Ölmüş Burası

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde daVinci tarafından oluşturulan Ölmüş Burası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,596 kez görüntülenmiş, 44 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ölmüş Burası
Konbuyu başlatan daVinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir doğal afet sonucu sadece bir kaç kişinin yaşadığı ölü bir şehir imajı yansıttı bana. yanılıyor muyum?

bu tam doğru tanımlama
Bugün sosyal mesafe diye bir kavram var twitter da felan ingilizcenin otomatik çeviri motorları sosyal uzaklaşma ve sosyal uzaklaştırma diye çeviriyor
İkinci kavram tecrit ,izolasyon ve kilitlenme/hapsedilme ,yalıtılma

nerede iki kişi görürseniz dağıtın! emir bu olmalı!
sosyal medya trol ve trojanları bunu yaptı ya da eliyle yaptırıldı
çoğu ağ da balık olduğunda habersiz

Oblivion

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu forumda neredeyse gördüğüm her konu 2010 - 2013 gibi çok eski tarihlerden kalma. Forum ölü mü bilmem ama çok yaşlanmış.

Tüm içerikler yaşlanmış. Bunlara cevap da yazılmıyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu forumda neredeyse gördüğüm her konu 2010 - 2013 gibi çok eski tarihlerden kalma. Forum ölü mü bilmem ama çok yaşlanmış.

Tüm içerikler yaşlanmış. Bunlara cevap da yazılmıyor.
Forumlar diğer sosyal medya ve sanal paradigmaya paralel olarak parçalandı ve dağıldı. Bir çok eski forum kapandı ya da ziyaretçi kaybına uğradı. Sosyal alandaki gibi kavga ve ayrışmalar oldu. Sosyal medya göçleri oldu. Twitter, facebook gibi. Susanlar küsenler oldu.
Bunun bir çok nedeni var.
Siyasi ayrımlaşma kutuplaşma, dini inançsal bilimsel ayrımlaşma kutuplaşma, ırksal ulusalcı kemalist vb devam ediyor bu.. Bu her yerde oldu. Mevcut iktidar ve temsil ettiği birim ve büyük trol ağı hatta gönüllü ordusu diyelim bizce başta herkesi susturmaya, güç sağlamaya, her yeri ele geçirmeye girişti ve çalıştı. Ha onlara göre tarihi reverans ve susmuşluğun geri çalımıdır.
Bir başka forumda bir sosyal medya grubu açmaktan bahsettim ve bana hep bir ağızdan şu dendi. Uğraşma, yorulursun, Adnan Hoca trolleri, şu bu trolleri dolarlar, bezersin, yazdırmazlar... Yani işlev gördürmüyorlar...

Otorite ve din karşıtı yazmanın ya da eleştirinin engellenmesi çarpıtılması girişimleri var. Susturulması var. Bunları asıl neden olarak buluyoruz.
Bu değilse onlara göre mesela ateizm deizmin baskılanması, yayılmasını önleme ve mevcut eldekini koruma ama siyasi özgürlük ve insan hakları ifade özgürlüğüne dair saldırıdır ve buna dair biliş yok. Açık saldırı girişimleri ve bu anlamda yayılma, fetih, baskı ve denge kaybı üretme trollük vb. anlayışlarla bunlar yürütüyor.

Felsefe insanın varoluş sorunu ama politika ve dine; tanrısal itaate el atmalı başkaldırmalı .Otorite dahil. Gerçekleri söylemeli ve özgür olmalı. Türk ya da Türkiye ya da müslüman ya da Osmanlı ya da İslami ve Din tipi, dini milli tip felsefe olmaz. Evrenseldir. Evrensel kalacak. Bunu anlamalılar..
Hala bakın Gazaliden fosil yakıtla iz bulup felsefe üretimi çabası var...

Şimdi bile 20 üye burayı sahiplense her gün girse ve yazsa; en azından bir selam etse, o gün dinlediği dinlediği müziği paylaşsa, genel sohbete bir not bıraksa dahil canlanır. Neden olmuyor? Kişinin sohbet istemi ya da sosyal adiyet iletişim arayışıyla uyuşmuyor olmalı.. ya da dediğim gibi 20 ilgili gelecek olsa eşit miktarda trol sıcazak ve gönderilecektir.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ben bu forumu zamanında harla yanan bir ateşin sönmemekte direne közleri olarak görüyorum. Günümüz çoğunluk sanal alemine baktığımda her yeri desteklenecek amaç kavramından bağımsız, en basit'i kullanarak en çok'a hitap etmeyi ve en fazla'yı kazanmayı hedefleyen soğuk, ruhsuz yapılar bütünü olarak görüyorum.

Genel anlamda sanal ortamın çoğulcu diktatörlüğünün iktidarı o denli kuvvetli ki bırakın aykırı bir şey yazmayı, çoğunluktan farklı bir özüm önerisi bile hakaretlerle, linçlerle karşılık buluyor. Bu durum beraberinde popüler tek-tipleşmeyi ideal olarak gören kıt düşünen çoğunluğun, tüm topluma fayda sağlayabilecek özgün düşünceli azınlığa üstün çıkmasını ve insanlığın en iyimser tabirle bir koyun sürüsüne benzemesine neden oluyor.

İşte bu yüzden felsefe.net'i seviyorum, çünkü burada dikkat çekme, ilgi görme amacı olmadan düşüncelerini paylaşan insanlar var.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kalmadı maalesef,kibar kaliteli insanlar azaldı ve olanlarda gereksiz kalabalıklardan bıkıp yalnız kalıyorlar,kendi çerçevesinde yaşamlarını sürdürüyor,gerçi bu yüzyıllardır böyleydi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç