Kürtaj tartışmaları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Kürtaj tartışmaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,816 kez görüntülenmiş, 65 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kürtaj tartışmaları
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Sizce kürtaj yapılması doğru mudur? Esasında ben bu konuyu rahme düşen bir canın yaşama hakkını alabilmemiz açısından irdelemek istiyorum. Anne adaylarının böyle bir hakkı sizce olmalı mıdır?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Cevap: Kürtaj yapılması doğru mudur?

Sizce kürtaj yapılması doğru mudur? Esasında ben bu konuyu rahme düşen bir canın yaşama hakkını alabilmemiz açısından irdelemek istiyorum. Anne adaylarının böyle bir hakkı sizce olmalı mıdır?

Bir seyin dogru/yanlis mi oldugundan ziyade, varliginin nedeni soz konusudur.

Dolayisi ile soru kurtaj nedir ve neden vardir?

Iste bu sorularin cevabi bizi hak ve ozgurluklere goturecektir.

Yoksa kimsenin bedenini yonlendirmeye, ya da kontrol etmeye degil.

mavimor

Kahin
Yeni Üye

Aslında benim sorum şu an gündemdeki sorun için değildi Evrensel.

Şunu sormaya çalışıyorum; beden bizim akıl bizim ama yapılan eylemin neticesinde rahme düşen can bizim mi? O canı alıp almamak doğru mudur bunu tartışıyorum. Kürtajın ne olduğu zaten aşikar üstad. Bunun felsefesi olamaz diye düşünüyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Aslında benim sorum şu an gündemdeki sorun için değildi Evrensel.

Şunu sormaya çalışıyorum; beden bizim akıl bizim ama yapılan eylemin neticesinde rahme düşen can bizim mi? O canı alıp almamak doğru mudur bunu tartışıyorum. Kürtajın ne olduğu zaten aşikar üstad. Bunun felsefesi olamaz diye düşünüyorum.

Ben de o yuzden sorunu ve soruyu temelden ele almak istedim.

Birincisi onu doguracak olan kimdir? o vucut kime aittir? sen bir kisiyi dogurmaya zorlayabilir misin? hak ve ozgurlukler neye gore kime gore baslar?

Hayir kurtajin ne oldugu degl; neden oldugu asikar degil.

Soruyorum bir kadin neden kurtaj yaptirmak ister?

Bu onun hak ve ozgurlugu mudur, degilse neden degildir?

Felsefesi olmayan hic bir bilgi, kavram, konu ve dusunce davranis yoktur. Cunku ortada bir dusunce ve davranis varsa, onu uygulamak ve uygulamamak kabul etmek/karsi cikmak, dogru/yanlis diye degerlendirmek v.s. bir bakis acisidir. Bu da temellere dayanir.

mavimor

Kahin
Yeni Üye

O zaman temel sorulara yanıtlarla gidelim. Onu doğuracak kişi "kadın"dır. Hak ve özgürlükler ilişkiye girmek ya da girmemekle başlar. Önlemini almayınca bence hakkı bitiyor :)

Bir kadın neden kürtaj yapmak ister? Toplum baskısı, ekonomik sebepler, ahlaki erozyon vs gibi onlarca şey sayabiliriz. Bunları saymak bizi bir sonuca ulaştır mı sizce?

Kürtaj yapmak bence onun hakkı değildir. Onun hakkı ilişkiye esnasında önlemini almaktır. Kürtaj var nasılsa deyip ihmalkar davranıyorsa o zaman hakkı bence kaybolmuş olur. Bence onun kürtaj yaptırmak hakkı ise, o çocuğun doğma hakkını nasıl sorgulayacağız bunun cevabı üzerinde duralım.? Sizce rahme düşen canı doğurmamak doğru mudur?

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye

elbetteki böyle bir hakları olmalıdır..
hayatının sonuna kadar ciddi külfetlerini üstlenmek zorunda kalacağı bir duruma, öyle yada böyle düşmüş bireyin kurtulmak için herşeye hakkı vardır..
sorun can almaksa, bu gerçek manada her devirde yapılan bişi değilmidir..
devletler can alır..
devletin kitabında devletin can almasında bir sakınca yoktur.. kılıfı olsun yeter..
kapitalizmin önümüzdeki 20 yıla dair işçi sayısı gereksinimine bakın...
toplumların kültür aktarımı için ihtiyaç duyduğu 2.11 denklemine bakın..
kim can derdinde..
birde dönüp içinizdeki "insanlık adına", "müslümanlık adına", "yahut milliyetçilik adına" yaptıklarınıza bakın size bize yaptırdıklarına bakın...
devletler makyavelizm'le yönetilir, aksinin akibeti tibettir
can (eşya) lazımsa kürtaj olmaz
lazım değilse
çin'e bakın..
ne.. yoksa müslüman değerleriyle yoğrulmuş bu toplum, "5 milyar nüfusa ulaşsa bile çin gibi yapmayız, gelenek göreneklerimize aykırı" mı dediniz
makyavel terziler ne güne duruyor.. diker bi kılıf

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye

bunu üniversiteden atılmak gibi algılayacak olursam..
affı beklesinler

yukarıda anlatmaya çalıştığım bakış açısıyla değerlendirdiğimde, nufusun arttırılmasının mevcudiyete yeterli gelmeyen kaynakların daha hızlı ortadan kaldırılması manası taşıması dolayısı ile, tüm o değerler tabelasını daha önemsiz kılmaktadır fikrimce

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

O zaman temel sorulara yanıtlarla gidelim. Onu doğuracak kişi "kadın"dır. Hak ve özgürlükler ilişkiye girmek ya da girmemekle başlar. Önlemini almayınca bence hakkı bitiyor :)

Burada noksan bir bakis acisi var. Bir erkek tarafindan kandirilarak ya da zorlanarak ya da her turlu baski altinda ve kisaca kendi istedi disinda hamile kalan bir kadinin sucu nedir? Onu boyle bir durumdan kollayacak/koruyacak olan nedir? Bir tore, din, akil uckurlunun isledigi sucu neden kadina yukluyorsun?

[/quote]Bir kadın neden kürtaj yapmak ister? Toplum baskısı, ekonomik sebepler, ahlaki erozyon vs gibi onlarca şey sayabiliriz. Bunları saymak bizi bir sonuca ulaştır mı sizce? [/quote]

Bunu yukarida acikladim.

Kürtaj yapmak bence onun hakkı değildir. Onun hakkı ilişkiye esnasında önlemini almaktır. Kürtaj var nasılsa deyip ihmalkar davranıyorsa o zaman hakkı bence kaybolmuş olur. Bence onun kürtaj yaptırmak hakkı ise, o çocuğun doğma hakkını nasıl sorgulayacağız bunun cevabı üzerinde duralım.? Sizce rahme düşen canı doğurmamak doğru mudur?

Kimin hakkidir? Ikinci cumlen gecersiz. Hele hele toplumumuzda ve su son zamandaki her turlu teshir, tahrik, ve kadin aleyhine yapilan her turlu propagandadan ve bunun erkekleri cesaretlerdirmesinden sonra da hic bir gecerliligi yoktur. "Kurtaj var nassilsa" diyebilecegini nasil dusunebiliyorsun?, kurtaj bir kurtulus deguil her turlu baski altindaki caresizliktir. Bir kadin neden bicak altina yatsin. Isteyerek yatacak bir kadini bile dusunmen o kadinin psikolojik travmasini algilayamamaktir. Konu kurtaj hakki degil; baska bir caresi kalmamasi ve toplumdan daha fazla bir baski gormesini onleme dusuncesidir. Kisaca suru psikolojisi ve korku felsefesidir.

Rahme dusen cana gelince; bu bilimsel bir yaklasimdir. Rahme dusenin ne zaman bir insanoglu oldugu algisidir. Bunun yaninda annenin saglikli olarak bu isi yaptirabilmesidir. Bu da o temelde zaman icerir.

Sen neden yumurta yiyorsun, ondan civciv cikmayacak mi?

Ayrica hersey dogum ile bitiyor mu?, p.c damgasi, cocugun kabulu, beslenmesi, buyutulmesi v.s. toplumun hos karsiladigi bir durum mu? Bunlar da birer toplumsal baski degil mi?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Diyelim ki yasaklandi?

Eeee ne olacak bu toplumsal bilincsiz sartlarda, o cocugu istemeyen bir kadin ne yapacak?

Kanunsuz, sagliksiz, bilgisiz yollara sapmayacak mi?

Bu sekilde hayatini kaybetme riski artmayacak mi?

Yasaklamaile bu toplumsal sartlarda neyi onleyecegini saniyorsun?

Bir incele bakalim hem Turkiye'de hem de dunyada kurtajin yasak oldugu donemlerde ve gunumuzde ne kadar kadin kanunsuz ve sagliksiz bir sekildeki kurtaj yuzunden olmus (olmek)

Sen daha bilimsel olarak insanoglu sifati verilmeyen bir kan pihtisini dusunuyorsun? Canli canli ortada bulunan kadina ne olacak?

Ayrica bir suru bilgisiz, sagliksiz bilimsel olmayan kurumlar kanunsuz olarak turemeyecek mi?

Bunlari ne yapacaksin?

"Kas yapayim derken, goz cikarmamak" gerekiyor.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

Kurtaj sagliga zararli bir eylemdir. Kadini kisirliga kadar goturur. Ayrica dinimizce tartismalarida vardir 2 ay normal 3 ay sonra gunah vs gibi. Bence insan cinsel iliskiye girmeden once neyin ne oldugunu acip okumali ogrenmeli. Prezervatif denen yada korunma amacli bir suru teknolojik arac gerec var.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

insanlar, dini,sosyal,kültürel..vb. birçok nedenle kürtaja karşı olabilirler ve bu 'karşı' oluşlarında birçok somut durumda (ya da özgül koşullarda) haklı da olabilirler... ama başka birçok somut durumda da kürtaj yaptırmak çok doğru ve gerekli olabilir... o nedenle bu konuda karar verme yetki ve sorumluluğu ilgili aileye bırakılmalı ve devlet ya da toplum, bireyin ya da ailenin özel alanına 'yasak' getirmeye kalkmamalıdır...ama buna karşılık, konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yapılabilir..örn. kürtajı en düşük sayılara indirebilmek için, ana çocuk sağlığı merkezleri açmak, korunma önlemlerini yaygınlaştırıcı eğitimler vermek, kadınlara tecavüzü önleyecek yönde hukuki ve sosyal önlemler almak, erken yaşta evlilikleri azaltıcı önlemler almak...vb. çalışmalar yapılmalıdır... kürtaja karşı çıkışın arka planında çok büyük ölçüde dinsel inançlar vardır ve bu durumda kürtajın yasaklanması, ağırlıklı olarak dini inançları kamusal alana taşımaya çalışmak, anlamına gelir... bu ülkede hiç kimse çocuk doğurmak isteyenleri kürtaj olmaya/yaptırmaya zorlamıyor...yani diyebiliriz ki tbmm üyeleri (eğer kürtaja karşıysalar) kendi ailelerinde kürtaj yaptırmasınlar...ama kendi tercihlerini, çok daha başka koşullar içinde yaşam mücadelesi veren halkımıza yasakçı bir yasa yaparak dayatmasınlar... bu yanlış olur... ilkel ve sağlıksız yöntemlerle çocuk düşürmeye çalışırken ölüp gidecek binlerce kadının sorumluluğu, bu yasağa taraftar olanların üstünde kalır...

P

Pyramos

Ziyaretçi

Bu sorunun altında insanoğlu ezilir. tüm rasyonel cevaplar eksik kalmaya mahkum..

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

Bu sorunun altında insanoğlu ezilir. tüm rasyonel cevaplar eksik kalmaya mahkum..

insanoğlunun önüne çözemeyeceği sorunlar gelmez... çünkü, çözemeyeceği kadar ciddi sorunların varlığını insan algılamaz... birileri kürtajın doğruluğu / yanlışlığı konusunda kendisine ait bir düşünceyi tüm topluma dayatmaya kalkmadan önce (toplum için) böyle bir sorun var mıydı... yoksa sorun çözme noktasında ( bu noktasında deyimini başbakan çok yersiz ve gereksiz biçimde kullandığı için kullanmak istemiyorum ama...) bulunanlar, uludere gibi çeşitli sorunları çözemeyince, başka sorunlar üreterek, çözemedikleri sorunların üzerinden atlayarak, gündemi mi değiştirmek istiyorlar, acaba...

P

Pyramos

Ziyaretçi

insanoğlunun önüne çözemeyeceği sorunlar gelmez... çünkü, çözemeyeceği kadar ciddi sorunların varlığını insan algılamaz... birileri kürtajın doğruluğu / yanlışlığı konusunda kendisine ait bir düşünceyi tüm topluma dayatmaya kalkmadan önce (toplum için) böyle bir sorun var mıydı... yoksa sorun çözme noktasında ( bu noktasında deyimini başbakan çok yersiz ve gereksiz biçimde kullandığı için kullanmak istemiyorum ama...) bulunanlar, uludere gibi çeşitli sorunları çözemeyince, başka sorunlar üreterek, çözemedikleri sorunların üzerinden atlayarak, gündemi mi değiştirmek istiyorlar, acaba...

Bataklıkta sürekliyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.(alıntı) işte siyasetin gösterdiği her zaman budur. benim cevabım bunlardan bağımsızdır. onların gündeminin canı cehenneme Sn.Birazdahaderinmavi. Tanrı beni yaratırken bana sormadı varoluşçu yaklaşımı işte bu soruda da geçerli. şimdi O Cana sormadan nasıl cevap vereceğiz bu soruya. Tecavüz sonucu olsada, özürlü doğacak olsada..nasıl nasıl cevap vereceğiz?? bu soru insanoğlunu aşar. bu sorunu tabiki çözeriz ama kendimize göre çözeriz..eksiklikten kastım budur.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

Bataklıkta sürekliyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.(alıntı) işte siyasetin gösterdiği her zaman budur. benim cevabım bunlardan bağımsızdır. onların gündeminin canı cehenneme Sn.Birazdahaderinmavi. Tanrı beni yaratırken bana sormadı varoluşçu yaklaşımı işte bu soruda da geçerli. şimdi O Cana sormadan nasıl cevap vereceğiz bu soruya. Tecavüz sonucu olsada, özürlü doğacak olsada..nasıl nasıl cevap vereceğiz?? bu soru insanoğlunu aşar. bu sorunu tabiki çözeriz ama kendimize göre çözeriz..eksiklikten kastım budur.

problemin bir kılıç darbesiyle bir hamlede ve kökten çözümü olanaksızdır... böyle bir yola girmek yanlıştır... çözümün nasıl ve ne şekilde gerçekleştirileceği konusunda hükümetten çok bireyler ve aileler karar ve söz sahibi olmalıdır... yok yere sorun yaratmak hükümetlerin görev ve sorumluluk alanına girmez...

P

Pyramos

Ziyaretçi

Diğer yandan günlük yaşantımızda sabah masamızda yediğimiz yumurtarlarla anne karnındaki olgunlaşmamış canlının bence hiç farkı yok.

Bunu dediğiniz anda herşer biter sevgili Kuzeys. Biz insanız ; birbirimiz için yaşar birbirimiz için ölürüz:) Dinde,vicdanda,hukukta önce insan derken,bu konu bu yol üzerinden değerlendirilemez.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye

kürtaj dini açıdan vicdansal olarak töhmet altında kalmayı gerektirse de beşeri olarak bence gayet gerekli ve mantıklı bir durumdur. Netice olaya canlılık açısından bakıyorsak fatih altaylı'nın dediği gibi kürtaj cinayet ise masturbasyon soykırımdır. Neticede spermde bir canlıdır.

Diğer yandan günlük yaşantımızda sabah masamızda yediğimiz yumurtarlarla anne karnındaki olgunlaşmamış canlının bence hiç farkı yok.
200806201213980369l5wsbam4.jpg

2008062012139803716z8xbuu9.jpg

200806201213980378u0wkbiy7.jpg

200806201213980383fdkjbij3.jpg

vs vs

bazıları korunma demiş ve saçmalamış kimse ben kürtaj yaptırırım diye bilerek döllenmez, şehvet ve kontrolsüzlük cinsel ilişkilerin temelinde yatan 3 başlı yılan gibidir. İrade dışı gerçekleşen bir şeydir. Diğer yandan prezervatif erkek için hazsal edinimi kestiği için doğum kontrol hapları kadınlarda tüylenme yaptığı ve spiral kullanımı zor olduğu için en yararlı korunma ertesi gün haplarıdır ki sayın başbakan böyle işlere burnunu sokacaksa bence ertesi gün hapları 17-20 TL 'den maliyet fiyatına çekip dağıtımını ve kullanımı örgütlerse bu kadar kürtaj yaygarası koparmaya ihtiyacı kalmaz.

Diğer yandan bence birde şu var bir insan getirip getirmemek bizim hür irademizin bir seçimidir. İnsan düşünce ve fikirleri değişebilir. Dünyaya gelen bir insanın sorumluluğu, yükümlülüğü bakımı ve gelişimi apayrı bir şey iken insanlar doğum sonrası çocukla kucaklaştıkları anlarından sonrasında sevinçlerinin yanında bu pislik dünyaya bu kötü ortama neden bir insan getirdim diyebiliyorlar.

Ayrıca dinsel açıdan dünyaya çocuk getirmek tanrılara kurbanlık koyun adamak gibi bir şey. Ben şahsen çocuğumun cennet-cehenneme- sevap günah gibi saçmalıklarla sorgulanıp hayatını buna göre kurup idame ettirmesini istemem. Bence sırf egolarımız tavan yapsın diye insan soyunu devam ettirmek çılgınlıktan başka bir şey değil.

Benim hür irademle düşünlerim bunlar ama 30 senin psikolojik ve dini baskıları düşünürsek kürtaj bence de cinayet başıma gelmesini istemem. Yinede insanların her zaman bir dönüş hakkı olmalı. Yaşadığımız dünyayı yeterince cehenneme çeviriyoruz. En azından bazılarımız gerektiği zaman kurtulabilmeli bu çılgınlıktan.

Evet evet senide kurtaj ile oldurmeliydiler. Bence fazlaliksin bu dunyaya

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

bebekler bir iki yaşlarına kadar ruh gibi dolanıyorlar öyle ortada,, maymundan farkı yok nasılsa. aslında o yaşlarda da yaşamları sonlandırılabilmelidir, ne bileyim kürtaj değil de başka bir şey olur o zaman.
ama şu da var doğduktan sonra güzel oluyorlar, şirin, oyuncak gibi... kıymayalım o zaman onara... ama anne karnındayken öcü gibiler, böcek gibi bişey, ııığ, çok iğrenç... öldür gitsin... o zaman ölmeyi hakediyorlar...
nası bi dünyadır bu...

P

Pyramos

Ziyaretçi

Yazının bütünlüğüne değil , başlangıç şekline ve bunun yumurta resimleri ile pekiştirilmesi nedenleri ile muhalif oldum sevgili KuZeYs, zor soru, rasyonel her cevabın eksik kalacağı bir soru, felsefeyi aşan bir soru bana göre..çünkü bu durumu yaşayanlara ; kamu vicdanından, devlet ve hukuk bakışından, felsefeden bahsetmek bir yerden sonra absürd olacaktır..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

RTE'nin kurtaj ve tecavuz ile ilgili yaptigi aciuklamalar, Vatikan benzerligi tasimasi acisindan da onemli;

Vatikan’ın tutumu sert

Vatikan’ın kürtaj konusundaki tutumu ise çok keskin ve net. Vatikan, koşullar ne olursa olsun kürtaja şiddetle karşı çıkıyor. Bu konuda Brezilya’daki bir vaka Vatikan’ın görüşünü anlatmak açısından en iyi örnek. Dünyanın en yoğun Katolik nüfuslarından birine sahip olan ülkede üvey babasının tecavüzü sonucu hamile kalan 9 yaşındaki bir kız çocuğu, doğum sırasında ölebileceği gerekçesiyle doktorların da onayıyla kürtaj yaptırdı. 2009 yılında gerçekleşen olay sonrası Vatikan Brezilya lideri Lula Da Silva’yı bile çileden çıkaran bir açıklama yayınladı ve, “Kürtaj ölümcül günahlardan biridir. Tecavüzden daha büyük bir günahtır” diyerek çocuğun anne ve kürtajı yapan doktorları aforoz ettiklerini duyurdu. Tecavüzcü babaya ise sadece uyarı cezası verildi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç