Özgür İrade Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Özgür İrade Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,536 kez görüntülenmiş, 127 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Özgür İrade Nedir?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Tanrı kazık da atmaz, tuzak da kurmaz. Canı veren Allah'ın bu tür oyunlara ihtiyacı yoktur. Koşullara göre kararların değişimi ya da hayatımıza başlarken seçim şansımızın olmaması konusunda görüşümü belirtmiştim. Bu zorunluluk "Tekamül" ile alakalıdır. Yaşam sırasındaki seçimler ise kişinin kendi kararıdır. Savaşın ortasında bir yaşam planı varsa insanın ne kadar zor ve anlaşılmaz da olsa insanlıktan çıkmadan yolunu tamamlamak zorundadır. Karşı taraf insanlıktan çıkıyorsa şunu da unutmamak lazım savaşların mimarı da insanlar, silahları üreten de onlar kısacası ne kadar çok kötü niyetli insan olursa bu dünyada insanların yaşam koşulları daha da zorlaşacaktır. İyiliği beslemek, en zor durumda bile iyi olanı seçmek ya da seçmemek sizin elinizdedir.

Canı veren olmadığı için bu tür oyunlar yapıyor ya zaten, aslında bu oyunları yapan da Tanrı değil, Tanrı'nın perde gerisindeki çoklu varlıklar hayatı istedikleri gibi biçimlendiriyor, evet bu hakikat belki de öbür tarafta bile saklanacak, ama gerçeğe ulaşmış biri olarak ben öbür tarafta da onların dünyadaki bu acımasız sistemlerine muhalefet etmeyi sürdüreceğim

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Canı veren olmadığı için bu tür oyunlar yapıyor ya zaten, aslında bu oyunları yapan da Tanrı değil, Tanrı'nın perde gerisindeki çoklu varlıklar hayatı istedikleri gibi biçimlendiriyor, evet bu hakikat belki de öbür tarafta bile saklanacak, ama gerçeğe ulaşmış biri olarak ben öbür tarafta da onların dünyadaki bu acımasız sistemlerine muhalefet etmeyi sürdüreceğim

Tanrının arkasındaki çoklu varlıklar ne demek? Allah'ın yokluktan varlığa geçiş öncesini mi anlatmak istiyorsunuz? Hangi hakikat ve nasıl böyle bir hükme vardınız? Yokluktan varlığa geçiş "Bir" ile yani Alemlerin Rabbi ile başlamıştır. Çoklu varlıklar diye bir durum "Bir" in öncesinde yok, sonrasında var olan yönetici varlıklar da Allah' ın izni olmadan hareket edemez.

epoché

Üye
Yeni Üye

İlginç, bu teoriyi bir "Sufiden" duymuştum ben de :) BİR düşünün, sadece beden-zihin-nefs üzerinde yeterince hakimiyetleri bulunmayan "acemileri" geliştirmeye yönelik bir metod olduğunu, hakikatin ise hiç bir hal ve şartta halka bildirilmeyeceğini anlatmıştı, sistem böyle işliyormuş..

Aslında maddeci veya natüralist ontolojiyi bir kenara alırsak, Ruhlar ve doğa kavramı, Tanrı kozmolojisinden daha tutarlı geliyor kulağa, Tanrı kavramı kendi-içinde her türlü çelişkiyi barındıran, totolojik, saçma bir kavram.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hakikat halka bildirilemez, sebep olarak da bilinçsiz hareket eden insanların bu durumu da kötü yönde kullanabilecek olmalarıdır.

Insan varoldukca sorular bitmez. Tekamül niye var, neye hizmet ediyor, zaman neden uzayda farklı dünyada farklı işliyor, insan ruhun gölgesi olma görevini neden üstlendi, piramitleri inşa edenler kimdi v.s.

Çok tanrılı din bir yanılgıdır, insanların geçmiş dönemde tanrı dedikleri yönetici varlıklar veya piramitleri de yapan farklı bir ırkın bireyleridir. Hz. İsa ya da Tanrı diyenler halen yaşıyorlar fakat bu ifadeler Allah'ı ifade etmez. Isa'nin "Baba" dediği de yönetici varlıktır. Kısacası herşey birbirine karıştığı için insanların da aklı karışmış durumda.

Özgür iradeye dönecek olursak; kendi yaşam şartlarının içinde özgür olabilirsin ancak zincirleme başkasının hayat planini etkileyecek kararlar almaya başlarsan, engellenirsin bu planın tümünün hayrı içindir. Günlük hayatta seçimlerde ise özgürüz fakat yine kendi sınırlarımızı ötesine geçemeyiz. Maldivler' e gidip orada yaşayan birine "sen çok oturdun burada biraz da ben yaşayayım, çık git" diyemeyeceğimiz gibi dünyada yaşamanın da belli koşulları vardır.

Youtube'da bir video izledim geçen gün ve şöyle düşündüm; "alkol zararlı diye dinen de yasak tıp da bunu kabul ediyor fakat insanlar hem içiyor hem de birileri satıyor. Bu durumda alkolün olumsuz sonuçlarının bedelini iki taraf birden ödüyor hatta bazen hiç ilgisi olmayanlara bile yansıyor. Bu videoda da alkollü birileri tekel bayisinde olay çıkartıp "hem de anlamsız bir sebepten" bir sürü insanın hayatını etkiledikleri gibi küfür-hakaret ve kendileri de az kalsın katil olacaklardı. Şimdi burada birilerinin yaptığı yanlış seçim zincirleme en az polisler, aileler de dahil 60-70 kişiyi etkiledi. İçen de suçlu satan da iyi de polisin ya da yoldan gecenin suçu ne denilebilir tabi ki onların suçu yok fakat demek ki hayat planlarında bu konudan alacakları bir ders var, tüm mesele bu aslında dersi alabilen bir daha böyle bir durum yasamaz alamayan da benzer durumları yaşar durur.

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Tanrının arkasındaki çoklu varlıklar ne demek? Allah'ın yokluktan varlığa geçiş öncesini mi anlatmak istiyorsunuz? Hangi hakikat ve nasıl böyle bir hükme vardınız? Yokluktan varlığa geçiş "Bir" ile yani Alemlerin Rabbi ile başlamıştır. Çoklu varlıklar diye bir durum "Bir" in öncesinde yok, sonrasında var olan yönetici varlıklar da Allah' ın izni olmadan hareket edemez.

Yokluktan varlığa geçişin Tanrı ile olduğu iddiası sizin inancınız, bu konu hakkında inancımı yazdığım bir konu açtığım için tekrar bu meseleyi yazmayacağım.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:47 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:02 ----------

sadece beden-zihin-nefs üzerinde yeterince hakimiyetleri bulunmayan "acemileri" geliştirmeye yönelik bir metod olduğunu, hakikatin ise hiç bir hal ve şartta halka bildirilmeyeceğini anlatmıştı, sistem böyle işliyormuş.

Ben tasavvufta çok ileri gitmiş insanların mevcudatın varlığına ilişkin sırlara vakıf olduğunu düşünüyorum, dediğiniz gibi tasavvufta insanlar avam ve havass diye ayrılır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
açıklamanın yolları var- (yazdığım yazılar uçunca )
örgütlenmiş din ve felsefe sistemleri bunu yapabilir
niye? doğu da brahman oldukları/herşey oldukları ve tüm varlığın katışık-bileşik vb. olduğu vb. brahmandan gelip brahmana döndükleri/dönecekleri) söyleniyor/öğretiliyor bu kötü mü
güçlüler ve acizler olmalı değil mi?
açıklanamıyor mu şimdi?
(oldukça iyi bir kavrayış bu, oldukça yeterli. üzerine bir din ve felsefe sistemi kurulabilir-temellenebilir. amaç edindirebilir yaşantı sürdürebilir
din ve ahlak sistemleri inşa edilebilir bir yaklaşım)
gerçek ya da kavrayış her neyse o açıklanabilir. kişinin gerçeği her neyse o. susmamalıdır da
bir din ya da inan yıkmaya girişmek ya da çabalamak değil ama kendi gerçeğini nazikçe açıklama dillendirme

brahman yerine doğa koyalım mesela- varlık koyalım -varolan

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:17 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:00 ----------

ölüm korkusu aşılamaktan vazgeçin herşeyi söylersiniz-ölüm korkusu azap gazap
korkuyla travmatize edilmek
ve
seçkinler yaratmak vb.
bu dünyanın ikilemleri-

ne yazık ki ölüm , ve yaşam da, sandırıldığınız, sandığınız ve olmasını beklediğiniz umduğunuz, size öğretilen şey değil-demenin nesi yanlış ve ne var bunda
bir tanrıya değil topluma/toplumunuza ve kendinize,diğerlerine ve -sözde kadere de- borçlu umurlu yaşıyorsunuz yaşayacaksınız ve yaşamalısınız ve çıkışta sizi bir tanrı değil umur bekliyor olacak demenin neresi kötüydü ve yanlıştı

hırs-u heveslerine ve havvaslarına kurban olanlar çifte dolandırıcılık. çifte dolambaçlı
-hepiniz dolandırıcısınız

havvas heves köküne ne benziyor hevesiniz ilginç

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yokluktan varlığa geçişin Tanrı ile olduğu iddiası sizin inancınız, bu konu hakkında inancımı yazdığım bir konu açtığım için tekrar bu meseleyi yazmayacağım.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:47 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:02 ----------

Ben tasavvufta çok ileri gitmiş insanların mevcudatın varlığına ilişkin sırlara vakıf olduğunu düşünüyorum, dediğiniz gibi tasavvufta insanlar avam ve havass diye ayrılır.

Benim inancım değil dini metinler, ezoterik metinler, antik metinler, tasavvuf v.b. kaynakların açıklaması bu yöndedir. Sizin kafanız çok karışmış anlaşılan, bir yerde Tanrı Tuzakları diye başlık açıyor bir yandan da bu başlıkta Tanrının suçu yok arkasındaki çoklu varlıklar yapıyor diyorsunuz.
Hayat ağacı ifadeniz yanlış bir yorum aslında fakat yaklaşım doğru. Sorunuzun cevabı Kuran'da var ancak onu da kabul etmiyor ve okumuyorsunuz. Yokluktan varlığa geçişin mimari kim? Hayat Ağacı veya çoklu varlıklar değil de (çünkü yoklukta varlık olamaz) Kadiri mutlak Yaradan olabilir mi acaba? Hayat ağacı ifadeniz gibi pasif değil de tüm kainatlarin tek sahibi niye aklınıza hiç gelmiyor?

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Benim inancım değil dini metinler, ezoterik metinler, antik metinler, tasavvuf v.b. kaynakların açıklaması bu yöndedir. Sizin kafanız çok karışmış anlaşılan, bir yerde Tanrı Tuzakları diye başlık açıyor bir yandan da bu başlıkta Tanrının suçu yok arkasındaki çoklu varlıklar yapıyor diyorsunuz.
Hayat ağacı ifadeniz yanlış bir yorum aslında fakat yaklaşım doğru. Sorunuzun cevabı Kuran'da var ancak onu da kabul etmiyor ve okumuyorsunuz. Yokluktan varlığa geçişin mimari kim? Hayat Ağacı veya çoklu varlıklar değil de (çünkü yoklukta varlık olamaz) Kadiri mutlak Yaradan olabilir mi acaba? Hayat ağacı ifadeniz gibi pasif değil de tüm kainatlarin tek sahibi niye aklınıza hiç gelmiyor?

Yokluktan varlığa geçişin mimarı hayat ağacıdır. Bu hayat ağacı öyle bir güçtürki herşeyi var etmesi sebebiyle çok büyüleyici ve zengin bir cevherdir,ve bu hayat ağacı insanların; konuşması, sevmesi,zevk alması,akıl etmesi,düşünebilmesi gibi faktörler ile insana benzettikleri Tanrı tasavvurundan uzaktır;çünkü kendisi basit yapısı itibariyle hayata müdahil olamamıştır ve belkide var oluşu başlatabilmesi sebebiyle basit bir farkındalığa sahipti. Onun var ettiği çoklu varlıklar hayatı bulmuş ve keşfetmiş ve kurmuşlardır. Tanrı ise onların fikir birliklerinin sonucu insanlığın başına getirdikleri bir kraldan başkası değildir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç