kendimizce/aforizmalar

Cry

Aktif üye
Felsefe.NET
Sadece aptallarin ciddiye alindigi bir dunyada yasiyoruz. o halde “beni anlamiyorlar” diye uzulmek niye?

"Oscar Wilde

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kendimi ve dünyayı yeterince anladım mı, kendi aforizmalarımı yazabilir ve onlara inanabilir miyim, ya onlara inanır ve saplanıp kalırsam kendi dogmalarımı yaratmış mı olurum? belki kendi dogmalarımı da aşacak seviyedeyim,ya da değilim ,emin değilim. ama hala birçok düşünceme güvenim yok gibi..

Not: aforizma değildir,bir an için içimden...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
Kendimi ve dünyayı yeterince anladım mı, kendi aforizmalarımı yazabilir ve onlara inanabilir miyim, ya onlara inanır ve saplanıp kalırsam kendi dogmalarımı yaratmış mı olurum? belki kendi dogmalarımı da aşacak seviyedeyim,ya da değilim ,emin değilim. ama hala birçok düşünceme güvenim yok gibi..

Not...

• Beğen
Tepkiler: ls2

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
sırtınızda taşıdığınız kişiden minnet duygusu ile size yaklaşacağını beklemeyiniz, zira ilk ihanet o kişiden gelecektir; demek ki, hiç kimse taşınmaya değer değildir; ortak mücadele içinde bulunan kişilerin dayanışmaları yek-diğerini taşımak değildir...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
Söylemleri, acıları ve sevinçleri bana hiç bir şey çağrıştırmıyordu; önce kendimden şüphe etmiştim, sonra anladım ki, dünyalarına yabancıydım, yargıları saçma, sözleri anlamsızdı...

Çoktular ve yek diğerinin kopyası gibiydiler, yürüyorlardı amaçsız, "nereye" diye sordum, "bilmiyoruz" dediler, "geri dönün" dedim, döndüler, çok saçmaydı..

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
İnsanların gerçek yüzü zor zamanlarda ortaya çıkar, zira mask/elenmeye fırsat bulamaz...tam da bu zamada onun gerçek yüzünü resmedip tarihsel belleğine işlemeyen, sonraki iyi günlerde mask/enin aldatmasına kapılır...mask/elenin kazancı karşısındaki sefil belleğin sayesinde gerçekleşir...demo-krasi latincede halkın iktidarı anlamında ise, halk...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
İmlenen şey imlendiği andan itibaren kendisine yabancılaşır ve imge o andan itibaren imlenen şeyi temsil eder duruma gelir; bu aşamada, imlenenin varlığı imgeye bağlanmış olur ki imge var oldukça yaşar, oysa imgenin imleyenin varlığına gereksinimi yoktur.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
Bilgi ve sevgi at-başı gider ve bir araya geldiklerinde Latince’de bilgi sevgisi olarak tanımlanan felsefeye ulaşır. Hayatın kendisi bir felsefedir; bilgi ve sevgiden yoksun olduğunda sefilleşir, çoraklaşır; bilgili ve sevgi dolu olduğunu göstermeye çalışmak bardağın boş kısmını dolu göstermeye çalışmaktan farksızdır; hakikat dolu olanı...