Kürtaj tartışmaları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Kürtaj tartışmaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,845 kez görüntülenmiş, 65 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kürtaj tartışmaları
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Cevap: Kürtaj yapılması doğru mudur?

bebekler bir iki yaşlarına kadar ruh gibi dolanıyorlar öyle ortada,, maymundan farkı yok nasılsa. aslında o yaşlarda da yaşamları sonlandırılabilmelidir, ne bileyim kürtaj değil de başka bir şey olur o zaman.
ama şu da var doğduktan sonra güzel oluyorlar, şirin, oyuncak gibi... kıymayalım o zaman onara... ama anne karnındayken öcü gibiler, böcek gibi bişey, ııığ, çok iğrenç... öldür gitsin... o zaman ölmeyi hakediyorlar...
nası bi dünyadır bu...

Madem bu kadar insancil dusunebilen bir akil; nasil oluyorda, her turlu etik ve metafizik degerler, isdeolojiler ve inanclar ugruna, kendi turunu olduruyor, iskence ediyor, savasiyor, katliam soykirim yapiyor.

Butun bunlari yaparken akil nerde acaba?

Dogal zihniyet insanogluna deger vermez ve veremez. Iste boyle ancak demogoji yapar ve aklince ve cikarinca da sanki insanoglunu korurmus gibi ahkam keser.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

bilemiyorum. güzel çirkin olsa da olmasa da konu, insanların insanları öldürmeleridir. bazen kendileri öldürür, bazen başkalarına öldürtürler... siyasi bir lideri öldürmek için tutulan kiralık katil ile iki aylık bir cenini öldürmek için tutulan bir doktor arasında öyle büyük bir fark göremiyorum. bazı insanların yaşamı bazı insanlarca gereksiz, zararlı, ahlak dışı görülebilir. bu olabilir ve olur da, sürekli olan bir şey... kürtaj yasaklansa da belki olmalıdır, çünkü bazı insanlar ecelsiz ölmek zorundadırlar... bu durum olması gereken bir durum olsa bile, ne olursa olsun yasaklanmalıdır. en azında insan gibi görünmek, insani değerlerimizi kendimize yakıştırıp övünmek için...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

bilemiyorum. güzel çirkin olsa da olmasa da konu, insanların insanları öldürmeleridir. bazen kendileri öldürür, bazen başkalarına öldürtürler... siyasi bir lideri öldürmek için tutulan kiralık katil ile iki aylık bir cenini öldürmek için tutulan bir doktor arasında öyle büyük bir fark göremiyorum. bazı insanların yaşamı bazı insanlarca gereksiz, zararlı, ahlak dışı görülebilir. bu olabilir ve olur da, sürekli olan bir şey... kürtaj yasaklansa da belki olmalıdır, çünkü bazı insanlar ecelsiz ölmek zorundadırlar... bu durum olması gereken bir durum olsa bile, ne olursa olsun yasaklanmalıdır. en azında insan gibi görünmek, insani değerlerimizi kendimize yakıştırıp övünmek için...

Burada RTE'nin neden boyle bir soylem dile getirdiginin politik icerigini iyi algilamak gerekiyor. Birincisi gundem degistirmek "Her kurtaj bir uluderedir" burada uludere ile kurtaj arasinda nasil bir bag kuruldugunu RTE'ye sormak lazim. Hem de tecavuze kadin haklarindan degil; "dindar/kindar nesil yetistirmekten" yola cikarak bakmasidir.

Madem her cocugun dogup "dindar/kindar neslin yetisimine" bir nefer olmasi isteniyor, bence her erkegin yasamina bir bekci dikmeleri lazim. Sonucta her sperm bir can tasir ve bunun bosa gitmesi "cinayettir."

Iste bu acidan bu bekciler, spermlerin bosa gitmesini onluyebilirler.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

sana gelince phi bu dünyanın meraklısı olmadığım gibi fazlalık olduğum doğrudur. Senin anlayamadığın şey ise akıllı tasarım teorisinde bile fazlalıklar bile bir yol yöntem araç ilişkisinde bir amaca hizmet eder. Şimdi bana amaç ne deme sende o amacı görecek anlayacak potansiyel olduğunu düşünmediğim gibi bence en kısa zamanda eline bir mendil alıp ağzından akan salyaları silmeni öneririm sana. Senin çapın benimle ne konuşmaya nede tartışma sürdürmeye yetmez. O yüzden öfkene hakim ol ve benle ilgili konulara pek yorum yapma. Şimdi admin olmadığın gib yazılarımı silebilecek yetkin yok. bu durum seni üzdüğü gibi fazlasıyla ezer. O yüzden sen sen ol iyi davran kendine..

Kurabiye canavari benim agzimdaki salyalar bilgi pesinde kosmamdan kaynaklaniyor. Senin gibi bursalardan kari kiz pesine o sehirden bu sehire agzimda salya kosturmuyorum. Sitede iki kelli felli cumle kuruyorsun diye kendini ordinaryus mu saniyorsun? Onu sitede erkek pesinde kosan kizlara yedirirsin bana degil. Bilgiliymis sabahtan aksama kadar internet basinda counter strike oynayarak ne bilgisi kazanacaksin

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

bence her erkegin yasamina bir bekci dikmeleri lazim. Sonucta her sperm bir can tasir ve bunun bosa gitmesi "cinayettir."

Tam da bunu yazsam mı diye düşünüyordum..Ellerinize sağlık..

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Burada RTE'nin neden boyle bir soylem dile getirdiginin politik icerigini iyi algilamak gerekiyor. Birincisi gundem degistirmek "Her kurtaj bir uluderedir" burada uludere ile kurtaj arasinda nasil bir bag kuruldugunu RTE'ye sormak lazim. Hem de tecavuze kadin haklarindan degil; "dindar/kindar nesil yetistirmekten" yola cikarak bakmasidir.

Madem her cocugun dogup "dindar/kindar neslin yetisimine" bir nefer olmasi isteniyor, bence her erkegin yasamina bir bekci dikmeleri lazim. Sonucta her sperm bir can tasir ve bunun bosa gitmesi "cinayettir."

tayyip i bu işe karıştırmak ne kadar doğru? tartışmamızın başlaması sebebidir kendisi belki,, ama gene de durum tayyipe indirgenecek kadar basit olmamalı...
bakış açınızla prezervatifleri de toplu mezar olarak tanımlayabiliriz :) bence olaya bu kadar basit bakılmamalı...
ilk olarak kesilen bir ineğin içinden çıkan yavru buzağıyı gördüğümde iki üç gün uyuyamamıştım... küçücük bir şeydi,, 99 depreminde bir çok ölü insan görmüştüm, ölü bebekler, uzuvları kopmuş insanlar... küçüklüğümden beri gördüğüm cenazeler, ölü üzerilerine attığımız topraklar vs... hepsinden etkilenmişimdir... ama inanın kesilen bir ineğin içinden çıkan o buzağı kadar etkilendiğimi hiç hatırlamıyorum. aşağı yuları elim kadar bir şeydi... belki yaşımın küçük olmasındandı aşırı etkilenmem...
anlamak zor cidden.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

tayyip i bu işe karıştırmak ne kadar doğru? tartışmamızın başlaması sebebidir kendisi belki,, ama gene de durum tayyipe indirgenecek kadar basit olmamalı...
bakış açınızla prezervatifleri de toplu mezar olarak tanımlayabiliriz :) bence olaya bu kadar basit bakılmamalı...
ilk olarak kesilen bir ineğin içinden çıkan yavru buzağıyı gördüğümde iki üç gün uyuyamamıştım... küçücük bir şeydi,, 99 depreminde bir çok ölü insan görmüştüm, ölü bebekler, uzuvları kopmuş insanlar... küçüklüğümden beri gördüğüm cenazeler, ölü üzerilerine attığımız topraklar vs... hepsinden etkilenmişimdir... ama inanın kesilen bir ineğin içinden çıkan o buzağı kadar etkilendiğimi hiç hatırlamıyorum. aşağı yuları elim kadar bir şeydi... belki yaşımın küçük olmasındandı aşırı etkilenmem...
anlamak zor cidden.

Nedemek "RTE'yi bu ise karistirmamak" bu tartismayi baslatan o degil mi? Ayrica kurtaj ile uludere bagi ne alaka.

Mantik gayet acik ve net algilayana ortadadir.

Amac hem gundem degistirmek, hem de dindar/kindar nesillere emir erleri yetisecek her turlu dogum olanagini kullanmaktir.

Kisaca kadinin ve erkegin cinsel yasamina her yonuyle mudahele etmektir.

Turkiye bir ummet toplumu degildir ve planlanan budur. Bunu algilayamamak maalesef bunun boyle olmasini istemektir.

Ustelik 21. yuzyilin dunyasi ile hic de bagdasmayacak bu ummetcilik zihniyeti ana sorundur.

Ayrica bir basbakan hangi bilgisi, birikimi v.s. ile bu konuda konusabilmektedir.

Bunu hangi saglik bakani hangi bilimsel ve bilissel veriye dayanarak desteklemektedir?

Turkiye hukumetinin hic bir bakani, bakanligini temsil ettigi bir duzeyde bilgiye sahip degildir ve hepsi sadece birer RTE emir kuludur. Bunun boyle oldugu RTE'nin uludere ile ilgili koydugu konusma yasagidir.

Bir kisi kendi menfaati icin insanliktan cikabilir ve her turlu bilimdisi konusabilir, ama sunu bilmelidir ki, toplum ummet toplumu degildir ve olmayacaktir. Bu da zaten her turlu kesimden gelen karsi cikislarla ortaya konur.

Bir seyi bence algilamak icin, once insanlik bilinci tasimasi gerekiyor. Kendi her turlu cikari icin insanligi ayaklar altina alanlarin baska turlu algilanma olanagi yok.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Konunun tek algilanma yeri, bilimse/bilissel olan aciklamadir.

Kurtaj nedir-tibbi bir operasyondur.

Tip bu tibbi mudaheleye neden gerek duyar-Cunku kadinlar istemdisi olarak gebe kalmakta ve bu gebeligi sonlandirmak istemektedir.

Bir kadinin vucudundan kim sorumludur-Kadinin kendisi

Kurtaj kararini ne nedene dayanirsa dayansiz kim alir-kadinin kendisi

Kurtajin bilimsel bir konmus suresi var midir-Vardir.

Bu sure gecince kurtaj uygulanir mi-Tibbi olarak uygulanmaz.

Peki kurtaj tibbi olarak yasaklanirsa ne olur-Kadin istenmeyen bu gebelikten tibbin disinda ve gizli yollardan ve tibbi icerigi olmayan yollardan kurtulmayi deneyecektir.

Peki bu nedemektir-Bu tib disi olan kadina her turlu zarari verebilecek ve hatta kadinin olumu ile sonuclanabilecek bir sonuc getirecektir.

Baska- Tibbi olmayan ve bu isten nemalanmak isteyen kesimler tureyecektir.

Peki kadinin zarar gormesinin ya da olmesinin sorumlusu kim olacaktir-kurtaji yasaklayan devlet. Yani devlet vatandasinin katili olacaktir.

Butun bunlar gozlem vermismidir- Evet, isteyenler TC kurtajin serbest olmadigi donemdeki olanlara ve kadin olumlerine bakabilirler.

Peki kadinin istenmeyen bir gebeligi doguma donusturmesi ne demektir- Kadinin sosyal ve psikolojik sorunu demektir. Dogan bebegin buyudukce bunun yukunu algiladikca tasimasi demektir. Kadinin uzerindeki her turlu sartlanmis deger yargisi vebu yarginin getirecegi kadin uzerindeki her turlu baski demektir.

Kisaca sezeryen konusuna da deginelim.

Sezeryen nedir- Normal yollarla dogamayan bebegin dogabilmesi ve kadina olum dahil zehirlenme dahil bir zarar vermemesi icin yapilan tibbi operasyon demektir.

Peki bunun yasaklanmasi ne demektir-Dunyaya gelecek yeni bir canlinin katili olmak ve buyuk bir olasilikla annesinin de olumune sebep olmak demektir.

Burada bir de mantiksal celiski var. Kurtaji yasaklamak, dogumu saglamak ise; sezeryeni yasaklamak dogumu onlemektir. Yani kurtaj ile deger verilen canliya sezeryen ile deger verilmemektedir.

Bu celiskinin cozumunu de her iki birbirine zit tibbi yontemi ayni kefeye koyanlara birakiyorum.

Ayrica istenmeyen bir gebeligin sorumlusu kadin da olmayabilir. Onun istem disi bir cinsi iliskiye zorlanmasi bir tecavuzdur. Tecavuze ugramis bir kadini bunun sonucu gelen doguma zorlamak ise; hem insan haklarina hem evrensel hukuka hem de hak ve ozgurluklere aykiridir. Cunku tecavuz bir suctur ve isleyen cezalandirilir. Boyle bir doguma zorlama yanasimi tecavuzu de hafife almak ve hatta tecavuze tesvige yonelmektir.

Ayrica doigacak olan bir tecavuz urunu cocuggun tecavuz eden babasi olmasi sifatiyla, cocugun gelecegi de annenin gelecegi de bir psikolojik taravmaya yol acacaktir.

O yuzden basbakanda olsa hic bir bilgisi ve numenal ufku olmayan bir sekilde yapilan aciklamanin vebali cok buyuktur.

Zaten toplumumuzun bir ummet toplumu olmak istememesi de; aciklamalar yapildigi gunden beri verilen yanitlar, yapilan eylemler ve bilimsel, bilissel hak ve ozgurlu iceren karsi cikislardir.

P

Pyramos

Ziyaretçi

Yumurta örneğini vermem deki en büyük amaç sabah kahvaltınız da bir canlı iştah ve iştahla yedikten sonra bunu keyfile sindirebilmenizdir. İnsan kendi yolunu kendi yapandır. İşine gelince canlıların temel haklarından söz edip işine gelmeyince yaratıcı onu bizim nefsimiz ve midemiz için yaratmıştır diyendir

Kusuru bakma Sevgili Kuzeys ama durumu bu kadar sündürme olmaz. İnsanın ;Yaratıcı bunu nefsimiz/midemiz için yarattı söylemi (ki söylem sündürme olmaması için sadece insan için şeklinde özetlenip mide sözcüğü olmamalıydı, sonuçta yemek dışında faydalandıklarımızda var) Yaratıcının kendisinden gelmektedir insandan değil.

İnsanlar bireysel olarak toplumdaki yaygın dine İnanırlar ya da inanmazlar, en temelde de din doğrudur ya da yanlıştır. sosyolojik olarak bu birşeyi değiştirmez.Böyle çok tartışmalı bir konuda hukuk kurallarının toplumda ki yaygın dine/inanışa göre düzenlenmesi kamu vicdanı açısından en doğru seçimdir.

İşin siyasi yönü başkadır. bu konuya siyasi görüşünün yönlendirmesi ile yorum yapmak bana göre utanılması gereken bir durumdur.

Rahme düşen canla ,spermleri kıyaslamak ve buradan çıkarımlar yapmak ise bana göre oldukça şaşılası bir durumdur. yok artık diyorum.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

neyse bu konuyu da bilimadamlarına bırakalım... onların dediği evrensel, doğru ve gerçektir nasılsa....

ne olursa olsun benim fikrim değişmeyecektir.
evet kürtaj gerekli olabilir, ve yasaklanması sistemde ve toplumda ciddi aksaklıklara neden olabilir... fakat ne olursa olsun, bu iş gözümde,, bir kiralık katilin bir cana kıymasından farklı olmayacaktır!
elini kana bulamak istemeyen korkaklar ve cahiller kiralık katil tutarlar...
.
.
.
rica ederim duruma sadece iki günlük bir gebeliğin sonlandırılması olarak ya da yumurta sperm esprileri ile bakmayın hele hele tayyip demeyin... insan formuna girmeye başlamış bir varlıktan bahsediyoruz... şurda bir bebek biblosu düşüp kırılsa ya da oyuncak bir bebeği kol bacak ayırsalar dahi içiniz acır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

neyse bu konuyu da bilimadamlarına bırakalım... onların dediği evrensel, doğru ve gerçektir nasılsa....

ne olursa olsun benim fikrim değişmeyecektir.
evet kürtaj gerekli olabilir, ve yasaklanması sistemde ve toplumda ciddi aksaklıklara neden olabilir... fakat ne olursa olsun, bu iş gözümde,, bir kiralık katilin bir cana kıymasından farklı olmayacaktır!
elini kana bulamak istemeyen korkaklar ve cahiller kiralık katil tutarlar...
.
.
.
rica ederim duruma sadece iki günlük bir gebeliğin sonlandırılması olarak ya da yumurta sperm esprileri ile bakmayın hele hele tayyip demeyin... insan formuna girmeye başlamış bir varlıktan bahsediyoruz... şurda bir bebek biblosu düşüp kırılsa ya da oyuncak bir bebeği kol bacak ayırsalar dahi içiniz acır...

Acikladigim celiskiyi algilamak adina, bu sezeryen'e karsi gelisi de aciklar misin?

Iste o zaman RTE'nin ne dusundugunu ve nasil bir zihniyete sahip oldugunu algilayamadigin ortaya cikacak.

Evet, sezeryene neden karsi?

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

tekrar etmek isterim, ben tayyibi baz alarak fikir yürütmek istemiyorum, en azından bu başlık altında... sezeryanın artık keyfi olarak yapıldığını çok yakın tanıdıklarımdan biliyorum... özel hastanelerin para kazanma hırsı da yadsınamaz tabi... ve tabi gerekliyse buna karşı çıkmak delilik olur...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

Bu arada, Sezaryen teriminin Sezar'dan geldiğini bilen var mı?

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye

ne hoş ne hoş, kafanız çok güzel olmuş güle güle kullanın.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

Bu arada, Sezaryen teriminin Sezar'dan geldiğini bilen var mı?

Araştırmaya üşenenler için söyleyeyim..Jül Sezar, normal doğumla değil ,annesi Aurelianın karnı kesilerek dünyaya getirilmiştir.Sezaryen adı oradan geliyor.

Teoman

Felsefe.net
Yeni Üye
dusunemeyen hayvanlarin bile yapmadigi birseyi insanin yapmasi ne kadar dusundurucu ve asagilayici bilinmez...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
dusunemeyen hayvanlarin bile yapmadigi birseyi insanin yapmasi ne kadar dusundurucu ve asagilayici bilinmez...

yani şimdi bu yazıyla, kürtajın yasaklanmasını doğru bulmayanları, ''hayvandan aşağı'' saydığınızı belirterek; bir düşünce paylaşımında bulunduğunuzu mu zannediyorsunuz...?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Hayvanlar sanki kürtajdan haberli de bu yolu seçmediler.Yavrusunu kabul etmeyen bir çok hayvan da var üstelik. Aynı zamanda bazı hayvanlar aile içi çiftleşiyorlar. Gerçi bu mantıkla kürtaj yaptırmadıklarından ahlaklı! sayılırlar.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
:) sayın Ferdinand Bardamu sözüm size değil ama bazıları var ki, insanlar ile alakalı her ahlaki durumu hayvanlar ile kıyaslamayı vazife biliyor... hayvanları her durumda daha sevimli ve belki daha da insancıl göstermek biraz da moda gibi...
yavrusunu yiyen, ya da diğer yavrusuna yediren hayvanlarda var,, koskoca bir koyun sürüsünü öldürüp içlerinde sadece birini yiyen kurt mesela... ne bileyim, daha canı çıkmamış olan antilobu parçalayıp yemeye başlayan sırtlanlar... çok daha fazlası vardır elbet bu örneklerin...
milan kundera nın bir kitabındaki karakterlerden biri doğaya olan nefretini, o güzelliğin arka planındaki vahşeti göstererek anlatıyordu.

kürtaj hakkında söyleyeceklerimi söyledim ve daha fazla kalabalık yapmayayım... ama gene de ülkedeki bu tayyip karşıtlığının doğmamış çocuğu katletmeyi dahi sindirebileceğini görmek rahatsız edici. evet öyle. sırf tayyip karşı diye,, çoğu kişi kürtajı savunuyor...

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
kimi kuraklık dönemlerinde bazı hayvanların biliçli bir şekilde karınlarındaki yavrularını düşürebildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar