kendimizce/aforizmalar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan kendimizce\/aforizmalar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 68,114 kez görüntülenmiş, 511 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı kendimizce\/aforizmalar
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
içselleştirilmeyen düşünceleri açıklayan kişi düşünceleriyle çelişen eylemler/edimlerde bulunur; o, bunun farkındadır, sorun karşıdakinin de bunun farkında olması ya da olmamasında saklıdır.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:52 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:51 ----------

söz ve eylem birliği/örtüşmesi bilgiye dayalı ise sarsılmaz bir kararlılığa dönüşür, bilgiye dayanmıyorsa inanç biçimine bürünür; son durumda da bir kararlılık ortaya çıkabilir ancak bu kararlılık ilkine göre sarsılmaz değildir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:52 ----------

zincir, en zayıf halkasından kopar; umut, zincirin en zayıf halkasını tutabilmektir.

Kara Kalem

Yeni üye
Yeni Üye
Tarihsel gelişim; felsefi/tinsel kahramanlıklar-aforizmalar üzerinden değil, somut olayların-olguların, üretim araçları ve ilişkilerinin karşılıklı etkileşimiyle açıklanabilir. Bilinci; soyut düşünce yığınından, üretim güçlerinin gelişme seviyesiyle diyalektik bir bağ olduğunu/sürekli hareket halinde olan maddenin ürünü olduğu realitesini ete kemiğe büründüren yöntemi; diyalektik materyalizm, bilgi kuramı; Marksizmdir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ahlak adına ahkam kesen, önce kendi ahlakı ile toplumsal ahlakın var olan göbek-bağını kesip kesemediğine bakmalıdır; değilse, ezberci zihniyetin bir kurbanı olduğunu göremez.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
her tercih kendini bağlar; tercih kendince alınmış olsun ya da olmasın; ancak, tek bir tercihin değeri olabilir, o da, kendince alınan tercihtir. İnsanı diğer canlı türlerinden ayıran en belirgin yanı, onun, bilinçli tercih yapabiliyor olması ile yakından ilgilidir. Bilinçsiz de olsa tüm tercihlerin sonuçları tercih yapanları da mutlaka etkileyecek/ilgilendirecektir, ve fakat, bilinçli tercih yapanın karşılaştığı sonuç hiç bir zaman sürpriz olmayacaktır. Başkasının doğrusu ile yanılmaktan kişiyi kendi yanılgısı kurtarabilir; bu ise bilinçli tercih yapmasının gerekliliği ve zorunluluğu ile dorudan ilintilidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
gücün temsiliyeti olmaz; o, sadece kendi yararına hareket eder; ona teslimiyet ise onu haklı kılmaz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
üretici olan kadının dur dediği yerde erk-egemen bir adım dahi ilerleyemez

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
merhaba sayın nejdet evren ya hareketlerimizi kendimizin yaptığını sanıyorsak ve bu böyle değilse. yani tıpkı bir gezegenin dönmesi gibi bişeyse. ve sonuçlar bellliyse bişeyleri değiştirmeye çalışmak boş değilmi?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kendi öz-gücüne inanmayanlar sığınmak için bir liman ararlar ve fakat uğradıkları her liman hüsranla sonuçlanır; bu, neden diye düşünürler; akıl etmezler ki sığındıkları limanın kendilerince kurulmadığını!

---------- Mesajlar Birleştirildi at 00:44 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 00:42 ----------

merhaba sayın ÇaresizDüşünen,
değiştirdiğimizi, dahada ötesi yarattığımızı görebiliyorsak irrasyonel bir devinim ile asla özdeşmiyoruz demektir. o zaman her uğraş değer derim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Düşüncelerini temellendirenler onları temel üzerinde yükselen bir değere dönüştürmeyi başarırlar, düşüncelerini temellendiremeyenler ise onları temel olarak kullanmak zorunda kaldıklarından düşünceleri hiçbir zaman yükselen değere dönüşemez.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Sevgi olmadan nefret, şiddet olmadan iktidar olmaz; sevgi doğurgan –dişildir-, türev olan nefret, şiddet ve iktidar kısırdır –eril-dir. Ancak burada sözü edilen eril ve dişil olma durumunun biyolojik cinsiyetle hiçbir alakası yoktur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Farkında değilsen esen rüzgarın, ardından gelecek fırtınaya hazırlıksız sayılırsın ; rüzgarın dilini bilmeyen fırtınayla konuşamaz; maskelenene umut bağlama yeter....

Her gün oyalanacak yeni bir olay-gerekçe olmasa, büyük görünen bedenlerimizde çocuksu ruhumuzu nasıl sakinleştirirdik? Öyle ise, büyümenin anlamı nedir?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Kaçtı sanıp acele etme, kaçmış ise zaten yakalayamazsın, kaçmamış ise yakalamana gerek kalmayacak, ancak, sen ona eklemlenmek zorunda değilsin yol senin, eğilme....asla..

.. Gözleme dayanmayan bir deneyden olumlu, doğru, yapıcı, yaratıcı bir sonuç beklenemez; aynı şekilde mesafeli olduğunu iddia eden her duruş/edim her neyse, sözünü ettiği mesafeyi koruyamadığı andan itibaren varlık nedenini yitirir; gözlemden ve verilen sözden uzakta anlamsız bir sona varılır..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
acımasızlığın bir ölçüsü yoktu; insanın skalası, ölçüsü, acıma duygusu ve acımasızlığı aynı kefede eriyor ve hepsi “ben” üzerinden yeniden harmanlanıyordu.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bilgi, masumiyeti yok eder...

Cry

Üye
Felsefe.NET
Sadece aptallarin ciddiye alindigi bir dunyada yasiyoruz. o halde “beni anlamiyorlar” diye uzulmek niye?

"Oscar Wilde

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kendimi ve dünyayı yeterince anladım mı, kendi aforizmalarımı yazabilir ve onlara inanabilir miyim, ya onlara inanır ve saplanıp kalırsam kendi dogmalarımı yaratmış mı olurum? belki kendi dogmalarımı da aşacak seviyedeyim,ya da değilim ,emin değilim. ama hala birçok düşünceme güvenim yok gibi..

Not: aforizma değildir,bir an için içimden geçenleri yazayım dedim, Nejdet Beyin hoşgörülü yaklaşımından da cesaret alarak..

ve..kendi cümlemi tekrar okuyunca sonlara doğru özgüvenimin dağıldığını gördüm :giggle:

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Kendimi ve dünyayı yeterince anladım mı, kendi aforizmalarımı yazabilir ve onlara inanabilir miyim, ya onlara inanır ve saplanıp kalırsam kendi dogmalarımı yaratmış mı olurum? belki kendi dogmalarımı da aşacak seviyedeyim,ya da değilim ,emin değilim. ama hala birçok düşünceme güvenim yok gibi..

Not: aforizma değildir,bir an için içimden geçenleri yazayım dedim, Nejdet Beyin hoşgörülü yaklaşımından da cesaret alarak..

ve..kendi cümlemi tekrar okuyunca sonlara doğru özgüvenimin dağıldığını gördüm :giggle:
kendimizi ve dünyayı/evreni hiç bir zaman yeterince anlamamız mümkün görünmüyor; bu nedenledir ki felsefe her zaman diliminde varlığını sürdürmüştür. önce toplumsal dogmalarla başlamalı ve daha sonra içselleştirdiğimiz bir çok şeyin yanıltıcı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. yazmayı sürdür sevgili arkadaşım, özgüvenini de asla yitirme...

• Beğen
Tepkiler: ls2

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sırtınızda taşıdığınız kişiden minnet duygusu ile size yaklaşacağını beklemeyiniz, zira ilk ihanet o kişiden gelecektir; demek ki, hiç kimse taşınmaya değer değildir; ortak mücadele içinde bulunan kişilerin dayanışmaları yek-diğerini taşımak değildir...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Söylemleri, acıları ve sevinçleri bana hiç bir şey çağrıştırmıyordu; önce kendimden şüphe etmiştim, sonra anladım ki, dünyalarına yabancıydım, yargıları saçma, sözleri anlamsızdı...

Çoktular ve yek diğerinin kopyası gibiydiler, yürüyorlardı amaçsız, "nereye" diye sordum, "bilmiyoruz" dediler, "geri dönün" dedim, döndüler, çok saçmaydı..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
İnsanların gerçek yüzü zor zamanlarda ortaya çıkar, zira mask/elenmeye fırsat bulamaz...tam da bu zamada onun gerçek yüzünü resmedip tarihsel belleğine işlemeyen, sonraki iyi günlerde mask/enin aldatmasına kapılır...mask/elenin kazancı karşısındaki sefil belleğin sayesinde gerçekleşir...demo-krasi latincede halkın iktidarı anlamında ise, halk nerede ve kim diye sormalı!? Bellek yitimi halkın kendini yönetmesine engeldir....

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar