Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde burakender tarafından oluşturulan Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 136,427 kez görüntülenmiş, 1,062 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar
Konbuyu başlatan burakender
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ruairi

burakender

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Uzun süredir Tanrının varlığı ve yokluğu hakkında kafa yoruyorum. Ben bu konuda sizlerinde görüşlerinizi almak istedim. Fakat lütfen bir din tartışmasına çevirmeyelim konuyu. Ayrıca lütfen yok kitap inmiş, yok şu gelmiş gibisinden dogmatik msjlarda atmayın. Soyut değil somut görüşlerinizi alırsam çok sevinirim.

Saat sabaha karşı 4:30 ve ben bu konuyu düşünmekten hala uyuyamadım...

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Ynt: Tanrının varlığı ve yokluğu hakkında somut kanıtlar

Burak dostum, Tanrı'nın varlığının kanıtı (teist dinler anlamında) olamaz.. Çünkü burada kimse kanıtla iman etmez.. Ve bence bu yüzden sorgulayan insanlar bu dinlerden kendini arındırıyor..

Dinin tarihsel gelişiminde somuttan soyuta geçiş vardır.. (taş,toprak - güneş,ay - mitoloji - teist dinlerdeki yüce tanrılar). ve son aşamadaki Tanrı görünmez, duyulmaz, bilinmez.. Sadece hissedilir.. İşte bu yüzden de kimse bunun kanıtını vermez sadece inanan kişinin hissedeceği söylenir.. Bana soracak olursanız burada tamamiyle psiklojik etkenler geçerlidir.. Birşein varlığına inanırsanız onun yoğunluğunun hissedersiniz.. Ve hatta burada bilimsel anlamda evren enerjisinin insan beyinlerindeki benzer inançların yoğunluyla odaklanması da vardır..

Neyse.. yani varlığın da yokluğun da kanıtı yoktur.. Sadece var iddaası olduğu için ortada, iddaadaki ayrıntıların tutarsızlıklarıyla eleştiriler yapılabilir ki inanan insan için bunun en uç noktadaki savunması "insan aklınının bu noktada yetersiz kalması" dır..

Yorum geldikçe katılmaya devam edeceğim :)

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Tanrı var mıdır?
Tanrı yok mudur?
Tanrı varsa nerededir?
Tanrı yoksa biz neyiz?

Ben bir kitap okudum ve çok etkilendim yazarın fikirlerinden
ne derece doğru bilemem ama mantıklı.

Eğer tanrı olsaydınız ne yapmak isterdiniz?
Herşeyin üstünde olan bir varlığın (duyguların,isteklerin herşeyin üstünde bir güçün ) ne isteyeceği merak konusudur.

Bir tanrı bilmediğini merak etmek ister

sorulabilir;
Bir tanrı neyi merak eder?

TAnrı blimediği şeyleri merakeder.

ve büyük soru .....

Tanrı ne kadar bilgilidir????

Tanrının bilgiside sınırlıdır.Tanrı ancak herşeye hakimse herşeye hakimdir. Eğer

Tanrı

Tanrılıktan çıkarsa o andan sonra ne olacağını bilemez.........
Eğer intahar eden bir tanrı varsa ki gayet mantıklı biz de TANRININ ENKAZI mıyız?

Yorumlarınızı bekliyorum

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

mukeat önce bahsettiğin Tanrı kavramının tanımını yapmalısın..

Teist dinlere göre konuşursak Tanrı'nın ne bilgisi sınırlıdır ne de o merak eder. o bilir :D

Mitolojideki tanrılar senin tanımına uyuyor.. Yunan mitoloisi örneğin.. İnsan şeklinde ama daha fazla güce sahip yaratıklar Tanrıdır.. Ama bunların tamamen efsane olduğunu tartışma gereği bile yok.. çünkü onlar somut tanrılar..

İntahar eden Tanrı? bunu hiç anlamadım :D

Olaylara çok farklı bi yerden bakıldığı anlaşılıyor kitabın.. Ama gerçekliğinden söz etmek sorulara bakarak pek mümkün değil..

Bu arada foruma hoş geldin mukeat arkadaş :)

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Teşekkür ederim
Benim anlatmak istediğim daha genel
tanrının varlığı ile ilgili
olayı dinlerin dışınca incelemek gerekiyor
Tanrının yapmak isteyeceği başka ne gibi şeyler olabilir?
Yani eğer tanrı intahar edipte tanrılığı bırakırsa ne olacağını kavrayamaz
ve bunu merak eder

burakender

Felsefe.net
Yeni Üye

Dün gece Nietzsche Ağladığında filmini izlerken başlangıçtaki Nietzsche nin konuçması geldi aklıma diyor ki :

Tanrıyı bizler yarattık ve onu aynı şekilde öldürdük. Düşündüğümüz zaman bu derece soyut bir düşünceyi insanın kendi yaratması fikri kulağa çok saçma gelmiyor. Ama tabi bu sözlerin altından çıkarılabilecek çok farklı anlamlarda oluyor.

Tanrının varlığı ya da yokluğu, hem araştırmaya,düşünmeye ve sorgulamaya değecek bir konu hemde hiç bir şeye değmiycek bir konu...

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Burakender kardeşim ben o kitabıa başlayacaktım ama fırsatım olmadı
Filim nasıl güzel mi
Kitaba başlamadan önce beni bilgilendirirsen sevinirim

burakender

Felsefe.net
Yeni Üye

Şöyle söyleyim ilk önce kitabı okumanı tavsiye ederim. Çünkü film de nietzsche nin o hayata karşı halim tutumunu çok iyi yansıtamamışlar. O bilgeliğini çok iyi verememişler. Fİlm harika ama nietzsche den çok doktor bruer e ağırlık verilmiş. Sana tavsiyem önce kitabı okuman ama film güzel

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

teşekkür ederim bende öyle düşünüyordum zaten

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Allahın varlığını ispat etme gibi yetimiz yok belkide hiç olmicak belkide var ama şimdi yok vs..Aklın sınırlarını zorladığında o kaçınılmaz şey İnanmak sadece inanmak ve tüm gücüyle bedende hissetmek kendinde hissetmek.İşte bizim yaptığımız bu kısaca OKU mak Kendimizi OKU mak ! saygılar..aksiyom

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Tanrı'nın varlığı hakkında somut delil hem vardır hem de yoktur. Kant'ın antinomisinden yola çıkarsak bir delili teizme de ateizme de indirgemek mümkündür. Tanrı fikrini işleyen metafizik anlatılara göre "dünya bir sınav alanıdır". Yani delil dediğimiz belirtiyi Tanrı'ya işaret sayabilirsin, bu bir tercihtir. Saymayabilirsin de bu da bir tercihtir. Sayana göre vardır, saymayana göre yoktur Tanrı. Herkese göre nesnel bir delil olsaydı, zaten herkes inanırdı. İlkel insanı düşünün, dünyada yaşıyor, dünya benim yaşayabileceğim şartları taşıyor diyor ve bunun kendi kendine olamayacağını düşünüyor, inanıyor. Tersi de mümkün. Ancak aramakla bulunamaz, biz yalnızca belirtilere bakar ve seçimde bulunuruz.

biyikli

Felsefe.net
Yeni Üye

tanrının olma ihtimali ben farabinin mi ne bir düşüncesini biliyorum bu da ilk hareket ettiren hakkında eğer tanrı yoksa kiilk hareket ettiren nedir maddeyi?varsa bu tanrı intihar edebilir mi veyahut kendini öldürebilir mi veya kendini sonsuza kadar yok edebilir mi?evet kendini sonsuza kadar yok edebilir diyorsanız kendini nasıl var edecek eğer kendini tekrar var ediyorsa bu kendini sonsuza kadar yok edebiliyor anlamına gelmez.eğer kendisini sonsuza kadar yok edebiliyorsa ve bu tanrıysa kendini tanrı olduğu için tekrar sonsuzdan var edebilmeli,eğer kendini sonsuzdan tekrarvar edebiliyorsa burada şu anlam çıkar ortaya kendini sonsuza kadar yok edemiyordur yani tanrının bir şeye gücü yetmiyor veya diğer bir ifadeyle tanrının gücünün yetmediği şey kendini sonsuza kadar yokedemediğidir.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

kendini sonsuza kadar yok edebilmesi, böyle bir tercihi biz istiyoruz diye kullanacağı anlamına gelmez. Kendimi şu gökdelenden atayım, eğer Tanrı varsa beni kurtarsın diyemeyiz; çünkü Tanrı'nın var olması böyle bir tercihte bulunması için zorunlu değildir. Ne demiş Nietzsche:
"İnsanları ve Tanrıları denemeyiniz."

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Sanırım Bıyıklı nın neyi anlatmaya çalıştığı tam olarak anlaşılamamış. "Tanrının gücü herşeye yeter" tezi çürütülmeye çalışılmış sanırım. Bunu düşünceler üzerinde bir deney olarak düşünelim.

Tanrının kendini yok ettikten sonra tekrar kendini var edebilmesi, kendini sonsuza dek yokedememesi anlamına gelmiyor. Eğer tanrı sonsuza kadar yok olmak istiyorsa kendini neden tekrar var etsin?

Ayrıca tanrı kendini yok etmesi onun artık tanrı olmadı ve tanrısal özelliklerini (yaratmak yada yoketmek gibi) kullanamadığı anlamına gelmez mi?

Saygılarımla.

the_placebo

Felsefe.net
Yeni Üye

baktığımız her sanat eseri mutlaka onu meydana getiren onun içinde yapabileceklerini ve kendi özelliklerini yansıtan bir sanatçıya sahiptir.biz dünyayı da bir sanat eseri olarak düşünürsek mutlaka onun da bir sanatçısı olması gerekir ki;dünyayı incelediğimizde en küçük hücrede yaşanan olayları gözlemlediğimizde bu sanatçının ne kadar yüce olduğu hakkında somut kanıtlara ulaşırız bu yüzden Tanrı kesınlikle vardır..ancak onu somut olarak algılayamayız..fakat mantık dairesi içinde kabulleniriz

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Negatif soru mantıkî midir? Diyelim Tanrı'nın gücü intihara yetiyor; biz bunu nasıl tecrübe edebiliriz ki? O, böyle bir tercihi neden kullansın? İnsan eksik bir varlık olduğu için, tatminsizlik yüzünden intihar edebilir. Tanrı için böyle birşeyi varsayabilir miyiz ki? Tatminsizlik eksikliktir çünkü. Halbuki Descartes'ın da dediği gibi "Tanrı en yetkin varlıktır." Öyleyse onda tatminsizlik olamaz. Yoksa Tanrı olamazdı.
İkinci olarak kendini yok etme(ölüm) şiirsel bir ime sahip. Eksik olan, kendisini aşmaya mecbur kişi kendi durumunu yadsır. Kendini öldürür(ölmeden ölmek). Tanrı yetkin bir varlıksa gücü yetse bile neden kendini sonsuz yok saysın? Gerekçe nedir? Meraklı bir felsefeci sorusuna cevap bulsun diye mi?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

tanrının olmadığını kanıtlamaya çalışmak, onun varlığını tersinden kanıtlamaktır.

Hayyam

Felsefe.net
Yeni Üye

Tanrı derken sadece yaratıcıyı varsaydığınızı düşünerek cevap vermek istiyorum (yani iyi ya da kötü bir yaratıcı mı düşüncesine değinmeden)

İnsan ırkının mükemmel olduğu yanılgısı,gök,ay ya da doğa Tanrı'nın varlığına somut delil oluşturamaz. Bence Tanrı varsa O'nun en somut delili "bilinç" olur. Çünkü Tanrı yoksa evrim bizim bilincimizin kaynaını tam olarak açıklayamaz.

Tanrı'nın yokluğunun kanıtı ise çok daha zordur bence. Çünkü var ve kendinin bilinmemesini istiyor olabilir. Bu durumda yok olduuna karar vermek güç. Ancak şunu söylemeliyim ki; etrafımızda doğanın kurallarından başka bir şey olmaması da Tanrı yok varsayımını destekleyebilir.

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye

Bundan daha öncede bahsetmiştim.

TANRI NEDEN KENDİNİ YOK ETMEK İSTER?

Peki bu sorudan önce şu soruyu düşünelim;

" Bir tanrı ( Tanrı en yetkin varlıktır) ne isteyebilir? Herşeye var olan ve geçmiş gelecek bilgilerine sahip bir tanrı ne yapmak isteyebilir?

Hayyam

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence Tanrı'yı en yetkin varlık olarak görmeniz de bir hata olaiblir zira Tanrı'nın bildiğimiz tek özelliği yaratma gücünün olması başka hiçbir özelliğine vakıf değiliz. Yani Tanrı mükemmeldir, iyidir, kötüdür demek kesin bir yargı içeremez.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar