Kuran'in Yazari Kimdir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Kuran'in Yazari Kimdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,057 kez görüntülenmiş, 66 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı Kuran'in Yazari Kimdir?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan İnci Birinci

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Kuran'da "de ki" ile baslayan ayetler oldukca coktur.

Turkce de "de ki" anlam ve icerik olarak "varsayalim ki/farzedelim ki" anlaminda kullanilir.

Ornek, "de ki; Ali oraya gitmis olsun" yani "farzedelim ki/varsayalim ki Ali oraya gitmis olsun"

Burada ALININ ORAYA GITTIGI DEGIL; GITTIGININ FARZEDILDIGI SOYLENMEKTEDIR. Yani ALI'NIN ORAYA GIDIP GITMEDIGI BELLI DEGILDIR, FAKAT; BIR SEYI ACIKLAMA ADINA, ALI'NIN ORAYA GITTIGI VARSAYILIR.

Kuran'da ve arapca da kullanilan ve turkce'ye tercume edilen "de ki" boyle bir anlamdamidir?

De ki deki diger bir sorun da ozne sorunudur.

Turkce de DE KI DOLAYLI BIR ILETIMDIR, YANI DIREK BIR ILETIM DEGILDIR.

Ornek;

Ali, Veli'ye "Deki yarin orda olacaksin" simdi burada; ALI' VELI'DEN KENDI SOYLEDIGINI DEMESINI ISTEMISTIR. YANI ORTADA VELI'NIN SOYLEMI YOKTUR, VELI'NIN ALI'NIN SOYLEMINI ILETIMI VARDIR.

Yalniz burada sorun yine bitmiyor.

Eger Veli, Ali'nin mesajini iletiyorsa; bu sekilde konusmaz.

VELI"ALI BENDEN BUNU SOYLEMEMI ISTEDI" der.

Ustelik "deki" ile baslayan bir ifade de, de ki kime hitap etmektedir?

Algi da bir 3. sahis ortaya cikiyor. ALI VELIYE ILETIYOR VELI ARACI OLARAK BASKALARINA ILETIYOR.

Yani bu sozu diyecek olan kim?

Yukaridaki linkten bir ornek:

Dinlerine uymadıkça yahudiler de hıristiyanlar da asla senden razı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah'ın yoludur. Sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyacak olursan, andolsun ki, Allah'tan sana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır. (2/120)

De ki, diyen kim?

De ki diyen kimden bunu, kime demesini istiyor?

De ki diye bu cumleyi yazan kim?

Bu cumlede yazilani soyleyecek/uygulayacak olan kim?

Kisaca KURAN'IN YAZARI OZNE OLARAK KIMDIR?

Ayrica asagidaki ayette, 3. TEKIL SAHIS KARMASASI VARDIR.

De ki: O, Allah birdir. (112/1)

Yukarida, "de ki" de hem " o" hem "Allah" kullanilmistir.

Burada ikisi de 3. TEKIL SAHISTIR. Dilbilgisi olarak sadece biri yeterlidir.

Araya virgul koymak; hem o hem Allah'i ayni cumlede kullanmayi gerektirmez.

Ornek:

"De ki, o birdir" ya da "de ki, Allah birdir" yeterlidir.

Dilbilgisi olarak her iki ayni anlami veren 3. tekil sahisin kullanilmasina gerek yoktur.

Allah sameddir. (102/2)

O, doğurmamış ve doğmamıştır. (103/3)

Onun hiçbir dengi yoktur. (103/4)

Ayrica 3. tekil sahis olarak, yukaridaki orneklerde oldugu gibi, bazen "o" bazen "Allah" kullanimi nedendir?

"O=Allah" degil midir?

Degil ise "o" kimdir?

Ayrica kuran'da sadece 3. tekil sahis karmasasi yoktur. Ayetine gore "ben" birinci tekil sahis ve "sen" ikinci tekil sahis, "biz" birinci cogul sahis, "siz" ikinci cogul sahis ve "onlar" 3. cogul sahis olarak; tum sahis zamirleri kullanilmistir.

Ustelik bu kullanimlar, ayetin ANA OZNESINI YANI YAZANINI BELIRLEME ADINA DA BIR KARMASADIR.

Ayrica sadece "yazan" degil, "yazdiran" " birine yonelik yazilan" ozneleri de ayetlerde mevcuttur.

Butun bunlar KURAN'IN YAZIMI ADINA BIR OZNE KARMASASI GETIRMEKTEDIR.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Sevgili dostum sana bir dr öneriyorum.

Ruh Sağlığında Doğal Çözümler
Depresyon, Panik Atak, Sosyal Fobi

Doç. Dr. Şafak Nakajima

Toplu olarak giderseniz iskonto bile yapar eminim.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kompulsiyon (tekrarlayan davranışlar):
Çoğu kez saplantılı düşünceyi (obsesyon) zihinden uzaklaştırmak için yapılan irade dışı yinelenen hareketlerle (kompulsiyon) karakterize olan vehastaların takıntılı düşüncelerden kurtulmak için akıllarına başka düşünceleri getirmeleri veya bazı davranışlarda bulunmaları şeklindeki düşünce ve davranışlara kompulsiyon denir

Görünüşte bir amaca yönelik, kesin kuralları olan, istenç dışı yineleyen davranışlar, mental yada motor eylemlerdir. Ancak kalıcı yararı olmaz, hastayı yorgun düşürür. Obsesyonun oluşturduğu gerilim, kompulsiyonun yerine getirilmesi ile kısa süre hafifletilmiş olur.

Profesyonel yardım almak iyidir Evrinsel. Bu saçma takıntılardan başka türlü kurtulamazsınız.

X

FAdmin
Onursal Üye
@evrensel-insan baya kisiyi kacirttin, kalanlarida cildirttin, bu gidisle bir kac aya ikimiz top oynariz seninle sitede. Hakikatten butun samimiyetimle yazdiklarini onemseyerek okuyorum, okumaya calisiyorumda olmuyor azizim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
@evrensel-insan baya kisiyi kacirttin, kalanlarida cildirttin, bu gidisle bir kac aya ikimiz top oynariz seninle sitede. Hakikatten butun samimiyetimle yazdiklarini onemseyerek okuyorum, okumaya calisiyorumda olmuyor azizim.

Olmayan nedir?
Yazilanlari hic mi begenen yok?
Ne yapayim?
Dusunce ve bilgi paylasmayayim mi?
Felsefe sitesinde gsyik sohbeti mi yapayi m?
Yoksa bende kimileri gibi baska yazarlara satasayim laf atayimanlamsiz ve de gereksiz kirici olarak elestireyim polemige gireyim ve butun basliklari mah mi edeyim?
Onerin nedir?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Olmayan nedir?
Ne yapayim?
Yoksa bende kimileri gibi baska yazarlara satasayim laf atayimanlamsiz ve de gereksiz kirici olarak elestireyim polemige gireyim ve butun basliklari mah mi edeyim?
Onerin nedir?

Yirmişerli Maç yapalım demek istiyor.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
işte ne yazık ki, bir felsefi paylaşım platformu olarak, burada düzey bu kadar düşürüldü... bir katılımcı, ortaya dini içerikli düşünsel bir problem koyuyor; ortaya koyduğu problemi de, bazı argümanlara ve örneklere dayanarak, somutluyor... problemi kavrayarak çözümlemeye çalışmaları, yahut problemin ortaya çıkışının hatalı olduğunu düşünüyorlarsa, bu hataları göstermeye çalışmaları gereken diğer katılımcılar; tıp doktoru da olmadıkları halde, (üstelik deontolojiye bağlı olarak, tıp etiğine de aykırı biçimde uzaktan teşhis koyarak) doktor tavsiyesinde bulunuyorlar... yazıyı bırakıp, yazanın kimliğine ya da kişiliğine yöneliyorlar... böylelikle de, bu platformu düşünce alışverişi yapılamayan, düzeysiz çekişmelerin alanı haline getiriyorlar... 'neden artık yazmak istemiyorsun' diye soran arkadaşlara; 'işte bu nedenle' demek istiyorum... hoşçakalın...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sen bu sitede donkisot inci birinci gibi yazarlarmı yoksa esekherif gibi yazarlar mı istiyorsun?
Sadece i narlar AKP yanlisi biatcilar dusunmeden ve sorgulamaktan yoksunlar ezberciler sadece kendi dogrularini dayatanlar ve "kargadan baska kus tanimayanlar"mi istiyorsun?
Yoksa herkes karanlik caga mahkum mu edilsin istiyorsun?
Nedir benden istedigin azizim?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sen bu sitede donkisot inci birinci gibi yazarlarmı yoksa esekherif gibi yazarlar mı istiyorsun?
Sadece i narlar AKP yanlisi biatcilar dusunmeden ve sorgulamaktan yoksunlar ezberciler sadece kendi dogrularini dayatanlar ve "kargadan baska kus tanimayanlar"mi istiyorsun?
Yoksa herkes karanlik caga mahkum mu edilsin istiyorsun?
Nedir benden istedigin azizim?

Bakın,ne kadar dar bakışlısınız,ne kadar farazi konuşuyorsunuz. AKP yanlısıymış? Din bir zümrenin ya da partinin tekelinde midir? İnanmak illa bir parti yanlısı olmak anlamına mı gelir? İşte sizin karanlık/aydınlık anlayışınız!!!

Bu kadar sığ,bu kadar kıtsınız. Tek isteğiniz de kaos ortamı yaratmak,başka bir derdiniz yok sizin. Felsefe ortamıymış? Felsefe yapmak kutsal değerlere saldırma hakkını veriyorsa; ki ilk ve orta çağlarda öyle idi, asıl karanlık çağ elemanı sizsiniz!

X

FAdmin
Onursal Üye
olmayan nedir?
Ne yapayim?
Onerin nedir?

sagduyu

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Aciklar misin?
Daha yukardaki yazar basligi bile algilayamamis.

"Degerlere saldiri" diyor.
Cunku henuz degerin kendi ile ve tartisabilirligi iledegeri hak ve ozgurluk olarak uygulama farkini bilmiyor.
Evet aciklarmisin sagduyu derken ne kastettigini?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
işte ne yazık ki, bir felsefi paylaşım platformu olarak, burada düzey bu kadar düşürüldü... bir katılımcı, ortaya dini içerikli düşünsel bir problem koyuyor; ortaya koyduğu problemi de, bazı argümanlara ve örneklere dayanarak, somutluyor... problemi kavrayarak çözümlemeye çalışmaları, yahut problemin ortaya çıkışının hatalı olduğunu düşünüyorlarsa, bu hataları göstermeye çalışmaları gereken diğer katılımcılar; tıp doktoru da olmadıkları halde, (üstelik deontolojiye bağlı olarak, tıp etiğine de aykırı biçimde uzaktan teşhis koyarak) doktor tavsiyesinde bulunuyorlar... yazıyı bırakıp, yazanın kimliğine ya da kişiliğine yöneliyorlar... böylelikle de, bu platformu düşünce alışverişi yapılamayan, düzeysiz çekişmelerin alanı haline getiriyorlar... 'neden artık yazmak istemiyorsun' diye soran arkadaşlara; 'işte bu nedenle' demek istiyorum... hoşçakalın...

Filozof ya da ulema olmadıkları halde felsefe platfotmunda istedikleri gibi absürt,anlaşımı zor yazılar paylaştığı gibi mi demek istediniz? Demek ki platformun ilk zamanlarından bu yana ulaşılan kalitesi bu. Ayrıca evrensel'in özgeçmişi de ortada.

Ayrıca CV' nizi inceledim:smile: uzun zamandır paylaşımınız olmamış. Evrensel'in "hiç mi beğenen yok?" sorusu üzerine sahneye buyurmuşsunuz? Bu ilahi bir tesadüf olabilir mi?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Ayetlerimiz konusunda 'alaylı tartışmalara dalanlar:' -onlar bir başka söze geçinceye kadar- onlardan yüz çevir… (Enam Suresi, 68)

Allah'ın Kitabını onun Resulunü ve ona tabi olanları, i ALAY konusu yapmak ne zamandır felsefi tartışma oldu? İnançlı Bir İnsan'ın en değer verdiği Rabbi ile alakalı Allah/ Kuran konusunu Ali-Veli Diyaloğu Şeklinde sunmak mı Felsefik ?

Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır. (Maide Suresi, 58)

Bu alaycı tavırlarının asıl nedeni, öğrenmek , sorgulamak değildir! İnanmama Özgürlüğüde vardır elbette.
Ama ALAY etme özgürlüğünü ben bulunduğum ortamlarda kimseye vermem-verememde.!

X

FAdmin
Onursal Üye
Aciklar misin?
Daha yukardaki yazar basligi bile algilayamamis.

"Degerlere saldiri" diyor.
Cunku henuz degerin kendi ile ve tartisabilirligi iledegeri hak ve ozgurluk olarak uygulama farkini bilmiyor.
Evet aciklarmisin sagduyu derken ne kastettigini?

Ogrenme amaci ile birseyi sorgulamak yahut dogru olduguna inandigi herhangi bir konuda goruslerini savunmak ile insanlarin inancina saldirmak cok farkli seyler. Bunu sanirim bircok insan sizlere anlatmis, aciklamaya calismis ben bu siteyi almadan once kendime soz verdim inancsizda olsa aleni kufur olmadikca kimseyi uzaklastirmayacagima gel gelelim sabaha kadarda yazsam gorusleriniz degismeyecek, felsefe yapabilmek, sorgulamak icin illaki kurana inmek zorunda degilsiniz, mesela bunu birakarak baslayabilirsiniz.

X

FAdmin
Onursal Üye

Herhangi birseyi sorgulamadan once basi ortasi ve sonuna bakmak irdelemek ve arastirmak lazim, kitabin son uc sayfasini okuyup yorumlamak ne kadar manali ise sizin bu cumlenizde bence en fazla o kadar manali geldi. Onlarca tartisma konusu ve sayfalarca fikir teatisi yapildi birsey degismedi, degiseceginide dusunmuyorum.

Insanlar mudahaleden sIkildigi icin sosyal medya platformlarinda bu kadar fazla vakit geciriyorlar, adam istedigi gibi yaziyor ciziyor buna ozgurluk diyor. Simdi biz yonetim olarak mudahale etseek olmaz, etmesen bu tip cevaplar geliyor felan.

Vallahi kufur etmedigi surece isteyen istedigini yazar, sizde ister yazarsiniz ister yazmazsiniz ister girersiniz ister girmezsiniz kendi bileceginiz is.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Ogrenme amaci ile birseyi sorgulamak yahut dogru olduguna inandigi herhangi bir konuda goruslerini savunmak ile insanlarin inancina saldirmak cok farkli seyler. Bunu sanirim bircok insan sizlere anlatmis, aciklamaya calismis ben bu siteyi almadan once kendime soz verdim inancsizda olsa aleni kufur olmadikca kimseyi uzaklastirmayacagima gel gelelim sabaha kadarda yazsam gorusleriniz degismeyecek, felsefe yapabilmek, sorgulamak icin illaki kurana inmek zorunda degilsiniz, mesela bunu birakarak baslayabilirsiniz.
Konu kuran ya da sahiplenilen degerler degil.
Konu cagdas bilgi ve dusunce dusunce algisizligi ve dusmanligi.
Bunu nasil cozmeyi dusunuyorsun?
Degerler beynin urunudur ve her zaman tartisilir.
Tartisilmaya cak olan ise kisinin uygulamasidir.
Ben kurani tartisirim ama kimsenin kuran okumasini ya da kurani uygulamasini tartismam.
Farki gorebiliyor musun?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
herkes olmalı
ya da
kimse kaçmamalı
mesele de bu ya

diğerinin gitmesini isteyen kim ve birlikte yaşamak istemeyen kim?

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Kuran asli itibariyla arapca bir kitaptir dolayisi ile eger gramer yada dilbigisi yonunden yaklasilacaksa ona kendi dilinin dil bilgisi ile yaklasilmalidir. aksi taktirde yanilgiya dusulecektir.

Bir ornekle aciklamaya calisayim.
Kuran metre turunden bir uzunluk olcu birimid ise eger bu olcu birimine gore hiz gostergesinde ibresi 100 u gosteren bir arac bu 100 km lik bir yolu 1 saatte yol alacaktir ancak hiz g,stergesi mil olan bir aracin hiz ibresi 100u gosteriyorsa bu durumda arac yaklasik 45 dakikada 100 km lik bir yol gidecektir.
Yani yanlis olcu birimi ile Kurani yargiliyorsunuz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Kuran asli itibariyla arapca bir kitaptir dolayisi ile eger gramer yada dilbigisi yonunden yaklasilacaksa ona kendi dilinin dil bilgisi ile yaklasilmalidir. aksi taktirde yanilgiya dusulecektir.

Bir ornekle aciklamaya calisayim.
Kuran metre turunden bir uzunluk olcu birimid ise eger bu olcu birimine gore hiz gostergesinde ibresi 100 u gosteren bir arac bu 100 km lik bir yolu 1 saatte yol alacaktir ancak hiz g,stergesi mil olan bir aracin hiz ibresi 100u gosteriyorsa bu durumda arac yaklasik 45 dakikada 100 km lik bir yol gidecektir.
Yani yanlis olcu birimi ile Kurani yargiliyorsunuz.

Ben kurani yargilamiyorum, sorguluyorum.

Bu ikisi cok farklidir.

Verdigin bilgi icin tesekkurler.

Kuranda "de ki" diyen kimdir?

Kimden "deki" deki denilenin soylenmesini istemektedir?

Kurandaki "biz" kimlerdir?

3. tekil sahis olan "o" ile "Allah" neden ayni cumlede kullanilmistir?

Yukaridakiler, yargilama degil, sorgulamadir.

Yani sorulan sorularin yanitini bilmekicindir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Filozof ya da ulema olmadıkları halde felsefe platfotmunda istedikleri gibi absürt,anlaşımı zor yazılar paylaştığı gibi mi demek istediniz? Demek ki platformun ilk zamanlarından bu yana ulaşılan kalitesi bu. Ayrıca evrensel'in özgeçmişi de ortada.

Ayrıca CV' nizi inceledim:smile: uzun zamandır paylaşımınız olmamış. Evrensel'in "hiç mi beğenen yok?" sorusu üzerine sahneye buyurmuşsunuz? Bu ilahi bir tesadüf olabilir mi?
forumun, ilk zamanlardan bu yana kalitesinin ne olduğu (eğer en eski mesajlardan beri yayına devam ediyorsa) bellidir (ama okuyup anlamak için, emek vermek gerekir)... evrensel insan'ın özgeçmişi değilse bile, bu forumda yazdıkları (her türlü eleştiriye açık biçimde) ortadadır... benim, CV' im nedir, ne demektir bilemiyorum; bu CV dediğiniz, eğer yazdığım mesajlarsa; tutarlı bir insan olduğum için, hepsinin (tek tek) arkasındayım... eğer sözüme güvenirseniz, evrensel'in 'hiç mi beğenen yok' mesajını görmeden yazmaya başladığımı, söylemek isterim... kaldı ki, evrensel'in 'hiç mi beğenen yok' mesajını görerek ve ''bu yüzden'' yazmış olsam ne olur...? çok isterseniz bundan sonra, 'ne zaman sahneye çıkacağımı' size danışırım... zaman zaman siteye girip yazılanları okuyorum... bunu farkeden eski arkadaşlarım, 'neden, yazmak istemediğimi' soruyorlardı; sizlerin, evrensel'e karşı tavrı; tam da 'neden yazmak istemediğimi' çok açık biçimde ortaya koyduğu için, yazdım... affedin...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar