Özgür İrade Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Özgür İrade Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,562 kez görüntülenmiş, 127 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Özgür İrade Nedir?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
iradenin dolaylı olarak kaynaklanması ya da irade kaynağının dolaylı olarak doğaya ya da -diğer- varlığa -ya da görünene yüklenmesi adına

bilinç kitleleşecek mi? -A

ve

sonra ne olacak örneğin verdik daha mı yükselecek ya da örneğin evrenleşecek ve varoluşlaşacak-
bunlar aşama mı? ve aşama aşama mı?
bizler varoluş muyuz? değil miyiz?

türsel insanlık?
türsel madde
türsel bilinç
türsel varlık
türsel varoluş her şey olabilir

Hersey yada hic birsey ya da birseyin olmasi, zihnin serbestliginin geldigi ufuk ile paraleldir.

Ben evrensel insan zihniyeti olarak bunu uyesi oldugum turun butunune ve mekan olan evrensellige kadar tasidim.

Yarin insanoglu bunlari elde ettiginde ufkunun ne olacagi bugunden bilinemez.

Ya da ancak spekulasyon olur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Buradaki mustakillik gozlem olarak bir seyin kendi yansisinin algisizligina verilen kavramsal addir.

Yoksa felsefi anlamdaki mustakillik yani toz degil.

Cunku felsefi olarak bir seyin en kucugu ya da en buyugunun siniri belirlenemez.

Mesela bilimsel olarak atom "parcalanamayan en kucuk parca" idi ve bugun bu gecerli degildir, cunku atomun da parcaciklari vardir.

Insanoglu sadece tasa gore degil; kendi turu disindaki hic bir seye gore bir sey bilemez.

Sadece kendine gore bilir.

bana göre olmayan nedir? ya da ben neyi ya da hangi soruyu sormalıyım da cevabımı bulmalıyım ya da gözlem parçalarını nasıl bi araya getirmeliyim ve yaşamalıyım bu cevaplar beni tatmin etmiyor
bunlar zaten görüdklerim ve duyduklarım ve onların salt ve sade isimlendirmleri ve belgilendirmelieri
ben o halde neden felsefe yapıyorum ki? devinmek için mi? mutlu olmak için mi? bir şimşeği yok mu felsefenin, bilinci ve bilmesi sonucu ve aklın içinde bir getirisi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
açıkçası ben sizi varoluşun bilinçli bizler olduğu sonucuna taşımak sitiyorum ve farkına nasıl yapmalıyım
ben size cevabımı sordum bu durumda

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hayır şuraya bakıyorum
taşı bi araya getiren maddeler ve koşullar ve bileştiği tüm bileşikler ve atom parçaları ya da element parçaları ya da kimyasal bileşikler ve tüm iyonlar ve tüm katyonlar ve diğer ve mineraller her şey onların evrenden toplanışı ve bi araya gelişi ve sonra dağılışı ve çözünüşü ile birlikte (varsa maddenin ilk ve son hali ile birlikte yoksa tüm dönüşüm üve devinimi ile birlikte) ona nasıl bir varlık bulacağız müstakil?

Bunu acikladim.

Mustakilligi dissal ve gorunusseldir.

Zaten bilimin gorevi onu gozlemleyip incelemektir. Yani icselligini ortaya koymak.

Zaten yukaridaki nedenden maddenin mustakilligi ortaya konamaz. Cunku dissalligi belli degildir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bana göre olmayan nedir? ya da ben neyi ya da hangi soruyu sormalıyım da cevabımı bulmalıyım ya da gözlem parçalarını nasıl bi araya getirmeliyim ve yaşamalıyım bu cevaplar beni tatmin etmiyor
bunlar zaten görüdklerim ve duyduklarım ve onların salt ve sade isimlendirmleri ve belgilendirmelieri
ben o halde neden felsefe yapıyorum ki? devinmek için mi? mutlu olmak için mi? bir şimşeği yok mu felsefenin, bilinci ve bilmesi sonucu ve aklın içinde bir getirisi

Bu sorulari soran sen isen, yanitliyan da sen olacaksin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Zaman mustakil degildir, gecici ve degiskendir.

Mekan da belirtilmedikce degildir.

Cunku evren de bir mekandir, bir ev de.

zamanın başı ve sonu var mıdır? ve başı ve sonu yoksa zaman var mıdır?
zamn mıdır ve nedir?

mekan bir mekanda mı oturur? başka bir mekan (ona ev sahipliği yapan) yoksa kendinin mekanı mıdır?
ya da mekan endir?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
açıkçası ben sizi varoluşun bilinçli bizler olduğu sonucuna taşımak sitiyorum ve farkına nasıl yapmalıyım
ben size cevabımı sordum bu durumda

Aramizdaki farkj ta bu zaten.

Sen kendine varolusu temel aliyorsun, ben ise insanoglunu.

Benim sana tum yanitlarim insanoglu temelli.

Sen ise varolus temelli yanit ariyorsun.

Bana gore varolus, insanoglunun ortaya attigi varliksal nitelikteki ideolojilerden biridir. "Existentializm"

http://www.felsefe.net/felsefe/74036-varolus-sorunu-ve-varolusculuk.html

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
peki irade konusundan sapmamalıyız? aksi taktirde bir yere varamayacağız gibi görülüyor açıkçası ve soru cevaplarla da sonuç ve bilgi üretip üretemediğimizden de emin değilim

bana varoluşumun dayanağı olduğum söylendiğinde bu cazip geldi
bunu dışarda bir taşı ya da çöpü bulur nitelikte bir bilgi gibi insan antolojisi ve katmanları içinde buldum gördüm sezdim değer verdim ve soruladım ve bu sonuca bütünüyle de sarıldım ve kuşattım onu;
şimdi benim değerler yangınımda bu sonuç açık ama
bunu yapma haline ve verme haline (irade için) götüren bi gözlem; ben ne sizi ne kendimi götüremem ki (göz gözlemi için)
bu ya olmama halinden olarak-belirerek ve bunu gözlemleyerek mümkün olurdu
ya da olmama ya da olma halinde gerçekliği bir noktada tüm tasarlayarak ve (yada tümel bakarak-görerek,bir üst noktadan ya da benzeri) göstererek olabilirdi o halde size
çünkü siz başka gözlemi ve sorgulamayı da ve ipucunu da ve değerlendirmeyi de reddediyorsunuz, (bilgi tabanı olarak-?)
siz eğer o halde bu dediğim ve dediklerim mümkünse orada görmeliyiz-görmelisiniz

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
o halde ben size kendi istencimin dayanağı olduğuna inanıyorum demekle yetineceğim ve bunu da bir "inanç" konusu yapacağım;
inançsal bilgi olsun-sizin temenniniz; ve savunum da inan üzerinden yürüyecek-yürüyebilir; bunun dışında size veri sunamam ne sunabilirim ki
eminlik için ise ancak kanı belirtebilirim ve benim kanımı ölçemezsiniz, nicedir ya da göre

akıl içinde sınırlı gözlemler/bilişler ama akıl gözlemlerini nasıl sunabilirim size; bilgi ve fikir işbilirliği
ve his gözlemleri-doygunluklar ve coşkunluk patlamaları ve şimşekler ve evrakalar dolusu odacık -inanç-

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
peki irade konusundan sapmamalıyız? aksi taktirde bir yere varamayacağız gibi görülüyor açıkçası ve soru cevaplarla da sonuç ve bilgi üretip üretemediğimizden de emin değilim

bana varoluşumun dayanağı olduğum söylendiğinde bu cazip geldi
bunu dışarda bir taşı ya da çöpü bulur nitelikte bir bilgi gibi insan antolojisi ve katmanları içinde buldum gördüm sezdim değer verdim ve soruladım ve bu sonuca bütünüyle de sarıldım ve kuşattım onu;
şimdi benim değerler yangınımda bu sonuç açık ama
bunu yapma haline ve verme haline (irade için) götüren bi gözlem; ben ne sizi ne kendimi götüremem ki (göz gözlemi için)
bu ya olmama halinden olarak-belirerek ve bunu gözlemleyerek mümkün olurdu
ya da olmama ya da olma halinde gerçekliği bir noktada tüm tasarlayarak ve (ayda tümel bakarak-görerek) göstererek olabilirdi o halde size
çünkü siz başka gözlemi ve sorgulamayı da ve ipucunu da ve değerlendirmeyi de reddediyorsunuz, (bilgi tabanı olarak-?)
siz eğer o halde bu dediğim ve dediklerim mümkünse orada görmeliyiz-görmelisiniz

Senin fark etmedigin, iste yukarida koyulastirdigim ve renklendirdigimn kisim.

Yani ne yapiyorsan sen yapiyorsun, fakat bunu varolusa yukluyorsun.

Iste sorun tam da burda.

Yani varolusun ne oldugunu v.s. aslinda ortaya koyan sensin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bundan ne anlamalıyım düşünüyorum şimdi ama ben olmasam varoluş ve varoluş olmasa da ben olmazdım değil mi? emin miyim bundan-değilim
başka bir soru ya da değerlendirme o halde

kendime duygusal kanıtlar getirmiş olabilirim evet
içgözlemler türetmiş olabilirim evet- ve güçlü sanılarla doğrulamış olabilirim bunu kendime de

nereye varırız
siz karar verin ve yardım edin ve soru bulun isterseniz ve yönlendirin bakalım; top sizde ben taca attım

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gerçeklik üzerinde duran bir nesne ya da gerçeklik üzerinde duran bir çöp bilgi ya da ilgi varsılı vesselam

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gerçekliğin olgularını yeterince inceledik mi?
ve herkes kendine doğruladı bunu deyip geçecek miyiz?
siz de isterseniz doğrulayın-ben doğruladım ve nispeten kıyam'a erdim bu bana yeter de artar bile
ve başka serbestlik bedenden çıkıp uçmaktan ya da zaten bu dünyada olmamaktan başka tanımıyorum ben
ve başka yer bilmem evet -bilerek bilmem -his ile baki varlığım ya ondan
ve eğer evet varlığımı sökebilseydim ve başka yere-göğe dikebilseydim şimdi bedenimden çıkarıp taşıyabilseydim-yani öyle bir varlığım olsaydı- bilmiyorum sanırım bunu başarırıdım; ya da denerdim öyle

ama acı ile baki bu yerde varım ve ben varım ve acı içinde kıvranarak zaman zaman tosararak ve acıyarak

serbestiye gelince-beden serbestisi zor ama akıl serbestisi zaman zaman olur-olmalı; düş serbestisi ya da duygu
ve bilmiyorum ben açıkçası siz söyleyin o olsun

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
varoluşa yüklemek bunu düşünüyorum -şimdi bakıyorum hemen
ortaya koymak bunu da düşünüyorum şimdi hemen-üzerinde duruyorum şimdi
koyanın ben olması- yani ortaya koyan bunu da düşünüyorum şimdi

ben ortaya koymuşum ve varoluş buldum evet-evraka!

bi de yüklemek var; onu da varoluş yüklensin sırtına canım; benim yükümü mü kaldıramayacak o
ne var bunda
özne-yüklem-iş

ben kendimden ötürü varım'ı ya da var mı olmalyım'ı sorgulalım o halde
yada ben kendimin dayanağıyım ve kendimin iradesinin sahipsiz sahibiyim

ben başkasından ötürü var değilim
ben ondan ötürü var değilim
ben maddeden ötürü var değilim
ben tümvarolandan ötürü varım ya da değilim ya da hepsi ve bir diğeri ya da
madde benden ve ben maddeden dolayı varım (ve yokum) ve biz birbirimizden dolayı var ve yokuz
ben varım ve yokum mu sonuç; nokta
o halde
bilmiyorum; biz var ve yokuz

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bundan ne anlamalıyım düşünüyorum şimdi ama ben olmasam varoluş ve varoluş olmasa da ben olmazdım değil mi? emin miyim bundan-değilim
başka bir soru ya da değerlendirme o halde

kendime duygusal kanıtlar getirmiş olabilirim evet
içgözlemler türetmiş olabilirim evet- ve güçlü sanılarla doğrulamış olabilirim bunu kendime de

nereye varırız
siz karar verin ve yardım edin ve soru bulun isterseniz ve yönlendirin bakalım; top sizde ben taca attım

Ben senin gibi varolustan bakamiyorum.

Benim tek bakis temelim uyesi oldugum insanoglu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
madde benim ne kadar dayanağımsa ben de maddenin o kadar dayanağı-yım ve- olmalıyım
benim iradem benden ötürü varsa iradenin iradesi de iradeden(kendinden) ötürü vardır
ben ve irade bir bütün ve aynıysam irade ve ben benim ve iradedir ya da ben iradeyim
aynı değilsem irade ve ben olmayan

hayır isterseniz kıstılamaya dönelim ve bireysel özgürlük? müstakillik? iki müstakil birbirini nasıl kısıtlar? farklı yere ev yapmamış mı?
evren evinde?
biribirinni evien giden görüntülü müstakiller;
,
görüntüler birbirini nasıl kısıtlar, (müstakillik görüntüdür üzerine?)
-
devam etmek isterseniz buyrun ya da size kalmış

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
gerçekliğin olgularını yeterince inceledik mi?
ve herkes kendine doğruladı bunu deyip geçecek miyiz?
siz de isterseniz doğrulayın-ben doğruladım ve nispeten kıyam'a erdim bu bana yeter de artar bile
ve başka serbestlik bedenden çıkıp uçmaktan ya da zaten bu dünyada olmamaktan başka tanımıyorum ben
ve başka yer bilmem evet -bilerek bilmem -his ile baki varlığım ya ondan
ve eğer evet varlığımı sökebilseydim ve başka yere-göğe dikebilseydim şimdi bedenimden çıkarıp taşıyabilseydim-yani öyle bir varlığım olsaydı- bilmiyorum sanırım bunu başarırıdım; ya da denerdim öyle

ama acı ile baki bu yerde varım ve ben varım ve acı içinde kıvranarak zaman zaman tosararak ve acıyarak

serbestiye gelince-beden serbestisi zor ama akıl serbestisi zaman zaman olur-olmalı; düş serbestisi ya da duygu
ve bilmiyorum ben açıkçası siz söyleyin o olsun

"Gercekligin olgusu" da ne demek.

Olgu fact yani gozlemselve bilimselbilgidir.

Ayrica tartismasizdir ve gecerlidir.

Sen gercekligi hangi temelde kendine dogruluyorsun?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
varoluşa yüklemek bunu düşünüyorum -şimdi bakıyorum hemen
ortaya koymak bunu da düşünüyorum şimdi hemen-üzerinde duruyorum şimdi
koyanın ben olması- yani ortaya koyan bunu da düşünüyorum şimdi

ben ortaya koymuşum ve varoluş buldum evet-evraka!

bi de yüklemek var; onu da varoluş yüklensin sırtına canım; benim yükümü mü kaldıramayacak o
ne var bunda
özne-yüklem-iş

ben kendimden ötürü varım'ı ya da var mı olmalyım'ı sorgulalım o halde
yada ben kendimin dayanağıyım ve kendimin iradesinin sahipsiz sahibiyim

ben başkasından ötürü var değilim
ben ondan ötürü var değilim
ben maddeden ötürü var değilim
ben tümvarolandan ötürü varım ya da değilim ya da hepsi ve bir diğeri ya da
madde benden ve ben maddeden dolayı varım (ve yokum) ve biz birbirimizden dolayı var ve yokuz
ben varım ve yokum mu sonuç; nokta
o halde
bilmiyorum; biz var ve yokuz

Sen neyi nasil istersen neyi nasil yuklersen, varolusun yapar ve kaldirir; merak etme.

Cunku senin kendine dogruladigin varolusun.

Karsi cikan da yok.

Ancakkendin istersen ve sorgularsan karsi cikabilirsin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"Gerceklik" hangi temelin gercekligi?

Madde, dusunce kavram?

Hangi inancin, ideolojinin yada izmin gercekligi?

ben şunu demek istedim
taşı gözlemlemekle gerçeklik içinde duran bir bilgi-ilgi dağarcığını ve yığının gözlemlemek arasında ne fark var- olgu olarak

bir veri sadece veridir değil mi? ya da değildir?
olduğu gibidir ya da vardır-öylece;
bu da;
-
bilgi kendini dolaylı yollarla sunar ve aktarır ve gözlemletir-sunar-sunmalı
gerçekliğin dinamiği bu ve devinimi ve görmek isteyen onu anda bulmalı

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç