Şans mı ? Kader mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde etsonya tarafından oluşturulan Şans mı ? Kader mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,503 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Şans mı ? Kader mi ?
Konbuyu başlatan etsonya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kahin

sakal

Kahin
Yeni Üye
her aklına gelen sorunun cevabını kur'anda bulamazsın..ayetin tefsirini sana yapamam zaten yapılan tefsirlerde insanların kendi yorumları olduğundan pek sağlıklı olmaz..şunu inan anlamıyorum özgür irade denilince ne anlıyorsun..Allah yarattığı şeye seni yaratayım mı yaratmayım mı diye soracak..saçma..seni yaratmış ve dünyada var etmiş,bundan sonraki yaşantını tamamen senin özgür iradene bırakmış daha ne yapsın..elinden alınan hiç bir şey yok,bence sen elde edemediklerin için isyan ediyorsun..başına gelen her şeyin sebebi sensin..sence masal olan bizce gerçek masal dünyasında yaşayan sensin..uyan artık..

sakal

Kahin
Yeni Üye
Peki düşünelim bilinmeyi başarmış mı?

Tarih Tanrılar dolu.. hepsi Allahın diğer isimleri mi? Allah bilindi mi şimdi?

veya hep yanlış bildiler diye islamı gönderdi diyelim. dünyadaki müslüman sayısı kaç? bu kadar bilinme yeterli mi?

İslamıda açalım; kendi içinde Allah anlayışları çok değişik, hangisi bildi Allahı?

ve esas soru; Allahı bilmek mümkün mü? (bakınız islam teolojisi)

**

dip not: bilinmekten muradı öyle değildir böyledir felam fişman deyip bu yazdıklarıma bir cevapları vardır elbet,soru soran biri düşünürken hata yapmıştır kesin,onlar ise hakikati bilir ve doğru düşünürler...

Allah'ın varlığı zaten biliniyor cevabı olmayan soru şu acaba öldükten sonra onu görebilecek miyiz..

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ünlü bir üşünür de '' Dondum lan bu ne soğuk'' demiş.

Çorum'a kar yağıyor ayazini soğuğunu istanbul çekiyor. Hayır yani, karla oynayan biz, kardan adam yapan biz soğuğu çeken siz hıh.! Hak mi bu? Hukuk mu bu? Hukuk devletinde yaşıyoruz! Nerde bu hukuk? Ayıptır, günahtır. Nerde adalet nerdeee yeeaa!! :(( yalniz nasıl sinirlendim belli değil.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Çorum'a kar yağıyor ayazini soğuğunu istanbul çekiyor. Hayır yani, karla oynayan biz, kardan adam yapan biz soğuğu çeken siz hıh.! Hak mi bu? Hukuk mu bu? Hukuk devletinde yaşıyoruz! Nerde bu hukuk? Ayıptır, günahtır. Nerde adalet nerdeee yeeaa!! :(( yalniz nasıl sinirlendim belli değil.

Değerli meslektaşım Mevlana'nın da dediği gibi hayırlısı olsun.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Allah'ın varlığı zaten biliniyor cevabı olmayan soru şu acaba öldükten sonra onu görebilecek miyiz..

kim biliyor?

Cennette göreceksin hemde gökyüzünde ki aya bakar gibi kimse kimsenin görüşüne engel olamadan..(böle bir hadis hatırlıyorum)

kahin

Kahin
Yeni Üye
sakal beni anlamıyorsun :) ben senin allahın beni yarattıktan sonra bana seçim hakkı vermemiş diyorum,sadece bana değil sanada vermemiş diyorum ve ispatlıyorum..
ben teizme göre ruhsam zaten yaratılmışım demektir, işte o aşamada ben özgür iredemin
elimden alındığını sana ispatlıyorum, ama sen anlamıyorsun, :)
senin allahın ben ruhken bilincim yerinde olduğu için sormalı ama sormadan yaratmış bana et ve kemik giydirmiş,, bu ispatı göremiyormusun? ve ben bilncim yerinde olsaydı hayır derdim.
çünkü yaratılmak bana anlamsız geliyor, :)
daha nasıl? ispatlıyayım sizi sizin mantığınzla çürütüyorum daha nasıl? çürütüm tek yol bu. :)

burdan çıkarıcagımız sonuç: ruh yok olsaydı ben şu an burda olmazdım, iannın çogu insan özelliklede atheistler deistler ve agnostıkler şu an burda olmazdık..işte hikayenın gerçek sonu..

Son düzenleme:

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Değerli meslektaşım Mevlana'nın da dediği gibi hayırlısı olsun.

Mevlana bu sözü ilk kez nirvana, come as you are şarkısında kullanmıştir. daha sonra milli bir söz haline getirilmis 90'lar da.

Nietsche abi, Mevlana'nin bu sözlerinden cok etkilenmis. ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol demis.

kahin

Kahin
Yeni Üye
allahın 124.000 ismi var hepside arapça ne yapıcak sizin allahınız teolojık ve ontolojık olarak kariyermi??yapıcak bu kadar isim koymuş kendisine..... :D :D :D

sizin bu allahınız nedense arapları çok seviyor, bir arap aşkıdır gidiyor 1400 yıldır. diğer ırkları düşünen yok sadece araplar yaşıyor sizin allahınıza göre ve kurana göre diğer ırklardan bir haber bu islam baksanıza kuranda diğer ırklara kafir :D gözüyle bakılıyor
halbukı o kafirlerede sizin allahınız bir zamanlar tevratı ve incili indirmemişmiydi?
bu nasıl? allahki kendi kendini inkar ediyor ve kendi yarattıgı diğer dinlere kafir diyebiliyor. garip değilmi? :D

Son düzenleme:

esekherif

Filozof
Yeni Üye
allahın 124.000 ismi var hepside arapça ne yapıcak sizin allahınız teolojık ve ontolojık olarak kariyermi??yapıcak bu kadar isim koymuş kendisine..... :D :D :D

sizin bu allahınız nedense arapları çok seviyor, bir arap aşkıdır gidiyor 1400 yıldır. diğer ırkları düşünen yok sadece araplar yaşıyor sizin allahınıza göre ve kurana göre diğer ırklardan bir haber bu islam baksanıza kuranda diğer ırklara kafir :D gözüyle bakılıyor
halbukı o kafirlerede sizin allahınız bir zamanlar tevratı ve incili indirmemişmiydi?
bu nasıl? allahki kendi kendini inkar ediyor ve kendi yarattıgı diğer dinlere kafir diyebiliyor. garip değilmi? :D

Birinin size bütün bu olup bitenlerini anlatıp sonra üstünüze kireç döküp kapatması gerekiyor. Ben anlatamam ama iyi kürek sallarım.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Birinin size bütün bu olup bitenlerini anlatıp sonra üstünüze kireç döküp kapatması gerekiyor. Ben anlatamam ama iyi kürek sallarım.

sidiğinizi nasıl? alırsınız soğuk veya sıcak :D ılıkmı? olsun tamam hemmeennnn geliyor afiyet olsun... susayınca susuzlugunu gider deve sidiği iç kendine gel... reklamları izlediniz.
şimdide sırada savaş filmi var kafirlerın kellesi nenemın teranesi başlıklı lütfen butona basınız .. :D

Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine’ye gelerek Müslüman oldular. Medine’nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve idrarını içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.” (Buhari Tıp5/1, Hanbel, 3/107,163).

Son düzenleme:

esekherif

Filozof
Yeni Üye
sidiğinizi nasıl? alırsınız soğuk veya sıcak :D ılıkmı? olsun tamam hemmeennnn geliyor afiyet olsun... susayınca susuzlugunu gider deve sidiği iç kendine gel... reklamları izlediniz.
şimdide sırada savaş filmi var kafirlerın kellesi nenemın teranesi başlıklı lütfen butona basınız .. :D

Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine’ye gelerek Müslüman oldular. Medine’nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve idrarını içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.” (Buhari Tıp5/1, Hanbel, 3/107,163).

Camus'nun dediği gibi 'insan bilmediği şeyler hakkında daima abartılı fikirlere kapılır.'

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Rahmetli anneannem ev baklavasının eskiden kaderi kuvvetlendirmek için kullanıldığını söylerdi.

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=4933]esekherif[/MENTION] amin. :D

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç