Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde bihter tarafından oluşturulan Sigara Yasağını Destekliyor musunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,102 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Sigara Yasağını Destekliyor musunuz?
Konbuyu başlatan bihter
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

mertnegal

Felsefe.net
Yeni Üye
Sigara yasağını destekliyorum.Kimi tiryakilere bu yasak ağır ve baskıcı gelebilir ancak önceden konulan yasakları kabullendiği gibi bu yasakta zamanla benimsenilecektir.(Otobüste sigara içmeme yasağının konulması gibi)

loralynn

Felsefe.net
Yeni Üye
Sigara kullanmıyorum ve yasağı maalesef destekliyorum. Yani bir yasağı desteklemiş olmak hoşuma gitmiyor aslında. Sonuçta bir dayatma, zorlama, irade dışı. Ancak insanların düşüncesizliği veya cahilliği bunu hakediyor. Yani böyle bir yasak olmamalı insanlar zaten kapalı alanlarda sigara içmemeli. Diğer insanlara bu havaya soluttuğu için utanmalı, bunu yanlış görmeli. Böyle bir hak nasıl olabilir? Diğer insanları zehirleme hakkı da nedir? Eğer kişi zehirlenmek istiyorsa bunda özgürdür. Ancak diğer insanları zehirleme özgürlüğü diye bir özgürlük söz konusu olamaz.

Politik açıdan bakarsak diğer arkadaşlara katılıyorum. Devletin bir diktasıdır, devamı için (alkol yasağı vs) toplumu hazırlama olasıdır. Ancak bu olasılık sigara içmeyi kapalı alanlarda serbest bırakmamalı. Yani maalesef bu bilinçsiz toplum böyle yasaklar olmadan nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Çok sigara içen toplumlara baktığımızda genelde eğitim konusunda yetersiz ve gelişmemiş toplumlar.

Kaynaklar: ,

Ayrıca bir yazıdan alıntı yapmak istiyorum:
"Söze bir sigara tekelinin şirket yöneticisinin cümleleri ile devam edelim. Şirket yöneticisine soruluyor: "Sigara üreten bir şirketin yönetici konumundasınız, peki siz sigara içiyor musunuz?" Cevap açık ve net: "Biz bu boku içmeyiz, sadece satarız.. Bunu içme hakkı ve özgürlüğünü gençlere, zencilere, aptal ve fakirlere bırakırız'!" Gerçekten doğru söylüyorlar. Çünkü gelişmekte olan ülkelerin tütün tüketimindeki payı 1976'da yüzde 41'ken, 2000'de bu oran yüzde 71'e çıkmıştır. 2025'te sigaraya bağlı ölümlerin yüzde 70'i gelişmekte olan ülkelerde olacaktır. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan hızlı nüfus artışı, tekellerin saldırgan reklam politikaları, yalan bilim üretimleri ve gelişmekte olan ülkelerdeki kontrol önlemlerinin yetersizliği bu ülkelerdeki tütün tüketimini önümüzdeki yıllarda daha da artıracak."

Hepsini okumak isterseniz:

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Desteklemiyorum çünkü eksik olanı desteklemem. Mümkünatı olsun, olmasın bence SİGARA yasaklanmalıdır. Benim fikrim bu...

Vicdan

Felsefe.net
Yeni Üye
Yani yasağın hiç bir türlüsünü hoş göremeyiz ki bunu da kabul edelim. İçeni de, içmeyeni de düşünmek lazım. Ayrıca bir sigara bu dünyaya bir egzoz dumanından daha az zarar veriyor, lütfen değerlendirme yaparken kişisel tercihlerimizin yanında diğer kimselerinde tutumlarına "saygı" gösterelim.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Yani yasağın hiç bir türlüsünü hoş göremeyiz ki bunu da kabul edelim. İçeni de, içmeyeni de düşünmek lazım. Ayrıca bir sigara bu dünyaya bir egzoz dumanından daha az zarar veriyor, lütfen değerlendirme yaparken kişisel tercihlerimizin yanında diğer kimselerinde tutumlarına "saygı" gösterelim.

Aslında haklısınız, çok bencil düşünüyoruz da biz ne yapalım. Yasaklar, yasaklar üzerimize üzerimize geliyor. Ya içki yasağına ne demeli +24 yaş sınırı geldi! Ama sorun değil, burası Türkiye buluruz çaresini (bulduk zaten)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Zor bir geçiş dönemindeyiz.bazılarımız uygulamadan son derece memnunken bazılarımız da bunu insan
özgürlüklerine bir kısıtlama olarak görüyor.Bir de esnaf var tabi...
peki siz nasıl bakıyorsunuz böyle bir yasağa?

Sigaranın insan özgürlüğü olduğunu tanım itibariyle mümkün görebilir miyiz?

Sigarayı bencilce tükettikleri sürece evet kesinlikle yasaklanmalıdır.

dreamer06

Felsefe.net
Yeni Üye
Bende bir sigara tiryakisi olarak yasağı desdekliyorum . Biz de biliyoruz zararlarını ,yanımızdakileri zehirlemek istemiyoruz. Türkiyede bu kadar sıklıkla tüketilen sigara için her kapalı alanda birde sigara içme alanı olabilir. Bir oda büyüklügünde mesala buda benim düşüncem daha bir çok çözüm yolları getirilebilir. Sadece yasağı koyarak bu işten sıyrılamayız. Yasak yerine çözüm yolları geliştirmeliyiz.

Kargaderili

Felsefe.net
Yeni Üye
Özgürlük çok geniş bir kavram, bir yasak özgürlüğü kısıtlamıyor da ona bir tanım getiriyor olabilir. Ben de bir sigara tiryakisi olarak bu yasağı destekliyorum. İnsanları boğmanın hiç anlamı yok. Diğer yandan, bir kafede rahat rahat sigara içememek de kötü.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ilginç şeyler de oluyor. ülkelerden biri -isim saklı kalsın- isimsiz sigara üretmek ve satmak istediğinde yer-yerinden oynuyor. sigara yasaklanmalı mıdır sorusuna yanıt ararken hemen şunu dile getirmekte yarar olduğu kanısındayım: tüm sigara fabrikalarını kapatmaya ne dersiniz?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
yasak koyarken samimi olmak gerek. sigarayı bırakmak daha kolaydır.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
beni istifaya zorluyorsun nejdet abi : )

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Yok kullanmıyorum. Sigara firmasında çalışıyorum

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
değil sevgili Mustafa, gerçek suç ve suçluyu arıyorum. insanlar sigara içmeden yaşayabilirler. ve senin gibi tüm emekçi/üreten insanlar üretime bir şekilde katılabilir ve istihdam edilebilirler/edilmelidirler. yasak koyarken tüm bunları hesaba katmak gerekmez mi?

sigara içiyorum. bırakmaya hazırım

Kargaderili

Felsefe.net
Yeni Üye
değil, gerçek suç ve suçluyu arıyorum. insanlar sigara içmeden yaşayabilirler. ve senin gibi tüm emekçi/üreten insanlar üretime bir şekilde katılabilir ve istihdam edilebilirler/edilmelidirler. yasak koyarken tüm bunları hesaba katmak gerekmez mi?

sigara içiyorum. bırakmaya hazırım

İki kez bırakmayı denedim, sigara bırakmak kolay dediniz ama... Benim için hiç öyle olmadı.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
anlıyorum. siz aktarmdan önce eklnen düşünceler olduğundan yazımı editledim. kusura bakmayın. amacım yanılgıya neden olmamaktı.

sigara yasağında samimiyet göremiyorum. bu nedenle bu yasağı irdelemek istiyorum.

Kargaderili

Felsefe.net
Yeni Üye
anlıyorum. siz aktarmdan önce eklnen düşünceler olduğundan yazımı editledim. kusura bakmayın. amacım yanılgıya neden olmamaktı.

sigara yasağında samimiyet göremiyorum. bu nedenle bu yasağı irdelemek istiyorum.

Biraz daha açar mısınız? Sigara yasağında mı, yoksa sigara yasağının sebeplerindeki samimiyet mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç