Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde araknolog tarafından oluşturulan Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,158 kez görüntülenmiş, 95 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak
Konbuyu başlatan araknolog
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Cevap: Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler a

Yunanlı filozofların da bu konuda görüşleri vardır. 26.000 yıllık bu sürece Yüce Yıl adını vermişlerdir ve tufanlara da değinmişlerdir.( Anaximenes, Apollonialı Diogenes, Heraclitus, Aristarchus )

Sonuç olarak bireysel olarak bize düşen hangi din mensubu olursan ol ya da başka öğretileri benimse hatta Ateist ol farketmez burada tüm mesele pozitif yönde ilerleyebilmektir. Bilim araştırmacısı isen etik olarak bu araştırmaları yürütmelisin. Ben bulayım da kime ne olursa olsun mantığı ile hareket eden bir sürü bilim insanı var. Kim olursan ol ne olursan ol kendin kadar toplumu ve başkalarını da önemsemezsen bu yıkımlar kaçınılmazdır. Tufanları Allah vermiyor biz doğanın dengesini altüst ederek buna zemin oluşturuyoruz. Genlerle oynuyoruz ölümsüzlüğün peşinde koşan bir grup bilim adamı bunu etik kurallar çerçevesinde mi araştırıyor zannediyorsun? Araştıran mutlaka vardır ancak çoğunluk etik kuralları hiçe sayıyor. Teknolojik gelişmelerde de etik kurallar önemsenmiyor. Uzun lafın kısası birileri halen kendinden başka hiç kimseyi düşünmüyor ve tüm insanlığı harcıyor. Hangi din hangi milliyet bunun önemi yok ki yanlış yapan tüm insanlığa yapıyor ancak kimin umurunda dersen hiç kimsenin umurunda olmadığı çok net ortada değil mi?

Dinleri araştırmadan dinler hakkında yorum yapamazsın. Ben Müslümanım evet ancak diğer dinlerin tamamını yok sayamam. Kadim metinleri sahte belge diye kabul edemem. Müslümanlık son din fakat son bilgi mi hayır değil. Bilginin sonu yok. Tüm dini öğretiler aynı noktada buluşuyor mu ? Evet

Kim yapacak bu karşılaştırmaları dersen yapan var da ortaya çıkıp ifşa edemiyor. Biliyorsun din hakkında sadece ilahiyatçılar fikir beyan edebilir. Diğer görüşler uydurmadır. Her neyse bu konuda yazacak çok şey var ama bu sayfalara sığmaz.

Sana tavsiyem eğer merakın varsa bu konulara Ezoterik Felsefe ve Dinlerin Ezoterik kökenini araştır o zaman ne anlatmaya çalıştığımı çok daha net anlayabilirsin.

Ya da en çok neyi merak ediyorsan o konuya yönel ancak bu araştırmaları bizzat kendin yap. Karşıt görüşlere baş vurmadan objektif olamazsın. :)

Bu kadar din dersi yeter sanırım şaka bir yana üslubun düzelmiş:))) Buna sevindim.

araknolog

Felsefe.net
Yeni Üye

Bn Mikhaylova kimdir? Anladığım kadarıyla yazdıklarınız internetteki Parapsikoloji sitelerinden kopyala-yapıştır yapılmış (?) Kim bu adam? Kaynak derken onu kastetmiştim. Ayrıca Parapsikoloji'nin bilim olmadığına dair verdiğim bilgiler sanırım biraz göz ardı edilmiş..

Herşeyden ziyade bence konudan uzaklaşıyor gibiyiz. Bir uyarı yapma gereği duydum. İnanca dayalı sistemlerin temelinde mantık ve tutarlılık aramak ne kadar mantıklıdır?

flzf

Filozof
Yeni Üye

Aramak mantıksızdır en güzel örneği dijital Kafasındaki tabuları dogmaları yineleyip yineleyip anlatıyor mantıkdan bi haber ?Oda haklı annesinden babasından çevresinden ona öğretilen sorgulamaması yada öğrendiği bir şeye kesinlikle tarafsız yaklaşmaması Bu tip insanlardan bilime ilişkin şeylerden söz etmesini bekleyemezsiniz adam izlediği belgeselleri filmleri okuduğu internet saçmalıklarını bilim yapmak araştırmak belkide deney sanıyor dijital bu konuda çok iyi bir örnek daha ne örnekler çıkar

Kuran ve diğer kitaplarda bilimsel şeyler aramak mantıklımıdır yerine bilimsel şeyler aramanın mantığı nedir diye soralım birde.Mantığı şu insanlar inançlarının doğru yada yanlış olduklarını sorgulamadıkları gibi kesinlikle doğru göstermek ister kim yanılıyor olmak isterki zaten.Fanatik bir dindar bile bu gün bilime muhtaç ve bilimin nimetlerinden yararlanır hiçbir kişilik bilimi karşısına alıpta biryerlere gelemez.Dinlerini bilimden üstün gördüğünü idda edenler bile dininin temellerinin bilimsel gerçekler olduğunu idda etmek ister.Halbuki mantıksızdır Bilim gözlem deney ispat mantık gibi kavramlar üzerine çalışır bilimde yalancılığa sahtekarlığa insanları kandırmaya yer yoktur.Oysa din kitaplarını ne kadar okursan oku nereye çekersen oraya giden ayetler ve çelişkiler mevcuttur bu iki olgu nasıl BİREBİR bağdaşsın ki.Belki yüzlerce saçmalık arasından birkaç doğru cümle çıkabilir ancak bu da o cümlelerin bir parçada mantık içermesi ve güzel görünmesi gerektiği için kaynaklanır.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Dijital isimli üyenin yazdıklarında katıldığım ender noktalardan biride insan ne ettiyse onu buluyor çoğu zaman hatta bazen hayretler içinde kalıp bu semavi dinlerde yada din kitaplarında anlatılan zorba anlayışsız zalim tanrı dan çok daha üstün bir Tanrı olduğuna yada öyle bir güç olduğuna inanmadan yapamam.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Bn Mikhaylova kimdir? Anladığım kadarıyla yazdıklarınız internetteki Parapsikoloji sitelerinden kopyala-yapıştır yapılmış (?) Kim bu adam? Kaynak derken onu kastetmiştim. Ayrıca Parapsikoloji'nin bilim olmadığına dair verdiğim bilgiler sanırım biraz göz ardı edilmiş..

Herşeyden ziyade bence konudan uzaklaşıyor gibiyiz. Bir uyarı yapma gereği duydum. İnanca dayalı sistemlerin temelinde mantık ve tutarlılık aramak ne kadar mantıklıdır?

Onun kim olduğunun bir önemi var mı? Ayrıca yazıyı dikkatli okursanız medyum olduğu yazıyor. Önemli olan bu tür deneylerin yapılıyor olması doktorlar da bilim insanı sayılmıyorsa tamam parapsikoloji bilim değil doktorların eğlence amaçlı takip ettiği eğlence ortamıdır. Adamla işi gücü bırakıp laboratuvarlara kapanıp eğlence amaçlı bu tür deneyler yapıp boşa zaman harcıyorlar. Yurtdışında üniversiteler boş yere bölüm açıp prof. yetiştiriyorlar. Parapsikoloji ülkemizde kabul görmese de bilim dalıdır. Bilim dalı olarak kabul etmiyorsunuz madem ben de bu konuda yazmayacağım artık siz bilimsel tartışmalarınıza devam edin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Aramak mantıksızdır en güzel örneği dijital Kafasındaki tabuları dogmaları yineleyip yineleyip anlatıyor mantıkdan bi haber ?Oda haklı annesinden babasından çevresinden ona öğretilen sorgulamaması yada öğrendiği bir şeye kesinlikle tarafsız yaklaşmaması Bu tip insanlardan bilime ilişkin şeylerden söz etmesini bekleyemezsiniz adam izlediği belgeselleri filmleri okuduğu internet saçmalıklarını bilim yapmak araştırmak belkide deney sanıyor dijital bu konuda çok iyi bir örnek daha ne örnekler çıkar

Kuran ve diğer kitaplarda bilimsel şeyler aramak mantıklımıdır yerine bilimsel şeyler aramanın mantığı nedir diye soralım birde.Mantığı şu insanlar inançlarının doğru yada yanlış olduklarını sorgulamadıkları gibi kesinlikle doğru göstermek ister kim yanılıyor olmak isterki zaten.Fanatik bir dindar bile bu gün bilime muhtaç ve bilimin nimetlerinden yararlanır hiçbir kişilik bilimi karşısına alıpta biryerlere gelemez.Dinlerini bilimden üstün gördüğünü idda edenler bile dininin temellerinin bilimsel gerçekler olduğunu idda etmek ister.Halbuki mantıksızdır Bilim gözlem deney ispat mantık gibi kavramlar üzerine çalışır bilimde yalancılığa sahtekarlığa insanları kandırmaya yer yoktur.Oysa din kitaplarını ne kadar okursan oku nereye çekersen oraya giden ayetler ve çelişkiler mevcuttur bu iki olgu nasıl BİREBİR bağdaşsın ki.Belki yüzlerce saçmalık arasından birkaç doğru cümle çıkabilir ancak bu da o cümlelerin bir parçada mantık içermesi ve güzel görünmesi gerektiği için kaynaklanır.

Tamam mantıklı ve bilimsel tartışmalara devam et o zaman bana da bir daha hiç bir konuda soru sorma.

flzf

Filozof
Yeni Üye

sana en başında söyledim zaten sen bu konudaki en güzel örneksin sana sorduğum sorulara nasıl abuk zubuk cevaplar vereceğini biliyorum zaten sorularımdaki maksat Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler arayanların genel tavrının ne olduğunu göstermek şekil bir a da görüldüğü üzre.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

sana en başında söyledim zaten sen bu konudaki en güzel örneksin sana sorduğum sorulara nasıl abuk zubuk cevaplar vereceğini biliyorum zaten sorularımdaki maksat Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler arayanların genel tavrının ne olduğunu göstermek şekil bir a da görüldüğü üzre.

saygısız tavrınla sen 1 adım yol alamazsın kendine başka kurban seç ben fikirlerimin sonuna kadar arkasındayım ama saygısız ve alaycı tavrına katlanamayacak kadar da tahamülsüzüm. Bundan sonra ben sadece okuyucuyum artık yorum falan yapmıyorum siz bilimsel olarak yapın yorumlarınızı.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Bazı arkadaşlar mutluyum yerine nerdeyse ; şu an pineal bezlerimde salgılanan serotonin hormondaki artışın beyin hücre nöronlarım arasında kurulan kimyasal bağları tetiklemesi nedeni ile merkezi sinir sistemimde olağan dışı kimyasal bir değişim gözlemliyorum diyecek :)

madem abartıyorsunuz bilimi,bilimsel medotları ve bilimsel düşünceyi her konuda böyle kullanın o zaman.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Bazı arkadaşlar mutluyum yerine nerdeyse ; şu an pineal bezlerimde salgılanan serotonin hormondaki artışın beyin hücre nöronlarım arasında kurulan kimyasal bağları tetiklemesi nedeni ile merkezi sinir sistemimde olağan dışı kimyasal bir değişim gözlemliyorum diyecek :)

madem abartıyorsunuz bilimi,bilimsel medotları ve bilimsel düşünceyi her konuda böyle kullanın o zaman.

Evet katılıyorum. Araştırmalar netleşmemiş olabilir fakat bu bilimsel olmadığı anlamına gelmez. Bilimin etik kuralları çerçevesinde yapılan her araştırmaya saygılı biri olarak dar bir perspektiften bakan arkadaşları anlamakta zorlanıyorum. Fikirlerine saygım var fakat başka görüşleri eleştirirken hakaret tarzı bir yaklaşıma da karşıyım. Flzf bunu bir türlü anlayamadı maalesef. Konu fikirleri değil alaycı ve hakaret içeren üslubu...

araknolog

Felsefe.net
Yeni Üye

Onun kim olduğunun bir önemi var mı? Ayrıca yazıyı dikkatli okursanız medyum olduğu yazıyor. Önemli olan bu tür deneylerin yapılıyor olması doktorlar da bilim insanı sayılmıyorsa tamam parapsikoloji bilim değil doktorların eğlence amaçlı takip ettiği eğlence ortamıdır. Adamla işi gücü bırakıp laboratuvarlara kapanıp eğlence amaçlı bu tür deneyler yapıp boşa zaman harcıyorlar. Yurtdışında üniversiteler boş yere bölüm açıp prof. yetiştiriyorlar. Parapsikoloji ülkemizde kabul görmese de bilim dalıdır. Bilim dalı olarak kabul etmiyorsunuz madem ben de bu konuda yazmayacağım artık siz bilimsel tartışmalarınıza devam edin.

Bir sürü koşul cümlesi kurmuşsunuz; ama gerek yoktu. Parapsikoloji bilim değilidr.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye

mantıklıdır ya da değildir. bunun "..kadar"ı olmaz sanırım. isteyen istediği yerde mantık arayabilir... zaten bunu sorgulamaktan daha çok kurallaştırırsanız insan ister istemez daha çok mantık aramaya yeltenir inanç içinde.

yarattığımız var ettiğimiz bir şeye neden muhtaç olalım. hangi şey yarattığı şeye muhtaç olabilir? ve fanatik bir dindarın, cep telefonuna muhtaç olması,, onun cep telefonunu karşısına alıp sorgulayamayacağı anlamına gelmez. tabi ki herkes her şeyi karşısına alıp sorgulayabilir. aksi durumda kendinizle çelişirsiniz. benim suyun kaldırma kuvvetini ya da volkmenimi, karşıma alıp sorgulayamayacak olmam demek, artık bittiğimin öldüğümün resmi ya da bilimsel kanıtıdır.
kim ne kadar inkar ederse etsin, insan inancını da sorgular,, her ne kadar inanç sorgulamayı kısıtlasa da,, ya hu bu karşınızdaki insandır, ne kadar basite alıyorsunuz! en aptal-bağnaz-salak insan bile bilimi ya da dini savunabilir! ister istemez sürekli sorgulama yapar.
kategorileriniz nedir merak ettim.
din kitaplarının ne kadarını okuyup, nerelere çekmeye çalıştınız ki oralara(artık nerelerse) gitti anlamları, çelişkileriniz nelerdir. ve bilimsel ayetleri okuduğunuzda çelişki bulamadınız öyle mi? yani ortada birbiri ile çelişen bir tek bilim adamı bile yok. tek bir metin yok. her şey o kadar berrak ki!
ölünce yok olacağız, maymun benzeri bir şeylerden geldik ve aspirin içince baş ağrısı geçiveriyor... çok berrak. gerçekten inançlı insanlar aptal değil mi? hiç sorgulamıyorlar...

araknolog

Felsefe.net
Yeni Üye

mantıklıdır ya da değildir. bunun "..kadar"ı olmaz sanırım. isteyen istediği yerde mantık arayabilir... zaten bunu sorgulamaktan daha çok kurallaştırırsanız insan ister istemez daha çok mantık aramaya yeltenir inanç içinde.

yarattığımız var ettiğimiz bir şeye neden muhtaç olalım. hangi şey yarattığı şeye muhtaç olabilir? ve fanatik bir dindarın, cep telefonuna muhtaç olması,, onun cep telefonunu karşısına alıp sorgulayamayacağı anlamına gelmez. tabi ki herkes her şeyi karşısına alıp sorgulayabilir. aksi durumda kendinizle çelişirsiniz. benim suyun kaldırma kuvvetini ya da volkmenimi, karşıma alıp sorgulayamayacak olmam demek, artık bittiğimin öldüğümün resmi ya da bilimsel kanıtıdır.
kim ne kadar inkar ederse etsin, insan inancını da sorgular,, her ne kadar inanç sorgulamayı kısıtlasa da,, ya hu bu karşınızdaki insandır, ne kadar basite alıyorsunuz! en aptal-bağnaz-salak insan bile bilimi ya da dini savunabilir! ister istemez sürekli sorgulama yapar.
kategorileriniz nedir merak ettim.
din kitaplarının ne kadarını okuyup, nerelere çekmeye çalıştınız ki oralara(artık nerelerse) gitti anlamları, çelişkileriniz nelerdir. ve bilimsel ayetleri okuduğunuzda çelişki bulamadınız öyle mi? yani ortada birbiri ile çelişen bir tek bilim adamı bile yok. tek bir metin yok. her şey o kadar berrak ki!
ölünce yok olacağız, maymun benzeri bir şeylerden geldik ve aspirin içince baş ağrısı geçiveriyor... çok berrak. gerçekten inançlı insanlar aptal değil mi? hiç sorgulamıyorlar...

Evet tüm canlıların, ölünce vücutları parçalanarak doğaya geri döner; siz öldükten sonra dirilmeye inanabilirsiniz. Evet biz başka maymunların torunlarıyız; ama siz bizim bir tanrı tarafından direkt yaratıldığımıza inanabilirsiniz. Evet aspirin ağrı kesici olarak kullanılır ayrıca kan akış hızını da arttırarak kalp rahatsızlıklarına karşı da kullanılabilir; ama siz sanırım buna da kinayeli bir (berrak!) tanımlaması getiriyorsunuz.

Ben ne kadar derken miktarı kastetmemiştim zaten...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Kutsal kitaplarda ne tarafa çekersen giden ayetler yok sadece din alimlerimin yorum farkı var. Mesela türban konusundaki ayet, kimilerine göre baş örtüsünü ifade ediyor kimilerine göre ise ziynet eşyalarını kapatmaktan bahsediyor. ( Nur Suresi / 30 - 31 )

Bu ayette amaçlanan mesaj başını örtmek değil kadınların ziynet eşyalarını kapatmak sureti ile olmayan kişileri özendirmemesidir. Günümüze kadar baş örtüsü olarak yorumlanması ve bu durumun böyle olmadığını açıklıkla ifade eden dil alimlerinin de susturulması, dışlanması Kur'an'ın suçu değildir. İnsanların ön kabul ile araştırmadan, sorgulamadan kabul etmeleri sebebi ile bugün bu ve benzeri çelişkiler yaşanıyor.

Kur'an ve tüm kitaplar sorgulanmalı. Tek tek incelenmeli. Ortak noktalar zaten kendini belli ediyor. Kadim öğretilere de dönünce zaten gerçekler apaçık ortaya çıkıyor. Son din Kur'an deyip başka kitapları hiçe saymak da yanlış. O kitapları kabul eden kişilerin karşısına çıkıp yorum yapabilmek için o kitaplarda ne yazdığını bilmek gerekiyor. İnsanların bilmedikleri konularda, çoğunluk böyle yapıyor diye tek doğru budur demelerine tümüyle karşıyım.

Kutsal kitaplardaki bilimsel bir çok bulgu insanlığın çoğu farkında değil diye yok kabul edilemez. Akla mantığa uygun bulunmayan ayetler de gerçeğe ulaşana kadar sorgulanmalıdır, tamamen red etmek işin kolayına kaçmaktır.

Kur'an da sorgulanacak bilim de, bu dünyada sorgulanılmayacak hiç bir konu yoktur. Sorgulamak emek ister ama kitaplarda yazanı olduğu gibi kabul etmek varken ya da ... camisinden Ali Hoca böyle dedi veya Prof. Ahmet Bey şu şekilde anlattı demek varken sorgulamaya kim zaman ayıracak ki? Var mı zaman ayırabilecek olan?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Evet tüm canlıların, ölünce vücutları parçalanarak doğaya geri döner; siz öldükten sonra dirilmeye inanabilirsiniz. Evet biz başka maymunların torunlarıyız; ama siz bizim bir tanrı tarafından direkt yaratıldığımıza inanabilirsiniz. Evet aspirin ağrı kesici olarak kullanılır ayrıca kan akış hızını da arttırarak kalp rahatsızlıklarına karşı da kullanılabilir; ama siz sanırım buna da kinayeli bir (berrak!) tanımlaması getiriyorsunuz.

Ben ne kadar derken miktarı kastetmemiştim zaten...

Doğada herşey dönüşüyor ve yok olmuyor ise öldükten sonra insan nereye gidiyor acaba? Hiç düşündünüz mü diye merak ettim.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu kaldığı yerden devam edebilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar