Şans mı ? Kader mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde etsonya tarafından oluşturulan Şans mı ? Kader mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,498 kez görüntülenmiş, 52 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Şans mı ? Kader mi ?
Konbuyu başlatan etsonya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kahin

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, ilk yazımla sizlere bazı insanların zor soru dediğin bir soruyu cevaplamak istiyorum. Düşüncelerime eleştirilerinizi bekliyorum.

Basit bir örnek düşünelim. Sınıfınız da ve ya iş yerinizde basit bir çekiliş yapılıyor. Sizin istediğiniz ” O” kız. Bilirsiniz onu, hani hoşunuza giden. Neyse çekilişte onu istiyorsunuz ve sıra sizde çektiniz …O geldi. Çok şanslı olduğunuzu düşündünüz ve ya kader dediniz.

Gelmediğini düşünün bir de yine aynı tepkiyi vermez misiniz ? Şans ve ya kader dersiniz.

İlk şu soruyu kendime sorduğumda hep bir fark aradım şans ve kader arasında. Sizde bulmaya çalışmışsınızdır. Ya yoksa hiç düşündünüz mü ?

Sonuç ne olursa olsun sonuçlara vereceğimiz tepki hep aynı ya şans ya kader. Çünkü kader ve şans aynı anlamı ifade ederler.İnsanoğlu olumlu sonuçlara hep şans demiştir. Olumsuzlara ise kader derdi.

Aslında yapılan sadece fazla kelime harcamaktı.

Zor soruların hep basit bir cevabı vardır, biz istemesek bile aslında her şey basittir.

Yorumlarınızı Bekliyorum.

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Yazdıklarını Okudum. ve Düşüncelerin için Teşekkür Ederim. Kayanın düşmesini fizik yasalarının yani düşmesi için gerekli durumların meydana gelmesinden dolayı ki bunun rastlantılı olduğunu söyliyorsun.

Fizik yasalarına göre o kayanın zorunlu düşmesi gerek, düşmemesi durumuna yinede rastlantıdan doğan şans mı dersin ?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yazdıklarını Okudum. ve Düşüncelerin için Teşekkür Ederim. Kayanın düşmesini fizik yasalarının yani düşmesi için gerekli durumların meydana gelmesinden dolayı ki bunun rastlantılı olduğunu söyliyorsun.

Fizik yasalarına göre o kayanın zorunlu düşmesi gerek, düşmemesi durumuna yinede rastlantıdan doğan şans mı dersin ?

Kayanın düşmesi yorumu bana ait değil birazdahaderinmavi yazmış o cümleyi fakat fizik yasalarına göre düşmesi gereken kayanın düşmemesi nasıl mümkün olabilir ki? Düşer ve yara almazsan şansdan bahsedebiliriz ya da düştüğü an o kayanın altında olmaz isen fakat kayanın fizik yasalarına göre düşmemesi nasıl mümkün olabilir ki şahsen anlamadım? Mucizevi bir durum olur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Mesela Amerikan Elçiliği'ndeki patlamada yaralanan gazetecinin kaderinde varmış orada bulunmak fakat ölmemiş olması iyi şans aynı zamanda orada bulunması kötü şanstır.

Kader ve şans aynı kavramlar değildir. Kader elimizde olmayan durumlardır fakat olayın sonucuna göre, o olaya yüklediğimiz anlamlar ise kötü ya da iyi şans olarak ifade edilebilir. Şans, bakış açımıza göre değişir fakat kader değişmez.

O kızın sana denk gelmesi kaderin fakat bu olayın sonucunda ortaya çıkan durum şansındır.

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Kayanın düşmesi yorumu bana ait değil birazdahaderinmavi yazmış o cümleyi fakat fizik yasalarına göre düşmesi gereken kayanın düşmemesi nasıl mümkün olabilir ki? Düşer ve yara almazsan şansdan bahsedebiliriz ya da düştüğü an o kayanın altında olmaz isen fakat kayanın fizik yasalarına göre düşmemesi nasıl mümkün olabilir ki şahsen anlamadım? Mucizevi bir durum olur.

Metafizik olayını nasıl açıklıyorsun peki ?

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Kaderde Şans Gibi bakış açımıza göre değişmez mi kaderimiz de kötü olduysa bu kötü kaderdir. İyi Olduysada iyi kader Hatta mükemmel Kader :)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, ilk yazımla sizlere bazı insanların zor soru dediğin bir soruyu cevaplamak istiyorum. Düşüncelerime eleştirilerinizi bekliyorum.

Basit bir örnek düşünelim. Sınıfınız da ve ya iş yerinizde basit bir çekiliş yapılıyor. Sizin istediğiniz ” O” kız. Bilirsiniz onu, hani hoşunuza giden. Neyse çekilişte onu istiyorsunuz ve sıra sizde çektiniz …O geldi. Çok şanslı olduğunuzu düşündünüz ve ya kader dediniz.

Gelmediğini düşünün bir de yine aynı tepkiyi vermez misiniz ? Şans ve ya kader dersiniz.

İlk şu soruyu kendime sorduğumda hep bir fark aradım şans ve kader arasında. Sizde bulmaya çalışmışsınızdır. Ya yoksa hiç düşündünüz mü ?

Sonuç ne olursa olsun sonuçlara vereceğimiz tepki hep aynı ya şans ya kader. Çünkü kader ve şans aynı anlamı ifade ederler.İnsanoğlu olumlu sonuçlara hep şans demiştir. Olumsuzlara ise kader derdi.

Aslında yapılan sadece fazla kelime harcamaktı.

Zor soruların hep basit bir cevabı vardır, biz istemesek bile aslında her şey basittir.

Yorumlarınızı Bekliyorum.

Eger benim lisedeki "O" kiz, bana yilbasi cekilisinde ciksaydi, buna sans derdim.

Ama eger benim lisedeki "O" kiz, bana o lise+ortaokulda okudugum 8 sene boyunca 8 kere arka arkaya her yilbasi cekilisinde ciksaydi, buna kader der, lise biter bitmez kendisine evlenme teklif ederdim.

Yani sansiniz iyiyse, yinede bedbaht olmas sansiniz var. Ama kaderiniz iyiyse, mutlu olmak zaten sizin kaderinizdir.

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Eger benim lisedeki "O" kiz, bana yilbasi cekilisinde ciksaydi, buna sans derdim.

Ama eger benim lisedeki "O" kiz, bana o lise+ortaokulda okudugum 8 sene boyunca 8 kere arka arkaya her yilbasi cekilisinde ciksaydi, buna kader der, lise biter bitmez kendisine evlenme teklif ederdim.

Yani sansiniz iyiyse, yinede bedbaht olmas sansiniz var. Ama kaderiniz iyiyse, mutlu olmak zaten sizin kaderinizdir.

8 sene boyunca hiç çıkmasaydı ''O''kız şanszılık derdınız ya kaderımızde yokda dıyebılırsınız...

Gerçekten Kader insanin elin demi sorusu sormamak elde değil?

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
8 sene boyunca hiç çıkmasaydı ''O''kız şanszılık derdınız ya kaderımızde yokda dıyebılırsınız...

Gerçekten Kader insanin elin demi sorusu sormamak elde değil?

Iste bu soruyu sordugunuz surece hayat gercekten ilginctir. :)

Kaderiniz bu soruyu hep sorabilmenizi saglar umuyorum...

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Iste bu soruyu sordugunuz surece hayat gercekten ilginctir. :)

Kaderiniz bu soruyu hep sorabilmenizi saglar umuyorum...

Şeref Verdiniz ufkunuzla teşekkürler :)

kaderimde artık bu soruyu sormak istemiyorum :) kaderim elimde ama tümüyle olduğunu sanmıyorum. :) asıl ilginç olanda bu hep sorumlu oldugum bırı var :)

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bugün çok güldük, çok eğlendik… Kader işte. diyeni gördün mü sen hiç? Prensesin uykusu. Film replik.

En büyük teselli kaderdir. (anonim)

Genelde ; şans yokluğunda anılır ,kaderse acılarda..

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Bugün çok güldük, çok eğlendik… Kader işte. diyeni gördün mü sen hiç? Prensesin uykusu. Film replik.

En büyük teselli kaderdir. (anonim)

Genelde ; şans yokluğunda anılır ,kaderse acılarda..

Kaderimde bugün gülmekte varmış diyeni gördüm. Gerçek Hayat. Ahmet Abi :)

Sahte filozof

Yeni üye
Yeni Üye
Kader insanlar;n genelde kendi aptallilklaridir. Kader yok kim isterse tartisa bilirim

istanbul

Üye
Yeni Üye
Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi,49)

Onların işlemiş oldukları herşey kitaplarda (yazılı)dır. (Kamer Suresi, 52)

Küçük büyük herşey satır satır (yazılı)dır. (Kamer Suresi, 53)

De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiç bir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler. (Yunus Suresi, 49)

Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)

"Hani kız kardeşin gezinip; "Onu(n bakımını) üstlenecek birini size haber vereyim mi?" demekteydi. Böylece, seni annene geri çevirmiş olduk ki, gözü aydın olsun ve hüzne kapılmasın. Sen bir insan öldürmüştün de, biz seni tasadan kurtarmış ve seni 'esaslı bir denemeden geçirip-denemiştik.' Medyen halkı arasında da yıllarca kalmıştın, sonra bir kader üzerine (buraya) geldin ey Musa." (Taha Suresi, 40)

Allah'ın izni olmaksızın hiç bir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır. Kim dünyanın yararını (sevabını) isterse ona ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz. (Al-i İmran Suresi, 145)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Allah’ın, yaratılanlar ile ilgili hükmü kaza, zamanı ise kaderdir. Yani dünyaya hangi amaç ile geleceksen bu yaşama uygun hayat planını hazırlar ve gelirsin fakat olayların şeklini ve zamanını asla bilmezsin. Hayat planına uygun bir yaşam akışına dahil olur beraberinde seçimlerini kendin yaparsın. Seçimlerin doğrultusunda da yaşayacaklarının zamanı kaderdir. Zamanı geldiğinde her ne şekilde olursa olsun kader mutlaka gerçekleşir.Zamanı ancak hüküm belirler. Hüküm yetkisi de ancak Hakk’a ve İlahi isimlerine aittir.

Ruhsal boyutta yani dünyaya gelmeden önce yaptığımız seçimler dünya yaşamına kader olarak yansır.

Yiğidim kadere az bahane bul. Nasıl oluyor da suçunu başkalarına yükletiyorsun?
Zeyd kana girsin cezasını başkası çeksin. Biri şarap içsin Ahmet Dayak yesin. Bu olur mu hiç?
Kendi etrafında dolan, kendi suçunu gör. Hareketi güneşten bil, gölgeden bilme.

Mesnevi c.VI.413

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi,49)

Onların işlemiş oldukları herşey kitaplarda (yazılı)dır. (Kamer Suresi, 52)

Küçük büyük herşey satır satır (yazılı)dır. (Kamer Suresi, 53)

De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiç bir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler. (Yunus Suresi, 49)

Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)

"Hani kız kardeşin gezinip; "Onu(n bakımını) üstlenecek birini size haber vereyim mi?" demekteydi. Böylece, seni annene geri çevirmiş olduk ki, gözü aydın olsun ve hüzne kapılmasın. Sen bir insan öldürmüştün de, biz seni tasadan kurtarmış ve seni 'esaslı bir denemeden geçirip-denemiştik.' Medyen halkı arasında da yıllarca kalmıştın, sonra bir kader üzerine (buraya) geldin ey Musa." (Taha Suresi, 40)

Allah'ın izni olmaksızın hiç bir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır. Kim dünyanın yararını (sevabını) isterse ona ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz. (Al-i İmran Suresi, 145)

Yani Şans Kaderin Getirdiği İyi Olaylar, Şanssızlık tam tersi.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Başımıza gelen/yaşadığımız/içinde bulunduğumuz -gerçekliğin tümünün ne?- olduğunu zihnimizde değerlendirirken genelde (ve mecburen) bunu akla indirgeriz (rasyonalizm)ve böyle değerlendirmeye çalışırız. ancak -gerçekliğin tümünü- tek bir düşünce sistemi (rasyonalizm) içinde değerlendirmeye çalışmak gerçekliği tek düşünce sistemi içine sıkıştırmak demektir.

Gerçeklik ise hiçbir düşünce sistemi içine sıkıştırılamayacak kadar geniştir.

dolayısı ile sonsuz seçenekler sarmalı içinde zihinsel olarak bir döngü içine düşüyoruz. bu döngüden çıkabilmenin tek yolu (sonsuza gidemeyeceğimize göre) kısa devre yaparak bir yoruma ulaşmak. şans ,kader, rasgelelik ,olasılık vb

Kimse -rasyonel- olarak veya herhangi bir metodoloji ile kader kavramı içiden çıkamaz iddasındayım :)

ayrıca Sahte filozof ne diyecek merak ettim.

etsonya

Felsefe.net
Yeni Üye
Haklısınız Kaderin Gerçekliğini bulmak imkânsız gibi görünuyor. böyle bir gerçekliği yaşamak ve her anın böyle bir gerçeklikten doğarak gelmesi çok şaşırtıcı değil mi? bu gerçekliğini yaşıyoruz. ve ona anlamlar yüklüyoruz. şans olasılık kader rasgetgele tesadüf....

Dediğiniz gibi tek bir düşünce içine düşersem imkânsızlık içinede kaybolurum...

Ya her şey Gerçekten basitse ? Diye Soruyorum sürekli her konuda kendime ki basitliğine inanmaya bile başladım. yazıldı ve yaşıyoruz....

Bende Çok Merak ediyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç