Karşılıksız İyilik Yapmak...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde elbiss tarafından oluşturulan Karşılıksız İyilik Yapmak... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,590 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Karşılıksız İyilik Yapmak...
Konbuyu başlatan elbiss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
fft99_mf4393737.Jpeg

Çok duygulandım Videoyoları hazırlayanlara Tesekkur Ediyorum Dünyada İyi insanların Çoğalması dileklerimle..

Böyle.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
"Bakın iyilik yapmak ne kadar güzel. Siz de benim vidyomu izleyerek bana para kazandırın ve benim için en büyük iyiliği yapın."

Karşılıksız iyilik yoktur. Hiçbir şey nedensiz olamaz çünkü yaşadığımız dünya nedensellik ilkesine göre işler. Biz yaptığımız eylemlerin bir nedeni olmadığını düşünsek bile aslında bilinçsizce bir neden uğruna o eylsmi yapıyor oluruz. Karşılıksız iyilik kavramı buna örnek olarak gösterilebilir. Bir insan iyilik yaparken maddi çıkar beklemiyor olabilir ama aslında bilinçsizce kendisine benimsetilen ahlaki değerlere yaranmaya çalışıyordur. Kendisine benimsetilen ahlaki değerlerin "doğru" kabul ettiğini yaparak kendisini tatmin ediyordur.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Karşılıksız iyilik vardır...Bir iyilik yapmak için insanın kendisine dönük bir ahlaki değerlere yaranmaya çalışması söz konusu dahi olamaz...

İyilik ALLAH ın rızasını kazanmak için yapılır ve yapılan bu iyiliklerin gizliden olabilmesi daha önemlidir...İnsanların videolarda izlediğimiz üzere yaptıkları karşılıksız iyilikler aslında insanların birbirlerine karşı olan sevginin yeşermesine nedendir.....Sevgi ne kadar fazla çogaltılırsa dünya daha yaşanabilir bir hal almaya başlar...Dünyanın eksikliğide Sevgidir.

Karşılıksız iyilik yapan bir insan karşılıgında hiç bir beklenti içerisinde olmaz...İyilik yapmak güzeldir önemli olan yapılan iyiliklerin daha fazla olabilmesi ve gizliden olabilmesidir.

Böyle.

T

Togepi

Ziyaretçi
İyilik yapar iken karşılığını düşünmesek de aynı duruma düştüğümüzde, bizler de aynı karşılığı beklemiyor muyuz?

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Neden karşılık bekleyeceksin ki...İyilik yapan kişiye ALLAH razı olsun dersin....İyilik yapan kişide karşılık beklerse ALLAH rızası için yapmış oldugu iyiliğin karşılık bekleyerek yapmasına neden olmuş olur..

Yapılan iyilikler karşılık beklemeden olmalı ve gizliden olması daha iyidir devamında sadece ALLAH rızası gözetilerek yapılması daha makul olandır...

Düğünlerde takı takarsın karşılık beklersin durumuna gelince bu durum iyilik değil aksine o anda düğün töreninde asılan bir kutlama yada ödüllendirme diyebiliriz....karşılığında da insanlar bekler...

Ama iyilik öyle değildir...

Evine ekmek götüremeyecek kadar zorda olanlar vardır bu insanlara katkı verilebinilir yada Güzel bir işyeri sahibisiniz tanıdıgınızın tanıdıgının çocugu işsizdir iş arıyordur ama forum doldurmasına ragmen bir türlü işe giremiyordur....Bu durum size tanıdıgınız vasıtasıyla iletilince sizde fabrıkanıza gelmesini ve forum doldurmasını isteyeceksiniz ama bu durumdan kımsenın haberı olmayacak...

O gencımız forum doldurduktan bır hafta sonra ışe alınmış olacak bunda hıc bır karşılık bekleme yoktur aksıne gızlıden yapılan ıyılıkler vardır.. vss bir çok örnek eklenebilinir.

Iyılıkler sadece ALLAH rızası ıçın gozetılerek olabılıyorsa gızlıden yapılabılmesı daha makul olandır...İyilikler sadece insanlara değil diğer canlı türlerinide yapılabilmesi ve unutulmaması gerekendir....Mesela en küçük iyilik kapınızın önüne su ve bir kaç yemek koymakla birlikte sokakta ki canlı türlerinede iyilik yapmış olacaksınız ....

Öyle.

Son düzenleme:

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Karşılıksız iyilik vardır insanın iyi tarafından gelir,çıkarsızca yerini bulur ne cennet hesabı,ne maddi beklenti gerçek iyi için vız gelir böyle iyilikler karşılıksızdır hakikaten ve kimselerde bilmez ama tabii iyilik yapacağımız kimseyi iyi secmeli gerçekten ihtiyacı olmalı....

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Karşılıksız iyilik vardır...Bir iyilik yapmak için insanın kendisine dönük bir ahlaki değerlere yaranmaya çalışması söz konusu dahi olamaz...

İyilik ALLAH ın rızasını kazanmak için yapılır ve yapılan bu iyiliklerin gizliden olabilmesi daha önemlidir...İnsanların videolarda izlediğimiz üzere yaptıkları karşılıksız iyilikler aslında insanların birbirlerine karşı olan sevginin yeşermesine nedendir.....Sevgi ne kadar fazla çogaltılırsa dünya daha yaşanabilir bir hal almaya başlar...Dünyanın eksikliğide Sevgidir.

Karşılıksız iyilik yapan bir insan karşılıgında hiç bir beklenti içerisinde olmaz...İyilik yapmak güzeldir önemli olan yapılan iyiliklerin daha fazla olabilmesi ve gizliden olabilmesidir.

Böyle.

İyilik Allah rızasını kazanmak için yapılır derken, Allah rısanının bir karşılık olduğunun ve İslam Ahlakının değerlerinden birisi olduğunun farkında mısın?

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Aynen herşey karşılıklıdır,yasalarda ona göre işler.vicdanının iyi hissetmesi bile karşılıklı olduğunu gösterir.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İyilik Allah rızasını kazanmak için yapılır derken, Allah rısanının bir karşılık olduğunun ve İslam Ahlakının değerlerinden birisi olduğunun farkında mısın?

ALLAH rızası demek ALLAH ın hoşnutluğunu kazanmak demektir....Bu durumu şöyle açabiliriz Bir sınıfta öğretmen olmuş olsun ve bu öğretmen öğrencilerine ev ödevi vermiş olsun sende bu ev ödevini yaptın hazırladın fakat evin zili çaldı okul arkadasın ali geldi ev ödevini yapamadığını ve kendisine yardım etmesini istedi sende Karşılık beklemeden ev ödevini birlikte yaparak anlatarak öğreterek yaptın devamında ise ev ödevi bittiğinde alinin karşılıksız yapılan bir iyilik neticesinde bir şekilde mutlu oldugunu gördün

Burada alinin ödevi öğretilere yapılmış oldu devamında ise ali karşılıksız iyilik sayesinde geleceğe dha mutlu bakabildi...belkide gelcekte alinin en yakın arkadaşı bile olabilirsiniz....

Hayatta böyledir bizler insanlar olarak birer sınav içerisindeyiz gün içerisinde o kadar çok ödevlerle karşılaşıyor o kadar problemler ve sorunlar çözüyoruz ki bu yetmezmiş gibi üstüne aileyle ilgilenmek onların sorunlarına çözüm bulmak bunlar bitmezmiş gibi yeni yeni problemlere odaklanmak derken bir bakmışsın kendine yeteri kadar vakit ayıramamışsın ama günün yorgunlugundan sonra yataga yatıp kafanı yastıga huzurlu bir şekilde koyabildiğinde çok şukur bugunde guzel şeyler yapabildim diyebilirsun...

Ben sana güzel bir anı paylaşmak isterim söz konusu iyilik ise anlatılmaz belki ama daha önce burada anlattıgım için anlatmak isterim sonrasında yazıları toplamak istiyorum...

Yolda yürüyordum epey yürümüştüm ayaklarım çok yorulmuştu biryerlerde oturacak banket arıyordum fakat görememiştim biraz daha yüreyim derken yolun karşı tarafında üzeri başı kirli ve yırtık bir kagıt toplamacısını gördüm elinde tost ekmek ve arasında bir dilim sosis vardı içimden izlemek ve kendisine yardım etmek geldi ama ilk etapta izlemek istiyordum...yanına 2 dakıka sonra bir kedi geldi ve ne yaptı biliyormusunuz tost ekmeginin arasında ki sosisi çıkartıp bunu kediye verdi ve paylaştı gözlerim duygulanmıştı kendisini o anda öpmek istiyordum....hiçbir karşılık yoktu tamamiyle o anda paylaşım yapmıştı...bu anı gördüğüm hergün için çok çok şükrediyorum...

Kedi aslında rızkını almaya gelmişti ben öyle tanımladım ve o insan insanlıhgını yapmıştı çok güzeldi....buna benzer bir kaç anım daha oldu ama yapılan iyilikleri söylememek gerekir..

O insanı dışlayan ve üstüne bakıp yargılayan insanlar aslında o insanın ne kadar erdemli ne kadar yürekli ve sevecen olduguna şahıt oldu yani işin açıkçası insanın dış görünüşü değil kalp i önemlidir diyebilirim...
-----------------------------------------
Gelelim yazıları toplamaya...

ALLAH ın rızasını yani hoşnutlugunu kazanmak bir karşılık istemek değildir bu niyetle dilek ve temennide bulunmaktır ALLAH samimiyete ve kalpteki dürüstlüğe bakar kabul edecek olanda odur olmayanda odur..

Buradan anlaşılacağı üzere her insanın insana karşı her insanın da canlı yaşam türlerine karşı ödev görev ve sorumlulukları vardır İyilik yapmak güzeldir fakat karşılık beklemeden yapılabilmesi en hayırlı olanıdır...

İnsana ve canlı yaşam türlerine iyilik yaparken insan VİCDANININ SESİSYLE hareket edebilmelidir Kalplerde VİCDAN KÖRERMEDİĞİ sürece İnsanın İNSANLIĞI VE SEVGİSİ dünyada yeniden yeşermeye devam edecektir..

ALLAH iyi insanların sayısını arttırsın inşallah..

Hepimizin ödevleri görevleri ve sorumlullukları var hayatımıza renkler katabilmek ve mumu yanmayan ışıgı sönmek üzere olan bir eve insana ışık ve mum götürebilmek ve bunu yaparken de içine AŞK ımızı katabilmek oldukça önemli diye düşünüyorum...

Dümnyada ki en büyük adımlar UFAK AŞK larla başlar BÜYÜK SEVGİ ile taçlandırılır diyebilirim..

Böyle.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:44 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:35 ----------

Aynen herşey karşılıklıdır,yasalarda ona göre işler.vicdanının iyi hissetmesi bile karşılıklı olduğunu gösterir.

Yasalardan kastınız dunya adalet sisteminde ki mahkemeleri söz ediyorsanız burada iyilik değil dünya insanlarının oluşturmuş oldugu sistemler mekanizmalarıdır diyebiliriz...

Vicdanın iyi hissetmesi kaşılık olamaz neticede sizin verdiğiniz karşısında karşı taraftan size sunulan bir durum olmamaktadır...

Vicdan insanın terbiye edilmesidir nereden nereye geldiğini bilmesidir...Karşı taraftan hiçbir beklenti içerisine girilmez iyilikler yapıldıgında karşı tarafı mutlu görmek güzele iyiye işarettir..

Esas tehlike insanların içerisindeki VİCDANIN körermesi ve kalplerin KARARMASI dır...kararan kalp kendinden başkasını düşünemez olur sadece BEN der fakat bu dünyada BİZ varız...

İnsanlara iyilik yapmak sadece parayla olmaz bazen komşunuz eşya taşır oradan geçerken görürsünüz yardım edersiniz yükünü hafifletirsiniz....Bazense bir tatil beldesinden gelirsiniz yolda otostop çeken gençleri görür aracınıza alır gıdeceklerı yakın yere bırakırsınız bazense ayagı sıkışmış bır kedıye yardım eder onu kurtarırsınız bazense kenarlara su ve yemek kabı bırakırsınız sokak hayvanları faydalansın dersınız....

Bazense karşıdan karşıya geçmekte zorlanan yaşlı bir hanımefendıye yardım edersınız karşıya geçırırsınız bazense bırıne yuzme ogretırsınız bazense guler yuz ıle çalışanlarınıza ıfadenızı sunarsınız ....

Aslında ıyılıkte sınır yoktur bu ıyılıklerın hıcbırınde çıkar olmaz ınsan samımı durust ve objektıf oldugu surece ıyılıkler her daım guzellıklerı ve SEVGI yı beraberınde yeşertır...

Öyle.

Son düzenleme:

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yasalar dediğim ilahi yasalar etki tepki prensibi,
"Bu dünyada iyilik edenlere iyilik vardır." zümer 10
iyilik eden iyilik, kötülük eden kötülük bulur.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Vedat Milor Türkiye’de bir insanın ne yediğinden kime oy verdiğini tahmin edebilirim demiş.
Vedat beyi de analım.

Kendisini tanımıyordum ismi duymuştum ama nedir ne değildir bilmiyordum.. az önce senin sayende google da araştırma yaptım bir kaç bilgi edinme fikrine sahip oldum Teşekkürler.. Başarılı çalışmaları olmuş...Kendisinide saygıyla anıyorum.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Söylenilmez gerçi ama söylemek istiyorum gece yarısına dogru eve çıkarken karşıma komşumuz denk geldi yükü epey ağırdı içimdeki kötü ses boşver onu yavaş yürü kendi taşısın demişti ,,

Bense ona hiç kulak bile asmadım hızlı adımlarla kendisine yetiştim ve yükünün ağır kısmını almak istediğimde üstün kirlenir diger yükü al dediğinde tereddütsüz yükü hafiflesin diye yükünü üstüme aldım...

Ve benim burada gecenin bir saatinde kendisinden ne beklentim olabilir değil mi ....İsteseydim yavaş yürüyebilir yada yolumu değiştirebilirdim ama ben yardım etmek istedim ve öylede yaptım...

Hayatta ki en güzel iyilikler bence karşılıksız olarak yapılan iyiliklerdir..Komşum olmsaydı yine aynı duyarlılıgı yolumun üstüne kadar bir başkası içinde yapardım..

Hayata güzel bakabilmek umuduyla diyelim..

Böyle.

Son düzenleme:

Pamphilos

Felsefe.net
Yeni Üye
Karşılıksız iyilik yoktur cevabına binaen "Ben karşılıksız iyilik yapıyorum!" diyecektim ki, biraz düşününce karşılıksız yapmadığımı idrak ettim, almak istediğim karşılık iyilik yapmanın verdiği orgazm esintisi, büyük haz veriyor bana ve bu yüzden menfaat gütmeden iyilik yapıyorum, ne Tanrı için ne de başka bir şey, kendimi ve insanlığı okşamak için.​

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bir martı kilometrelerce yol yapıyor,denizden balık yakalıyor,geri dönüşte korsan martılarla boğuşuyor,balıkları kaptırmıyor ve gene kilometrelerce yol yapıp o balıklar ile yavrusunu besliyor.. bu martının bizim gibi bilinci olsaydı ve bu eylemini sorgulasaydı, nasıl sonuçlara ulaşırdı?

Bir annenin yavrusunu beslemesini akla vurmalı mıyız? (bilimsel metodun rasyonel atıfları annenin yavrusuna olan sevgisinde bile karşılık arar. (faydacılık)

akıl bunda bile karşılık(fayda) bulduktan sonra hangi eylemde bulamaz ki..?

öyleyse nerde durmalıyız???

john nashe kulak verelim (akıl oyunları-film-replik)

hep sayılara inandım, içinde bir mantık olan denklemle hesaplanan… Ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? Araştırmalarım sırasında fizik, metafizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm ve kariyerimin en büyük buluşu gerçekleşti. Mantıklı nedenler yalnızca, ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir. Bu gece burada olmamı sana borçluyum. Var olmamın nedeni sensin. Sen benim mantığımsın. Teşekkür ederim…

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bir martı kilometrelerce yol yapıyor,denizden balık yakalıyor,geri dönüşte korsan martılarla boğuşuyor,balıkları kaptırmıyor ve gene kilometrelerce yol yapıp o balıklar ile yavrusunu besliyor.. bu martının bizim gibi bilinci olsaydı ve bu eylemini sorgulasaydı, nasıl sonuçlara ulaşırdı?

Bir annenin yavrusunu beslemesini akla vurmalı mıyız? (bilimsel metodun rasyonel atıfları annenin yavrusuna olan sevgisinde bile karşılık arar. (faydacılık)

akıl bunda bile karşılık(fayda) bulduktan sonra hangi eylemde bulamaz ki..?

öyleyse nerde durmalıyız???

john nashe kulak verelim (akıl oyunları-film-replik)

hep sayılara inandım, içinde bir mantık olan denklemle hesaplanan… Ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? Araştırmalarım sırasında fizik, metafizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm ve kariyerimin en büyük buluşu gerçekleşti. Mantıklı nedenler yalnızca, ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir. Bu gece burada olmamı sana borçluyum. Var olmamın nedeni sensin. Sen benim mantığımsın. Teşekkür ederim…

Hayatta Eko-zincir eylem düzeyleri vardır martı açısından baktıgımızda durumu öyle görebiliyoruz akabinde gemiyle balık tutmak isteyen birine baktıgımızda da durum farklı olmayacaktır bakış açısı nereye yogunlaşırsa odak nokta haliyle öyle oluyor...

Bakış açımızı balıkçıya çevirdiğimizde Balıkçının balık tutabilmesi için sabahın erken saatınde uyanıp hiç kahvaltı yapmadan teknesine gelmesi bununla birlikte olası balıkların olabileceği yere teknesiyle gitmesi sonrasında balıkları tutup tekneye yerleştirmesi ...bu işlem oldukça zahmetlidir sabahın saatınde çıkıp akşam kararmaya yakın karaya gelirsin file çekme vss derken aslında burada da yaşam mücadelesi oldugu gözükmektedir..

Hayat yaşam mücadelesini karşılıksız iyilikle karıştırmamak gerektiği kanısındayım konuya hangi bakış açısıyla bakarsak malesef bizim yönümüz öyle olur...

Bir annenin yavrusunu beslemesi ona hayata dair tutunması için yapılan bir fedakarlıktır Anne şefkatlidir ve daiminde ise fedakardır fedakarlıkla karşılıksız iyiliği söylediğim üzere karıştırdıgımızı düşünmekteyim...

Sayıların bence bir anlamı yok her sayıyı bir araya topla sadece sayılardan ibaret kalır sayılar insanlara sadece bir araçtır..ama harfler ve cümleler öyle değildir harfler ve cümleler bir araya geldiğinde insana iletişim sagladıgı gibi insanlarla konuşur halde olur...

Mantık esasında baktıgın yönde durdugun andır diyebilirim...Mantık her insanın bakış açısına göre değişebilir fakat ortak bakış açısından bakıldıgında mantık insanlara hep aynı gözükür....

Misal vermem gerekirse...

iki farklı bakış açısını alalım...

Karşımızda agaç olsun ve iki kişiye bu ağaçta ne görüyorsunuz diye soralım...

x kişi sadece ağaç oldugunu ve üzerinde dalları ve yeşil yaprakları oldugunu söyleyecektir..

diğer kişiye bakalım ...

Y kişi ise karşısında ağaç oldugunu devamında dalları oldugunu akabinde yeşil yaprakalrının oldugu devamında ise agacın üzerinde yuva yapan kuşun oldugunu akabinde ise agaç ın dibinde yuva yapmış karıncalar oldugunu akabinde ise agaçın konumunun harika bir yerde oldugunu söyleyecektir...

Buradan anlayacagımız üzere bazen mantık detaylarda gizlidir onu görmek için bakış açımızı dogru yerde konumlandırmak gerektiği kanaatindeyim...

İnsan konusuna gelince ise insanlık kavramı altında insanlar hemfikir olmaktadırlar fakat burada sadece sözde değil özde olanıda görebilmek gerekir...

İnsan üşür mü??

evet

insan hastalanır mı?

evet

insan acıkır mı ?

evet

O halde sadece insanlık kelimesi başlı başına dogru olmaz...Komşun açken senin tok uyuman ne kadar dogru olabilir orası insanın vicdanı ile alakalı bir durum diyebiliriz...

Merkeze sadece insanı alırsak hata yapmış oluruz dogal ortamda sokaklarda yaşayan canlılarda var soguk havalarda yada sıcak havalarda kapı önüne bir tas su ve bir kaç yemek koysak doganın ve tabiatın faydasınada katkı vermiş oluruz...

Bakış açımız sadece dünyada insanlar üzerine şekillenmemeli....İnsan iyilikler yaptıgı zaman karşılık beklemez insana verilecek ödül karşı tarafın birazda olsa gülümsemesidir...Bu duygu insana haz verir fakat karşılık aldıgı için değil aksine yaptıgı işin ne kadar dogru olduguna inanmasına vesile olur...

İnanmak demek hayata mutlu bakmak demektir...Karşılıksız iyilikler hayatın en güzel olgularıdır......

Böyle.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Hayat yaşam mücadelesini karşılıksız iyilikle karıştırmamak gerektiği kanısındayım konuya hangi bakış açısıyla bakarsak malesef bizim yönümüz öyle olur...

yaşam mucadelesi !? karşılıksız iyilik!?

aç susuz kalmış bir kediye su ve yiyecek veririz ama bir kuzuyu öldürür pirzola yapar yeriz!

bu hastalıklı durumu nasıl aşacağız??

onca kuzuyu yedikten sonra yaşam mücadelesi nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? pirzola sen benim mantığımsın:p kasap nashe (pişmiş et oyunları-replik)

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
yaşam mucadelesi !? karşılıksız iyilik!?

aç susuz kalmış bir kediye su ve yiyecek veririz ama bir kuzuyu öldürür pirzola yapar yeriz!

bu hastalıklı durumu nasıl aşacağız??

onca kuzuyu yedikten sonra yaşam mücadelesi nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? pirzola sen benim mantığımsın:p kasap nashe (pişmiş et oyunları-replik)

Bir üstteki yazılarda ağaç örneğini vermiştim ve iki farklı bakış açısından mantık araması yapmıştım olaylara hangi açıdan baktıgımız önemli bu sefer örnegimi değiştirmek istiyorum....

Bu sefer karşıda duran bir otomobili örneklemek istiyorum...

Karşımızda otomobil olsun ve bu otomobili yorumlayan mantık açısından degerlendiren iki kişi olsun bakalım bizlere hangi cevapları verecekler...

Sorumuz da şu olsun...

Karşımızda ki otomobil size neyi ifade ediyor olsun....

X kişi..

Karşımdaki otomobil çeşitli parçaların birleşiminden oluşmuş ve sürüş için yolda mesafeyi bize kısaltan ve hayatımıza kolaylıklar katan yaygın bir kullanım aracı olmasıdır...

Y kişi..

Öncelikle belirtmem gerekir ki bu otomobilin oluşmasında büyük bir insan emeginin katkısı oldugunu söyleyebilirim akabınde ise otomobiılın bu hale gelip bize pazarda gelmesine kadar bir çok kişiye hem kazanç hemde mnevi güzellikler kattıgını düşünmekteyim...

Otomobilin hayatımızı kolaylaştırmasının yanı sıra bir yerden diger bir yere katedilecek mesafeyide bize kısaltacaktır fakat en önemlisi nedir biliyormusunuz bu otomobilin içerisinde bir çok aile bir çok arkadaş bir çok çocuk yolculuk edecek olmasıdır aslında herşeyden en önemliside bize bu kadar muaazzam bir sistemin harika bir konfor sunacak olmasıdır....

Farklı ıkı pencere her ıkısıde otomobıl uzerınden kendı goruslerını yaptılar her ıkısıde kendı mantıklarını baktıkları pencere acısından degerlendırmeye çalıştılar aslında her ıkısıde kendınce haklıydı fakat bakış açıları ve duruş pozısyonları farklıydı o halde dogru acıyı yakalayabılmek ıcın dogru pozısyonda olabılmek gerektıgıdır...

Aç ve susuz bir kediye su ve yemek vermen senin yaptıgın dogrulukları sılıp supurmez Kuzuların kesılıp yenmesı aşmasına kadar aslında tavuklarında beslenılıp yenmesı ornegınıde sunabılırsın...

Bu surece doganın kendısınde de vahsı yaşam içerisinde de var ....mesela aslan yaşam ıcın bır canlıyı yemesı gerekır....yada bıtkı yaşamı için boceklerden faydalanması gerekır yada gunesten yada bır agaç yaşaması ıçın su dan faydalanması gerekır yada bır kopek balıgı yaşaması ıcın bır başka canlıyı tuketmesı gerekır...

Yada ınsan yaşaması ıcın tuketım yapması enerjı kazanması gerekır.....Bazen yanlış olanlar aslında hayatın yaşamın varolması için gerekli olanlardır ...

İyilik yapmak birini öldürmek demek değildir aksine ona faydalar sunabilmektir...ona bakarsan insan da insanı öldürüyor buna kim karar veriyor diye sorarsak hataya düşmüş oluruz...

Yaşamın bir sistemi vardır ve bu sistem kendi döngüsü içerisinde hayat bulur .....Arılar dünyaya polenleri toplayıp bırakmasalar dünyanın yeşil bitki örtüsü çlür sonrasında dünyalar faydasız hale gelir ama arılar bunu karşılıksız yapar aslında her canlı bilerek veyahut bilmeyerek dünyanın eko dengesi için karşılıksız iyilikler yapmaktadırlar....

Yaşamda karar mekanamizdasında insan hep kendini ön planda tutar fakat karar mekanizması doganın kanunlarıdır....Doganın kanunları hayatı devam ettirir..

Bugün güçlü bir ABD nin neden sözü geçiyor çünkü güçü bir konumda her bakımdan Hangi ülke ABD ye ses çıkarabiliyor kimse....çünkü liderler pasif konumda ve güçlü olmak için basit adımların ötesine gitmiyorlar çünkü rahatlıga alışmışlar kurulu düzen kolay geliyor..

Hayatta böyledir bakmışsın herşey sana rahat gelir rahatını bozmak istemezsin buna sen karar verirsin yaşamda nerede olacagına daır dersın fakat sıstem öyle değildir sistem seni zincirde bir yerlere taşır ve orada olursun....ona razı gelırsın onunla rızıklanırsın....

Bakış açılarına ne kadar basıt e ındırgeme yaparsan portrenın sadece ön yüzünü görebilirsin oysaki portrenin gerisinde olan madalyonu görebilen bakış açısından baktıgında aslında herşeyin sistematik oldugunu ve her işleyin birer zincir çark içerisinde oldugunu farkedersin...

Görmek için değil görebilmek için denediğinde insan aslında bir çok bakış açısını yakalayabilir kanaatindeyim...

Bugün iyilikleri görmek istediğinde insan aslında bir çok hayat öykülerinide yakalamış olacağı kanaatindeyim akabinde gelen yaşam dinamikliklerinide görmüş olacaktır insan...

İnsan bu dünyada aklıyla bir çok şeyi başarabilir bir çok şeyde üstün varlık oldugunu sürdürebilir fakat yukarıdaki videolarda da izlediğimiz üzere karşılıksız iyilikler zincir halinde geldiğini görüyoruz bu bir replik yada canlandırma belki ama esas vermek istediği mesaj İNSAN oldugumuzu ve insanlıgımızı unutmamak gerektigidir...

Yaşam için hayat fedakarlıklar sunar ve bu fedakarlıklardan bir çok canlılar faydalar saglar....

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç