Kendini İfade Etmek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde uzak şehir tarafından oluşturulan Kendini İfade Etmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 39,393 kez görüntülenmiş, 120 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kendini İfade Etmek
Konbuyu başlatan uzak şehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
evrensel-insan diyor ki 'kendini gerçekleştirme' ne demektir.....daha gün doğarken akşam olmaya başlamıştır bile, diyor bir eski zaman bilgesi...insan, belirli ve kesin bir şey olarak dünyaya gelmiş değildir, dünyaya bir dizi potansiyeller olarak gelir yani bazı şeyleri ,yapabilme,değiştirebilme,şekillendirebilme,kimi yeni şeyleri yaratabilme vb...-mimar sinan doğduğu zaman selimiyeyi yapma potansiyeliyle doğmuştu- yetileriyle dünyaya gelir...eğer çeşitli ayakbağlarıyla sınırlandırılmazsa,yani kendini özgürce gerçekleştirebilirse,potansiyellerini hayata aktarabilir ve böylece kendisini gerçekleştirmiş olur...bireyin kendini gerçekleştirmesi,potansiyellerini açığa çıkararak,kendisini var etmesi, üretmesi demektir.....aslında konu göründüğünden daha derin ve karmaşıktır...ilginize teşekkür ediyorum....

Rica ederim. Konunun "derinligini/karmasikligini" goz onune alarak, size basliklarin bulundugu linki vereyim. Eger isterseniz, oradan sececeginiz bir baslikta, "kendini gerceklestirme" birey bilinci ve tursel duzeyi konularini karsilikli bilgi alis verisi olarak paylasabiliriz.

http://www.felsefe.net/search.php?searchid=93769

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sevgili evrensel-insan verdiğiniz linkde reklamdan başka birşey göremiyorum, ama sizin düşüncelerinizi bir şekilde alabilirsem ,biraz daha adam olacağıma inanıyorum...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sevgili evrensel-insan verdiğiniz linkde reklamdan başka birşey göremiyorum, ama sizin düşüncelerinizi bir şekilde alabilirsem ,biraz daha adam olacağıma inanıyorum...

"Reklam" derken, neyin "reklami" hem bu kadar "pesin hukumlu olmak" sizin kendinizi ifade etme sekliniz mi? Ya da bu kaniya sadece basliklara bakarak mi var diniz?

Ya da daha onceden benim ile baska bir lakapta yazistiniz mi?

Ayrica "almak isteyip te alamadiginiz" dusuncelerim, ya da dile gelen evrensel-insan zihniyetinin gozlemi hangi konuda/kavramda?

Bir de sormami bagislayin. "Reklam" ile "sizin dusunceleriniz" ifadeleri farkli kullandiginiza gore, eger o basliklar "reklam" ise, dusunceler nerede?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
güzel kardeşim verdiğiniz link ,beden dili eğitimi ,finalden yarışma sınavı ve 2012 astrolojiniz...gibi reklamlardan ibaret...siz linki filan boş verin ne söylemek istiyorsanız söyleyin,olabilir ki sizin söyleyecekleriniz de gerçeğin bir kısmını yansıtabilir ve ben ,kendimi böylece biraz daha zenginleştirebilirim...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
güzel kardeşim verdiğiniz link ,beden dili eğitimi ,finalden yarışma sınavı ve 2012 astrolojiniz...gibi reklamlardan ibaret...siz linki filan boş verin ne söylemek istiyorsanız söyleyin,olabilir ki sizin söyleyecekleriniz de gerçeğin bir kısmını yansıtabilir ve ben ,kendimi böylece biraz daha zenginleştirebilirim...

Anlamadim. O verdigim link, evrensel-insan basliklarinin linki. Yani basliklar cikmiyor mu?

Ayrica o linki vermemin sebebi, dile getirmis oldugunuz konuyu basliginda ve yerinde yazisabilmek icindi.

Herseyden once gercegin ne oldugu konusu ve karmasasi var.

http://www.felsefe.net/felsefeye-giris/5196-gercek-uzerine-gercek-karmasasi.html

Ayrica "kendi" nin ne oldugu algisi. Mesela bu baslik

http://www.felsefe.net/psikoloji/5217-birey-ve-birey-bilinci-uzerine.html

Ayrica formun ana sayfasindaki "en cok mesaj yazan uyeler" den, formun sag alt kosesinde, "evrensel-insan'in yanindaki rakama tikliyarak ta, ilk verdigim linke ulasabilirsiniz.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
gerçeğin ne olduğunu tartışmıyoruz...çok açık ve net söylüyorum, bireyin kendisini ifade etmesi ,kendisini üretmesi /varlaması ile bir ve aynı süreçtir...yani insan önceden belirlenmiş ve bir şey olarak doğmaz, bütün ömrü boyunca ve bütün etkinlikleri aracılığıyla hem kendini üretir/var eder hem de ifade eder....yeterince anlaşılır olduğunu düşünüyorum....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
gerçeğin ne olduğunu tartışmıyoruz...çok açık ve net söylüyorum, bireyin kendisini ifade etmesi ,kendisini üretmesi /varlaması ile bir ve aynı süreçtir...yani insan önceden belirlenmiş ve bir şey olarak doğmaz, bütün ömrü boyunca ve bütün etkinlikleri aracılığıyla hem kendini üretir/var eder hem de ifade eder....yeterince anlaşılır olduğunu düşünüyorum....

Tamam, oyle olmus olsun. Aciklamalarin icin, tesekkurler.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ben teşekkür ediyorum...bireyin bütün ömrü boyunca sergilediği tüm davranışları ve eylemleri ''kendini ifade etme'' ile ilgilidir ve aynı zamanda ''kendini gerçekleştirme '' süreciyle de örtüşüktür,gibime geliyor...aslında kendi olma mücadelesiyle bireysel varlığımızı gerçekleştirmiş oluyoruz ve kendimizi ifade etmeye çalışarak, kendi bireysel varlığımızı , insanın tür varlığına bağlamaya çalışıyoruz...böylece bireysel varlığımızın sınırlılığını ve geçiciliğini ,insanın tür varlığına bağlanarak aşmaya çalışıyoruz....bir bakıma ölümü yenmeye ,kalıcılık kazanmaya çalışıyoruz....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ben teşekkür ediyorum...bireyin bütün ömrü boyunca sergilediği tüm davranışları ve eylemleri ''kendini ifade etme'' ile ilgilidir ve aynı zamanda ''kendini gerçekleştirme '' süreciyle de örtüşüktür,gibime geliyor...aslında kendi olma mücadelesiyle bireysel varlığımızı gerçekleştirmiş oluyoruz ve kendimizi ifade etmeye çalışarak, kendi bireysel varlığımızı , insanın tür varlığına bağlamaya çalışıyoruz...böylece bireysel varlığımızın sınırlılığını ve geçiciliğini ,insanın tür varlığına bağlanarak aşmaya çalışıyoruz....bir bakıma ölümü yenmeye ,kalıcılık kazanmaya çalışıyoruz....

Ben "olumu yenmek" yerine "yasami yasatmak" tamlamasini tercih ederim.

Sonucta insanoglu turunun birinin, ne dogum insiyatifi vardir, ne de kendi olumunu kendi yasayabilir. Bu da ona sadece yasaminin oldugunu ve bunu algilayabilerek, kendi yasamini kendinin yasamasini ve kendisine verilen her turlu deger temelinde, ondan isteneni degil; kendi istedigini yasamasini algilatir.

Tabi herseyden once kendi varliginin ve bu varligin bir turunun uyesi oldugunun bilinc ve farkina varmasi gerekir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
insan ,bu alemin sonsuzluğu içinde ,bireysel varoluşunun cılızlığını ,geçiciliğini sezmekte ve bu insani varoluş problemini aşabilmek için,kendi asıl kimliğini yani bütün ömrü boyunca yarattığı değerleri diğer insanlara yansıtarak onların kimliğinin biçimlenişinde etkili olarak,onlar aracılığıyla kendi kimliğini -ölüp gittikten sonra da- hayatın içinde bırakmaya ve bu yolla ölümü alt etmeye çalışmaktadır,yani insanın kendisini özgürce ifade etmesi ciddi bir iştir ve bu yüzden insan,farkında olmasa da bütün ömrünce bu çabasını sürdürür...ve tam da bu nedenle ifade özgürlüğü yaşama hakkından sonra -bence ikisi birbirinden ayrılamaz- en temel haktır....

Eğmeç

Felsefe.net
Yeni Üye
Ne zaman konuşsam, anlatma çabasına girsem, karşımdakinin algıladığı bambaşka olurdu. İnsanlara bakınca da -dinlemeye pek önem vermediklerinden midir nedir- aynı şeyi gördüm hep. Öyleyse, kendimizi 'güzel' ifade etmeye çalışmanın anlamı ne? Karşıdakinin 'pek de güzel olmayan' bir şekilde anlama olasılığı hep var olduğuna göre?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
insan ,bu alemin sonsuzluğu içinde ,bireysel varoluşunun cılızlığını ,geçiciliğini sezmekte ve bu insani varoluş problemini aşabilmek için,kendi asıl kimliğini yani bütün ömrü boyunca yarattığı değerleri diğer insanlara yansıtarak onların kimliğinin biçimlenişinde etkili olarak,onlar aracılığıyla kendi kimliğini -ölüp gittikten sonra da- hayatın içinde bırakmaya ve bu yolla ölümü alt etmeye çalışmaktadır,yani insanın kendisini özgürce ifade etmesi ciddi bir iştir ve bu yüzden insan,farkında olmasa da bütün ömrünce bu çabasını sürdürür...ve tam da bu nedenle ifade özgürlüğü yaşama hakkından sonra -bence ikisi birbirinden ayrılamaz- en temel haktır....

"Özgürce ifade etmek" ten "özgürlüğümüzün farkında olarak ...ı kastediyorsanız, hem varoluşsal (ontolojik), hem kavramsal (epistemolojik) alanda örtüşmeyi zorunlu kılar bence..Bu da biraz karmaşık geliyor bana..Hangisi önce gelir, diğeri onun üzerine yapılanır?Hiyerarşi varsa zaten örtüşemezler.. bazan ayırmakta zorlanıyorum..

P

Pyramos

Ziyaretçi
Ne zaman konuşsam, anlatma çabasına girsem, karşımdakinin algıladığı bambaşka olurdu. İnsanlara bakınca da -dinlemeye pek önem vermediklerinden midir nedir- aynı şeyi gördüm hep. Öyleyse, kendimizi 'güzel' ifade etmeye çalışmanın anlamı ne? Karşıdakinin 'pek de güzel olmayan' bir şekilde anlama olasılığı hep var olduğuna göre?

Çok güzel tesbit:) insan kaç faktörle düşünür? sanırım oldukça fazladır..kimse kalbini olduğu gibi açmaz/açamaz..insanın amacı daima şaibelidir..ilişkilerde/ iletişimde güvenden başka panzehir bilmiyorum ben:) off !! çok karmaşık yerden bakmışsınız ama oldukça yüksek ve gizli kalan/görünmeyen olasılığı yakalamışsınız:)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
"Özgürce ifade etmek" ten "özgürlüğümüzün farkında olarak ...ı kastediyorsanız, hem varoluşsal (ontolojik), hem kavramsal (epistemolojik) alanda örtüşmeyi zorunlu kılar bence..Bu da biraz karmaşık geliyor bana..Hangisi önce gelir, diğeri onun üzerine yapılanır?Hiyerarşi varsa zaten örtüşemezler.. bazan ayırmakta zorlanıyorum..

olmak, farkında olmaktan önce gelir diye düşünüyorum, hasta olmadan 'hasta olduğumuzun farkında' olamayız...

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

kendimizi güzel ifade etmeye çalışmanın anlamı;kendi asıl kimliğimizi,insan türüne aslına uygun şekilde yansıtmak ve diğer insanların kimliğinin oluşumuna katkı/etkide bulunarak,yalnız kendi bireysel yaşamımız içinde değil;ama aynı zamanda insan türü yaşamının içinde de yer tutabilmektir...

fef elif

Felsefe.net
Yeni Üye
sadece karşıdakinin anladığı kadar ifade edebiliriz kendimizi

ÖZERK

Felsefe.net
Yeni Üye
kendini doğru ifade etmek,kendini tanımaya da başlıdır.insan kendisiyle ne kadar yakın olursa kemdisini ifade ederken okadar doğru cümleler kulanır.insan kendilerini ifade edemedikleri zaman sinirlenir yada kavgaya başvururlar.buda kendileriyle pek ilgilenmedikleri içindir.peki insannın kendisiyle ilgilenmesi nedemek ? insan,ya hayalde yaşar yada gerçekde.hayalde yaşayan gerçekte yoktur ! hayalde yaşayan insanlar,günlerinin yüzde 95 ini ya geçmişi düşünerek yada geleceği düşünerek geçirir.işte bu düşünceler işindeyken kendiyle olan ilgisi kesilmiştir.buna kendini unutmak diyebiliriz.bununda ispatı nefes alıp verdiğinin bile farkında değildir.ve hatta belirtilerinden biride unutkanlıkdır.mesela bazen öyle olur ki bi saat önce ne yediğini bile unutur.işte bu hal kendini yaşamak yerine başkalarını yaşamak lada özetlene bilir.çünkü günün çoğunu başkalarının neler yaptığını düşünmekle geçirmiştir.buda kendine lazım olan ilgisinin başkalarına yönlenmesi demektir ki kendisiyle ilgilenmeyen bir insan kendisinide ifade edemez.

byReveal

Felsefe.net
Yeni Üye
Çağımız öyle bir çağ ki insanımız düşünceye önem vermiyor. İnsanların çoğunluğu hazır bilgiler ile yetinip düşünme yeteneğini yitiriyor. İnsanlar birbirleriyle elbette iletişim kuruyor ancak bu ne için? Elbette karşıdakini anlamak için değil her zaman kendilerini ifade etmek için kendi düşüncelerini anlatmak için. Sorun bu konunun başlığında zaten kimse başkasının ifadesini önemsemiyor herkesin umurunda olan şey "Kendini İfade Etmek" bu böyle oldukça kimse kendini ifade edemeyecek. İnsanlardan pek eser kalmadı artık. Bedenleri insanların kendileri değil, insanları da bedenleri de egolar yönetiyor. Eğer bir insana bir şeyler anlatmak istiyorsan onunla konuşmaya şöyle başlamalısın "Ben öleceğim" işte o zaman bir ihtimal seni dinler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar