Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 198,316 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sen de mi modaya uydun?

Oradaki bir yanlis anlasilmanin oldugunu ben zaten sonradan farkina vardim.

Ayrica bunu bana bildiren arkadastan da bunun aciklamasini istedim.

Sorun nedir?

Ayrica sen benim yazimdan, arkadasin yazisindan ne anladin ve benim yanlis anladigim neydi ve neden yanlis anladim?

Bunlari yanitlaya bilecek misin?

Boyle bir ornegi verip "ucmak" kanatta gerektirmiyor.

O yuzden neyi ima ediyorsan, etme de acik soyle!

Ayrica baskasitelerden tek bir ornek alip buraya koyman ile demen ile ne oldu?

"Boyun bir karis buyudu mu?"

ben özür dilerim doğru diyorsunuz ben taraf olmamalıydım

beni yanlış anlamayın ama ben (kendi içimde) iyiniyetle söyledim

hani demiştiniz ya üçüncü kişilerin objektif gözlemi; Ben size insanların sizi nasıl
algıladığını anlatmaya giriştim sanırım ve bu doğru değildi evet haklısınız

çok fazla okumadım kabaca ve yüzeysel yorum sunmak iyi değil ben özür dilerim

ben ima etmiyorum işte ne anladıydam onu söylerim; mesele de bu ya

benim koymam ben koydu isem yanlıştır

boyum büyüse keşke hepimizin büyüse

ben neden modaya uyayım ben boyumu aştım ve arabuluculuk-uzlaştırma ya da denge unsuru olmayı oynadım denedim üçüncü kişilerin birbiri üzerinden konuşabilmesi için ve iki tarafın yerine de koydum kendimi;
ve herkesin adına birbirine cevap verdim
bu yanlıştı ben özür dilerim

ben sadece aranızdaki mesele herkesin arasındaki mesele çözülsün istedim

ben sadece sitede bu tür şeylerin yaşanmaması, tekrarlanmaması ve de çözümlenmesi için dengenin/çözümün tarafı olmayı denedim,
ben tarafsızım oysa yine de taraf oluyorum bunu anlamıyorsunuz;

yukarıdaki şeyin yapılmasını bende sevmem evet ama
,
asla sizi ya da bi başkasını kırmak niyetim olamaz benim, bu kırgınlığı sezmek bizi üzdü; asıl siz açık söyleyin duygularınızı

siz yazıya mı dönüşmüşsünüz ben anlamadım, Kişiyi aradan kaldırmışsınız, Oysa bu yazıları yazarken asarken, iletişirken o kişi inciniyor, kırılıyor, yoruluyor siz bunu görmüyorsunuz;
İnsanlar birbiriyle ileişitim kurar ve birbirini duygudurumuyla ilgilenir,düşünme durumuyla ilgilenir; sizin ilginç bir biçimde yazı içeriğinde anlatılandan öte gelmen bana biçiminiz var insanlar bunu anlamıyorlar;
İsnanlar sizin anlattığınız yazı içeriğinden önce bi kişi profili ve duygu profili izlemliyor ve onun ile empati kuruyor ve bu tepkilerin burdan geldiğini görmelisiniz;

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ben mi yannış annadım, yoksa tüm felsefe ailesi olarak Meksiko'ya akşam yemeğne mi gitcez?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Mustafa Kemal'i içkiye İsmet İnönü alıştırmış. Belgesi ben de !

esekherif

Filozof
Yeni Üye
dün gece hiç tanımadığım bi abiye sırf badem bıyıklı diye usulca sokulup ; Maklube var mı? diye sordum.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
özgecan'ın hesabını otobüs şoföründen akbil basmayarak soran solcu teyzelerimiz nerede? neredeler ha!

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ben özür dilerim doğru diyorsunuz ben taraf olmamalıydım

beni yanlış anlamayın ama ben (kendi içimde) iyiniyetle söyledim

hani demiştiniz ya üçüncü kişilerin objektif gözlemi; Ben size insanların sizi nasıl
algıladığını anlatmaya giriştim sanırım ve bu doğru değildi evet haklısınız

çok fazla okumadım kabaca ve yüzeysel yorum sunmak iyi değil ben özür dilerim

ben ima etmiyorum işte ne anladıydam onu söylerim; mesele de bu ya

benim koymam ben koydu isem yanlıştır

boyum büyüse keşke hepimizin büyüse

ben neden modaya uyayım ben boyumu aştım ve arabuluculuk-uzlaştırma ya da denge unsuru olmayı oynadım denedim üçüncü kişilerin birbiri üzerinden konuşabilmesi için ve iki tarafın yerine de koydum kendimi;
ve herkesin adına birbirine cevap verdim
bu yanlıştı ben özür dilerim

ben sadece aranızdaki mesele herkesin arasındaki mesele çözülsün istedim

ben sadece sitede bu tür şeylerin yaşanmaması, tekrarlanmaması ve de çözümlenmesi için dengenin/çözümün tarafı olmayı denedim,
ben tarafsızım oysa yine de taraf oluyorum bunu anlamıyorsunuz;

yukarıdaki şeyin yapılmasını bende sevmem evet ama
,
asla sizi ya da bi başkasını kırmak niyetim olamaz benim, bu kırgınlığı sezmek bizi üzdü; asıl siz açık söyleyin duygularınızı

Maalesef bu sicak ortamda tek tarafli yazilanlar oyle algilaniyor.

Ayrica aciklamalariniz ve samimi mesajiniz icin de tesekkurler.

siz yazıya mı dönüşmüşsünüz ben anlamadım, Kişiyi aradan kaldırmışsınız, Oysa bu yazıları yazarken asarken, iletişirken o kişi inciniyor, kırılıyor, yoruluyor siz bunu görmüyorsunuz;
İnsanlar birbiriyle ileişitim kurar ve birbirini duygudurumuyla ilgilenir,düşünme durumuyla ilgilenir; sizin ilginç bir biçimde yazı içeriğinde anlatılandan öte gelmen bana biçiminiz var insanlar bunu anlamıyorlar;
İsnanlar sizin anlattığınız yazı içeriğinden önce bi kişi profili ve duygu profili izlemliyor ve onun ile empati kuruyor ve bu tepkilerin burdan geldiğini görmelisiniz;

Hayir bu ekranda gorunen sadece yazidir, yazinin yazari gorunmemektedir.

Konu kisinin aradan kalkmasi degil; kisinin kisiliginin konu edilemeyecegidir.

Evet yazilarin arkasindaki kisilerin bir biri ile iletisim kurmasi zaten bilgi ve dusunce alis verisidir.

Bu iliskide ustelik kitle onunde kisilikler iliski kurmaz ve kisilikler ihlal edilmez.

Bunu daha once de acikladim.

Yazarlar bir birileri ile yazi olarak iletisimdedir, kisilik degerlendirmesi olarak degil.

Ayrica yazi yazarin kisiligi degildir, sadece dusuncesinin davranis olarak yansimasidir.

Burada sorun kisilige yonelme sorunudur.

Yani, yaziyi birakip yazara; satasma, atisma kustahlik hak ihlali saygisizlik, iftira atmak, itham etmek sorunudur.

Asil kirici olan da budur.

Kiriciligi bir yana kimsenin kimsenin kisiligini ihlal etme hakki da yoktur.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Tanrı aşkına,kişilik nelerden oluşur? Bilmeyenler ,bilenlere öğretsin!

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Tanrı aşkına,kişilik nelerden oluşur? Bilmeyenler ,bilenlere öğretsin!

Bir gazetede yazarin yazdigi yazi sudur.

"Iki arac carpisti ve kazada iki kisi vefat etti"

Bu cumleden yaziyi yazan yazarin kisiligini saptayiniz.

"Bir seyi bilmek ile inanmak ayni sey degildir"

Yukaridaki cumleden yazarin kisiligini aciklayiniz.

"Herkes her yazilani kendi duzeyine gore algilar"

Yukaridaki cumleden yazarin kisiligini aciklayiniz.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Seni slogan atan kemalist teyzenin bıyığı olarak yaratmayan Allah için bugün ne yaptın?!

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bazen,uysa da olur,uymasa da olur derler ya.Öyle işte! :)

Uydurabilmenin tutturulmasi sans oyunlari ile esdegerdir.

Dolayisi ile tutturulamamasi da sadece icerigine gore kisilik hak ihlalidir.

Nedeni de gayet aciktir.

Bir yazar isledigi konu ve kavrama gore ve ona vermek istedigi yazi icerigine gore; ayni konu ve kavramda farkli icerikte yazilar da yazabilir.

Mesela birinde etigi isler, digerinde inanci v.s.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Açıklanası bir konuya verilen örnek "TUTARLI " olmalıdır. Gazeteci örneği üzerinden gidecek olursak; Gazete muhabiri halkı doğru bilgilerle haberdar etmekle yükümlüdür. Bu, gözleme dayalı bir haber olamaz, kazada 2 ölü varken, muhabir 5 ölü var diye haber yaparsa "yalancı ve abartıcı" olur. Yalancılık da kişiliğin bir önemli ögesidir.
Aynı örneğin diğer bir boyutuna gelirsek,bir köşe yazarı, makalesini elbette kendi görüşü ve inancı ağırlıklı yazabilir. Ama objektir de olabilir. Ciddi bir gazetenin, ciddi bir köşe yazarı "TARAFSIZIM " diyorsa "TARAFSIZ OLMALIDIR" Okurunu ciddiye almalıdır, yazılarının genel okuru tarafından anlaşılır ve hitap ettiği kitlenin dilini kullanarak, duru bir ifade ile yazar. Kİ; bunlar yazarın kişiliği hakkında da çok önemli ipuçları verir.

Ha, gazeteci bu hassiyetleri dikkate almadı, okurdan yoğun eleştiri alıyor. Ya, tarzını düzeltir,işini düzgün yaparya da gazete sahibi tarafından işine son verilir. Daha da önemlisi şerefli bir gazeteci ise ve kendisini düzeltmeyi başaramıyorsa; istifa eder ve başarılı olacağı bir alana yönelir.

Örnek üzerinden gittik. Bilmeyenler bilenlere öğretsinler arzumuzla demiştik.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Açıklanası bir konuya verilen örnek "TUTARLI " olmalıdır. Gazeteci örneği üzerinden gidecek olursak; Gazete muhabiri halkı doğru bilgilerle haberdar etmekle yükümlüdür. Bu, gözleme dayalı bir haber olamaz, kazada 2 ölü varken, muhabir 5 ölü var diye haber yaparsa "yalancı ve abartıcı" olur. Yalancılık da kişiliğin bir önemli ögesidir.
Aynı örneğin diğer bir boyutuna gelirsek,bir köşe yazarı, makalesini elbette kendi görüşü ve inancı ağırlıklı yazabilir. Ama objektir de olabilir. Ciddi bir gazetenin, ciddi bir köşe yazarı "TARAFSIZIM " diyorsa "TARAFSIZ OLMALIDIR" Okurunu ciddiye almalıdır, yazılarının genel okuru tarafından anlaşılır ve hitap ettiği kitlenin dilini kullanarak, duru bir ifade ile yazar. Kİ; bunlar yazarın kişiliği hakkında da çok önemli ipuçları verir.

Ha, gazeteci bu hassiyetleri dikkate almadı, okurdan yoğun eleştiri alıyor. Ya, tarzını düzeltir,işini düzgün yaparya da gazete sahibi tarafından işine son verilir. Daha da önemlisi şerefli bir gazeteci ise ve kendisini düzeltmeyi başaramıyorsa; istifa eder ve başarılı olacağı bir alana yönelir.

Örnek üzerinden gittik. Bilmeyenler bilenlere öğretsinler arzumuzla demiştik.

Peki ya gazeteci 2 olu varken: "olu sayisi 5'in altinda" diye haber yapiyorsa?

Insanlar genelde gercek anlamda yalan oldugunu bildikleri seyi soylemezler, soyleyemezler, soyleseler bile, bunu farketmek kolaydir.

Bu is genelde gercekleri saklamak, bir kismini saklamak, biraz egip bukmek seklinde gerceklesir, ki soyleyen kisi buna kendisinide inandirabilsin. Ve zaten asil inandirici olanda budur, zira soyleyenin kendiside buna inanmaktadir, cunku soyledigi bir yalan degildir. "Kuranda namaza yaklasmayin yaziyor" demek bir yalan degildir, daha tehlikelidir, bir kismini saklamak suretiyle bukulmus bir dogrudur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Çözümsüz bir tartışma gibi görünüyor, benzer tepkiler diğer sitelerde de gelmiş ve sonuçsuz kalmış. Çok da uzatmadan şunu belirtmek istiyorum; Evrensel'in biraz kendinde de hata olabileceğini kabul etmesi gerekiyor. Daha sakin ve ılımlı olmalı her eleştiride boyun mu uzadı yok üfürme v.s. gibi kelimeler eğitmen olan birisine hiç yakışmıyor. Eleştiri bu tip sitelerde hep yazıya değil bazen yazara da yönelebiliyor, bu tip durumları sakinlikle karşılamak ve cevap verirken de saygıyı muhafaza etmek gerekiyor. Neden mi ? Çünkü siz öğretmenim demekle diğer insanlardan farklı olarak mesleğinizin saygınlığına uygun cümleler kurmalısınız. Sanalmanik niye özür dilemiş anlamadım ki gayet düzgün bir eleştiri yapmış fakat eğitmen olduğunu iddia eden kişinin cevabı çok daha vahim, yani kimse size yönelik eleştiri yapamayacaksa lütfen bunu açık ve net belirttin hatta profilinize de yazın ki yeni gelen olursa o da bilsin. Herkesi azarlar tarzda konuşmalarınıza defalarca şahit olmak beni çok rahatsız etti. Bazen şaka-mizah içeren konularda bile ters cevaplar yazıp, gerginlik yaratıyorsunuz. Diğer iki sitede yasaklısınız ya da üyeliğiniz sonlandırılmış v.s. demek ki bir yerde hata var. Hata hep başkalarında olmaz bazen bizde de olabilir...

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Peki ya gazeteci 2 olu varken: "olu sayisi 5'in altinda" diye haber yapiyorsa?

Insanlar genelde gercek anlamda yalan oldugunu bildikleri seyi soylemezler, soyleyemezler, soyleseler bile, bunu farketmek kolaydir.

Bu is genelde gercekleri saklamak, bir kismini saklamak, biraz egip bukmek seklinde gerceklesir, ki soyleyen kisi buna kendisinide inandirabilsin. Ve zaten asil inandirici olanda budur, zira soyleyenin kendiside buna inanmaktadir, cunku soyledigi bir yalan degildir. "Kuranda namaza yaklasmayin yaziyor" demek bir yalan degildir, daha tehlikelidir, bir kismini saklamak suretiyle bukulmus bir dogrudur.

Evet, bakış açısı çok önemli. Gazteci 2 ölü varken "ölü sayısı 5'in altında" gibi haber yaparsa ve yaptığı için insanlar gazetecilere,muhabirlere güvenmiyorlar,resmen güven bunalımı yaşıyorlar. Bugün TV' de , basında reyting uğruna ve halk arasında da olmak kaydıyla 2 kuruşluk çıkar uğruna onca yalan haber yapılırken ve yalanlar sonucu onca üzücü olay yaşanırken benden kimse insanlar genel anlamda yalan olduğunu bildikleri şeyi söylemiyor'a inanmamı bekleyemez. Eğer, dinleyici,izleyici ya da okur halen safdillilikle her şeye inanıyorsa, analitik düşünemiyorsa; ki vehamet durum bu yöndedir, şekilde görüldü üzre vay insanoğlunun haline!

Eğer biri bugün çıkıp; " aslı (Sarhoşken )olan temel kelimeyi kaldırıp Kur'anda namaza yaklaşmayın" yazıyor diyorsa düpedüz yalan söylüyordur. Eğer "KOSKOCAMAN" bir "SALAK" değilse! Yani; gerçekten "KOCAMAN BİR SALAK" değilse. Kesinlikle bükme eğme değildir,sırf kasıttır! ( Örnekler üzerinden gittik)

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Keşke sadece 2 ölü varken 5 ölü var dese. Daha da abartıp aynısı hiroşimada da olmuştu insanlar orada da ölmüştü deyip saçma bir bağlantı kurmak var.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Maalesef bu sicak ortamda tek tarafli yazilanlar oyle algilaniyor.

Ayrica aciklamalariniz ve samimi mesajiniz icin de tesekkurler.

Hayir bu ekranda gorunen sadece yazidir, yazinin yazari gorunmemektedir.

Konu kisinin aradan kalkmasi degil; kisinin kisiliginin konu edilemeyecegidir.

Evet yazilarin arkasindaki kisilerin bir biri ile iletisim kurmasi zaten bilgi ve dusunce alis verisidir.

Bu iliskide ustelik kitle onunde kisilikler iliski kurmaz ve kisilikler ihlal edilmez.

Bunu daha once de acikladim.

Yazarlar bir birileri ile yazi olarak iletisimdedir, kisilik degerlendirmesi olarak degil.

Ayrica yazi yazarin kisiligi degildir, sadece dusuncesinin davranis olarak yansimasidir.

Burada sorun kisilige yonelme sorunudur.

Yani, yaziyi birakip yazara; satasma, atisma kustahlik hak ihlali saygisizlik, iftira atmak, itham etmek sorunudur.

Asil kirici olan da budur.

Kiriciligi bir yana kimsenin kimsenin kisiligini ihlal etme hakki da yoktur.

ben şöyle algılıyorum ama
ben bir insanım ve eksiğim ve doğal olarak taraf ararım; kişiye girerim;

siz salt/soyut yazıları yüzeyleyip yazıyla bağ kurup yazıyla yazı karşılaşsın kişi sıyrılsın çekilsin aradan ve bir özne görmesin arkasında diyorsunuz ya da der gibisiniz

insanlar birbiriyle iletişim kuruyor siz yazılar iletişim kursun diyorsunuz;
siz yazıda yazar ve yazı kişisi aramasın bile diyorsunuz
yazıyı soyutlasın ve baksın salt yazı ile bağ kursun

galiba insanlar diyor ki biz birbirimizle iletişim kuruyoruz

bunu ben bile başaramam bu dediğinizi; dediklerinizi
insanların kırma dünyası burası ve birbirini incitme dünyası
ve aksine düşünülür, insanların birbirini kırma özgürlüğü; rahat söz söyleme ve yapma özgürlüğü
herkes kendine çeki düzen verip bir bilinçli insan olup-kırmamak incitmemek erdeminde değildir- ben de öyle
bunu başaramayabiliriz biz

kişi hakkı diyorsunuz; karşı kişinin görmeme, gelişmemişlik ve bilmeden incitme hakkı var -yok mu;? bilerek incitme hakkı da var;
siz burda hakka evrensel bir ölçüt tutup onu koruyacak bir özneye ya da bilince yüklenir ya da seslenir gibisiniz; ÖZgürlük temellenemez; İncine incine ve söylemeye söyleye ve yazmaya yaza ve küsmeye küse öğreneceğiz bunları

karşı tarafın sizi anlamama hakkı var; bizim bilmeme hakkımız var; farkında olmama hakkımız yok mu?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Çözümsüz bir tartışma gibi görünüyor, benzer tepkiler diğer sitelerde de gelmiş ve sonuçsuz kalmış. Çok da uzatmadan şunu belirtmek istiyorum; Evrensel'in biraz kendinde de hata olabileceğini kabul etmesi gerekiyor. Daha sakin ve ılımlı olmalı her eleştiride boyun mu uzadı yok üfürme v.s. gibi kelimeler eğitmen olan birisine hiç yakışmıyor. Eleştiri bu tip sitelerde hep yazıya değil bazen yazara da yönelebiliyor, bu tip durumları sakinlikle karşılamak ve cevap verirken de saygıyı muhafaza etmek gerekiyor. Neden mi ? Çünkü siz öğretmenim demekle diğer insanlardan farklı olarak mesleğinizin saygınlığına uygun cümleler kurmalısınız. Sanalmanik niye özür dilemiş anlamadım ki gayet düzgün bir eleştiri yapmış fakat eğitmen olduğunu iddia eden kişinin cevabı çok daha vahim, yani kimse size yönelik eleştiri yapamayacaksa lütfen bunu açık ve net belirttin hatta profilinize de yazın ki yeni gelen olursa o da bilsin. Herkesi azarlar tarzda konuşmalarınıza defalarca şahit olmak beni çok rahatsız etti. Bazen şaka-mizah içeren konularda bile ters cevaplar yazıp, gerginlik yaratıyorsunuz. Diğer iki sitede yasaklısınız ya da üyeliğiniz sonlandırılmış v.s. demek ki bir yerde hata var. Hata hep başkalarında olmaz bazen bizde de olabilir...

Ortada bir tartisma yok, sizing hedefiniz sadece evrensel-insan lakabi, ben de bu lakabin sahbibiyim.

"Sakin ve ilimli" ligi bekledigin taraf yanlis. Cunku sakin ve ilimliligi bozan evrensel-insan lakabi degil.

Evrensel-insan lakabi sadece kendi kisiligine gelen saygisizlikleari ve ihlalleri goguslemek zorunda birakiliyor.

Gorundugu gibi hala da konu uzatiliyor, ustelik hem uzatmaktan sikayet edilip, hem uzatiliyor.

Ayrica sen neden "saygiyi muhafaza etmek" darken hedef sasirtiyorsun.

Gir sitedeki yazilanlari oku bak bakalim, kim ve nasil saygiyi muhafaza edememis?

Benim meslegime saygin cumle kurup kurmadigimi siz kim ve ne olarak degerlendiriyorsunuz?

Hala anlamsiz yaziyor ve yazilanlari okumuyorsunuz.

"SIze yonelik elestiri yapamayacaksa" diyorsunuz?

Saygisizlik, terb iyesizlik, hakaret ve her turlu kisilik hakki ihlalimidir, "size yonelik elestiri?"

Bence lutfen artik bos gevezeligi kesin ya da tek tarafli yazilar yazmayi birakin.

Yeter arti.

Benim yasimda tecrubemde bilghimde bilincimde hepinize ders verecek duzeydedir.

BUNU GAYET IDDIALI GERCEKCI VE HER SDEKILDE ISPAT EDILIR OLARAK SOYLUYORUM.

Evet hata var, hata da acik ve ayni burada yasaklanma nedeni;

Neden- Kim yasakliyorsa, lakabimi kendi dogrularini yazmaya zorluyor; yazmayinca da ve dile gelen dusunce ve bilgi onlarin dogrulari uyusmayinca da yasakliyor.

Aksini dusunen ispat eder.

Su anda burada anlamsiz ve gereksiz suregelen tartisma budur "evrensel-insan soyle yaz, boyle yap sunu de bunu deme"

Sorui cok basit, bunlariu lakabimdan isteyenler kim ve ne oluyor, kendilerinde bu hakki nasil ve nerden buluyorlar?

Yeter artik, herkes kendi pisligine donsun baksin.

Baskalarini elestiriyorum diye onun her turlu kisilik hakkini ihlal etmek kimsenin harci degildir.

Eger bu konu uzarsa, tamamen duygusal yanit vermeye ve kalp kirmaya basliyacagim, herkesin haberi olsun.

Birakin evrensel-insan lakabi ile ugrasmayi.

Yok mu sizing baska isiniz?

Ben size bir is vereyim.

Donun aynaya bakin, bakalim kendinizi gorebilecek misiniz?

Vampirler aynada kendilerini gormezler.

Ayni kendi varliginin farkinda ve bilincinde olmayanlar gibi.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ben şöyle algılıyorum ama
ben bir insanım ve eksiğim ve doğal olarak taraf ararım; kişiye girerim;

siz salt/soyut yazıları yüzeyleyip yazıyla bağ kurup yazıyla yazı karşılaşsın kişi sıyrılsın çekilsin aradan ve bir özne görmesin arkasında diyorsunuz ya da der gibisiniz

Ben oyle bir sey demiyorum.

Benim dedigim, "elestiri" yazarin kisiligini itham etmek, iftira atmak, hakaret etmek, ya da yazdigi bir seye camur atmak, satasmak atismak v.s. degildir.

Once elestirinin ne oldugunu ogrenin.

nsanlar birbiriyle iletişim kuruyor siz yazılar iletişim kursun diyorsunuz;

Insanlar biri biri ile iletisim kurmayor, biri digerini tahrik ediytor, satasiyor, hakaret ediyor v.s.

Demekki siz iletisimin de ne oldugunu bilmiyorsunuz.

siz yazıda yazar ve yazı kişisi aramasın bile diyorsunuz
yazıyı soyutlasın ve baksın salt yazı ile bağ kursun

galiba insanlar diyor ki biz birbirimizle iletişim kuruyoruz

Iletisim, kisilik hak ihlali degildir. Karsilikli bilgi alis verisidir.

bunu ben bile başaramam bu dediğinizi; dediklerinizi
insanların kırma dünyası burası ve birbirini incitme dünyası
ve aksine düşünülür, insanların birbirini kırma özgürlüğü; rahat söz söyleme ve yapma özgürlüğü
herkes kendine çeki düzen verip bir bilinçli insan olup-kırmamak incitmemek erdeminde değildir- ben de öyle
bunu başaramayabiliriz biz

Basaramayabilmek baskadir, basarmak gerektiginin farkindaligi ve bilinci baskadir.

Bu da zaten birey bilincidir.

Ben de zaten bunun olmadigini soyluyorum.

kişi hakkı diyorsunuz; karşı kişinin görmeme, gelişmemişlik ve bilmeden incitme hakkı var -yok mu;? bilerek incitme hakkı da var;
siz burda hakka evrensel bir ölçüt tutup onu koruyacak bir özneye ya da bilince yüklenir ya da seslenir gibisiniz; ÖZgürlük temellenemez; İncine incine ve söylemeye söyleye ve yazmaya yaza ve küsmeye küse öğreneceğiz bunları

karşı tarafın sizi anlamama hakkı var; bizim bilmeme hakkımız var; farkında olmama hakkımız yok mu?

Karsi tarafin ayni zamanda sorunu KENDSI VARLIGININ FARKINDA OLMAMAK VE KENDINI TANIOMAMAK.

Bu da en guzel bir sekilde yaptiklari kisuilik ihlallerinde kullandiklari kavramlarin kendilerine ait oldugunun ustelikbaskasina soylenerek kendi agizlarindan desifre edilisinin bir belgesidir.

Hala bu konuyu neden uzattiginizi sorabilir miyim?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar