Tanrı nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde köle tarafından oluşturulan Tanrı nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,994 kez görüntülenmiş, 107 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Tanrı nedir?
Konbuyu başlatan köle
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi

allfeelingheart

Yeni üye
Yeni Üye
Kusuruma bakmayın, haklısınız. Şunu söylemeliyim; Yaratan beni kapsıyor ise, O çelişkiyi de kapsıyordur.

Burada hemen yanlış düşünüleceğini hissediyorum, eklemem gerekli; aciz varlık olarak çelişkiyi oluşturan insan olarak benim, bu Yaratan'ın eksiği olarak algılanamaz. Oluşturduğum çelişki ise daha derin anlamlara ulaşabilmek adına bir kapıdır. Kelimelerin derinlikleri olduğundan bahsetmiştim, ona ancak bu çelişki ile ulaşmamız mümkün olur.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Kusuruma bakmayın, haklısınız. Şunu söylemeliyim; Yaratan beni kapsıyor ise, O çelişkiyi de kapsıyordur.

Burada hemen yanlış düşünüleceğini hissediyorum, eklemem gerekli; aciz varlık olarak çelişkiyi oluşturan insan olarak benim, bu Yaratan'ın eksiği olarak algılanamaz. Oluşturduğum çelişki ise daha derin anlamlara ulaşabilmek adına bir kapıdır. Kelimelerin derinlikleri olduğundan bahsetmiştim, ona ancak bu çelişki ile ulaşmamız mümkün olur.

işte mükemmellik denilen de bu;içinde hem çelişkiyi barındıracak hem çözümü,
akıl denilen de bu yüzden nimet...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
biz ölümlüler için çelişki, değişimin,gelişimin, tekamül yoluyla mükemmelliğe gidişin -ama asla varışın değil- olanağını veren süreçtir... ancak 'yaratıcı' için çelişki; tamlık,mutlaklık,yetkinlik,mükemmellik,kesinlik,samedlik...gibi olmazsa olmaz nitelikleri darmadağın edip birbirine düşüren ve sonunda kavramı çürütüp dağıtan ve olanak alanı dışına çıkaran bir süreçtir... belki yeni bir yorumla yapılması gereken yaratıcı kavramını, kendi vazgeçilmez nitelikleri içindeki çelişkilerden arındırarak, tutarlı ve kararlı bir senteze varabilmektir...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
biz ölümlüler için çelişki, değişimin,gelişimin, tekamül yoluyla mükemmelliğe gidişin -ama asla varışın değil- olanağını veren süreçtir...
ancak 'yaratıcı' için çelişki; tamlık,mutlaklık,yetkinlik,mükemmellik,kesinlik,samedlik...
gibi olmazsa olmaz nitelikleri darmadağın edip birbirine düşüren ve sonunda kavramı çürütüp dağıtan ve olanak alanı dışına çıkaran bir süreçtir...
belki yeni bir yorumla yapılması gereken yaratıcı kavramını, kendi vazgeçilmez nitelikleri içindeki çelişkilerden arındırarak, tutarlı ve kararlı bir senteze varabilmektir...

bilmek-anlamak-idrak etmek ve farkındalığa ulaşmak,farkındalığı bilmek,farkındalığı anlamak,farkındalığı idrak etmek ve farkındalığın farkındalığına ulaşabilmek.......&&&&&&&
işte süreç'in özeti...
onun için; "nefsini bilen rabbini(öğretmenini) bilir,rabbini bilen isen kendini idrak eder" denmiştir...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
işte mükemmellik denilen de bu;içinde hem çelişkiyi barındıracak hem çözümü,
akıl denilen de bu yüzden nimet...

yanıldığınızı düşünüyorum... mükemmellik içinde çelişkiler barındıramayacağı gibi çözümler de barındıramaz; çünkü kendisi, bütün o çelişki ve çözüm süreçlerinin yani tekamülün sonu olduğundan bir daha tekamül edemez... eğer tekamül ve mükemmel kavramlarının birbiriyle ilişkisine (birinin diğerinden nasıl çıktığına) dikkat ederseniz ,söylemeye çalıştığım daha kolay anlaşılabilir... mükemmellik niceliğe bağlı olmayan bir niteliktir,yani azalıp çoğalamaz....

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
yanıldığınızı düşünüyorum... mükemmellik içinde çelişkiler barındıramayacağı gibi çözümler de barındıramaz; çünkü kendisi, bütün o çelişki ve çözüm süreçlerinin yani tekamülün sonu olduğundan bir daha tekamül edemez... eğer tekamül ve mükemmel kavramlarının birbiriyle ilişkisine (birinin diğerinden nasıl çıktığına) dikkat ederseniz ,söylemeye çalıştığım daha kolay anlaşılabilir... mükemmellik niceliğe bağlı olmayan bir niteliktir,yani azalıp çoğalamaz....

1-yanılıyor da olabilirim tabi,
2-bahsettiğimiz mükemmellik,insanın yaratılışının şeklidir,bizim olmasını düşlediğimiz değil.
o nedenle;içerisinde çelişki,iyilik kötülük gibi kavramları barındırır ve bu kavramların çıkış yeri olarak nefs ve ruh öne çıkarılır,insanın mükemmelliği tekamül etmesi değil,içinde dengeyi sağlamasıdır...
tekamül ise bu dengeyi sağlama sürecidir,
o nedenle yolların hepsi nefsi öldürmeyi değil mutmain etmeyi öğretir;çünkü kuranda "ey mutmain olan nefs...."şeklin de bir açıklama vardır.
3-mükemmel ve tekamül kavramlarının çıkış sürecinin kapsamını bilmesem,sence " bilmek-anlamak-idrak etmek ve farkındalığa ulaşmak,farkındalığı bilmek,farkındalığı anlamak,farkındalığı idrak etmek ve farkındalığın farkındalığına ulaşabilmek.......&&&&&&&
işte süreç'in özeti..." yazabilirmiydim...

allfeelingheart

Yeni üye
Yeni Üye
En azından bir kişi yanılmadığınıza inanıyor. Nefs öldürülemezdir fakat düşünülmek istenen budur ve yanlış da burada başlar. Şeytanın insanlığa yapmış olduğu en büyük kötülüğün neden kendisinin varolmadığına inandırmak olduğunu söylemişler, biraz düşünmeliyiz. Şeytan fikri neredeyse her insanda vardır ama o her birimizi kendisinin bizden dışarıda olduğuna inandırmıştır. Herhangi bir şeyi nefsimizin değil, kendimizin istediğimizi düşünebiliyoruz, nefs yok biliyoruz, öldürmüşüz biliyoruz, ne zaman öldürmüşüz biliyor muyuz? Kanımca "kontrol bende" dediğimiz zaman. Öldürdüğümüzü zannettik, şeytan dışarıda dedik, o ise tüm kontrolü almaya yaklaştı.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
1-yanılıyor da olabilirim tabi,
2-bahsettiğimiz mükemmellik,insanın yaratılışının şeklidir,bizim olmasını düşlediğimiz değil.
o nedenle;içerisinde çelişki,iyilik kötülük gibi kavramları barındırır ve bu kavramların çıkış yeri olarak nefs ve ruh öne çıkarılır,insanın mükemmelliği tekamül etmesi değil,içinde dengeyi sağlamasıdır...
tekamül ise bu dengeyi sağlama sürecidir,
o nedenle yolların hepsi nefsi öldürmeyi değil mutmain etmeyi öğretir;çünkü kuranda "ey mutmain olan nefs...."şeklin de bir açıklama vardır.
3-mükemmel ve tekamül kavramlarının çıkış sürecinin kapsamını bilmesem,sence " bilmek-anlamak-idrak etmek ve farkındalığa ulaşmak,farkındalığı bilmek,farkındalığı anlamak,farkındalığı idrak etmek ve farkındalığın farkındalığına ulaşabilmek.......&&&&&&&
işte süreç'in özeti..." yazabilirmiydim...
mükemmellik tekamülün aşılmasıyla ortaya çıktığı için, içeriğinde ne çelişki ne de çözüm taşıyabilir... çelişki ve çözüm kavramları, mükemmellikle aralarında aşılmaz bir uçurum bulunan (niteliksel fark bulunan) tekamül sürecine ait kavramlardır... mükemmellik , tekamülün tümden aşılmasını gerektirdiği için onun ögelerini bünyesinde barındıramaz -eğer barındırabilcek olsaydı o zaman tekamül süreci aşılmamış olurdu- ... size mükemmel ve tekamül kavramlarının birbirinden nasıl çıktığını bilmiyorsunuz demek istemedim.....ilişkilerine ve birbirlerinden nasıl çıktıklarına dikkat ederseniz...dedim... '....farkındalığın farkına ulaşabilmek....' şeklindeki ifadenize yüksek değer biçiyorum.....

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sn. allfeelingheart, sn. mor ve ötesine , ''en azından bir kişi yanılmadığınıza inanıyor'' diyerek, örtük olarak, mükemmel kavramı hakkındaki düşüncelerimi paylaşmadığınızı, sn. mor ve ötesinin görüşlerini paylaştığınızı belirtmiş oluyorsunuz... her konuda ve belki de hiçbir konuda ortak paydada buluşma zorunluluğumuz oladığına göre ve... kabaca kimin ne söylemek istediği ortaya çıktığına göre; her ikinize de teşekkür ederek ayrılıyorum... sağlıcakla....

allfeelingheart

Yeni üye
Yeni Üye
size teşekkür ederim, elbette katılma zorunluluğumuz yoktur. yalnız sizin mükemmel kavramı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmadığımı söylemedim. sizin dediğinize şu açıdan katılıyorum; mükemmel olmak, çelişki ve çözüm süreçlerinin sonudur. insan yaşadığı hayat boyunca çelişkiler içinde, belki de şöyle diyebiliriz; seçimler arasında kalır. yani mükemmel olma sürecini yaşar. öldüğünde mükemmelliğe ulaşır demek istiyorum sadece ben.

allfeelingheart

Yeni üye
Yeni Üye
Belki de şunu eklemek gerekli olabilir; Yaratan'a bu çelişkiyi yükleyemeyiz, O'nda bulunamaz demiştik, buna da katılıyorum. Zaten görülür üzere bizler insanlar O'ndan fiziki olarak ayrı fakat yine ancak O'nun içerisinde hareket edebilen ve kendi hür iradesi ile hareketlerinde seçim yapabilen, geçici süreliğine vücut bulan, mükemmelleşene kadar çelişkiler içerisinde dönüp duran, mükemmel olandan ayrılmış, madden ve manen yine O'na dönecek olan, O'nun parçalarıyız. Çok uzun geliyor değil mi yaşadığımız ömür, bu kadar çelişki içinde kalınmaz diyorsunuz. "Dünyada ne kadar kaldınız?" diye sorulduğunda "içlerinden en olgununuz bir gün ya da daha kısa diyecektir" Bizim zaman diye niteleyip, aktığını düşündüğümüz o şey aslında akmıyor. Biraz daha farklı düşünemez miyiz? Bunu çözelim diye verilmiş olamaz mı bu cümle? Bir saniye bile kalmadık diye düşünüyorum ve inanıyorum. Bu çok daha büyük bir konuya çıkıyor aslında.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
mükemmellik tekamülün aşılmasıyla ortaya çıktığı için, içeriğinde ne çelişki ne de çözüm taşıyabilir... çelişki ve çözüm kavramları, mükemmellikle aralarında aşılmaz bir uçurum bulunan (niteliksel fark bulunan) tekamül sürecine ait kavramlardır... mükemmellik , tekamülün tümden aşılmasını gerektirdiği için onun ögelerini bünyesinde barındıramaz -eğer barındırabilcek olsaydı o zaman tekamül süreci aşılmamış olurdu- ... size mükemmel ve tekamül kavramlarının birbirinden nasıl çıktığını bilmiyorsunuz demek istemedim.....ilişkilerine ve birbirlerinden nasıl çıktıklarına dikkat ederseniz...dedim... '....farkındalığın farkına ulaşabilmek....' şeklindeki ifadenize yüksek değer biçiyorum.....

sohbeti bırakıyor olmana üzüldüm...

önce şunu ortaya net koymam gerek...
bana göre mükemmellik,tekamülün aşılması ile ortaya çıkan bir bilinç hali değil,yaratılışın özelliğidir...
ben bu özelliği basitçe, içinde negatifi ve pozitifi barındırıp,ikisini dengede tutabilecek halde olmak diye anlatıyorum...
tekamül ise, bu dengeyi sağlamayı başarabilmenin yoludur diyorum.
özet ile; tekamül, mükemmellin mükemmelliğinin idraki ile üst farkındalık seviyesine ulaşma yoludur

P

Pyramos

Ziyaretçi
Yaşanması gereken süreçlerin sonunda "tanrı" kelimesi etkisini kaybetmelidir, çünkü zaten ulaştığınız birşeyi başka bir yerde aramassınız.

uçlarda yaşayan insanlar (seri katil,gangster v.b) için Tanrı kavramından kurtulmak mümkündür belki (bilmiyorum). ama EN KATİ BİÇİMDE İNANMASA bile felsefe ile ilgili (kısaca geniş bir akla ve derin duygulara sahip biri diyebiliriz kanımca) birinin bu kavramdan kurtuması ne kadar mümkün? Afrikada açlıktan hastalıktan bitap düşmüş çocugu görünce ekranda, nerde İNANANLARIN TANRISI? diye aklından geçirecektir hiç inanmasa bile..

Tanrı İnancı yada kavramı hiç ortaya konmamış olsaydı yada duymamış / bilmemiş olsaydık bile ,onu içimizde taşıyoruz bence..bu sebeble kimse kurtulmaz bundan ...inanmamak yetmez ... inanmamak diyorum..neden inanmamak diyoruz ki ? teizmin alternatifi ateizm olduğu için mi? ulaştığınız şey ne ??? hiç biryere ulaşılamadı ..

Tanrıya inanmak çok kolay, zaten içimizde taşıyoruz...O'nsuz tüm bütünler paramparça..nedenlere? nasıllara? inanmak zor geliyor sanırım insanlara..yada ben anlamıyorum..anlamlandıramıyorum..

allfeelingheart

Yeni üye
Yeni Üye
Uçlarda yaşamaktan kastınızı "bilinçli olarak kendisi haricinde kalan bir veya birçok insana, maddi ve/veya manevi zarar vermek" şeklinde algılıyorum. Eğer yanlış anlamadıysam konu hakkında bir şey söylemek isterim. Kabaca bir tabirle; insana veya insanlara zarar verme düzeyiniz ne kadar yükselirse, Yaratan'a o kadar kör olursunuz. Zarar verme şeklinizden zevk duymaya başladığınızda, 'o konuda' kötünün kölesi olmuşsunuzdur.

palleyfergusson

Felsefe.net
Yeni Üye
tanrı tek değildir, ama allah tektir. allah tanrı olabilir fakat tanrı allah olamaz.

P

pissen

Ziyaretçi
"Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve rasûlühû"
"Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka hiçbir İlâh yoktur, Muhammed, O'nun kulu ve elçisidir."
أشهد أن لا إله إلا الله و أشهد أن محمد رسول الله.

Bildiğimiz ve bilmediğimiz her şeyin yegane yaratıcısı ve sahibidir.

O Bizim tanrımız, allah'ımız, putumuz dualarımızın ve düşüncelerimizin esin kaynağıdır. Dönüşümüz onadır. Bence kelimelerin arasında boş yere kaybolmayın.

P

pissen

Ziyaretçi
her insan bir dünyadır. kaç milyar insan var ise o kadar tanrı olabilir. Ama tek bir noktada kudrette inançta toplanır bu düşünceler. Evrensel tanımlamaların kesiştiği yerde.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar