Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde araknolog tarafından oluşturulan Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,150 kez görüntülenmiş, 95 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak
Konbuyu başlatan araknolog
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Kuran veya diğer kutsal kitaplarda bilime ilişkin şeyler a

Bilim ayrı din ayrı tabii ki fakat başlık Kur'an veya diğer kitaplarda bilime ilişkin şeyler aramak olduğu için verdiğiniz cevabın konu ile alakası yok sanırım. Ben yapılan araştırmalardan örnekler aktardım tabi ki bilim dalında ilerlemek için din kitaplarını baz almayacağız. Böyle bir iddiada bulunmadım zaten.

Ben direkt olarak konuşmaların temelinde yatan probleme temas ettim. Bana göre problemin esası dinin din olarak kalamaması ve her alana müdahil olması meselesidir. BU temel mesele kendini bu başlığın sorusunda olduğu gibi değşik biçimlerde ortaya koyuyor. Kuran içerisinde elbette belli bir düzeyde bilimsel gerçekliğe sahip bilgi vardır. Zaten Kuran'ın ilk gelişinde bilim denen şey yoktur. Modern bilim dediğinizin tarihi bellidir ki biz bugün bilim derken bunu kastediyoruz. Geçmiş çağların bilimi mittir,felsefedir,dindir,büyüdür vs. Kısacası din zaten o zamanın bilimsel ( o zamanki anlamı ile bilim)faaliyetlerini de içerisinde barındırır. Ancak bu bilgilerin, bugünün bilimisel falliyeti neticesinde elde edilen bilgiler ile kıyaslanması mümkün değildir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Ben direkt olarak konuşmaların temelinde yatan probleme temas ettim. Bana göre problemin esası dinin din olarak kalamaması ve her alana müdahil olması meselesidir. BU temel mesele kendini bu başlığın sorusunda olduğu gibi değşik biçimlerde ortaya koyuyor. Kuran içerisinde elbette belli bir düzeyde bilimsel gerçekliğe sahip bilgi vardır. Zaten Kuran'ın ilk gelişinde bilim denen şey yoktur. Modern bilim dediğinizin tarihi bellidir ki biz bugün bilim derken bunu kastediyoruz. Geçmiş çağların bilimi mittir,felsefedir,dindir,büyüdür vs. Kısacası din zaten o zamanın bilimsel ( o zamanki anlamı ile bilim)faaliyetlerini de içerisinde barındırır. Ancak bu bilgilerin, bugünün bilimisel falliyeti neticesinde elde edilen bilgiler ile kıyaslanması mümkün değildir.

Tabii ki katılıyorum. Geçmiş çağlarda dine gereksinim yoktu zaten. Dinler çağı insanlığın düşüş döneminde toplumlara klavuzluk etmesi amaçlı gönderilmiş fakat ne yazık ki 3 din de doğru anlaşılamamış ve bugün gerçek amacından tamamen uzaklaştırılmıştır. Din bilme ışık tutabilir ancak o araştırmaları yapabilecek yetide birilerini bulmak artık çok zor. Günümüzde bunu yapmak imkansız hatta katılıyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Evet aynen öyle zaten siz benim bu konu hakındaki en sağlam olumsuz örneğim olacaksınız bunun dışında sizinle yazışabileceğimiz hiçbirşey yok gerçekten zaman kaybısınız.

Benim tavrım fikirlerine yönelik değil yazım dilin çok saygısız ve alaycı. Beni de kendine uymaya mecbur bırakıyorsun. Aynı görüşte olmak zorunda değiliz ancak alaya almak, psikolojik sorunlu ilan etmek insanları benim tarzım değil. Her yorumumla dalga geçiyorsun. sana saçma gelebilir fakat bu da benim görüşüm bunu anlamakta zorlanıyorsun ancak farkettiğim şu ki tek bana karşı bu şekilde davranmamışsın bir kaç kişi daha sana tepkili çünkü saygı sınırlarını aşıyorsun sanırım yaşın çok genç tavrını buna bağlıyorum. Kimsenin görüşünü olgunlukla karşılayamıyorsun.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Bu açıdan kuranın gelişinde bilim diye birşey yoktu söyleminize katılmıyorum.Bence bilim insanlığın doğuşu ile başladı fakat günümüzdeki gibi sistemleştirilmedi sonuç olarak ateş tekerlek kaldıraçlar matematik yazı tarihin en eski bilimsel icatlarıdır fark insanlar teoride değil direkt olarak uygulamadaydılar bilim sanat zanaat şeklinde ilerleyip günümüzdeki halini aldı. Bilgi olarak masallar mitler efsaneler o zaman kulaktan kulağa aktarıldığı için sizinde dediğiniz üzere o zaman kelime olarak bilimdi sadece işte burda sizle hemfikirim.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Tabii ki katılıyorum. Geçmiş çağlarda dine gereksinim yoktu zaten. Dinler çağı insanlığın düşüş döneminde toplumlara klavuzluk etmesi amaçlı gönderilmiş fakat ne yazık ki 3 din de doğru anlaşılamamış ve bugün gerçek amacından tamamen uzaklaştırılmıştır. Din bilme ışık tutabilir ancak o araştırmaları yapabilecek yetide birilerini bulmak artık çok zor. Günümüzde bunu yapmak imkansız hatta katılıyorum.

Ben bugünün bilimsel bilgi dağarcığı ile Kuran'ın içerdiği bilginin kıyas edilemeyeceğini çünkü Kuran'ın günümüze nazaran oldukça sınırlı bir bilgi birikimini içerdiğini düşünüyorum. Bu düşüncem de gerçeklik vasıtası ile oluşmuştur. Bugün yazılmış herhangi bir fizik kitabı Kuran'dan çok daha yeterlidir. Özetle sizin iddia ettiğiniz gibi mesele birilerinin kutsal kitabı iyi anlayamaması değildir. Mesele içeriğin abartılması ve ondan cevaplayamayacağı şeyleri cevaplamasını bekleme meselesidir.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Bu açıdan kuranın gelişinde bilim diye birşey yoktu söyleminize katılmıyorum.Bence bilim insanlığın doğuşu ile başladı fakat günümüzdeki gibi sistemleştirilmedi sonuç olarak ateş tekerlek kaldıraçlar matematik yazı tarihin en eski bilimsel icatlarıdır fark insanlar teoride değil direkt olarak uygulamadaydılar bilim sanat zanaat şeklinde ilerleyip günümüzdeki halini aldı. Bilgi olarak masallar mitler efsaneler o zaman kulaktan kulağa aktarıldığı için sizinde dediğiniz üzere o zaman kelime olarak bilimdi sadece işte burda sizle hemfikirim.

Bilim derken modern bilimi kast ediyoruz diye düşünüyorum.En azından ben bunu kast ediyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Ben bugünün bilimsel bilgi dağarcığı ile Kuran'ın içerdiği bilginin kıyas edilemeyeceğini çünkü Kuran'ın günümüze nazaran oldukça sınırlı bir bilgi birikimini içerdiğini düşünüyorum. Bu düşüncem de gerçeklik vasıtası ile oluşmuştur. Bugün yazılmış herhangi bir fizik kitabı Kuran'dan çok daha yeterlidir. Özetle sizin iddia ettiğiniz gibi mesele birilerinin kutsal kitabı iyi anlayamaması değildir. Mesele içeriğin abartılması ve ondan cevaplayamayacağı şeyleri cevaplamasını beklemek meselesidir.

Kur'an sembolik bir dille 7 kat bilgi gizlenerek yazılmıştır. Bu bilgiler kadim metinlerde sembollerle ifade edilirdi Kur'an da ise sembolik dil değil şifreli dil kullanılmıştır. Bu şifrelerin çözülebilmesi için de Arapça dilini çok iyi bilen ve bu konuda araştırma yapmak için zaman harcayabilecek dil bilimcilere ve bilim insanlarına ihtiyaç vardır. Fakat bunun artık mümkün olabileceğini sanmıyorum çünkü Arapça'dan çeviri yapmak çok zor olduğu gibi şifreleri tespit etmek çok daha zor. Ayetlerde şifreler var bunun için Dr. Ömer Çelakılın sayfasını incelemenizi öneririm. O bir bilgisayar programı ile bunu yapmaya çalışıyor.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Ömer Çelakıl çoktandır var.İlk kez 2002 yahut 2003 yılında Fatih Altaylı Teke Tek (ilk tv programı olabilir) kendisini izledim. Bu yıllardan sonra ekranlarda daha çok görünmeye başlandı. Bu şifre mevzusunun bir çekiciliği var ki bu konu Pi filminde Tevrat çerçevesinde işlenmiştir ve sükse de yapmıştır. Ancak bu tarz incelemelerin, bu eserleri ortaya koyanları zengin etmekten öte bir işe yaradığını düşünmüyorum. Din alimi olmuş kimselerin de bunlara itibar ettiklerini görmedim.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Bilim derken modern bilimi kast ediyoruz diye düşünüyorum.En azından ben bunu kast ediyorum.

Kelimeleri o günkü anlamları ile düşündüğümüzde yargınıza katılıyorum ne demek istediğiniz anladım.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Ömer Çelakıl çoktandır var.İlk kez 2002 yahut 2003 yılında Fatih Altaylı Teke Tek (ilk tv programı olabilir) kendisini izledim. Bu yıllardan sonra ekranlarda daha çok görünmeye başlandı. Bu şifre mevzusunun bir çekiciliği var ki bu konu Pi filminde Tevrat çerçevesinde işlenmiştir ve sükse de yapmıştır. Ancak bu tarz incelemelerin, bu eserleri ortaya koyanları zengin etmekten öte bir işe yaradığını düşünmüyorum. Din alimi olmuş kimselerin de bunlara itibar ettiklerini görmedim.

Kur'an tefsircileri harici ve batini olarak 2 gruba ayrıldığı için hariciler kabul etmiyor batiniler destekliyor. Hariciler kutsal metinde şifre olmaz diyor batiniler var olduğunu kabul ediyor. Ömer çelakıl bu konuda tek isim değil ezoterik araştımacılardan çok sayıda kişi bu konuda kitap yayınladı.

Tevrat'da da şifreli metinler var doğru fakat orjinal Tora diye geçen Musa Peygamberin kaleme aldığı bölümlerde var. Tevra'ın ilk 5 bölümü.

Fırsatçılar tabii ki bunu kullanıyor fakat geçmiş çağlarda okültüzm,kabala,simya hep bu şifrelerin çözümü ile kullanıldı.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Dijital sana bir soru sanıyorumki bir müslümansın Kuran dışındaki tüm kitaplar değiştirilmiş çarpıtılmışmıdır ?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Dijital sana bir soru sanıyorumki bir müslümansın Kuran dışındaki tüm kitaplar değiştirilmiş çarpıtılmışmıdır ?

Semavi dinlerden Tevrat'ın Tora bölümü hariç evet kalan kısım çarpıtılmıştır. İncil diye bir kitap hiç olmadı zaten çünkü İsa Peygamberin kitap yazacak ya da yazdıracak zamanı olmadı. Bugünkü İncil Aziz Pavlus'un İncil'idir. Kur'an metin olarak değiştirilmemiş fakat hadisler,mezhepler ile halka farklı yansıtılmış ve yaşatılmıştır fakat kitap orjinaldir.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Peki neden diğer hepsi değiştirildi fakat senin inandığın kitap değiştirilmediTanrı yada senin deyiminle Allah sayın muhammede torpil mi geçti :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Peki neden diğer hepsi değiştirildi fakat senin inandığın kitap değiştirilmediTanrı yada senin deyiminle Allah sayın muhammede torpil mi geçti :)

Hayır tabii ki :) Tora'yı Musa Peygamber bizzat kendisi kaleme aldı, diğer bölümleri kendisi yazmadı. İncil dediğim gibi İsa peygamber kitap bırakmadı sadece havarilerine yazdırdığı metinler vardı fakat bunlara Aziz Pavlus ( aşırı bir yahudi milliyetçisi ) Hristiyan olduğunu belirtip kendince Musevilikten beğendiği bölümleri de ekleyerek bambaşka bir kitap oluşturdu. Kur'an ise hemen kaleme alınmadı tüm ayetler önce peygamber ve sahabiler tarafından ezberlendi sonradan kaleme alındı bu sebeple değiştirilmeden tüm kitap yazıldı.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Hayır onu sormuyorum neyi sorduğumu gayet iyi biliyorsun ?

Allah neden diğer kitapları korumadı ? Koruyamadımı korumadımı ha onları korumuyorsa kendi buyrukları değilmi kötü niyetli insanlar bunları değiştirip insanların kafalarını karıştırırken neden allah seyirci kaldı ben nerden bilicem o kitaplar değiştirildimi değiştirilmedimi onlar değiştirildiyse şayet Kuranda değiştirilmemişmidir o zaman nerden bilicem ?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Hayır onu sormuyorum neyi sorduğumu gayet iyi biliyorsun ?

Allah neden diğer kitapları korumadı ? Koruyamadımı korumadımı ha onları korumuyorsa kendi buyrukları değilmi kötü niyetli insanlar bunları değiştirip insanların kafalarını karıştırırken neden allah seyirci kaldı ben nerden bilicem o kitaplar değiştirildimi değiştirilmedimi onlar değiştirildiyse şayet Kuranda değiştirilmemişmidir o zaman nerden bilicem ?

Allah kitapların değiştirilmesine engel olacak olsaydı bu dünyada şu an yaşayan insan diye birşey olmazdı. Allah insanları kendi seçimleri ile başbaşa bırakıyor her davranışına müdahele etmiyor kaldı ki helak olan kavimler de mevcut. İlk 2 kitap değiştirilmemiş olsaydı 3. kitap yollanmazdı zaten 4. kitap gelmediğine göre sence değiştirilmiş midir değil midir?

flzf

Filozof
Yeni Üye

Allah ın kitapları değiştirenlere gücü yetiyormu yetmiyormu bütün insanların ne suçu var onlar allah kelamı değilmiydi nasıl değiştiriliyor tahriş ediliyor mantık bunun neresinde ? Allah ın kitaplarını koruması ve insanları helak etmesi arasında ne bağlantı var sonuçta aralarında iyi insanlarda var onların ne suçu varki helak oluyor ya geldiğimiz şu durum ben daha kendi buyruklarını doğru dürüst insanlara iletme becerisinden aciz bir tanrıyamı inanıcam ?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Allah ın kitapları değiştirenlere gücü yetiyormu yetmiyormu bütün insanların ne suçu var onlar allah kelamı değilmiydi nasıl değiştiriliyor tahriş ediliyor mantık bunun neresinde ? Allah ın kitaplarını koruması ve insanları helak etmesi arasında ne bağlantı var sonuçta aralarında iyi insanlarda var onların ne suçu varki helak oluyor ya geldiğimiz şu durum ben daha kendi buyruklarını doğru dürüst insanlara iletme becerisinden aciz bir tanrıyamı inanıcam ?

:) Allah kitaplarını korumak isteseydi tabii ki korurdu fakat bu insanlığın sınavıydı. Sınavı veremedik zaten kitapları koruyamadık ve dini doğru yaşayamadık. İyi insanların bir kaybı yok sadece iyilerin olduğu bir dünya hayal ediyorsan bu dünyada bu maalesef mümkün değil. İyi varsa kötü de olacak. Aileni seçemezsin, yaşayacağın yeri de ama sahip olduğun şartlarda iyi yaşamaya çabalayabilirsin. Kötü olayları ve insanları hayatına çekiyorsan bu senin enerjinin de düşük olduğunu gösteriyor. Enerjini arttırdığın an kötü olaylar sana teğet geçer. Bu her kötü olay yaşayan kötü insandır anlamına gelmiyor sadece frekansı düşüktür.
Reenkarnasyonu inkar eden bir düşünce sisteminde buna cevap bulamazsın fakat yaşadığımız hayat tek bir ömürden ibaret değilse şayet o zaman bu adaletsizliklerin cevabını bulursun. İnsanlar bu dünyaya gelmeden önce seçimlerini yapıyor ve geldiklerinde unutuyorlar. Dünya bir okul ve bu sınavı hakkı ile verene kadar bu okuldan mevzun olma şansın yok. Allah her insana müdahale etmiyor tabii ki karar ve seçimleri bize bırakıyor. Seçimlerimizin sonucunu yaşıyoruz kısaca. Acı ama gerçek. Ne yaparsan onun karşılığını alırsın bu dünyada bundan emin ol.

flzf

Filozof
Yeni Üye

Allah bi kitaplarını korusaydı yeryüzünde tek bir inanç olsaydı ve gerçekten herkesin anladığı anlaşılabilir emirler yada kurallar olsaydı bi sınavdan bahsedilebilirdi sen çocuğu ingilizce çalıştır almanca sınava sok oldumu hoca görmüyormusun bu saçmalığı sınavmı diyorsun tamam gene yapılsın ama bi kitap yayınlanıyor yok bu olmadı bi daha bi kitap yayınlanıyor yok bu olmadı bir daha ne bu çocuk oyuncağımı aklın mantığın nasıl kabul ediyor merak ediyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Allah bi kitaplarını korusaydı yeryüzünde tek bir inanç olsaydı ve gerçekten herkesin anladığı anlaşılabilir emirler yada kurallar olsaydı bi sınavdan bahsedilebilirdi sen çocuğu ingilizce çalıştır almanca sınava sok oldumu hoca görmüyormusun bu saçmalığı sınavmı diyorsun tamam gene yapılsın ama bi kitap yayınlanıyor yok bu olmadı bi daha bi kitap yayınlanıyor yok bu olmadı bir daha ne bu çocuk oyuncağımı aklın mantığın nasıl kabul ediyor merak ediyorum.

Allah kitaplarını korumak isteseydi tabii ki korurdu bunu da Kur'an'da yaptı zaten. Yeryüzünde tek bir inanç sisteminin olduğu dönem vardı. İlk uygarlıklarda din yoktu. Dine ihtiyaç da yoktu. Herkes her konuda bilgili ve huzur içinde yaşıyorlardı. Kötüler yine vardı fakat azınlıktaydı. Sonra bir gün tüm bilgiler kötü yönde kullanılmaya başlandı. Bazı insanlar da bu kötü güçlerin etkisi altına girdi. Sonra bu kavimler tufan, deprem, sel v.s yok oldu. ( Nuh Tufanı -Mu ve Atlantis ) Bu kavimlerden bazı insanlar hayatta kalmayı başardı. Bazısı başka kıtalara göç etti ve yeni uygarlıkların temelini attı. Kötü güçlerden kurtulan da oldu iyi güçlerden kurtulan da...Sümer, Mısır, Uygur, Maya, Aztek, İnka, Yunan, Hint, Tibet, v.s bu uygarlıklardan hayatta kalan insanlar tarafından kuruldu. Özellikle Aztek ve İnkalar şer güçlerin egemenliğindeydi. Yine kötü majik uygalamalar yapmaya ve insan kurban etmeye devam ettiler. Bu uygarlıklar bilgi açısından günümüz uygarlığından çok daha ileriydiler. Tarih kitaplarında yazıldığı gibi insanlık taş devri çağından günümüze gelmedi. Sonra dünya demir çağına girme aşamasındayken bu ileri uygarlıklardan bazıları doğal afetlerle çok ani bir şekilde yok oldu. Geriye ise bu uygarlıklardan hayatta kalan bazı insanlar ve piramitler, yazıtlar, kadim metinler kaldı. Demir çağın başlangıcında semavi dinler devreye girdi çünkü insanlık ciddi yaralar almıştı ve yönünü tamamen şaşırmıştı. Biz şimdi semavi dinlerin geldiği demir çağ(5. çağ) ın sonundayız 6.çağa 21 aralık 2012 tarihi itibari ile yol almaya başladık. 6. çağ ara geçiş çağı yani daha ileri bir çağa doğru ileliyoruz fakat bu kadar yüksek bir nüfusla ve yozlaşmış bir toplumla bu maalesef mümkün değil. Sırada yine bir takım doğal afetler var ve sonrasında yaşanacak kıyamet yani aydınlanma tüm bilgilerin üstünün açılacağı bir süreç var. Bu süreç sonucunda dünya çok ileri bir çağ olan Altın çağa girecek ve dünya 26.000 yıllık büyük devrini kapatacak.

Şimdi Allah tüm bunlara niye izin veriyor demişsin. Allah dünyaya biz insanları yollarken bize bunu sormuştu ve bizler de bunu kabul edip geldik. Bu baştan kararlaştırılmış bir süreçti. Süreç belliydi ama bu süreci nasl yaşayacağımız biz insanların iradesindeydi. Bazı insanların kötü enerjilere yönelmesi ile kötülük iyiliğe üstün geldi. Dünya uzun zamandır kötü güçlerin egemenliğinde fakat bu önümüzdeki tufan ile son temizlenme de gerçekleşecek ve iyi yani pozitif enerjiler hakim olacak. Tabi tüm bunları Dünyaya gelince unuttuk. Nereden geldiğimizi ve tüm verdiğimiz sözleri bir tarafa bırakıp bazılarımız Tanrı'yı oynamaya başladı, bazılarımız paranın cazibesine kapıldı bazılarımız gücü tek eline alıp dünyaya hükmetmek istedi ( Hittler mesela) ve dünyadaki tüm dengeleri değiştirdi. Teknolojik ilerleme kaydederken doğayı hiçe saydı. İnsanlar üzerinde hayvanlar üzerinde korkunç deneyler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. ( MK Ultra - Zihin Kontrol mesela ) Şimdi Allah verdiği sözden dönmez çünkü Kur'an'daki ayetten örnek verirsek Allah bize; "Ben sizin Rabbiniz değilmiyim" dedi. Bizler de evet Rabbimizsin dedik. Öğretici, eğitici olarak kabul ettik ve geldik. Fakat verdiğimiz sözleri tutmadık. Allah ise bize belli bir süre dünyada kalma izni vermişti. Sözümüzü tutmadık diye insanlığı top yekün yok etmedi çünkü dediğim gibi Allah verdiği sözden dönmez. Zaten bizler de yolun sonundayız en fazla dünya ömrü 4000 yılı geçmez ki bu süre nükler bir savaş ile çok daha kısa zamana indirilebilir.

Burada suçlu arama o yüzden, insanlık sınav veriyor derken bunu kastettim. İlk dünyaya indiğimiz gün sınavımız başladı. Dünya bir kez de var olmadı, biz yok olduktan sonra da yenilenip var olmaya devam edecek. 26.000 yıllık süreç bizim Mu dan başlayıp şu an devam eden ve yaklaşık 4000 yıl sonra tamamlanacak devre ile sona erecek.

Kim bu süreci yaşar nasıl yaşar onu tabii ki zaman gösterecek. Tüm kadim metinler ve dinler aynı noktada birleşiyor. Tek bir Allah var ve bir gün hepimizin dönüşü O'nadır. İyi de olsak kötü de olsak zararı ya da faydası kendimize ve en yakınlarımızadır. İyi ve kötü derken bunun yargısını başka bir insan başkası için yapamaz herkes kendi hür vicdanı ile neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verecektir. Bu da çok yönlü araştırmayı gerektiriyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar