Konuşma Kutusu - Chatbox

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Konuşma Kutusu - Chatbox başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 198,488 kez görüntülenmiş, 2,145 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Konuşma Kutusu - Chatbox
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bir seyi "latife" olarak belirtmek istiyorsan, en bilinmen yolu; o ifadeyi tirnak icine almaktir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
evrensellll
[video=youtube;9GS6k4J9O2I]https://www.youtube.com/watch?v=9GS6k4J9O2I[/video]

:) şerifi duydun sonumuz geliyor.) ufak ufak pılını pırtını telekobu mikroskobu topla attaaa gitcez senle;):p

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir oyuncak gemi yapalım kara kara sayfalardan, uçak yapalım
günler aylar beni dinlemez ve ne yaptıysam aklımı kaçıramadım

H.Levent-Şarkı Sözü

Yine sabaha vardım
Aynı yüzleri gördüm
Ne yaptıysam aklımı,kaçıramadım...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tepki ver butonunu çok sevdim, ilk tepkimi de [MENTION=4167]donkişot[/MENTION] a verip, test ettim.:)

Renkli yazmak da özgürlük hissi uyandırdı ama renkli yazma yasağı o kadar içime işlemiş ki siyahtan mavi dönebildim ancak:)

don kişot

Felsefe.net
Yeni Üye
Tepki ver butonunu çok sevdim, ilk tepkimi de @ a verip, test ettim.:)

Renkli yazmak da özgürlük hissi uyandırdı ama renkli yazma yasağı o kadar içime işlemiş ki siyahtan mavi dönebildim ancak:)
artık 2 kişiyim bittin sen dijiiiiiiiii

2 kaplan gücü zantomum :):)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
artık 2 kişiyim bittin sen dijiiiiiiiii

2 kaplan gücü zantomum :):)

:) İki değil 3 oldunuz İnci-Birinci'ye ilave olarak [MENTION=3]mavimor[/MENTION] da var. Gariban evrensel de sesi soluğu çıkmadan sizin kendisini ezmenize izin veriyor.:) Evrensel'in sessizliğini takdir ettim, siz kendisini yerin dibine sokacağız derken evrensel sessizliği ile imaj tazeliyor. Numen-Fenomen-Qua Felsefesi derken sayenizde kendisi sitenin fenomeni oldu, katkınız çok büyük:):)

Son düzenleme:

don kişot

Felsefe.net
Yeni Üye

:) İki değil 3 oldunuz İnci-Birinci'ye ilave olarak [MENTION=3]mavimor[/MENTION] da var. Gariban evrensel de sesi soluğu çıkmadan sizin kendisini ezmenize izin veriyor.:) Evrensel'in sessizliğini takdir ettim, siz kendisini yerin dibine sokacağız derken evrensel sessizliği ile imaj tazeliyor. Numen-Fenomen-Qua Felsefesi derken sayenizde kendisi sitenin fenomeni oldu, katkınız çok büyük:):)

2 tane nicim oldu diye dedimdi :)

Düş

Üye
Yeni Üye
Bir şey soracağım.
Antik çağ Yunan'da "Doğa filozofları"nın en temel özelliği şu şekilde yazılmış bir yerde, "daha sonraki doğa filozofları ise
ana maddeyi cisimsel olanla değil de, soyut, akılsal veya kavramsal olanla
açıklamaya çalışmışlardır."
Ama farklı kaynaklarda "ruh"u baz aldıklarını belirtmiş. Bu durumda doğa filozofları "İnsan doğasının ne olduğunu" mu araştırmışlar?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir şey soracağım.
Antik çağ Yunan'da "Doğa filozofları"nın en temel özelliği şu şekilde yazılmış bir yerde, "daha sonraki doğa filozofları ise
ana maddeyi cisimsel olanla değil de, soyut, akılsal veya kavramsal olanla
açıklamaya çalışmışlardır."
Ama farklı kaynaklarda "ruh"u baz aldıklarını belirtmiş. Bu durumda doğa filozofları "İnsan doğasının ne olduğunu" mu araştırmışlar?

Maddeyi oluşturan ilk ögenin (Arkhe'nin) ne olabileceğini araştırmışlar yani ilk ögeyi bulup varoluşun kaynağına ulaşmaya çalışmışlardır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
2 tane nicim oldu diye dedimdi :)

:) Şimdi farkettim, birisi senin nikin benzerini alıp foruma girse demek ki sen sanıp hiç farkına varmayacağız. Neyse yedek nikin olmuş oldu, diğeri düzelince iki niki birleştirirler.
Vah vah kimin gözü değdi de nazara geldin acaba?:)

Düş

Üye
Yeni Üye
Maddeyi oluşturan ilk ögenin (Arkhe'nin) ne olabileceğini araştırmışlar yani ilk ögeyi bulup varoluşun kaynağına ulaşmaya çalışmışlardır.
Yani "Evrenin ana maddesinin ne olduğunu" araştırmışlar oluyor sanırım. :/
Teşekkürler cevap için. Bu yeterli oldu, ben okuduğumu yanlış yorumlamışım.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Yani "Evrenin ana maddesinin ne olduğunu" araştırmışlar oluyor sanırım. :/
Teşekkürler cevap için. Bu yeterli oldu, ben okuduğumu yanlış yorumlamışım.

Evrenin her bir parcasina insanoglunun verdigi kavram fenomendir.

Fenomenin ne oldugundan ziyade, bilimsel olan bu gozlem veren fenomenin fonksiyonunu ya da davranisini dile getirmek ve bunun nasilini aciklamaktir.

Fenomenin metafizik varliksal nitelik olarak neoldugu ise tartismadir.

Düş

Üye
Yeni Üye
Evrenin her bir parcasina insanoglunun verdigi kavram fenomendir.

Fenomenin ne oldugundan ziyade, bilimsel olan bu gozlem veren fenomenin fonksiyonunu ya da davranisini dile getirmek ve bunun nasilini aciklamaktir.

Fenomenin metafizik varliksal nitelik olarak neoldugu ise tartismadir.

Peki bir şey soracağım size, Antik çağ doğa filozofları "Ruh" unsurunu araştırıyorlar. Ancak doğa filozoflarından öncekiler evrenin ana maddesini araştırıyorlar. Peki bu ilkinin sürekliliğini nasıl oluyor da devamlılık getiriyorlar. Yani ruh ve evren ikisi bir arada nasıl oluyor?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye

Peki bir şey soracağım size, Antik çağ doğa filozofları "Ruh" unsurunu araştırıyorlar. Ancak doğa filozoflarından öncekiler evrenin ana maddesini araştırıyorlar. Peki bu ilkinin sürekliliğini nasıl oluyor da devamlılık getiriyorlar. Yani ruh ve evren ikisi bir arada nasıl oluyor?

Kisaca soyle;

Sokrates'e kadar; filozoflar sadece gozlemini aldiklarini "tek bir butun/baslangic" altinda toplamaya calisiyorlardi (su, toprak ates v.s.)

Sonraatomistler ve Sokrates'in truth dedigi (neyin gercek oldugu) tartismasi ve algisi, metafizigi ve akilciligi dogurdu.

Ondan sonar da akilcilik gozleme dayanmayan kesin mutlak ilk tek v.s. temelli tabanlari ortaya atti.

Bunlardan "ruh" ya da tum soyut kavramlarin temeli idealizme dayanir.

Düş

Üye
Yeni Üye
Kisaca soyle;

Sokrates'e kadar; filozoflar sadece gozlemini aldiklarini "tek bir butun/baslangic" altinda toplamaya calisiyorlardi (su, toprak ates v.s.)

Sonraatomistler ve Sokrates'in truth dedigi (neyin gercek oldugu) tartismasi ve algisi, metafizigi ve akilciligi dogurdu.

Ondan sonar da akilcilik gozleme dayanmayan kesin mutlak ilk tek v.s. temelli tabanlari ortaya atti.

Bunlardan "ruh" ya da tum soyut kavramlarin temeli idealizme dayanir.

Peki size bir soru soracağım cevabını bana verebilir misiniz?

Düş

Üye
Yeni Üye
Soru: Antik çağ Yunan'da "doğa filozoflarının" en temel özelliği hangisidir?
- Doğru bilginin ne olduğu.
- Evrenin ana maddesinin ne olduğu.
- İnsan doğasının ne olduğu.
- Erdemlerin ne olduğu.
- Bilimsel bilginin ne olduğu.
[MENTION=4165]evrensel-insan[/MENTION]

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Soru: Antik çağ Yunan'da "doğa filozoflarının" en temel özelliği hangisidir?
- Doğru bilginin ne olduğu.
- Evrenin ana maddesinin ne olduğu.
- İnsan doğasının ne olduğu.
- Erdemlerin ne olduğu.
- Bilimsel bilginin ne olduğu.

[MENTION=4165]evrensel-insan[/MENTION]

Aslinda bunlarin birini digerine tercih etmek sorun olur.

Burada onemli olan insanoglunu "karanlik caga" sokan ve akilciligi gozlemin onune koyan insanoglu oldugudur.

Iste bu akilciligin tartismasi ve Aristo formel mantigi tam 2000 yil surmus, ronesansile karanlik cagdan cikilmis, 20. yuzyil ile de bilim bilgi timeline ve akil da bilis timeline oturtulmus, varliksal tartismanin kisir dongusu yerine; felsefe bilim ile farklilasmistir.

Felsefe kavramin varliksal, bilim ise fenomenin ve kavramin dav ranissal fonksiyonel gozlemleri ile ilgilenir.

Düş

Üye
Yeni Üye
Aslinda bunlarin birini digerine tercih etmek sorun olur.

Burada onemli olan insanoglunu "karanlik caga" sokan ve akilciligi gozlemin onune koyan insanoglu oldugudur.

Iste bu akilciligin tartismasi ve Aristo formel mantigi tam 2000 yil surmus, ronesansile karanlik cagdan cikilmis, 20. yuzyil ile de bilim bilgi timeline ve akil da bilis timeline oturtulmus, varliksal tartismanin kisir dongusu yerine; felsefe bilim ile farklilasmistir.

Felsefe kavramin varliksal, bilim ise fenomenin ve kavramin dav ranissal fonksiyonel gozlemleri ile ilgilenir.

Bu söylemlerinizle cevap "insan doğası" oluyor.
Ben bu soruyu ya tam olarak algılayamıyorum ya da gerçekten Antik çağ hakkında yeterli bir bilgim yok. Okuyorum okuyorum cevabı bulamıyorum. Teşekkür ederim açıklamanız için.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu söylemlerinizle cevap "insan doğası" oluyor.
Ben bu soruyu ya tam olarak algılayamıyorum ya da gerçekten Antik çağ hakkında yeterli bir bilgim yok. Okuyorum okuyorum cevabı bulamıyorum. Teşekkür ederim açıklamanız için.

Tam degil. Cunku herhangibir seyin "dogasi" yoktur.

Bu sadece insanoglu dusuncesinin bir seyi "dogal/dogasi" olarak dile getirmesidir.

Cunku insanoglu disinda baska kavramsal bilgi sunan yoktur.

Ayrica hic bir fenomenin de kendisini ortaya koyabilirligi yoktur.

Insanoglu kendi yetileri ozellikleri ve kavramsal bilgisi ile hem kendini hem de her bir algiladigini ortaya koyar.

Tam olarak "aradiginiz cevap" nedir?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar