Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde bihter tarafından oluşturulan Sigara Yasağını Destekliyor musunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,114 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?
Konbuyu başlatan bihter
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

bihter

Felsefe.net
Yeni Üye
Zor bir geçiş dönemindeyiz.bazılarımız uygulamadan son derece memnunken bazılarımız da bunu insan
özgürlüklerine bir kısıtlama olarak görüyor.Bir de esnaf var tabi...
peki siz nasıl bakıyorsunuz böyle bir yasağa?

SyLvia

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: sigara yasağını destekliyormusunuz?

sigara kullanan biri olaraktan destekliyorum
kapalı alanların laşka görüntüsünden kurtulmuş olduk

bihter

Felsefe.net
Yeni Üye

peki sırf bu yüzden kapanan işyerleri için ne düşünüyorsun? bende kullanan biri olarak destekliyorum fakat
bu sebepten işini kaybeden insanları düşününce çelişkiye düşüyorum.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

sigaranın kişiye/içene ve çevresine zararları var buna itiraz eden de yok ancak neden yalnızca sigara yasağına bu denli önem veriyoruz da beyinleri sürekli parçalayan görsel kirlenmeyi yok etmek için günlerce kamu-oyu oluşturmaya çalışmayız. Neden sera gazlarına neden olan ve tüm dünyanın geleceğini tehlikeye sokan güzellik kokuları altında tüketime sunulan spreylere hayır kampanyası başlatmayız. Neden içme sularını önce kirleten bilmem altın çıkarılaması için tonlarca siyanür kullanılması ve diğer atıklar ile müdahale edilmesine ses çıkartmayız da damacana suları alırız; hiç itirazımız olmaz. Hiroşima ve Nagasaki birer örnektir yalnızca ve bilinmelidir ki 1945 den sonra ve bu güne kadar Pasifikten Asyaya, Avrupanın göbeğinden Latin amerikaya ve Uzak doğudan Orta doğuya kadar tüm dünya genelinde kullanılan biyolojik kimyasal düşük yoğunluklu silahların toplamı ve doğurduğu sonuçları Hiroşima ve Nagasaki yi çok çok katlamaktadır. Tüm bu vahşetler yanında Neden Hemen ve Şimdi Barış için kampanya başlatamayız da sigara yasağına takılırız?_ tüm bu nedenle zararlı olsa da her alanda isteyen sigara içmelidir/buna karşı gelecek kişinin her şeydsen önce yukarıda belirttiğim konularda karşı duruşunu kanıtlaması gerekecektir. böyle vir otorite ortaya çıkarsa işte o zaman sigara her alanda yasaklanmalı. sadece yasaklanmakla sorun çözülmez. sigaranın tüketiminin bilgisel olrak içselleştirilmesi ile soruna eğilmek gerekir.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

nejdet çok güzel bir yorum getirmişsin.. hislerime tercüman olduğun için teşekkür ederim..

Dumansız hava sahası sigarayı içmemekle sağlanmaz.. Bü ülkede tek bir sigara içilmese yine dumansız hava sahası sağlayamazsınız.. Hükümet geçen sene bilmem kaç tane daha termik santral yapılması için yasa geçirdi.. Orada ykaılan kömürler içilen sigaraların dumanından kat kat daha fazla.. Nejdetin de dediği gibi tonlarca sera gazını salmayı durdurmakla, çevresel dönüşümleri sağlamakla işe başlamalıyız.. Savaşın durdurulduğu bir dünya için çalışmalıyız..

Ayrıca sigara yasağının içeriğiyle ilgili yorum gerekliyse de tam anlamıyla bir saçmalık ve evet özgürlüğü kısıltamaktır..
Nasıl ki sigara içmeyenlerin o dumanı solumama hakkı varsa sigara içen insanların da soğukta bi tarafları donmadan kapalı mekan içinde sigara içme hakkı vardır.. Standart getirin havalandırmasına, ayırın içenle içmeyenlerin mekanını.. Bunları yapmaktansa toptn yasağa gitmek diktatörlüklerin ilk aşamalarıdır.. Ufaktan başlayan yasaklar sonrasında dediğim dediğe gelir, ki hükümetin diktatör tutumları her konuşmalarında her attıkları adımda kendini göstermekte..

mavimor

Kahin
Yeni Üye

Bir sigara firması çalışanı olarak duruma bende yorum getireyim:)

Öncelikle durumu bu hale getirenlerin 90'lı yıllara kadar şehirler arası otobüslerde minicik çocuklar uyurken bile sigarasını keyifle yakan siz değerli sigara içenlerin(kastım içenlere) olduğunu belirtmek isterim. Ve şirketlerde toplantı salonlarında gözlerim yaşarana kadar toplantın bitmesi için dua ederken yine aynı şekilde bir maç izlemek için kahvehaneye girdiğimizde dumandan televizyonu bile göremezken diye uzatableceğim sizlere sayısız örnek verebilirim.Sigara sektöründen 50 bin kişi ekmek yemesine rağmen, kendim de bir firmanın reklam sorumlusu olmama rağmen bu yasağı destekliyorum. Sonuçta bizler sigara içmeyenlere siz sigaraya başlayın anlayışına sahip değiliz. İçenlerin tercihlerini değiştirmeye çalışıyoruz. Fakat sigara içenler bazı temel insanı şeyleri bir an olsun bile düşünemiyor. Siz kıvranırken o keyif alabiliyor. Ne zaman ki insanımız bunu düzeltebilecek bir anlayışa sahip olur (ki ben bundan hiç ama hiç umutlu değilim) o zaman bazı kısmi yasakları anlamsız bulabilirim.

bihter

Felsefe.net
Yeni Üye

sana katılıyorum. bu konuyu bu şekilde tartışmak istemiştim.tabiki de tartışacağımız her konudan daha önemli
bir konu vardır.dumansız hava sahasını hava kirliliğini önlemek olarak algılamak gerekir bence. bunun anlamı sigara kullanmayanların bu etkiye maruz kalmayacakları alanlardır.aşırılaşmadığı sürece bu yasağı bende destekliyorum.

SyLvia

Felsefe.net
Yeni Üye

Konu sigara oldugu için başka materyalleri konuya alet etmeden sadece sigaranın içilme yasagı hakkında konusmak gerekirse
bir kuraldır bu
siyasetin kuralı
yasakları getiren toplumun kendisidir ve bu sözle işin içinden cıkar her siyasetçi
kapalı alanlarda yasaklı hale gelmesinden dolayı işyerlerini kaybedenler adına üzülüyorum demişsin bihter
Düşün en basından işyeri sahipleri birleşip böyle kural tabi görseydi,işyerlerini dolduramazlardı
ve ayrıca para gibi ceza yaptırımıda kesilemezdi
insanları durduran para ve yasadır bu konuda
insanlar(sigara içicileri) en basından kapalı ve toplu alanlarda sigara içilmemenin erdemine varmış olsaydı bugün bu yasalarda türemezdi
bilinçsiz içicilik derim buna
toplu alanlarda(her yastan her halden insanın yaşadığı alanlarda) sigara dumanının etkisi altında başkalarını maruz bırakmak,işyerinin kapatılması kadar yakmalı canını

bihter

Felsefe.net
Yeni Üye

toplu alanlarda sigara dumanına maruz kalan insanlar için hiç süphesiz bu yasayı doğru bulduğumu söyledim zeten.
Bunun için tartışmıyorum bile insanları istemedikleri bir etkiye maruz bırakmayı bende haklı görmüyorum. Ancak tüm işletmeciler çok bilinçli geleceği çok iyi görebilen insanlar değiller. bunu bu yasağı çıkaran insanlar da biliyor. o insanlara başka çıkış yolları bulmak adına biraz da olsa çaba gösterilmeliydi.sigarayı bırakmak adına gösterilen destek işletmelerin müşteri kaybetmemek için neler yapabilecekleri konusuda da gösterilebilirdi diye düşünüyorum.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ynt: Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?

Kapalı alanlarda içmeyenlerin,en az içenler kadar zehirlenmesi çok kötü ve büyük bi haksızlık.Bu işten para kazananların açısından (nargile cafeleri) bakınca çok saçma oluyor insan nargile cafeye temz hava almak için gelmezki çoğu gelen nargile içmek için gelir.Bu yasağı destekliyorum.Bu işten para kazananlar artık naparlar bilmiyorum.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Sigara içenlerle,içmeyenler elbette bu yasak karşısında birer taraf olarak destekleyecek yada karşı çıkacaktır ki,kendilerini direkt etkileyen konularda insanlar kolayca taraf olabiliyor yanıtlara bakınca.Ancak,nejdet arkadaşında bahsettiği gibi bir sigara dumanına verilen tepki keşke bir fabrika bacasındaki dumanada verilebilmiş olsaydı..O duman hepimizi ve gelecek nesilleri bile etkileyecektir..
Bende sigara içen birisi olarak bu yasağa 'kısmen' karşıyım ve birçok kişi bu yasanın değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Sigara içenlerin kapalı mekanlarda içmeyenlere zarar verdiği bir gerçektir ve sigara içenlere yasak getirmek ise özgürlüğüne engeldir.O halde sigara içilen mekanlar ayrılmalı ve herkez dilediği mekan tercihini yapmalıdır.Dolayısı ile mekan sahipleride bu uygulamada kendi tercihlerini yapabilirler,ve kar-zararlarından herkezin kendi tercihleri mesuldür.
Ben nargile içerken sigarada içmek istiyor isem buna hangi yasa engel olabilirki?Bu yasanın uygulamasının zamanla değişeceğini düşünüyorum.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Yahu arkadaşlar nerde varmış böyle bir yasak yapmayın yahu.. Evinizin balkonunda sigara içerklen üst kat komşusu rahatsız olursa sizi şikayet ediyor.. Eigara içmeyenlerin özgülüğünü elbette düşünelim.. Ama sigara içenlerin de özgürlüğünü düşünelim.. Ben sigara kullanmıyorum.. Uzun sayılabilecek bir zaman oldu bırakalı.. ama inanın bu yasakları gördükçe özgürlüğüme engel olamazsınız diyerek içmek istiyorum.. :)

Buna başka bir konuda da değinmiştim sanırım tekrar anlatmak istedim..
Nazi Almanyasının Hitler hükümetinin yeni dönemlerinde diktatörlük birden bire sert bir halde gelmiyor.. Önce deniliyor ki bugün şu yiyecek yemek yasak.. Ülke ekonomisi kötü.. Tabi ki herkes katılıyor.. Ne olacak bugün yemeseler onu.. Sonra ertesi gün bi tane daha yasaklanıyor, sonra bir tane daha.. Sonra sizin ne kadar su içececeğinizi ayırd ediyor.. En sonunda bir robot gibi evlerden çıkamaz duruma geliyorsunuz..

Bugün kapalı alanların tümünde, stadlarda, hatta evinizin balkonunda özgürce sigara içmeniz engellendi.. Yarın alkole kısıtlama getirilecek, sonra bu mekanlarda taşkınlık çıkıyor die alkol yasaklanacak bi çok yerde..

Yahu bırakın tümden kapatsınlar o zaman.. Arkadaşlar, bu iktidarın yolu bellidir, bu iktidarın çizgisi bellidir.. Yapılanlar insan sağlığını düşünmek olsaydı eğer yukarda da nejdet'in benim ve chimera'nın değindiği gibi sağlığa zarar verecek binlerce unsura öncelik tanınırdı..

Bireysel özgürlükleri de düşünerek ortak bir karar verilmeli.. Mekanlarda denetim sıkılaştırılmalı.. İçenlerle içmeyenler için ayrı yerler yapılmalı.. Bunu yapmak zorunuza mı gidiyor da hiçbiryerde olmayan bir dikta uyguluyorsunuz?

Sigara yasağının bu haline içmeyen birisi olarak kesinlikle karşı çıkıyorum..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

tüm yasaklar nedenleriyle birlikte bu yasak kadar ilgiyi hak etmiyor mu?

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Kesinlikle hak ediyor.. Tüm yasaklar hayatımızın içinde.. Fakat bir alışmışlık var.. Sigara yasağı da tüm diğerleri gibi alışılagelmiş bir durum halini alana kadar ilgi görecek sonra yok olup gidecek kanımca..

dionysos

Felsefe.net
Yeni Üye

1940'lar uçaklarla köylere halkı sigaraya alıştırmak için bedava sigara dağıtıldıktan sonra, 80 ihtilalinde, askerin kendini desteklenmesi için halkın temel gereksinimi durumuna gelmiş sigarayı üzerindeki "piyade er" resimli asker sigarasını balya balya bedava dağıtmasından sonra sigara yaasağı ilginç birgelişim doğrusu.

keif

Felsefe.net
Yeni Üye

Ciddi anlamda bir sigara tiryakisi/bağımlısı olarak bu yasağı kesinlikle destekliyorum.Unutmayalimki benim sigara içme özgürlüğüm kadar sigara içmeyen insanında sigara dumanından arınmış havayı soluma hakkı vardır.Ayrıca benim her istediğim yerde sigara içme özgürlüğüm diğer tarafın dumansız hava soluma özgürlüğünü kısıtladığı noktada benim özgürlüğüm sona ermiş demektir.Eee onlarınki de özgürlükte bizimki değilmi diyerekten tam tersini düşünüp kendi özgürlüğünüzün kısıtlandığınıda düşünebilirsiniz ama kendi isteğimizle kendi keyfimiz,damak tadımız için başka insanları rahatsız etme, zehirleme gibi bir lüksümüz yok.Bunu sigara içen bireyin kendi özgürlüğünün içine dahil etmek gibi yanılsamalara girmek ciddi anlamda özgürlük kavramınının dışına çıkartır.Unutmayalımki bu nikotin bağımlılığımızın diğer insanlara zarar vermeye başladığı nokta, bizim sigara içme özgürlüğünün sınırıdır.
Diğer taraftan bu yasanın daha esnetilmesini, benim gibi sigara tiryakilerinin kışın dona dona sigara içmek zorunda kalmamasını dilerdim ancak bunun için cafe, restarurant veya bunun gibi hizmet veren yerler kesinlikle uygun değil.Çünkü bize oralarda çalışanlar her nekadar ücretinin karşılığı olarak hizmet verselerde yine aynı şekilde bizim dumanımıza katlanmak zorunda değiller.
zaman içerisinde alışıp uyum sağlıyabileceğimiz bir yasa diye bakıyorum nacizane :)

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sigara içen birisi olarak bu yasağı desteklemen alışıla-gelmememiş davranış.Duyarlılığını kutluyorum.

Ciddi anlamda bir sigara tiryakisi/bağımlısı olarak bu yasağı kesinlikle destekliyorum.Unutmayalimki benim sigara içme özgürlüğüm kadar sigara içmeyen insanında sigara dumanından arınmış havayı soluma hakkı vardır.Ayrıca benim her istediğim yerde sigara içme özgürlüğüm diğer tarafın dumansız hava soluma özgürlüğünü kısıtladığı noktada benim özgürlüğüm sona ermiş demektir.Eee onlarınki de özgürlükte bizimki değilmi diyerekten tam tersini düşünüp kendi özgürlüğünüzün kısıtlandığınıda düşünebilirsiniz ama kendi isteğimizle kendi keyfimiz,damak tadımız için başka insanları rahatsız etme, zehirleme gibi bir lüksümüz yok.Bunu sigara içen bireyin kendi özgürlüğünün içine dahil etmek gibi yanılsamalara girmek ciddi anlamda özgürlük kavramınının dışına çıkartır.Unutmayalımki bu nikotin bağımlılığımızın diğer insanlara zarar vermeye başladığı nokta, bizim sigara içme özgürlüğünün sınırıdır.
Diğer taraftan bu yasanın daha esnetilmesini, benim gibi sigara tiryakilerinin kışın dona dona sigara içmek zorunda kalmamasını dilerdim ancak bunun için cafe, restarurant veya bunun gibi hizmet veren yerler kesinlikle uygun değil.Çünkü bize oralarda çalışanlar her nekadar ücretinin karşılığı olarak hizmet verselerde yine aynı şekilde bizim dumanımıza katlanmak zorunda değiller.
zaman içerisinde alışıp uyum sağlıyabileceğimiz bir yasa diye bakıyorum nacizane :)

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu yasak da aslında iki tarafıda düşünmek gerekir diye düşünüyorum, taraflar arasında bir uzlaşma ayarlanmalı bence, en azından tek başlarına karar vermektense halka sormalılar, çözümü halk bulmalı, çünkü halkın neredeyse yarısından fazlası siğara kullanıyor ve diğer yarısıda kullanmıyor deye düşünütsek karar halkın olmalı . Hükümetin bu katılaşan politikası halkın özgürlüklerini kısatlamamalı ve yine halkın bir kısmının da sağlığı ilede oynatmamalı diye düşünüyorum, tabi bu hükümetten istek niteliğinde bana soracak olursanız bazı yerlerde serbest olmalı veya iki bölüme ayrılarak hizmet verilmeli diye düşünüyorum.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
tam destek... her yasak toplumu ya da kişileri "özgün fikirler" oluşturması konusunda dürter...
çözümleri izlemek çok eğlenceli :D
neden "çalışmamak" yasaklanmaz onu anlamam... bu ülkede ilk yasaklanması gereken işsizliktir.
çalışan insan sigara ve içkiyi çok az tüketiyor bence, bazen de bırakabiliyor... hem denedim hem de gördüm çevremden...

hitman44

Felsefe.net
Yeni Üye
Sigara yasağı bir yere kadar mantıklı. Fakat bunun bir izninin olması gerekir bana kalırsa. yani kökten içilmeyecek bu sigara demek yanlış. Mesela şöyle olabilir ; Bir ücret veya vergi karşılığında izini alınır , izin alan mekanlar birer tabela asar girişe burda sigara içiliyor diye. isteyen girer istemeyen girmez.. Ama üstte arkadaşların da belirttiği gibi, keşke bunlar yazılı kanun yerine etiğin bir parçası olsa da hiç bir dayatmaya gerek kalmadan geçinip gidebilsek..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç