Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde telrunya tarafından oluşturulan Karalama Defteri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 205,935 kez görüntülenmiş, 1,750 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Karalama Defteri
Konbuyu başlatan telrunya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan velevki

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Selfie çekebilmek uğruna bu kaçıncı ölüm ve ne zaman son bulacak acaba? Çok üzücü bir olay, yakınlarına sabır diliyorum. Kayalıklarda, falezlerde en uç noktada fotoğraf çektirmek ya da oturmak çok tehlikeli olduğu halde, insanlar nedense bir türlü vazgeçemiyor.

7 aylık hamile kadın fotoğraf çekilirken uçurumdan düştü.
Muğla'nın Fethiye ilçesinde, 7 aylık hamile kadın dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi'nde fotoğraf çektirirken dengesini kaybetmesi sonucu yaklaşık 300 metre yükseklikten kayalıklara düşerek feci şekilde can verdi. Talihsiz kadından geriye ölmeden birkaç dakika önce eşiyle birlikte yaptığı özçekim fotoğrafı kaldı.

Dünya çapında selfie ölümlerinde artış varmış, çok tuhaf değil mi? İnsan göz göre göre niye böyle bir risk alır ki?

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bugün çok şey karaladım fakat farkına vardım ki hepsi zamanımdan ve vaktımden çalındı belkı karaladıklarım olumlu oldu belkıde olumsuz ama önemlı olan sevgıyle ıçten paylaşmak dolu dolu parlayan gözlerle bakmak degılmı umarım boyle olmuştur.....

Sevgıyle dıyelım...

Lilithh

Felsefe.net
Yeni Üye
Kaybettim benliğimi..
Nereye savrulup çarpsam da geçse acısı.Geçer mi ki bu ahmaklıklarım,gider mi benden öteye canözümün parçası.Sancılı olur mu ki bilmeyişi..
40 yaşıma selam olsun..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Çocuğun korkmasından daha normal ne olabilir ki?
Papaz belli ki artık iyice yaşlanmış ve tahammülü kalmamış, olan çocuğa oldu yazık...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ferrari kaza anı, araba hurdaya dönüyor fakat neyse ki kadın sürücü arabadan sağ çıkmış. Bu kadar pahalı bir arabanın kağıt gibi dağılması çok tuhaf.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İngiltere'de bir firma güvenlik ve sağlık düzenlemeleri gereği, inşaat işçilerinin şort giymesini yasaklamış. Bu insanlara zulüm yapmak değil midir böyle bir düzenleme ve daha mı iyi oldu şimdi? Hangi sağlık ve güvenlik gerekçesi şort giymelerine engel olabilir ki? Yaralanmalar belki ama sıcakta baygınlık geçirmelerinden daha büyük bir olasılık değildir herhalde.

İngiltere'de inşaatta çalışan işçiler, şort giymeleri yasaklanınca çareyi etek ve elbise giymekte buldu. İngiltere’nin Surrey bölgesinde bir inşaat firmasında çalışan işçiler, yeni yapılan güvenlik ve sağlık düzenlemeleri gereği şort giymelerinin yasaklandığını öğrendi.
Pantolonla sıcak günlerde çok zorlanan işçiler, yasağa karşı ilginç bir çözüm geliştirdi. The Sun’ın haberine göre, şantiyedeki ofislerde çalışan kadınlardan ilham alan işçiler, şort yasağını etek ve elbiselerle delmeye başladı. İşçilerden Simon Miles, “Şort yasağı sonrası neredeyse işi bırakacaktım. Sonra şantiyede farklı görevlerdeki kadınların elbise ve etek giymelerinden esinlenerek biz de bu yönteme başvurduk. Eşimin kot eteğini giyerek çalışıyorum” dedi. Mağazadan kendisi için elbise satın alan Adam Houdoire, “Elbiseyle çalışmak çok rahat, size daha çok özgürlük tanıyor” diye konuştu.

kamera-sakasi-degil-gercek-sort-giymesi-yasaklanan-isciler-bunu-yapti-1528975452.jpg

sort-yasaklaninca-ise-boyle-geldiler--3564025.Jpeg

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Çocuğun korkmasından daha normal ne olabilir ki?
Papaz belli ki artık iyice yaşlanmış ve tahammülü kalmamış, olan çocuğa oldu yazık...

Nerede kaldı sevgi nerede kaldı aydınlatma...İnsanlar her şekilde güzellikleri yansıtabilmeli her ne durum olursa olsun sevgiyi sunabilmelidir..

Sevgi eli merhamet ışığı olabilmek umuduyla diyelim....Bu durumu hiç tasnif etmiyorum ve kınıyorum...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:15 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:14 ----------

İngiltere'de bir firma güvenlik ve sağlık düzenlemeleri gereği, inşaat işçilerinin şort giymesini yasaklanmış. Bu insanlara zulüm yapmak değil midir böyle bir düzenleme ve daha mı iyi oldu şimdi? Hangi sağlık ve güvenlik gerekçesi şort giymelerine engel olabilir ki? Yaralanmalar belki ama sıcakta baygınlık geçirmelerinden daha büyük bir olasılık değildir herhalde.

İngiltere'de inşaatta çalışan işçiler, şort giymeleri yasaklanınca çareyi etek ve elbise giymekte buldu. İngiltere’nin Surrey bölgesinde bir inşaat firmasında çalışan işçiler, yeni yapılan güvenlik ve sağlık düzenlemeleri gereği şort giymelerinin yasaklandığını öğrendi.
Pantolonla sıcak günlerde çok zorlanan işçiler, yasağa karşı ilginç bir çözüm geliştirdi. The Sun’ın haberine göre, şantiyedeki ofislerde çalışan kadınlardan ilham alan işçiler, şort yasağını etek ve elbiselerle delmeye başladı. İşçilerden Simon Miles, “Şort yasağı sonrası neredeyse işi bırakacaktım. Sonra şantiyede farklı görevlerdeki kadınların elbise ve etek giymelerinden esinlenerek biz de bu yönteme başvurduk. Eşimin kot eteğini giyerek çalışıyorum” dedi. Mağazadan kendisi için elbise satın alan Adam Houdoire, “Elbiseyle çalışmak çok rahat, size daha çok özgürlük tanıyor” diye konuştu.

kamera-sakasi-degil-gercek-sort-giymesi-yasaklanan-isciler-bunu-yapti-1528975452.jpg

sort-yasaklaninca-ise-boyle-geldiler--3564025.Jpeg

Enteresan bir prtesto olmuş umarım alınan kararları yeniden gözden geçirirler demek gerekir...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Enteresan bir prtesto olmuş umarım alınan kararları yeniden gözden geçirirler demek gerekir...

Böyle bir karar alınırken çalışanın koşullarını daha iyi hale getirmek ve güvenlik hedeflenir fakat bu örnekte görüldüğü gibi işçilerin motivasyonu düşmüş, çalışma şartları ağırlamış ve beraberinde kendilerince çözüm bulmaya çalışmışlardır. Ben de sorunu ortadan kaldırmalarını diliyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Van kedileri için özel havuz yapmışlar fakat ben kediler suyu sevmez diye biliyorum. Geçmişte Van Gölü'nde yüzen kediler varmış, belki de bu ırka özel bir davranıştır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hayvanların sezgileri çok kuvvetlidir ve kayıp çocuk Eylül'ün katili, yine Eva isimli bir polis köpeği sayesinde tespit edildi. Ailesine sabır diliyorum.

Eylül’ü aranması için köye, kokuya duyarlı iz süren kadavra köpeğinin geleceğinin duyulmasının ardından Koçyiğit ile annesi H.K. paniğe kapıldı. Polis köpeği ilk tepkiyi Koçyiğit’in evinde verdi, bu nedenle ilk etapta bu ev detaylı arandı. Eva’nın evin önünde park halindeki Koçyiğit’in aracına doğru tepki vermesi üzerine de araçta kriminal inceleme yapıldı, Eylül’e ait kan lekesi ile saç teli bulundu.
Hürriyet

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Son zamanlarda köleliğin neden kalkıtığını merak ettim ve zihnimde hazır olan bilgilerle şu düşünceye vardım: Eski zamanlarda iş gücü insanlarla sağlanıyordu bu yüzden bir ülkenin zenginleşmesi için daha fazla iş gücüne dolayısıyla bedava işgücü olan köleler gerekiyordu. Peki bu durum son ~300 yılda neden değişti? Cevabı Sanayi İnkılabıyla başlayan makineleşme bun bağlı olarak insana dayalı işgücüne olan ihtiyacın azalmasıydı. Ama ortaya yeni bir sorun ortaya çıkmıştı; yeni iş gücü çok verimliydi ve bu verim sayesinde prtaya çıkan ürünü satıp gelire dönüştürmek için yeni müşteriler bulmak gerekiyordu. Ama insanların mal edinme haklarının olabilmesi için önce özgür olmaları gerekiyordu. Uzın lafın kısası köleliğin kaldırılmasının ana sebebi; zengin üreticinin iş gücü ihtiyacının müşteri ihtiyacıyla değişmesidir, insan hakları sadece dünyayı çiçek bahçesi olarak görenleri susturmak için hazırlanmıştır.

Eksik ve yanlış yazdığımı düşünenler lütfen uyarıp doğrusuyla düzeltsinler.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Son zamanlarda köleliğin neden kalkıtığını merak ettim ve zihnimde hazır olan bilgilerle şu düşünceye vardım: Eski zamanlarda iş gücü insanlarla sağlanıyordu bu yüzden bir ülkenin zenginleşmesi için daha fazla iş gücüne dolayısıyla bedava işgücü olan köleler gerekiyordu. Peki bu durum son ~300 yılda neden değişti? Cevabı Sanayi İnkılabıyla başlayan makineleşme bun bağlı olarak insana dayalı işgücüne olan ihtiyacın azalmasıydı. Ama ortaya yeni bir sorun ortaya çıkmıştı; yeni iş gücü çok verimliydi ve bu verim sayesinde prtaya çıkan ürünü satıp gelire dönüştürmek için yeni müşteriler bulmak gerekiyordu. Ama insanların mal edinme haklarının olabilmesi için önce özgür olmaları gerekiyordu. Uzın lafın kısası köleliğin kaldırılmasının ana sebebi; zengin üreticinin iş gücü ihtiyacının müşteri ihtiyacıyla değişmesidir, insan hakları sadece dünyayı çiçek bahçesi olarak görenleri susturmak için hazırlanmıştır.

Eksik ve yanlış yazdığımı düşünenler lütfen uyarıp doğrusuyla düzeltsinler.

Kölelik tam olarak kaldırılmadı aslında sadece şekil değiştirdi. Modern kölelik halen devam ediyor, hem de özgür olduğunu zanneden kölelerin sayısında ciddi oranda artış var.

Eskiden de köle nüfusu çok artmaya başlamıştı fakat tek bir farkla; köleler o zaman kötü koşullarda yaşıyor ve kolay hastalanıyorlardı, çalışmaya hevesli de değillerdi ve her an sayıca çoğaldıkları için isyan da çıkarttabilirlerdi, nitekim bazı bölgelerde başardılar. Bu insanlara özgür olduğu hissini verip, yaşama sorumluluklarını da üstlerine yüklersen o illüzyona kapılıp, özgür bir köle olarak daha hevesli çalışmaya başlamışlardır. Hal böyle olunca riskler de ortadan kalkmış, köle tüccarları yine arka planda gemisini yürütmeye devam etmiştir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Takipçilerine hava atmak için canından olan bu insanlar için gerçekten üzülüyorum. Heyecan olsun diye riskli işler yapıp, hayatlarını kaybediyorlar.

Şelaleden düşen üç YouTube yıldızı öldü.

YouTube'daki bir seyahat ve doğa sporları kanalının üç program yapımcısı Kanada'da bir şelaleden düşerek hayatlarını kaybetti. Üçlünün şelalenin gölünde yüzerken sürüklenerek 30 metre aşağıdaki gölete düştükleri belirtildi.

Olay Kanada'nın Britanya Kolombiyası eyaletindeki Shannon Şelaleleri'nde meydana geldi. Ryker Gamble, Alexey Lyakh ve Megan Scraper, High on Life adlı kanal için seyahat ve doğa videoları çekiyorlardı. High on Life kanalının Instagram'da 1,1 milyon, YouTube'da ise 500 bine yakın takipçisi bulunuyor.

_102409127_31ab2f7e-5fed-4ef4-a649-8dbc0bd61a34.jpg

ranaizm

Felsefe.net
Yeni Üye
daily talk

gerçeklik boyuttan boyuta değişirken bu gerçektir değildir diye bir şey olamaz bunu farkındaysak farkındalığımızın sorumluluğunu taşımalıyız varlık olarak ve ona göre adım atmalıyız. insan olacaksak insan olmalıyız insansı değil, ben insanı 4/4 lük kuralıyla sınırlandırmıyorum bundan daha fazlasıyız ve sahip olduğumuz hayattan daha fazlası var... bu dünyayı hak etmiyoruz hiç bir şey yapmadan sadece seksle doğarak geldik ve çirkinlikten bahsetmeye beğenmemeye hakkımız yok ne verirsen onu alırsın evrenden hayat bizden daha akıllı bunu anlamalı insan önce ond hata olmadığını idrak etmeliyiz, insanın yaptığı şeylere de hata diyemeyiz çünkü bu mekanızmamızda var eğer bi sistemde yanlış bir şey varsa error verir yanlış yapmak hata yapmak doğamızda var yaşamı olduğu gibi kabul edin tabi önce kendinizi iyi geceler sayın dinleyenler

ranaizm

Felsefe.net
Yeni Üye
intihar eymiyosam dünyadaki güzellikleri görmek için onlara kıyamadığım için, yoksa burası yaşanıcak yer ddeğil kendiizde işkence ama bazen su güneş duyulan bir şarkı vay be dedirtiyo bu kadar şeyi güzelliği hak etmeden bi de bu dünyadan gitmek mi istiyoruz uutanmadan? evren açık kitap, ben daha kendimi bilmeden bu işe kalkıştığıkm için çok kötü haldeyim her şey allak bullak hayatım mahvoldu psikolojik bunalımdan çıkamıyorum hem de optimist biri olmama rağmen, oturup ssaatlerce düiünmeye acı çekmeye ihtiyacım var. beli de sadece beni anlayan biri yeyterli olurdu neden bu haldeyim bilmiyorum bazen silahla işi bitirmek istiyorum ve sonra nasıl bu konuma geldiğimi düşünüyorum ben kimi neyim nasıl biriiym hepsi bo geliyo aileme annneme olan inancımoı yitirdim allahtan yardım istiyorum amamcevap vermiyo ya da ben salağım anlamıyorum bana lütfen yrdım et artık dayanamıyorum kndime beynime böyle yaşayamıyorum ve bunu kimse bimiyo gittiği yere kadar dayanmak istemiuorum daha 18im düne kadar her şeyin güzel olucana inanoyorudm marsa gitmek istiyodum hatta daha dün eğitimim iç,n büyük bi heyeacnka burs başvurusu yaptım ama olmuyo çabalamaktan ve yaşıtlarımın yaptııkların yapamamktan bunaldım. yazmak da care olmuyo artık kırıp dökmem lazım beni tanımadığını z için bunu okumanızda hiç bir problem yok sosyal medyada aşşşırı coolum yani öyle düşünyorum yan en azından bir çizgim var büyüdükçe okukça her lşey yalan dedim geçeklik boyuttan boyuta değişiyo bunu farkettikçe çevreme olan inancım sevgim saygı her şey değişti toplum kurallarına uymak yerine artıkö sadece sygı duyuyorum çünkü onların bizi uyutuuğunu düşünüyoroum ve gerçekten dünyaya bir daha gelsem zengin gelmekisterdim her anlamda en çok külltürrrr ve mental olarak maddi zenginlik bugün var yarın yok insanlar gibi o yğzden o da biiraz önemli olabilir bizim için artık kendimi svmiyotum ama kendimi dinllicem bundan sonra söz veriyorum rana senş adam edicem bu aileyle biraz zro olsa da zor olduğu için yapmalıyım. allah kimseye baş edemeyeceği derdi vermesin ya da güç versin bu halimden şuan sevgilim bile haberi yok yazım hatalrından dolayı da özür dilerim bakmadan yazıyorum düne kadar inanın keendi kaderini kendisinin yazdığına ianırken şid-mdi jher şeyi bıraktım kaderimi aşamaya karar verdim kendimi çok özlüyorum en çokta birinin beni gerçekten anlatmaya gerek olmadan anlamasını isitiyorum iy geceler sayın dinleyenelr thanks much for be here

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:35 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:27 ----------

oh be yazdım rahatladım :D ama sadece anlık oluyo bir iki dakikaya tekrar bad vibes forever moduna geçiyorum yarabbel aleiminnn varlığıını bana kanıtla sadece sana ihtiyacım var bi ndde great mings quotes xd

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:35 ----------

zor zamanda olmaktan daha da kötüsü zor zamanda olduğuuzn bilinmemesi kendimden başka dostum yokmuş ve iletimsizlik bouşuna zzaman kaybı ve anlamsız kırgınlıklar kesinlikle anlatsam anlar ama anlatsam herkes anlar zaten bende anlatamıyorum o ayrı mecra

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Trenin en güvenilir ulaşım aracı olduğu dikkate alınırsa yaşanan büyük bir talihsizlik.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Böyle bir karar alınırken çalışanın koşullarını daha iyi hale getirmek ve güvenlik hedeflenir fakat bu örnekte görüldüğü gibi işçilerin motivasyonu düşmüş, çalışma şartları ağırlamış ve beraberinde kendilerince çözüm bulmaya çalışmışlardır. Ben de sorunu ortadan kaldırmalarını diliyorum.

Katılıyorum işyerinde ki motivasyon devamında ise üst ve alt ile iletişim ve kordineli takım çalışması bencede oldukça önemli umarım sorunları düzelir diyebilirim..

Ekipman uygunluğu ve güvenlik seçim kriterleri de oldukça önemli lakin sıcak altında oluşabilecek koşullarıda göz ardı etmemeleri gerektiğine inanmaktayım..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@ranaizm gibi içimi dökmek geldi, özendim galiba.:)

Haklı çıktığıma sevinemedim bile çünkü niye aksine ikna edilmeye çalışıldığımı bir türlü çözemedim. Tuhaf durumlar var ve bazı insanları anlamak çok zor, en güzeli herkesi kendi haline bırakmak çünkü nasılsa su akar yolunu bulur.
Kimse başkaları için üzülmemeli çünkü sağlık giderse her şey biter. Nasıl içinize siniyorsa öyle davranın ve yaşayın. Kimseye mecbur değilsiniz, içinizden gelmeyen bir yerde bulunmaya zorunlu hissettiğiniz an, hem kendinize hem de başkalarına haksızlık yapmış olursunuz. Dilerim ki mutluluğu hak eden her insanın yolu açık olur.

intihar eymiyosam dünyadaki güzellikleri görmek için onlara kıyamadığım için, yoksa burası yaşanıcak yer ddeğil kendiizde işkence ama bazen su güneş duyulan bir şarkı vay be dedirtiyo bu kadar şeyi güzelliği hak etmeden bi de bu dünyadan gitmek mi istiyoruz uutanmadan? evren açık kitap, ben daha kendimi bilmeden bu işe kalkıştığıkm için çok kötü haldeyim her şey allak bullak hayatım mahvoldu psikolojik bunalımdan çıkamıyorum hem de optimist biri olmama rağmen, oturup ssaatlerce düiünmeye acı çekmeye ihtiyacım var. beli de sadece beni anlayan biri yeyterli olurdu neden bu haldeyim bilmiyorum bazen silahla işi bitirmek istiyorum ve sonra nasıl bu konuma geldiğimi düşünüyorum ben kimi neyim nasıl biriiym hepsi bo geliyo aileme annneme olan inancımoı yitirdim allahtan yardım istiyorum amamcevap vermiyo ya da ben salağım anlamıyorum bana lütfen yrdım et artık dayanamıyorum kndime beynime böyle yaşayamıyorum ve bunu kimse bimiyo gittiği yere kadar dayanmak istemiuorum daha 18im düne kadar her şeyin güzel olucana inanoyorudm marsa gitmek istiyodum hatta daha dün eğitimim iç,n büyük bi heyeacnka burs başvurusu yaptım ama olmuyo çabalamaktan ve yaşıtlarımın yaptııkların yapamamktan bunaldım. yazmak da care olmuyo artık kırıp dökmem lazım beni tanımadığını z için bunu okumanızda hiç bir problem yok sosyal medyada aşşşırı coolum yani öyle düşünyorum

@ranaizm Mars'a gitme hayallerinin olması hiç hayalinin olmamasından iyidir ve çoğu insan korkularından hayal bile kuramıyor. Bol şans! :)

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kötülük karşısında bu kadar çaresiz kalmak insanı üzüyor. İnsanların duyarsızlığı ve uğraştıkları boş işleri gördükçe umudumu daha çok kaybetmeye başladım. İmkanı olan ve kötülüğe direnmeyenler ile günlerini gün edenler sayıca artıyor, ne acı...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Youtube videoları hazırlayan Sarah Schmid isimli bir kadın, para uğruna çocuklarının ve milyonların önünde doğum anını canlı olarak yayınladı. Doğum doğal bir olay olabilir fakat bu kadının yaptığı kelimenin tam manası ile rezilliktir. Para için yaptığı bilindiği halde milyonların ilgi göstermesi de sosyal ağların ne amaçla kullanıldığının ispatıdır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç