Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde burakender tarafından oluşturulan Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 137,392 kez görüntülenmiş, 1,062 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar
Konbuyu başlatan burakender
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ruairi

mysterious

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu soruya somut bi delil gostermek imkansız. Ama dinlerin eksik yönlerini eleştirerek, bularak tanrı olmadıgını veya günümüze kadar gün yüzüne cıkan dinlerle alakası olmadıgını anlayabiliriz. Bütün dinlerin kendi kuralları içerisinde çeliştiği konular mevcut.

Tanrı var yada yok.
İyi veya kötü.
Ebedi yada ölümlü.
Bunların cevabını vermek imkansız.

Cevabını veremediğimiz bişeyin doğruluğundan şüphe etmek gayet doğal.
Benim görüşüm bi tanrı olmadığı yönünde. Tanrıya inananların inandıkları şey ise düşüncelerinde yaptıkları kurgulamadan başka bişey değil.

Sonuç olarak; tanrı denen şey varsa bile günümüzde olan dinlerle bi alakası olmadığı ve hala günyüzüne çıkmadığıdır...

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Tanrı (ALLAH/YARADAN); VAR, iYİ!, EBEDİ...

peki ya İNSAN ! ??? ... İyi/Kötü !!! yaratan . hıı ?? kendisini de, Allahı sorguladığı kadar bir gün sorgular mı?

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
inanç için bir karara varılabilmişse eğer cevap da verilmiştir. inanmayanların ya da arada kalmışların sorunudur cevap verememek ya da bulamamak. bir kamyon olsa idim dediğiniz kesinlikle doğru olurdu benim için,, çünkü yol bittiğinde patikadan gidemezdim, ya da ormana dalamazdım... suya dalmam da mümkün olmazdı.

mysterious

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrı (ALLAH/YARADAN); VAR, iYİ!, EBEDİ...

peki ya İNSAN ! ??? ... İyi/Kötü !!! yaratan . hıı ?? kendisini de, Allahı sorguladığı kadar bir gün sorgular mı?

Peki bana sadece şunu cevaplarmısın?

İslamiyette herkez eşittir deniliyor. Kaza'ya ve kader'e iman emrediliyor. Ergenlik çağına girmemiş kişiler bunlardan muaf. Sorgulanamıyor çocuk kabul ediliyor.
9-10 yaşında bi çocuk hayatını yitirdiğinde;
Kaderinde bu kadar yaşamı vardı öldü oluyor.
Sorgulanmadığı için direk cennete gidiyor.
Nerde eşitlik....?
Benim kaderim neden bu yaşıma kadar hatta daha sonrasına elveriyor.
Bu dünya yalan diyor. Önemli olan Ahiret diyorlar. Çocukluğunda hayatını yitiren direk ahiret hayatını kazanıyor.
Ben neden çalışarak kazanmak zorundayım... Sen neden kazanmakla uğraşıyorsun. Baksana çalışmadan keyif çatanlarda var...

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
mysterious@

Selam, hoşgelmişsin

Ben neden çalışarak kazanmak zorundayım diye altını çizdiğin için buna cevap yazıyorum. Neden mi?

forumda biraz dolaş yetmedi netde diğer felsefe forumlarını OKU Kader Kaza sorgusuna pek güzel soru/cevaplar var üşenme dolaş. Bak gör ki benim de şu sıra hiç keyfim yok, forumu iyi bir tara sonra yine konuşalım Görüşmek üzere : )

trustno1

Felsefe.net
Yeni Üye
@rainbow64

Sanırım yanlış anlaşıldım. Ben insanların yapmak istedikleri ama yapmadıkları şeylerin önünde duran bariyerin birinci olarak Allah inancı, ikinci olarak da kanunlar olduğunu düşünüyorum. Kimisinde Allah inancı yoktur her türlü pisliği yapar ama daha büyüklerini yapmaya kalktığında aklına söyle bir düşünce gelir " Ya yakalanırsam? Ya hapse düşersem? " bu düşüncede onu düşündüğü şeyi yapmaktan alıkoyar. Kimisinde de Allah inancı vardır ve kanunen yasak/yanlış birşey yapması gerekir ama Allah'a olan inancından dolayı yapmaz. Bunun gibi örneklendirebiliriz...

Ayrıca sorumada cevap alamadım. İlginç cevaplar verileceğine inanıyorum.

repla64

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrının var yada yok olmasını somut bir mantıkla ispat etmek çok şaçma bence. Hangimiz aşkı akılı ve bunun gibi soyut bir şeyleri somut bir şekilde ispat edebilirki. Tabi dediğiniz gibi soyut bir Tanrı varsa ve bizi bu dünyaya bir sınav için göndermişse cevabı olmayan sorularda sorması çok şaçma olurdu. Tanrının varlığı ispatlamanın yolu yaratmış olduğu kainatın bir başlangıcının olmasını ispatlamakla mümkün. Eğer yoktan var eden bir yaratıcı yoksa evrenimizin bir başlangıcının olmaması gerekir evrenin maddesinin sonsuzdan beri var olması gerekir. Eğer evrenin maddesi sonsuzdan beri var olsaydıda şu an ki değişimlerin hepsinin son bulması gerekirdi. Yani güneşimizin sönmesi dünyanın magma tabakasının sönmesi gibi. Ben bu yüzden big bang teoresine inanıyorum. Bu da evrenin bir başlangıcının olmasına yani birinin evreni yok tan var ettiğine delalet.

endlesslive

Üye
Yeni Üye
Var yok'a nerdesin demiş, yok var'a sen de kimsin demiş

kendini bil kendini tanı
insan isen neylesin Tanrı
yuvarlanıp gider şu dünya
ne sağ yanı var ne sol yanı
yeşillendir sen bağı bostanı
sensin işte meleği şeytanı
Tanrı varmış yokmuş sana ne

endlesslive

Üye
Yeni Üye
şiir şahsıma hitaben yazılıdır
kimmseciklere bir şey deme
cüretini göstermeez..
:)

hitman44

Felsefe.net
Yeni Üye
kanıtlar mantık gerektirir. O yere mantıkla gidemezsiniz dostum.

ekrem07-

Felsefe.net
Yeni Üye
bilime her konuda inanıyosunuz da bu konuda mı inanmıyosunuz..bilim dünyanın insanların kısacası herşeyin nasıl oluştuğunu buldu ve mantıklı bi şekilde anlattı.tanrı dünyayı insanları yarattı bizi sınav için dünyaya gönderdi sınavı geçemezsek bizi azab dolu bi hayat bekliyor ama o bizi seviyor:))bunlara inanıyomusunuz hala.

gerdel

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrı insanın dışında oldukça mantık her zaman onu kanıtlamakta zorlanacaktır. Ancak insan kupkuru bir mantık varlığı değildir. İnsan his varlığıdır. Bu his yaratığı yok olmak istemez ve yok oluşuyla uzlaşamaz. En azından ben uzlaşamadım. Bizim sorunumuz tanrı ya da benzeri bir kavramla değil, bizi yok edilmekten(bir daha hiç var olamayacak olmaktan) alıkoyacak ne ise onladır. Ve de bu eninde sonunda içimizdeki zorlu hesaplaşmalar sonucu çözülecek bireysel bir savaş bu.

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
Yüce Allah'a inancımın temelinde yatan en önemli nokta ilahi adalet olgusudur..Eğer Allah(c.c)'mızın olmadığı bir kainat düşünürsek, bu herkesin bu dünyada yaptıklarıyla kalarak sadece ölüvermesiyle sonuçlanacaktır.

Oysa sadece ölmek yetmiyordu.. Onların günahlarının cezasını sonuna kadar çekmeleri gerekiyordu.. Yaptıkları yanlarınamı kalacaktı yoksa... HAYIR

Yüce Allah(c.c)'ın varlığıyla adalet yerini bulacaktı... Çünkü hayatın değeri ve anlamı bu noktanın arkasında gizliydi..

Şunu söylemeliyimki Allah(c.c)'ın var olmadığı bir düzende bende yokum..Eğer öyleyse herşeye LANET OLSUN................geçmişe ve geleceğe de..

gerdel

Felsefe.net
Yeni Üye
kendini bil kendini tanı
insan isen neylesin Tanrı
yuvarlanıp gider şu dünya
ne sağ yanı var ne sol yanı
yeşillendir sen bağı bostanı
sensin işte meleği şeytanı
Tanrı varmış yokmuş sana ne
Güzelmiş. Benim düşüncelerime yakın. İnsan önce kendini tanımalı, bilmeli.

Azadî

Üye
Yeni Üye
Felsefenin en zor sorusudur 'BEN KİMİM ' ? gerdel..

kendimizi tanımamız lazım.
o zaman Bu soruya verilebilecek cevapları değerlendirelim ilk olarak : )

gerdel

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir anda bin kez kendime ben neyim diye sorduğumda bir şeyler hissettiğim oluyordu ne olduğumla ilgili ama çok uzun zamandır bunu denemeye cesaret edemiyorum, insan zihninin nereye gideceğinden emin olamıyor.
Bir de konu başlıkla uyumlu olmayabilir.

Azadî

Üye
Yeni Üye
isterseniz konuyu açalım.ben şöyle düşünüyorum ; Ben kimim sorusuna verilen cevaplar bizi tanrı ile bütünleştiricektir.

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben kimim sorusu bana göre kainatın en kolay sorusudur.. Sana, kendinin ne olduğunu bilebilecek bir akıl ve zeka yeteneği verildi..

Niteliklerini, özelliklerini ve hayat için varolduğunu aklın ermeye başladığı anda zaten bilmişsindir..

Felsefe her konuya açık bir bilim değildir... Ve eğer felsefe yapıyorsanız şunu unutmayın..literatür ne olursa olsun görünen bir gerçek var..felsefede hiç bir zaman en zor soru ya da en kolay soru yoktur.. çünkü herkesin felsefi düşünceleri birbirinden farklılık gösterir.. Yani %100 esnektir..

takara

Felsefe.net
Yeni Üye
Matematik ile işte bu kadar oynanır..Hemde iki kelime ile.Ve bunun sonucuda lisede öğrendiğimiz yada öğrendiğimizi sandığımız ve hep dalgageçtiğimiz bir düz mantık..Burdaki de bunun devamı..Arkadaş tanrıyı gerçek kıldı, tebrikler!..1 ve 0 ile tanrı gerçek, inkar eden kendini inkar ediyor..
Ustad..Herşey okey de biber acı gerçek acı=biber gerçektir edebiyatı yapmısıın desem ağrana gider mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç