Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde araknolog tarafından oluşturulan Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,146 kez görüntülenmiş, 95 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak
Konbuyu başlatan araknolog
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Cevap: Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler a

Hangi kutsal kitaplar üzerine?

Kutsal kitap derken semavi dinler öncesi öğretileri kastetmiştim yanlış yazmışım özür...Tüm dinlerin öncesi Mu, Atlantis, Sümer Mısır öğretilerini incelemişlerdi ve Musa Peygamberin peygamberlik misyonu için ön hazırlıklar yapmışlardı.

flzf

Filozof
Yeni Üye

hiç unutmam, sanırım dört-beş yaşlarımda idim... istanbuldan köye gezmeye gitmiştik. ne olduysa oldu, sol yüzümü bir yara kapladı.. bildiğiniz yara kabuğu ama sol yüzüm neredeyse görünmüyordu. hemen doktora götürdüler. muayene, ilaçlar falan derken yara hafif gitti gibi oldu ama tekrar nüksetti. ilaçlar da fayda etmedi. çok komikti, insanlar alışmışlardı buna, br süre sonra adım yaralı yüze çıkabilirdi... ilaçlar ve doktorlar işe yaramayınca, köyün kara sakallı hocasına götürüldüm... üç gün okuyup üfledi ve yaradan tek bir iz kalmadı. bilemem tabi belki ilaç sayesinde olmuştur (tabi ki öyle olmuştur)... ama köydekilere sorsanız, hocanın nefesi kuvvetliydi... ama belki de hocanın nefesi cidden kuvvetliydi. işin ilginç yanı, okunan sureler hep aynıdır (aşağı yukarı) ama önemli olan hocadır. yani okunandan çok okuyan önemlidir. bu çok ilginçtir! hem de çok... bunu okula gitmeyen bile bilebiliyor...

E kibarca oha demek istiyorum felsefe platformunda bile böylesine yobaz mezesine salata da konmaz ki abicim yuh diyorum başka birşey demiyorum. Diyorum ya diyorum o nasıl yalan söyleme biçimidir o nasıl bir çizgidir o nasıl okuyucuyu küfre teşvik şiddetle inkara kalkışmaktır he süphanallah.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Yani kırıcıda olmak istemiyorumda el insaf abicim böyle şarlatanların ekmeğine yağ sürecek beyanlarda bulunmak yanlıştır üfürükçünün iyisi kötüsü olmaz olamaz bilimie ahlaka dine herşeye aykırı ya varmı böyle bi mantık ya yüce bir yaratıcı olacak torpille iş yapacak sistem aynen şöyle

Üfürükçüye gidersin üfürükçüde türkçe mealen tanrıya şöyle der :)
Ya yüce mevlam ayıptır söylemesi şu zavallı benim üstün bir şahsiyet olduğumu kabul etti beni kendinden yüce gördü bana şu nimetlerden verdi senden yüce olmayım da ya allahım sevgili askerlik arkadaşım babamın oğlu şunun şu derdini geçir beee.

sistem mantık tıpatıp bu yani hangi aklı başında insan bunu kabul edebiliyor ben anlamıyorum bu dine bilime ahlaka herşeye aykırı bir sistem isyan ediyorum arkadaş gece gece sinirlerim zıpladı bi üstteki mesajım kırıcı olmuştur siliym diye gelmiştim gene delirdim nöbetçi mod arkadaş gördüğün zaman mesajlardan istediğini sil editle bişey yap ben yatıp zıbarıyorum.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

sayın flzf, bence bir kere daha-dikkatlice okuyun yazdıklarımı, ondan sonra "oha" deyin ya da ne isterseniz. zaten aynı şey... yazılanın gene de bir anlamı olmuyor işte, okuyan önemli ki bence nefesiniz çok kötü :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Turgut Saka bir deneyimini paylaşmış ve neden olmasın ki?????

Üfürükçü diye tabir edilen kişiler eskiden var olan bir uygulamayı kendi çıkarları doğrultusunda saptırmış olabilirler fakat bu gerçeği değiştirmez.

Nefes ile tesir aktarımı çok eski majik bir uygulamadır. Burada amaç kişinin kendi yüksek enerjisini ( olumlu da olabilir olumsuz da ) karşı tarafa aktarmasıdır. Bu şifa amaçlı olabileceği gibi nazar,büyü v.s gibi kötü amaçlı da olabilir. Kötü amaçlı olması zaten kara maji uygulamasına girer.

Maji nedir ? Evrensel yasaları harekete geçirerek ve kullanarak bir takım olaylara ve kişilere etki edebilmeyi kapsar. Yağmur duası derler mesela burada amaç toplu bir enerji alanı yaratıp yağmur yağmasını sağlamak amaçlı doğaya etki edebilmektir.

Yurtdışında düşünce gücü ile yapılan deneylerde bir kurbağanın kalbi durdurulup tekrar çalıştırılabilmiştir.

Nefesle tesir aktarımı semavi dinlerden önce de uygulanan bir çeşit manyetik enerji aktarımıdır. Su ile vaftiz mesela; eskiden yüksek enerjili rahipler suya enerjisini aktarır ve su aracılığı ile bu enerjiyi karşı tarafa naklederdi. Günümüzdeki rahiplerin bunu bildiğini sanmıyorum.

Abdest almak da negatif enerjiden kurtulmak amaçlıdır. Kur'an abdestsiz ellenmez ya da okunmaz derler neden? Çünkü orjinal Kur'an içindeki duaların manyetik gücü ile negatif enerjili kişilere olumsuz etki yapabilir.

Zikir veya Hintlilerin mantrası; enerji alanı değiştirmek için kullanılır. Yaratılan enerji alanı ile bağlı bulunduğun ruhsal planla irtibat amaçlanır.

Hac ziyareti? Eskiden Hac ziyareti yapılan bölgeler enerji alanların yüksek olduğu bölgelerdi. ( Ley hatları )Buraya ziyaret kişinin yüksek enerjilerden faydalanması amacı ile yaptırılırdı. Günümüzde dini bir yaptırım kabul ediliyor sadece...

Kısacası dinler bugün doğru anlaşılmıyor ve yaşanmıyor olabilir. Kurban mesela ne için kesiliyor? Eskiden majik bir uygulamaydı kurban yani kurban kanı ile ortaya çıkan yoğun enerji ile negatif enerji temizlenirdi. Sonra insan kurbanı ile bu durum yozlaştırıldı. Ardından bu uygulama insan kurban edilmesin diye hayvan kurbanı şeklinde çevrildi fakat farz kılınmadı. Günümüzde kurban kesmezsen hor görülüyorsun. Ben kesmiyorum kesmem de mesela içim de çok rahat kökeni biliyorum çünkü.

Sonuçta din ve bilim ezelden beri bir bütündü fakat çıkarcı grupların elinde yozlaştırılarak günümüzde korkunç bir silaha dönüştü. Din ve bilim paralel ilerleyebilecekken zıt 2 tarafa dönüştürüldü. Bilim adamlarının önüne din engel çıkartmadı mı çıkarttı tabii ki fakat hangi din? Gerçek din mi yoksa toplumlara zorla dayattırılan maskeli din mi???

flzf

Filozof
Yeni Üye

Al birini vur ötekine Bahsedilen sözde bilimsel iddalar tamamen asılsızsızdır. Üfürükçüye entel dantel isimler vererek magazinel bilim haberleri ve asparagas manşetler ile bilimsel veri sunmuş olmuyorsunuz.
Hep laftan ibaret bu tür sözde bilimsel konuşmalar tamda kutsal olduğu zannedilen din kitapları ile birebir örtüştürülmek istenen bilim anlayışına yönelik hareketlerdir.
Ben daha bir tane düşünce gücüyle yerden tüy kaldırmış birini görmedim görenide görmedim duymadım hep asılsız saçma sapan iddalar.yok düşünce gücü ile kurbağanın kalbi durmuşta binlerce insan aynı şeyi düşünürse olumlu etki yaparmışta hani ispat hani deney kardeşim.Herkes biliyorki beyin düşünce sırasında elektromanyetik dalgalar yayar ve hassas aletlerle ölçülebilir siz tutupta bu hassas aleti bir bilgiyara bağlayıp diğer ucunada bir silahın tetik mekanızmasına uyarı verecek şekilde yerleştirirseniz uygun şartlarda ağır bir metali olağn üstü bir hızla fırlatırsınız tabi bunda şaşılacak birşey olmaz kurbağanın kalbide durur SIĞIRın kalbide hayret bir olay ya.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Flzf sen hangi kaynağa dayanarak konuşuyorsun acaba ? Sağdan soldan duyduklarınla mı ? Daha fazla araştırma yapmanı öneririm şayet bu konulardan habersiz isen bu senin cehaletindir üzgünüm...

Bildiğin üzere parapsikoloji de bir bilim dalı ve yurtdışında üniversitelerde okutuluyor. Bu bahsettiğin kurbağanın kalbini durdurma olayı da telekinezi diye tanımlanıyor. Senin bilgin ve haberin olmayabilir fakat bu deneyler belgeli ve 1950 yılından beri yapılıyor, bir zahmet araştır istersen ondan sonra fikir beyan et.

Yine de bilgi amaçlı iletiyorum. Bu arada üslubunda da bir problem var fikirlerini daha düzgün cümleleler kurarak da belirtebilirsin. Karşındaki insanların görüşlerine saygın yok ise neden bir tartışma platformunda bulunduğunu da anlayabilmiş değilim.

Telekinezi deneyleri

7 Nisan 1968 tarihli Moscow Komsomolets gazetesinin Psi Fenomeni başlıklı yazısında, Sovyetlerin ünlü psikokinezi medyumu Bn. Mikhailova' nın ve belki de tüm psikokinezi medyumlarının gerçekleştirdikleri en enteresan deney anlatılmaktadır, bu deney, bilim adamları tarafından filme alınmıştır. Bilim adamları Bn. Mikhailova' nın iki metre kadar ötesinde duran bir cam akvaryumun içerisindeki tuzlu eriyiğin içerisine çiğ bir yumurta kırmışlardı ve Bn. Mikhailova, kameraların ve tanıkların önünde bu yumurtanın beyazını sarısından ayırmış, daha sonra da tekrar bir araya getirmişti. Bu deney literatürlere, o zamana dek yapılmış en enteresan deney olarak geçti.

Yemek Masasında:
Bn. Mikhailova' dan bir ilginç deneyde yemek masasında gerçekleştirilir. Olayın tanıklarından Vadim Marin bu enteresan deneyi şöyle anlatır: ' Bn. Mikhailova yemek masasında oturuyordu ve masanın üstünde, kendisinden belirli bir uzaklıkta bir ekmek parçası duruyordu. O, konsantre olarak, bakışlarını dikkatli bir şekilde bu ekmeğe yöneltti. Bir dakika geçti ve bir dakika daha... Sonra ekmek parçası hareket etmeye başladı. Kesik hareketlerle ilerliyordu. Masanın kenar kesimine yaklaştığında daha düzgün bir şekilde ve hızla yol aldı. Bn. Mikhailova başını eğdi, ağzını açtı ve sanki bir peri masalındaymış ifadesiyle özür dilerim, fakat bunu başka türlü anlatmaya imkân yok, sıçrayarak ağzına girdi. Hipnotize olmuş değildim ve bu olay olduğu gibi filme alınmıştı. '

Sigara Dumanı:
Çek bilim adamı Dr. Zdenek Rewdak, 1968 yılında Moskova'da ki Parapsikoloji Konferansına katılan yazarlardan S. Strander ile L. Schroeder'e, Bn. Mikhailova'nın psikokinezi yeteneğini incelerken yaptıkları değişik bir deneyden bahseder iken şunları anlatmıştır: Bir cam kavanozun iç kısmını sigara dumanı ile doldurduk ve de kavanozu baş aşağı ederek, Bn. Mikhailova' nın önüne koyduk. Bn. Mikhailova, belirli bir uzaklık öteden, sanki katı bir cisimmiş gibi dumanı ortadan ikiye böldü.

Kurbağa ve İnsan Kalbine Hükmetme:
Bn. Mikhailova, Leningrad'da ki bir araştırma esnasında, canlı bir kurbağanın kalp atışını etkileyerek, daha hızlı veya daha yavaş atmasına sebep olmuştur.Bn. Mikhailova, bir keresinde de kuşkucu bir bilim adamına psikokinezi yeteneğini kanıtlamak amacı ile, bilim adamının kalp atışlarını aşırı derecede hızlandırmıştır. Moskova'da ki Tıp Enstitündeki bu deney altı doktorun gözleri önünde cereyan etmiştir ve doktorun kalp atışları o kadar hızlanmış ki, bayılarak yere düşmüş. Daha sonra da doktor, bu deneyin, işin içerisinde olağandışı güçlerin bulunduğuna dair kendisini ikna ettiğini belirtmiştir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

konunun dışına çıkılmasına sebep olduğum için özür dilerim. aslında niyetim bu değildi. sadece bir anımdan yola çıkarak bir şey anlatmak istemiştim. anlatmak istediğim şeyi ve basit bir şekilde yazdığım yazıyı flzf adlı üye yanlış anladığından ve ciddiyetle okumadığından konu dağılmakta. ama aslında bu iyi de oldu.
söylemek istediğim,, eğer siz bir kitabı ya da yazıyı hikaye okur gibi okursanız veya ön yargılı bir biçimde okursanız, içerik ne kadar güçlü olursa olsun anlamak istediğinizi anlar ve genelde ciddiye alıncak bir şey olarak görmezsiniz.
kutsal kitaplar, inanç ile okunabilecek kitaplardır. inceleme ve eğlenme ya da vakit geçirmek için okunmazlar. ancak inanç ile okursanız hikmetine nail olursunuz. inanmıyorsanız ve önyargılı iseniz zaten bu konuda konuşmak nefes-zaman israfı olur...
yani, köylüler bile felsefe ile sizin kadar haşır neşir olmadıkları halde,, bilirler ki okuyan eğer samimi değilse okuduğunun bir anlamı yoktur. o kişiden medet umulmaz.
bu tıpkı resim çizmek gibidir. düşünün. rembrandt ve darwin,, rastgele seçilmiş bir kişiyi resmetsinler. hangisini daha samimi buluruz. çizilen hangi resim daha hayranlık uyandırıcı olur. tabiki rembrandt dır. darwin burada ciddiye dahi alınmaz. amuda bile kalksa itibar görmez resmi... halbuki ikisi de insanı anlatmaya çalışır. anca kendi alanlarında samimi olabilirler.
dini bir kitapta bilimsel bulguyu, kitaba iman ederek ararsan bulursun. samimi isen bulursun. aksi durumda her şey saçmadır. yani o kadar saçma ki, madem inanmıyorsun, hangi akıl ve mantıkla benim inandığım şeyi sorgulayabiliyorsun, yaptığın inceleme ve çıkarımları nasıl olur da ciddiye alabileceğimi düşünebilirsin?
aynı şey,, inanmadığı halde, kutsal metinlerden (kendince)mantıklı şeyler çıkarıp uluorta millete şirin görünmeye çalışan üç kağıtçılar için de geçerli.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Arkadaşlar 20 li yaşlarımda sizin gibi insanlara cevap vermek için çok ateşliydim fakat aradan geçen zamana rağmen sizin gibi insanlar gene aynı gene aynı değişen hiçbirşey yok üstelik birde yaşlanmışım anasını ya okuduğumdan birşey anlamadığımı ifade edersiniz ya kulaktan dolma bilgiler ile hareket ettiğimi idda edersiniz yada önyargılı bakıyorsun dersiniz kısaca yaptığınız her türlü fiili karşı tarafa yükleyip birde süslü cümleler kurarak kendinizi inandırdığınız iddalarınızın çok etkili olduğunu sanırsınız =)
hayrabbinalemin birde şunu belirtmeden geçemiyorum parapsikoloji ne zamandır bilim oldu yapılan deney adı verilen şeylerin yöntemsel açıdan matematik hesabıyla açıklandığı deney adı verilen düzeneklerin kusurlu olduğu herkes tarafından biliniyor başka yerdede söyleyip üstünüze güldürmeyin bari geçerli tekbir deneyi ve sonucu olmayan parapsikoloji bu gün sözde bilimdir anca işte filmlerde veya büyük devletlerin dikkat dağıtma taktiklerinde bilimmiş gibi insanlara yansıtılır.Yani ortada geçerli bir deney olsada konuşsak çok hoş olurdu aslında ne güzel yeni bir bilim dalı :) ama öyle bir olay hiç yok yani litaretürde yok olsa herkes bilirdi zaten : )
Google a arat kopyala yapıştır saçma sapan gazete haberlerini al sana kaynak de ben mantık çerçevesinde konuşuyorum arkadaşım belge sunma aşamasına geçemedik çünkü siz daha olayın mantığını anlayabilmiş durumda değilsiniz benim fikrim şu : Üfürükçülük üfürene üfürtene bakılmaksızın insanların kandırılması için uydurulmuş bir dolandırıcılıktır.Öyle bir mantık yok yani olamaz arkadaş ben buna inanıyorum saygı duymak zorundasın diyip işin içinden çıkamazsınız inandığın şeyde bir mantık bir vicdan olmalı Nasıl dolandırıcılık şöyle şöyel kimi dolandırırlar şunu şunu nelerden faydalanırlar ne çıkar sağlarlar şunlardan şöyle sorular cevaplar basit yalın sade insanları uyandırıcı insanların kafasında bir ampul yansın yani ışık çıksın Yoksa ! o zaman ben inanıyorumki her önüme geleni öldürüp parasını alsam doğru bir iş yapmış olucam saygı duymak zorundasınız varmı böyle birşey olabilirmi sizce ? hani mantık hani vicdan dikat lütfen biraz dikkat ama usluba değil söylediğimiz şeylerin anlamı nedir netür bir zihniyete hizmet ediyor düşünelim birazcık.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

:) Flzf Türkiye'de bilim senin gibi dar görüşlü arkadaşlar olduğu sürece asla çok fazla yol alamayacaktır maalesef...Bu sebeple ülkemizde parapsikoloji konusunda yapılan araştırmalar psikiyatristler tarafından gizli tutuluyor. Yurtdışında ise bu konuda üniversiteler harici kurulmuş araştırma laboratuvarları vardır. Parapsikoloji bir bilim dalıdır senin bunu kabul etmemen ya da Türkiye'de halen yeterince tanınmıyor olması gerçeği değiştirmez. Kendi eksikliğini gerçeklerin üstünü örterek kapatmaya çalışma bence.

Sana fizik dersi verecek kadar sabırlı değilim fakat kısaca özetleyeyim belki sabit fikirliliğinden vazgeçer ve adam akıllı bir araştırma yaparsın...

Atomun çekirdeğinin içinde ne var? İstersen araştırmaya burdan başla. Herşey atomlardan meydana geliyorsa sadece görünürde biz zihnimizdeki kodlamalar sebebi ile farklı algılıyorsak ve madde yoğunlaşmış bir enerji olduğuna göre neden düşünce gücü ile maddeye ya da olaylara etki edemeyesin ki??????

Einstein'ın bir sözü vardır; ön yargıları parçalamak atomun çekirdeğini parçalamaktan daha zordur, diye. Bu işte tam seni tarif ediyor.

Geçen gün tv de bir haber vardı. Evi yanan bir aile ile ilgili. Müftülük açıklama yapmış cinler olabilir diye. İşte parapsikoloji bir bilim dalı olarak ülkemizde de yeterince biliniyor olsaydı cinler olabilir gibi saçma bir açıklama yapılmazdı. Bu olayda evdeki küçük kızın psikinezi diye tanımlanan yeteneğini istem dışı kontrolsüzce kullanması yangına sebep oluyor ve kızcağız bu konuda tedavi edilerek sorun kolayca çözülebilirdi.

Konu dışına çıktık sayende fakat olayın özü şu; kutsal metinlerde, kutsal kitaplarda ve dinlerde bilime dair ip uçları vardır. Bu metinler doğru analiz edildiği takdirde bir çok bilinmeyen çözülecektir. Kim analiz edecek işte tüm mesele bu. Ön yargılı bilim adamları mı ya da toplum baskısından korkup gerçek fikirlerini açıklayaman bilim adamları mı?

Bilim adamları toplumdan etkilenir mi diye dün bir soru vardı. Etkilenir tabii ki toplum insanlığın en büyük hapishanesidir. Senin gibi ön yargılı insanlar yüzünden bu konuda araştırma yapan bilim insanları da gizlice yapıyor. Geçmişte ölümüne yakın veya öldükten sonra tezlerini yayınlayan bilim adamları çıkmadı mı? Çıktı...

Sonuçta üfürükçüleri savunmuyoruz. Üfürükçülerin toplumun cehaletini nasıl sömürdüğünü biliyoruz. Ben de üfürükçü diye tabir edilen kesimin hangi kadim bilgiyi silah gibi kullandığını yazdım. Tek farkla geçmişte bunu başarabilen enerji ve bilgi düzeyinde insan vardı. Şimdi olduğunu sanmıyorum. Turgut'un yaşadığı durum istisna olabilir, gerçekten de duanın manyetik gücü ile şifa bulmuş olabilir ne var bunda bu kadar tepki verecek? Bilime aykırı bir kısım yok bunda.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Psikinezi yazmışım yanlışlıkla Psikokinezi olacak ...

flzf

Filozof
Yeni Üye

Ben tam aksini düşünüyorum Türkiye de yada dünyada [demek benim için daha doğru çünkü bilimin milliyeti ülkesi olmaz kainatın kuraları bütünüdür] bilim benim gibi insanlar yüzünden gelişiyor.Parapisikolojik araştırma yapan insanlara yada bilim adamlarına kimsenin sözü yok blakis desteklenirlerde gizli tutulacak bir olay yok ortada ne diye gizli çalışmalar yapılsın ne kadar saçma bir idda.Yanlış olan şu olabilir kelimesi yerine o kelimenin arkasından gelmesi gereken cümleler kurulmadan OLDU kelimelerinin kullanılması.parapsikoloji bilim dalı olabilir birgün ama şugün öyle bir bilim dalı yok.

Bana fizik dersi verecek kadar bilgili olmanı yürekten dilerdim fakat sorduğun sorular ve verdiğin cevaplar saçma tamam atomlar yoğunlaşmış enerji diye düşünülürde bu enerjinin yoğunlaşıp maddeye dönüşmesindede bir başıboşluk yok ki gene bir takım kurallar geçerli beynimizdeki kodlamalar sonucu farklı algıyoruz fakat doğru yorumlamaya çalışıyoruz bilimin yorumu şudur her etki bir tepki doğurur tepkilerin sonucu için etkiler araştırılır doğru gözlemlenirse aynı şartlar altındaki etkinin doğuracağı tepkide aynı olacağından bu tepkiler hesaplanabilir.Misal su 100 derecede kaynar denenir gerçektende aynı şartlar altında 100 dereceye ulaştığıda kaynar. Kütle kütleyi büyüklükleri oranında çeker dünyada 100 kg ağırlığı olan ayda 25 kg ağırlığı olur dene gör hep aynı sonuçlar. Bu sistematik dışına BELKİ çıkılır ama henüz öyle bir gözlem yok olmasıda mantıklı değil zaten sadece bir olasılık ama bu olasılığı olur diye algılayıp sistem dışına kesinlikle çıkılır yargısı nerden geliyor ben onu anlamıyorum.Düşünce gücü ile maddelerin hareket ettirilmesi ile maddenin yoğunlaşmış enerji olduğu kabulü arasındaki bağıda çözemedim ben ne alaka. Düşünce gücü ile maddelerin bilimsel metot ile nasıl hareket ettirilebileceğini mümkün olduğunuda bir önceki mesajlarımda yazmıştım ortada duyu ötesi anormal bir durum olmadanda bu mümkün.
Senin o müftüden farkın ne o cinler yapmış diyor sen psikokinezi ile kız yapmış diyorsun Bilime gerekli saygıyı duymuş olsaydın yada sen ve senin gibiler bu saygıyı gösterseydi ne o müftü bozuntusu böyle saçma bir açıklama yapabilirdi nede sen Psikoloji bilimi kızın durumuna zaten cevap veriyor cinler yapmış yada kız anormal olaylar ile kendi yakmıştır demek birebir aynı şeydir arkadaşım bence senin durumun vahim.Ne dediğinide bilmiyorsun
Aslında konu dışınada çıkmadık Din kitapları içinde tamda senin gibi bilimsel olmayan şeyler üzerinden bilimsel bilgi çıkarılmaya çalışıyor ve ortaya çıkan tabloda bunu yapma çabasındaki insanların ne tür bir psikoloji içinde olduğunu nasıl düşündüğünü savundukları şeylerin doğru bilimsel şeyler olduğunu düşündüklerini buna kendilerini inandırdıklarını görüyoruz Gerçekten vahim bir durum ön yargıdan bahsedip yanılıyor olma olasılığınızı bile gözardı ediyorsunuz ki bu olasılık eşitliği kurulduğunda en büyük sayıya tekabül ediyor :)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

doğada doğaüstü bir şey olmaz... doğada gerçekleşen olaylar, olgular, süreçler, nesneler doğayla uyumludur; çünkü, onun bir parçasıdırlar ve zaten bu nedenle doğaldırlar... (doğada kendiliğinden gerçekleşmeyen pet şişe hariç) doğada doğal olmayan süreçlere ilişkin iddialar, bilimin konusu ( nesnesi, problemi ) olmaz, olamaz... biz istediğimiz kadar adına 'majik' filan diyelim; büyücülüğü bilimsel ( yani, bilimlerin verilerine uygun) kılamayız... üfürükçülük, manyetizmacılık, ispritizmacılık, şifacılık..vb. bilim dışı uygulamalardır... bilime ait kavramları kullanmak, ( bilimlerin kavramlarını ödünç almak) ; bizi ( yani, bu işi yapanı) bilimsel kılmaz... çünkü bilim, kavramlarda değil, kavramların birbirleriyle ilişkisinde, örüntüsünde ve bağıntısındadır... kutsal kitaplardaki bilim, mitolojideki bilim gibidir... kendi çağının ve coğrafyasının maddi ve manevi kültür birikiminin bir yansımasıdır... bir şamanın, bir kızılderili ya da afrika büyücüsünün, iyileştirici gücü neyse bir üfürükçünün de odur...

flzf

Filozof
Yeni Üye

birazdahaderinmavi kesinlikle katılıyorum.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Henüz bir iki gün önce Discvovery Channel'da Morgan Freeman ile Solucan Deliği (Thruough the Wormhall) : Altıncı His Var mı? isimli bir belgesel izledim. O belgeselde, yapılan deneyler neticesinde evrensel bilincin dünya üzerinde olan olaylara etki ettiği ifade ediliyor. 12 seneden beri yapılan deneyde, rastgele seçim yapan numeratörlerin belirli büyük olaylar (11 Eylül gibi) gerçekleştiğinde seçtikleri sayılarda değişiklik olduğu, ortalamadan sapmış olduğu tespit edilmiş. Türkçesini bulamadım; ancak sözünü ettiğim kısım İngilizce olarak şu videonun içerisinde var 2.53'den başlıyor. >>>>

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Yine aynı belgeselde,gözü beyine bağlayan sinirlerin hemen arkasında hiçbir duyu organına bağlı olmayan alıcıların varlığından bahsediliyor. Yapılan başka bir deneyde şu: Farklı odalarda olan iki kişinin kafalarına aynı manyetik alanı yaratan cihazlar takıldıktan sonra, deneklerden birinin sol gözüne belirli bir dakikada bir kaç saniyeliğine çakan bir ışık tutuluyor.Belirli bir süre sonra da sağ gözüne aynı şey yapılıyor.Bunlardan haberi olmayan ve kafasında aynı manyetik alanı yaratan cihaz takılı ikinci denek ise bu işlemden habersiz olarak diğer odada gözleri bağlı bir şekilde duruyor. Deney bitiminde ikinci deneğe sıra dışı birşey olup olmadığı sorulduğunda önce bir gözünde, belli bir süre sonra da diğer gözünde flaş patlaması gibi ışıkların çaktığını ifade ediyor. Özetle bilincin olaylara etkisi, bilinç vasıtası ile veri iletilmesi bilimsel bir bulgudur denebilir. Hepimizin yaşamış olduğu "Biri bana mı bakıyor?" sorusunun ardından arkamıza dönmek ve bir arkadaşımızın bize baktığını görmek, özetle izlendiğimizi farketmek de belgeselde ele alınan konulardan biriydi. Bu konuda yapılan deneyde deneğin arkasında duruluyor ve soruluyor "Sana bakıyor muyum bakmıyor muyum?" hata yapmasına karşın denek çoğunlukla doğru tahminde bulunuyor.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

hissetmek, sezmek, seçici algı, yüksek duyarlıklı algı...vb. bir çok deney yapıldı... hiç ışığın var olmadığı ortamda elektrik akımı etkisiyle, ışık algısı oluşturuldu... ışığın etkisi, manyetik alan aracılığıyla elektrik alanına ve oradan da tekrar ışık algısına dönüştürüldü... nous, geist ya da evrensel bilinç filan diye birşey yoktur... asıl (birincil) varlık olarak, somut varlık alanı vardır ; ve bu alana bağlı olarak, ortaya çıkan insan bilinci vardır... ve tabii, insan bilincinin ürettiği binbir türlü varlık algısı da ' subjektif olarak' vardır....

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Bağımsız bir evrensel bilinç var demiyorum. İnsanların belirli bir konu üzerinde kitlesel konsantrasyonları, olasılığın normal dışı sapmalar yapmasına neden olabiliyor. Bu durum, söz konusu belgeselden alıntıladığım gibi gözlemlenmiştir.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Bu bağlamda ne kadar kitap dergi internet haberi makale vs okuduysam hepsindede yapılan deneylerin sonuçlarının kişilere özgü sıradışı bir algılama yada psikokinezi mi neydi işte o enerjiden olmadığını göstermiş
Yukarıdaki tip belgesellerdede insanlarda ilgi uyandırmak için biraz süslü bir sunum yapılmakta genel olarakta ilkeli yayıncılık gereği işin aslı çok kısa bian da olsa anlatılmakta misal
Böyle bir konuda insanlara dokunmadan enerjisini aktarıp onları yere düşürdüğünü idda eden sporcuların gösterildiği bir belgesel izlemiştim adam kendi öğrencilerini yıktı hemen hemen hepsini ama yaptığı şeyi olayı görüntüleyen ekipten birine yaptığında işe yaramadı :) Bütün sunum boşa gitmişti anlıycağınız tv program ve belgesellerine ne denli güvenilebilirki zaten orda asıl amaç reyting sonuçta gerçekler bilindiği sürecede reytingler düşeceğinden o tip programlarda abartılı çarpıtılmış bilgiler sunulur genel olarak.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar