Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde araknolog tarafından oluşturulan Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,127 kez görüntülenmiş, 95 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak
Konbuyu başlatan araknolog
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

araknolog

Felsefe.net
Yeni Üye
Sizce konu başlığında geçen olay tartışmaya ya da üzerinde aka yormaya değer bir mevzu mudur? Söz konusu eylem ne kadar mantıklıdır? Hatta bu tarz metafizik konularında mantık aramak ne kadar doğrudur?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler a

Lisede din kültürü öğretmenimizin "dağlar yerinde dururmu sanırdınız" mealinden bir ayeti örnek gösterdiğini ve "bakın o zamandan dünyanın döndüğü biliniyor" dediğini hatırlıyorum. Şimdi düşünüyorum da bir din kültürü öğretmeninin bu cehaleti ve mantık kuramaması fevkalade üzücüdür. Elbette bu örneklerden sadece biridir.

Yıllar geçtikçe ve insan okudukça görüyor ki bilgi sahibi olmak bir ayrıcalıkmış. Elbette bunu söylendiğinde fark ederiz;fakat önemli olan söylenmediğinde buna uygun hareket edebilmektir. Sanırım hayatın altın kurallarından biri budur.Üstelik sahip olmanız gereken üst düzey bilgi de değil, temel düzey bilgidir ki genel açısından durumun vehametini buradan anlayabiliriz. Kuran'ın "oku" emri ile başlaması ve Hz.Muhammed'in "Ben okuma bilmem" demesinde de bu ayrıcalık mevzusu kendini gösteriyor. Oku ki gerçek güç olan bilgiyi alabilesin. Alabilesin ki hükmedilen olmaktan çıkıp, hükmeden konumuna geçebilesin. Örneğin atom bombası bir bilgiler bütünüdür ve devletler arası güç terazisinde oldukça ağır basar.Devam edersek, okuyunca insan farkediyor ki herhangi bir konudan bahseden çoğu insan, o konu hakkında pek birşey bilmemekteymiş.Yukarıda bahsettiğim din dersi öğretmenimin pek birşey bilmemesi gibi.Dünyanın döndüğü, dünyanın değil güneşin merkez olduğu, gök cisimlerinin boyutları, aralarındaki mesafeler, bunlar milattan önce Antik Yunan dünyasının insanlığın bilgi dağarcığına katkılarıdır. Gelin görün ki 2000 lerin dünyasında "bunlar Kuran mucizelerindendir" biçiminde ifade edilebilmektedir.

Buradan şu sonucu çıkarabilirz ki cehalet olmadan, mucize de olamamaktadır. Zaten bu nedenle bilimin açıklanamayan şeyleri her açıklayışı, bir mucizenin ölümü demektir. Kutsal kitapların tanrısallığı bu mucizelere bağlı olduğundan, bilim her ilerleyişinde kutsal kitapların tanrısallığını da zedelemektedir. İşte bu zedelenmeye karşı bir müddet açık cephe alınmış olmasına karşın, bunun faydasız oluşu idrak edilince (kaldı ki bunu anlamak için değil,anlamamak için çaba gerekir), kutsal kitapların da bilim ile harmanlanması kaçınılmaz olmuştur. Bu bir zorunluluktur, bir tercih değildir.Olaya iyi yönden bakarsak, din bilimin otoritesini tanımak mecburiyetinde kalmıştır.

sakal

Kahin
Yeni Üye

Örneğin atom bombası bir bilgiler bütünüdür ve devletler arası güç terazisinde oldukça ağır basar.

[video=youtube;gNfPox3pB0g]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpag e&v=gNfPox3pB0g[/video]bu en delimiz..atom bombası hakkında sen ne biliyorsun dinleyelim..

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Ben bilgiler bütünü derken atom bombasını yapmaktan bahsetmiştim. Yapılmış olanın hikayesini ezberlemeyi kastetmemiştim.Örneğiniz için teşekkür ederim. Burada kimin için neyin değerli olduğu ortaya konmuş oluyor. Benim ne demek istediğimi video ile örneklemişsiniz.Genel müslüman kişi profili açısından bakıldığında bu dede bilgili olabilir. Bu kadarlık bilgi dahi müslüman dünyası baz alındığında ne yazık ki ortalamanın üstündedir. Görüldüğü gibi siz de bu bilgiyi değerli bulmuşsunuz. ABD ve SSCB ve diğer nükleer güce sahip olan memleketler için bilgi, bu güçten faydalanabilecek teknolojik gelişmelere imza atmak iken, müslüman dünyası için kendi yapamadıkları şeylerin hikayesini ezberlemektir.

sakal

Kahin
Yeni Üye

bu ülkede işe yarar bir bilim adamı olmak mümkündür fakat bilgisini icra etmeye gelince tıpkı aselsan ve benzer olaylarda olduğu gibi başınıza talihsiz kazalar gelebilir yada istikbalinizi başka ülkelerde aramak zorunda kalırsınız,

Lisede din kültürü öğretmenimizin "dağlar yerinde dururmu sanırdınız" mealinden bir ayeti örnek gösterdiğini ve "bakın o zamandan dünyanın döndüğü biliniyor" dediğini hatırlıyorum.

bu ve benzeri benzetmeler günümüzde de bolca ve yetkili ağızlardan daha bilimsel yaklaşımlarla açıklanmaktadır,branş öğretmeni olmuş biri cahil midir?aktardığınız şekliyle absürt bir açıklama gibi gelebilir fakat kıtaların hareket halinde olduğunu ve dağların dünya üzerinde sabit gibi görünse de diğer gezegenlere göre konumu her an hareket halinde olduğundan düz bir mantıkla böyle bir açıklama yapma gereği veya derse ilgi katmak amacıyla benzer örnekler vermiş olamazmı?bilim henüz bunca gelişmiş teknolojiye rağmen varoluş konusunda somut gerçekler ve açıklamalar yapamaz iken evren konusunda sonsuzluk konusunda bilim adamları birbirine zıt veya aynı görüş doğrultusunda tez sav teori adına ne derseniz binlerce soru işareti içinde kaybolmuşken bir din kültürü öğretmeninden nasıl bir açıklama yapmasını beklerdiniz..birde bu metinlerin asırlar öncesinde ki açıklamaları nasıl olabilirdi keza ortada çıktığı ilk günden bu güne değişmeyen orjinal haliyle bir kitap var ve her devirde değişen ve gelişen bilim ve fikirler var..yorumlar,yorumlar...evren hala biz insanlar için bir muamma hemde cezbedici merak uyandıran ve yegane öğrenme arzusuyla yanıp tutuştuğumuz varoluşumuz...

Buradan şu sonucu çıkarabilirz ki cehalet olmadan, mucize de olamamaktadır.

siz bu öğretmeninizin cehaletinden ne gibi bir mucizenin yok olduğunu gördünüz, hareket eden dağlar ve dünyanın dönüşü...yeni baştan başlayalım..

sakal

Kahin
Yeni Üye

Kuran'ın "oku" emri ile başlaması ve Hz.Muhammed'in "Ben okuma bilmem" demesinde de bu ayrıcalık mevzusu kendini gösteriyor.

bu cümlenizden kastınız nedir biraz açarmısınız..

Oku ki gerçek güç olan bilgiyi alabilesin. Alabilesin ki hükmedilen olmaktan çıkıp, hükmeden konumuna geçebilesin.

buradaki ayrıcalık kime has bir ayrıcalık..?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

bu ülkede işe yarar bir bilim adamı olmak mümkündür fakat bilgisini icra etmeye gelince tıpkı aselsan ve benzer olaylarda olduğu gibi başınıza talihsiz kazalar gelebilir yada istikbalinizi başka ülkelerde aramak zorunda kalırsınız,

bu ve benzeri benzetmeler günümüzde de bolca ve yetkili ağızlardan daha bilimsel yaklaşımlarla açıklanmaktadır,branş öğretmeni olmuş biri cahil midir?aktardığınız şekliyle absürt bir açıklama gibi gelebilir fakat kıtaların hareket halinde olduğunu ve dağların dünya üzerinde sabit gibi görünse de diğer gezegenlere göre konumu her an hareket halinde olduğundan düz bir mantıkla böyle bir açıklama yapma gereği veya derse ilgi katmak amacıyla benzer örnekler vermiş olamazmı?bilim henüz bunca gelişmiş teknolojiye rağmen varoluş konusunda somut gerçekler ve açıklamalar yapamaz iken evren konusunda sonsuzluk konusunda bilim adamları birbirine zıt veya aynı görüş doğrultusunda tez sav teori adına ne derseniz binlerce soru işareti içinde kaybolmuşken bir din kültürü öğretmeninden nasıl bir açıklama yapmasını beklerdiniz..birde bu metinlerin asırlar öncesinde ki açıklamaları nasıl olabilirdi keza ortada çıktığı ilk günden bu güne değişmeyen orjinal haliyle bir kitap var ve her devirde değişen ve gelişen bilim ve fikirler var..yorumlar,yorumlar...evren hala biz insanlar için bir muamma hemde cezbedici merak uyandıran ve yegane öğrenme arzusuyla yanıp tutuştuğumuz varoluşumuz...

siz bu öğretmeninizin cehaletinden ne gibi bir mucizenin yok olduğunu gördünüz, hareket eden dağlar ve dünyanın dönüşü...yeni baştan başlayalım..

Dediğim gibi güneş sistemi ile ilgili bugünün bilgisine yakın kısmi bilgi, Kuran'dan aşağı yukarı 700-800 önce elde edilmiştir. Siz bunu alıp Kuran mucizesidir derseniz bu ancak cehalet ile açıklanabilir. Benim işaret ettiğim nokta budur. Bunu o zamanlar duyduğumda şaşırmıştım.O tarihte bunu nasıl biliyorlarmış diye hayret etmiştim. Bu bir anlamda mucizevi birşeydi benim için. Daha sonra öğrendim ki işin aslı başkaymış. Geçmişin insanları, (o zamanlar benim de dahil olduğum) genelin düşündüğünden çok daha ileri bir seviyedeymiş. Cehaletimi giderdikten sonra mucize denilen bilginin mucize olmadığı gibi, Kuran'a ait olmadığını da öğrenmiş oldum. Demek istediğim budur.

Bazı şeylere mucize denir çünkü kişi o konuda cahildir. Siz ters anlamışsınız sanırım.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

bu cümlenizden kastınız nedir biraz açarmısınız..

buradaki ayrıcalık kime has bir ayrıcalık..?

Okuma ve yazma geçmişin toplumlarında bir ayrıcalıktır. Bulunan bir Sümer tabletinde babanın oğluna yazdığı meşhur bir mektup(vasiyet de olabilir) vardır. Baba oğluna"Okuma ve yazmayı öğren ki bedensel işler yapmaktan kurtul" demiştir . Keza Mısır Uygarlığında bu ayrıcalık (yanılmıyorsam) rahiplerdedir. Çeşitli uygarlıklarda da durum bundan farklı değildir. Okuma yazma bilme farkı, toplumda bedensel işler ve zihinsel işler arasında ayrılığa sebep olmuştur. Yönetme işi de zihinsel bir iştir ki geçmiş toplumlarda bu işi yapanlar okuma - yazma bilenlerdir. BU nedenle daha çok bedensel işlerle uğraşanlar değil de zihinsel işlerle uğraşanlar yönetici olmaktadırlar.Bu durum bugün de böyledir. Haliyle Hz.Muhammed'in okuma-yazma bilmemesi demek onun yönetilmeye mahkum olması demektir ki olacak birşey değildir. Ayrıcalık yöneten olabilme ayrıcalığıdır. İslam Peygamberi ben okuma bilmem derken öncü,yönetici değilim takipçiyim demektedir. Allah ise kendisini öncü,yönetici olarak görmek istemektedir ki bu da okuma yazma bilmeden olacak bir şey değildir.

sakal

Kahin
Yeni Üye

Okuma yazma bilme farkı, toplumda bedensel işler ve zihinsel işler arasında ayrılığa sebep olmuştur. Yönetme işi de zihinsel bir iştir ki geçmiş toplumlarda bu işi yapanlar okuma - yazma bilenlerdir. BU nedenle daha çok bedensel işlerle uğraşanlar değil de zihinsel işlerle uğraşanlar yönetici olmaktadırlar.Bu durum bugün de böyledir.

buna kim itiraz edebilir..

Allah ise kendisini öncü,yönetici olarak görmek istemektedir ki bu da okuma yazma bilmeden olacak bir şey değildir.

beni şaşırtıyorsun açıkçası,bu cümleyi bir ateist yazmış olabilir mi?belkide peygamber bir filozoftu ve mağaraya çekildiği tefekkür ettiği zamanlarda anlamlandırmaya çalıştığı bu kainatın bir bilgiler birikimiyle olabileceğini ve bu bilgilerin kendinde olmadığı düşüncesi ile geçmiş medeniyetlerin öğretileri,dinleri,bilimleri üzerine kafa yordu ve o gün ki keşifler ile ve zaten çoğu toplumda var olan tanrı inancını,bir yaratıcı olma olasılığını benimsedi ve kul olma bilinciyle ve bilmediği bunca şeyin cehaletiyle,sizin söyleminize göre yönetilmeyi,bize göre kul olmayı kabul etti..

ls2

Kahin
Onursal Üye

Din herkese açıktır. bilimde herkese açıktır. isteyen istediği bilgiyi istediği gibi yorumlar. argo tabiri ile söylersem bilim kimsenin babasının malı değil. patentiniz,telif hakkınız falan mı var elinizde?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

İsteyen istediği şekilde yorumlar elbette ancak buradaki mesele bana göre bu yorumlamanın nedenidir.Kutsal kitaplar içerisinde bilimsel bilgi aramak, bilimsel bilgiye vurgu yapmak çaresizliğin dayattığı bir zorunluluktur.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Çaresizlik sizin yorumunuz. Kutsal kitabı çok güzel okumuşsunuz maşallah. Kutsalın kendisi akılsal çıkarımlar yapar ve deliller sunar. o zaman bu mantıkla Kutsalın kendisi de çaresizliğe örnektir öyle mi? Sayın Ferdinand Kutsal üzerinden tartışmam ama size el insaf diyorum.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Okudum evet ancak ne kadar güzel orasını bilemem.

sakal

Kahin
Yeni Üye

İsteyen istediği şekilde yorumlar elbette ancak buradaki mesele bana göre bu yorumlamanın nedenidir.Kutsal kitaplar içerisinde bilimsel bilgi aramak, bilimsel bilgiye vurgu yapmak çaresizliğin dayattığı bir zorunluluktur.

yorumunuz bilim üzerine değil Kur'an üzerine,Kur'anı bilimden sayıyorsanız amenna ve Kur'an da yoruma açıktır..telif hakkı da Allah'a aittir..bilimle uğraşıyorsanız ve Kur'anda bilime yer yoksa Kur'an üzerinden yapılan tartışmaların genelinde sizi görmek bana tuhaf geliyor hani inanç meselesi ya sizde inanmıyorsunuz ama neredeyse ortalama bir müslümandan yüz kat daha fazla bu konulara kafa patlatıyorsunuz,tuhaf olan bu..keşke dindaşlarımda sizin kadar bu kitabın üstüne düşselerdi..her neyse beni elbette ilgilendirmez sizin neye merak duyup duymadığınız fakat zaman değerlidir hele ki okuyan, okumayı seven ve bilimle uğraşan insanlar için,bunca değerli zamanınızı ne diye bu boş kitaba ve bu dogmalara harcarsınız..

araknolog

Felsefe.net
Yeni Üye

Bilimde insanlar istedikleri bilgiyi istedikleri gibi yorumlayamazlar. Bu yargınıza katılmamakla birlikte; evet Kuran'da geçen olayları bilimsel bir temele oturtmaya çalışmak, Kuran'a inanan ancak bir kanıt da olsa fena olmaz diyen insanların düştüğü bir çaresizliktir bence de. İnanıyorsanız bir mantık da aramayın maddi bir olgu da (inancınızı desteklediğini düşündüğünüz)... İnancınızı yeni bulgularla değişebilen (bilim) veya henüz insanların tam olarak anlayamadıkları (madde) şeylere bağlarsanız siz zor durumda kalırsınz. Kaldı ki zaten inancınız da bunu söylemiyor mu? Allah sizin bildiğiniz hiçbirşeye benzemez. Onu bilemezsiniz...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Bilimsel bilgiyi insan canı nasıl isterse öyle yorumlar gibi bir şey demedim. İsteyen kişi Kuran'ı yorumlarken bilimsel bilgiye başvurabilir, keyfi bilir.İstediği şekilde yorumlamaktan kastım budur.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Bu biraz şu hikayeye benziyor felsefe öğretmenim anlatmıştı lise sıralarında dinlemiştim :)

Şimdi anadolunun köylük yerlerinden birinde şifacı pek muhterem bir bunak zaat dualarla insanlara şifa dağıtıyormuş sevgili öğretmenim bir gün hastaneye gitmiş ve bu muhteremde ordaymış bir kadın kucağında çocuğu ile bu şeref engelli muhtereme yaklaşmış çocuğum hasta bi üfleyin deyip istediği oluncada ihtiyara ücretini ödeyip çocuğunu muayene ettirmeden hastaneden çıkıp gitmiş.Ve modern tıbba kendini alternatif sunan o şeref engelli zaat muayene olmuş reçetesini alıp kadından aldığı paralar ile eczanin yolunu tutmuş.

Valla gücenmeyin alınmayın ama Kutsal kitapları yeri geldiğinde bilimden üstün gören insanlar o zavallı kadına onların yetiştirdikleri nesilde o zavallı çocuğa benziyor.Bilimle uzaktan yakından alakası olmadan kendilerine prof diyen bazı ilahıyatçılarda o muhterem zaata çok benziyor be :)

ls2

Kahin
Onursal Üye

Bilimde insanlar istedikleri bilgiyi istedikleri gibi yorumlayamazlar. Bu yargınıza katılmamakla birlikte; evet Kuran'da geçen olayları bilimsel bir temele oturtmaya çalışmak, Kuran'a inanan ancak bir kanıt da olsa fena olmaz diyen insanların düştüğü bir çaresizliktir bence de. İnanıyorsanız bir mantık da aramayın maddi bir olgu da (inancınızı desteklediğini düşündüğünüz)... İnancınızı yeni bulgularla değişebilen (bilim) veya henüz insanların tam olarak anlayamadıkları (madde) şeylere bağlarsanız siz zor durumda kalırsınz. Kaldı ki zaten inancınız da bunu söylemiyor mu? Allah sizin bildiğiniz hiçbirşeye benzemez. Onu bilemezsiniz...

Kutsal Kitabın kendiside akılsal çıkarımlar yapıp,örnekler verip,deliller sunarken bu kitaba inanan Müslümanların bunu yapmasını direkt inanca maddi olgu aramak olarak değerlendirmeniz hezeyandır. bu bütün içinde parçalardan biridir. tüm bütüne böyle kolayca saldıramazsınız.öyle kolay değil hiç birşey. İnsan beyni öncelikle maddecidir, akıl,zeka,mantıkta temel verilerini öncelikle maddeden alır. farkında mısınız bilmem ama insan bu dünyada doğmuştur. kısacası zekası bu dünyaya aittir. akıl ve mantıkta en önemli zihinsel özelliğidir ve bu dünyada elde edilmiş bu dünyaya göre düzenlenmiştir.

Siz ne diyorsunuz maddi olgu aramayın ! mantıksal komedyanızı görebildiniz umarım. asıl çaresiz olan sizsiniz. önce ön yargılarınızı ve nefretinizi yenin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Kutsal kitaplarda bilimsel veriler var tabii ki .Din ve bilimi bu kadar ayrı tutmanızı pek anlayabilmiş değilim. Peygamberimiz okuma yazma bilmiyor değildi. "Oku"ilk ayettir çünkü "oku" bir şifredir yani bağlı bulunduğu ruhsal planla irtibata geçip gerekli bilgileri aktarabilmesi için bir semboldür. Peygamberler bu dünyaya gelirken vazifeli gelmişler fakat dünyada bunu unutmuşlardır sadece İsa peygamber görevini biliyordu bu yüzden babasız doğmuştu ve görevinin çocukluktan itibaren idrakindeydi. Kutsal kitaplar bir formül kitabı değildir. Bilime dair ip uçları vardır fakat formülleri tek tek anlatmaz. Kafa yorup çözebilene her türlü bilgi açılır ama bu kulaktan dolma bilgilerle değil bu işe yıllarını verebilecek olanlara mümkündür. Eflatun, Fisagor yıllarca mabetlere kapanıp kutsal kitaplar üzerine araştırma yapmışlardır.

Bilim ve din benim hayatımda ve çevremde her zaman iç içe ilerlemiştir. Dini yanlış yaşayanlara bakıp tüm dinlere karşı çıkmak yerine bu dinler ne anlatıyor ortak noktaları nedir diye araştırılsa çok daha kolay olurdu herşey.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

hiç unutmam, sanırım dört-beş yaşlarımda idim... istanbuldan köye gezmeye gitmiştik. ne olduysa oldu, sol yüzümü bir yara kapladı.. bildiğiniz yara kabuğu ama sol yüzüm neredeyse görünmüyordu. hemen doktora götürdüler. muayene, ilaçlar falan derken yara hafif gitti gibi oldu ama tekrar nüksetti. ilaçlar da fayda etmedi. çok komikti, insanlar alışmışlardı buna, br süre sonra adım yaralı yüze çıkabilirdi... ilaçlar ve doktorlar işe yaramayınca, köyün kara sakallı hocasına götürüldüm... üç gün okuyup üfledi ve yaradan tek bir iz kalmadı. bilemem tabi belki ilaç sayesinde olmuştur (tabi ki öyle olmuştur)... ama köydekilere sorsanız, hocanın nefesi kuvvetliydi... ama belki de hocanın nefesi cidden kuvvetliydi. işin ilginç yanı, okunan sureler hep aynıdır (aşağı yukarı) ama önemli olan hocadır. yani okunandan çok okuyan önemlidir. bu çok ilginçtir! hem de çok... bunu okula gitmeyen bile bilebiliyor...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç