Ölüm Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde taedium vitae tarafından oluşturulan Ölüm Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 843 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ölüm Üzerine
Konbuyu başlatan taedium vitae
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan taedium vitae

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
Ölüm üzerine çok düşünen ve sorgulayan biri olarak bir nevi sonsuz bir melankoli içerisinde olduğumu hissediyorum.

Ölüm fikri yaşamı gözümde anlamsızlaştırıyor, ortalama 70 yıllık bir ömür için bu kadar uğraşmak mantıksız geliyor bana.
Bu düşüncelerin fazla pesimist olduğunun farkındayım lakin ölüm fikrini zihnimden atamıyorum, bir tür zehir gibi zihnime yayılmış durumda.

Ve insanoğlunun ölüm karşısındaki acizliği yüzünden dünyaya bir sürü yeni birey getirebilmelerinin çok acımasızca olduğunu düşünüyorum.
Schophenhauer'un dediği gibi çocuklarıma verebileceğim en güzel hediye onları hiç dünyaya getirmemektir.

Peki siz ölüm ve yaşam hakkında neler düşünüyorsunuz?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Insan nasil doguyor dusundunuz mu hic? Yada insanoglu nasil yaratiliyor yaratilmis?

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
Insan nasil doguyor dusundunuz mu hic? Yada insanoglu nasil yaratiliyor yaratilmis?
Doğum üzerine çokça düşündüm, düşünmeye de devam ediyorum. Lakin varlığımızda bir yaratımın olduğu fikrine katılmıyorum.

Elbette yaşam; doğum ve ölümün birlikteliğinden oluşuyor fakat ölümün varlığı tüm çabalarımızı boşa çıkarıyor gibi geliyor bana. Başı ve sonu belli olan bir oyunun heyecan verici olması beklenemez sonuçta.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
@telrunya olsa bu konuda size guzel cumleler kurabilirdi diye dusunuyorum.

yasamdan beklediginiz sey sadece heyecan mi? bir seylerin bitmesi sizi mutsuz mu eder?

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
@telrunya olsa bu konuda size guzel cumleler kurabilirdi diye dusunuyorum.

yasamdan beklediginiz sey sadece heyecan mi? bir seylerin bitmesi sizi mutsuz mu eder?
Yaşamdan pek birşey beklemiyorum artık aslında, hayat benim için bir nevi enerji döngüsü. Böyle düşünmemin nedeni de zaten ölüm.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
peki olumun otesini dusundunuz mu hic?

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
peki olumun otesini dusundunuz mu hic?
Ölümün ötesinde birşeyler olduğunu (örneğin ahiret gibi) pek düşünmüyorum, bana göre fazla mistisizme kaçıyor.
Ölümün arkasında bir ölümsüzlük, sonsuz yaşam gibi arzularım yok.
Lakin kim bilebilir ki? Sonuçta hiçbirimiz ölümün farkındalığını henüz tatmadık,
tadanlar da çoktan öldü zaten.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
ben ahirete inandigim icin sormamistim o soruyu, siz diyorsunuz ya olum herseyin sonu ve yasamin ne anlami var. peki olumun son oldugunu nerden biliyoruz? belki olumden sonra yeni bir baslangic vardir ve olum sadece ona gecistir ve yasam devam ediyordur?

tikandiginiz nokta olum oldugu icin onun onunu ve arkasini sorguluyorum suan.

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
ben ahirete inandigim icin sormamistim o soruyu, siz diyorsunuz ya olum herseyin sonu ve yasamin ne anlami var. peki olumun son oldugunu nerden biliyoruz? belki olumden sonra yeni bir baslangic vardir ve olum sadece ona gecistir ve yasam devam ediyordur?

tikandiginiz nokta olum oldugu icin onun onunu ve arkasini sorguluyorum suan.
Haklısınız, elbette ölümden sonra ne olacağı hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değil, sadece bana bu ölümden sonraki hayat küçük bir ihtimal gibi geliyor.
Yine de hiçbir konuyu kestirip atmış değilim, halen sorgulamaya devam ediyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
peki o halde karamsarliga kapilmanin anlami yok, sonucta olum her ne kadar yasam diye nitelendirdigimiz bu monologun sonu gibi gorunsede belki baska bir boyuta gecisin, daha farkli bir monologun baslangici da olabilir.

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
peki o halde karamsarliga kapilmanin anlami yok, sonucta olum her ne kadar yasam diye nitelendirdigimiz bu monologun sonu gibi gorunsede belki baska bir boyuta gecisin, daha farkli bir monologun baslangici da olabilir.
Belki de öyledir, lakin bu karamsarlık artık benim karakterime işlemiş olan bir durum.
Bu başlığı açmamdaki neden karamsarlığımı yenmekten çok sizinkiler gibi değerli fikirleri anlamaktı.
Fikirleriniz için çok teşekkür ederim, esenlikler.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
karakter 6-7 yaslarda tamamlaniyor insanda.

bu sebeple karaktere isleme durumu biraz agir olabilir, ruh halinizi etkilemis olabilir, bunun icinde dedigim gibi kilit noktada takili kalmaktan ziyade onun onu ve arkasini sorgulamanizi oneririm.

Ayrica insanlar aliskanliklarindan olusan bir yaratiktir bu sebeple ruhsal depresyon ve bu benzeri durumlardan uzaklasmak icin aliskanliklarinizi degistirmenizi farkli aliskanliklar edinmenizi, farkli dusunceler ve isteklere yonelmeniz dunyaya ve yasama olan bakisinizi degistirecektir :)

Ben tesekkur ederim.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Kaçınılmaz yok oluş için umutsuzluğa kapılmak mantıksız. Çünkü bu yok oluşu engellemek mümkün değil. Yapılabilecek tek şey yok oluşa kadar var olmak.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Aslında düşünmek irdelemek cok güzel bir olgu hayatımda bir çok konuyu bu açıdan ele almaya özen gösteren biriyim aslında oldukça detayciyimda ama buna rağmen herşeyim mükemmel değil mutlak eksik noktam yada atladigim olgular hatta düşünceler bile olabiliyor

Ama felsefem hiç değişmedi sürekli daha iyi olmak ve sürekli en iyi üretmek bu her konuda olabilir ta bi kime göre en iyi sorusu şekil degistirebilir ama gerçek cevap bana göre yani kendime göre en iyi olmak aslında başkalarıyla degil sürekli kendimle yarisiyorum çünkü en eski beni en iyi bana rakip görüyorum

Bazen cevapları çok uzaklarda ararız bazen cevaplar o kadar yakınımızda olur ki göremeyiz

Tüm bunları neden bahsettigimi açıklamak gerekirse yanıtlamak isterim

Aslında bizler dünyaya hayata gözlerimizi açmadan evvel bu dünyada hiç yoktuk ve var olacağımızı dahi bilmiyorduk

Hatta annemizi ve babamızin kim olacagini dahi bilmiyorduk ama bu gördüğümuz hayat sebepler dairesinde ilerliyor bazen hiç beklenmedik bir sebep hayata farklı yön verebiliyor

Aslında yokluktan varlığa geldik ve bir şekilde bu hayat içerisinde mücadeleye başladık aslinda mücadele ederken yeni şeyler öğrendik

Ölümden sonraki süreci tarif edebilmek çok zor çünkü bilinmeyen bir yolculuğa çıkar gibi nasıl bu dünyaya gelmeden evvel bir tünelde beklediysek öldükten sonrada bir tunelden gececegimize inanıyorum belkide bu dünya bizim gecis kapimizdir bilinmez

Hayata karamsar bakmamak gerek eğer bu dünyada yaşıyorsak baskalari içinde nefes alanı oluşturmak gerek zorluklar yaşarken kolaylıkları da sunabilmek gerek elbette her insanın dusuncesi iradesi mutlak farklılık gosterecek ama bilmemiz gereken birşey var kendini ne kadar iyi tanirsan kendini ne kadar iyi seversen hayata bakışında artı değerin olacak

Elbette hayatta yorulduk elbette zorlu süreçler yaşadık ama bu hayat mücadeleyi sever ve güçlü insanlar mücadeleden çekinmezler bu hayat bir oyun havuzu gibidir ne kadar iyi etken olursan o kadar adım atarsın

Konuyu dini sureclerden ele almak istemedim o yuzden deginmedim ama eski seni yenemezsen yeni seni hayatta tutamazsın bazen hayat adil davranmaz bunu bilmek gerek ama sunuda anlamak gerek hayatta sen ne kadar adil olursan senle bir çok şey yeşerir sen bazen farketmesende bu süreç sebepler dahilinde olur

Ölümden sonra bir surec mutlak var tıpkı bu dünyada doğumdan sonra gerçekleşen bir süreç gibi sadece denklem var ama çözümü yok diye düşünüyorum

Asher

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Şu dunyada birşeyi çok iyi öğrendim oda her canlı mutlak ve sonsuz yaşamak istediği

En ufak canlı olan karıncayı elinize aldığınızda yaşamak için herşeyi yaptığinin farkına varıriz küçükken karıncalar yuvalarına rahat gitsin diye onlara yol yapardim ama onlar o yolu kullanmazlardi

Anladım ki aslında her canlı kendi yaşam çemberinin yolunu takip ediyor

Biz insanlar olarak diğer canlılarda olmayan düşünme ve üretme yeteneğine sahibiz bu yetenek ki oluşabilecek en güzel hazine

Belki yıllar sonra çok özel teknolojilere sahip olduk ama daha fazlasına da mutlak sahip olacağız

Doğa sürekli kendini nasıl yeniliyorsa insanogluda gelişim ve değişim ile kendini surekli yeniliyor

Her yüzyil sürekli bir değişim ve yenilik çağı oluyor onumuzdeki çağın yapay zeka ile gelişip yenilenmesiyle robotic bir çağa başlangıçlar yapıp ilerleyeceğiz

Bunları neden anlattım biliyormusun

Bazen düşünceler öyle siklasirki akan bir nehir gibi olur sürekli gelir böyle sürecde insan irdeleme yetisini kaybederse çıkmaz bir girdap içerisinde olur

O yüzden ölümü düşün ama kalan ömrümde neler başarmak istediğini iyi irdelemen gerekir

İnsan hayatini bir pınara benzetirim ve bu pınar içerisinde bir çok etmen olur işte bu etmende neler koyabildigin önemli aslında uzun uzadıya çok şey yazmak istiyorum ama kisa kesicem

Umut hayatının bir parçası olmalı zamanı gelince hayatında olmasi gereken herşey oluyor zaten önemli olan olanı anlamak değil olmayanı farkedebilmeye çalışmaktır

Bazen hayalimizi yıllar sonra gerçekleştirebiliyoruz yada olmuyor ama aradan geçen bir süreç oluyor acaba bu süreçte neler kazanabildik diye sormak gerek

Kendini sorgula ama kendini üzme hayatı düşün ama kendini yorma kendini iyi tanı ama kendini ezme

Nasıl elma tohumken büyüyüp yeserdiyse sende öyle ol elma toplanır ve tekrar çiçek açıp yeni bir elma verir hayatta böyle ölümde böyle önce dogarsin sonra yeserirsin sonrasında olursun bakmissin yine tohum olup çiçek acmissin ortada denklem var ama çözüm filmin sonunda oluyor bunun için filmin sonunu beklemek gerek

Böyle

taedium vitae

Felsefe.net
Yeni Üye
Şu dunyada birşeyi çok iyi öğrendim oda her canlı mutlak ve sonsuz yaşamak istediği

En ufak canlı olan karıncayı elinize aldığınızda yaşamak için herşeyi yaptığinin farkına varıriz küçükken karıncalar yuvalarına rahat gitsin diye onlara yol yapardim ama onlar o yolu kullanmazlardi

Anladım ki aslında her canlı kendi yaşam çemberinin yolunu takip ediyor

Biz insanlar olarak diğer canlılarda olmayan düşünme ve üretme yeteneğine sahibiz bu yetenek ki oluşabilecek en güzel hazine

Belki yıllar sonra çok özel teknolojilere sahip olduk ama daha fazlasına da mutlak sahip olacağız

Doğa sürekli kendini nasıl yeniliyorsa insanogluda gelişim ve değişim ile kendini surekli yeniliyor

Her yüzyil sürekli bir değişim ve yenilik çağı oluyor onumuzdeki çağın yapay zeka ile gelişip yenilenmesiyle robotic bir çağa başlangıçlar yapıp ilerleyeceğiz

Bunları neden anlattım biliyormusun

Bazen düşünceler öyle siklasirki akan bir nehir gibi olur sürekli gelir böyle sürecde insan irdeleme yetisini kaybederse çıkmaz bir girdap içerisinde olur

O yüzden ölümü düşün ama kalan ömrümde neler başarmak istediğini iyi irdelemen gerekir

İnsan hayatini bir pınara benzetirim ve bu pınar içerisinde bir çok etmen olur işte bu etmende neler koyabildigin önemli aslında uzun uzadıya çok şey yazmak istiyorum ama kisa kesicem

Umut hayatının bir parçası olmalı zamanı gelince hayatında olmasi gereken herşey oluyor zaten önemli olan olanı anlamak değil olmayanı farkedebilmeye çalışmaktır

Bazen hayalimizi yıllar sonra gerçekleştirebiliyoruz yada olmuyor ama aradan geçen bir süreç oluyor acaba bu süreçte neler kazanabildik diye sormak gerek

Kendini sorgula ama kendini üzme hayatı düşün ama kendini yorma kendini iyi tanı ama kendini ezme

Nasıl elma tohumken büyüyüp yeserdiyse sende öyle ol elma toplanır ve tekrar çiçek açıp yeni bir elma verir hayatta böyle ölümde böyle önce dogarsin sonra yeserirsin sonrasında olursun bakmissin yine tohum olup çiçek acmissin ortada denklem var ama çözüm filmin sonunda oluyor bunun için filmin sonunu beklemek gerek

Böyle
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç