Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde burakender tarafından oluşturulan Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 137,828 kez görüntülenmiş, 1,062 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar
Konbuyu başlatan burakender
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ruairi

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sevgili Majör İtham farklı bir şeydir benim yaptığım itham değil tespittir.Kuranda bir çok ayette Allah adına andiçiyorumki diye başlama vardır, bu sizce bir çelişki değilmi kendi adına allah adına allahın andiçmesi.Daha önce yayınladığım süreden ayetlerde Ben nları kötü yarattım onlar iyi olmaya çalışsalarda bunu engelliyorum, onları karanlıkta bırakıyorum diyen allah bunlarda öteki dünyada neden hesap soruyor...Her ruh bir defa öteki dünyada hesap verecekken, bazen neden binlerce kez diriltip dirilti irinler içirerek cehennem ateşinin yakıtı yapıyor...Neden uzak duracak kadın görünen yeri haricinde vurularak cezalandırılıyor.Adem ve Havva Beyazmı-Zencimi- Kızılmı- Melezmi bu hangi nesil bu dönüşümü nasıl ve hangi ayette belirtiyor.Civcivin gagasının gelişimini hangi ayette yazıyorCivcivlerin olmadığı iki milyar yıl öncesindeki bu günün canlılarından farklı nesli tükenen yaratıklar nerede yazıyor.Organik Kimya Genel Biyoloji konuları gagaların hangi aşamadan hangi aşamaya dönüşüşünü geniş olarak bir çok yöntemlerle anlatıyor, elbetteki bilgi eksiği bu tip inanca insanları meyil ettirir ve eksikliğin örtünmesi içinde yandaş aranır, ama üst boyutta her türlü duygu inancı sömürü sistemi için teşvik edilir...
turko29 inanmayan birine ben ne dersem diyeyim nafile. Bir kere Allah ayeti peygambere konusarak vermez. Bunu melek yolu ile gonderir. Melek'in and icmesi normal bir sey degil mi? Cogu yerde gormediniz mi biz boyle yaptik boyle ettik diyor. Burada ki biz kim o halde? Bir ayette Allah kafirleri oldurun diyor diger ayette oldurmeyin Allah affedicidir diyor. Bunu anlayabilmek icin DNA'yi cozmek gerekir. -25 derecede nefes alirken nasil oluyorda cigerlerimize +26.6 giriyor diye dusunen bilir. Civciv orneginden cikardiginiz sonuc Kuran'da bu yaziyor mu cevabimi yani? Ee bilim insan yaratsin madem ya. Gostersin gucunude su bilim baska yanici (H) ve yakici (O) elementi yanyana getirsin de sondurucu bir h2O olustursunda goreyim? Peygamberin mihraca yukselmesini mantik disi bilim disi bulanlar zamanind; suan bir maddenin isik hizina geldiginde enerjiye donusebilecegini soyluyorlar. Demek ki mihraca yukselme mantiksiz degil degil mi? Bilimle aciklanabilecek bir cevabi olabiliyor. Tuzlu su ile tatli su nasil karismiyor ornek vermissiniz hatta tiye alarak. Aciklasin bilim bunu nasil karismiyor koskoca deniz? Atomu parcalayamiyordunuz dune kadar. Onca insan bu kanunla buyudu, yasadi ve oldu. Simdi ise baska bir nesil parcalanmis sekli ile buyuyor ve olecek. Belkide atom yoktur? 1000 sene sonra bunu soyleyen biri cikmayacagi ne malum? Bu tezatlik degilde nedir? Bu konuda tartismanin uzatilmamasini rica ediyorum uzatilsa bile hakaretlerden uzak olursa sevinirim.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Gen Mühendisliği DNA çözümlerinde bir hayli ileri gitti, Canlı kolonlamalarından tutunda Deri ve Kan dokusunun yapımına kadar ilerledi, Tiye aldığım bir şey yok tam tersi Gülen Cemaatinden kendi yakınım olan bir öğretmenin ifadesi ile aya çıkma ile öncesi hatırladıklarımı aktardım, Radyodan dinlerken ödümüz kopuyordu... Kaptan Kusto olayındada aldatmaları aktardım, Bu da tii değildi, Uzayda Kuran Sesi duyan astronot yalanındada ti yoktu, buda Allahın ispatı için kullanılmıştı, "Allah adına andiçerimki onları cehennem ateşinin yakıtı yapacağım" melekklerin görevi olduğu gibi aktarmadır ve burda andiçen meleklere yemin ediyorlarsa eğer Peygamberin inancı sorgulanırki o da Peygambere İnanalarca Peygamberin inancına şüpe düşürülerek küfre girer, Melekler kendilerine Peygamberi inandırmak için yemin ediyor olayı...ki ayette Meleklerin olduğu gibi aktarımı var Allah kendi adına and içiyor, olabilir bu da normaldir... Ama meleklerin inandırmak için yeminetmesi o kötü, Direkt Peygamberin Meleklere inancı konusunda şüpe olur ki inancı şartlarından biri meleklere inanmak...Saygıyla...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Gen Mühendisliği DNA çözümlerinde bir hayli ileri gitti, Canlı kolonlamalarından tutunda Deri ve Kan dokusunun yapımına kadar ilerledi, Tiye aldığım bir şey yok tam tersi Gülen Cemaatinden kendi yakınım olan bir öğretmenin ifadesi ile aya çıkma ile öncesi hatırladıklarımı aktardım, Radyodan dinlerken ödümüz kopuyordu... Kaptan Kusto olayındada aldatmaları aktardım, Bu da tii değildi, Uzayda Kuran Sesi duyan astronot yalanındada ti yoktu, buda Allahın ispatı için kullanılmıştı, "Allah adına andiçerimki onları cehennem ateşinin yakıtı yapacağım" melekklerin görevi olduğu gibi aktarmadır ve burda andiçen meleklere yemin ediyorlarsa eğer Peygamberin inancı sorgulanırki o da Peygambere İnanalarca Peygamberin inancına şüpe düşürülerek küfre girer, Melekler kendilerine Peygamberi inandırmak için yemin ediyor olayı...ki ayette Meleklerin olduğu gibi aktarımı var Allah kendi adına and içiyor, olabilir bu da normaldir... Ama meleklerin inandırmak için yeminetmesi o kötü, Direkt Peygamberin Meleklere inancı konusunda şüpe olur ki inancı şartlarından biri meleklere inanmak...Saygıyla...

Ben sadece ornek olarak vermek istedim melek yemin etmis olabilir mi diye. Allah'in bilindigi gibi 99 ismi mevcuttur. Ve Allah bu sifati uzerine yemin ederek bizleri inandirmaya calismasindaki kotulugu goremiyorum ben? Inanmadiginiz birsey hakkinda bu kadar bilgi sahibi olmanizda ayri bir dusunceye sokuyor beni. Peygamber efendimizinde yeminleri vardir. Yemini cogu kiside eder. Bunda kotu birsey goremiyorum ben. Her yemin eden yalan soyluyor yada yanlis soyluyor anlami cikmayacagi gibi her yemin edende dogru soyluyor anlamida cikmaz. Ayrica islamin ve imanin sarti Kuran'da da yazmaz. Bunu bilmeniz gerekirdi.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ben sadece ornek olarak vermek istedim melek yemin etmis olabilir mi diye. Allah'in bilindigi gibi 99 ismi mevcuttur. Ve Allah bu sifati uzerine yemin ederek bizleri inandirmaya calismasindaki kotulugu goremiyorum ben? Inanmadiginiz birsey hakkinda bu kadar bilgi sahibi olmanizda ayri bir dusunceye sokuyor beni. Peygamber efendimizinde yeminleri vardir. Yemini cogu kiside eder. Bunda kotu birsey goremiyorum ben. Her yemin eden yalan soyluyor yada yanlis soyluyor anlami cikmayacagi gibi her yemin edende dogru soyluyor anlamida cikmaz. Ayrica islamin ve imanin sarti Kuran'da da yazmaz. Bunu bilmeniz gerekirdi.

Toplumsal Zaaflar 1978 yılından beri araştırma konum olması nedeni ile bu konuları yakından takip ederim, kastım din değil her türlü inanç ve duygu kullanımı konularını içerisine alan geniş sayılacak bir alan, İmanın yada İslamın şartı yada yazdığı bir yer diye değil İnananların meleklerle ilgili Peygamberde şüpe uyandırmasının yanlışlığından bahsettim, yoksa elbette kuranda yazmayan ama meleklere inanma konusu il ilgili ayet olsada kastettiğim kuranla ilgili değildi cümlemin orjinali..." burda andiçen meleklere yemin ediyorlarsa eğer Peygamberin inancı sorgulanırki o da Peygambere İnanalarca Peygamberin inancına şüpe düşürülerek küfre girer, "saygı ile

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Bu forumdaki son yazım olacak sanırım. Tekrar tüm forumu okudum. Yazılanlardan şunları çıkardım.

1- İnsanların bazıları, inkar ekseninde dönüp aslında kendilerini yaratıcının varlığına ikna etmeye çalışıyorlar. Kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyorlar.

2- Bazı arkadaşlar insanların sebep olduğu yıkımları dinlere fatura ediyor. Uygulamalardan dolayı Yaratıcıyı yadsıma yoluna gidiyor. Bence inanmayanların en asilleri bunlar.

3- Bazıları din etiğini uymayan herşeyi neredeyse yapmış etmiş ve ümidini Yaratıcının kapısından kesmiş ki bu en tehlikelisi. ALLAH apaçık tevbe edip iyi işler yapanların günahlarını bağışlayacağını ve üstüne üstelik geçmiş günahlarını da sevaplara çevireceğini beyan etmiştir. Ümitsizlik yok!!!

4- Bazıları içine doğdukları veya sonradan dahil oldukları ideolojinin tesiri ile yadsıma yoluna gidiyor.

5- Tamamen bilime dayalı bir yadsıyışa hiç rastlamadım.

6- İşin en kötüsü birbirimizi ötekileştirmeye olan meylimizdir ki burada da benzer düşünceler gördüm. Halbuki buradaki hiç bir arkadaştan insanlığa kötülük gelmez ve hatta faydalar gelir. İnanan da insan inanmayan da. Saygı görmek en büyük hakkımız, göstermek en büyük borcumuz.

7- Ancak forumu baştan sona okuyanların faydalanacağı ap-açık. Siyasetten öte yorumlar genelde inanan arkadaşlardan gelmiş. Onları daha az hırçın gördüm. Bir iki istisna hariç. :)

8- Anlatarak bazı inanışların değiştirilmesinin çok güç olduğunu burada bir kez daha tasdik ettim. Doğru düzgün insanlar olmak en iyisi. Herkes anlatmak istiyor ancak kimse anlamak istemiyor. (En başta benim köpek nefsim)

9- Herkesin maddi manevi sorunları var ve bazı yıkımlartı kime fatura edebileceğini bilemiyor. En kolay hedef yaratıcı oluyor sanırım. İnananlar sanırım bazı sıkıntıları daha kolay aşıyor. ALLAH kerimdir deyip geçiyor.

10- Hakaret edenlere sözüm yok zaten. Amacı belli değil. Beni ikna ise amacı bence doğru bir yol değil. Beni daha da uzaklaştırmak istiyorsa ideal yol. Hiç kimse umrumda değil diyorsa burada neden yazıyor?

11- Aklı başında arkadaşlar medenice ve hakaret etmeden ikna yoluna gitmiş, varlığına veya yokluğuna.

12- Hakaret edenlere sözüm yoktur maddesini (madde 10) ihlal ediyorum. Ettin de ne oldu?

13- En iyi ben bilirim meylindeyiz hepimiz. (En başta köpek nefsim)

14- Var olmak istiyoruz, tanınmak, bilinmek, kabul edilmek, dinleşilmek, saygı görmek ve sevilmek. Yaratıcı da istiyor olabilir mi bunları?

15- Biz millet olarak demokrasiyi hiç bir zaman anlayamıyacağız. Bu kesin! Yapımız arızalı bi kere.

16- Burada yazan herkesi okudum. Adlsarınızı bilmesemde zihnimde birer varlıksınız artık. Ancak sizleri yinede inkar ediyorum. Burada yazılanlar size ait değil. Hatta yoksunuz bile benim için. Buraya evren ana yazdı bütün bunları. Oldu ama kardeşim der gibi olanlar vardır. Olmuyor işte!

17- Akşam oldu. Çizgili pijamaları giyip uzanmak var (ki masrafı en az olanı budur). Çizgili pijama iyidir (ki bunu buradan çıkarmadım) çünkü düşünmeme yardımcı oluyor. Mütevazileşiyorsun. Müs-mülayim oluyorsun.

Saygılarla...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu forumdaki son yazım olacak sanırım. Tekrar tüm forumu okudum. Yazılanlardan şunları çıkardım. Saygılarla...

Sevgili toz zerresi. Fikirlerimize, dusuncelerimize ters cikan yerlerden kendimizi soyutlayip uzak dursaydik 'ben' olan kavramin ne ozelligi olurdu ki? O halde ben kulli birakip gideyim. Bir kisi bile yok dusuncelerime paralel olup dusunen yada beklentilerime burada cevap veren.

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Sevgili major, hatalı yazmışım sanırım. Bu forumda derken aslında bu konuyu kastetmiştim. Düzeltmiş olayım.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sevgili major, hatalı yazmışım sanırım. Bu forumda derken aslında bu konuyu kastetmiştim. Düzeltmiş olayım.

Bu arada bu konu ile alakali yazilariniz arkadaslarimizin tartisma sebebi ile arada kalivermis. Hepsine katildigimi soylemek istiyorum.

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Sevgili çakmaktaşı, bende teşekkür ederim. Kaza beni senin kadar olmasada üzdü. Ama geri dikilmesi de sevindirdi. Zamanla yaratıcının yapmak istediklerini anlaman daha da bir sevindirdi.

Sevgili Major, tartışma da karşılıklı münakaşa edenler aslında birbirlerini kabul etmiş ve dolayısı ile saymış oluyorlar. Kiminile tartışır insan? Bir diğer insanla. Neden tartışır? Muhattap aldığı için. Hakaret etmeden tartışılırsa hiç mesele yok. Varsın bizim bir iki yazı kaynasın :). Bence iş tatlıya bağlandı. Hararet dindi.
Satgılarımla...

serotonin

Üye
Yeni Üye
Bir tablo var karşınızda, içinde binbir renk cümbüşü, canlısıyla, cansızıyla... gökkuşağı, dahası gecenin akıl almaz incileriyle..

Yanınıza gelen kişiye soruyorsunuz; Bu mükemmel tabloyu kim yaptı?

Cevap= kimse

???

Şimdi soruyorum; bunun olabilirliği var mı?

Aklı olan için herşeyde bir mesaj olduğunu söyleyen Yaradan, kendini bize gösterse, dünya üzerindeki sınavın bir manası kalır mıydı? En büyük sebeptir diyorum sınanma, olma nedenimiz, koşulsuz inanma, kabul etme. Kopyala yapıştırlarla değil, yüreğimizle cevaplayalım.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sevgili Serotonin koşulsuz inanma dediğin zaman Dinin bunu gerektirdiğinin farkındalığında olduğunuzu ortaya koyuyorsunuz, Kuran mantık kitabı değil İnanç kitabıdır dediğimde bunu çok iyi anlayacağınızı ve hadisi hatırlayacağınızı düşünüyorum, diğer arkadaşlar için bunu söylemem mümkün değil...
Konunun özü burda yatıyor. Koşulsuz inanmak...
Bakara süresinin ilk 38 ayetinde kötüyü kötü yarattım iyi yola gelmek istediğinde kalbini mühürleyip onu yine o şekilde bıraktım, o kötü olarak cehenneme gidecek ve Cehennem ateşinin yakıtı olacak, herşeye kadirim ama böyle istedim diyor... Ayetleri sırası ile daha önce yazdığım için özetledim, Koşulsuz inanacaksak kötü kötü olarak kalacaksa ne kalıyor geriye, iyininde kötü olmaması...
Yaşam dişi ve erkekle devamını sağlıyorsa bunun birini küçülterek diğerini yücelterek bir sistemden nasıl bahsedilir...
Evet kopyala yapıştır işin kolayına kaçmak ama kavramlar bana görelerle başladımı, kitap dendiğinde bile üzerinde anlaşılamama gelirse nereye başvurulacak...
Bilgi olmadan rüya bile göremezsiniz, hiç bir tanım yapamazsınız... O nedenle elbetteki bilgi için dönem dönem alıntılara başvurulacak...
Örnek olarak Bu gün Türklerin nasıl müslüman olduğu ile ilgili kaynak yayınlama ihtiyacını hissettim, ne kadar kentlerinin yağmalandığı ve katliam boyutundaki saldırılara uğramasını ve 200 yıla yakın direnmelerini anlatan...
Bunda İslam güçlerinin o çağa uygun olmayan bir davranışa girdiklerini filan yazmadım, çünkü o günün koşullarında güçlü olan tüm toplulukların zayıf olana uyguladığı o gün için ganimet bu gün için talan nitelendirmesi o dönemin gerçeklerini açıklamaz... asya göçerlerinin tüm ortadoğu ve ispanya içlerine kadar kabullerinde kılıç gölgesini göstermesini sağlar...
Hiristiyanlığın yayılışı farlımı o da engizisyonlar unutulmayacak kadar vahşi tablolarla tarihi doldurduğu...
Elbetteki dönem dönem doğruluğunu bir kaç farklı kaynakla kabullendiğimiz alıntılara baş vuracağız...

serotonin

Üye
Yeni Üye
Kalplerdeki kibir, inat, nankörlük, bencillik, ahlâksızlık , kitapta da söylendiği gibi manevi bir hastalıktır. Allah bu tür insanların , kalp ve yürek gözlerini mühürlemiştir. Onlara verilen bu ceza hakikati görmelerini engellemiştir, onlar için dönüşü yoktur. Nisa suresinde yıllardan beri bilinegelen;'' ben erkeği kadından üstün yarattım'' sözünün aslı ; ''ben erkeği kadının koruyucusu yaptım '' dır... vs vs

Kitapta yazılanlar, o dönemin olaylarından yola çıkarak genelele hitap olmuştur. Dikkat ettiyseniz, Tevrat olsun, İncil olsun Kuran olsun her medeniyet aynı sınavdan geçmiştir.
Yazınızın bir yerinde ifade ettiğiniz ve hatta aşağıladığınız koşulsuz inanmaya tabi olan biri olarak, size bir açıklama yapmayı düşünmüyordum.'' bırakın artık şu kibir ve inadı, vahiy sesine kulak verin , Hakka inanın denildiğinde, ; '' ne yani şu akılsızlar gibi mi teslim olalım ''denmiş... Tarih tekerrürden ibaretmiş, tıpkı şimdi olan gibi... Sizinle düşüncelerimiz elbette bir olamaz, sizin okumanızla benim okumamda bir değil. Ben okurken çok farklı ibretler alırken, çok farklı yerlere giderken, siz nerede bir hatası var diye, konuya baştan negatif bakıyorsunuz. Bu durumda zaten benim elimden birşey gelmez.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Elbetteki bu durumda benimde size bir şey söyleme hakkım kalmaz, bu sizi basit görmemden değil bilerek inanmanıza duyduğum saygıdan dolayı olur, farklı düşünüyoruz, farklı düşünsekte tercihlerimizi bilinçli yapıyoruz, bundan da sadece saygı doğar.
saygıyla...

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Cern deneylerinden sonra belkide Tanrı nın ''ol'' dediği ana gidilecek yada Big Bang in ilk patladığı ana...
Neticede daha öncesine gidilmesi mümkün değil.Bir somut kanıt bulunabilme çabası bu önceyi aydınlatmak içindir ama nafile...''Anlam'' bu bilinemezlik ve kuşkuyla mümkündür.Herkesin herşeyi bildiği bir dünyada bütün insanlar bir anda ölümsüzlük iksiri içmişçesine yaşamaya başlayacaklar ve anlam,öteki,başka gibi bizi vareden kavramlar yokolacaktır.Bu bir anlamda hayatın iflası...

murad

Felsefe.net
Yeni Üye
merhaba arkadaslar.burada yeniyim.ilk once onu soyleyeyim ki yoklugun kaniti diye bir sey yoktur.konu yanlis degerle baslatilmistir.tanrinin yokluguna delil derken de sanki bir tanriyi birileri kesin gormus de kabul edilmiyor.tanri sozcugu insanin uydurmasindna o tarafa gecemez.yoklugun kanitini istemek mantik ve felsefeni ciynemektir.gelelim varligina dair kanit aramak konusuna.dunya dusunebilecegimiz en mukemmel duzeyde olsa bile bunun bir yaraticisi var diyebilmemiz imkansizin da otesinde.ya da inanctir bu.iyi bir sey varsa bunun yaraticisi vardir demek sozde deist aslinda ise dinlerden esinlenmis bir "felsefe" ye mahsustur.varligini ispatlayamadigimiz seylere fiil uygulamak ancak sacmalamaktir.dunya var ve guzeldirse bunun yaraticisi vardir.guzellik meger bizim algilamalarimizla degerlendirilmiyor mu? kendi mantigimizla dunyaya deger verip de onu bir yaraticiya baglamamiz sizce ne kadar mantiklidir?

mukeat

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın Serotonin
Ben tanrıya inanmam yada en azından Allah'a. Ama sizin dediğiniz gibi "kibir, inat, nankörlük, bencillik, ahlâksızlık" duyguları içerisinde de değilim. Neyse bunları söylemek istemiyorum aslında.
Sizce "Allah" bizi neden sınıyor? Şimdi biz sınavı kazanıp cennete gitiik ve ya kaybetip cehenneme. Ee sonra?? Yani bütün sonsuzluk denen kavram,-eğer varsa- tanrı, o güzel hatta mükemmel diye ifade ettiğiniz güzellikler sırf bizim cennete veye cehenneme girmemiz için mi var??

trustno1

Felsefe.net
Yeni Üye
22 sayfayıda okudum. Belirtmeliyimki çok sıkıcı geçti. Hele bi yorumlar vardı 2 sayfa boyutunda. Bence konunun yada en azından yazılan cevabın akıcı olması için kısa paragraflar şeklinde yazmaya gayret gösterin. Lütfen dediğimi yanlış anlamayın ukalalık yapmıyorum. Siteye yeni katılan biri için tam bir çile oluyor. Ki bu ben oluyorum. Herneyse..

Benim size sormak istediğim bir soru var. O kadar tanrı var mı yok mu diye tartışılmış yada varlığına ve yokluğuna kanıt istenmiş. Sorum diyelimki bütün bu düşünüşlerin ardından kesin bir sonuca varıldı. Sadece bu konuyu tartışanlar içinde değil tamamen dünya üzerinde. Ondan sonra ne olacak?

Tanrı'nın varlığı yada yokluğu size ne ifade ediyor? Diyelim ki varlığı kesin olarak ispatlandı. Ne yapacak sınız? Varlığı kanıtlandıktan sonra içinizde bir korku mu belirecek. Ona iman etmeyemi başlıyacak sınız? Ya da (bir şekilde)Tanrı'nın yokluğu kanıtlandı diyelim. O zaman ne olacak? Evreni kontrol altında tutan bir güç yok diye daha mı özgürleşecek siniz? Sizi istediğinizi yapmaktan alıkoyan sadece kanunlar olacak.

Yani kısacası Tanrı'nın var olduğunu bildiğinde sende ne değişecek ya da Tanrı'nın yok olduğunu bildiğinde sende ne değişecek?

frekanss

Felsefe.net
Yeni Üye
"Bence konunun yada en azından yazılan cevabın akıcı olması için kısa paragraflar şeklinde yazmaya gayret gösterin." bu yüzden bir teşekkürü hak ettiniz. Benim de bir sorum var tamamen hissiyata ve inanca dayalı bir sistem için nasıl bir somut kanıt bekliyorsunuz?

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Tanrı'nın varlığı yada yokluğu size ne ifade ediyor? Diyelim ki varlığı kesin olarak ispatlandı. Ne yapacak sınız? Varlığı kanıtlandıktan sonra içinizde bir korku mu belirecek. Ona iman etmeyemi başlıyacak sınız? Ya da (bir şekilde)Tanrı'nın yokluğu kanıtlandı diyelim. O zaman ne olacak? Evreni kontrol altında tutan bir güç yok diye daha mı özgürleşecek siniz? Sizi istediğinizi yapmaktan alıkoyan sadece kanunlar olacak.

bizi istediğimizi yapmaktan alıkoyan kanunlar mı ki ?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar