Olumlu bir yasam bana cok anlamsiz geliyor.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Olumlu bir yasam bana cok anlamsiz geliyor. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,801 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Olumlu bir yasam bana cok anlamsiz geliyor.
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Iradem diyor ki.bu yasam cok anlamsiz

Zenginde olsan fakirde olsan oluceksin.ben olumsuz olmanin imkansiz oldugunu.dusunuyorum.ben daha anlamli birsey istiyorum.madem iradem ozgurmus.ben yaraticinin ozelliklerine sahip olmak istiyorum.herseye gucu yettigi iddia edilen yaraticinin buna gucu yeter mi?peki..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Senin gibi felsefe bölümü öğrencilerini burada görmek temennisiyle...:)

Peki yaratıcının özelliklerine sahip olursan yaratıcıdan farklı olarak canlılara ne vaad ediyorsun. Bunu da sormak gerekir :D

ttttbz

Felsefe.net
Yeni Üye
Her şey kavramdan ibarettir. Kavramlara anlamı da ya toplumdan alırsın ya da kendin yeni bir anlam oluşturursun. Öncelikle bir şeye olumlu ya da olumsuz demek yanlıştır çünkü ikisi de tamamen kavram yanılgısı olabilir. Ve bir şeyin ben mutlak surette ve sürekli olabileceğine de inanmıyorum. Araba hep 60 hızda gidemez mesela illaki benzini bitecektir ya da farklı durumlar 60 da gitmesini engelleyebilir. Ya da olumlu yaşam, dediğim gibi bu çok açık bir durum, değişken ve göreceli fakat bu da mutlak suretle olamaz, süreç işidir başlar ve biter hatta belki döngüdür sürekli devam eder ve biter ve bir paradoks... Yani çok da kasmamak lazım olumlu yaşam diye bir şey yoktur çünkü. Olumsuz bir yaşamın olmadığı gibi...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Senin gibi felsefe bölümü öğrencilerini burada görmek temennisiyle...:)

Peki yaratıcının özelliklerine sahip olursan yaratıcıdan farklı olarak canlılara ne vaad ediyorsun. Bunu da sormak gerekir :D
Acikcasivinsan denilen bir canli yaratmak istemem degerli.ve.eski.dostum sonra. Herseyi daha onceden bilmeme.ragmen.beni binlerce yil elestiren canlilarim.bizlemek zorunda kalirim.bu kadar.vaptal oldugumu..dusunmuyorum.:D

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Her şey kavramdan ibarettir. Kavramlara anlamı da ya toplumdan alırsın ya da kendin yeni bir anlam oluşturursun. Öncelikle bir şeye olumlu ya da olumsuz demek yanlıştır çünkü ikisi de tamamen kavram yanılgısı olabilir. Ve bir şeyin ben mutlak surette ve sürekli olabileceğine de inanmıyorum. Araba hep 60 hızda gidemez mesela illaki benzini bitecektir ya da farklı durumlar 60 da gitmesini engelleyebilir. Ya da olumlu yaşam, dediğim gibi bu çok açık bir durum, değişken ve göreceli fakat bu da mutlak suretle olamaz, süreç işidir başlar ve biter hatta belki döngüdür sürekli devam eder ve biter ve bir paradoks... Yani çok da kasmamak lazım olumlu yaşam diye bir şey yoktur çünkü. Olumsuz bir yaşamın olmadığı gibi...
Yorumunu cok begendim.fakat yalniz oldugun anlarda.zihnimizi kurcaliyan be bizleri burada bulusturan .ve surekli kisit dongu gibi.beynimizi kemiren disuncelerin.kaynaginin nereden geldigini.hic dusundunmu?yorumuna bakilirsa biz aslinda dusunmuyoruz.dusundugumuz icin yasiyoruz.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
San
ada cok garip gelmiyor mu?kapitalizm 4000 yildir.evrene hakim.ve zaman gectikce hic birsey degismiyor.modernizim adi altinda degisen tek sey koleligin modernizim olmasi 4000 yil once.zincite bagli sex koleleri.modern yasamda vergi odeyen koleler oldular.asil ozgurluk.marksist bir sosyal yasamdir.yani anti.kapitalizm.4000 yildir ozgur.degiliz..

ttttbz

Felsefe.net
Yeni Üye
Yorumunu cok begendim.fakat yalniz oldugun anlarda.zihnimizi kurcaliyan be bizleri burada bulusturan .ve surekli kisit dongu gibi.beynimizi kemiren disuncelerin.kaynaginin nereden geldigini.hic dusundunmu?yorumuna bakilirsa biz aslinda dusunmuyoruz.dusundugumuz icin yasiyoruz.
Yaşam dediğin şey, kendiliğinden olan bir şeydir. Bilinçli var olamazsın hatta bilinçli yok bile olamazsın. Yani ben düşünsem de düşünmesem de var ya da yok olmaya, yaşamaya ya da ölmeye(burada ölmek zihinsel de olabileceği için bir devamlılık ya da süreklilik olabilir o yüzden ölmeye devam etmek olarak ele aldım) devam edeceğim. Bunlar tamamen yanılgı olsa bile, yani yaşam. Bu benden ileri bir şeydir .Bende sınırlı değilidir ve de olmayacaktır. Yani aslında benim ya da senin yahut bizim yapabileceğimiz hiçbir konuda hiçbir şey yok ama aynı zamanda hiçlikte bir varlık olduğu için yine her şeyi bizim yapmamız lazım yani yine her şey bizden ibaret ve bizde sınırlı. Söylediklerimi anlatabildim mi çok bilemiyorum. Zaten dikkat edersen kendi içinde çelişen düşünceler barındırıyor. Ama işine yarar bir şeyler bulabileceğine inanıyorum. Nitekim söylediğim çoğu şeye inanmıyorum.

ttttbz

Felsefe.net
Yeni Üye
San

ada cok garip gelmiyor mu?kapitalizm 4000 yildir.evrene hakim.ve zaman gectikce hic birsey degismiyor.modernizim adi altinda degisen tek sey koleligin modernizim olmasi 4000 yil once.zincite bagli sex koleleri.modern yasamda vergi odeyen koleler oldular.asil ozgurluk.marksist bir sosyal yasamdir.yani anti.kapitalizm.4000 yildir ozgur.degiliz..
kapitalizm konusunda çok içerliyim...

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
A
Yaşam dediğin şey, kendiliğinden olan bir şeydir. Bilinçli var olamazsın hatta bilinçli yok bile olamazsın. Yani ben düşünsem de düşünmesem de var ya da yok olmaya, yaşamaya ya da ölmeye(burada ölmek zihinsel de olabileceği için bir devamlılık ya da süreklilik olabilir o yüzden ölmeye devam etmek olarak ele aldım) devam edeceğim. Bunlar tamamen yanılgı olsa bile, yani yaşam. Bu benden ileri bir şeydir .Bende sınırlı değilidir ve de olmayacaktır. Yani aslında benim ya da senin yahut bizim yapabileceğimiz hiçbir konuda hiçbir şey yok ama aynı zamanda hiçlikte bir varlık olduğu için yine her şeyi bizim yapmamız lazım yani yine her şey bizden ibaret ve bizde sınırlı. Söylediklerimi anlatabildim mi çok bilemiyorum. ceZaten dikkat edersen kendi içinde çelişen düşünceler barındırıyor. Ama işine yarar bir şeyler bulabileceğine inanıyorum. Nitekim söylediğim çoğu şeye inanmıyorum.
A nlıyorum peki dusundugumuz surece.siradan insanlar gibi.degilde surekli.hayati irdeliyoruz.yani bizler surekli.dusunuyoruz.siradan.insanlar.gibi yasamiyoruz.evlenmiyoruz.uremiyoruz.calismiyoruz.kariyer yapmiyoruz.zengin olma hayallerimiz yok.yani bizler aslinda zihinsel.ozgurlugumuzu yasiyoruz ve gercek anlami burada buluyoruz.sisteme kole dogup.sonradan ozgurce dusunmeyi ve sorgulamayi.sectik.sence bunun.anlami.var mi?

• Beğen
Tepkiler: ls2

ttttbz

Felsefe.net
Yeni Üye
A

A nlıyorum peki dusundugumuz surece.siradan insanlar gibi.degilde surekli.hayati irdeliyoruz.yani bizler surekli.dusunuyoruz.siradan.insanlar.gibi yasamiyoruz.evlenmiyoruz.uremiyoruz.calismiyoruz.kariyer yapmiyoruz.zengin olma hayallerimiz yok.yani bizler aslinda zihinsel.ozgurlugumuzu yasiyoruz ve gercek anlami burada buluyoruz.sisteme kole dogup.sonradan ozgurce dusunmeyi ve sorgulamayi.sectik.sence bunun.anlami.var mi?
Ben her şeyin bir nedeni ve anlamı olduğuna inanıyorum. Ama bu yolu seçmekteki ya da bu durumda olmaktaki amaca bağlı. Çok bireysel bi durum yani öteki olmak için mi böyle bir insan, yoksa kendini hep öteki mi hissediyordu da yeni fark etti. Belki bu da başka bir sistemdir ve zihinsel özgürlüğü yaşadığını zannedenler de bu sistemin kölesidir?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Ben her şeyin bir nedeni ve anlamı olduğuna inanıyorum. Ama bu yolu seçmekteki ya da bu durumda olmaktaki amaca bağlı. Çok bireysel bi durum yani öteki olmak için mi böyle bir insan, yoksa kendini hep öteki mi hissediyordu da yeni fark etti. Belki bu da başka bir sistemdir ve zihinsel özgürlüğü yaşadığını zannedenler de bu sistemin kölesidir?
Sistem öylesine karmasikki.gercegi bilmek.imkansiz!.bizi her ne varettiyse.kendisini ve amacinikusursuzca gizlemis!!

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Bizi vareden her kimse.irademiz disinda karar veriyorsa.bu onun icin anlamli bizim icinse anlamsiz olmaz mi?kisaca..
Irademiz disindaki bir yasam.anlamini yitirmez mi?

ttttbz

Felsefe.net
Yeni Üye
Bizi vareden her kimse.irademiz disinda karar veriyorsa.bu onun icin anlamli bizim icinse anlamsiz olmaz mi?kisaca..
Irademiz disindaki bir yasam.anlamini yitirmez mi?
Senin nerede doğacağına, saçının rengine, cinsiyetine karar vermesi yaşamını anlamsız mı kılar?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Iradem diyor ki.bu yasam cok anlamsiz

Zenginde olsan fakirde olsan oluceksin.ben olumsuz olmanin imkansiz oldugunu.dusunuyorum.ben daha anlamli birsey istiyorum.madem iradem ozgurmus.ben yaraticinin ozelliklerine sahip olmak istiyorum.herseye gucu yettigi iddia edilen yaraticinin buna gucu yeter mi?peki..

İraden, "bu yaşam çok anlamsız" diyip bu sözü anlamlandırabiliyorsa kendisiyle çelişiyordur çünkü kendisi o anda yaşamın bir parçasına anlam katıyordur.

Yaşam tamamen anlamlı ya da anlamsız olamaz; hayata anlamı "bilinç" verir ve bilinç düşünme işini sürdürdüğü sürece hayatın en az bir kısmı anlamlı kalacaktır.

Her türlü öleceksin, bunun kaçışı yok. En iyi seçenek yaşadığın süre içerisinde daha fazla şey "anlamak".

Yaratıcı diye tabir edilen var(sanı)lığın en önemli özelliğine sahipsin zaten: Kendini var edebiliyorsun ve düşünce yaratabiliyorsun.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kierkegaard hayatını düşünmeye adamış,hatta nişanlısını bile terketmiş, insanlığa etkileyici fikirler bırakmış bir düşünür, hatta günümüzde hala popüler olan Albert Camus ve Jean Paul Sartre gibi düşünürlere ilham kaynağı olmuş bir filozof.

Ve söyle diyor İgnostik üye;

Varoluş üzerine düşünmeye elverişli değildir.

Tabi kendide dediğini yapamamış ama bu sözü hala geçerli..belkide bu varoluş gizemini asla çözemeyeceğimizi kasdediyor..

Bilim sayesinde çok yok almış görünsekte unutmayalım ki biz bu evrenin ve dünyanın ürünüyüz.. aklımızı,soyut düşünme gücümüzü ve şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiyi fazlada abartmaya gerek yok, bir karadelik gelip dünyayı ve bizleri cosmostan silebileceği gibi eldeki yetilerimizle 5 milyon yıl sonra bile varoluşu çözmeye yaklaşmış dahi olamayabiliriz..hatta abartayım 5 milyon yıl sonra insan başka bir türe evrilip ortadan da kalkabilir..

biz neyiz, kimiz ve ne yapabiliriz?

Buna dair tarihten bu yana insanoğulları çeşitli cevaplar,anlamlar üretmiş ve üretmeye devam ediyor..bunlardan birini yapabiliriz, veya kendimizde yeni bir şey eklemeye çabalayabiliriz..

Şuan için benim ekleyebileceğim yeni bir şey yok.. müzik,hayaller ve sevdiğim şeylerle günleri geçirmeye ,yaşama sevincimi yükseltmeye çalışmaya ve insanları,dünyaya seyredip üzerine düşünmeye devam ediyorum..

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Kierkegaard hayatını düşünmeye adamış,hatta nişanlısını bile terketmiş, insanlığa etkileyici fikirler bırakmış bir düşünür, hatta günümüzde hala popüler olan Albert Camus ve Jean Paul Sartre gibi düşünürlere ilham kaynağı olmuş bir filozof.

Ve söyle diyor İgnostik üye;

Varoluş üzerine düşünmeye elverişli değildir.

Tabi kendide dediğini yapamamış ama bu sözü hala geçerli..belkide bu varoluş gizemini asla çözemeyeceğimizi kasdediyor..

Bilim sayesinde çok yok almış görünsekte unutmayalım ki biz bu evrenin ve dünyanın ürünüyüz.. aklımızı,soyut düşünme gücümüzü ve şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiyi fazlada abartmaya gerek yok, bir karadelik gelip dünyayı ve bizleri cosmostan silebileceği gibi eldeki yetilerimizle 5 milyon yıl sonra bile varoluşu çözmeye yaklaşmış dahi olamayabiliriz..hatta abartayım 5 milyon yıl sonra insan başka bir türe evrilip ortadan da kalkabilir..

biz neyiz, kimiz ve ne yapabiliriz?

Buna dair tarihten bu yana insanoğulları çeşitli cevaplar,anlamlar üretmiş ve üretmeye devam ediyor..bunlardan birini yapabiliriz, veya kendimizde yeni bir şey eklemeye çabalayabiliriz..

Şuan için benim ekleyebileceğim yeni bir şey yok.. müzik,hayaller ve sevdiğim şeylerle günleri geçirmeye ,yaşama sevincimi yükseltmeye çalışmaya ve insanları,dünyaya seyredip üzerine düşünmeye devam ediyorum..

Yukarıdakilerin hepsine katılıyorum ve ekliyorum:

Normal bir insandan tek farkımız daha fazla düşünmek. Peki bu neyi değiştiriyor? Hiçbir şeyi. Öyleyse biz varoluş hakkında düşünenler, normal bir insandan "hiçbir şey" kadar fazlayız. "Hiçbir şey"in hiçbir önemi yok fakat bizi biz yapan o "hiçbir şey".

Aynı zamanda "her şey"e açılan bir pencere olarak "düşünce"ye sahibiz. Bu da bizi "her şey"e ulaşabilecek bir varlık yapar.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yukarıdakilerin hepsine katılıyorum ve ekliyorum:

Normal bir insandan tek farkımız daha fazla düşünmek. Peki bu neyi değiştiriyor? Hiçbir şeyi. Öyleyse biz düşünürler normal bir insandan "hiçbir şey" kadar fazlayız. "Hiçbir şey"in hiçbir önemi yok fakat bizi biz yapan o "hiçbir şey".

ehehe:) sesli güldüm okuyunca..

evet,bizi biz yapan o hiçbir şey (burda mutavazı olduğunu farkındasın demi batur kişi:)) o hiçbir şey benim içinde değerli,çünkü bunu benden başka değerli kılacak bir ölçü yok.. olamazda ! çünkü benden başka ölçü yok! (burdada ben sana benzedim ellam:))

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
ehehe:) sesli güldüm okuyunca..

evet,bizi biz yapan o hiçbir şey (burda mutavazı olduğunu farkındasın demi batur kişi:)) o hiçbir şey benim içinde değerli,çünkü bunu benden başka değerli kılacak bir ölçü yok.. olamazda ! çünkü benden başka ölçü yok! (burdada ben sana benzedim ellam:))

:)Hahaha sonunda Üstün Kişi felsefesinin narsisitik bir saçmalama değil de bireysel varoluşu anlamlandırmanın temeli olduğunu anlayan birisi çıktı.

Ve ekliyorum: Kişi asla yok olamaz, bu doğasında yoktur. Varlığı, kendi varlığının var olduğunu bir tek kendisi bilebilir. Dolayısıyla kişinin varlığı kendi bilincine bağlıdır. Kişinin bilinci de kişinin varlığı olduğuna olduğuna göre aslında var olan her şey kişinin kendi varlığına bağlıdır.
İşte bu yüzden kişi asla yok olamaz. Çünkü bilinci olmadığında varlığı olmaz ve varlığı olmadığında da yokluğun bir anlamı kalmaz.

Farklı bir deyişle:
İnsan kendisinin öldüğünü asla bilemez çünkü ölmüştür. Artık o kişi ölümle yaşamla anlamlandırılamaz çünkü artık öyle bir kişi yoktur.

ls2

Kahin
Onursal Üye
:)Hahaha sonunda Üstün Kişi felsefesinin narsisitik bir saçmalama değil de bireysel varoluşu anlamlandırmanın temeli olduğunu anlayan birisi çıktı.

Ve ekliyorum: Kişi asla yok olamaz, bu doğasında yoktur. Varlığı, kendi varlığının var olduğunu bir tek kendisi bilebilir. Dolayısıyla kişinin varlığı kendi bilincine bağlıdır. Kişinin bilinci de kişinin varlığı olduğuna olduğuna göre aslında var olan her şey kişinin kendi varlığına bağlıdır.
İşte bu yüzden kişi asla yok olamaz. Çünkü bilinci olmadığında varlığı olmaz ve varlığı olmadığında da yokluğun bir anlamı kalmaz.

Farklı bir deyişle:
İnsan kendisinin öldüğünü asla bilemez çünkü ölmüştür. Artık o kişi ölümle yaşamla anlamlandırılamaz çünkü artık öyle bir kişi yoktur.

ben varsam ölüm yok,ölüm varsa ben yokum. ölümle asla karşılaşmayacağım. diyen yunan bir filozofun aforizmasına benzer bir şey söylüyorsun.. madem öyle bende bir sentez yapayım ;

Benim için ölüm varolmayan bir şeydir,varolduğum sürede sonsuzluğun ta kendisidir, başka bir sonsuzluk yoktur..

nasıl sonunuda havalı bitirdim:) başka bir sonsuzluk mümkün değildir diyecektim ama böylesi daha çarpıcı sanki:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar