

Aslinda etik yonlendirim ve yaptirimin en basta gelen degerlerinden ikisi olan dinlilik ve milliyetlilik; Osmanli'dan baslayan din temeli ile her turlu temelde topluma "tek din ve tek mezhep" anlayisi olarak dayatilmaya calisilmis, bunun yerine ayni dayatma TC tarihi ile birlikte milliyetcilie kaydirilmistir.

Ikinci dunya savasi ile gelen tek parti sisteminden cikis zorlamasi, toplumu her yonuyle farkli bir anlam ve icerikte, hem disa bagimlilik hem de dini degerlere yeni bir hiz verme yonlendirme anlaminda baslamis, bu cikis 1980 lerle hiz kazanmis ve bugun artik din milliyetciligin her konuda devlet ve hukumet olarak onune gecmistir.

Tc tarihi ile birlikte gelen, her turlu kazanim; bir bir elden cikmakta ve en son RTE'nin yapmis oldugu "biz dindar nesiller yetistirecegiz" aciklamasi ile, devletin ve her turlu konumunun dinin boyundurugu altina girmesini dile getirmektedir.

Gerci ulkede devlet hic bir zaman iktidarlarin bir kullanim araci olmaktan kurtulamamis, dun milliyetcilik altinda iken, bugun dinin altina gecmistir.

Bugunku iktidarin yaptigi her turlu girisimin bir tek ozu vardir, turk milliyetciligini bertaraf etmek ve din yobazligini onun yerine getirmek.

Ortacag karanligindan kalma din ile, 18. yuzyildan kalma milliyetcilik 21. yuzyilda artik dunya genelinde gecerliligini yitirdigi halde, Turkiye hala bu ikisisi arasindaki iktidar ve tasviye/bertaraf yarisina devam etmektedir.

Burada asil sorun, toplumun ve farkli halklarinin dunyadan en az 300 yil geri olan etik degerlerle uyutulmasi ve sanki baska bir olanak yokmus gibi, bu ikisinden birini secmeye zorlanmasidir.

Asil sorunlardan biri de, kendini cagdas, aydin, ilerici, devrimci, dindisi v.s. goren kesimlerin, tarihsel bu gerilige destek vermeleridir.

Halkin "kirk katir mi/kirk satir mi?" sorusu karsisinda, "ne katir, ne de satir hak ve ozgurlukler, antiayrimci farklar esitligi, temsili " deme hakki da yoktur.

Gerci "gelismis toplumlara robotlugu uygun goren emperyalist zihniyetin, bizim gibi toplumlara cemaati uygun gormesi de aslinda sasilacak bir durum degildir. Cunku onlarin elinde iki koz vardir, bazan katiri, bazan satiri one surerler. Yeterki istediklerini alsinlar ve istediklerini yaptirsinlar.

Aslinda TC tarihine baktigimiz da, katir donemi de satir donemi de "benim k.cim kara, seninki benden kara" suclamasini birbirlerine yapmaktadirlar. Isin ilginci dine yonelim ve milliyetciligin tasviyesi ve bertaraf edilisi, tarihsel olarak bile ter dusmesine ragmmen; kimilerince" ileri ve demokratik" alguilanmaktadir. Yani milliyetciligi geri cekip, dini one cikarmak; hangi mantiga uygunsa, ilerici ve demokratik sayilmaktadir.

Aslinda TC de, Osmanli'ya karsi, daha ileri ve demokrat olarak yola cikmamis miydi?

Yani onlarin tarihsel ilericiligi ve demokratligini, tarihsel gerilikteki din zihniyeti onlari bertaraf ederek kendini ilerici ve demokrat ilan etmekte ve bunu yutturabilmektedir. Tabi bu yutturabilmenin altindaki korku felsefesini ve suru psikolojisini de goz ardi etmemek gerekir.

Peki kimse hic soruyor ya da dusunuyor mu, 21. yuzyilda birileri cikip ta "ben ne dinin ne de milliyetciligin gudumunde bir devlet istemiyorum" dese ne olacak?

Iste asil sorun bu cunku bunu diyen uzaktan bile duyulacak bir ses yok. Cunku birey yok, hak ve ozgurluklerin bilinc ve farkindaligi yok, cagdaslik yok, demokrasi yok, bilgi yok, bilim yok. Sadece alistiginin elinden alindigina karsi cikis var. Bu da yoklari arayanlar icin, din olmus milliyetcilik olmus pek fark etmiyor. Cunku onlar katir da satir da istemiyorlar,

Turkiye emperyalizmin elinde koz olan bu katir ve satirdan kurtulabilir mi, zor gorunuyor. Cunku katir ve satir birbiri ile mucadele ederken, emperyalist zihniyet, hangisi icsine ve cikarina gelirse onu one suruyor.

Demekki katirsiz ve satirsiz bir istem eylem ve cikis ancak Turkiye'yi bir yerlere getirir. Yoksa tarihin tekerrruru kacinilmazdir. Cunku yenileri her zaman yakip yikan hep eski olmustur. Onemli olan ise yeninin de eskidigini algilamaktir.

Sonucta milliyetcilik tarih olarak dinden sonra da sahneye cikmis olsa bile, o da artik 3 asirdir eskimistir. Hic bir toplum ne katirin ne de satirin gudumu altinda artik yeseremez ve insan olarak yasayamaz.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Tc tarihi ile birlikte gelen, her turlu kazanim.

Aynı yazıyı tekrar asmışsın da bari şurayı düzeltseydin.

Bi kazanım falan yok ortada. Ne sınıfsal bir kazanım var, ne de eşitilik ve özgürlükler anlamında bir kazanım.

Eşeleyip deşeleyip kazanım diye ortaya çıkarabileceğin tek nane "laiklik" ama o da ilkesel olarak, uygulamada o da çok hatalı, tam bir sekülarizm asla olamadı.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Bi kazanım falan yok ortada. Ne sınıfsal bir kazanım var, ne de eşitilik ve özgürlükler anlamında bir kazanım.

Eşeleyip deşeleyip kazanım diye ortaya çıkarabileceğin tek nane "laiklik" ama o da ilkesel olarak, uygulamada o da çok hatalı, tam bir sekülarizm asla olamadı.

"Kazanim" bir algidir. Tarihsel olarak ta Osmanli imparatorlugu ile mukayese edersen, kazanim vardir. Yaziyi daha once nerede asmisim, linkini verir misin?

cemozen

Üye
Yeni Üye
Kazanım denilen şey somut verilerle olur. Algı olurmuymuş hiç.

Misal bakarım Osmanlı'da siyasal partili hayat ne alemdeydi daha sonra T.C kurulunca ne oldu. Kazanım mı gerilememe karar veririm.

Yada sendikal hayat ne vaziyete geldi. Veya etnik kökeni Türk dışında olanların durumu iyileşti mi kötüleşti mi diye...Bu tip verilerle hareket edilir eğer bi kazanımdan söz edeceksek.

Linkini de bulamam şimdi eski yazının. Bu mihvalde şeylerdi "T.C demokrasi getirdi falan fistan" demiştin orda da itiraz etmiştim zaten.

Ama bak bi hakkı teslim edeyim. Yazının genelinden çıkacak sonuç, "ne kemalizm ne de tayyipizm bu çağda peşinden gidiler şeyler değildir" gibisinden birşeyse. Bak buna katılırım.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kazanım denilen şey somut verilerle olur. Algı olurmuymuş hiç.

Misal bakarım Osmanlı'da siyasal partili hayat ne alemdeydi daha sonra T.C kurulunca ne oldu. Kazanım mı gerilememe karar veririm.

Yada sendikal hayat ne vaziyete geldi. Veya etnik kökeni Türk dışında olanların durumu iyileşti mi kötüleşti mi diye...Bu tip verilerle hareket edilir eğer bi kazanımdan söz edeceksek.

Linkini de bulamam şimdi eski yazının. Bu mihvalde şeylerdi "T.C demokrasi getirdi falan fistan" demiştin orda da itiraz etmiştim zaten.

Ama bak bi hakkı teslim edeyim. Yazının genelinden çıkacak sonuç, "ne kemalizm ne de tayyipizm bu çağda peşinden gidiler şeyler değildir" gibisinden birşeyse. Bak buna katılırım.

Veri alginin gostergesidir. Mesela emperyalist zihniyetin algisi Libya'ya demokrasi goturmus olmak. Ama bu ancak insanoglu kani akitarak saglanmis. Mesela bugun RTE'ye karsi verilen, savas sence "gerici mi/ilerici mi?" neye gore belirleyeceksin?

Yazim eski olamaz. Ben kendi listemde bulamadim. Eger son cumlen verilenin algisi mi diye soruyorsan, evet oyle. Zaten ozu bu. "kirk katir/satir" deyimi onu anlatiyor.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Mesela bugun RTE'ye karsi verilen, savas sence "gerici mi/ilerici mi?" neye gore belirleyeceksin?

Dedim ya verilere göre diye.

Mesela Uludere bir veridir. Kadını hiçe sayan kürtaj yasası veridir. Tiyatroları haraç mezat satması veridir. THY çalışanlarına grev yasağı veridir. Devlet eliyle benim vergimle camii vaadi veridir. İşine geldiği vakit nerdeyse bi kemalist kadar askerci olması veridir...

Ve anadili seçmeli ders olarak kakalamaya kalkmasının üzerine Kürtlerden yükselen tepkiye "bunlara da ne versek yetmiyor" demesi veridir...

Bu verilere bakarım karar veririm.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Dedim ya verilere göre diye.

Mesela Uludere bir veridir. Kadını hiçe sayan kürtaj yasası veridir. Tiyatroları haraç mezat satması veridir. THY çalışanlarına grev yasağı veridir. Devlet eliyle benim vergimle camii vaadi veridir. İşine geldiği vakit nerdeyse bi kemalist kadar askerci olması veridir...

Ve anadili seçmeli ders olarak kakalamaya kalkmasının üzerine Kürtlerden yükselen tepkiye "bunlara da ne versek yetmiyor" demesi veridir...

Bu verilere bakarım karar veririm.

Tamam iste. Bu da algiya gore ortaya konur. Kimi bunu "ilerici" kimi de "gerici" olarak algilar. Bu da kisinin kendi ya bilincli ya da bilincsiz ideolojik inancsal dogrusudur.

Halbuki ortak algi insanligin (politikanin, ideolojinin, inancin, guclunun, sinifin, zumrenin v.s. degil) yararina gore olmalidir.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Ben de onu diyorum zaten, ilerici diye sıfatlasan ne olur, gerici diye sıfatlasan ne olur.

İlericilik gericilik boş laflar. Aynı "kazanım" gibi. Ben elde olana bakarım. Eldeki de benim özgürlük ve eşitlik taleplerimi kesmiyor. Bu kadar basit. Durum kemalizmde de bu, tayyipizmde de bu.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ben de onu diyorum zaten, ilerici diye sıfatlasan ne olur, gerici diye sıfatlasan ne olur.

İlericilik gericilik boş laflar. Aynı "kazanım" gibi. Ben elde olana bakarım. Eldeki de benim özgürlük ve eşitlik taleplerimi kesmiyor. Bu kadar basit. Durum kemalizmde de bu, tayyipizmde de bu.

Evet o ikisi soz konusu olunca oyle zaten. Cunku her ikisi de ayrimci ve kendi ideolojik inancinin tarafi.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

Kendi feodal kalıntılarından arınamayanların kazanımları olamaz zaten..Bu da kendilerinin sorunu..

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
cumhuriyet devrimi, türklerin tarihinde ortaya çıkmış (sonradan korunamamış olsa da), en gerçekçi ve ilerici atılımdır... ve bu atılım sayesinde, birleşmiş milletlere üye 57 islam ülkesi içinde ( bunca kepazeliğe rağmen) halen bir yıldız gibi parlamaktadır... şimdi gerekli olan, tarihsel planda geriye düşmeden, burjuva demokrasisi hedeflerini koruyabilmektir...

cemozen

Üye
Yeni Üye
Evrenselcim,

Neden kazanım, ilericilik gibi boş beleş ezberlere taa işin başında itiraz ettiğimizi görüyor musun.

Sen 6 Ok'a "kazanım" dersen dallamanın biri de çıkar yukarıdakileri söyler.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Evrenselcim,

Neden kazanım, ilericilik gibi boş beleş ezberlere taa işin başında itiraz ettiğimizi görüyor musun.

Sen 6 Ok'a "kazanım" dersen dallamanın biri de çıkar yukarıdakileri söyler.
bu tip terbiyesizlikler, (ileri sürülen görüşü/düşünceyi tartışmak yerine, bunu dile getirene saldırmak, hakaret etmek...vb.), gerçekten sempati toplayabiliyor mu acaba... böyle bir üslupta ısrar etmekten, kim ne kazanır...tuhaf...

fides

Kahin
Yeni Üye
bu tip terbiyesizlikler, (ileri sürülen görüşü/düşünceyi tartışmak yerine, bunu dile getirene saldırmak, hakaret etmek...vb.), gerçekten sempati toplayabiliyor mu acaba... böyle bir üslupta ısrar etmekten, kim ne kazanır...tuhaf...

İsterseniz benimle tartışın bu konuyu. Alıntıladığınız "terbiyesizlik" olarak gördüğünüz yazıda( başka herhangi bir yazıyı kasıt etmiyorum kastım sadece alıntıladığınız ileti) bir terbiyesizlik göremedim. 6 Ok'u kazanım olarak mı görüyorsunuz siz?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
İsterseniz benimle tartışın bu konuyu. Alıntıladığınız "terbiyesizlik" olarak gördüğünüz yazıda( başka herhangi bir yazıyı kasıt etmiyorum kastım sadece alıntıladığınız ileti) bir terbiyesizlik göremedim. 6 Ok'u kazanım olarak mı görüyorsunuz siz?

tuhaf... sizin gibi anadiline hakim bir insan açısından, hiç kimseye hitap etmeden genele yazan (11.mesaj) bir katılımcıdan, (mesajına cevap verme gereği bile duyulmadan) ''dallamanın biri'' diye bahsedilmesi, terbiyeli bir davranış mıdır...?

fides

Kahin
Yeni Üye
Kusura bakmayın "dallamanın biri" kelimesi dikkatimden kaçmış("adamın biri" olarak zihnimde kurgulamışım) Evet, hoş olmamış.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

ya da şöyle soralım: size göre, 11. mesaj ne gibi bir ''dallamalık'' içermektedir de, bu mesajı yazanı 'dallamalıkla'' suçlayan terbiyesizlik etmemiş olmaktadır...

fides

Kahin
Yeni Üye
Yukarıda açıkladım nasıl anladığımı. Zaten sorarken de 6 Ok'un kazanım olarak görülmemesini "terbiyesizlik" olarak algıladığınızı düşündüm ve sorum bu yöndeydi. Yanlış anlaşılma tamamen.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Yukarıda açıkladım nasıl anladığımı. Zaten sorarken de 6 Ok'un kazanım olarak görülmemesini "terbiyesizlik" olarak algıladığınızı düşündüm ve sorum bu yöndeydi. Yanlış anlaşılma tamamen.

galiba hata bende oldu, sizin mesajınız gelmeden tekrar yazmaya kalktım ve aynı dakikada ikimizin de mesajları düştü... 17. mesajımı yok sayabilirsiniz...

fides

Kahin
Yeni Üye
Yok hatayı ben başlattım. Ama isterseniz konuyu toplamak adına 6 Ok'u kazanım olarak görüyorsanız eleştiri ya da yorum yazmak isterseniz bu konuda görüş belirtebiliriz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar