Neden Önemseriz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan Neden Önemseriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 58,228 kez görüntülenmiş, 384 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Önemseriz?
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ve sürdürelim; "lafla pilav pişmez"

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
öyle de olsa, sonuç itibariyle önemsediğimiz bir olgu var demektir. demek ki, sözü değil eylemi/edimi önemsemek bir ölçü olmaktadır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
önemsemek sadece önemseyen olgulara karşı mıdır?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
önemsemek sadece önemseyen olgulara karşı mıdır?

Ne anlamda ve neden karsi olsun? Cunku onemseme kendi basina bir eylem degildir. Bu eylemi ortaya koyan bir beyin ve onun dusunce ve davranisi vardir. Olgular da kendi basina onemsemez. Olgunun onemsenip/onemsenmemesi ise bilimin ve bilimselligin konusudur. Yerine gore bir olguyu baska bir gozlemde kullanir, yerine gore kullanmaz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
olgu-yu geniş anlamda kullandım. dar anlamı ile söylediğiniz gibi onun önemsemesi söz konusu elbette edilemez. karşı derken zıt anlamında değil karşılık beklemek anlamında kullanmıştım. ancak yeterince ifade edememiş olmalıyım ki farklı değerlendirildi. bunu fark etememe ve düzeltmeme olanak sağlayan yorumunuzdan dolayı teşekkür ediyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
olgu-yu geniş anlamda kullandım. dar anlamı ile söylediğiniz gibi onun önemsemesi söz konusu elbette edilemez. karşı derken zıt anlamında değil karşılık beklemek anlamında kullanmıştım. ancak yeterince ifade edememiş olmalıyım ki farklı değerlendirildi. bunu fark etememe ve düzeltmeme olanak sağlayan yorumunuzdan dolayı teşekkür ediyorum.

Rica ederim. Bilhassa kitleye acik bir mesajin yanlis algilanmamasi adina, yapmis oldugunuz aciklama icin de; ben tesekkur ederim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Sorunuzu bu "duzeltme" temelinde yeniden duzenleyerek sormaniz, mumkun mu?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
önemsemek için mutlaka bir karşılık -neden değil- olması gerekli midir?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Buradaki "karsilik" yine "karsilik beklemek" anlaminda mi? Ya da bu karsilik kimden/nerden beklenecek?

Yani onemsemek bir yerde baskasina yonelik bir "gosteris mi?" olarak soruyu anliyalim?

Ya da konuyu tamamen kisinin bunyesinde mi degerlendirelim?

Beril

Üye
Yeni Üye
Slm

Hocam sorunuz düşündürücü gerçekten ;ve sanıyorum ki bu soruya sayfalarca yazabilirdim.Fakat yine de insan neden diyor ister istemez neden yazayım !
_''Seni ben 100 kg ağırlığınca sevdim! ''diyor bir felsefe hocası dersinde, kendisinden hoşlanan öğrencisinin gözlerine bakarak, sonra deyişindeki tınıyı arttırarak daha gür bir sesle ve daha yoğun bakışlarla tekrar öğrencisinin gözlerine bakarak _''Seni ben 10000000000000000 kadar seviyorum ,seni sonsuz kere seviyorum''!!! ,diyerek hislerini açığa vuruyor ve bu hal 5 yıl devam ediyor.Öğrencisi asla onu unutmuyor ,unutamıyor.Bu aşk yüzünden evlenip yuvasını kuramıyor .
Velhasıl zavallı kızcağız hocasına duyduğu aşka hem inanıyor hem iki yüzlüce buluyor.Çünkü hocası zekasından ve aşkından ürküyor ve kızcağızın akademik geleceği ile de oynuyor.
Şimdi sorumla ne alakası var diyeceksiniz eminim .Kişi gerçekten aşkı biliyorsa önemsememeyi de bilir! Veyahutta kişi gerçekten aşkı biliyorsa ayrılığın aşkın en önemli parçası olduğunu da .
Hehangi bir durum karşısında, kişinin önemsemesi ya da tersi durumuna mazhar oluşu , o kişinin olgunluğu ve kendini aşmasıyla alakalı bir durumdur.Ya da biraz daha açık yazayım ... Kişinin herhangi bir durumu ya da olayı veyahutta bireyi önemsememesi o durumlardan bir karşılık beklemediği için değil;bilakis felsefik temelli ve ya bir başkaldırı veya gerçekten çok önemsediği için hayatın ritmine uygun bir tavır sergilemiş te olabilir.Nedenler çok...Fakat en temelde insan gene de önemsemek için karşılık bekler diye düşünürüm bu çok normal bence .
Saygılar

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
evrensel-insan,
karşılık beklemek anlamında kullandım. soruyu always-free adlı üyenin yorumu nedeniyle sormuştum. o söylemde ters olan bir durum vardı ve buna açıklık getirmek istemiştim. soru yöntemi ile daha anlaşılır olacağını düşündüm.

/

Beril,
açımlayayım o zaman, önemsediğimiz her olay/olgu/kişi karşılık beklediğimiz olay/olgu/kişi değildir. mesele "sevgi" çok özelinde "aşk" önemsediğimiz değerlerdir ve karşılık olsun diye önemsemeyiz; onu önemseriz ve karşılık bulursak daha çok değer veririz ve fakat karşılık bulmasak da severiz ve aşık oluruz. sevginin kendisine duyduğumuz önem onu mutlak surette karşılayacak bir sevgi ile örtüştürdüğümüz için değildir. çünkü bu değer bize/kendimize ait bir değerdir. bir çiçeği önemseriz, bakar büyütürüz...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

Hayır değildir.O zaman sadece önemsenmek istediğimizden önemseriz.Burada önemli bulmak, önem vermek ille de diyalog/alışveriş/çift yönlü olmak zorunda değil.Yani mesele "sev beni, seveyim seni" ye indirgenmemelidir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Hayır değildir.O zaman sadece önemsenmek istediğimizden önemseriz.Burada önemli bulmak, önem vermek ille de diyalog/alışveriş/çift yönlü olmak zorunda değil.Yani mesele "sev beni, seveyim seni" ye indirgenmemelidir.

Bir seyin iki yonlulugunu algilamak, her soyden once algilayacak olanin kendi varliginin bilinc ve farkinda olmasini gerektirir. Yoksa eski Turk filmlerindeki gibi tek tarafli asklara karsi taraf ta zorlanir ve askin egosal istemi telaffi edilmek icin, karsilik bekler.

"Ben onu seviyorsam, oda beni seviyor" yanilgisi tek tarafli algilanir. Karsidaki kisinin sevip/sevmemesi ve/veya onun bu konudaki dusuncesi onemli degildir.

Bu da bize bir kere daha insanoglu dilinin yapi ve isleyisinin monologunu ve noktalama ozelligini ortaya koyar.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
....Bu da bize bir kere daha insanoglu dilinin yapi ve isleyisinin monologunu ve noktalama ozelligini ortaya koyar.

Önemsemek, kişiler-arası ilişkilerle sınırlanamaz..Bir araştırmayı, nesli tükenmekte olan bir kuşu, faaliyete geçmeye hazırlanan Vezüv'ü de önemseyebiliriz.Bunlar üzerinden dolaylı olarak önemsenen yine insan yaşamı/varlığıdır."Ben elmayı seviyorum diye, elma da beni sevmek zorunda mı?" dizeleri hatırladım ama yazarını hatırlayamadım.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
önemsenir savaşlar, önemsenir geçmiş/tarih ve gelecek, önemsenir uzayda canlı arayışları ve sürer gider...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Önemsemek, kişiler-arası ilişkilerle sınırlanamaz..Bir araştırmayı, nesli tükenmekte olan bir kuşu, faaliyete geçmeye hazırlanan Vezüv'ü de önemseyebiliriz.Bunlar üzerinden dolaylı olarak önemsenen yine insan yaşamı/varlığıdır."Ben elmayı seviyorum diye, elma da beni sevmek zorunda mı?" dizeleri hatırladım ama yazarını hatırlayamadım.

Bir monologdaki sorun, uzerine monolog uygulananin, insanoglu mu yoksa baska bir fenomen oldugu mu konusudur. Elma dialog kurmaz, ama; insanoglu kurar. Iste sorunda iki monologun kurmaya calistigi emirsel dialogdur. Cunku her monolog kendini one cikarir ve karsisindakinin kendi monologunu kabul etmesini bekler. Iste guc, otorite, iktidar, zorbalik, mudahele, teslim alma, suru psikolojisi ve korku felsefesi de insanoglu bunyesindeki her konu ve kavramdaki ustunluk yarismasinin da egosal olarak dogal zihniyetin beyne giydirdigi elbise budur. Sorun da buradadir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç