Karşılıksız İyilik Yapmak...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde elbiss tarafından oluşturulan Karşılıksız İyilik Yapmak... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,587 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Karşılıksız İyilik Yapmak...
Konbuyu başlatan elbiss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yada ınsan yaşaması ıcın tuketım yapması enerjı kazanması gerekır.....Bazen yanlış olanlar aslında hayatın yaşamın varolması için gerekli olanlardır ...

başka bir deyişle ;kuzuyu yiyeceğim.

her canlı bilerek veyahut bilmeyerek dünyanın eko dengesi için karşılıksız iyilikler yapmaktadırlar....

Yaşamın bir sistemi vardır ve bu sistem kendi döngüsü içerisinde hayat bulur

herşeyin sistematik oldugunu ve her işleyin birer zincir çark içerisinde oldugunu farkedersin

o halde dogru acıyı yakalayabılmek ıcın dogru pozısyonda olabılmek gerektıgıdır.

ve haklıyım.

**
ya bırak elbiss. okuduğum en boş yazın bu.

kusura bakma ama siz dindarlar böylesiniz. çünkü mecburen böylesiniz. sistemi savunmak zorundasınız,eleştremezsiniz çünkü aksi taktirde yüce tanrınız size cezayı keser.

oturmuş bana vahşi doğayı savunuyorsun . hadi geçtim vahşi doğayı çoğu dindar hep muhafazakar. hep bir biat ,hep bir itaat.

ya kardeşim yüce tanrınız sizi herşeyi onaylayın diye mi yarattı. söylediklerime uy ,aklını fikrini, duygularını benim dediklerime göre düzenle , şükür et ,kaderdir de, yüce tanrının bir bildiği vardır de vb.

paket programda ne varsa ona göre düşünüp davranacaksanız bu dünyada bulunmanın size katkısı ne? böyle mi tekamül ediliyor, tanrı bize birşeyleri böyle mi öğretiyor? neden yalandan hakikati arıyormuş gibi yapıyorsunuz? zaten siz doğmadan 1300 küsür yıl önce hakikat bildirilmemiş mi? size düşen verilen görevleri yerine getirip sınavı geçip cenneti kazanmaktır..
**

dünyada hakikat sizin elinizde : win
cennette gideceksiniz: win

yani win win :)

(son kısım: kısmen şaka kısmen tespit içeriklidir)

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye

ve haklıyım.

**
ya bırak elbiss. okuduğum en boş yazın bu.

kusura bakma ama siz dindarlar böylesiniz. çünkü mecburen böylesiniz. sistemi savunmak zorundasınız,eleştremezsiniz çünkü aksi taktirde yüce tanrınız size cezayı keser.

oturmuş bana vahşi doğayı savunuyorsun . hadi geçtim vahşi doğayı çoğu dindar hep muhafazakar. hep bir biat ,hep bir itaat.

ya kardeşim yüce tanrınız sizi herşeyi onaylayın diye mi yarattı. söylediklerime uy ,aklını fikrini, duygularını benim dediklerime göre düzenle , şükür et ,kaderdir de, yüce tanrının bir bildiği vardır de vb.

paket programda ne varsa ona göre düşünüp davranacaksanız bu dünyada bulunmanın size katkısı ne? böyle mi tekamül ediliyor, tanrı bize birşeyleri böyle mi öğretiyor? neden yalandan hakikati arıyormuş gibi yapıyorsunuz? zaten siz doğmadan 1300 küsür yıl önce hakikat bildirilmemiş mi? size düşen verilen görevleri yerine getirip sınavı geçip cenneti kazanmaktır..
**

dünyada hakikat sizin elinizde : win
cennette gideceksiniz: win

yani win win :)

(son kısım: kısmen şaka kısmen tespit içeriklidir)

Kelimelere yada yazılara nasıl başlasam bilemiyorum ama samimi olmak ve dürüst davranmak istiyorum öncelikle kendimden bahsederek yoluma devam etmek sonrasında ise yazılara yön vermek istiyorum.....iznin olursa inşallah....

Hayatımda hiç kuzu eti yemedim açıklıkla söyleyebilirim Özendim ama yinede yemedim..Hayatımda ağzımdan çocukluk dönemimde dahi tek tük dışında kötü söz yada argo kelime hiç çıkmadı rahatlıkla diyebilirim Hayatımda hiç zina yapmadım..hayatımda hiç alkol içmedim diyebilirim..Hayatımda hiç uyuşturucuda kullanmadım...Sadece sigaram var onuda bırakmak istiyorum ama şuana kadar olumlu sonuç alamadım diyebilirim ama denemeye devam edicem .....

Hayatın eko değişim düzeni vardır ve bu düzende vahşi bir aslanın hamile bir ceylanı öldürmediği görülmektedir fakat yavru bir ceylanı çaresiz ve savunmasız oldugu için rahatlıkla ögünleri arasına alabilmektedir....Dünya yaşamında da hayatın şekillenmesi ve işleyiş biçimide güçlü ile zayıfın arasında geçmektedir...

Güçlü olan zayıf ın üzerinde hakimlik ve hegomanya sürmektedir ve güçlü olan pastanın en fazlasını kendisine almaktadır...Devamında çocukluk yıllarıma gidersek sınıfta hep bir güçlü vardı daha baskın ve saldırgan ve hep onun sözü geçerdi ben çok kızardım ama tek oldugum için birşey yapamazdım...

Bu sadece çocukluk yıllarımda degıl gençlık yıllarımda lıse donemlerınde de vardı bu baskın insanlar hep söz sahibi olabiliyorlardı ılk başlarda bu duruma anlam veremıyordum aslında sayıca ustun bır sınıf tek veya bır kaç kısıye ustun gelebılır onları sıneye çekebılırlerdı fakat durum böyle olmuyordu insanlarda korku vardı ve bır turlu bu korkularını aşamıyorlardı anladım kı aslında bizi bizlikten çıkaran var olana boyun egmek oldugu ıdı fakat aslında durum böyle olmaması gerekırdı eger dogrular uzerınden yenı bır sıstemı karşıt olarak sen oluşturabılırsen ıyılerınde hakımıyetı söz konusu olacaktı Baskın gruplar genel manada çok ıyı dusunmezler guclerını korumak ıcın cogu zaman acımasızca davranırlar....

Hayatımız böyle şekıl alırken dogada da durum farklı degıldı her hayvan sankı kronolojık bır sıralamadaydı en ufak karıncadan tutunda en buyuk aslan ve fıllere kadar bır cok hayvan çeşidi mevcuttu ve her sıralamada mutlaka bırının bırınden gucu daha fazla olabılıyordu yanı her canlının kaderı mutlaka başka bır canlı ıle bır araya gelır ve beklenılmez hadıseler gerçekleşip güçlü zayıf yenebiliyordu...

Bu durum iş hayatımızda da geçerli Ust sınıf ve alt sınıf dıye nıtelendırılen sureçlerde ust sınıf beyaz yaka alt sınıf ıse mavı yaka dıye adlandırılmıştır en ustun emırlerı en asagıya kadar kademe kademe gelır devamında en altıda en uste şırın gozukmek ıcın en altın yanı mavı yakanın temsıl estıgı ustabasısı işçi insanları ezmeye başlar...

Aslında bir yerlerde yanlış mı vardı yoksa oluşturulan sistemin insanlar üzerindeki baskın halimiydi ?? bilinmez bir çok soru cevap sunabilirim ben buraya deginmek istemiyorum oldukça uzun olur...

İdrak edebilmek için düşünmek gerekiyor...İnsanda akıl var diyorsun fakat insanda ki o akıl insanı ezmeye daha çok yogruluyor .....İnsanın insanı ezdiği akabinde insanın insanı öldürüğü bir dünya hayatı içerisinde yaşamaktayız...

Herşeyi sana tozpempe güzel anlatmak isterdim işte insan şöyle güzel insan şöyle duyarlı insan şöyle çok iyi diye ballandıra ballandıra anlatmak hatta insanın aklına övgüler sunmak isterdim belki o zaman yazılarım insanların daha çok hoşuna giderdi ama o zaman yanlış olanı sana ve sizlere söylemiş olurdum o zaman ben şakşakçı olurdum...

Hayır esasta durum böyle değil dünyanın sancılı süreç geçirmesi ve dünya yaşamında ki insanların zorluklar çekmesi tamamiyle İnsan aklının egolarının sınır tanımamış olmasından ötürüdür...İnsan daha fazla ister kazandıkça daha fazla ister buda dünyaya megıl etme akabınde ise hırsına neden olur...işte hatalarımızın insan olarak hatalarımızın ana nedenleri ise hırslarımıza yenık duşuyor olmamızdan ötürüdür...

Güçlü ve zayıf dıye bır olgu benım kavramında yoktur benım kavramımda her ınsan eşitttir..Güçlü insanlara aklıyla ve mantıgıyla en ıyı şekılde hızmet ıcın vardır ve bu hızmetı en yukarıdan en aşagıya en adıl şekılde dagıtmak ıcın vardır fakat bunu kaç insan yapar orası soru ısaretlerı...

Guclu olan bırı mutlaka daha fazşa guclu olmak ısteyecektır ve oylede olacaktır fakat doga yaşamı ve kanunları böyle değildir dogadakı canlılar sadece ıhtıyacı olanları alırlar fazlasını almazlar yanı ıhtıyacı o gun bır ıse bır tane alırlar baskasını almazlar dıgerlerının yaşaması ıcın bu umut olur...

İnsanlar da durum boyle degıldır ınsan yaşam alanı bırakmak ıstemez esas temel sebebıde daha fazla ıstemesıdır yanı bıtmek bılmeyen ıştahıdır...İnsanda akıl vardır fakat bu aklı olumlu kullanmak onemlıdır yoksa delı de bıle akıl vardır derler....

Kuzu yemek kısmına gelınce Kuzular bırer ıhtıyac degıldır fakat gunumuzde tuketılmektedır tıpkı daha fazla ıştah ve lezzet adına dıyebılırım...Bu durumu ınançlarla kıyaslamamak gerekır hata yapmış oluruz örnegın bazı ulkelerde karafatma bazı ulkeler kedı ve kopek hatta bazı ulkelerde ıse ölmüş bebegın beyınlerı konserve yapılıp yenılıyor...bunlar yanlış durumlar helal olanlardan yemek gerekıyor....ınsanlara helal kılınmış olanlardan yemek gerekıyor ozellıkle 2 yasına gelmemış bır hayvanın kesılıp yenmemesi oldukça önemli diyebilirim...helal olanlardan bahsedıyorum ta bi..

İnsanlar için Hayatın dönemeçleri olur bu dönemeçlerde durdugumuz yere iyi bakmak akabinde ise gerıye dogru bakmak gerekır nerelerde hatalar yaptık iyi sorgulamak ve iyi çözümler üretmek gerekir..

Biz insanların en temel sorunu bir rütbeye gelince hemen değişiyor olmamızdır oysaki aynı sen yine aynı sen olmalısın çünkü sen oldugun için sen oradısındır...fakat insan rutbeye gelınce ınsanları hor görmeye kendini ise büyük görmeye başlar ve zamanında kendi çektiği zorlukları ve acıları unutur aynısını kendı aşagıya yapmaya başlar oysaki sen senken daha güzeldin sadece rütbe seni senlikten çıkardı...

O halde şunu anlamamız gerekır kışının hangı makamda olursa olsun saygınlıgını ve kişiliğini kaybetmemesi akabınde ise egolarına hakım olabilmesi bence çok önemli diyebilirim ama kaç kişi bunu başarabilir ki hemde bu dünyanın böylesi zorlu ve çetin süreçlerinde başarılı olabilir ki.....çok zor...

İyilikleri karşıt pozitif anlamı dogruluklardır ...İyilikler dogruluklar üzere olmalıdır dogruluklar ise kişinin o yaşa kadar kazandıgı edındıgı bılgı bırıkım ve tecrubeler yumagıdır dıyebılırım...

Bugün ABD nin sistemini eleştirsen yerden yere vursan bugün ABD sistemi sana izin verir mi....Kaldı ki insanların sistemlerini eleştiremez yerden yere vuramazken Niye Yüce ALLAH ın sistemini eleştireyim ki...

Kaldı ki yüce ALLAH sistemi o kadar kusursuz ve noksansız ki eleştirecek hiçbir yan yok...Biz insanlar ne yapıyorsak iyisiyle kötüsüyle hep kendimize yapıyoruz....hatalarımızı göremiyoruz görsekte görmezden geliyoruz biri çıkıp senin hatan şu dese karşı taraf hemen bir savunma mekanizması oluşturup sana reddiyeler ve hatta eleştiriler üstüne eleştiriler yagdırıyor onu geç düzinelerce zarar mekanizmaları oluşturuyor...

O halde biz insanlar sadece kendi dogrularımıza güzel gelenleri kabul ediyoruz biri çıkıp el çırpsa insan övünür niye senden yana seni alkışladı diye halbu ki sadece dış kabukta olanı gördüğün için o insana deger verdin bilemezsin ki o insanın içini dışını belki dışardan sana el çırpıyor ama içinden küfür ediyor ve hatta senin en zayıf anını kollayıp seni aşagıya bıle ındırmek ıstıyordur bılemezsın yanı....

O yüzden dıştan görünüşlere değil içten yansımalara bakmak gerekir ve sadece biz insanlara helal olanlardan yolumuzu ve yaşantımızı şekillendirmek gerekir kanaatindeyim..

Dindar olanlar sistemi değil inançların gerekliliklerini savunurlar ve hayat yaşam biçimlerinide o şekilde çeşitlendirmeye çalışırlar....Yaşantısında olgunlaşmış bir meyva haline gelen dindar bir insanın hayata bakışı bambaşka güzellikler içerisinde olur yediği ekmek tattıgı kokladıgı herşey ona guzel gelmeye başlar dindar olmak demek gaddar olmak yada öcü olmak demek değildir aksine kazanmak ve birlikte paylaşmak ve sarılmak demektir...Dindarlıgı olup kötü meyvalar sunan insanları karıştırmamak gerekir dindar olan insan dünyalıklardan çok uzaklarda olmuştur yaşantısı hayatı ve fikri güzellikleriyle bahçesini süslemiştir dindar insanda hayata dair beklenti yoktur onun tek kaygısı ve düşüncesi güzelliklere yormak olur...

Her insan inançlı olur ama her insan dindar şekilde hayat yaşayamaz....Her insanın sevabıda günahıda kendinedir İnsanın kaderde seçimi cüzzi irade iledir...

İnsanın herdaim şükretmesi çok önemlidir...İnsan iyi veya kötü olsun insan sürekli şükretmesi gerekir bu konuda herkesin ortak fikirde olabilmesi oldukça önemlidir..

Yüce ALLAH biz insanları ve tüm canlıları öncelikle şükretmemiz için yarattı sonrasında ise şükürler birlikte inançlarımızı ve gerekliliklerimizi yerimize getirmemiz için yarattı sonrasında alınterı dökmemız için yarattı...İnsan düşünüp akıl etmesi gerekiyor bunu herdaım yapması gerekıyor ama ınsanın aklı genelde herkes ıcın olmasada hep kotuye kullanıyor...

Canlı yaşamda yada vahşı dogada durum böyle degıldır orada yaşamak ıcın yaşam vardır ve bunun ıcın kıyımlar olur fakat hıçbır vahsı yaşam fazlasını kendıne almaz yeterı kadarını alır ve dıgerlerıne yaşam hakkı sunarlar....

Bu dünyada bulunmamızın bize faydası bir çok şey olabiliyor fakat ben en güzellerini söylemek istiyorum...en güzeli kul yaratıcısının farkına varabiliyor akabınde ıse oluşturdugu güzelliklerin lezzetin ve kokuların tatlarına varabılıyor devamında ıse paylaşmayı ve bırlıkte kazanmayı ogrenebılıyor.....Yaratıcısının sevgısını hıssetmeye vesıle oluyor....Yaratıcının sunmuş olduklarına şükredebiliyor...vss..

Paket program diye birşey yok...sadece dini ögretiler ve dini degerler vardır....insanlar iş yaşamlarında vizyon ve hedefler diye degerler üzerine çalışma hayatlarına devam ederler ve o şekılde fırmalar arası rekabette olurlar...

Dini degerler ve ögretilerde böyledir...İnsan hayırda bır bırıyıle yarış içerisinde olur dinı deger ve ögretilerle ise insan hayatına ve yaşamına yön ve rol biçer....Önemli olan psuulayı saptırmamak ve yönu kaybetmemek gerekır....

Dını gereklılıklerde hoşgörü saygı deger vss gıbı terımlerde akabınde ıse ıyı ahlak uzere olmak durust olmak samımı olmak saygınlık beklememk devamında ıse fedakar olabılmek inanç ve gereklılıklerı yerıne getırmek ve koşulsuz şartsız iman edebilmektir..vvss insan için önemlıdır...

Hangi insanın cennete gidip hangi insanın cennete gidemeyeceğini biz bilemeyiz insanın bilmesi yapması gerekenler dini ögretilere ve dini degerlere uygun yaşayış biçimi sergileyebilmesi ve sınavında başarı saglayabılmesı ıcın mucadele edebılmesı gerektıgıdır...

Hayat bazen zorluklara gebe bırakabılıyor ınsanı böyle durumlarda ınsanın yenı bır ımtıhanı olabılıyor bazen bır ımıthan bıtmeden bır dıgerı gelebılıyor bazen herşey ust uste o kadar gelıyor kı ınsan hangısıne başlayacagına kalakalabılıyor bazen dusunecek hıç zamanın ve vaktın bıle olmuyor bazense şeytan öyle oyun sergılıyor kı sızı en degerlı buldugunuz yandan saldırabılıyor böyle anlarda ınsanın sabırlı olabılmesı ve tevekkul ıcerısınde olması ve sadece ALLAH tan ısteyebılmesı çok önemlı fakat şeytan öyle saldırıyor ki insanı o kadar bunaltıyor ki bu anı insanlar kelimelerle anlatamaz işte yinede kul yaratıcısının farkında olabilmeli ve sabredebilmeli ve herşeyde şükredebilmesi çok önemlidir diye düşünüyorum.....

Win Win Yani KAZAN KAZAN sistemi aslında veren el alan elden üstündür derler bu üstünlük ise kalpten verenin kazandıgı durumdur diyebiliriz...

İyiliklerde böyledir Dogruluklar üzeredir verirsin karşı ataf kazanır sende onla birlikte kazanırsın neyi mi mutlulugunu görmekle kazanırsın bu sana herşeye deger ugrunda deger verdıgın o maldan paraan bıle o kadar degerlı olur kı ama bunun ıcın ıhlaslı olmak ve ıyı bır kalpe sahıp olmak gerekır...

Her gören göz her ayrıntıyı göremez sana anlatmak ıstedıgım esas noktada bu görmek ıcın degıl gerçekten gorebılmek ıcın baktıgında aslında dunyada gerçekleştırılecek her dogru adımın dunyada farklı kapıları beraberınde açabılecegıdır fakat ınsanın oncesınde yenmeso gereken nefsanı duyguları arzuları ve ısteklerıdır...ınsanın yeterı kadar alabılmesı ve sukretmesıdır....İnsan vermeye ve paylaşmaya başladıgında aslında yıne kazananın yıne ınsan yıne canlılar oldugudur....

Insan kazanmaya guzel yönde başlarsa dogada canlılda kazanmaya başlar ınsan paylaşım yaparsa dogada kazanır canlılarda kazanır ınsanda kazanır......önemlı olan sadece parayla guzellık sunmak degıldır bır tebessum bır guleryuz bıle aslında bnır çok güzelliklere sebeptır önemli olan güzel düşünüp güzel üretip güzel meyvalar güzel mayalar toplayabilmektir diye düşünüyorum....

Bu yüzden KAZAN KAZAN ilişkisi oldukça önemlidir diyebilirim....Neyi kazandığın ve niçin kazanabildiğin bence çok önemli diyebilirim....

Yazıların içeriği boş mu değil mi inan oralarına hiç bakmıyorum sadece anlatmam gerekenleri anlatmakla yetinmeye çalışıyorum ne kadar iyi oluyor ne kadar kötü bilemem bildiğim tek güzel şey karşımda güzel bir insan oldugu ve olabildiğince güzel açıklamaya çalışmak istegimdir durum bundan ibarettir...

Böyle.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Esenlikler Elbiss.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Esenlikler Is2

T

Togepi

Ziyaretçi
Esenlikler [MENTION=6572]Ay[/MENTION] ve [MENTION=5689]Mara[/MENTION]

kahin

Kahin
Yeni Üye
ona bakarsanız notsradamus 1. dünya ve 2. dünya savaşını Büyük Londra Yangını'nı, ...
Fransız İhtilali'ni, ...
ve Hitler'i, ...
Kennedy Suikasti'ni, bilmiş 600 yıl önceden :D
o zaman nostradamusu begeni manyağı yapmak gerek haksızmıyım ? eşek herif. :D

esekherif

Filozof
Yeni Üye
ona bakarsanız notsradamus 1. dünya ve 2. dünya savaşını Büyük Londra Yangını'nı, ...
Fransız İhtilali'ni, ...
ve Hitler'i, ...
Kennedy Suikasti'ni, bilmiş 600 yıl önceden :D
o zaman nostradamusu begeni manyağı yapmak gerek haksızmıyım ? eşek herif. :D

Ocean

Üye
Yeni Üye
esenlikler [MENTION=6624]Aze[/MENTION] hanımefendi

T

Togepi

Ziyaretçi
Ben, iyilik yapıp, denize atıyorum. Siz peki [MENTION=4933]esekherif[/MENTION] bey?

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bende iyilik yapıp denize atılanları geri çıkarıyorum..

ls2

Kahin
Onursal Üye
akşamınız esen olsun.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç