Özgür İrade Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Özgür İrade Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,577 kez görüntülenmiş, 127 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı Özgür İrade Nedir?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bilgi kendini çok karmaşık yollarla sunar; bi ağaç kabuğuna saklanır örneğin ve bazen içini açıp bakmakta yetmez

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
madde benim ne kadar dayanağımsa ben de maddenin o kadar dayanağı-yım ve- olmalıyım
benim iradem benden ötürü varsa iradenin iradesi de iradeden(kendinden) ötürü vardır
ben ve irade bir bütün ve aynıysam irade ve ben benim ve iradedir ya da ben iradeyim
aynı değilsem irade ve ben olmayan

hayır isterseniz kıstılamaya dönelim ve bireysel özgürlük? müstakillik? iki müstakil birbirini nasıl kısıtlar? farklı yere ev yapmamış mı?
evren evinde?
biribirinni evien giden görüntülü müstakiller;
,
görüntüler birbirini nasıl kısıtlar, (müstakillik görüntüdür üzerine?)
-
devam etmek isterseniz buyrun ya da size kalmış

Konu eger hak ve ozgurluklerin kisitlamasi ise, o zaman konu sadece insanoglunun davranisi ve dusuncesidir.

Bunu acikladim. Ozgurluk politik bir kavramdir ve hak ve de hukuk ile birlikte kullanilir.

Buradaki mustakillik te her bir kisinin kendi mustakilligidir.

Buradaki goruntu de iki mustakilin bir birine goruntu vermesidir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"Gercekligin olgusu" da ne demek.

Olgu fact yani gozlemselve bilimselbilgidir.

Ayrica tartismasizdir ve gecerlidir.

Sen gercekligi hangi temelde kendine dogruluyorsun?

her şey -duran- bozulmamış olarak olgudur ya da gözlem

gerçeklik içinde duran her şey;

-yorumsuz- olarak düşünün, siz yorumladığınızda bozulur, öncesinde veri idi-saf ve gözleme açık

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
her şey -duran- bozulmamış olarak olgudur ya da gözlem

gerçeklik içinde duran her şey;

-yorumsuz- olarak düşünün, siz yorumladığınızda bozulur, öncesinde veri idi-saf ve gözleme açık

Ben yorumlasmiyorum.

Verdigini verdigin gibi algilamaya calisiyorum.

Eger yorumlarsam, kendi deger ve verilerim dogrularim ile senin verdiklerini mukayese etmem ve uyup uymadigina bakmam gerekir.

Bu da zaten tartisma dogurur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ister insan eliyle üretilmiş olsun ister değil bilgi işlenmiştir;
çarpıtılmış bir veri bile bilgidir ya da doğru değerlendirme ile içinde bilgi üretir ,
başka şeyden oluşturulamaz
bozuk bi şey için elinizde önce sağlam olmalı
ve bozuk bir para için tam bir paraya sahip olmalısınız
ve bozuk bir veri için bile bütün bir veri bütünü değil mi?
bir çukur için düzlük ve insan yanılgıları

gerçek gerçek olmayanın yansısını üretemez

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ister insan eliyle üretilmiş olsun ister değil bilgi işlenmiştir;
çarpıtılmış bir veri bile bilgidir ya da doğru değerlendirme ile içinde bilgi üretir ,
başka şeyden oluşturulamaz
bozuk bi şey için elinizde önce sağlam olmalı
ve bozuk bir para için tam bir paraya sahip olmalısınız
ve bozuk bir veri için bile bütün bir veri bütünü değil mi?
bir çukur için düzlük ve insan yanılgıları

gerçek gerçek olmayanın yansısını üretemez

Tasta, maddede, nesnede, dogada, dunyada ya da evrende ya da insanoglu turu disinda kalan herhangibir seyde bilgi var mi?

Yoksa kendi dahil herseye bilgiyi veren insanoglu mudur?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben yorumlasmiyorum.

Verdigini verdigin gibi algilamaya calisiyorum.

Eger yorumlarsam, kendi deger ve verilerim dogrularim ile senin verdiklerini mukayese etmem ve uyup uymadigina bakmam gerekir.

Bu da zaten tartisma dogurur.

hayır buraya şurdan geldik;
ben iradem hakkındaki fikrimi gerçeklikte buldum
ve onu tıpkı bir taşı görmek gibi gördüm
ve onu elime aldım -inceledim ve merak ettim -tuttum sardım baktım ona ve dokundum ve inceledim de

şimdi gerçeklikte iradem hakkındaki fikrim duruyordu

onun orda bulunması bir tesadüf müydü ve taş işe yaramaz mıdır ve neden vardır;
ve bunun bulunuşu bir taşın bulunuşundan farksız mıdır? evet soru bu

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hayır buraya şurdan geldik;
ben iradem hakkındaki fikrimi gerçeklikte buldum
ve onu tıpkı bir taşı görmek gibi gördüm
ve onu elime aldım -inceledim ve merak ettim -tuttum sardım baktım ona ve dokundum ve inceledim de

şimdi gerçeklikte iradem hakkındaki fikrim duruyordu

onun orda bulunması bir tesadüf müydü ve taş işe yaramaz mıdır ve neden vardır;
ve bunun bulunuşu bir taşın bulunuşundan farksız mıdır? evet soru bu

Neyin sorusu "bu?"

Neyin cevabini ariyorsun?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır insan olguları ve paradigmalarını varlıktaki diğer şeyler gibi dışavurumlar olarak düşünelim;

hayır siz diyorsunuz ki bunlar olumlu düşünceler ve bunlar olumsuz düşünceler ve ben diyorum ki herşey herşeydir

bakılmayan yer görülmeyen yerdir

hayır bir düşünce yanlış olarakta örneğin buruştulmuş bir kağıt parçasıdır; ya da bozlumuş-aktarılmış bir düşünce ve ifade parçasıdır

madde kendini gerçeklikte ifade ediyor değil mi ve yeterince madde var gözlemlemek için değil mi? ve yeterince her şey var yani başka bir maddeye ve yeni bir maddeye farklı bir maddeye ve zamana ihtiyaç duymuyoruz ve atom altına inersek ve doğru gözlemi yaparsak herşey göreceğimizi de varsayıyoruz değil mi?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hayır insan olguları ve paradigmalarını varlıktaki diğer şeyler gibi dışavurumlar olarak düşünelim;

hayır siz diyorsunuz ki bunlar olumlu düşünceler ve bunlar olumsuz düşünceler ve ben diyorum ki herşey herşeydir

Ben hic oyle bir sey dedigimi ya da belirttigimi zannetmiyorum. Cunku buna ihtiyacim yok.

bakılmayan yer görülmeyen yerdir

Bazen bakilan yer de gorulemiyor.

Cunku bakmak ile gormek ayni fiil degildir.

hayır bir düşünce yanlış olarakta örneğin buruştulmuş bir kağıt parçasıdır; ya da bozlumuş-aktarılmış bir düşünce ve ifade parçasıdır

Neye kime gore yanlis?

Ya da hasngi temele tabana gore yanlis?

madde kendini gerçeklikte ifade ediyor değil mi ve yeterince madde var gözlemlemek için değil mi? ve yeterince her şey var yani başka bir maddeye ve yeni bir maddeye farklı bir maddeye ve zamana ihtiyaç duymuyoruz ve atom altına inersek ve doğru gözlemi yaparsak herşey göreceğimizi de varsayıyoruz değil mi?

Nasil ediyor?

Insanoglu algisi ve bildirimi olmasa, madde nasil kendi kendisini ifade edecek ve kime/neye?

Ayrica ben gozlem verene fenomen diyorum.

Cunku maddenin ne oldugunun ortak bir algisi da tanimi da yoktur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
düşünce kendini açıklar madde kendini açıklar açıklamalıdır

madde ile gözlem yapmak için bir birim madde yeterlidir; nokta ve büyük nokta; budur tek kanımız bize yeterde artarda ;
kalan faşist düşünsün derdini
kalan bilim düşünsün derdini bana aşarda taşarda
-
kopuştuk çünkü ben fikrimi nerden edindim ve edinmiş olabilirim ya da gözlemimi (örneğin iradenin benimliği ya da varlığın birliği örneğin diyelim değil mi?) ve sizce bu zamanda olmayan bir sonuç bu; oysa bence var /ve diretiyoru mevet çünkü) ve siz gözlemimi nasıl yaptığımı soruyorsunuz?
ve bakarak yaptım evet düşünerek ve görerek te yaptım-inanarak evet
gözlemim geri geldi ve zaman bana getirdi ve binlerce milyonlarca inanıcısı/aktarıcısı olan düşünce yumakları olarak getirdi (tıpkı zamanın toprağı taş olarak taşıması gibi gözlemi taşıdı bana) ve önüme yığdı zaman ve ben kabul ettim incelemeyi ve inceledim ve gördüm ki evet olabilir- burda - bu kadar şimdilik

ve iyi geceler çıkmaz sokaktayız çünkü sizinle uzlaşamayız-big bang' e gitmelisiniz çünkü o bu dünyada yok; sizi nisteidğiniz o tek; tek sonuç bu o halde

siz bu dünyada düşünce yok diyorsunuz galiba
bu dünyada madde yok mu? şey yok mu? varsıl yok mu?
bu dünyada yeteri kadar madde var mı
ve maddeyi açıklamaya yeter madde var mı?
bilinç eksik o halde başka dünyadan ve dünyalardan değirmene su t

sınır nedir? ney aşkına ben bunu anlamıyorum ben herşeyim ve her şeyin içindeyim ve dışındayım

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
düşünce kendini açıklar madde kendini açıklar açıklamalıdır

Kime/neye aciklar?

madde ile gözlem yapmak için bir birim madde yeterlidir; nokta ve büyük nokta; budur tek kanımız bize yeterde artarda ;
kalan faşist düşünsün derdini
kalan bilim düşünsün derdini bana aşarda taşarda

"Birim" madde?!
-
kopuştuk çünkü ben fikrimi nerden edindim ve edinmiş olabilirim ya da gözlemimi (örneğin iradenin benimliği ya da varlığın birliği örneğin diyelim değil mi?) ve sizce bu zamanda olmayan bir sonuç bu; oysa bence var /ve diretiyoru mevet çünkü) ve siz gözlemimi nasıl yaptığımı soruyorsunuz?
ve bakarak yaptım evet düşünerek ve görerek te yaptım-inanarak evet
gözlemim geri geldi ve zaman bana getirdi ve binlerce milyonlarca inanıcısı/aktarıcısı olan düşünce yumakları olarak getirdi (tıpkı zamanın toprağı taş olarak taşıması gibi gözlemi taşıdı bana) ve önüme yığdı zaman ve ben kabul ettim incelemeyi ve inceledim ve gördüm ki evet olabilir- burda - bu kadar şimdilik

ve iyi geceler çıkmaz sokaktayız çünkü sizinle uzlaşamayız-big bang' e gitmelisiniz çünkü o bu dünyada yok; sizi nisteidğiniz o tek; tek sonuç bu o halde

Big bang sadece zamansal bir teoridir. Evren ise mekandir ve mekansaldir ve de zamandan bagimsizdir.

siz bu dünyada düşünce yok diyorsunuz galiba
bu dünyada madde yok mu? şey yok mu? varsıl yok mu?
bu dünyada yeteri kadar madde var mı
ve maddeyi açıklamaya yeter madde var mı?
bilinç eksik o halde başka dünyadan ve dünyalardan değirmene su t

sınır nedir? ney aşkına ben bunu anlamıyorum ben herşeyim ve her şeyin içindeyim ve dışındayım

Ben hic var ya da yok dedigimi hatirlamiyorum. Cunku varliksal olarak bakmiyorum.

Sinir sen neyi sinir cizersen odur.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Nedir madde mustakilliginin gozlemselsiniri nedir?

madde; herseyin ondan meydana geldigi "tek cesit bir madde mi vardir (hyle), ya da madde cesitleri mi vardir? madde surekli/daimi mustakilligini koruyanve cogulcu formlari ifade edebilen midir? (hylomorphism), ya da sayisal ozel degismeyen icerikler midir? (atomism), kalitimsal ozellikleri var midir? (substance/mustakillik teorisi),ya da bunlardan yoksun mudur? prima material-on material)

Yukaridakilerden hangisidir, bunun bir ortak algisi yoktur.

Ayrica, mustakilliginin (substantial) varlik olarak ebati ortaya konamaz.

pafini

Felsefe.net
Yeni Üye
İrade tamamıyla özgür değildir ve olamaz. "Özgür irade" ifadesindeki "özgür" kavramı benim için herkesin kendi çapında, küçücük bir alandaki seçim, karar, düşünce, tavır özgürlüğünü ifade ediyor.

Yani şöyle; özgür irade dediğimiz şey x,y,z arasından hangisini seçtiğimizdir. Ancak x,y ve z'yi belirleyen bizler değiliz ve olamayız.

Fikrimce insan dediğimiz varlık; fıtratı gereği bir dine ya da herhangi bir şeye inanmaya, tapınmaya ihtiyaç duyar. Ayrıca hiç kimse yapayalnız ve toplumdan, kurallardan uzak bir yaşantı süremez. Bunlar dışında zaten hayatta kalmak için temel ihtiyaçlarımız da var (beslenme, barınma vs.). Dolayısıyla insan inandığı şeye, etrafındaki insanlara ve ihtiyaçlarına bağlı bir şekilde yaşamak durumundadır. Bu da tam anlamıyla bir "özgür irade"yi imkansız kılar. İnsan ne yiyeceğini seçebilir ancak bir şeyler yemesi gerektiği gerçeğini değiştiremez. Müslüman bir insan için günahlar-sevaplar bellidir. Bile isteye günah işleyebilir ancak bunun günah olduğu gerçeğini de değiştiremez.

Bir insan bir toplumda, belli kurallar ve sorumluluklar ile yaşıyorsa, okumalıdır, çalışmalıdır, para kazanmalıdır, iletişim kurmalıdır. Sanırım sadece ölmeye karar vermiş olan bir insan için iradenin özgürlük sınırları genişler ancak zaten bu genişlik de ölene kadar sürebilecektir.

Kısacası özgür irade neye bağımlı olacağımızı seçmekle ilgili sanırım.

Kaldı ki felsefi yorumların da ötesinde, mutlak kaderimiz bellidir. Kaderi bir güzergaha benzetirsek; varacağımız nokta da, kritik dönemeçler de yazılmıştır... Bizim kararlarımız ve seçimlerimiz yalnızca "dur şuradan sağa sapıp oradan devam edelim, kebapçıya uğrarız" kıvamındadır.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Özgür irade kötülüklere göz yummaktır,Tanrı'nın insanlara attığı bir kazıktır.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Özgür irade kötülüklere göz yummaktır

Göz de yumabilirsiniz karşı da durabilirsiniz. Örneğin; trafikte biri size küfrettiği zaman bir levye kapıp kafasına indirmek yerine sakince oradan çekip gitmeyi seçebilirsiniz. Yanlış bir duruma karşı durabilir veya "bana ne kardeşim" de diyebilirsiniz. Kötülüklere göz yummak özgür iradenin tek bir yönüdür sadece.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Göz de yumabilirsiniz karşı da durabilirsiniz. Örneğin; trafikte biri size küfrettiği zaman bir levye kapıp kafasına indirmek yerine sakince oradan çekip gitmeyi seçebilirsiniz. Yanlış bir duruma karşı durabilir veya "bana ne kardeşim" de diyebilirsiniz. Kötülüklere göz yummak özgür iradenin tek bir yönüdür sadece.

Tanrı'nın cephesinden bakmanız gerekiyordu, Tanrı'nın insanlara attığı bir kazıktır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tanrı'nın cephesinden bakmanız gerekiyordu, Tanrı'nın insanlara attığı bir kazıktır.

Tanrı kazık da atmaz, tuzak da kurmaz. Canı veren Allah'ın bu tür oyunlara ihtiyacı yoktur. Koşullara göre kararların değişimi ya da hayatımıza başlarken seçim şansımızın olmaması konusunda görüşümü belirtmiştim. Bu zorunluluk "Tekamül" ile alakalıdır. Yaşam sırasındaki seçimler ise kişinin kendi kararıdır. Savaşın ortasında bir yaşam planı varsa insanın ne kadar zor ve anlaşılmaz da olsa insanlıktan çıkmadan yolunu tamamlamak zorundadır. Karşı taraf insanlıktan çıkıyorsa şunu da unutmamak lazım savaşların mimarı da insanlar, silahları üreten de onlar kısacası ne kadar çok kötü niyetli insan olursa bu dünyada insanların yaşam koşulları daha da zorlaşacaktır. İyiliği beslemek, en zor durumda bile iyi olanı seçmek ya da seçmemek sizin elinizdedir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç