Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
"içeni de öldürür/içmeyeni de" adlı forumumda sigara yasağının samimi olmadığını ayrıntıladığım için değinmeyeceğim. sanırsam hepinizden çok sigara tüketenlerdenim. küçük bir değinme yapacağım; otomobili olan bir tüketicinin ekzoz gazından dolayı doğaya verdiği tahribatı önmelesi/gidermesi için yılda en az 40 ağaç dikmesi gerekmektedir. ağaç...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

mavimor

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.tekiner.org
Aslında suçlu diye bir kavram yok. Çok makro düşünmemek lazım bu konuda. Sonuçta realite var ve gerçekten böyle bir yasak mümkün değil. Son dönemde getirilen düzenlemeler sektörün içinde olan birisi olarak insanları ne kadar caydırdığının farkındayım.

Burada saygı devreye giriyor. Eskiden-çocukken biz- otobüslerde duman bulutu altında...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
haklısın Mustafa,

ve fakat gösterilen olgu çarpıtıldığı için karşı çıkıyorum; çifte sıtandarlara karşıyım.

mavimor

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.tekiner.org
Burada çalışanlardan ziyade yaklaşık 170 bin irili ufaklı bir bayi kitlesi uzayı ve bunların aileleri de işin içerisinde esasında. Sadece biz sektör çalışanları değil..

Caydırıcı olması konusunda ben hemen hemen bundan farksız davranmazdım ipler elimde olsaydı. İrlanda, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerdeki yasakları gördükten sonra bunlar...

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
umumikalem.blogspot.com
Sigarayı bir kenara bırakalım da şu mazoşistleri düşünelim biraz. Sigara kullananlara kendi iradesiyle filan kullanıyor gözüyle bakılıyor ama mazoşistlere hastalıklı ruh gibi bakılıyor. Ya hep ya hiç! Tam bir özgürlük elde etmeliyiz demek istiyorum ama galiba ben gene uykusuzum...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Cevap: Ynt: Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?

kesinlikle destekkliyorum.sadece sigarayla kalmamalı içkininde kullanım alanlarıyla ilgili ciddi sınırlamalar gelmeli ağır ağır giden bir şahinden fırlatılan bira şişesinden nefret ediyorum.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Sigara içen insanlarla aynı ortamı paylaşmak ne yazık ki içmeyene zulüm çünkü içmeyen insan için o kadar rahatsız edici ki, anlatamam.

İçmeyenler olarak açık havada yemek yeme gibi şansımız yok çünkü daha yemeğime başlamadan ya da bitmeden, sağdan soldan gelen dumanlar sebebi ile çoğu kez yemeği yarıda bırakıp, kalktığımı...

Son düzenleme:

ihaveanidea

Üye
Kayıtlı Üye
İnşallah sigara bırakma arefesinde biri olarak söylüyorum tamamen yasaklanmamalı.

Yasak,hukuktan doğar.Hukuk ise özgürlüklerden.

Özgürlük kural,yasaklarsa istisnadır.

Sigara içen birisi içerken olabildiğince izole edilebilir.

Fakat elinden sigarası alınamaz.

Sigarayla savaşılır fakat o savaşta öldürülemez.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bazı konularda yasaklama değil ama düzenleme getirilmesini çok doğru buluyorum. Sigara yasaklanmıyor ki sadece içmeyenlerin de hakları korunmaya çalışılıyor fakat boşa bir gayret çünkü her konuda olduğu gibi, bencilce bu kuralları yıkmaya çalışanlar var.

elbiss

Üye
Kayıtlı Üye
Sigarayı bugün bırakan biri olarak söylemem gerekirse dumansız hava sahası gerçekten oldukça önemli diyebilirim...Sigara içen sigaranın dumanının kötü kokusunu alamaz lakin içmeyen biri sigaranın dumanının kötü durumuna magruz kalabiliyor ve haliyle rahatsız oluyor insan parasıyla gelip temiz hava alabilmesi ve rahat ortamda oturmak istemesi...

telrunya

Üye
Kayıtlı Üye
Sigaranın insan özgürlüğü olduğunu tanım itibariyle mümkün görebilir miyiz?

Sigarayı bencilce tükettikleri sürece evet kesinlikle yasaklanmalıdır.
9 yıl sonra, sigara yasağını da zamları da desteklemiyorum.

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Sonuna kadar destekliyorum
Neden ?
İnsanlar kendilerini zehirledikleri gibi bir başkasını özellikle hiç içmeyeni zehirlemeye asla hakları yoktur..İnsan özgürlüklerini değil insan sağlığını düşündükleri için böyle bir karar alınmıştır

Dünyanın sağlığı insanların sağlıklı...

Leonardo18

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Olayın toplumsal boyutu da var. Ben çocukken Clint Eastwood filmlerinde tütün kullanan kovboylara filan özenmişimdir. O zamanlar uçakta bile sigara içiliyordu. O yüzden benim dönemimden bir insanın bu yasakları anlaması çok zor (yani bilinç altı düzeyde). Hatta Bruce Wİllis'in 5'inci Element filminde bu aktör %80'i filtre olan sigaraları içerek...