Kendini İfade Etmek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde uzak şehir tarafından oluşturulan Kendini İfade Etmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 39,585 kez görüntülenmiş, 120 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kendini İfade Etmek
Konbuyu başlatan uzak şehir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision

musAçık

Felsefe.net
Yeni Üye
acaba kendimizi, kendimize karşı ifade edebiliyor muyuz ?... kendimizi, kendimize anlatabiliyor muyuz... hiç kendi kendine '' kimsin sen ya ?'' diyen var mı... kendini tanımlayabilen insan var mı... nefeslerimiz bazen büyük sorunlara oflar, bir şeylerin mücadelesini veririz ve bir gün aynaya bakıp '' ne yapıyorsun oğlum'' deriz... kendini, kendine birazcık erken ifade eden - daha doğrusu buna çalışan- belki daha erken der.. şöyle arkana dönersin hala kendini tanıyamadığının farkına varırsın.. olsun be bu da bi tecrübe oldu ! dersin.... kendini kandırma saf çocuk... tecrübe yenilmiş kazıkların toplamıdır.... homo saphien den beri ne çok kazıklandık değil mi???

kağıtgemi

Felsefe.net
Yeni Üye
kendini ifade edebilmek bir parça mümkün olsa da aslında çok zor. kendini gördüğün biçimde karşındakine yansıtabilmen gerekir
yalnızken olduğun, olmayı düşündüğün kişilikle başka insanlara gösterdiğin kişilik arasındaki fark ne kadar azsa o kadar iyi ama %100 ifade edebilmen mümkün değil.

P

Pyramos

Ziyaretçi
yazılanların tamamını okudum..hesaba katılmayan bir noktayıda ben yazayım deyip üye oldum:) insanın doğası geregi kendisine karşı objektif olması imkansızdır..hayatın şartları ve değişebilecek koşullara göre değişmemesi imkansızdır.. tüm davranışlarımıza etkiyen duygularımızdan arınmamız imkansızdır..sadece düşünce ve gözlemle kendini tanıması imkansızdır... sınırları zorlandığı zaman neler yapabileceğini, kim olduğunu yada olmadığını yaşamadan bilmesi imkansızdır.. kısaca kendini ifade edemezsin etsende çok fazla anlamlı olmaz..iyi kim kötü kim vefalı kim sadakatli kim dürüst kim güçlü kim cesur kim..kim kim kim ancak yaşanılarak bulunabilir.....bu yazdıklarımın kendini ifade etmekle doğrudan bağlantısı yok farkındayım:) ama dolaylı yoldan var iştem:)

P

Pyramos

Ziyaretçi
ne yaşarsanız kendinizi o kadar bilirsiniz....aha şimdik yazdım aforizma adayımdır:) alttaki yazımın tek cümlelik ifadesidir efenim:)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
İnsan ne kadar "kendisi"dir bilemiyorum.Yaşadıklarımızı anlamlandırırken bile, eğitimimiz, dilimiz, kültürümüz,inançlarımız bizi sınırlar/yönlendirir diye düşünüyorum.Yaşarken üstlendiğimiz rol ve statülerden soyutlanamayız.Ancak cesedimiz "kendisi" olabilir..Aman ne güzel..Öldüm...İşte bu sadece ve sadece "ben"im!

Kovan

Felsefe.net
Yeni Üye
Konu açılalı 2 yıl olmuş ama bende birşeyler yazmak istiyorum. Kendini ifade edememek, asosyallik ile doğru orantılıdır. Ne kadar asosyal isek o kadar çok kendimizi ifade edemeyiz bence. Özgüven eksiklğide var tabi. Geçen gün acele ile ayakkabı aldım sonra bana küçük geldi hiç ayakkabıya gitmedim değiştirmek için işte böyle bişey kendini ifade edememek ! Bence psikologlada çözülmez ailenizle hergün dolaşın eğlenin anca öyle

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Konu açılalı 2 yıl olmuş ama bende birşeyler yazmak istiyorum. Kendini ifade edememek, asosyallik ile doğru orantılıdır. Ne kadar asosyal isek o kadar çok kendimizi ifade edemeyiz bence. Özgüven eksiklğide var tabi. Geçen gün acele ile ayakkabı aldım sonra bana küçük geldi hiç ayakkabıya gitmedim değiştirmek için işte böyle bişey kendini ifade edememek ! Bence psikologlada çözülmez ailenizle hergün dolaşın eğlenin anca öyle

Bu konuda "Tanisma" basliginda bir aciklama yaptim. Onu buraya alintiliyorum.

Maalesef yukaridaki alintida koyulastiran kisim, bizim toplumumuzun farkina varamadigi ve bilince cikaramadigi ve sorgulamadigi icinde nedenini bir turlu bilemedigi bir gozlemdir. Sonucta bir kisinin "kendini ifade etmesi" icin birey bilincine sahip olmasi ve varliginin bilinc ve farkinda olmasi ve de beynindeki her turlu bilginin kendisine verilen degil de,kendisinin kendsisine aldigi olmasi gerekir.

munzurjiyan

Felsefe.net
Yeni Üye
kendine tanılamk öle göründüğü gibi olsaydı herkes filozof.. dişarıdan tanımlamayı tercıh ederım.. cunku pratık olarak yapılanlar ınsanın ruh halının yansıtmasıdır.....

Beril

Üye
Yeni Üye
kendine tanılamk öle göründüğü gibi olsaydı herkes filozof.. dişarıdan tanımlamayı tercıh ederım.. cunku pratık olarak yapılanlar ınsanın ruh halının yansıtmasıdır.....
Öncelikle Hoşgeldiniz
Kişi yeterli birikim ve deneyim sahibi ise kendini her ortamda ifade edebilir diye düşünüyorum ancak tabiki de bu edim kolay gibi görünse de hiçbir yerde kendini ifade etmek kolay değildir.Kişi sanırım son nefeste bilebilir kendini ya da bilemez yine de sizinki de bir görüştür saygı duymak gerekir.

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye
Kendini ifade ederken kullandığın aracın önemi nedir?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kendini ifade ederken kullandığın aracın önemi nedir?

Kendini ifade edebilmek icin, once kisinin yapilanmis ve zincirsel ve de dongusel; fiziksel (sinirsel, kimyasal, vucutsal v.s.) numenal (beynin yetisi zihin, akil, hafiza, bilinc v.s.) hissel (duygu ve duyum) ve de davranissal (hareket, isaret ve dil) 4'lu yapi ve isleyisini, disaridan ve notr algili bir gozlem ve de bu gozlemin verdigi bu dortlu yapi ve isleyisin bilisselligi gerekir.

Yani kisi kendini ifade etmeden, kendi 4'lu yapilanmis isleyisin gozlem ve bilissellik ile kisi tarafindan ortaya konmasidir.

Genelde bu 4'lu yapi bilinc alti olarak ve kisinin kendi iradesi gozlemi ve bilisselligi disinda ortaya konur. Bu da kisinin kendini ifadesi degil; kisiye dogumdan itibaren verilen ve yapilanmis bu 4'lu yapinin kisi tarafindan disa vurumudur.

Bunun onemi kisinin ne dedigini, dusundugunu, davranisini kendi bilinc ve farkindaligi ile yapabilmesi ve en azindan "neden boyle dusunuyorsun/davraniyorsun" ya da "neden bunu savunuyorsun/karsi cikiyorsun, bu sence nedir?" sorularina bilincli, bilgili ve farkinda olarak yanit verebilmesi sadece kendini ifade etmesi degil, ayni zamanda kendini dusunce ve davranis olarak ta savunu ve karsi cikis olarak ta ve neyi savundugu/karsi ciktigini neden ve ne olarak aciklama olarakta tanimasi anlamina gelir.

Tum bunlarin olabilmesi kisinin kendi birey bilinci ve farkindaligi olmasi gerekir.

pheloist

Felsefe.net
Yeni Üye
slm !
Bu konuyla ilgli 4 nisan 2010 da kendimce düşüncelerimi aktarmıştım. O zamandan bu zamana neler yazılmış olduğunu merak ederek bir baktım ki konu almış başını gitmiş. sayın Nietzsche bir insanın kendini ifade edebilme becerilerinin nerede ise hücrelerine kadar inmiş.Ancak az ya da çok kendini ifade edebilen bizlerin % kaçı bu analizleri ve alt yapıyı edinerek ifade becerilerimizi geliştirdik ve geliştiriyoruz.Öte yandan sayın Hangi gerçek sanırım her geçen gün toplumuzda artan yapmacık davranış tarzını benim savunduğum "insan kendini simge sembollerle dahi ifade edebilir.Görünen tercihleri ile ( hayatta tercih ettiğimiz ve biz ağzımızı açmadan görünen somut varlığımızla) ifade ederiz Bu sebepten dolayı .kendini ifade etme konusunu sadece konuşma becerileri ile sınırlı tutmak kesinlikle çok kısmi bir yaklaşımdır" tezinin insanı olduğundan farklı rollere taşıdığı kanısına kapılmasına sebep olmuş. Oysa ki tüm bunlar sağlıklı bir ifade becerisinin ve bunun sonunda sağlıklı bir iletişimin yapı taşlarıdır bunları yapmacıklık olarak nitelemek kendine bile güven konusunda sıkıntılı dış dünyadaki insanlara hiç güvenmeyen şüpheci bir yaklaşımdır.
Nihayetinde burada değerli fikirlerini bizlerle paylaşan değerli arkadaşlarıma tavsiyem 'KENDİNİ İFADE ETMEK' başlığının sadece kişinin kendisini dış dünyaya yapı olarak presentasyonu değil aynı zamanda hayat içinde sürekli karşılaştığımız etkileşimin gereği olan herhangi bir konuda düşünce fikir ve bilgilerini etkileşimde oldukları insanlara anlaşılmasını istedikleri şekilde aktarabilme becerisi olduğudur.Bu yüzden konuyu mecraından çıkaran yorumları sırf bir şeyler söylemiş olmak için yazıldığı kanaatindeyim

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
"Ne kadar söylersen söyle, karşındakinin anlayabildiği kadardır" demiş Mevlana.

volkan32

Felsefe.net
Yeni Üye
kendinizi ifade etmek bence mesajınızı hazırlamakla başlar alexander pope nin bir sözü vardır insanlara sanki siz öğretmemiş gibi öğretilmeli ve bilinmeyen şeyler unutulmuş şeyler olarak teklif edilmelidir burda mesajınızı şifreleyerek anlatmanız gerektiğinden bahsetmektedir ve kendinizi ifade ederken ne kadar çok yanlış kelime kullanırsanız o kadar fazla yanlış düşüncelere yol açarsınız bu yüzden bilinçli bir şekilde kendinizi açmalısınız

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bana öyle geliyor ki,insan,bilinen en karmaşık varlıktır...son derecede karmaşık biyolojik,psikolojik ve sosyal süreçlerin ürünüdür...daha doğuştan bir çok potansiyel yetenekle gelir, örneğin matematik öğrenebilir,ata binebilir,köprüler kurabilir....ama bu yetenekleri, bunları gerçekleştiremediği sürece potansiyel olarak kalır,eskilerin deyişiyle kuvveden fiile geçemez... oysa insanın kendini ifade etmesi - hangi şekil altında olursa olsun - kendisini üretmesi/varlamasıyla bir ve aynı süreçtir, yani herhangi bir insan , herhangi bir şekilde var da o, kendisini ifade ediyor değil, kendisini ifade ederek ve kendisini ifade ettiği şekliyle yada şekilde var oluyordur...sosyal anlamda var olmak, algılanmak demektir çünkü....eğer insan doğuştan getirdiği ilgi,yönelim ve yetenekleriyle kendisini gerçekleştirip ,dışavurabilirse kendisini ifade etmiş ve bu yolla kendi asıl kimliğini diğer insanlara yansıtmış, böylece de başka insanların kimliği içinde yer tutarak,kendi bireysel varlığını tür varlığına,yani insan türünün varlığına bağlamış olur....bu aslında biz ölümlülere açık tek ölümsüzlük biçimidir...kısaca bana öyle geliyor ki kendini ifade süreci, kendini gerçekleştirme süreciyle bir ve aynı şeydir......

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bana öyle geliyor ki,insan,bilinen en karmaşık varlıktır...son derecede karmaşık biyolojik,psikolojik ve sosyal süreçlerin ürünüdür...daha doğuştan bir çok potansiyel yetenekle gelir, örneğin matematik öğrenebilir,ata binebilir,köprüler kurabilir....ama bu yetenekleri, bunları gerçekleştiremediği sürece potansiyel olarak kalır,eskilerin deyişiyle kuvveden fiile geçemez... oysa insanın kendini ifade etmesi - hangi şekil altında olursa olsun - kendisini üretmesi/varlamasıyla bir ve aynı süreçtir, yani herhangi bir insan , herhangi bir şekilde var da o, kendisini ifade ediyor değil, kendisini ifade ederek ve kendisini ifade ettiği şekliyle yada şekilde var oluyordur...sosyal anlamda var olmak, algılanmak demektir çünkü....eğer insan doğuştan getirdiği ilgi,yönelim ve yetenekleriyle kendisini gerçekleştirip ,dışavurabilirse kendisini ifade etmiş ve bu yolla kendi asıl kimliğini diğer insanlara yansıtmış, böylece de başka insanların kimliği içinde yer tutarak,kendi bireysel varlığını tür varlığına,yani insan türünün varlığına bağlamış olur....bu aslında biz ölümlülere açık tek ölümsüzlük biçimidir...kısaca bana öyle geliyor ki kendini ifade süreci, kendini gerçekleştirme süreciyle bir ve aynı şeydir......

"Kendini gerceklestirme" ifadesini daha net algilanma adina, biraz daha aciklar misiniz?

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
kendini ifade etmek aslında çok zor bir eylem.Sadece sen değil karşında ki kişi yani seni dinleyen de bu durumda çok önemli.konuşan kişilerin birbiri ile iletişiminin iyi olması şart.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
evrensel-insan diyor ki 'kendini gerçekleştirme' ne demektir.....daha gün doğarken akşam olmaya başlamıştır bile, diyor bir eski zaman bilgesi...insan, belirli ve kesin bir şey olarak dünyaya gelmiş değildir, dünyaya bir dizi potansiyeller olarak gelir yani bazı şeyleri ,yapabilme,değiştirebilme,şekillendirebilme,kimi yeni şeyleri yaratabilme vb...-mimar sinan doğduğu zaman selimiyeyi yapma potansiyeliyle doğmuştu- yetileriyle dünyaya gelir...eğer çeşitli ayakbağlarıyla sınırlandırılmazsa,yani kendini özgürce gerçekleştirebilirse,potansiyellerini hayata aktarabilir ve böylece kendisini gerçekleştirmiş olur...bireyin kendini gerçekleştirmesi,potansiyellerini açığa çıkararak,kendisini var etmesi, üretmesi demektir.....aslında konu göründüğünden daha derin ve karmaşıktır...ilginize teşekkür ediyorum....

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
kendini gerçekleştirmek demek, aslında gizil olarak kendinde varolan,yapma,şekillendirme,biçimlendirme,üretme,yaratma, yeteneklerini eylemli olarak ortaya koyma ,açığa çıkarma ve böylece kendini üretme / varlama, ve aynı zamanda ifade etme, dışavurma........demektir.......

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç