Tefsir-meal çatışması

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Diğer Sosyal Bilimler kategorisinde Cahilfilozof. tarafından oluşturulan Tefsir-meal çatışması başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 870 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Diğer Sosyal Bilimler
Konu Başlığı Tefsir-meal çatışması
Konbuyu başlatan Cahilfilozof.
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Togepi

Cahilfilozof.

Felsefe.net
Yeni Üye
Dincilerin sürekli olarak Kur'an'ı herkes anlayamaz bilen birinden okumak gerekir ,şeklindeki savunması hakkında düşünceniz nedir ?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
felsefe yapmak yasaklanırsa kültürel alanda büyük bir sıçrama yaşanacağı kanaatini taşıyorum.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yanlış düşünce tabiki,
Herkes kendine göre bir çıkarım yapar, kitap insanın seviyesine göre kendini açar.
Ortalama insan anlar,Kuran bilen araştıran vs daha iyi anlar..

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kuran musafı içinde yazanları ;

Tanrının sözleri olarak okumaya,değerlendirmeye ve anlamaya çalışmak başka (iman/inanmak güvenmek)

Acaba gerçekten Tanrının sözlerimi diyerek okumaya,değerlendirmeye ve anlamaya çalışmak başka(eleştriel yaklaşım)

insan sözü olarak okumaya,değerlendirmeye ve anlamaya çalışmak başkadır.

Kuranı herkes anlayamaz,Kuran ilimlerini bilmek gerekir,ayetlerin katları boyutları vardır,şuandaki bilgimize göre kuranı değerlendirmek yanlış sonuçlara ulaşmamıza sebep olabilir çünkü kuran geçmişin ve geleceğin hakikatını içerir,En doğrusunu yüce Allah bilir, sınırlı aklımızla herşeyi kavrayamayız, Allah alimdir,hakimdir hikmet sahibidir, Kuran imanlının imanını artıırır kafirin küfrünü azdırır vb.

söylemlerle kuran musafında geçen cümleler yüceltilir.. böylelikle anlaşılamaz hale getirilir..

üstüne birde alışkanlıklarımız,duygularımız,korkularımız ve metafizik ihtiyaçlarımız vardır.. haliyle bu cendereden çıkmak zordur..

oysaki kuran; bırakın sonsuz bilgiyi/hakikati bir yıl hatta bir ay sonrasını bile bilemeyerek koyduğu yasaları değiştiren (nesh eden) bir sözler topluluğudur.

bakınız yasa dedim ayet demedim. ayet kelimesi bile başlı başına yücelik duygusu yaratır bizde.

kuran tüm gücünü bu yücelik imajından alır..hocalar bilerek veya bilmeyerek ,inanarak veya başka nedenlerle bu imajı korumaya hizmet etmektedirler

kuranda tüm gücünü bu imajdan almaktadır..bu imaj yıkıldığı anda kuranda mitler ve efsaneler rafındaki yerini alacaktır..

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Büyük mütefessir [MENTION=6623]Togepi[/MENTION] hanımefendi ne diyor bu duruma merak ediyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç