Ruh Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde R Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde mahsun tarafından oluşturulan Ruh Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,789 kez görüntülenmiş, 87 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı R Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Ruh Nedir?
Konbuyu başlatan mahsun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpi

Gezgin

Felsefe.net
Yeni Üye
Gerçek bizizdir. Cesedimiz bu dünyaya açılan bir kapıdır sadece. Tahminim cesetten ayrıldığımızdada bilincimiz devam edecek farklı bir boyutta.

trustno1

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence konuya Ruh var mıdır? diye girilmesi gerekiyordu. Çünkü ruhun varlığını kabul eden biri Allah'ın varlığınıda kabul etmiş oluyor. Bunlar birbirleriyle ilişkili kavramlar. Dinde ölümden sonra yaşamın olacağı söyleniyor ve bu yaşamıda ruhlar aracılığıyla yada ruh olarak (neyse artık) yaşayacakmışız. Şimdi hem evrim teorisine inanıpta hemde ruh vardır diyen birisi komik bir duruma düşer. Yani bir bakıma ruh kavramı dinle birlikte ortaya çıktı. Şimdi ruhu dinden ayırıp tamamen ayrı bir konu gibi tartışmak yanlış olur.

hthy

Felsefe.net
Yeni Üye
ruh bence insanın yazılımı nasıl bilgisayar yazılım programı olmadan çalışmıyor insanda ruhu olmdan yaşayamıyor.ölü bir insanın ölmeden önceki kilosu ile öldükten sonraki kilosu arasında hiç bir fark yok peki o zaman ne oluyorda yürüyen konuşangülen insan hareketsiz tepkisiz kalıp çürümeye başlıyor ruha inanmayanlar bu durumu nasıl açıklıyor acaba??

gungoryus

Felsefe.net
Yeni Üye
şarkıların bile ruhu var insanın neden olmasın...

gungoryus

Felsefe.net
Yeni Üye
ihtimaller yoktur kanıtlar vardır...sanı insanı yanıltır tahmin yönlendirir merak (uyandırır)....

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Ruh bana göre beynin duyguları kontrol eden kısımların toplamıdır. Öyle filmlerdeki gibi ya da anlatılanlar gibi bedenle bütünleşmiş, öldükten sonra çıkan şeffaf bir şey değildir. Ruh, insanın duygusal tarafıdır kısaca söylemek gerekirse.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ışık ve renk. ışık olmadan renk ifadesizdir.
kaynağından renkli gelen ışık ise daha bir başkadır. aydınlattığı her şeye kendinden bir suret verir. ve bu kaçınılmazdır.

bypiso

Felsefe.net
Yeni Üye
Ruh ile ilgili daha fazla bilgi isteyenler Azrail'e sorsunlar ;)

Zihinsel engelli bir insan düşünün. Öyle bir insan ki ne doğru düzgün konuşabiliyor ne de davranışlarını tam olarak kontrol edebiliyor. Ama bağırsanız ya da dövmeye kalksanız ağlamaya başlar. Okşayıp sevseniz, gülüp konuşsanız gülmeye başlar. Hatta güzel bir kız görse aşık da olur. İŞTE RUH BUDUR!

Bedenlerimiz bizlere yalnızca bu dünyaya ayak uydurmamız için verilen emanetlerimizdir. Fiziksel anlamda oluşacak bir sorun, dünyamızı etkiler. Ama ruhumuz hala sağlamdır. Hatta şöyle bir örnek vermek çok yerinde olur. Fiziksel anlamda kolunu ya da ayağını kaybeden insanlar, bu organlarını bir süre için sanki yerlerindeymiş gibi hissettiklerini söylerler. Bu psikolojik bir yanılsamadan çok, insanın yaydığı enerjinin (auranın) kaybolmamasından kaynaklanmaktadır.

Klasik müzik dinleyen insanlara, sössüz bir şarkıdan ne anladıklarını sorun. Verecekleri yanıt: "Söz olsa hiçbir şey anlamazdım." olacaktır. Çünkü müziği dinleyen de ruhumuzdur. (Tabi bugünkü Türk pop ve rock müziğinin genel anlamda ruha mı bedene mi hitap ettiği tartışılır!)

Eğer ahiret inancınız varsa kendinize şunu da sorabilirsiniz: "Ben ölünce beynim de ölecek. Bir beynim olmayacak. O kadar anı nereye gidecek? Sual sorulunca yaptıklarımı hatırlamam gerek. Ama nasıl?" İşte ruhun bir diğer özelliği... Yoksa gri bir et parçası nasıl görüp algılayabilir ki? Hatıra dediğimiz şeyler "hafıza kaybı" durumunda gerçekten siliniyor mu sizce? Hafızasını kaybettikten sonra geri kazanan bir çok insan var. Önceleri yok dediğimiz bu anılar da nerden çıktı değil mi?

Ayrıca ruh dediğimiz şey büyük ihtimal 360 derece bir bakış açısına da sahip saf bir enerji. Dünyadayken bir çift göze sahibiz ki onlar, yüzümüzün önünde. Arkamızı göremiyoruz. Ruhta ise böyle bir durum büyük ihtimalle söz konusu değil.

Bir de ruhun saflığı konusu var. İslam inanışına göre ruh, kendi başına günah işlemez. Onu kirleten nefistir, onun arzularına uymasıdır. Bu nedenle ruhlar cennette nefisten arınacak, insanlar isteseler de kötülük düşünemeyeceklerdir. (Adem ile Havva cennetteyken, nefisleri vardı. İnsanoğlu bu özelliği bakımından sınanmak için dünyaya gönderildi.) Hani sorarlar ya cennette sex olacak mı, eşcinsellik var mı gibi bilinçsiz sorular... Sanırım hepsine cevap vermiş oldum işte :)

Bir de "Ruhsal Zeka" kavramı var tabi. Sözel ve sayısal zekanın ötesinde, insanın ruhsal yetenekleriyle ilgilidir. Evreni kozmik bir bilinçle algılayabilme becerisidir. Bu isimde bir kitabı da var ama felsefeden çok ilahiyat diliyle yazıldığı için öznelliğe kaçmış... İnaçlı biri olduğum halde okurken çok sıkıldım :(

bypiso

Felsefe.net
Yeni Üye
ihtimaller yoktur kanıtlar vardır...sanı insanı yanıltır tahmin yönlendirir merak (uyandırır)....

Kanıtla hiç bir şeyi kanıtlayamazsınız çünkü sizin kanıtınızı yarın gelir başkaları başka kanıtlarla çürütür. Ruhun da içerisinde bulunan din noktasında ihtiyaç, kanıttan çok inançtır. İnanan insan için vardır, inanmayan için yoktur. Tartışması da komiktir : )
Ateistlerin de en nefret ettiğim özellikleri budur. Herşeye göz yumup, inanmadıkları şeye inanmak için sürekli kanıtlar gösterirler. Tekrar söyleyeyim. Din kanıt işi değil, inanç işidir. Evrende ateistte de mümine de yetecek kadar kanıt vardır. Hiç kimse de körü körüne inanacak kadar cahil değildir.

Ben diyorum ki adama evren de muazzam bir düzen var, bu eller bu ayaklar... Adam diyor ki bana ne düzeni savaş var, kaos var... Kendince haklı tabi... Ama kendince, bence değil... İnanç meselesidir, tartışılmaz!

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Ruh nedir, diye soracaksan önce verilmiş tanımlara bakmalı tatmin olmazsak kendimizle çelişmeyen bir tanımlama yapmalıyız. Ruha öncelikle yaşam olarak bakalım. Ruh canlılığı sağlıyorsa, canlılığın tanımına bakalım. Kalp durunca ve dolaşım olmayınca ölü kabul ediliyoruz, bu dolaşımı kim kontrol ediyor? Beyin, kontrol ediyor. Beynin işlevini yapamaması ise beyin ölümü olarak adlandırılır. Bu tanımlara göre beyin ruhtur. Öyle midir? Kısacası ruh beyinde saklanan küçücük bir sıvı mıdır ki buharlaşınca ölüyoruz. Ruh kimliktir, bizi biz yapandır. Kolum yoksa ben varım, bacaklarım kollarım yoksa yine varım, boynumdan aşağısı felç, kör, sağır, dilsiz olsaydım yine varım. Ruh beyin olmayabilir ama ruh zihindir.

gökyeleli

Felsefe.net
Yeni Üye
ruh yoktur, daha doğrusu bir cnc tezgahının ruhu varsa bizimde var diyebiliriz

MrGedek

Felsefe.net
Yeni Üye
ruh - şahsen bir safsata.bir din tarihi uzmanı yada medeniyetler tarihi konusunda ilgisi olan bir kişi bence bu konunun insanlar tarafından lügata nasıl sokulduğuna bir cevap vermesi - verdiyse bilgisi olan söylerse sevinirim :) - lazım.
din kılavuzlarının - tedarik ve yaratıcılarının kendi takipçilerini aldatmak için kurguladığı o büyük senaryolarda ki baş kahramanlardan biri bence ruh.bu dünya ile diğeri arasında başka nasıl bağlantı olacaktı ki o olmasa.insanın süper egosunu tatmin edebilmiştir ruh mutlak ölümsüzlük bahşetmiştir - şu kıymetli varlığımız ruh olmasa aksine yok olup gidecekti.ah o arzular...

behnan

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir bardağa konulan sudur bazen ruh,bir gitarın son bestesi,bir şiirin dörtlüğü,bazen acı çekmektir ruh.bazen bir son öpücük,bir çocuğun ağlaması ,bir ressamın tuvali
ruh sensin dostum. seni sen yapan..

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
ruh - şahsen bir safsata.bir din tarihi uzmanı yada medeniyetler tarihi konusunda ilgisi olan bir kişi bence bu konunun insanlar tarafından lügata nasıl sokulduğuna bir cevap vermesi - verdiyse bilgisi olan söylerse sevinirim :) - lazım.
din kılavuzlarının - tedarik ve yaratıcılarının kendi takipçilerini aldatmak için kurguladığı o büyük senaryolarda ki baş kahramanlardan biri bence ruh.bu dünya ile diğeri arasında başka nasıl bağlantı olacaktı ki o olmasa.insanın süper egosunu tatmin edebilmiştir ruh mutlak ölümsüzlük bahşetmiştir - şu kıymetli varlığımız ruh olmasa aksine yok olup gidecekti.ah o arzular...

güldürdüğün için tesekkürü borc bildim gerci bu tesekkur pek bi ruhsuz oldu ama idare edersiniz di mi????

ayşenur

Üye
Yeni Üye
Bir bardağa konulan sudur bazen ruh,bir gitarın son bestesi,bir şiirin dörtlüğü,bazen acı çekmektir ruh.bazen bir son öpücük,bir çocuğun ağlaması ,bir ressamın tuvali
ruh sensin dostum. seni sen yapan..

yorumun çok hoştu, teşekkürler bu paylaşım için

ben de kendimce bir yorum yapmak istiorum:

ruh,
güneşli bir yaz gününün ısrarla otobüsün camına yansıyıp gözümü alması içime bir şarkı düşürmesidir belki...

ruh,
kapkaranlığı birkaç yıldızın ısırdığı bir gecede, upuzun bir kalabalığın ardında, sadece kendi anlamını kendinin bildiği ve kimseye belli etmediği bir sesle aşkını haykırmaktır belki...

ruh,
sıkıcı griye yüz tutmuş bir öğleden sonrasının ikindiye vuran yalnızlığında hüznü besteleyen bir şarkıda huzur bulmaktır belki...

ruh, hep var olmaya and içmiş bir aşkın güzel hüznünde yol almaktır belki...

ruh, silineceğini bile bile kar'a yazı yazmaktır

ruh ölümü anlamaktır birazcık

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
ruh, müziği algılayan mucizevi yanımızdır.o olmasaydı dismember dinleyemezdim.o halde ruh vardır.

MewluX

Felsefe.net
Yeni Üye
Ruh : Bizi cansız nesnelerden ayıran TEK CANLI YANIMIZ.
Ruh : Hayatımıza anlam katan herşeyin Başıdır.
Ruh : ..!

tekinsiztekin

Felsefe.net
Yeni Üye
Ruh için mutlak herkes için aynı olan bir tanım var mı, varsa paylaşalım

Aziz Kerim

Felsefe.net
Yeni Üye
Soyut bişeyin somutla tanımlanmaya çalışılması gibi bir zırvadır.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Soyut bişeyin somutla tanımlanmaya çalışılması gibi bir zırvadır.

Ruhun soyut olduğunu mu iddia ediyorsun yoksa ruhun zırva olduğunu mu? Fark etmez ikisinde de yanılıyorsun. Ruh sensin, ruha zırva ve soyut gibi hakaretleri yakıştırıyorsan zırva ve soyut olursun ama umursamıyorsan ruhsuzsundur...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç