özgürlük kavramı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde palleyfergusson tarafından oluşturulan özgürlük kavramı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,270 kez görüntülenmiş, 49 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı özgürlük kavramı
Konbuyu başlatan palleyfergusson
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan THOUGHTS

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
öncelikle açıklamanız için tşk ederim. sormamdaki ,öğrenem istemeimin sebebi ilk yazdığnız benim soru haline getirmeme neden olan şey; kurduuğnuz cümlede empatinin anlamını insanın olmazsa olmaz doğal koşulları gibi gösterimişsiniz gib geldi. yoksa amacım siz sorgulamak gibi biranlam çıkarmayın.:) ama bana açıklama yaprken sorduuğm soru üzerine; biraz daha farklı lanse etmişsiniz; yok yine açıklama istemiycem herşey açık yazmışsınız. ben yıllardır bu empatiye takmış birisi olarak; kenidmizi bir varlığn yerine koymak anlamak:) yinede size EMPATİ yapıp anlıyorum:))

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
öncelikle açıklamanız için tşk ederim. sormamdaki ,öğrenem istemeimin sebebi ilk yazdığnız benim soru haline getirmeme neden olan şey; kurduuğnuz cümlede empatinin anlamını insanın olmazsa olmaz doğal koşulları gibi gösterimişsiniz gib geldi. yoksa amacım siz sorgulamak gibi biranlam çıkarmayın.:) ama bana açıklama yaprken sorduuğm soru üzerine; biraz daha farklı lanse etmişsiniz; yok yine açıklama istemiycem herşey açık yazmışsınız. ben yıllardır bu empatiye takmış birisi olarak; kenidmizi bir varlığn yerine koymak anlamak:) yinede size EMPATİ yapıp anlıyorum:))

Empati sorunu gerçekten de karmaşık..Kendimizi bir varlığın, söz gelimi işkenceci bir polisin yerine koyduğumuzda, burada benim anladığım, yaptığı eylemi meşrulaştıran bir eğitim/yapılanma sonucunda bu eylemi gerçekleştiriyor olması..O'nu anlarım..niçin öyle davrandığını da..Buradaki empati, onu aklamak veya onaylamak değil..Sadece anlamaya çalışmak..Anladığınız zaman, en azından kin/öfke/intikam vb duymadan değerlendirebiliyorsunuz.Onun zaaflarında, kendi zaaflarımızı da yakalamış oluyoruz..Kariyer için başkalarının sırtına basan kişiyi de , dikdatörü de...Her oluş, bizden bir parça taşıyor..Anlamak acıdır..Empati kurmaya çalışırken dönüp kendi içimize bakıyoruz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"bireyin özgürlüğü, bir diğerinin özgürlüğünün başladığı yerde biter!" paradigması ne kadar doğru bir tesbittir? "birey", "özgürlük" ve "başkasının sınırları" neyi ifade etmektedir? aydınlanmacı felsefe doğanın baskısından kurtardığında bireyin özgürleştiğine inanmaktadır. "akıl" denilen efendinin soyutlanması ile o aklın kölesi olurken özgürlük kuş misali uçuverir. "birey" sosyal/tarihsel/ekonomik doku içerisinde bireyselleşir ve özne ile genel arasındaki çelişki öznelleşmeyi doğurur. bir diğeri ile sınırlandırılan özgürlük özgürlük değildir; bir diğeri ile genişletilebilen özgürlük ise salt bireysel değildir. çitlerle çevrilen özgürlük kendi içine kapatılmış tutsaklıktır. bu nedenle özgürlüğü tanımlarken sosyal doku hiç bir zaman gözden uzak tutulmamalıdır.

Kartal

Üye
Yeni Üye
Çok kez özgürlük, özgür irade denen şeyden bahsedilmiş görüyorum. Peki biri çıkıp özgür iradenin, özgür olmadığını söylerse? Freud'a göre kişiliği oluşturan 3 kavram :Ego,Superego ve ID. Özgür iradede bu üç kavramdan olan Superegonun yaptırımlarıdır derse? Acaba konu nereye gider :)

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Freud'un özgürlüğü tanımlamasını beklemek "Godo'yu belemek" olur. "Bilinç-altı" olmayandır ve kurucusu da bunu tanımlamış değilidir. öyle ise, özgürlük tanımını başka yerlerde aramak gerekir derim.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Özgürlük, güç merkezleri tarafından sunulan şıklardan birini özgürce seçmekle sınırlı. (Gündüz Vassaf)

Bu söz güzel gözükmekle birlikte, şu soruyu "Peki, güç merkezleri şık sunmada ne kadar özgür?" sorduruyor.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Fiozof zihin dışındaki herşey köledir.

gizlisaklı

Felsefe.net
Yeni Üye
Eğer gerçekten özgür olsaydık bizi bu dünyaya getirirken birilerinin bize de sorması gerekirdi.Biz nerede doğacağımızı hangi ailenin çocuğu olacağımızı dış görünümüzü kendimiz seçme özgürlüğüne sahip değiliz.Neysek oyuz ve üzerinde karar verme yetkisine sahip değiliz.Ve bir insanın kişiliğini oluşturan da çevresi değil midir zaten?Yani ben eğer başka bir ülkede yetişseydim burada bunları yazıyor olmazdım heralde.Muhtemelen başka bir dille dünyayı algılayacaktım.Yani evet bize verilenler üzerinden belli derecede özgürüz.Şu an yaşamıma son verebilirim mesela.Ama hiç doğmamış olmaya seçmek diye bir şey yok.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
özgürlük biyolojik bir olgu değildir. ne ceninin , ne spermlerin ne de yumurtaların özgürlüğünden söz etmek olanaklıdır. özgürlük doğmak ile insanla eşleşmeye başlayan sosyal/taihsel içerikli bir var-olma biçimidir. ayrıca özgürlüğü tercihler ile sınırlandırmamak gerekir. öyle olsaydı tüm bebekleri köle saymak gerekirdi. insanın kendini birey olarak/sosyal kişi olarak gerçekleştirebileceği dokular zincirine kısacası özgürlük demek gerekecektir.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Bizi biz yapanlar zaten yaşadıklarımız doğduumuzda her şey boştur 0 bilgi 0 fikir sonrasında yaşadıklarımız bizim karekterimizi..... oluşturur.Sonrasında sorgulamayan insanlar ilk yaşadıkları şeklinde devam eder,başka fikri kabul etmez.Ama felsefeyi çok azda olsa kavramış olan insan doğru yolu kendince bulamaya çalışır ve doğrunun kölesi olur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
insanın doğuştan "boş" "levha" olarak dünyaya geldiğine katılmayacağım. onun tarihsel belleği vardır ve onu gerçekleştirmek için özgür olacağı bir sosyal ortama gereksinimi vardır. özgürlüğün olmadığı yer/zamanda tarihsel belleği körelir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Insanoglu numenal yeti ile ama 0 numenal yeti degeri ile dogar.

Insanoglu dogdugunda kavramdan ve bilgiden muaftir. Bunu sadece ve sadece yasaminda ogrenir.

"ozgur olacagi bir sosyal ortam" var mi yeryuzunde boyle bir ortam?

Tarihsel bellek sadece dogumdan sonra alinir/verilir.

Genetik kalitimin sadece dusunce ve davranisa kabiliyet kazanma adina yarari olur, o da kisi uzerine egilir ve caba harcarsa.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
nasıl doğaya karşı özgürlük, doğadaki zorunluluk ilişkilerinin bilincine varmakla başlayıp, bu zorunluluk doğrultusunda eylemle gerçekleşiyorsa; toplumsal ilişkilerden özgürlük de, toplumsal hareketin/ değişimin zorunluluklarının bilincine varmakla başlayıp, bu zorunluluk doğrultusundaki eylemle gerçekleşir... örneğin, nasıl özgürce uçabilmek için, kütle çekiminin ve aerodinamiğin zorunluluk ilişkilerini kavrayıp, gereğini yerine getirmek durumundaysak; aynı şekilde diyelim sömürülmeden özgürce üretebilmek ve yaşayabilmek için de, bu konudaki toplumsal zorunlulukları kavrayıp gereğini yerine getirmek zorundayız... belki biraz hegelci bir yaklaşımla, bilincine varılmış zorunluluk olarak özgürlük, bireysel yansımaları olsa da aslında toplumsal bir kavramdır ve herhangi bir bireyin özgürleşebilmesi için, diğer tüm bireylerin de özgür ve dolayısıyla 'kendi' olmasını şart koşar... ve o nedenle de bireyin özgürlüğü başka bireylerin özgürlüğü tarafından sınırlandırılamaz...

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
nasıl doğaya karşı özgürlük, doğadaki zorunluluk ilişkilerinin bilincine varmakla başlayıp, bu zorunluluk doğrultusunda eylemle gerçekleşiyorsa; toplumsal ilişkilerden özgürlük de, toplumsal hareketin/ değişimin zorunluluklarının bilincine varmakla başlayıp, bu zorunluluk doğrultusundaki eylemle gerçekleşir... örneğin, nasıl özgürce uçabilmek için, kütle çekiminin ve aerodinamiğin zorunluluk ilişkilerini kavrayıp, gereğini yerine getirmek durumundaysak; aynı şekilde diyelim sömürülmeden özgürce üretebilmek ve yaşayabilmek için de, bu konudaki toplumsal zorunlulukları kavrayıp gereğini yerine getirmek zorundayız... belki biraz hegelci bir yaklaşımla, bilincine varılmış zorunluluk olarak özgürlük, bireysel yansımaları olsa da aslında toplumsal bir kavramdır ve herhangi bir bireyin özgürleşebilmesi için, diğer tüm bireylerin de özgür ve dolayısıyla 'kendi' olmasını şart koşar... ve o nedenle de bireyin özgürlüğü başka bireylerin özgürlüğü tarafından sınırlandırılamaz...
Siz herkezin özgür olduğunu mu idda ediyorsunuz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ozgurluk iki temeldedir. Bazi seylerden serbest kalmak-serbest dusunurluk

Politik olarak kendi hak ve ozgurlugunu baslkalari uzerinde kabul ettirmek-liberal

Dolayisiile beynin numenal yeti deki aklin sinirlarindan arinma serbestligi ile; yasam ve iliskideki kisilerin haklarini kullanma ozgurlugu farklidir.

Cunku buradaki ozgurluk zaten baskasinin hakki ile sinirlidir ve ozgurluk baskasinin hakjkina mudahele etmeyi icermez. Herkesin hak ve ozgurlugu baskasinin alanina kadardir. Her turlu tek tarafli her turlu mudahele hak ve ozgurluk ihlalidir.

http://www.felsefe.net/felsefeye-giris/5200-serbest-dusunurluk-2.html

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
Bu durumda tartışmadan önce özgürlük nedir onu hepimizin aynı şekilde kavradığını düşünmüyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu durumda tartışmadan önce özgürlük nedir onu hepimizin aynı şekilde kavradığını düşünmüyorum.

Bu her turlu kavram ve konuda gecerlidir. Sonucta her beyin bir kavram ya da konuyu kendi duzeyi ile algilar ve ona gore anlam ve icerik verir ve ona gore de kavram ile bag kurar.

THOUGHTS

Üye
Yeni Üye
O zaman size göre özgürlüğü dile getirinde hepimiz aynı düzüyde buluşalım.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç