Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 196,899 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
sn. dijital, verdiğiniz linki açtım... sn. evrensel'in aktardıkları ulusal basından neredeyse günlük (yani benzerlerini hergün gördüğümüz) gelişmeler, haberler... hiçbir şey anlamdım... şimdi kendisi, ne için, hangi nedenle ve ne demeye yasaklanıyor... donkişot'un birkaç tutarsız eleştirisi uğruna mı... sn. evrensel'in (basından) aktardıklarına bir itirazı olan var mı... varsa, aynı şekilde ilgili başlığa itirazını ve eleştirisini yazamaz mı... yasaklamak nereden (ve neden) ortaya çıkıyor; anlamış değilim... yawh, ey aklı başında insanlar, felsefe sitesinde, günlük gazete alıntılarından ötürü bir üye yasaklanır mı... ''evet, yasaklanır'' diyen beri gelsin...

Bu soruları @X arkadaşımıza yöneltelim çünkü ben o dönem sadece gözlemci olarak bazı olaylara şahit olmuştum ancak o gün tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum.

Yasaklamaları ben de tasvip eden birisi değilim ancak evrensel-insan konusunda ne diyeceğimi de bilmiyorum...Konu sadece günlük gazete alıntıları değil kışkırtıcı söylemleri galiba en azından okuduğum tepkiler bu yöndeydi.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
felsefe zaten kışkırtıcıdır... insanı, düşünmeye ve anlamaya kışkırtır... ayrıca her zaman '' başka türlü düşünme hakkına saygı duyar''... zaten, düşünce özgürlüğü demek, ''otorite sahibinden, başka türlü düşünme hakkı'' demektir... yoksa, ''hep otorite gibi'' düşünenin düşüncesi, faşist diktatörlüklerde bile serbesttir; 'özgürdür' ve hatta desteklenir... verdiğiniz linkteki paylaşımlara tahammül edemeyen bir site, felsefe sitesi olamaz... aklım almıyor... günlük gazetelerin paylaşımına bile tahammül edemiyorsunuz... ; ama felsefe, ortaçağda ve helenistik ve hatta helenik çağda bile daha ilerdeydi... çok üzüldüm....

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
felsefe zaten kışkırtıcıdır... insanı, düşünmeye ve anlamaya kışkırtır... ayrıca her zaman '' başka türlü düşünme hakkına saygı duyar''... zaten, düşünce özgürlüğü demek, ''otorite sahibinden, başka türlü düşünme hakkı'' demektir... yoksa, ''hep otorite gibi'' düşünenin düşüncesi, faşist diktatörlüklerde bile serbesttir; 'özgürdür' ve hatta desteklenir... verdiğiniz linkteki paylaşımlara tahammül edemeyen bir site, felsefe sitesi olamaz... aklım almıyor... günlük gazetelerin paylaşımına bile tahammül edemiyorsunuz... ; ama felsefe, ortaçağda ve helenistik ve hatta helenik çağda bile daha ilerdeydi... çok üzüldüm....

Durum bundan daha karışık aslında ama hepsini alıntı yapamadım çünkü çoğunu hatırlamıyorum fakat bu görüşünüz dikkate alınacaktır.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
dikkate alınsa 'iyi olur'... benim bildiğim şudur: bir insan, sırf ''dile getirdiği düşünceleri, bizim düşüncelerimizle uyumlu değil'' diye yasaklanamaz... ortada bir küfür, hakaret yoksa,... (ki olmadığı anlaşılıyor; zaten bildiğim kadarıyla, sn. evrensel, küfretmeden de kendini ifade edebilir... )... eğer başka türlü düşünceye yaşama olanağı vermezsek; kendi düşüncemizi de yaşatamayız... çünkü, kendi düşüncemiz, canlı (hayatın içinde ve diri) kalabilmek için, karşı düşünceye muhtaçtır... eğer karşı düşünce yoksa, bizim düşüncemiz de katılaşır, dogmalaşır ve hayatın akışının dışına savrulur...

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Hatırladığım kadarıyla,yanlışım varsa düzeltin.Uzun bir süre tüm başlıkların oluşumu,gündeme ait temaların aktarımı,karşıt sığ ve kişisel polemik amaçlı yazıların muhatabı sn.evrensel insan oldu.Ben acaba daha ne kadar dayanabilir ve doğrularını savunmakta gösterdiği inanç ne zamana kadar (bunca kişisel hakarete rağmen) direnebilir derken,artık dönmeyeceğini beyan etti.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hatırladığım kadarıyla,yanlışım varsa düzeltin.Uzun bir süre tüm başlıkların oluşumu,gündeme ait temaların aktarımı,karşıt sığ ve kişisel polemik amaçlı yazıların muhatabı sn.evrensel insan oldu.Ben acaba daha ne kadar dayanabilir ve doğrularını savunmakta gösterdiği inanç ne zamana kadar (bunca kişisel hakarete rağmen) direnebilir derken,artık dönmeyeceğini beyan etti.

Dönmeyeceğini beyan ettiğini hiç hatırlamıyorum fakat kişisel atışmalar yaşandığı doğru ve bu da siteyi takip edenleri rahatsız ediyordu. Seveni de var sevmeyeni de:)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
felsefi bakımdan, sevilip sevilmemesinin herhangi bir önemi yoktur... (sv. dijital, size yazdığım ö.m. cevabını ulaştıramıyorum...) mesele, herhangi bir düşüncenin (yahut yaklaşım tarzının, bir anlayışın, ya da dünya görüşünün) boğulması, yok edilmesi meselesidir... bana 'en karşı olan', bana 'düşman' olan bir anlayışı yok eden bir site, asla 'felsefi paylaşım platformu' olamaz... başka herşey olabilir... 'sahibinin sesi ... vs'... ama felsefe, o site sahiplerinin çok korktuğu hukuku, o müminlerin dinini, çok ahlaklı geçinenlerin ahlakını...vs... aşar...

X

FAdmin
Onursal Üye
Evrensel'e karsi bir ofkem yahut kinim yok lakin kisisel blog sayfasina donuyor forum.. Aslinda kendini kontrol edebilse forum icin farkli bir ses olabilirdi.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
nazar filan değmez... merak etmeyin... (dükkanın patrondan yana tezgahtarı değil) felsefe sitesinde yönetici olun... (şimdi inanmayacaksınız ama, 'bundan patron da karlı çıkar' diyeceğim...)...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 00:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 00:44 ----------

Evrensel'e karsi bir ofkem yahut kinim yok lakin kisisel blog sayfasina donuyor forum.. Aslinda kendini kontrol edebilse forum icin farkli bir ses olabilirdi.
eğer gerçekten öyleyse, üyenin yasağını kaldırın... daha siz yokken (doğmadan demediğime şükredin) , o, bu ortamda felsefe yaptı... hem de kavramın tam anlamıyla felsefe yaptı... (sizin, yapısalcı değil, yapılandırmacı epistemolojinin ne demek olduğunu bilen, kaç üyeniz var...)...

ls2

Kahin
Onursal Üye

Ahaa :) işte burda ,aynı formatta devam ediyor,insan mutlu olduğu yerde olmalı.

işte bu adamlar çareyi bulmuş . bir köşe vermişler orada yazıyor. tüm forumu istila etmiyor.

Derinmavi ;iyi güzel hoşta evrensel siteyi bloguna çevirince site çöle dönüyor. çöl fırtınasında felsefe yapılmazz ;)

OnlyBlack

Yeni üye
Yeni Üye
belki rock'a çatmışızdır; belki sert rocktır o!
sert kaya mı çattık ki!

çattık-çatıştık;
çatmak aslında şu anlamlara da gelir; rastgelmek-denk gelmek ve buluşmak-geçişmek gibi anlamlar yerli dilde
ve çatmak yine silah çatmaktaki gibi birleşerek ayakta tutmak-durmak gibi
çatır vardır mesela üstünüzü-müzü örter mesela
olmadı bu-bunlar yeniden deneyelim mi?

"we will rock you" da şöyle bi çeviri yapılır-sizi sallayacağız; ya da google translate ile sizi eğlendireceğiz;
burada kaya mı bu anlama geliyor; eğlendirmek ya da sallamak
- ben ingilizce anlamam gerçi ama kafama takılır mesela

"-biz irade kaya ve sen" bu sözcükler birleşiyor mesela yukarıdaki çevride bu oluyor birden;
ve eğer rock ve you yani kaya ve sen birleşirse bu sallamak anlamına geliyor;
ilginç;
kemal sunal gibi bitecek sonu çıkışsız;
tencere kapağına uymadı-uyduramadık

olmadı bu-
Beynim sulandı desem o kaya zaten ayrica canımı sıktı :)))

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:30 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:09 ----------

Birde ben bu sene teoga giriyorum insAllah iyi gecer :) Bu yüzden yardimci olur musunuz calisma plani konusunda bilgisi olanlar :)) Ya da iyi bildiginiz bir lise varsa eğer bir hedefe göre calismayi daha çok istiyorum :)Şu kaldirilan Polis Meslek Ã￾üksek Okullarinada sinir oldum.Aslinda kaldirilmadi ama artik sadece liseden sonra giriliyormus malesef .Eskiden ortaokuldan sonraydi lise seklinde.

Son düzenleme:

fels

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış

dikkate alınsa 'iyi olur'... benim bildiğim şudur: bir insan, sırf ''dile getirdiği düşünceleri, bizim düşüncelerimizle uyumlu değil'' diye yasaklanamaz... ortada bir küfür, hakaret yoksa,... (ki olmadığı anlaşılıyor; zaten bildiğim kadarıyla, sn. evrensel, küfretmeden de kendini ifade edebilir... )... eğer başka türlü düşünceye yaşama olanağı vermezsek; kendi düşüncemizi de yaşatamayız... çünkü, kendi düşüncemiz, canlı (hayatın içinde ve diri) kalabilmek için, karşı düşünceye muhtaçtır... eğer karşı düşünce yoksa, bizim düşüncemiz de katılaşır, dogmalaşır ve hayatın akışının dışına savrulur...

nazar filan değmez... merak etmeyin... (dükkanın patrondan yana tezgahtarı değil) felsefe sitesinde yönetici olun... (şimdi inanmayacaksınız ama, 'bundan patron da karlı çıkar' diyeceğim...)...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 00:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 00:44 ----------

eğer gerçekten öyleyse, üyenin yasağını kaldırın... daha siz yokken (doğmadan demediğime şükredin) , o, bu ortamda felsefe yaptı... hem de kavramın tam anlamıyla felsefe yaptı... (sizin, yapısalcı değil, yapılandırmacı epistemolojinin ne demek olduğunu bilen, kaç üyeniz var...)...

iste gercek bir felsefeci iste gercek bir hak savunucusu birazdahaderinmavi de olmasa Kadir abiyi cezali tutmaya devam edeceksiniz olmaz felsefe yasak kaldirmaz tum bu uydurma yaklasimlar cagatay ve mustafanin bu siteye empoze etmeye calistigi yapmacik tutarsiz tavirlardir bu site felsefe sitesi mi yoksa baska bisey mi? Olmaz kardesim yasak olan sitede felsefe barinmaz, barinamaz

dijital sen niye susuyorsun yonetime girdin uyelerden farkli mi dusunur oldun, sen yasaklara karsi degilmiydin yoksa sende mi cagatayin oyununa geldin

X kardesim bu siteye en fazla katki saglayan uyeyi yasaklamak haksizliktir senden beklenen sana yakisan bayrama kadar bu tum yasaklari kaldirman ozgur bir platform sunmandir mustafayla cagatayin oyununa gelme

morteflower denen ajandan kurtulmaniz isabetli olmus cagatayin adamiydi o

surekli yonetim degisiyor bunun gerekcesi nedir?

eh be birazdahaderinmavi sende olmasan felsefe can cekisiyor olacakti bu katliama dur dedigin icin felsefe sana cok sey borclu

felsefe katili cagatay mustafa gibi seri katillerden site kurtuldu derken olana bak kadir abinin yasagi kalksin ille birini yasaklayacaksaniz cagatayi yasaklayin

X

FAdmin
Onursal Üye
Burada savunan insanlar eveensel forumu katlederken copluk haline gelen siteye girmeye bile tenezzul etmiyorlardi. Basliklar biraz toparladi aktiflik artti, tenezul edip yazmaya basladilar

Kisisel blog acmak isteyenler buyursun acsin, tutanmi var? Bu site kisisel blog sitesi degildir, kusura bakmayin. Meseleyi anlamak isteyen anlar, anlamak istemeyen sabahtan aksama sorgulamaya devam etsin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Burada savunan insanlar eveensel forumu katlederken copluk haline gelen siteye girmeye bile tenezzul etmiyorlardi. Basliklar biraz toparladi aktiflik artti, tenezul edip yazmaya basladilar

Kisisel blog acmak isteyenler buyursun acsin, tutanmi var? Bu site kisisel blog sitesi degildir, kusura bakmayin. Meseleyi anlamak isteyen anlar, anlamak istemeyen sabahtan aksama sorgulamaya devam etsin.

Evrensel siteye katkı sunmuyor, sürekli "güncelleme" yazıp kendi yazılarını Top10'a taşıyor. Güncelleme öyle yapılmaz o konu hakkında yeni bir ekleme yaparsın ve konu güncellenmiş olur.

Kavga-hakaret içeren tartışmalar vardı fakat küfür yoktu çoğu silindiği için göstermek mümkün değil.

Asıl anlamadığım ise evrensel'in yazıları sebebi ile gelmiyorum diyen bir arkadaşımızın (o kendini bilir) şu an evrensel'in cezası kalkmalı demesi...

Kısacası evrensel'in dini aşağılamalarını, polis-asker şehitleri aşağılamalarını ya da üyeleri aşağılamasını beğenen arkadaşlarımız bu görüşünde özgür olmakla beraber benim aklım almıyor, kusura bakmasınlar ifade özgürlüğü böyle birşey olmamalı...

rock

Felsefe.net
Yeni Üye
eski uye sifremi de kullanci adimi da hatirlamiyorum tee 2009 ama senin yaptigin saygisizlik asil al siteni basina cal

@X

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Evrensel siteye katkı sunmuyor, sürekli "güncelleme" yazıp kendi yazılarını Top10'a taşıyor. Güncelleme öyle yapılmaz o konu hakkında yeni bir ekleme yaparsın ve konu güncellenmiş olur.

Kavga-hakaret içeren tartışmalar vardı fakat küfür yoktu çoğu silindiği için göstermek mümkün değil.

Asıl anlamadığım ise evrensel'in yazıları sebebi ile gelmiyorum diyen bir arkadaşımızın (o kendini bilir) şu an evrensel'in cezası kalkmalı demesi...

Kısacası evrensel'in dini aşağılamalarını, polis-asker şehitleri aşağılamalarını ya da üyeleri aşağılamasını beğenen arkadaşlarımız bu görüşünde özgür olmakla beraber benim aklım almıyor, kusura bakmasınlar ifade özgürlüğü böyle birşey olmamalı...
kapitalizm, ilk bakışta göründüğünden, biraz daha başka türlü çalışır ve öngörülenden, biraz daha başka sonuçlar ortaya çıkarır (belki henüz yaşamaya devam edebiliyor olmasının sırrı da burada olabilir)... sv. dijital, iyi bir yönetici (uzun vadede patron için de, iyi bir yönetici) biraz da, ''patrona rağmen'' yönetebilendir... patronun dediğini aynen benimsemeye hazır, onun gördüğünden uzağı göremeyenden 'yönetici' olmaz (ama başka birşey olabilir...) ... daha önce X'e sordum, işte şimdi sana da soruyorum: felsefenin ikinci ana sorunu olan, bilgi sorunu konusunda, yapılandırmacı epistemoloji gibi özgün (ama kendi hesabıma toptan reddettiğim) bir yaklaşım hakkında (lehde ya da aleyhde) tek bir makale okudunuz mu...?... sitede yer alan, yapılandırmacı epistemolojinin tek temsilcisini yok etmek için, daha ne kadar 'gerekçe' arayacaksınız... kimseye küfür, hakaret etmeden, düşüncelerini ifade etmeye çalışan bir üyeyi yasaklamak ('sahibinin sesi' için olmasa bile, bir felsefe sitesi için); ciddi dayanakları olan, bir açıklamayı gerektirir... yani ne sn. X, ne sn. dijital ne de başka biri, hem ''ben bir felsefi paylaşım platformunu yönetiyorum'' ve hem de, ''küfretmeyen, durduk yerde hakaret etmeyen, özgün bir düşünsel yaklaşımı yasaklıyorum'' diyemez... ama yok ''ben diyebilirim'' ; diyorsa, o zaman, iki olasılık vardır: ya gerçekten bir felsefe platformu yönetmiyordur (belki başka bir şey yapıyordur); ya da felsefi bakımdan, ''tutarsızın biridir''... (sv. dijital'e biraz felsefe tarihi tavsiye ederim; orada görebilecektir, felsefe dediği, şehit, din, devlet...vb. gibi 'kutsallar' için yüzlerce ve binlerce yıl önce, ne demiş... )... çok şükür 'felsefe tarihi' , sn. dijital'den daha geniş yürekli... ki birçok baba filozofun kitapları yakılmadan, günümüze kalabilmiş... (burada bir gülümseme figürü var...)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
kapitalizm, ilk bakışta göründüğünden, biraz daha başka türlü çalışır ve öngörülenden, biraz daha başka sonuçlar ortaya çıkarır (belki henüz yaşamaya devam edebiliyor olmasının sırrı da burada olabilir)... sv. dijital, iyi bir yönetici (uzun vadede patron için de, iyi bir yönetici) biraz da, ''patrona rağmen'' yönetebilendir... patronun dediğini aynen benimsemeye hazır, onun gördüğünden uzağı göremeyenden 'yönetici' olmaz (ama başka birşey olabilir...) ... daha önce X'e sordum, işte şimdi sana da soruyorum: felsefenin ikinci ana sorunu olan, bilgi sorunu konusunda, yapılandırmacı epistemoloji gibi özgün (ama kendi hesabıma toptan reddettiğim) bir yaklaşım hakkında (lehde ya da aleyhde) tek bir makale okudunuz mu...?... sitede yer alan, yapılandırmacı epistemolojinin tek temsilcisini yok etmek için, daha ne kadar 'gerekçe' arayacaksınız... kimseye küfür, hakaret etmeden, düşüncelerini ifade etmeye çalışan bir üyeyi yasaklamak ('sahibinin sesi' için olmasa bile, bir felsefe sitesi için); ciddi dayanakları olan, bir açıklamayı gerektirir... yani ne sn. X, ne sn. dijital ne de başka biri, hem ''ben bir felsefi paylaşım platformunu yönetiyorum'' ve hem de, ''küfretmeyen, durduk yerde hakaret etmeyen, özgün bir düşünsel yaklaşımı yasaklıyorum'' diyemez... ama yok ''ben diyebilirim'' ; diyorsa, o zaman, iki olasılık vardır: ya gerçekten bir felsefe platformu yönetmiyordur (belki başka bir şey yapıyordur); ya da felsefi bakımdan, ''tutarsızın biridir''... (sv. dijital'e biraz felsefe tarihi tavsiye ederim; orada görebilecektir, felsefe dediği, şehit, din, devlet...vb. gibi 'kutsallar' için yüzlerce ve binlerce yıl önce, ne demiş... )... çok şükür 'felsefe tarihi' , sn. dijital'den daha geniş yürekli... ki birçok baba filozofun kitapları yakılmadan, günümüze kalabilmiş... (burada bir gülümseme figürü var...)

11848838_1652710544966733_322588387_n.jpg

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:28 ----------

@birazdahaderinmavi

Epistemolojinin tek temsilcisini yok etmeye çalıştığımız yok keşke Epistemoloji üzerine ya da sadece Felsefi konularda yazsa da biz de seve seve cezasını kaldırabilsek...

Asker-polis cenazesi gelirken hiç kimse KCK-PYD-YPG-PYJ savunması yapamaz bu ülkede üzgünüm.

Dini kabul etmiyor olabilir, Ateist olabilir ya da başka bir inanca sahiptir buna itirazım yok ancak inançlıları sürekli aşağılamasına da tahammül edemeyiz.

Kısacası evrensel sadece
provakitif paylaşımlar ile siteyi takip edilmez bir hale getiriyor. Felsefi konularda hiç başlık açmıyor, "güncelleme" yazıp bırakıyor.

Anlamadığım madem evrensel bu kadar seviliyor ve takip ediliyordu niye açtığı başlıklara katılım olmuyordu da kendi yazıp, kendi cevaplıyordu?

Son düzenleme:

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
''Anlamadığım madem evrensel bu kadar seviliyor ve takip ediliyordu niye açtığı başlıklara katılım olmuyordu da kendi yazıp, kendi cevaplıyordu?'' ... / evet, anlamadığınız çok belli... ben, sn. evrensel'i çok sevip beğendiğimden, yazılarına çok düşkün olduğumdan değil; felsefi bir ilkeden yola çıkarak yasaklanmasına karşı olduğumu anlatmaya çalışıyorum... bunun nasıl bir ilke olduğu, yazdığım her mesajın altında, otomatik olarak yazılıyor zaten... politik olarak, genelde kör milliyetçilikten (ve dolayısıyla kürt milliyetçiliğinden de) hoşlanmadığım gibi; felsefi bakımdan, tanrıyı çekiştirerek rahatsız etmekten de hoşlanmadığımı bilirsiniz... ama siz de takdir edersiniz ki, 'hoşlanmamak' başka, 'yasaklamak' çok daha başka bir şeydir... eğer, ''şehit, pkk, kutsallarımız ...'' filan diye yasaklamaya başlarsak, felsefenin ikinci ön koşulunu (ve dolayısıyla giderek kendisini) yok etmiş oluruz...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç